Kabinet komt boeren en tuinders snel te hulp Tv-toespraak maakt eind aan twijfels 'Toch een goede president' In deze krant Ford wordt vandaag beëdigd MODEHUIS SLOOS WASHINGTON (AP, Reuter, UPI) - President Richard Nixon is afgetreden. Gerald Rudolph Ford jr. volgt Nixon vanmiddag op als 38ste president van de VS. President Nixon heeft vannacht in een dramatische redevoering zijn aftreden aangekondigd en is daarmee de eerste Amerikaanse president geworden die vrijwillig is afgetreden voordat zijn ambtstermijn was afgelopen. Buien Kunst- on vliogwork Vrouwelijke rechercheur had Aage M. in haar flat Bijstelling BfW en uitstel belastingbetaling Aardgasprijs tuinders gaat later omhoog Nieuwe leidse Courant CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMGEVING I Steenstraat 37 Postbus 76 Telefoon 31441 „Stantvastich ia ghebleven mijn hert in teghenapoet VRIJDAG 9 AUGUSTUS 1974 55ste jaargang no. 108 Voor exclusieve herenkleding Stille Rijn 11 - Leiden Telefoon 20868 Gironr. 269274 t.n.v. B.V. De Christelijke Pers, Amsterdam Abonnement 12,02 per maand, per kwartaal 36,05 Afd. Bezorging vanaf 08.30 uur i Nixon met zijn perschef Zicgler, nadat hij een gesprek had gehad met de republi keinse senatoren Goldwater, Rhodes en Scott. WASHINGTON 'En toch is hij een goede president geweest', zei woensdag voor zich heen een blonde secretaresse uit St. Louis in Missouri die naar Washington was gekomen om voor het Witte Huis de geruchten over het aftre den van de president te beluiste ren. De secretaresse, de 45-jarige me vrouw Mary' Powells, was met man en zoontje ais toerist naar Washington gekomen, zoals hon derden andere Amerikanen. Mevrouw Powells sprak met een gelatenheid die verried dat voor haar het pleit al was beslist cn president Nixon verleden tijd was. Ze weerspiegelde daarmee de gevoelens van een groot deel van die 'zwijgende meerderheid' die de president steunde en nu schijnt gekomen te zijn als was het voor zijn begrafenis. RICHARD NIXON TREEDT AF Vice-president Gerald Ford, na het altreden van Nixon de nieuwe pre sident van de Verenigde Staten, verlaat hier vroeg in de ochtend zijn woning om naar zijn bureau te gaan. Nixon heeft in zijn rede geweigerd te bekennen dat hij schuldig is aan rechtstreekse betrokkenheid bij de or ganisatie van de Watergate-inbraak en het in de doofpot stoppen ervan. Daar mee zou Nixon toch nog de kans lopen dat hij strafrechterlijk wordt vervolgd. Zelfs voortzetting van de impeachment in formele afzetting van Nixon is niet geheel uitgesloten al wordt dit nog niet direct verwacht. In zijn rede, die naarmate het einde naderde steeds geëmotioneerder werd en waarin Nixon erop hamerde dat hij steeds naar vermogen zijn best had gedaan voor het land, werd ongeveer tjv.ee minuten na het begin van de Se- spraak duidelijk dat hij had besloten als president heen te gaan. Zijn voor naamste reden tot aftreden, aldus Nixon, was dat hij in 's lands belang niet kon toestaan dat het werk van de regering en het Congres nog lan ger werd belemmerd door een zaak, die hem persoonlijk trof. 'Het is me duidelijk geworden dat ik niet langer een voldoende politieke basis in het Congres heb' om mijn plicht te doen als president, zo verklaarde Nixon. 'Ik zou er de voorkeur aan hebben ge geven om door te gaan en het af te Elders in deze krant twee pagina's gewijd aan het aftreden van pre sident Nixon: levensloop van Nixon in foto's 0 Ford: rondborstig maar kleurloos Nixonvan de hoogste hoog te naar de diepste diepte bij Plaatselijk regen of een bui, af gewisseld met door enkele op klaringen. Matige tot krachtige zuidwestelijke wind; maximum temperatuur omstreeks 19 gra den. MORGEN EN OVERMORGEN: wisselvallig met middagtempe- raturen rond 19 graden. Zon op: 05.15 onder: 20.15 maan op: 22.28 onder: 13.30 Binnenland 'Costa Bra va is één grote puinhoop' Buitenland Snelle 'aflossing' in het Witte Huis Sport Zware straffen voor voetbalvandalen Economie Vi inst Shell \erdnhbehl Lezers schrijven Strips, feuilleton Puzzel Ra<lio en tv Commentaar Dichtbij en verder Weer. oproep lorris Victor Zor/a 13 U hebt er geen idee van hoeveel kunst- en vliegwerk een krant moet organiseren wanneer een president, om. twee uur s nachts een rede gaat houden. Voor sommige edities is dat tóch onherroepelijk te laat om het nieuws nog mee te kunnen nemen. Maar u krijgt in elk geval twee extra pagina's Nixon-achtergrond. We laten niemand in de kou staan. Abonneer eens iemand. Desnoods uzelf. NtEl'WE ABONNEE NAAM: STRAAT: GIRO: PLAATS: Wenst abonnement op: TROUW DE ROTTERDAMMER NIEUWE HAAGSE CRT. NIEUWE LEIDSE CRT. DOKDIS DAGBLAD (aankruisen R.u.b.) Betaalt per maand/kwartaal Opgegeven door: Naam: Adres: Plaats: IK ONTVANG GRAAG: Artikelen-serie 'Ondernemings raden' dnor prof. dr. H. J. van Zuthem. Ge/ellige rookverdrijver. Altijd paraatrnap briefpa- pier en pen). Een post/egel is niet nodig. Die betalen wij. Scliijl op de envelop: De Clir. l'ers, antwoordnummer 27y2, A'dam. maken, ongeacht het persoonlijke leed dat daaraan kleefdeMaar 's lands belang moet voor 'persoonlijke belan gen gaan. 'Ik ben nooit een wegloper geweestmaar als president moet ik de belangen van Amerika voorop stellen. Amerika heeft een full-time president en een full-time Congres nodig. Doorgaan met een gevecht om mezelf te handhaven zou het Congres en het bestuur te veel tijd gaan kosten. Daar om zal ik aftreden als president, mor gen (vandaag) om 12 uur. Vice-presi- dent Ford zal op dat tijdstip in deze kamer als president beëdigd worden', aldus Nixon. Nixon verdedigde zijn beleid geduren- Rijswijks korps geschokt Van een onzer verslaggevers DEN HAAG De rijksrecherche heeft enkele uren nadat de Haagse politie de- 32-jarige voortvluchtige meesterkraker Aage M. had gearres teerd, de 26-jarige vrouwelijke recher cheur W. J. H. V. uit Rijswijk aange houden. De vrouw werd ervan ver dacht, dat zij Aage na diens ontsnap ping uit de Leeuwarder gevangenis enkele dagen in haar flat aan de Tulpstraat verborgen heeft gehou den. Zij heeft dit inmiddels toegege ven. De justitie kwam de vrouw op het spoor via het afluisteren van de tele foongesprekken, die Aage vanuit zijn laatste schuilplaats aan de Schenkkade in Den Haag heeft gevoerd. Mej. V. vanaf begin 1968 tot septem ber 1971 in dienst geweest bij de Haagse verkeerspolitie. Daarna maak te zij deel uit van het Rijswljkse rechercheteam. Het is nog piet zeker of de vrouw Aage ook tegen betaling informaties over de activiteiten van de politie heeft verstrekt. Zoals be kend werd enkele maanden geleden de politie-adjudant P.Z. uit Zoeter- meer gearresteerd omdat hij, toen hij bij de Haagse politie werkte, diverse malen in ruil voor geld allerlei infor maties aan Aage had verstrekt, waar door de inbreker lange tijd uit han den van de justitie kon blijven. De adjudant is daarvoor inmiddels ver oordeeld. De aanhouding van de vrouwelijke rechercheur, die overigens gistermid dag voorlopig weer op vrije voeten is gesteld, heeft het Rijswijkse politie korps diep geschokt. Het is niet be kend hoe lang de vrouw al contacten met Aage onderhield. In afwachting van de behandeling van haar zaak blijft zij geschorst. Zij had drie maan den geleden al ontslag gevraagd, dat haar per 1 september verleend is. Mede omdat de Rijkswijkse politie niet tevreden over haar werk was had zij drié maandi-n geled-m ontslag ge vraagd dat haar per 1 september ver leend was. de zijn ambtsperiode met een verwij zing naar de Vietnam-oorlog, die tij dens zijn bewind (voor wat de Ameri kanen betreft) is beëindigd. Hij noem de zijn ambtsperiode een 'tijd van suc ces'. 'Soms heb ik successen geboekt, soms heb ik gefaald', aldus Nixon. Vijf cn een half jaar geleden heb ik mijn ambtseed afgelegd en 'ik heb ge daan wat ik kon doen om die eed na te komen'. Als gevolg daarvan, aldus Nixon, geloof ik dat de Amerikanen een betere kans hebben om 'in vrede te leven dan in een oorlog te sterven'. 'Als wij naar de toekomst kijken is het eerste wat van wezenlijk belang is dat een begin wordt gemaakt met het helen van de wonden die de natie Zijn toegebracht' evenals het herstellen van de kracht en de idealen van Amerika als een 'groot en vrij volk'. 'Door deze maatregel (aftreden) te nemen hoop ik dat dit proces wordt bespoedigd', aldus Nixon. Nixon wenste het Amerikaanse volk het allerbeste toe en verklaarde: 'Moge Gods zegen met u zijn geduren de al uw dagen'. Inmiddels is uit Washington gemeld dat de juridische commissie van het Huis van Afgevaardigden zal doorgaan met het voltooien van het rapport, waarin bewijsmateriaal wordt opge somd om de al aangenomen artikelen zie verder pagina 6 President Nixon Van onze sociaal-economische redactie DEN HAAG De regering heeft besloten het in financiële moeilijkheden verkerende land- en tuinbouwbedrijf te hulp te komen. Begin volgenie week al zal het kabinet maatregelen treffen die de nood op korte termijn moeten lenigen. Deze maatregelen zijn: de omzetbelasting op agrarische produkten zal zodanig worden bijge steld dat daaruit op korte termijn een verlichting voor het agrarisch inko men zal voortvloeien; op de dit jaar opgelegde voorlopige aanslagen van de inkomstenbelasting over 1973 zal gedurende een beperkte periode uitstel van betaling mogelijk zijn. de ingangsdatum van de aardgas prijsverhoging voor de glastuinbouw wordt met enkele maanden opgescho ven en de voorschotregeling voor de olie in de tuinbouw en visserij wordt gedurende enige tijd verlengd. er zal een nadere berekening wor den uitgevoerd over de te verwachten ontwikkelingen van het agrarische in komen in verschillende sectoren. de regering zal proberen de EEG- landbouwministers nog deze maand bijeen te krijgen voor overleg over de actuele situatie in de landbouw. De centrale landbouworganisaties heb ben eerder deze week becijferd dat met effectieve hulp aan de landbouw voor vijfhonderd tot zeshonderd mil joen gulden gemoeid zal zijn. Premier Den Uyl maakte gisteren niet bekend hoeveel het door het kabinet vastge stelde programma zal kosten. Hij wees er echter op, dat slechts een deel van dit program ten laste van de schatkist zal komen, onder meei de aanpassing van de BTW-tarieven voor de land bouw. Een eventuele extra prijsverho ging van landbouwprodukten moet echter in Brussel worden vastgesteld. De kosten daarvan komen ten laste van het EEG-landbouwfonds of wel ten lagte van de consument. De genoemde maatregelen zullen be gin volgende week in een nota aan de Tweede Kamer worden uitgewerkt. Daarnaast is het de bedoeling dat er nog meer maatregelen worden getrof fen waarvan alle zelfstandigen kunnen profiteren. Deze maatregelen zullen eerst bekend worden gemaakt' bij de presentatie van de begroting op de derde dinsdag in september. De pre mier zei er gisteren over, dat de begroting nieuwe elementen zal bevat ten, die voor de zelfstandigen van belang zijn. Overigens waarschuwde hij ervoor dat daarmee geen 'overdre ven grote bedragen' gemoeid zullen zijn. De regering heeft besloten de land bouw te hulp te komen omdat zich in die sector de laatste maanden uitzon derlijke kostenstijgingen hebben voor gedaan, terwijl met name in de vlees sector sprake is van ernstige afzet- móeilijkhéden en daarmee gepaard gaande prijsdalingen. Deze ontwikke lingen leiden in verschillende secto ren tot een ernstige inkomensdaling en maken de onrust onder de agrari sche bevolking begrijpelijk, aldus de premier. De seer Den Uyl wees erop, dat voor een juiste beoordeling van de inkomenssituatie in de landbouw het inkomensverloop over een aantal jaren in beschouwing moet worden genomen. Utrecht Inmiddels heeft de Utrechtse politie extra-voorzorgsmaatregelen genomen in verband met de massale demonstra tie die zaterdag in het stadion Gal genwaard gehouden wördt. 'Het komt erop neer dat wij dezelfde maatrege len nemen als bij een belangrijke voetbalwedstrijd: op de toegangswegen naar Utrecht zal extra-politiepersoneel worden ingezet', zei men ons gisteren bij de politie. In het stadion zullen twintig politie mannen aanwezig zijn. De politie houdt extra-personeel achter de hand in verband met de mogelijkheid dat de protestdemonstratie uit de hand loopt en dat ontevreden boeren acties organiseren. Comité's In het Utrechtse De Meern zijn giste ren actiecomité's (samen een man of zestig) van boeren en tuinders uit heel Nederland bijeengeweest om zich te beraden om hun houding tegenover de door dc centrale landbouworganisa ties belegde demonstratie. De actieco mité's hebben gisteren ook een ge sprek gehad met drs. N. A. V. Vaand ra- ger als afgevaardigde van de centrale organisaties. 'De organisaties willen 1 Zie verder pagina "i

Nieuwe Leidsche Courant | 1974 | | pagina 1