Snelle 'aflossing' in het Witte Huis Y Turken beheersen grote kuststrook op Cyprus De mantel der liefde van het Kremlin President 'Had Nixon maar eerder Nixon open kaart gespeeld' treedt af Beëdiging Ford eigenlijk formaliteit Egypte roept reservisten op OP TEXEL VOLOP ZOMER Noordvietnamese troepen zouden offensief plannen I Portugal zal leger in koloniën verminderen Referendum op Kaapverdische eilanden TROUW /KWARTET VRUDAG 9 AUGUSTUS 1974 BUITENLAND BINNENLAND T7/Kj1 WASHINGTON (AP, UPI, Reuter, AFP, DPA) Bij de aflossing van de wacht in het Witte Huis moet als Richard Nixon is afgetreden op zo kort mogelijke termijn de huidige vice-president Gerald Ford in het ambt van president worden bevestigd. Zodra een federale rechter beschikbaar is, kan Ford de eed afleggen, waarna hij officieel de 38ste president van de Verenigde Staten is. Van dat ogenblik af is de democrati sche voorzitter van het Huis van Af gevaardigden, Carl Albert, tijdelijk opvolger van Ford, totdat het Huis van Afgevaardigden en de Senaat met een eenvoudige meerderheid een door Ford voor te dragen kandidaat voor het vice-presidentschap hebben aan vaard. Deze aanvaarding geschiedt na hoorzittingen. Er zijn al veel namen genoemd, o.m. die van gouverneur Nelson Rockefeller van New York, een progressieve republikein, die ook het vertrouwen van de democraten heeft. Ook de vroegere minister van defensie, Meivin Laird, wordt ge noemd. Hoewel zich een situatie als de huidige nog niet eerder heeft voor gedaan, verwacht men dat het kabinet en hoofden van vertegenwoordigingen in het buitenland dezelfde procedure zullen volgen als bij de normale wis seling van Je macht in het Witte Huis, na presidentsverkiezingen. Ie dereen biedt dan formeel ontslag aan. Ford zal hun waarschijnlijk verzoeken vooralsnog hun werkzaamheden voort te zetten. Oater zal Ford ongetwijfeld de nodige wijzigingen aanbrengen. Formaliteit Volgens juridische deskundigen is het niet persé nodig dat een vice-presi dent wordt beëdigd voordat hij het presidentschap overneemt. Het is meer een formaliteit om te bevestigen dat hij de grondwet zal naleven en de plichten van zijn ambt getrouw zal uitvoeren. In voorgaande gevallen hebben nieuwe presidenten er echter steeds de voorkeur aan gegeven on middellijk beëdigd te worden. De president van het Amerikaanse hooggerechtshof Warren Burger, ver blijft in het buitenland. Een nieuwe president kan echter door elke juri- CAIRO, TEL AVIV (Reuter, UPI Egypte heeft een gedeelte van haar reservisten onder de wapenen geroe pen, maar de regering verstrekt hiero ver geen details en deelt ook niet mee over hoeveel reservisten het gaat, zo wordt uit diplomatieke bronnen in Cairo gemeld. De Egyptische minister van buiten landse zaken, Ismail Fahmi, deelde onlangs op een persconferentie te Pa rijs mee dat Israël troepen samentrok bij de Syrische grens, hetgeen volgens Fahmi sterk op mobilisatie leek. 'Het is mogelijk dat het een legeroefening betreft, maar het kan ook ernstig zijn. Wij in de Arabiscne wereld vatten deze troepenbewegingen op als oor logszuchtig, en we zullén op dezelfde manier reageren', aldus Fahmi. De vredesmacht van de Verenigde Naties die in de bufferzones in de Sinaï en de Golan-hoogvlakte patrouil leert, meldde gisteren dat alles rustig was. Ook de Israëlische premier Jitzak Ra bin, zei na een bezoek aan de Golan- hoogvlakte, dat afgezien van een paar incidenten, Egypte en Syrië zich hiel den aan het troepenscheidingsakkoord met Israël. Volgens Rabin zal de wa penwedloop die op het ogenblik onder de Arabische Naties gaande is, er misschien toe leiden ciat Syrië, Irak en mogelijk ook Jordanië sterkere militaire mogendheden worden dan Egypte, dat Israël in de afgelopen jaar als zijn belangrijkste vijand heeft beschouwd. Koning Hoessein van Jordanië gaat eind volgende week naar Washington om met de Amerikaanse minister van buitenlandse zaken Henry Kissinger de volgende stappen naar vrede in het Midden-Oosten te bespreken, zo heb ben Kissinger en premier Zaid Al- Rifai van Jordanië bekend gemaakt. Kissinger zei dat hij tegen de tijd dat Hoessein in Washington zal aankomen voorstellen voor nieuwe stappen in het Midden-Oosten geformuleerd zal hebben. Koning Hoessein, die op het moment in Canada is, heeft in Ottawa een onderhoud gehad met de Canadese premier Trudeau, dat bijna helemaal gewijd was aan de Palestijnse kwestie. ADVERTENTIEI Het is nog maar wij geven u graag reeds nu een tip voor een NAZOMER-HERFST- of KERSTVAKANTIE Na 15 sept. kunt u profiteren van sterk gereduceerde prijzen in bungalows. Vraagt u ook eens naar onze brochure over de HOTEL ARRANGEMENTEN 3-daagse reis vanaf 51, 5-daagse reis vanaf 95, 8-daagse reis vanaf 152, (2r resp. 4 en 7 dagen volledig pension bootkosten eii verzekering). Voor inlichtingen en boekingen: VVV-TEXEL Groeneplaats 19 Den Burg. Tel. 02220 - 2844. dische ambtenaar worden beëdigd, van een plaatselijke rechter tot de president van het Hooggerechtshof. Na de moord op president John Ken nedy in 1963 werd de federale rechter Sarah Tilghman Hughes uit Dalles onmiddellijk in het presidentiële vliegtuig ontboden om daar vice-presi dent Lyndon Johnson als opvolger van Kennedy te beëdigen. Ontslagbrief Om af te trèden moet Nixon een ontslagbrief overhandigen aai. de mi nister van buitenlandse zaken, Henry Kissinger, volgens een bepaling van 1 maart 1972. Dit gebeurde ook bij het aftreden van vice-president Spiro Ag- new in oktober. Het feit dat Agnew was afgetreden werd pas bekend na dat hij voor de rechter had toegege ven,, schuldig te zijn aan het ontdui ken van inkomstenbelasting. De man, die met de 'zwarte doos' in de omgeving van de president rond loopt om hem in geval van een onver hoedse aanval op de Verenigde Staten in staat te stellen de Amerikaanse kernwapens op de vijand te laten afschieten, moet zich zo spoedig moge lijk naar Ford begeven. Wat Kissinger betreft hebben geruch ten de ronde gedaan, dat Nixon hem al woensdagnacht de brief betreffende zijn ontslagaanvraag zou hebben over handigd. Dit blijkt niet het geval te zijn. Kissinger is wel langdurig bij Nixon geweest en er is reden om aan te nemen dat hij een belangrijke rol heeft gespeeld bij het overhalen van Nixon om zijn ambt neer te leggen. De minister zou de president ervan hebben overtuigd dat een langdurige afzettingsprocedure een bijzondqr na delige uitwerking zou kunnen hebben op de Amerikaanse buitenlandse poli tiek. In het Congres hebben republikeinse afgevaardigden voorstellen ingediend om Nixon vrij te stellen van verdere rechtsvervolging, als hij vrijwillig af treedt Een van hen, senator Edward Brooke (een neger) zij dat de stap bedoeld is om na het Watergate- schandaal een nationale verzoening tot stand te kunnen brengen. De de mocraten voelen echter weinig voor het voorstel. Hun fractieleider in de Senaat, Mike Mansfield, heeft 'ernsti ge tijwfels' en vreest dat er een uitvoerig debat aan zal worden ge wijd. Naar aanleiding hiervan vertel de Brooke dat het voorstel zal worden ingetrokken, als Nixon weigert in het openbaar schuld te bekennen. De ABC (American Broadcasting Company) heeft haar verontschuldi gingen aangeboden aan de republi keinse senator Barry Goldwater, om dat ze hem ten onrechte had laten zeggen dat hij pver aanwijzingen be schikte dat Nixon zou aftreden. Gold water had het bericht in de Senaat bestempeld als een leugen en er aan toegevoegd: 'God behoede ons voor een onoprechte pers'. Een woordvoerder van de Deense staats-televisie-maatschappij heeft gis teren laten weten dat het zuiver toe val was dat hij vóór de nieuwsuitzen ding over Nixons mogelijke aftreden liedjes werden gespeeld als 'What kind of a fool am I' en 'Killing me softly' (Wat ben ik voor een dwaas en Ze maken me langzaam af). Het spelen van deze liedjes getuigde niet van slechte smaak. Al dagen geleden stond het op het repertoire', zo deelde Tyge Stenstrum, hoofd-producer van de Deense televisie mee. Ook het Russische persbureau TASS heeft nu het bericht verspreid, dat Nixon gaat aftreden. Het zei echter niet waarom. Wel werd melding ge maakt van de mening van senator Brooke, dat Nixon niet vervolgd moet worden, als hij aftreedt. De Amerikaanse strijdkrachten zijn werkzaam op een normale basis en ten aanzien van de huidige regerings crisis zijn absoluut geen speciale maatregelen genomen, aldus is' giste ren meegedeeld door de woordvoerder van het ministerie van defensie. Jerry Friedheim. 'De aktiviteiten van onze strijdkrach ten gaan normaal voort, er is hele maal geen reden waarom dit niet het geval zou zijn', aldus Friedheim. 'Niets in de internationale toestand maakt het noodzakelijk dat een staat van paraatheid geboden zou zijn'. Na mens het ministerie was reeds ont kend dat de hulp der strijdkrachten zou worden ingeroepen in verband met binnenlandse ontwikkelingen sa menhangend met de crisis. Functionarissen van het ministerie hebben erop gewezen dat een over dracht der presidentiële bevoegdheden onmiddellijk zou volgen, zodat er geen 'luchtledig" kon ontstaan bij het hoogste gezag dat belangrijke maatre gelen zou moeten nemen de veiligheid van het land betreffend. Als vice-president is Gerald Ford steeds nauw betrokken geweest bij het overleg van de nationale veilig heidsraad in het Pentagon. l'ubliek verzamelde zich voor de hekken van het Witte Huis toen geruchten over het aftreden van Nixon sterker werden. Journalisten reden mijnenveld in WASHINGTON (AP) Noord-Viet-i nam heeft enkel legerdivisies in staat; van paraatheid gebracht. Eén en an-' der wijst erop, dat Noord-Vietnam van plan is een groot offensief in Zuid-Vietnam te beginnen, aldus heb-| ben Amerikaanse functionarissen be] weerd. Volgens sommige deskundigen zullenf de leiders in Hanoi de beroering rond president Nixon gebruiken om hard! toe te slaan in Zuid-Vietnam. Dei functionarissen zeiden verder dat dti Noordvietnamese druk op Zuid-Viet-j nam de afgelopen weken sterk is toegenomen. Er zijn zware vuurge vechten geleverd en aan beide zijdeïj zijn veel slachtoffers gevallen. Moorden zwarte orde ROME De rechts-extremistischs! Italiaanse ondergrondse organisatie 'Ordine Nero' (Zwarte Orde) heeft] voor de herfst in een vlugschrift een; reeks moorden aangekondigd. Het pamflet werd na een anoniem tele] foontje bij een krant in Bologna in een telefooncel gevonden. De politiej twijfelt er niet aan dat het werkelij" afkomstig is van genoemde organ tie. Bomontploffing PARIJS (Reuter) De ruiten van het kantoor van het Algerijnse reisbu reau in Parijs zijn woensdagnach door een bomontploffing verbrijzeld maar niemand heeft letsel opgelopen Wie de bom voor het gebouw ha< neergelegd is niet bekend. Zaterdaj beschadigden drie ontploffingen eei dagblad- en tijdschriftgebouw en he gebouw waar het orgaan van he joods sociaal fonds wordt gedrukt. Gerald Ford, de nieuwe Amerikaanse president, heeft gisteravond vlak voor Nixons aftreden overleg gevoerd met John Rhodes, de leider van de Republikeinen in het Huis van Afgevaardigden. Ford (midden) wordt geflankeerd door veiligheidsfunctionarissen. NICOSIA/GENEVE (UPI/AP) Donderdag braken opnieuw hevige gevechten uit aan de 'groene lijn' die in Nicosia de Griekse en de Turkse gemeenschappen scheidt. Het gebeur de terwijl Griekse, Turkse, Engelse en VN-officieren de zevende dag van onderhandelingen ingingen om demar catielijnen in kaart te brengen, met name in Nicosia zelf. Zij zijn het nog verre van eens. Een journalist werd gedood en vijf andere gewond toen hun konvooi van vier auto's een Turks mijnenveld inreed bij Lapithos aan de Noordkust. De omgekomene is een geluidsman van de BBC, Edward Stoddart, én de gewonden zijn Chris topher Morris en Simon Dring van de BBC, Paul Rocque van Associated Press, en Juan. de Onis en Lefkios Christodoulides van de New York Ti mes. De jongste Turkse uitvallen - in weerwil van de staakt-het-vuren-over- eenkomst van Genève van 30 juli - bezorgden hen de controle over 28 kilometer kustlijn zowel ten oosten als ten westen van Kyrenia ten noor den, van Nicosia. Rondvliegende bazooka- en mortier granaten hebben een team van de bestandscommissie bij de bestandslijn in Nicosia gedwongen een bar in te vluchten. Tijdens het vuurgevecht dat aan het oostelijke uiteinde van de lijn begon en 20 minuten duurde, zijn PORTUGAL (Reuter) Generaal Francisco da Costa Gomes, de tweede man in de Portugese junta, heeft in een interview voor de radio meege deeld, dat Portugal haar troepensterk te in de overzeese gebiedsdelen zal verminderen. Hij voorspelde dat de dienstplicht in Portugal, die nu twee tot vier jaar is, teruggebracht zal worden. De Portugese troepen in de overzeese gebiedsdelen zouden nu ge- co 'entreerd kunnen worden in de steden om de nieuwe onafhankelijke regeringen te zijner tijd bij te staan in het handhaven van orde en rust. Generaal Gomes zei verder dat. Portu gal ook de bevrijdingsbeweging Unita zal betrekken bij de machtsoverdracht aan de Angolese bevrijdingsbewegin gen. De twee belangrijkste bevrij dingsbewegingen in Angola, het MPLA en het FNLA hebben al beslo ten gezamenlijk op te treden in de onderhandelingen met de Portugese regering. Unita staat echter buiten dit verbond/ twee Griekscyprische soldaten om het leven gekomen. Geneve Groot Brittannië, Griekenland en Tur kije hebben donderdag in Genève hun pogingen voortgezet om op Cyprus vrede te bereiken. Waarnemers van de twee supermachten, de Verenigde Staten en de Sowjet-Unie, zijn in Genève aanwezig. De Brit James Callaghan, de Griek George Mavros en de Turk Gunes, deden weinig om te verbergen dat zij gebukt gingen onder het feit dat het bestand op Cyprus weinig of geen uitwerking had gehad. Callaghan zei tot journalisten, zonder daarbij iemand in het bijzonder de schuld te willen geven 'dat het duide lijk was dat alle voorwaarden van de Geneefse verklaring niet geheel ten uitvoer zijn gebracht'. Kabinet President Clerides van Cyprus heeft gisteren de samenstelling van zijn nieuwe kabinet bekendgemaakt, dat bestaat uit acht ministers, allen gema tigde Grieks-Cyprioten en 'niet-politie- ke' figuren. De Turkse premier Bu lent Ecevit verklaarde dat Turkije twee autonome regeringen op Cyprus wenst. De Turks-Cypriotische leider Denktasj zei op een persconferentie dat hij best zou kunnen samenwerken met president Clerides. Hij verklaarde dit in Londen op doorreis naar de besprekingen in Genève. Een federale regering met twee autonome bestuur- seenheden leek ook hem het enige antwoord voor Cyprus. Hij acht Cleri des een ernstige man, zijn enige fout is echter dat hij niet inziet dat Cyprus voor de Cyprioten is en dat Turkije een van de medestichters der Cyprische onafhankelijkheid is, ver volgde Denktasj. In Kyrenia hebben de Turken inmiddels een standbeeld voor Atatürk opgericht. Benzine op de bon MELBOURNE (AP) Voor de eer ste maal sinds de Tweede Wereldoor log is in Australië de benzine op de bon gegaan als gevolg van een staking van het transportpersoneel. De leve ranciers hebben zich genoodzaakt ge zien sen distributiestelsel in te voe ren. LISSABON (DPA) De Portugese president, generaal Antonio de Spi- nola heeft gisteren in Lissabon een referendum aangekondigd voor de be woners van de Kaapverdische eilan den, opdat deze zelf over hun toe komst gunnen beslissen. Swoboda weer ziek PRAAG (AP) De president van Tsjechoslowakije, de 79-jarige gene raal Ludwik Swoboda, is gisteren in het ziekenhuis opgenomen, voor de derde maal dit jaar. De reden was dat zijn gezondheid 'als gevolg van complicaties was achter uitgegaan, aldus is van officiële zijde meegedeeld. Euthanasie KOPENHAGEN (DPA) De 58-jari ge Deense mediicus Bjoern Ibsen hoofleraar in de anaesthesie aan d< universiteit van Kopenhagen en ge neesheer-directeur van het gemeente] ziekenhuis heeft voor de Deense radioj verklaard euthanasie te plegen. On] middellijk na de uitzending heeft he] hoofd van de Deense gezondheids] dienst bekendgemaakt dat hij een on] derzoek tegen Ibsen zal instellen. Ontslag priester SARAGOSSA (Reuter) De Spaans] aartsbisschop Pedro Cantero Cuadrada heeft» het ontslag aanvaard van 2o parochiegeestelijken die hun fundi] neerleggen omdat hij weigerde d] schorsing van een van hun collega'! te herzien. De prelaat is lid van de hoogste constitutionele raad van Span! je en is een van de drie regenten di! een vooraanstaande rol zullen spelen na Franco's aftreden of overlijden. Confrontatie ADDIS ABEBA (Reuter) Twei naaste vrienden van de Ethiopische keizer Haile Selassie, die door het' leger worden gezocht, hebben hun' toevlucht gezocht binnen het keizerlij-l ke paleis. Dit meent men in Ad&isi Abeba te hebben begrepen. Waarnef mers zien deze ontwikkeling als eel nieuwe stap naar wat schijnbaar oq vermijdelijk een confrontatie worif tussen de keizer en het leger. WASHINGTON (AP) Al enige uren voordat president Richard Nixon ging spreken, begonnen zich gisteravond om het Witte Huis menseu te verzamelen. Zo was het ook geweest in oktober van verleden jaar toen Nixon zijn speciale aanklager Archibald Cox had ontslagen waarmee de hele ingewikkelde proce dure van zijn 'impeachment' eigenlijk op gang was gekomen. En in 1968, toen Lyndon Johnson aankondigde dat hij zich niet herkiesbaar ging stellen als president wegens de tegenstand voor zijn Vietnam-beleid, wa ren dc mensen ook gekomen. En daarvoor waren zij er geweest in 1963, toen het lichaam van president John Kennedy, die in Dallas was doodgeschoten, terug werd gebracht naar het Witte Huis. 'Hij had all «een maar de waarheid moeten zeggen', zei gisteravond dc 24-jarige Michael Kensler uit Herndon in Virginia. 'Als hij open kaart had gespeeld, van het begin af, dan was dit allemaal niet nodig geweest. En nu zit hij daar binnen te zweten en het einde af te wachten'. 'Ik geloof dat jij spreekt voor een allemachtig grote hoop mensen in het hele land', zei een oudere man die dit had aangehoord. Een commentator van de Moskouse radio, net terug uit de Verenig de Stalen, vertelde vorige week zijn luisteraars, dat hij heel wat 'verbijsterde' Amerikanen had gesproken die vonden dat het hoog tijd werd om eens 'een paar van die overijverige journalisten de mond te snoeren'. Volgens hem zijn de Amerikaanse publiciteitsmedia in gebreke gebleven om een 'eerlijke' weergave van Water gate te verschaffen, een 'objectieve' WaarOfTI? informatie en een 'gebalanceerde' be richtgeving. Zijn commentaar werd niet voor de luisteraars thuis uitge zonden want die krijgen nagenoeg geen Watergate-nieuws maar in het Engels teruggekaatst naar Noord-Ame- rika. Waarom? ontkenning door Nixon van enkele vage beschuldigingen. Er zijn buitenlandse communistische leiders, die het Kremlin en het Witte Huis ervan verdenken een handeltje te hebben gemaakt teneinde het leer stuk van de co-existentie zodanig uit te breiden dat het ook inhoudt: we derzijdse bescherming tegen eikaars vijanden. De Sowjet-pers zo legt radio-Mos kou uit vindt het niet 'gepast' om op de details van Watergate in te gaan. Zij beperkt zich liever tot 'kor te, objectieve berichten' omdat zij 'het beginsel is toegedaan van niet inmenging in de interne aangelegen heden van andere landen'. De berichten zijn inderdaad zo kort dat zij de lezer goeddeels in het duister laten, meestal slechts twee alinea's lang. Zij verschijnen met de frequentie van één per maand en hebben het soms alleen over een Maar 'niet-inmenging' is niet de enige reden van de terughoudendheid van de pers in de Sowjet-Unie, zo blijkt uit een andere uitzending van radio- Moskou. 'Watergate was inderdaad uw interne aangelegenheid', maar ook 'voelen we allemaal wel dat het al veel te lang onze voortgang belem mert, buiten alle proporties'. Verdien de Watergate 'zoveel' voorrang? 'Van waar dit 'eindeloze uithangen van uw vuile was?' 'Sommige mensen zeggen dat dit nu de democratie in actie is' aldus een omroeper 'maar ik heb de indruk dat er wel eens andere krach ten aan het werk zouden kunnen zijn, die Watergate voor hun persoonlijke doeleinden uitbuiten'. Sommige van die krachten kunnen zijn opgeroepen door ambities voor het president schap, voegde de oqiroeper er aan toe, andere zouden misschien de richting van de Amerikaanse buitenlandse po litiek willen veranderen, 'hun eigen carrière willen bevorderen' of de aan dacht proberen af te leiden 'van heel wat dringender problemen in het Amerika van vandaag'. Deze simplistische ontboezemingen worden stellig niet onderschreven door meer bevoegde Sowjet-waarne- mers van de Verenigde Staten in de wetenschappelijke en diplomatieke kringen. Maar zulke uitzendingen weerspiegelen in ieder geval wel de inzichten van enige leden van het So\Vjet-establishment, voor wie het sa menzweringskarakter van de geschie denis gesneden koek is. Zij staan volstrekt buiten de werke lijkheid van het leven in het Westen en zij kennen de Westerse politiek niet uit ervaring. Op grond van hun eigen ervaring verwachten zij in het Westen dezelfde soorten machtsstrijd die ook Chroestsjew uit het zadel lichtte of dezelfde intriges zoals ze I ook aan Stalins heerschappij verbon den waren. Krokodillentranen Radio-Moskou huilt krokodilletranen over de goede naam van de Verenigde Staten en doet een beroep op massa media daar om asjeblieft op te hou den. 'Ik begrijp niet hoe ze het kun nen doen', zegt een commentator, 'be seffen ze wel dat presidenten komen en gaan, maar dat de bittere smaak van dit alles, wat in de Amerikaanse pers en televisie met sadistische ijver breed wordt uitgemeten, vele, vele jaren zal blijven?' Wat zij aan het doen zijn ondermijnt volgens deze commentator 'alle geloof in het re- geerapparaat der VS, in alles wat Amerika kostbaar acht en wil hoog houden'. Zij verschaffen voorwendsels aan 'al diegenen die de goede naam van Amerika en de Amerikanen wil len besmeuren, die met modder wil len gooien, maar alles waar de Ameri kanen terecht trots op zijn, door de Amerikanen af te schilderen als in een staat van verval, alle zedelijke waarden en menselijk fatsoen verge tend'. Nadat dit hele tumult zou zijn weggestorven zou niet alleen de Ame rikaanse maar de wereldgeschiedenis er slechts uit overhouden: 'een zeer bezwadderd beeld van Amerika'. Deze woorden, uitgesproken door mensen wier uitzendingen in het ver leden zich zo vaak hebben uitgeput in het zwartmaken van de Verenigde Staten, roepen een hele serie vragen op. Zouden ze werkelijk zo volledig van gedachten kunnen veranderen? En zo ja, waarom reserveren zij deze gevoelens alleen voer hun uitzendin gen naar de VS? Waarom wordt aan de krantenlezers in de Sowjet-Unie niet voorgehouden hoe 'goed' het Amerikaanse stelsel is? Waarom wordt hen inderdaad niets verteld over Watergate? Een reden zou wel eens meer te maken kunnen hebben met de bin nenlandse Sowjet-politiek dan met die verklaringen over niet-inmenging. Als de Sowjetpers zich werkelijk zou gaan uitputten in regelmatige en gedetail leerde reportages over het smartelijke proces waarin een machtige natie zijn eigen geweten onderzoekt en de ver borgen daden van zijn regeerders na gaat, dan zou het Sowjet-volk ook wel eens zo zijn ideeën kunnen krijgen over zijn eigen regeerders. Het zou zelfs kunnen gaan gelóven, dat de politieke handelingen van zijn eigen regering, omsluierd door een veel gro tere geheimhouding en veel minder onderworpen aan de wil van het volk, nu ook maar eens aan het daglicht zouden moeten worden gebracht. En als Watergate zou leiden tot de verwijdering van president Nixon dan zou een uitgebreide verslaggeving van de hele zaak in de Sowjetpers het idee kunnen doenrijzen, dat Sowjet- leiders ook verwijderbaar moeten zijn door een open, publiek en demo cratisch proces en niet door intriges achter de schermen in het Kremlin. (Deze bijdrage werd geschreven vóór dc allerlaatste ontwikkelingen rondom het Witte Huls). vervolg van pagina 1 van impeachment tegen Nixon te oi dersteunen. Peter Rodino, de voorzi ter van de oommissie, zei echter menen dat de impeachment-procedui moet worden stopgezet nu Nixon afgetreden, omdat het doel van de in peaohment, Nixons verwijdering u zijn ambt, is bereikt. Rodino voegd er aan toe dat hij er nog niet zo zeke van is dat Nixon strafrechtelijke o: schendbaarheid zal krijgen. Diver juridische experts menen dat geen ,w< kan worden aangenomen die een pres dent van strafrechtelijke vervolgii vrijwaart, omdat dit in strijd met grondwet zou zijn. Ook zijn geluide gehoord, die menen dat de afzetting procedure tegen Nixon moet worde voortgezet ook al is hij afgetrede Voornaamste reden daarvoor is d daarmee een belangrijk stukje inte pretatie wordt verkregen van de gron wet, met name dat duidelijkheid wor geschapen over wat de grondwet b doelt met wandaden, waarvoor ei president uit het ambt kan worde ontzet. Kissinger Gerald Ford, die vandaag wordt b edigd, heeft gisteren laten weten, d de overgang naar een nieuwe Ame kaanse regering 'zonder haperen ordelijk' zal verlopen. Minister v buitenlandse zaken Henry Kissing heeft gisteren twee uur met Ford g sproken. Dat Kissinger ook ond Ford op zijn post zal blijven staat goed als vast. Enigen van de naas medewerkers van Ford hadden gist ren al gezegd dat de nieuwe preside het huidige kabinet in takt zou lat en. de meeste hoge medewerkers v het Witte Huis zal vragen in elk gev voor de eerste maanden aan te blijve Kissinger heeft, zo is gemeld, al na vele landen boodschappen gestuui dat hij zal aanblijven. Nixons aankondiging van zijn aftredi werd vannacht door ruim honde journalisten en fotografen in het W te Huis afgewacht. Zij zaten in perskamer, die wat nooit gebeur hermetisch was afgesloten van de lendende kamer van Nixons wool voerder Ronald Ziegler. Er stond* gewapende wachten bij. Toen dc i mer van Ziegler tenslotte opengii werd geen reden opgegeven en allei een verontschuldiging uitgesproken.

Nieuwe Leidsche Courant | 1974 | | pagina 6