ARP tegen terugtrekken luchtmacht-batterijen 'De Costa Brava is één grote puinhoop' DAF gebouwduit veiligheid Soepeler houding in kwestie toekomstige status Surinamers Volkstu inbezitter wil 'troep' maar liever verkopen [ulp boeren en tuinders Prijzen aardgas volgend jaar sterk verhoogd Twee broers in één week twee keer aangehouden frisselucht en helder zicht dank zij doordacht ventilatiesysteem Laat 'ns wat van je Treinkaartje duurder Spiploma wordt erplicht voor ijinstructeurs Sunair-directeur: We kunnen niet méér voor kwaliteit reizen instaan 'Service slecht' Gekozen Leids raadslid was even bij SS 4JR0U W/KWiARTET VRIJDAG 9 AUGUSTUS 1974 BLVNENLAM) T3/K5 Fractie zal wijzigingsvoorstellen indienen fan onze Haagse redactie )ENT HAAG De AR-fractie in de Tweede Kamer zal niet akkoord gaan met de terugtrekking au een aantal Nederlandse luchtverdedigingsbatterijen, zoals in de defensienota van minister Vre- leling (defensie) is voorgesteld. De fractie zal zeker op dit punt wijzigingsvoorstellen indienen ijdens het debat, dat de Tweede Kamer eind september over de nota houdt. )it blijkt uit een bijdrage van de AR ractieleider mr. W. Aantjes aan het Hl-blad Nederlandse Gedachten van leze week. 'Op sommige punten bete- ;ent de nota een aanpak van noodza- :elijke maatregelen, die reeds veel te ang vooruitgeschoven zijn, zoals bij- -toorbeeld op het punt van de investe- r- mgen. Op andere onderdelen rijst ig en zodanige twijfel of de plannen ch wel verdragen met de uitgangs- al unten van de nota, dat zeker op ijjziging dient te worden aangedron- at en, zoals ten aanzien van ons aandeel n-n de geleide wapengordel in de Duit- es e bondsrepubliek', schrijft mr. Aan- j] ies- lij zal met deze kritiek in september, raarschijnlijk een open oor vinden ij minister Vredeling. Deze verklaar-- eerder de Duitse kritiek op de oorgenomen terugtrekking van raket- atterijen zeker niet onredelijk te inden en de zaak nog eens opnieuw te M uilen bekijken. De defensienota voor- Vervolg van pagina 1 i tweedracht', maar een gezamen- |pjk protest', zei de heer Vaandrager. Eisenpakket Ka zes uur vérgaderen zijn de actieco- nité's het er gisteren over eens ge- vorden dat vandaag een tien man iterke delegatie van de comité's gaat braten met de voorzitters van de drie lentrale landbouworganisaties. Onder werp van gesprek zal dan zijn een fisenpakket. dat gisteren geformu- terd is. De heer H. Olieman uit levenhuizen, die gisteren als voorzit- 1 van de vergadring optrad, wilde teravond niet op de inhoud van het senpakket ingaan. Hij zei alleen dat ;||e eisen fors zijn en verder gaan dan ie eisen die de organisaties naar toren gebracht hebben. Volgens de )eer Olieman staan de comité's erop |at het eisenpakket in zijn geheel lor de organisaties wordt overgenc- Zo niet dan zullen de comité's i ernstig gaan beraden over mede- erking aan de demonstratie van za- 'dag. ziet in de opheffing van vier van de acht in Duitsland gestationeerde Nike- Squadrons (tegen hoogvliegende vlieg tuigen) en terugtrekking van vijf Hawk squadrons (tegen laagvliegers) voor de bescherming van vliegvelden in ons land. Vertrouwen Ondanks zijn kritiek op bepaalde plannen in de defensienota blijkt mr. Aantjes het volste vertrouwen in de juiste instelling van minister Vrede ling te hebben. 'Uit de defensienota spreekt niet de geest van het gebro ken geweertje, de eenzijdige ontwape ning. Het zou zeer onrechtvaardig en kwetsend zijn minister Vredeling dit etiket op te plakken'. De opheffing van de Nike squadrons ondervindt ook stevige kritiek vanuit de luchtmacht zelf. 'Het is de grootste negatieve consequentie uit de defen sienota', zegt de bevelhebber van de luchtmacht generaal J. H. Knoop in het maandblad 'De Vliegende Hollan- Ander tariefbeleid Van onze sociaal-economische redactie DEN HAAG De aardgastarieven zullen per 1 januari aanzienlijk wor den verhoogd. Premier Den Uyl heeft dit gisteravond na afloop van de ver gadering van dè ministerraad meege deeld. De verhoging van het aardgas zal echter ook gepaard gaan met een ingrijpende wijziging in de tarieven- opbouw. Het is nu zo dat de kleinver bruiker van aardgas vaak het dubbele moet betalen van de grootverbruiker. Na 1 januari zal juist het grootver bruik van aardgas verhoudingsgewijs meer geld moeten kosten. Het komt er volgens de premier inderdaad op neer dat de bewoner van een villa meer voor aardgas gaat betalen dan een bewoner van een klein huis. der'. Het meest positieve in de nota vindt generaal Knoop de beslissing tot vervanging van de Starfighter over te gaan, omdat daarvan direct de toekomst van de luchtmacht afhangt. Van een verslaggever DEN HAAG Twee leden van de bij de Haagse politie overbekende fa milie D. van wie Daan bij de gijzeling in Deil was betrokken en Laurent wegens enkele overvallen in Den Haag is veroordeeld zijn voor de tweede maal in één week aange houden. Zij werden nu betrapt bij een poging tot inbraak in een heren modezaak in Den Haag. Een week eerder had de politie het tweetal, de achttienjarige Eddy en de zestienjarige Aadje. opgepakt in een Haags cafetaria. Eddy werd toen vrij wel direct weer losgelaten, maar Aad je werd naar Wassenaar overgebracht om gehoord te worden in verband met een diefstalletje üit een villa. Daarna is ook hij weer op vrije voeten gesteld. (ADVERTENTIE) Van een onzer verslaggevers DEN HAAG Het ziet er naar uit dat Nederland wat water in de wijn zal moeten doen ten aan zien van het vraagstuk van de na tionaliteit van Surinamers na de onafhankelijkheid van hun land. In eerste instantie had Nederland op de conferentie van de Koninkrijks commissie in Willemstad een plan ingediend waarbij ook de Surinamers in Nederland de Surinaamse nationa liteit zouden krijgen en niet voorzien was in de mogelijkheid van een dub bele (Surinaamse en Nederlandse na tionaliteit), zoals de Surinamers wil len. Dat werkte nogal wat verontwaar diging bij de Surinaamse delegatie. Bij de nadere besprekingen (die offi cieel het stempel 'geheim' en 'vertrou welijk' dragen) zou nu de Nederland se delegatie hebben voorgesteld het onderscheid te gaan maken tussen een 'effectieve' en een 'latente' nationali teit twee gloednieuwe begrippen. Deze moeten waarschijnlijk zo worden verstaan. De Europese Nederlanders krijgen een 'effectief Nederlander schap (waarbij er voor hen in feite niets verandert). De Surinaamse Ne derlanders krijgen de 'effectieve' Suri naamse nationaliteit, maar behouden een 'latent' (dat is verborgen) Neder landerschap. In de praktijk komt dat er voor hen op neer dat zij gedurende een zekere tijd een recht van optie op het herkrijgen van de Nederlandse nationaliteit hebben. Daarbij speelt op de achtergrond de overweging dat op deze manier pro blemen worden voorkomen als wij die in de jaren vijftig zagen bij de 'spijt optanten' onder Indische Nederlan ders. (ADVERTENTIE) Een blije kinderstem door de telefoon. En een blij verraste opa. Want hij ziet z'n kleinkinderen niet zo vaak meer. Maar hij hoort ze graag Gun hem dat plezier. U draait en zij praten. En u weet het's avonds en in het weekend belt u voor half geld door heel Nederland. Na overstroming Rotterdam Van een onzer verslaggevers ROTTERDAM 'Meneer, ik ga de hele troep verkopen. Ik zal er zo wel niet veel voor krijgen, maar dat kan me niets schelen. Als ik hier opnieuw moet beginnen kost dat zoveel geld en moeite, en dat heb ik er niet meer voor over'. Aldus een van de vele gedupeerde volkstuinbezitters aan het Toepad in Rotterdam. De twee daar gelegen volkstuin complexen zijn in de nacht van woensdag op donderdag volledig ondergelopen met water en mod der uit een opgespoten terrein vlak achter de complexen. Om streeks half elf woensdagavond brak door i.og onbekende oorzaak de dijk om het opgespoten terrein en ontstond een gat van ongeveer dertig meter, waardoor de modder en het water op de volkstuinen en de daarnaast gelegen joodse be graafplaats spoten. De drie huisjes die het dichtst bij het gat stonden werden weggeslagen, de meeste van de overige huisjes liepen ern stige waterschade op. 'Ik had hier sla, prei, andijvie en nog verschillende soorten bloemen staan en die kas daar staat vol druiven. Ik kan die gewassen nu wel als verloren beschouwen want het verzuipt allemaal. Je kunt pas goed zien wat de schade is als we een half jaar verder zijn. Je hebt kans dat dan alle struiken en bo men ooc nog dood zijn' aldus de teleurgestelde volkstuinder Plezier, die de nacht van de dijkbreuk ai snel ter plaatse was. 'Ik ben erg gesteld op mijn huisje, maar ik ben, toen ik hier kwam, eerst vissen gaan redden. De visstand hebben we hier zelf altijd op peil gehouden met vissen uit de Nieuw- koopse plassen. Er zat hier veel snoek, voorn en zeelt, maar ik denk dat 95 procent nu wel dood is en wat nog leeft zou weieens kunneh sterven als het water hier helemaal wordt weggepomt.' SCHADE Vermoedelijk is de baggermaat- schappij Adriaan Volker, die het terrein heeft opgespoten, aanspra kelijk voor de schade. Er zijn al verzekeringsexperts geweest, maar er kon nog niets meegedeeld wor den omtrent de grootte van de schade. Het hangt er onder andere vanaf of in het water schadelijke stoffen bijvoorbeeld zout voorkomen. Als dat zo is moet een.laag grond afgegraven worden. Ook een groot deel van de huisjes zal moeten worden afgebroken als het water niet snel weg is, want als het houtwerk trekt krom. De gemeentereinigingsdienst en de baggermaatschappij Vokker zijn al direkt begonnen met het wegzui gen van het water, maar dat gaat erg langzaam. Met tien wagens wordt af en aan gereden. Het ziet er echter naar uit dat het nog dagen zal duren voordat de tuinen weer droog staan en pas dan kan bekeken worden hoe groot de scha de is. Van een verslaggever UTRECHT Het treinkaartje zal na 1 september zes tot tien procent duur der worden.. De prijsverhoging zal het grootst zijn op de langere afstanden, het kleinst op de kortere. Bij dat laatste houden de spoorwegen reke ning met het streven van de regering om de verkeersopstoppingen inen om de grote steden zo veel mogelijk te beperken. De maximumprijzen van een dagre tour en een enkele reis tweede klas komen van 22 op 24 gulden, eerste klas van 33 op 36 gulden. Trajecta bonnementen worden gemiddeld ze ven procent duurder. Het achtdaagse kriskras-abonnement gaat voor de tweede klas 52 en voor de eerste klas 72 gulden kosten (was: 48 en 72). De 'meermanskaart' gaat van tien tot veertien procent omhoog. De verhoging van de spoorwegtarie ven brengt de NS over een jaar gerekend 33 miljoen gulden op, maar verwacht wordt dat het aantal reizi gerskilometers 115 miljoen zal ver minderen op een totaal van ruim achtmiljard. an onze Haagse redactie EN HAAG Rij-instructeurs zullen n les te kunnen geven voortaan over ;n instructeursbewijs moeten be- hikken. Dit bewijs wordt verleend )or het ministerie van verkeer en aterstaat nadat gebleken is dat de ndidaat-rij-instructeur aan bepaalde sen van bekwaamheid voldoet, et kabinet heeft hiertoe gisteren ïsloten. De eisen van bekwaamheid irusten op een rapport van een com- issie van deskundigen die door de mister van verkeer en waterstaat erd ingesteld. Beunhazen in het rij- iderricht zullen voortaan na dit be- uit van het kabinet niet meer les innen geven, eisen van bekwaamheid voor het Ïven van rijlessen bevatten onder eer kennis van zaken van het voer- ig, voertuigbeheersing praktijk zo- s het beheersen van de soorten slips remmen, verkeersdeelneming, de is in verkeerssituaties, verkeers- chniek, de praktijk in het rijden, rkeersinzicht. verkeerswetgeving en derwijskunde, zoa'a het menselijk drag en kennis van het leerproces, frgeleken met de eioen die gesteld urden aan het behaien van het Va ir- en Mi-diploma zijn de nieuwe sen uitgebreider en zwaarder. Over- ijving is echter vermeden. Vanaf t begin van de vnurberv .ding van wet rij-onderricn. motorrijtuigen, iistiie inmiddels in n-i Staatsblad is de publiceerd, heeft men zich op het vo mdpunt gesteld dat opleidingen als itvoje van de Vamor eer goede basis voor vakbekwaamheid. (ADVERTENTIE) n METZLER- Ee' brilieders oogmerk door JAN BROKKEN VUGIIT 'Het is waanzin om nog langer aan de Costa Brava te blijven zitten'. Zo reageert directeur H. L. W. R. Behrends van het reisbureau Sunair in Vuglit op de mededeling van zijn collega's Fit, Centouri, Eurotours, Airtouropa en Mag neet dat zij geen moeilijkheden hebben met hun reizen naar Spanje. 'De Costa Brava is dit jaar één grote puinhoop en de andere touroperators weten dat heel zoed', aldus de heer Behrends. Su a.r besloot vorige week niet meer naar de Costa Brava (de kust tussen Barcelona en de Franse grens te vliegen. De ruim zeshonderd mensen die bij het reisbureau voor dit gebied geboekt hadden moch ten een andere bestemming uitzoeken. 'Voor een tourope rator is dit een dramatische beslissing. Maar wij konden niet langer instaan voor de kwaliteit van de reizen'. De beslissing heeft Surinair vori ge week alleen al honderddui zenden gulden gekost. Na herhaalde noodkreten van de Sunair-hostesses aan de Costa Brava besloot het reis bureau een manager naar Spanje te sturen. Zijn conclu sie was vlug getrokken: step pen met de handel. De heer Behrends: 'De Costa Brava is altijd al een probleemgebied geweest. Dit gedeelte van de Spaanse kust (bij Barcelona) is namelijk gemakkelijk met de auto te bereiken. Gezien de sterk gestegen prijzen hebben veel hoteleigenaars aan auto mobilisten onderdak verleend. De gasten van Sunair kwamen daardoor voor gesloten deuren te staan'. Het reisbureau moest in deze gevallen snel andere hotels opzoeken die vaak niet overeenkwamen met de in de gids genoemde kwali teiten. Algemene ontevreden heid was troef. 'Geen wonder', zegt de heer Behrends, 'wan neer je voor een hotelkamer met bad geboekt hebt en je krijgt er één met een douche word je kwaad'. Oorzaak van deze moeilijkhe den zijn de in Spanje sterk gestegen prijzen. De contrac ten met de hoteleigenaars zijn anderhalf jaar geleden geslo ten, tegen een voor hen te lage prijs. Daarom prefereren de hoteliers de automobilisten, omdat deze een hogere prijs per kamer neertellen'. De hoteleigenaren die de con tracten nog wel naleefden, le verden een bedroevend slechte service. 'De kwaliteit van de meeste hotels in Spanje is al erg slecht, maar aan de Costa Brava spanden zij toch de kroon. De bediening was non chalant, de kamers waren vuil, de maaltijden nauwelijks eet baar. Op alles was bezuinigd. De klachten stroomden bij het reisbureau binnen. 'De situa tie was onhoudbaar. 'Na over leg met het hoofdkantoor van Sunair (een grote Belgische organisatie) in Brussel besloot de touroperator de reizen naar de Costa Brava te stoppen, 'in het belang van onze klanten'. Ook Sunair België heeft het aantal reizen naar de Ccsta Brava drastisch verminderd: van drie vluchten per week tot één. Sunair Holland brengt volgende week nog één groep naar de Costa Brava. Daarna is het afgelopen'. Aan staande dinsdag vergadert de directie van Sunair over de vraag of de Costa Brava het volgend jaar nog in het pro gramma opgenomen zal wor den. Tienduizenden Hoewel zeer veel vakantiegan- De kust van de Costa Brava: schone schijn gers ontevreden zijn over de kwaliteit van de hotels in Spanje (bij de Consumenten bond stromen de klachten over Spanje jaarlijks binnen) veronderstelt de heer Beh rends dat ook volgend jaar weer enkele tienduizenden Ne derlanders naar Barcelona, Malaga etc. zullen reizen. 'Spanje is nog steeds het land waar je het meeste waar voor je geld krijgt. Maar voor vol gend jaar zie ik tcch een hausse in het toerisme naar Italië en Griekenland', zegt de heer Behrends. Hijzelf wil ook het toerisme naar de Canari- sche eilanden krachtig aanbe velen, 'want dat is de enige plaats in Spanje waar de hote liers nog kwaliteit bieden'. Volgens drs. G. Couvreur van de Algemeiïe Vereniging van Reisbureaus (ANVR) is het toerisme van Nederland naar Spanje het afgelopen half jaar weer toegenomen. Internatio naal gezien boekte het toerist me in Spanje dit jaar echter een achteruitgang van twintig procent. Vooral de Engelsen mijden Spanje en ook de Fransen bezoeken het land in mindere mate. Oorzaak daar van is de sterk verminderde koopkracht van Engelsen en Fransen. Gesloten Een aantal hotels waar nor maal veel Engelsen komen heeft aan de Ccsta Brava hun poorten gesloten. De reisbu reaus Fit, Airtouropa, Mag neet en Centouri, verzameld in Holland International Tra vel veronderstellen in hun verklaring naar aanleiding van het besluit van Sunair daarom dat 'een aantal Nederlandse reisbureaus daar wellicht de dupe van is geworden'. Holland International Travel brengt jaarlijks 125.000 vakan tiegangers naar Spanje en bij na dertigduizend naar de Cos ta Brava. Sunair zal waarschijnlijk de slechte kwaliteit van de hotels en de contractbreuk aan de Costa Brava binnenkort in de Internationale Federatie van Touroperators aan de orde stellen. Een beeld van het door een dijkbreuk langs de Maas ter hoogte van de Rot terdamse Brienenoordbrug onder wa ter gelopen complex tuinhuisjes. CPN-er maakt bezwaar B. J. Boonstra: 'Als zestienjarige geronseld Van een onzer verslaggevers LEIDEN In politiek Leiden is enige beroering ontstaan nu bekend is geworden, dat de 49-jarige buschauf feur B. J. Boonstra 32 jaar geleden tijdens de Tweede Wereldoorlog bij een onderdeel van de SS in dienst is geweest. Bij de jongste gemeenteraadsverkie zingen werd de heer Boonstra als zevende op de kandidatenlijst voor de WD gekozen. Toen de Leidse raad zijn goedkeuring aan de geloofsbrie ven van de nieuwe raadsleden wilden geven, maakte de CPN-er D. Hoeven bezwaar, omdat hij zeker zei te weten dat er bij een van de nieuwe raadsle den sprake zou zijn van een 'onaan vaardbaar oorlogsverleden'. In strijd met de gemeentewet werd daarop in het geheim over deze kwestie verga derd, waarna in het openbaar weer werd besloten de zaak maandag pu bliek te behandelen. De heer Boonstra zegt hevig geschrok ken te zijn, toen hij maandagavond na de raadsvergadering door zijn fractie voorzitter werd opgebeld. Volgens zijn zeggen is hij op zestienjarige leeftijd door toedoen van zijn moeder geron seld, en is daarna vijf weken bij de Wehrmacht in de opleiding gegaan. Daarna zou hij vanwege zijn leeftijd weer ontslagen zijn, eveneens door toedoen van zijn moeder, omdat hij direct naar Praag werd overgebracht. Een jaar werd hij tewerkgesteld op set militair vliegveld in Leeuwarden, waarna hij door de Duitsers werd gearresteerd vanwege een naar zijn zeggen vermeende diefstal. In een concentratiekamp bij Bremen werd hij tot het eind van de oorlog vastge houden. Na de bevrijding werd hij overgebracht naar Vught. en vervol gens naar Haren in Groningen. In 1947 werd hij vrijgelaten. Tot 1957 werd hem het aktief en passief kies recht ontnomen. De heer Boonstra is volgens de registers van de burgerlij ke stand niet uit zijn staatsburger schap ontheven. Burgemeester Tot burgemeester van Doetinchem is per 1 september benoemd mr. A. J. E. Havermans, tot nog toe burgemeester van Druten. De heer Havermans is 39 jaar, r.k. en lid van de KVP Hij >s burgemeester van Druten sedert 1969. RITA 'U kunt beter snel thuis ko men. Ik heb de oppas vastge bonden en ik kan zelf de kno pen niet loskrijgen'.

Nieuwe Leidsche Courant | 1974 | | pagina 5