Bergen vocht vergeefs voor uniek duingebied dichtbij SS&enen Commentaar Alle protesten hebben vrijwel niets uitgehaald Nationaliteit (1) Nationaliteit (2) Slachtoffer pas na ruim een dag geïdentificeerd Amoco boort gas aan onder Pirolavlak leven onder de koppensnellers Zelfs een vierling onder de negentien gratis met de trein. bloederig symbolisch het weer Regen of onweer Strandverwachting weerrapporten I +++°Pr°eP toeristen+++ Weer ontsnapping uit Yeenhuizen W/ï TROUW/KWARTET DONDERDAG 8 AUGUSTUS 'JfIA BINNENIAITO/COMMENTAAR T5/K7 hoofd lies iet ge- ex- üorkss zoge ne ge n vijl ka ïeiega I tooi igtrek enega icidén- Iambi- paper sen 1( gebiec. llend n. 6cha dor ii he poli tangai ïlopei 10.001 nee leen se uiten senaa •oluto i eer apen Eigenlijk is het verbazingwekkend dat in de hele, zo laat op gang gekomen discussie over de onafhankelijkheid van Suriname dat ei^c, zo diep in het persoonlijk leven van zovelen in grijpende probleem van de nationali teit buiten beschouwing is gelaten.' Maar al te gemakkelijk kon op die manier de indruk ontstaan dat het hele onderwerp taboe was. Het was duidelijk, of althans redelijk om aan te nemen, dat er op beleidsni veau in Nederland over dit probleem werd nagedacht en zelfs dat er wel één en ander op papier zou staan. Naar buiten echter bleek daar niets van en niemand in het parlement toonde zich zelf s maar nieuwsgierig. In Suriname lag het niet veel" anders. Weliswaar wilden heel wat vooraan staande Surinamers in particuliere ge sprekken wel laten doorschemeren dat zij een dubbele nationaliteit de beste of de handigste oplossing zouden vin den, maar tot voor een paar dagen werd dat nergens en door niemand ooit officieel uitgesproken. De bom is nu gebarsten binnen de Koninkrijkscommissie, die het in no vember beginnende officiële overleg over Suriname's onafhankelkheidpo- litiek (en beslist alleen ambtelijk) moet voorbereiden. Nederland is in die commissie gekomen met voorstellen voor een tamelijk rechttoe-rechtaan regeling van de nationaliteiten en aan Surinaamse kant blijkt die geheime wens naar een dubbele nationaliteit opeens het officiële standpunt te zijn. Tenminste: dat moeten wij opmaken uit wat de Surinaamse delegatieleden in Willemstad hebben gezegd, want op regeringsniveau wordt er zowel in Den Haag als in Paramaribo gezwegen. Dat zwijgen van de regering in Para maribo en dat interpreteren wij tot het tegendeel blijkt als een instemmen met wat 4e delegatie in Willem stad zegt is nu het meest verrassend. Men kan er om allerlei menselijke en psychologische redenen begrip voor hebben dat een man als Lachmon pleit voor een dubbele nationaliteit, zelfs voor Surinamers in Suriname. Dat echter ook dit standpunt wordt aangehangen door mensen die zich met een duidelijk nationalistisch-repu- blikeinse ideologie in de politiek heb ben gemengd en van dat gezichtspunt, uit in Paramaribo regeringsverant woordelijkheid hebben aanvaard, is volstrekt onbegrijpelijk. Het moet voor een Surinaamse natio nalist toch onduldbaar zijn ook maar ècn dag langer dan strikt (principieel en niet praktisch) nodig is die Neder- Ut- landse nationaliteit te dragen? Mis- nt in schien maakt het op een Surinamer een temd hyp°criete indruk dat deze stelling uitgerekend hier en door een Neder lander wordt geformuleerd. Maar heus: dat gebeurt slechts om verba zing uit te drukken over zo weinig moed om principieel te denken over een zo essentiële zaak. Suriname moet geenoplossingen na streven die de moeilijkheden alleen maar in de tijd opschuift (en dat doet een dubbele nationaliteit). Het moet integendeel voor het hele volk dat de Surinaamse nationaliteit draagt van Nederland de hoogste en best mogelij ke waarborgen bedingen. En daar hoort voor een lange reeks van jaren bij een bijzondere regeling voor de bezitters van die Surinaamse nationaliteit, die zich om wat voor reden dan ook in Nederland bevinden. ;enis ging aan ■iati- die een se pa oi wen ha< voor lings Hl West ebben andse van sland i het ver teren (S uit langs gons. rne. luch df 1 ge ft de aaga riies- loofc i, zei 1 dat pati- ADVERTENTIE INSmON'FlMLEN MET VERKOOP VAK GROENTE ENFRUIT.OGLDIC, T/M 10 AU<S. BREDA Ruim vierentwintig uur na een verkeersongeluk heeft de poli tie de indentiteit van het slachtoffer kunnen vaststellen. Het was de zes tienjarige Hendrik van de Berg uit Breda, die op weg Etten-Roosendaal omkwam toen een gemeenteambtenaar, bij wie hij in de auta zat van de weg raakte. De ambtenaar is zo ernstig gewond dat hij nog niet gehoord kon worden. De politie kwam er achter wie de jongen was toen de vader kwam melden dat zijn zoon vermist werd. door Jan Brokken BERGEN Burgemeester J. Ritsema van het Noordhollandse Bergen begrijpt niet veel meer van het planologische beleid in ons land. Een paar jaar geleden liet hij in het duingebied bij Ber gen aan Zee een duiventil slopen omdat dit optrekje niet strookte met het streekplan. Nu zal hij van ministers Gruyters (ruimte lijke ordening en volkshuisves ting) moeten toestaan dat op die zelfde plaats een boortoren zal' verrijzen. De gasbel onder het naturgebied zal door de Ameri kaanse maatschappij Amoco de finitief in exploitatie worden ge nomen. Na een half jaar zal de boortoren verdwijnen. Een geasfalteerde weg naar de boorput en leidingen die dwars door de duinen naar de gas- drooginstaliatie op het Bergense in dustriegebied lopen zuilen overblij ven. De burgemeester, de wethouders, de gemeenteraad en de bevolking van Bergen zien deze ontwikkeling met lede ogen aan. Al hun protesten heb ben niets uitgehaald Minister Gruy ters heeft onlangs immers definitief besloten dat Amoco op deze plaats mag gaan boren. In een tijd van energie-schaarste blijken natuurgebie den voor gasbellen te moeten wijken. De bel onder de Bergense duinen was twee jaar geleden vierhonderd mil joen gulden waard. Met de gestegen airdigasprijzen is de waarde inmiddels gestegen tot achthonderd miljoen. Wanneer het gas uit de put zal stro- meh zal de waarde wel om en nabij de miljard gulden liggen. Zeventig procent van deze opbrengst komt aan de staat. Vandaar dat minister Lubbers (econo mische zaken) tegen burgemeester Ritsema zei: 'Het economisch belang staat bij imij voorop.' Drie plaatsen In het begin van de jaren zestig had Amoco het oog laten vallen op Ber gen en Schoorl. De Amerikaanse gi gant vroeg concessies voor proefborin gen op drie plaatsen: in de Bergense polder bij de nachtclub Extase, in Groet (gemeente Schoorl) en op het Pirolavlak (eveneens gemeente Schoorl). Het woord milieubewust be hoorde toen nog niet tot de Neder landse taal en daarom verleenden de gemeenteraden van Bergen en Schoorl de concessies. De boringen wezen uit dat op de drie plaatsen dermate be langrijke gasvoorkomens zaten dat tot exploitatie kon worden overgegaan. Amoco vroeg drie vergunningen aan. Deze aanvragen schudden de bevol king wakker. Een aktiecomité, dat de naam Gasaiarm kreeg, werd opgericht. 'De samenwerking tussen de groep en de gemeenteraad liep ^dermate goed dat wij in 1970 besloten het actieco mité een officiële status te geven. De naam Gasaiarm is toen veranderd in Gascoramassie; een commissie die b en w en de raad voortdurend van advie zen, kon voorzien.' In 1972 verleende de gemeente Ber- onder redactie van loes smit gen goedkeuring aan de exploitatie van de put bij Exitase. 'In de polder doet zo'n put weinig kwaad. Voor de aanleg van de leidingen moest natuur lijk wel een heel gebied omgeploegd worden. Maar de natuur in een polder herstelt zich zper snel. Dat is heel wat anders dan een duingebied. Daar duurt het jaren.' Die leidingen waren nodig omdat de gemeente Bergen Amoco afgedwongenhad één gas- drooginstalLatie op het industrieter rein te bouwen, in plaats van drie installaties naast de putten. 'Alles haalbaar' 'Amoco voelde daar eerst helemaal niet voor. Maar op een vergadering vroeg een lid van de akbiegroep aan de directeur of het technisch haalbaar was om zo'n installatie een paar kilo meter van de put neer te zetten. De directeur riep toen: technisch is alles haalbaar. Technisch gezien zouden wij die installatie wel in Spanje kunnen neerzetten. Toen hing diie.' In 1973 verleende de gemeenteraad van Schoorl een vergunning om de put bij Groet te exploiteren. Bleef over het Pirolavlak. De actiegroep wilde op alle mogelijke manieren voorkomen dat Amoco ook hier zijn gang kon gaan. Het Pirolavlak (pirola is de naam voor een klein duinbloe metje) staat bekend ails een waardevol natuurgebied. Toch verleende de ge meenteraad van Schoorl ook voor deze locatie een bouwvergunning aan Amo co. Na enige gesprékkn met de aktie- voerders betreurden de gemeentebe stuurders deze stap. Een paar weken later trokken zij de bouwvergunning in. Drie dagen nadat hij het ministe rie van ruimtelijke ordening was bin nengelopen vernietigde minister Gruyters dit besluit. 'Een paar weken later is Gruyters toen hier in Bergen en Schoorl geko men, op een zondagmiddag;' vertelt burgemeester Ritsema. 'Wij hebben hem het Pirolavlak laten zien. Hij zei tegen ons: ja, dit kan niet. Wij moe ten het Pirolavlak redden.' Waar schijnlijk had de minister wel inge-_ zien dat hij met de vernietiging van' het besluit tot intrekking van de bouwvergunning een verkeerde beslis sing had genomen. Om het'Pirolavlak te redden, schoof hij de boorlocatie toen naar het zuiden, naar de gemeen te Bergen. In oktober 1973 kregen wij een verzoek van Gruyters of Amoco in het duingebied bij het Zeehuis mocht boren. Wij hebben nee gezegd.' Schuin boren? De gemeenteraad van Bergen oordeel de dat er maar met boren gewacht moest 'worden tot betere boortechnie ken zouden zijn ontwikkeld. Tech nisch, gezien is het namelijk mogelijk schuin te boren op een afstand van vier kilometer, dat wil .zeggen vanaf de put bij Groet. Met deze methode zouden noch het Pirolavlak noch het duingebied bij het Zeehuis aangetast hoeven te worden. De Rijksdienst voor het Mijnwezen vindt deze metho de echter te gevaarlijk. Na het verzoek van minister Gruyters om de duinen bij het Zeehuis als locatie te mogen aanwijzen spoedden b en w van Bergen zich naar Den Haag. De minister bleek onverzette lijk. 'Ik heb het Pirolavlak gered' zei hij verschillende malen. De bezwaren van de gemeentebesturen begreep hij helemaal niet 'Jullie gaan toch in datzelfde gebied huisjes bouwen. Wat praat u dan over natuurgebied.' Gruy ters had zijn zaakjes goed bestudeerd. Inderdaad ligt er voor Bergen aan Zee een bestemmingsplan, dat uit. 1937 dateert. Het gemeentebestuur is niet van plan om daar nog huizen te bouwen. Wel op een andere plaats, op een kale duin. 'Algemeen belang' Begin dit jaar sprak de gemeenteraad van Bergen zich uit tegen het verle nen van een bouwvergunning aan Amoco. Een paar maanden later liet miister Gruyters weten dat de proce dure volgens artikel 65 van de Wet op de Ruimtelijke Ordening in wer king was getreden. In dat artikel staat dat de minister geen rekening hoeft te houden met planologische bezwa ren wanneer het algemeen belang dat verlangt In een brief heeft minister Gruyters een 'paar weken geleden aan de ge meente Bergen gevraagd of zij alsnog akkoord wilde gaan met het verlenen van een vergunning. Volgens artikel 65 moet de minister de raad, gedepu teerde staten en de rijksplanologische commissie horen voordat hij ingrijpt. Een vastbesloten gemeenteraad ant woordde afgelopen dinsdagavond nee op het verzoek. 'Waarschijnlijk gaan wij nog in beroep *egen het besluit van de minister. Dat zullen wij wel verliezen. En daarmee is de zaak afgedaan. Er zal hier naar gas ge boord worden. In een geschil tussen de lagere overheid en de hogere heeft de laatste gewonnen', zegt de burge meester een beetje bitter. Bergen zal Amoco niets meer in de weg leggen. 'Wij leven in een rechtsstaat. Wij zullen loyaal meewerken.' f ADVERTENTIE Gezinskaart noemt NS dit voordeeltje. Dat kost u f 50, per jaar. Daarvoor mag het hele gezin (kinderen t/m 19 jaar) altijd op twee enkeltjes of twee retourtjes reizen, mits Pa en Ma of een van beiden meereizen. Bovendien ;één gratis reisdag naar keuze voor het hele gezin. Zo veru wilt. Zo is de gezinskaart snel terugverdiend. NS Gezinskaart. \bor alle kinderen tot en met 19 jaar. Wilde, sensationele verhalen schokten de wereld in de eerste maanden van 1973: een Amerikaan se antropologe, die een onderzoek instelde naar de seksuele gedragin gen van de primitieve papoea-stani- men in de Baliem-vallei, was ten behoeve van haar onderzoek met een papoea-stamhoofd getrouwd en woonde nu bij hem. Een verhaaltje dat de Indonesische regering de wereld heeft ingestuurd om mij zwart te maken, zegt die Ameri kaanse, Wyn Sargent, die zichzelf beschrijft als journaliste/persfoto grafe en in die hoedanigheid met haar 12-jarige zoon Jmy .en een kleine Indonesische expeditie de oerwouden van Borneo in trok, een vrijwel onontdekt gebied, om daar met het uitstervende volk van de Dajakkers kennis te maken. Een volk, bedreven in het kop pensnellen, uiterst primitief en verstoken van voldoende middelen van bestaan en medicijnen- Wyn Sargent schreef een boek over die expeditie, 'Mijn leven on der de koppensnellers',waarin ze alleen de laatste tien pagina's be steedt aan haar avonturen op Nieuw-Guinea. De rest is gewijd aan het leven en vooral de gods dienstige rituelen van de langzaam verhongerende Dajakkers voor wie ze, eenmaal terug in Amerika, het Sargent-Dyak Fonds stichtte. Dat leverde de Dajakkers een zieken huisje, medicijnen, onderwijs, ken nis van landbouw en veeteelt, de benodigdheden daarvoor en veel helpende handen op. Eerst van alleen Amerikaanse vrijwilligers, later van Indonesiërs en zo langza merhand krijgen de koppensnellers de zaken in eigen beheer. Het fonds draait nu een paar jaar en zolang er geen Nederlandse af deling opgericht is, werpt uitgeve rij H. Nelissen te Bloemendaal, die 'Mijn leven onder de koppensnel lers' voor 22,50 in de handel brengt, zich op als bemiddelaar; giften voor het fonds op de girore- Over de plechtigheid bij haar ei gen toetreding tot de stammen schrijft Wyn: 'De belian (medicijn man) duwde het palmblad nog •eens in de pot, verzamelde meer bloedklonters en liet nu, onder een energiek en afwisselend ge krijs dat zegen over mijn leven en ziel moest brengen, bloed over mijn ogen en neus druppelen. Hij hield op om zijn lippen af te likken, waarna hij zijn gezang weer inzette. Het bloed raakte mijn lichaam hier en daar en over al en ik dacht al dat er geen einde aan zou komen, tot ik besefte dat het gepsailmodieer had opgehouden en het bedruipen met bloed ten einde was. De rode vloeistof drup pelde onder mijn jeans,verder over mijn lichaam'. Vervolgens klutst de belian een papje van vogeibloed en rijst en maakt er een soort soepballetjes van: 'Alle zorg scheen opeens van hem af te vallen. Met vingers vol trok hij de haren uit het hoofd en stopte ze in het hart van elke rijstbal Opeens pak te de belian met zijn met bloed besmeurde vingers een bloederige klomp op en stopte, heel nauwkeu rig mikkend, de bloedbal in mijn mond! Ik slikte. Het bloed gleed gemakkelijk naar binnen. Maar de haren deden me bijna stikken'. Later komt haar eigen bloed er aan te pas als ze. namens het fonds terug op Bomeo, de 'bloed- zuster* wordt van 'bloedbroeder' Sjahsam. Hun bloed diende zich daartoe met elkaar te vermengen en daarom kregen de nieuwe broer en zus allebei een flinke jaap over borst en vingertoppen met de man- dau, het koppensnellersmes. kening van de uitgeverij (445117) worden later weer naar Amerika overgemaakt. Juist uit ons land, dat zoveel met West-Irian te ma ken had en heeft, verwacht de uitgever veel belangstelling voor het hulpfonds. Want al zou je uit het boek kunnen opmaken dat het de Dajakkers nu lang zo slecht niet meer gaat, het fonds blijft bestaan. Wyn Sargent uit haar boek kennende, valt er altijd nog veel aan het lot van de Dajak kers te verbeteren en anders wel van de Papoea's. Zelf is Wyn trouwens tot Dajakse 'genaturaliseerd'. Twee stammen hebben haar als lid van hun stam aangenomen na een langdurige ce remonie. waaraan iedereen deel nam. Een beetje bloederig, zoals elk Dajaks feest, want bloed hoort er voor een Da jakker bij: 'Bloed betekent voor een Dajakker een bevrediging die hem door niets anders zo kan worden geschonken. Het schept allerlei soorten magi sche verbindingen tussen het be kende en onbekende en liet ver klaart alles wat een Dajakker niet volledig begrijpt. Het bloed is zelf geladen met magie; de krachten er van zijn onbeperkt.' Wyn Sargent, schrijfster van 'Mijn leven onder de koppensnellers', naast haar 'bloedbroeder" Sjahsam. Al komen de Amrikaansc en de Dajakker zelfs in lengte niet over een een Dajakker is gemiddeld niet groter dan zo'n anderhalve meter Sjahsam is een van haar beste vrienden en vertrouwelingen geworden. En intussen blijft de wereld zich afvragen of Wyn ja dan nee met haar papoea-echtgenoot heeft sa mengewoond. Een pagina of tien van het boek handelen over haar West-Irian-avonturen. Ze schrijft dat president Soeharto haar na de succesvolle Borneo-onderneming zelf heeft voorgesteld om naar de Baliem-vallei te gaan, omdat ook daar nog zoveel te doen viel. Over haar tijdelijke huwelijk schrijft ze: 'Obaharok en ik werden in januari 1973 traditioneel, maar symbolisch in de echt verbonden, in een plechtigheid die tot doel had een einde te maken aan de vijandighe den tussen de stammen van Kolo, Keliori en Obaharok om daarmee een tijdperk van onderlinge vrede in te luiden. De uitsluitend op stamiuenvrede gerichte plechtig heid werd onverhoeds wereld nieuws'. De feestelijkheden namen bijna een maand in beslag. Waar Wyn zolang gewoond heeft wordt uit haar verslag niet duideilijk. Vóór het huwelijk woonde ze met haar Indonesische tolk Sjam en een zes tienjarige papoeatolk in een speci aal voor haar gebouwd huis: 'Drie hele dagen'. Daar zal de geschokte wereld dus niet wijzer van worden, maar het boek gaat in de eerste plaats dan ook over de Dajakkers van Borneo. Van onze weerkundige medewerker Op de avond van een prachtige zomer dag aan de rand van een wegtrekkend en afnemend hogedrukgebied boven de Oostzee en Duitsland, lag tussen Alenqon en Parijs een ondiepe depres sie met centrum van 1004,5 millibar, vlak ten noordwesten von Orleans. Le luchtdrukdalingen die het minimum veroorzaakten soms drie millibar in drie uur waren markanter dan de ermee samenhangende neerslag, hoog stens drie millimeter op Le Bourget. Onweren deed het vooral in Bretagne en om zeven uur gisteravond tot nabij Rouen. De sterkste elektriciteitsont wikkeling, afgaande op zonze THP 200 rond 17.00 uur: 75 schaaldelen, daar na nam de activiteit af. Of 19 u. wees het instrument vijftig schaaldelen, tot vlak voor 20.00 uur was er een daling tot 45' Vervolens begon de wijzer weer naar rechts uit te wijken, via vijftig naar zestig. De mogelijkheid van een opvlamming en uitdijing van de storing in de nachtelijke uren is niet helemaal on denkbaar, vooral wanneer er, zoals gistravond het geval was, in de ho gere lagen vocht voor handen is. Daar op wezen vooral de waargenomen grove of kanteelachtige schaapjeswol ken, niet alleen in Frankrijk, maar ook tot in Oostende, het vliegveld Manston en Coltishall in zuid-oost Engeland. Gebeurt dit inderdaad, dan zal vandaag een groter gebied dan alleen het zuiden van het land regen en onweer krijgen. Overdreven sterke winden werden gisteravond niet gere gistreerd, ook niet in de bovenlucht. Verder dient gesignaleerd een soort brede trog met hier en daar lichte regen boven Engeland, die in onze richting trekt. Ook in dit geval was er gisteravond geen imponerende neerslag te vinden, maar toch.het blijft uitkijken. Degelijke storingen en dan wel speciaal die van het Franse type, gaan niet zelden een tegendraads eigen leven leiden. Verwacht moet worden dat de zuid- loeitelijke tot westelijke stromingen achter de storingen in de tweede helft van deze week geleidelijk aan terrein zullen winnen, wat zal leiden tot een veranderlijk weertype, met af en toe opklaringen en enkele buien, en dat bij matige temperaturen, xoaar- onder 20 graden Celsius. In Frankrijk was de temperatuur al lesbehalve matig gisteren: Tours 32 graden, Lyon 34 en Montélimar 35 gr. C., Malaga gaf 40 en Valencia 41 gr. C. Om 7 uur gisteravond was het er nog 39 gr. C. Nog hoger kwamen Marakesj en AgaDir in Marokko met respectie velijk -2 en 43 gr. C. Om 7 uur gister avond ivas het. daar nog even warm als eerder op de middag. Vandaag meer bewolking dan gisteren met kans op enige regen en plaatse lijk onweerMatige of vrij krachtige wind uit zuidoost tot zuid, later zuid west. Temperatuur-maxima circa 20 graden Celsius, zeewater 18 graden. Verdere vooruitzichten: veranderlijk met afwisselend opklaringen en een bui. HOOG WATER 9 augustus: Vlisslngen 5.23 - 17.31; Haringvlletsluizen 6.55 - 19.14; Rot terdam 8.05 - 20.06: Scheveningen 6.16 - 18.39; IJmuiden 7.00 - 19.23; Den Helder 10.59 - 22.56; Harllngen 1.06 - 13 22; Delfzijl 3.23 - 15.28. Weerrapporten van gisteravond 9 uur. max neerslae OPROEP TOERISTEN I uiax. iieer&idg D0 volg,enjde personen wonJt dringend ver zocht zich zo spoedig mogelijk in verbinding te steUen met de ANWB alarmcentrale in Den Haag telefoon. 070-264426. NEDERLAND R. HiJlkema Ens, motorboot 'De Stormvogel. J. Doejaarden, Rotterdam, gele opel kadett 20-AE-45. Fam. J. A. Keverling-Buisman Naarden botter 'Vrouwe Emilia'. Fam. G. Gaarkeuken, Zevenhuizen, witte curtevenne motorkruiser 'Aquarius'. Fam. Landwter- Weers, Haarlem, witte motorboot 'De Lynx'. D J Zeilstra, Arnhem, licht blauwe VW kever. Fam. O. Hijdra, Benthuizen auto. NEDERLAND/DUITSLAND A. J. M. Vossen Middelaar motorkajuit 'Vier 'Een'. DUITSLAND Fam. J. Hartman Rotterdam, witte Slmca 1301 JE-79-04. Fam. C. Bolijn, Vlagtwedde, witte opel rekord 97-73-UA. BELGIË/LUXEMBURG J W Westen, Ter Apel licht grijze renault 69-35-TG. FRANKRIJK Fam. Den Houten Dubbeldam. Bergen op Zoom rode NSU 1200 en alpenkrulser 33-26- PS. W. J. Pleterse, Nieuw Vennep, rode renault. R van Neutigem. Den Haag witte Opel Kadett. S. v. d. Schoot. Amsterdam, liftend. Fam. W. Bloothoofd, Helloo, donker groene Peugeot 12-28-VA B. Tankink Drempt, beige auto. FRAN KRIJK/JOEGOSLA VHS D. de Witte, Amsterdam VW Variant en Alpenkruiser. FRANKRIJK/NEDERLAND Fam. P. Hoogland, Maasdam blauwe Ford Taunus 1200 70-06-HX. FRANKRIJK/ZWITSERLAND/LUXEMBURG Fam. T. Janzweert, Hoofddorp rode Renault 16. ZWITSERLAND Fam. J. Hilverdlnk, Borne, witte Peugeot 204 08-87-TH. Fam. S. Fennema, Udden, witte ENGELAND/BELGIë/NEDERLAND Mej. L. Gooren, Venray, blauwe Puch brom fiets. NOORWEGEN Mej. L. Oppedljk, Helloo. (ADVERTENTIE) Amsterdam zwaar bew. 22 0 De Bilt half bew. 23 0 Deelen zwaar bew. 23 0 Eelde zwaar bew. 22 0 Eindhoven zwaar bew. 24 0 Den Helder zwaar bew. 21 0 Luchth. R'dam zwaar bew. 22 0 Twente zwaar bew. 22 0 Vlissingen zwaar bew. 22 0 Zd. Limburg zwaar bew. 25 0 Aberdeen regen 20 0.1 Barcelona' onbewolkt 29 0 Berlijn onbewolkt 22 0 Bordeaux half bew. 25 0 Brussel zwaar bew. 24 0 Frankfort licht bew. 25 0 Genève zwaar bew. 28 0 Helsinki geheel bew. 15 7 Innsbrück onbewolkt 25 0 Kopenhagen onbewolkt 22 0 Locarno licht bew. 28 0 Londen regen 25 0.1 Luxemburg zwaar bew. 24 0 Madrid licht bew. 33 0 Malaga onbewolkt 40 0 Mallorca onbewolkt 31 0 Mlinchen onbewolkt 23 0 Nice onbewolkt 26 0 Oslo onbewolkt 23 0 Parijs onweer 27 3 Rome onbewolkt 33 0 Stockholm half bew. 18 0 Wenen licht bew. 24 0 Zurich onbewolkt 25 0 Casa Blanca onbewolkt 27 0 Las Palmas onbewolkt 32 0 New York geheel bew. Tel Aviv half bew. 30 0 Tunis onbewolkt 34 0 ZONNIG crftilh SNEEUW OPKLARINGEN ONWEER tüTEZ BEWOLKING RESEN *10 MAX. TEMP. WINDRICHTING Fam. V. D. Pangaard-Benerink, Breda, blau we BMW 1600 96-44-VG. Fam. R. Hoekstra, Epe rode VW Passat 48-VW(?)-ll. J. Groen, Amsterdam,1 rode Cltroën 2 CV 4 62-88-RG. A. de Bruin, Utrecht zllvergrijse Opel. P. C. Huysdens, Rotterdam, per bus. Fam. Steven- aar Eindhoven goud/gele Ford Capri 72-22- JE. B. van Orsouw Bemmel, groene Peugeot 404 01-88-RR. OOSTENRlJK/JOEGOSLAVlë H. Wlllems, D-/enter rode Ford Escord GT. ITALlë N. Pool. Rotterdam, groene Ford Taunus 1600L Fam. F. Burger. Rodenburg, Soest, blauwe Ford Taunus. Mevr. Schmeink van Arnhem. Driebergen, rode DAF vrachtauto •'Kajuitjacht' VB-??-??. ITALIë/ZiDUlTSLAND/FRANKRIJK J. A. Jlpper* Assen per trein. SPANJE Fam. A. Vlot Utrecht bruine VW Passat J Landstra Helloo met creme kleurige Toyo'.a 90-00-NL NORG Nadat eerder deze week al drie gedetineerden uit de strafinrich ting Veenhuizen ontsnapten zijn giste ravond opnieuw twee mannen er in geslaagd de vrije wereld te bereiken. Het zijn de 35-jarige Herman van S. uit Utrecht en de 31-jarige Turk H. A. uit Amsterdam. Van S. is na een aanranding ter beschikking van de regering gesteld, de andere ontsnapte zat een straf van vijf jaar wegens doodslag uit.

Nieuwe Leidsche Courant | 1974 | | pagina 7