Les Valseuses is een draak van een film dichtbij Oegstgeest maakt het makkelijker de bus te nemen Commentaar Nixon (1) Nixon (2) Escapades Nixon (3) Bijscholingsplan voor bouwvakkers Gewapende overval een dagje bazen controleren voorspelling invaller kop het weer Elck wat wils Strandverwachting weerrapporten I +++oproep toeristen+++ Zeelandbrug in november gereed JSLhAO.1 Veronica en Noordzee op 1 september de ether uit TROUW/KWARTET VRIJDAG 9 AUGUSTUS 1974 BEVlNENUAIND T5/K7 Wat er op het ogenblik in de V de Staten gebeurt, gaat in meer dan één opzicht het begrip van Europea nen te boven en dan niet in de eerste plaats om hetgeen Nixon doet (en bi vooral heeft gedaan), maar om de wijze waarop de zaak wordt afgewik keld. In elke Westeuropese democratie, JS| waar (nog steeds) het zwaartepunt ligt in het parlement, zou ook maar de de; helft van de vermoedens die nu over Nixon worden uitgesproken al ruim schoots voldoende zijn geweest om in zeer korte tijd welke minister of rege ringsleider ook van zijn functie te ontheffen. In de Amerikaanse democratie echter ligt het zwaartepunt bij de president. Vandaar ook de nadruk die Nixon (en hij niet alleen) in allerlei openbare verklaringen steeds weer legt op de noodzaak de in de Amerikaanse grondwet voorgesenreven weg tot het einde te volgen. Het is voor mensen, die zo denken, volstrekt onaanvaard baar, dat alleen maar een eerste stap in een lange en zorgvuldig opgezette procedure (want er is formeel gezien alleen nog maar een aanbeveling van een commissie uit een parlement) vol doende is een president ten val te brengen. Als dat waar is aldus die opvatting dan hebben de wijze mannen die twee eeuwen geleden die (als denkwerk inderdaad wondermooie) Amerikaanse grondwet opgeschreven tevergeefs zoveel zorg besteed aan het scheppen van een procedure met zo veel waarborgen. t i, d one vi >ing rd ond laai gisl side lat 'S V gev na tuur rnde t W in ,voor .ond li mgii allei door Ber Huising Les Valseuses hier maar lirikmichels, scharrelaars, rauwdau- wers, gabbers genoemd is een film van Bertrand Blier naar zijn eigen boek. Hij wilde een soort schelmenroman maken in de zazou-(nozem-, beatnik-) stijl, met een paar onverschillige deugnieten die maar raak leven, niet werken, en alles pakken: winkelwa ren, damestasjes, auto's, geld en mei den. Hij heeft er, in Gerard de Par- dieu en Patrick Dewaere, de types voor gevonden. Hij ging vrijmoedig ver, vooral met allerlei erotische be zigheden. Hij wist, bekwaam filmer die hij is, vaak bijna poëtische beelden van het zwerven te vinden, in mooie franse landschappen, op autowegen, in een treintje, of in de verlatenheid van 's winters gesloten badplaatsen. Hij gebruikte voornamelijk over het seksuele alweer een rauwe hu mor, die bij zulke jongens past Maar innemend ondeugend, of spot tend sociaal-kritisch, of opstandig vrij gevochten, of begrijpend onthullend, werd zijn film niet. Want ondanks alles wat er wel goed gedaan en aardig in is, werd het geheel een ergerlijke film over een stel lamme lingen. Zij gappen wat voor de hand ligt, zij pesten en vernielen zinloos, zij doen stoer maar zijn laf. Zij vallen bijvoor beeld in een, overigens leeg treintje, een jong moedertje lastig, en die gaat, volgens Blier, dat aanranden nog opwindend vinden ook. Zij doen samen van alles met een kapstertje dat als Miou-miou in de spelerslijst staat en dat het koud laat. Er komt wat bewogenheid in hun gerot zooi als ze zich bemoeien met een oudere vrouw, die uit de gevangenis komt Maar dat is dan ook Jeanne Moreau die met één oogopslag meer gevoel toent dan Blier kan bevatten. Als zij met die twee knapen naar bed is geweest laat hij haar zelfmoord plegen. Niemand weet waarom. Later halen zij haar zoon uit de gevangenis. Die bezorgt het kapstertje haar eerste bevrediging, waarna zij verder niet meer te houden is, en schiet 's avonds een oude man dood. Niemand weet waarom. En de 'valseu ses' gaan weer aan de haal in gestolen auto's. Ze ontmaagden onderweg nog een meisje, tot haar genoegen, en rijden de bergen in. Doelloos, gedach- tenloos, gevoelsarm. Blier heeft geen moeite gedaan om ook maar iets van die karakters en hun achtergronden te doorzien. Hij heeft hun lamlednige rotstreken leuk gevenden en gehoopt dat hun herhaal de seksuele geknoei de kassa zou prikkelen. En die negatieve, immore le. instelling van een, overigens kanp- pe, folmer en schrijver, werkt afsto tend. (Amsterdam-City I, 18 jr.) Ondertussen blijkt echter in een heel wat minder verheven en abstracte praktijk het dagelijkse werk van de Amerikaanse administratie behoorlijk te stagneren doordat in feite een han delingsonbekwame president in het Witte Huis zit in theorie een zeer machtig man, die echter kennelijk zo'n beetje door zijn naaste omgeving zón der enig mandaat (maar ongetwijfeld tot groot geluk van de hele wereld) onder curatele is gesteld. Wat dat aangaat moeten wij, de ver baasde buitenstaanders, ons maar troosten met allerlei kleine, maar veel betekenende berichten. Vorige week bijvoorbeeld was er zo'n bericht, waarin werd meegedeeld hoe Nixon Zich in zijn privé-vertrekken had te ruggetrokken om hoogst persoonlijk izijn bloedeigen geluidsbandjes af te luisteren. Dreigt nu niet het gevaar dat die man dat uiterst belangrijke bewijsmateriaal vernietigt en de band- schoonwist?' vroegen Witte Huis- venlaggevers wat angstig aan de ij- «oordvoerder van de president Maar rKtt daar hoefden wij niet bang voor 1e zijn men had speciaal voor deze gelegenheid kopieën van de bandjes gemaakt, zodat hij dus niets kon ver knoeien. Het gevaarlijke speelgoed werd het kind onthouden. Ondertussen heeft dan toch maar één man Amerika en de wereld zo lang met een stagnerend (en moreel volko men failliet) leiderschap laten zitten. Dat is voorbij als Nixon besluit af te treden. Dat is, alle bijsmaken ten spijt, pure winst Het is nu mogelijk het leider schap te herstellen en dat is belang rijker dan welke belangwekkende dis cussie over de interpretatie van de Amerikaanse grondwet dan ook. Als het langer had moeten duren, was de kater (misschien bij het Amerikaan se volk; zeker bij de rest van de we reld) groter geweest dan de winst voor het Amerikaanse staatsbestel. De monnik De Monnik is gemaakt naar het boek The Monk van Matthew Gregory Le wis, die in het einde van de achttien de eeuw de 'gothische' mode volgde (van Horace Walpole, Mrs. Radcliffe o.m.) en romantisch griezelend op ging in middeleeuwse mystieke duis terheden. Zijn pater Ambrosio, een jonge abt van een klooster, preekte wel vervoe rend over kuisheid en zonde, maar toen een van zijn monniken een ver leidende vrouw bleek te zijn, was hij vlug verloren. Temeer daar zij ook nog een heks was met occulte vermo gens en satanische steun van een verdorven hertog, die onder andere kleine meisjes wel kon opvreten, en het deed ook, als ik het wel begrepn heb. Behkste Ambrosio vergreep zich ook al gauw aan een onschuldig jong ding, en wurgde de moder die tussen beide kwam. Als pater werd hij uiter aard zeer schijnheilig en toen hij een keer probeerde te biechten kreeg zijn biechtvader een hartverlamming. Later, op het kasteel van de hertog weer in verzoeking gebracht, stak hij het meisje ook nog waanzinnig over hoop. Nog hoopte hij zijn ziel te kunnen redden. Maar toen de inquisi tie met martelen dreigde tekende hij het pact met de duivel. Waardoor hij, als een verloren ziel, opnieuw tot wereldse vrijheid en aanzien kwam. Het was Luis Bunuel die (met Jean- Claude Carriëre) het scenario schreef, maar Ado Kyrou die het verfilmde. Zodat het, jammer genoeg, geen 'Bu nuel' werd. Kyrou zoaht het, in volle ernst zou je haast zeggen, in een Draculastijl, met duistere kloostergan gen en -cellen, middeleeuwse angst en vroomheid, en grot voor het getover, gruwelijke martelkamers, perverse weelde bij de hertog, en duidelijke dramatische ellende van de slachtof fers. Franco Nero, als Ambrosio, stort zich pathetisch in lusten, wroeging, wanhoop en verderf. Nathalie Delon is een goede heks, Elisabeth Wiener speelt de vermoorde onschuld en Ni- col Williamson is een voorbeeldig stuk cynisch, huichelachtig adellijk verderf. (Amsterdam-City 3, 18 jr.) B.H. The golden voyage of Sinbad Het wordt in 'The goldeh voyage of Sinbad' pas leuk als de monsters ko men en daarvoor is Ray Harryhausen verantwoordelijk: hij vond zelfs een bepaald procédé uit (genaamd Dyna- rama) om wat meer diepte te brengen in de scènes waarin levende acteurs met poppen (of liever modellen) wor den gecombineerd. Sinbad, uitgevaren om het kwaad te verslaan, ziet zich geplaatst tegenover een zesarmige bronzen godin met in elke hand een flitsend zwaard; een griezelig klein vliegend homunculusje; een gevleugel de sfinx en een knoestige centaur. De film is niet in de studio maar aan de kust van Mallorca opgenomen, dat levert mooie plaatjes op. |Het verhaal is gecompliceerd-onsamenhangend, de dialoog wezenloos maar dat hoort bij dit soort groteske avonturen en mag de pret niet drukken. Fijn voor kin deren, mits ze niet bangelijk zijn aangelegd. W. W.-B. Jeanne Moreau in Les Valseuses Van een verslaggever EINDHOVEN Nog deze maand zal in Noord-Brabant een nieuw bijscho lingsplan voor werkloze bouwvakkers in werking treden. In de vier provin ciale centra voor vakopleiding zal de hele scholingscapaciteit (ongeveer 150 plaatsen) worden gebruikt voor deze bijscholing. Tijdens de bijscholingscursus ontvan gen de deelnemers een loonderving die gelijk is aan de laatst genoten uitkering. In Noord-Brabant waren eind juli 7j953 werkloze bouwvakkers. Hiertegenover stond een vraag van 1.120. Volgens ir. A. de Wildt, hoofd inspecteur-directeur voor de arbeids voorziening in Noord-Brabant is er naast een overschot aan bouwvakkers een duidelijk tekort aan vakbekwame bouwvakarbeiders. Ir. De Wildt zegt optimistisch te zijn ten aanzien van de animo voor deze nieuwe omscho lingsmogelijkheid. Van een onzer verslaggeefsters OEGSTGEEST Als eerste plaats in Nederland zal de gemeente Oegstgeest een grote parkeerplaats in een rijks weg gaan aanleggen in de strijd om meer automobilisten uit hun wagens en in het openbaar vervoer te krijgen. Het ministerie van Verkeer en Water staat heeft de gemeente gisteren laten weten, dat het zeer positief staat ten opzichte van het plan en daarom een subsidie van 76.800 gulden ter be schikking stelt (daarmee neemt het rijk tachtig procent van de aankoop Van een verslaggever ZWOLLE Twee met pistolen gewa pende mannen hebben gistermorgen een overval gepleegd op de Neder landse middenstandsbank in Zwolle. De beide mannen, die witte maskers op hadden verdwenen met 50.000 gul dens en een aanzienlijk bedrag aan buitenlandse valuta. Getuigen hebben het tweetal zien weg rijden in een rode wagen, vermoede lijk een Fiat 124. De Zwolse politie heeft nog geen spoor. van de grond van zijn rekening en vijftig procent van de aanlegkosten). De parkeerplaats, die in eerste instan tie plaats zal bieden aan 63 personen auto's en zeventig fietsen en brom fietsen (de accommodatie kan worden uitgebreid tot 132 auto's en 150 fiet sen en bromfietsen) komt bij het viadukt in rijksweg 44 bij de Rijn- zichteweg (de weg van Leiden naar Katwijk). Vrachtauto's zullen niet op het terrein mogen parkeren, omdat het te gevaarlijk is voor deze grote auto's de rijksweg op en af te rijden. De parkeerplaats komt vlak bij ver schillende bushalten, zodat de auto mobilisten van hun woonplaats Oegst- gest, Katwijk, Noordwijk, Sassenheim en Lisse met de auto naar dit terrein kunnen rijden en daar de bus kunnen nemen. Er stoppen hier verschillende lijnen: de sneldienst A'dam-Den Haag, de KLM-dienst Schipihol-Den Haag, de KLM- dienst Schiphol-Den Haag, de busdienst, die via Oegstgeest van Lei den naar Den Haag rijdit en in de spitsuren de busdienst uit Sassen heim. Vlakbij het parkeerterrein staat al een koffietent voor wachtenden. Hoewel de gemeente wel blij is met de rijkssubsidie, zou zij liever zien, dat het rijk alle kosten voor zijn rekening zou nemen, gezien het feit, dat Oegstgeest er financieel niet erg florissant voorstaat. Maar ook ad zal het rijk voet bij stuk houden en niet meer dan het toegezegde bedrag wil len geven, zal het plan waarschijnlijk toch wel doorgaan. De nieuwe raad zal er straks over moeten beslissen en dan kan de aanleg binnen twee of drie maanden beginnen. onder redactie van loessmil Brabanders die hun baas niet hele maal vertrouwen kunnen zaterdag in Breda laten nagaan of hun vermoeden gegrond is. In het res taurant Congres houdt de Indus triebond NKV dan een open infor matiedag waar alle Brabanders, ge organiseerd of niet, met hun loon- strookje bij bestuurders van de bond terecht kunnen. Die controle ren of alles wat er op staat klópt met ivat het zou moeten wezen. Dat doen die bondsbestuurders na tuurlijk niet om samen eens een leuk dagje uit te kunnen. 'Wij hebben de indruk', zegt voorlichter Brey, 'dat er in Brabant erg veel onregelmatigheden voorkomen. Bij voorbeeld dat men soms helemaal geen loonstrookjes afgeeft of foute strookjes of dat men de sociale wetten niet of onjuist hanteert. En ook dat er bedrijven 'zijn die de hand lichten met minimumlonen en idem jeugdlonen. Om daar een goed inzicht in te krijgen, willen we dat met de hele bevolking be spreken'. En daarom zitten er niet alleen mensen die niets anders zullen doen dan de hele dag loonstrook jes narekenen, maar ook deskundi gen die alles kunnen vertellen over dingen als vakantiedagen en toeslagen waar je recht op hebt. ledereen die waar dan ook niet zeker van is, niet weet of in zijn of haar geval de c.a.o. wel op de juiste manier toegepast wordt, kan op deze informatie-zaterdag zeker heid krijgen. 'We gaan gewoon een hele dag massaal antwoord geven. We verwachten een heleboel men sen die grote hoeveelheden gege vens zullen aandragen, ook onze eigen leden die waarschijnlijk nog te vaak denken dat hun probleem niet belangrijk genoeg is om er iets over te vragen'. Een andere overweging om juist in Noord-Brabant met dit nieuwe ex periment te beginnen, is voor de Industriebond NKV dat Braban ders eigenlijk te meegaand zijn. 'Daar wordt door het bedrijfsleven zeker op gespeculeerd en dat zal er zaterdag ook wel uitkomen. Vol gende maand houden we net zo'n dag in Roosendaal en later nog eens in Tilburg. En daarna gaan toe een zwartboek samenstellen van alle onregelmatigheden die we aangetroffen hebben. Later mis schien ook van de rest van het land'. En wee de bedrijven die verant woordelijk zijn voor zulke onregel matigheden. Die komen met naam en toenaam in het zwartboek te staan. De Engelsen, al jaren doende om vanuit hun ingewikkelde geld- en matenstelsel over te stappen op het in de rest van de wereld algemeen gebruikelijke decimale systeem, zijn op het ogenblik druk bezig met lessen in liters. Want ook in hun vloeibare aangelegenheden meten ze nog met andere maten en daarom gebruiken ze nu kwart pagina's van hun dagbladen om de bevolking te leren hoeveel 'pints' er in een liter gaan. Op een aandoenlijk simpele manier wordt de Engelse consument voorgerekend, dat één liter ongeveer één en driekwart pinten is met dit soort schoolse voorbeelden er bij: 'Als u een liter koopt, krijgt u iets meer dan één en driekwart pinten. Koopt u een halve liter, dan krijgt u een krappe pint. Er gaan duizend milliliters in één liter'. Om misverstanden te voorkomen, wordt terloops nog even uitgelegd dat het Engelse woordje 'litre' als ons 'liter' hoort te worden uitgesproken en een plaatje ter verduidelijking dat hierboven staat er ook nog bij. Allemaal (vloei-) stof voor lagere schoolkinderen, zou je zeggen, maar probeer het maar eens andersom, met al die oude pence, shillings, feet en miles. Tien jaar geleden verscheen een boek over het Amerikaanse presi dentschap van Clinton Rossi ter een hoogleraar in het staatsrecht van Amerika aan de Cornell-aini- versiteit Uiteraard bespreekt hij in dit boek ook de mogelijkheden die de Ame rikaanse grondwet biedt om 'n pre sident af te zetten. Een theoreti sche mogelijkheid, oordeelde prof. Rossiter en hij vond dan ook de vrijheid om, tien jaar geleden al, te schrijven: 'Ik geloof niet dat wij ooit zo'n proces zullen meemaken'. Het al of niet aftreden van een belangrijk man als Nixon haalt uiteraard alle voorpagina's van alle kranten in alle landen ter wereld De Londense Guardian opent met het verslag van zijn correspondent in Washington over de stuiptrek kingen van de Amerikaanse presi dent vlak voor het beslissende woord moet vallen. De kop: 'Nixon is dead - but he won't 1de down'. Vrij vertaald: Nixon is dood maar hij wil zich niet laten kisten. Patrick McCarthy is niet langer meer een goede, maar onbekende leerling van het Londense Opera- centrum. Woensdagavond ging hij naar een concert in de Londense Royal Albert Hall dat recht streeks door ons eigen Hilversum 2 is overgenomen gewoon om te luisteren, maar het eind van het liedje was dat hij zelf een van de solopartijen zong. Het kwam allemaal doordat de ba riton Thomas Allen door de hitte van de televisielampen flauwviel, meteen na de inzet van Oarl Orffs 'Garmina Burana'. Een suppoost met het lichaam van 'n worstelaar tilde Allen als een veertje op en liet hem afvoeren naar een zieken huis, maar daarmee waren de pro blemen voor dirigent André Pre- vin nog niet opgelost. De 23-jarige Patrick verzamelde al zijn moed, stapte het toneel op en vertelde Previn dat hij de rol bende, hoe wel die als een van de moeilijkste van het moderne repertoire geldt. Hij mocht het proberen en slaagde glansrijk. Niet alleen kreeg hij een staande ovatie'van de stampvolle Albert Hall, maar ook uitstekende recensies in de kranten. De gemeente Groningen heeft een scheve schaats gereden iloor dertig kleuterhelpsters te willen ontslaan. In een briefje aan de leidsters van de dertig kleuterscholen werd zonder eni ge omhaal meegedeeld dat de invoe ring van het verplichte minimumloon de gemeente te duur werd. Aan deze zaak zitten twee aspecten. Ten eerste is het vreemd dat een zich links noemend college van B. cn.W. een dergelijke motivering aanvoert. Het heeft zich dan inmiddels ook gehaast te zeggen dat het wel voor stander is van het minimumloon. De eigenlijke reden was, zo heeft wethou der drs. M. J. van den Berg betoogd, dat het college al eerder twijfel had over het onderwijskundig nut van de helpsters. Dat neemt niet weg dat de extra koeten, voortvloeiend uit het minimumloon, die twijfel blijkbaar aanzienlijk heeft versterkt Het tweede aspect van deze zaak is dat B. en W. hun briefje verstuurden zonder de raad er in te kennen. De bewering dat de raad altijd vroegtijdig in alle zaken zal worden betrokken en uitvoerig zal worden ingelicht, komt daardoor (niet voor het eerst) in een wat vreemd daglicht te staan. De ongerustheid van de raadsfracties die niet in het linkse college vertegen woordigd zijn en dus ook niet kunnen zien wat er achter de fagade van het gemeentebestuur gebeurt, wordt daar door alleen maar versterkt. Van die zijde is al meermalen gezegd dat de democratie om zeep wordt geholpen door een program-college. Ook nu Van onze weerkundige medewerker Het is zo klaar als een klontje, dat de oceaanstoringen een nieuwe greep naar de macht doen. In de hogere niveaus is de westelijke circulatie bo ven het zeegebied ten zuidwesten van Ierland en ten westen van Bretagne toegenomen tot 220 kilometer per uur op 10.000 meter hoogte. Vandaag wordt met de oceanische transport- wind regen- of buien storing aange voerd. Daarna komt een Azoren-hoge- drukuitloper met opklaringen maar ook een krachtige tot harde westen wind, vervolgens is er een nieuwe regenstoring op komst. Schepen op 25 graden westerlengte gaven gistera vond al weer bar ometer dalingen van twee millibar bij krimpende wind door. Zodoende.veranderlijke ocea nische weertypen bij aanhoudend wind uit zuidwest tot west en gema tigde, af en toe tamelijk zachte tempe raturen tot om en nabij de twintig graden. Uit maandgemiddelden van de etmaal- temperaturen van juli bleek dat het Azorenhogedrukgebied de tempera tuur niet alleen bij ons heeft gedrukt (het weer in Nederland was gemid deld anderhalve graad te koel) maar ook in ettelijke andere landen waar- weer is aangevoerd dat B. en W. misschien wel erg open zijn maar dat die neiging sterk afneemt als het om vervelende dingen gaat. De verleiding om dan zaken te verzwijgen is groot. De raadsleden kunnen alleen achter zulke vervelende kwesties komen als ze toevallig buiten het college van B. en W. om op de hoogte worden gesteld. Een program-college maakt de eigen geloofwaardigheid er niet groter op door dit soort escapades. onder zuidelijke in Europa (Afwij king DDR -3, afwijking Nantes -1, Nancy -2, Mallorca -0,3). Alleen Ma drid bleef normaal getemperatuurd en Sevilla kwam met gemiddeld 28,5 gra den Celsius oftewel 83 graden Fah renheit in de schaduw, tot een posi tieve afwijking van 2.2 graden Celsi us. De afwijking in N. Afrika was -0,5 tot -1 graden Celsius en zelfs het Algerijnse woesteinstation Biskra bleef anderhalve graad onder de maat, maar dat betekende toch altijd nog een gemiddelde etmaaltempera- tuur van .32.1 graden Celsius. Een ander uiterste: Een Groenlands schip bij de zuidivestpunt van Groen land op 'slechts' 61,5 graden noorder breedte meldde gistermiddag 'Mange isfjelde' (veel ijsvelden) en ijsbergen bij noordivesfelijke vnnd. Dat is ook voor de koude' oostkust van Groen land tamelijk zuidelijk. Aan de oost kust zijn de ijsbergen pas te zien hoger dan zeventig graden noorder breedte door de invloed van de war me golfstroom. Zo ook eèn schip gis termiddag op 73 graden noorderbreed te dat landvast ijs meldde. De gemid delde zeewatertemperatuur in juli 1974 is over een groot gebied van de Noord Atlantische oceaan onder nor maal geweest, soms meer dan drie graden Celsius, speciaal nabij 45 gra den noorderbreedte en veertig graden westerlengte, dat is een flink eind ten noordwesten van de Azoren. De wa tertemperatuur was boven normaal op de Noorezee en in de Noorse Zee. Vandaag en morgen: wisselvallig strandweer. Wat regen of een bui gevolgd door opklaringen, later op nieuw neerslag. Geleidelijk meer wind uit west tot zuidwest. Luchttempera tuur 19 graden Celsius, zeewater 18 graden. IiOOG WATER, 10 augustus. Vllsslngcn 6.01 16.14; Haringvlietsluizen; 7.34 19.56: Rotterdam 8.42 - 20.51; Scheve- ningen 6.52 19.18; IJmuiden 7.39 - 20 05; Den Helder 11.25 23.30; Harllngen 1.37 13.53; Delfzijl 3.58 18.05. Amsterdam licht vew. 21 0.1 De Bilt onweer 21 0.2 Deelen onweer 22 7 Eelde licht vew. 21 1 Eindhoven half bew. 22 3 Den Helder regenbui 19 0.6 Luchth. R'd. licht bew. 20 0 Twente onweer 22 0.6 Vlissingen licht bew. 19 0 Zd. Limburg regenbui 20 0.5 Aberdeen zwaar bew. 17 0.1 Athene onbewolkt 32 0 Barcelona onbewolkt 28 0 Berlijn geheel bew. 25 0 Bordeaux zwaar bew. 23 1 Brussel onweer 21 6 Frankfort zwaar bew. 23 0.5 Genève half bew. 23 0.1 Helsinki half bew. 16 6 Innsbrilck zwaar bew. 14 14 Kopenhagen zwaar bew. 21 0 Lissabon onbewolkt 26 0 Locarno half bew. 21 38 Londen licht bew. 23 1 Luxemburg licht bew. 19 3 Madrid onbewolkt 32 0 Malaga onbewolkt 37 0 Mallorca onbewolkt 31 0 MUnchen zwaar bew. 19 6 Nice onbewolkt 27 0 Oslo onbewolkt 24 0 Parijs zwaar bew. 24 0 Rome half bew. 30 0 Split geheel bew. 30 0 Stockholm zwaar bew. 20 0 Wenen onweer 20 0 ZUrich zwaar bew. 20 12 Casa Blanca onbewolkt 25 0 Las Palinas licht bew. 32 0 New York geheel bew. 11 1 Tel Aviv half bew. 30 0 Tunis onbewolkt 37 0 zocht zich zo spoedig mogelijk In verbinding Ie stellen met de ANWB-Alarmcentrale te Don Haag, telefoon 070-264426. NÉDERLAND R HIJlkema, Ens. motorboot 'De Stormvogel'; L. v. Koert, Utrecht, tjalk 'De Jonge Hendrik'; Scheffers-Spanjaar. Oostzanerwcrf, gem. A'dam, klein kajuitjacht 'Anplrlto 2'. Nieuwedam; Fam. Landwler- Weers, Haarlem, witte motorboot 'De Lynx": D. J. Zeilstra, Arnhem, lichtblauwe VW Kever; C. Zaat, Montegue. Canada; N. Ko- nings. Lelden. Cornet 'Radma' ENGELAND-BELGIë-NEDERLAND MeJ. L. Gooren. Venray. bromfiets; G. J. en Klein Poste uit resp. Eindhoven en Den Bosch, per flets; J. W. Westen, Ter Apel, lichtblauwe Renault. 69-35-TG. DUITSLAND H. en E. Peters uit resp. Zevenaar en Duiven, blauwe Opel Kadett; Fam. C. Bolijn, Vlagtwedde, witte Opel Re cord, 97-73-UA, Fam. J. Hartman, Rotterdam, witte Simca 1301. JE-79-04. FRANKRIJK Fam W. Lubbers, Drieber gen, gele Volkswagen Passaat. 63-BT-33; W. J. Pieters, Nieuw Gennep, rode Renault; R. van Neutlgem. Den Haag. witte Opel Kadett: S. van der Schoot. Amsterdam, liftend; Fam. J. Kerkhof-Monnink. Losser, gele Opel Ka dett, 57-45-PF: B Tankink. Drempt. beige 2CV. FRANKRIJK-NEDERLAND Fam. P. Hoog land, Maasdam, blauwe Ford Taunus 70-06- HX. FRANKRIJK-ZWITSERLAND-LUXEMBURG Fam. T. Janzweert. Hoofddorp, rode Re nault 16. FRANKRIJK-DUITSLAND-ITALIë J. A. Jip- pers. Assen, per trein. FRANKRIJK-JOEGOSLAVIë D. de Witte. Amsterdam, rode VW Variant plus Alpenkrul- scr. 32-96-GD. OOSTENRIJK Fam. V.d. Pangaard-Bene- rink. Breda, blauwe BMW 1600. 96-44-VG; J. Groen. Amsterdam, rode Cltroën 2CV 4, 62-88- RG; A. de Bruin, Utrecht, zilvergrijze Opel; P. C. Huljsden, Rotterdam, met bus; Fam. Stevenaar, Eindhoven, gele Ford Caprl. 72- 22-JE. OOSTENRIJK-NEDERLAND B. van Or- souw. Bemmel. groene Peugeot 404. 01-88-RR; dhr. Vermeeren. Amsterdam, crèmekleurige VW Variant, 18-18-RL. ZWITSERLAND Fam. S. Fennema. Udden. witte Renault 16TS. 17-65-HV; Fam. J. Hilver- dlnk. Borne, witte Peugeot 204, 08-87-TH. ITALIë Fam. T. Dooljens. Amsterdam, blauwe Opel Record plus caravan. ZA-61-30; Mevr. Schmelnk van Aarnhem, Driebergen, rtföe DAF vrachtwagen plus kajuitjacht, VB- T?-??. SPANJE Fam. A. Vlot. Utrecht, bruine VW Passat. DENEMARKEN J. J. Hunen, Alphen h.d. NOORWEGEN-ZWEDEN Fam. Van Dors- sen, Amsterdam-Z, slmcaf?) GRIEKENLAND S. Drukker. Hilversum, witte Cltroën 2CV, 15-44-PH. Van een verslaggever MIDDELBURG In november zal de Zeelandbrug definitief zijn hersteld. Zoals bekend werd de brug in mei geramd door een drijvende bok waar bij het bascule-deel van de brug ern stig werd beschadigd. Voorlopig werd de brug begaanbaar gemaakt met twee bailybruggen, zodat het verkeer behoudens de eerste tijd na de aanva ring ongehinderd door kan stro men. De n.v. Provinciale Zeeuwse Brug Maatschappij heeft het karwei nu uitbesteed aan het 'Havenbedrijf Vlaardingen-oost'. Dit bedrijf zal nu de beschadigde klap van de bascule- brug herstellen voor een bedrag van 1.002.240. Het havenbedrijf was we liswaar niet de laagste inschrijver, maar de duur van de werkzaamheden heeft bij de gunning de doorslag gegeven. veranderlijk ,')A 0O. c mswi i - „_MI»T W~*"\ BEWOLKING REGEN 10 MAX. TEMP. WINDRICHTING Van onze parlementsredaktie DEN HAAG Met ingang van 1 september is het afgelopen met radio- Veronica en de andere piratenzenders voor de Nederlandse kust Koningin Juliana heeft haar handtekening gezet onder het koninklijk besluit, waarin wordt bepaald, dat de anti-piratenwet- jes 1 september van kracht zullen zijn. Verwacht wordt, dat staatssecre taris Van Huiten maandag het konink lijke besluit zal ondertekenea De anti-piratenwetjes, die in het voor jaar door het parlement zijn aan vaard, verbieden elke vorm van mede werking aan de zeezenders. Tijdens de behandeling van het wetsvoorstel in de Eerste Kamer beloofde minister Van Doorn dat de wetjes pas van kracht zouden worden als beslist was over de aan-raag van radio-Veronica om legale zendtijd. Deze beslissing is onlangs genomen: het verzoek werd afgewezen. Na het van kracht worden van de wetjes zal verder geen uitstel meer worden verleend aan de zeezenders om nog langer uit te zenden voor het nakomen van de lopende advertentie contracten. Na de behandeling van de wetjes door het parlement heeft men, aldus de opvatting in Haagse kringen, ongeveer nog een half jaar de tijd gehad. Wie toch op een of andere manier aan de illegale zeezenders meewerkt krijgt met de justitie te doen. Van radio-Veronica en radio-Noordzee is overigens bekend, dat ze zich bij de gang van zaken neerleggen en bij het van kracht worden van de wetjes de uitzendingen zullen staken.

Nieuwe Leidsche Courant | 1974 | | pagina 7