'Afzetting moet zeker doorgaan' Rechter kan Nixon ook na afzetting vervolgen Turken zetten voort opmars KSr Hoe democratisch wordt het wetenschapsbeleid? Israël bestookt doelen in Libanon Senator Mansfield en New York Times: Griekenland hoopt op uitbreiding van handel met ons land Het 'Tegenvoorstel' van BWA en VWO Wetenschap en techniek Dynamietstaven bij ingang van gebouw van VN TROL KWARTET DO.NOERD \G 8 AUGUSTUS 1074 BUITENLAND TT/I WASHINGTON (UPI, AP, DPA, AFP) Ook als Richard M. Nixon binnen kort zou aftreden als president van de Verenigde Staten moeten de tegen hem ingestelde impeachment-procedure in het Huis van Afgevaardigden en als de meerderheid van het Huis voor afzetting stemt het proces tegen Nixon in de Senaat, normaal doorgang vinden. Dit is de mening van Mike Mansfield, de voorzitter van de democratische meerderheidsfractie in de Senaat. Hij wordt in deze mening gesteund voor de New York Times, die in een hoofdartikel aandringt op de noodzaak 'de overdracht van bevoegdheden niet slechts bij wijze van een verordening te effectueren, maar door volledige inachtneming vdh de grondwet, dat wil zeggen door de plechtige afzet- tings-prcedure ten einde toe uit te voeren'. De New York Times schrijft voorts dat het geen twijfel lijdt dat het ambt van president naar Gerald Ford gaat, 'misschien binnen enkele dagen, mis schien binnen enkele weken'. Volgens het blad is het nu echter niet meer nodig, dat 'de afzetting en de veroor deling van de president nationale ago nie (kwelling) veroorzaken, die tot elke prijs moet worden vermeden. Het land heeft deze agonie al gekend of tenminste het ergste aspect daar van. Het eerdere ontslag van de presi dent zou ons veel verdriet hebben bespaard', zo schrijft de New York Times. Het blad concludeert: 'Als nu de vrije loop van de constitutionele procedure zou worden tegengehouden, zou de republiek van zekere voordelen wor den beroofd, nl. het definiëren van misdrijven, die afzetting verdienen en van de strikte presidentiële verant woordelijkheid volgens de bepalingen van de wet, hetgeen zin zal geven aan de agonie die wij kenden'. Het staat intussen vast dat Nixon door de Senaat uit zijn ambt zal worden gezet, als hij niet vrijwillig ontslag zou nemen. Naar de mening van politieke commentatoren zijn er thans van de 100 senatoren nog geen 20 bereid, hem te verdedigen. De president heeft de steun van tenmin ste 34 senatoren nodig om overeind te blijven. Volgens deze waarnemers zou Nixon voor zijn aftreden een ogenblik afwachten, waarop dit voor hemzelf en het land op de meest eervolle wijze kan geschieden. Eerder was al gebleken, dat de stem ming in het Huis van Afgevaardigden over de impeachment-artikelen slechts een formaliteit zal zijn. Een groot aantal republikeinse partijgenoten van de president heeft gisteren te kennen gegeven dat zij voor zijn afzetting zullen stemmen of dat zij voorstander zijn van het onmiddellijke aftreden van de president Aanvankelijk was gisteren gemeld, dat Volgens sectie 3 van artikel I van de grondwet: WASHINGTON (U.S. News World Report) President Nixon loopt zelfs indien liij door de Senaar wordt afgezet het risico dat hij strafrechtelijk wordt vervolgd en de gevan genis ingaat. Eerder was door ons aangenomen dat Nixon alleen strafrechtelijk vervolgd zou worden als hij vóórdat de Senaat liet vonnis over hem uitspreekt vrijwillig zou aftreden. Een en ander staat in een artikel in het Amerikaanse weekblad U.S. News World Report, dat uitvoe rig de wettelijke gevolgen behan delt van het aftreden van Nixon voordat hij zijn ambtstermijn heeft vervuld. Het artikel van juridische experts soant de volgende gevolgen op: 'Als een president aftreedt be houdt hij zijn volledige presiden tiële pensioen. Dit bedraagt maxi maal 60.000 dollar per jaar, gedu rende de rest van zijn leven, plus een bedrag van 96.000 dollar per jaar voor het instandhouden van een bureau en een persoonlijke staf. In het geval van Richard Nixon zou deze ook gerechtigd zijn jaarlijkse uitkeringen te ontvangen wegens zijn diensten als vice-presi dent, senator, lid van het Huis van Afgevaardigden en juridisch mede werker bij het prijzenbureau (van het ministerie van financiën). Daarnaast krijgt de vrouw van de president (indien deze overlijdt) het recht op pensioen van 20.000 dollar per jaar gedurende haar ge hele leven. Als een president eenmaal is afge treden is hij niet langer gevrij waard van vervolging ingevolge het burgerlijk of strafrecht Hij kan als particulier burger ook gedwongen worden te verschijnen voor de Grand Juries en als getuige bij rechtzittingen worden opgeroepen. Geen koehandel Er is wel gesuggereerd dat een president in ruil voor aftreden van strafrechtelijke vervolging kan worden vrijgesteld. Maar vele auto- niteiten bestrijden dit, omdat dit niet in overeenstemming is met de grondwet Een president die door het Huis van Afgevaardigden wordt voorge dragen voor impeachment en die door de Senaat wordt afgezet ver liest door een amendement op (of een wijziging van) de wet, die het presidentiële pensioen regelt, alle rechten op een dergelijk pensioen. Ook zijn vrouw raakt haar recht op weduwen pensioen kwijt Maar Sectie 3 van Artikel I van de Grondwet zegt: 'De berechting in zaken van impeachment zal niet verder gaan dan verwijdering uit het ambt en het ontnemen van de bevoegdheid om enig ere-, vertrou wens-, of inkomenverschaffend ambt te vervullen of uit të oefe nen onder de VS (In dienst van de staat)' Be Grondwet voegt hier aan toe dat iedereen, die via impeachment is veroordeeld, onderworpen blijft aan een eventuele in staat van beschuldigingstelling, berechting en veroordeling onder de strafwet. Een president die door de Senaat is veroordeeld (afgezet) zou zijn rechten op een jaarlijks inkomen wegens zijn werkzaamheden in de openbare dienst (als ambtenaar) behouden. Maar hij kan ze kwijtra ken als hij door de rechter wordt veroordeeld wegens bepaalde mis drijven, zoals meineed of verraad. Bij de 13 gevallen van impeach ment van federale ambtenaren, die sinds 1789 zijn voorgekomen, is nooit achteraf een strafrechtzaak tegen deze ambtenaren gevoerd. Als een president door het Huis van Afgevaardigden is voorgedra gen voor afzetting (impeached) en aftreedt vóórdat de Senaat aan zijn berechting begint behoudt de pre sident zowel zijn presidentiële pen sioen als zijn recht op jaarlijkse uitkeringen wegens het vervuilen van andere ambtelijke functies. Tijdelijk vertrek Sommigen hebben Nixon voorge steld om tijdelijk het president schap neer te leggen totdat het Congres 'n beslissing over impeach ment heeft genomen. Onder het 25ste Amendement (op de Grond wet) dat in 1967 is geratificeerd zou vice-president Gerald Ford dan 'waarnemend president' worden. Sectie Drie van dit Amendement bepaalt dat de president de plaats vervangend voorzitter van de Se naat en de voorzitter van het Huis van Afgevaardigden kan schrijven dat hij 'niet in staat is het gezag en de plichten van zijn ambt te vervullen'. De vice-president (Ge rald Ford) zou het presidentschap dan overnemen totdat de president de leiders van het Congres in een nieuw schrijven meedeelt dat hij weerhouden is zowel in het Huis vervullen. Maar zelfs in dat geval zou de terugkeer van de president in zijn ambt kunnen worden bestreden onder Sectie Vier van het Amende ment (25). Daarin staat dat het Congres binnen 21 dagen een be sluit moet nemen als de vice-presi dent en een meerderheid van de regering (het kabinet) bezwaar maken tegen de terugkeer van de president op zijn post Om de president van die terugkeer te weerhouden in zowel In het Huis van Afgevaardigden als de Senaat een stemming nodig, waarbij een meerderheid van tweederden zich tegen terugkeer van de president uitspreekt De nee-president blijft dan waarnemend president. Sectie Drie en Vier van het 25ste Amendement op de Grondwet zijn nog nooit gebruikt Alleen Sectie Twee is eens gehanteerd. Daarin wordt voorzien in een vakature van het vice-presidentschap. Daar van werd gebruik gemaakt op 10 oktober 1973, toen president Nixon Gerald Ford benoemde na het af treden van vice-president Spiro Ag- republikeinse voormannen onder lei ding van senator Barry Goldwater naar Nixon zouden gaan om hem te vertellen dat zijn zaak er ook in de Senaat hopeloos voorstaat en dat hij het land en de republikeinse partij een dienst zou bewijzen, als hij zelf zou besluiten om af te treden. Een woordvoerder van Goldwater heeft dit laatste 'echter ontkend. Niettemin werd het deelnemen van de senator aan de besprekingen van de republi keinse beleidscommissie van grote be tekenis geacht. De republikeinse senator Edward Brooke heeft verteld dat diverse repu blikeinse senatoren contact hebben opgenomen met Nixon om druk op hem uit te oefenen om af te treden. Vclgens Brooke was er echter geen antwoord uit het Witte Huis geko men. Dit laatste is al eerder het geval geweest. Talrijke republikeinse con gresleden hebben de afgelopen weken en-aren dat hun gesprekken met me dewerkers van de president vaak vol komen zinloos waren, omdat de bood schap niet eens bij Nixon terecht kwam. Inmiddels hééft de. republikeinse frac tieleider in de Senaat, Hugh Scott, gezegd dat Nixon elke veronderstel ling over zijn onschuld aan mede plichtigheid bij het onder tafel wer ken van de inbraak heeft getorpe deerd en dat de overblijvende vraag luidt, 'inhoeverre hem dit kan worden aangerekend' De conservatieve Chica go Tribune geeft nu toe: 'Mr. Nixon heeft in feite toegegeven dat hij schuldig is. Zijn geloofwaardigheid is verdwenen'. Zowel de democratische als de repu blikeinse fractieleiders in de Senaat, Mansfield en Scott, hebben gisteren blijvende steun toegezegd aan de bui tenlandse politiek van de Verenigde ATHENE De Nederlandse ambassa deur Én Athene, C. Barkman, heeft de Griekse minister van buitenlandse zaken, George Mavros bezocht. De Griekse minister sprak tijdens dit be zoek de wens uit, dat de handelsbe trekkingen tussen Nederland en Grie kenland in de toekomst geïntensiveerd zullen worden. Verwacht wordt, dat het associatiever drag van Griekenland met de EEG, dat sinds de staatsgreep van 1967 was bevroren, begin scpember al nieuw leven ingeblazen zal worden. Hierdoor zal Griekenland weer kunnen profi teren van de kredieten van de EEG die voor dat land onontbeerlijk wor den geacht voor de aanpassing van de Griekse industrie en landbouw aan het Europese peil. Cyprus-overleg gaat tweede fase in Vice-president Gerald Ford bemoeit zich verder niet met dc afzettingspro cedure tegen president Nixon, omdat hij geen constitutionele rol heeft en 'belanghebbende' is als mogelijke op volger van Nixon. Zijn vrouw, Betty, met wie hij op de foto staat, heeft laten weten dat Ford er niet tegen opziet met de president van mening te verschillen. 'Gerald Is altijd zijn eigen weg gegaan'. Staten, endanks afzettingsprocedure tegen Nixon. Minister van buitenland se zaken Kissinger had eerder ver klaard dat 'buitenlandse regeringen niet moet twijfelen aan de manier, waarop- de Amerikaanse buitenlandse politiek zal worden gevoerd, wanneer 't gaat om kwesties van oorlog en vre- Volgens minister van Justitie William de'. Het congres is nu opnieuw begonnen met de vraag, of Nixon immuniteit kan worden aangeboden tegen rechts vervolging, als hij aftreedt voordat het tot een proces in de Senaat komt. De meningen hierover zijn verdeeld. Volgens minister van ustitie William Saxbe kan alleen de speciale openbare aanklager Leon Jaworsky, beslissen of Nixon op criminele gronden zal wor den vervolgd als hij aftreedt. Ja worsky is volkomen vrij in zijn beslis sing, aldus Saxbe. In de Sowjet-Unie lijkt men al bezig, de bevolking voor te bereiden op het aftreden of de afzetting van Nixon. Aanvankelijk werd heel weinig mee gedeeld over de Watergate-affaire. Tot enkele dagen geleden wisten de Rus sen niet wat 'impeachment" was en op wie deze afzettingsprocedure betrek king had. In de Izwestia (regerings blad) werd gisteren uiteengezet hoe impeachment werkt en hoe de Ameri kaanse senaat de president kan afzet ten en doen opvolgen door de vice- president De naam Nixon wordt ech ter niet genoemd. Ook werd niets gezegd over de achtergrond vair de Watergate-affaire. Wel wordt veel belang gehecht aan de verklaring van Kissinger over de Amerikaanse buitenlandse politiek. Maar ook deze verklaring werd niet in verband gebracht met de verwachte val van president Nixon. Waarnemers menen hieruit te kunnen opmaken, dat het Russische publiek erop wordt voorbereid dat de Amerikaans-Russi sche samenerking oolf zonder Nixon zal worden voortgezet. In Washington hebben verslaggevers een republikeinse afgevaardigde (Earl Landgrebe) gevonden die heeft verkl aard dat hij Nixon rotsvast zal steu nen. 'Ik blijf de president steunen, zelfs al zouden hij en ik naar buiten worden gesleept en doodgeschoten', aldus Landgrebe. GENEVE, NICOSIA (Reuter, AP) Het Turkse invasieleger op Cyprus heeft de Grieks-Cyprische nationale garde gisteren in verwarring doen terugtrekken bij een opmars van ten minste vijf kilometer langs de kust lijn bij de havenstad Kyrenia. Onder dekking van artillerie- en mortiervuur omsingelde de Turkse infanterie het dorp Vasilia, 19 kilometer ten Westen van Kyrenia. De Grieks-Cyprische sol daten hadden opdracht gekregen geen weerstand te bieden aan de veel beter bewapende Turken. Gedurende de 'af gelopen paar dagen zouden al veel Grieks-Cyprische soldaten gesneuveld zijn. Ook een soldaat van het Canade se contingent in het VN-leger werd tijdens een patrouille in Nocosia doodgeschoten door een onbekende sluipschutter. Nikos Sampson, die na de staatsgreep tegen aartsbisschop Makarios negen dagen lang president van Cyprus was, is gisterochtend in alle vroegte in Griekenland aangekomen. In Genève begint vandaag de tweede fase van de vredesbesprekingen over Cyprus tussen de ministers van bui tenlandse zaken van Engeland, Grie kenland en Turkije. Ook secretaris generaal Kurt Waldheim van de Vere nigde Naties wordt in Genève ver wacht om afzonderlijk overleg te ple gen met de ministers van buitenland se zaken, Mavros van Griekenland, Callaghan van Engeland en Gunes van Turkije. Premier Bulent Eoevit van Turkije heeft gisteren na een kabinetszitting al meegedeeld dat het Turkse standpunt op de conferentie in Genève onveranderd voor een fe deratie op het eiland zal zijn. De Griekse regering heeft zich ook door middel van besprekingen met zowel de Sowjet-Unie als met de Ver enigde Staten voorbereid op de be sprekingen in Genève. Moskou eist nog steeds de terugtrekking van alle buitenlandse troepen van Cyprus en terugkeer van aartsbisschop Makarios als president. De Amerikaanse onder minister van buitenlandse zaken Hart man heeft premier Karamanlis 'n per soonlijke boodschap van Kissinger overhandigd. De inhoud hiervan is niet bekend gemaakt. Hartman is daarna naar Londen vertrokken voor overleg- Aan de tweede fase van de conferen tie zal ook worden deelgenomen door Rauf Denktasj, de leider van de Turks-Cyprioten. Grieks-Cyprische re geringskringen betwijfelen of de twee de fase wel zal kunnen beginnen, gezien de 'bestandsschendingen van het Turkse invasieleger.' kingen tussen beide landen slechter zijn geworden. Een brief waarin Sadat de Lybische leider Khadaffi onder meer van steun aan ondermijnende activiteiten in Egypte beschuldigde, is door de Lybische revolutionaire raad had geweigerd in ontvangst te nemen. De brief is aan de afzender on Cairo geretourneerd. (ADVERTENTIE) TEL AVIV, BEIROET, PARIJS (Reu ter, UPI, AP) Israëlische vliegtui gen hebben gisteren tweemaal aanval len uitgevoerd op doelen in Zuid- Libanon. Volgens een,Israëlische legerwoord- voerder waren de aanvallen gericht op kampen van Palestijnse guerrilla strijders in het zogenaamde 'Fa- tachland', die niet in de buurt van woongebieden van bugers lagen. Vol gens een Libanese bekendmaking ech ter, waren de acties gericht tegen landbouwgebieden en werden twee personen gedood en 17 gewond onder wie twee Libanese militairen. Verder waren enige huizen en drie legervoer tuigen verwoest. De luchtaanval kwam enige tijd nadat Israëlische grondtroepen Libanon bin nentrokken onder dekking van zwaar artillerievuur. Dit volgde op de ont voering van vier Druzen die op Israë lisch gebied bezig waren met de plaat sing van een hek dat bescherming moet bieden tegen infiltranten uit Libanon. De Franse regering heeft gisteren in een kabinetsvergadering besloten haar politiek van wapenverkoop aan het Midden-Oosten te herzien, nu door de Egyptische president Sadat is onthuld dat Lyblë zijn belofte heeft verbroken en in Frankrijk vervaardigde Mirages naar Egypte had gezonden om tegen Israël te worden gebruikt- In 1969 verkocht Frankrijk aan Lvbië 110 Mirages onder voorwaarde dat deze straaljagers niet mochten worden ge bruikt in het Midden-Oosten conflict. Parijs heefft nog niet bekend, gemaakt hoe het nieuwe Franse wapenverkoop- beleid er uit zal zien. President Sadat van Egypte heeft Lybië beschuldigd van het terug ei sen van de vliegtuigen nu de betrek- m sWBus Consequent, maar niet zo democratisch. Met die -welwillende afwijzing kenschetst dr. E. J. Verwey het Demokratiscli tegenvoorstel' dat de werkgroep wetenschapsbeleid van de Bond voor wetenschap pelijke arbeiders en bet Verbond van wetenschappelijke onderzoekers BWA/VWOheeft opgesteld. Dat is het plan dat we vorige week al kort verkenden, en dat bepaald meer aandacht verdient. Het commentaar van dr. Verwey, gepubliceerd in het Chemisch Weekblad, verdient die aan dacht zeker, omdat hij jarenlang lid is geweest van diverse besturen van de Organisatie voor zuiver weten schappelijk onderzoek ZWO. Binnen ZWO immers is de organisatie van stukjes wetenschapsbeoefening in lan delijke werkgemeenschappen ontwik keld, die ook in het BWA-VWO-voor- stel een centrale plaats inneemt. Dat voorstel, schrijft dr. Venvey, be tekent een volledige doorwerking van de beginselen van de Wet universitai re bestuurshervorming (WUB) in de landelijke organen. Inderdaad, zoals de vakgroepen per universiteit gebun deld zijn in (sub)faculteiten met ge kozen faculteitsraden en daarboven de gekozen universiteitsraad, zo zou het ook in het voorstel gaan. Landelijke werkgemeenschappen (de per specia lisme gebundelde vakgroepen) wordt overkoepeld door gekozen discipline raden, en daarboven de gekozen Raad voor hoger onderwijs en wetenschap pelijk onderzoek RHOWO. Vraag Bij deze structuur stelt dr. Verwey een vraag van groot principieel be lang: 'Is dit wel zo democratisch?' Men kan zich afvragen of het juist is dat de verdeling van gemeenschaps geld voor onderzoek in laatste instan tie wordt overgelaten aan de weten schapsmensen zelf. 'Wat het Neder landse volk voor zijn geld aan onder zoek verlangt, hoeft geenszins iden tiek te zijn met wat de weten schapsmensen leuk en belangrijk vin den'. Daarin heeft de auteur zo duidelijk gelijk dat niemand het hem zal willen betwisten. Maar het BWA-VWO-voor- stel is aanmerkelijk fijnzinniger dan uit zijn ongeruste vragen zou kunnen worden afgeleid. Het laat er geen twijfel aan bestaan dat in dit land parlement en regering uiteindelijk be palen waar het geld heengaat. De RHOWO adviseert alleen maar. Maar en dat is hel fijnzinnige regering en parlement 'zullen er verstandig aan doen, een groot deel van de conceptie uitwerking van het onderwijs- en wetenschapsbeleid over te laten aan de zich zelfbesturende landelijke universitaire gemeenschap'. Met andere woorden: de RHOWO zou zijn eigen gang moeten kunnen gaan voor zover hij daarbij in redelijkheid blijft binnen 'wat het .Nederlandse volk., voor zijn geld aan onderzoek verlangt'. Dat yjkt een zinvolle decen tralisatie. Informatiestroom Bovendien zou "het functioneren van de RHOWO en al die raden daar onder, het Nederlandse volk (althans de volksvertegenwoordiging) betere kansen bieden om helder aan te geven wét het nu eigenlijk voor zijn geld aan onderzoek verlangt. Volgens het BWA-VWO-structuurplan zou na melijk een informatiestroom op gang komen die op dit moment nauwelijks bestaat. De raden van de werkgemeenschappen zouden mede tot taak krijgen om voor hun specialisme een beleidsplan op langere termijn op te stellen ten behoeve van de hogere nivo's. Via de disciplineraden resulteert dat in een ontwikkelingsplan voor de weten schapsbeoefening dat de RHOWO aan parlement en regering ter discussie kan aanbieden. Hierdoor zou die parlementaire dis cussie aan waarde kunnen winnen. Met name wanneer de minister voor wetenschapsbeleid zijn verheffende voornemen kan waarmaken om zijn budget in te dienen vóór de begro tingsbehandeling in de Tweede Ka mer, dus voordat de cijfertjes die erin staan, al half tot wet verheven zijn. Monster? Nog een andere bedenking van dr. Verwey vraagt om commentaar. Hij ziet in het BWA-VWO-voorstel 'een koene stap verder in de richting van een 'universitas neerlandica'. Eén Nederlandse monster-universiteit dus, met vestigingen in Groningen, Utrecht, Wageningen, Amsterdam, Nijmegen en noem maar op. Nu is ook in het voorgaande, hoofdza kelijk gesproken over de landelijke organen in de voorgestelde structuur, maar dat kwam vooral omdat die nieuw en dus- interessant zijn. Maar de individuele universiteiten lijken in het plan springlevend te blijven. De universiteitsraden en (sub)faculteits raden zouden ongeveer eenderde van de totale geldstroom voor onderzoek zelf besturen, en dat lijkt een solide basis voor een plaatselijk onderzoek beleid. Bovendien heeft en houdt de (sub)faculteit krachtens de WUB de_ bevoegdheid om de (volledige!) on-* derzoekprogramma's van de vak groepen te beoordelen. Het 'Demokratisch tegenvoorstel' is theoretisch nog aanzienlijk mooier dan in het bestek van deze beschou wing tot uiting kon komen. Het re kent af met de onzalige scheiding tussen 'onderwijsgebonden' en 'grens verleggend' onderzoek, die ooit door McKinsey en De Brauw werd uitge vonden. Onderwijs en onderzoek wor den juist, als samenhangend complex, door dezelfde organen behandeld. Ook de functies van het door McKinsey ■bedachte onafhankelijke apparaat voor planning, worden binnen het systeem gebracht. Is het dan allemaal rozegeur en mane door drs. RcbFoppema schijn en moeten we het plan volgend jaar maar invoeren? Dat zou van een gevaarlijk optimisme getuigen. Want aan de ba9is van heel de mooie struc tuur staan de -vakgroepen, en het is, vier jaar na de totstandkoming van de Wet universitaire bestuurshervor ming, nog steeds niet helemaal duide lijk wét een vakgroep is of moet gaan worden. Wel is het duidelijk, dat het systeem van de WUB goed kan functioneren, maar het kan ook hard en nadrukke lijk spaak lopen. De WUB heeft de eigenschap, sluimerende conflicten bo ven water te brengen, en dat levert niet altijd even aangename taferelen op. Enige terughoudendheid bij een voorstel om het wetenschapsbeleid op dezelfde manier te regelen, is begrij pelijk. Zulke terughoudendheid zal met name bestaan bij de niet-universitalre on derzoekinstellingen, die volgens de lij nen van de WUB gedemocratiseerd zouden moeten worden voordat zij in de BWA/VWO-structuur kunnen meedraaien. Nu geloven ook de opstellers niet, dat dat van de ene dag op de andere zal gebeuren. Maar het lijkt zeer wel mogelijk om het plan eerst in de universitaire sector in te voeren. Wordt het daar een succes, dan zal dat het invoegen van andere sectoren aantrekkelijk maken, ook voor de be trokkenen zelf. En als het mislukt, zijn we nauwelijks verder van huis dan nu. NEW YORK (AP) In hét hoofd kwartier van de Verenigde Naiies ii gisteren een hoeveelheid dynamiet ge vonden. De vondst was aanleidinj voor de UNO-functionarissen on ex plosievenexperts van de New Yorksi politie te hulp te roepen. In de zoge heten 'meditatiekamer' een kleine ge blindeerde ruimte vlakbij de hoofdin gang voor het publiek, werden vij staven dynamiet aangetroffen. De ka mer staat ter beschikking van delega tieleden en bezoekers die zich tooi meditatie of gebed willen terugtrek ken. Grensincidenten BANJOEL (AFP) Tussen Senega en' Gambia hebben zich grensincldèn ten voorgedaan. Volgens het Gaart» aanse dagblad Progressive Newspaper, drongen Senegalese troepen tussen II en 24 juli Gambiaans grondgebie binnen en namen in verschillend dorpen twintig mensen gevangen. De president van Gambia, Sir Dawd Jawara, heeft in een protestnota 6cha devergoeding voor de getroffen dor pen en maatregelen tegen de dader geëist. Staking Zuid-Afrika EAST LONDEN (AFP) In eei textielfabriek in King Williamstowi bij East London in de Zuidafrkaansi Kaapprovincie zijn 3.500 arbeiders ii staking gegaan om verhoging van he minimumloon te verkrijgen. De poli tie dreef postende stakers met traangas en honden uiteen. In de afgeloper twee weken legden ongeveer 10.001 Afrikaanse arbeiders hun werk nee om loonsverhoging af te dwingen. Chili ontdekt wapens SANTIAGO (AFP) Het Chileens leger heeft in een westelijke /buiten wijk van Santiago een wapenarsenaa 'ontdekt van M.I.R. dé linkse revoluto naire beweging van Chili. In eeE particuliere woning werden wapens van Argentijnse Spaanse, Boliviaanst en Russische makelij gevonden. Bretonse aanslag QUIMPER (Reuter) Bretonse sepa ratisten hebben verklaard verantrvoor delijk te zijn voor een bomexplosie oj het vliegveld van Quimper, waarbi dinsdag een Fokker van de Fransi maatschappij Air Inter ernstig werj beschadigd. Persoonlijke ongelukkei deden zich niet voor. Het verboden 'Front voor de bevrijding van Bretag ne' liet weten dat het de aanslag ha< uitgevoerd uit protest tegen een voor genomen verlenging van de landings baan. Duitse boeren betogen PERL (AFP) Vijfduizend West duitse land- en wijnbouwers hebben gisterochtend vroegin de Saarlandsi plaats Perl, waar de grenzen van Frankrijk, Luxemburg en Duitslani samenkomen, met 400 trekkers he verkeer tussen de drie landen ver sperd. Zij willen daarmee protesteren tegen de invoer van wijn en vlees uit Frankrijk. Het verkeer vond (lang; andere grensposten) normaal voort gang. Gasontploffing VS WENATCHEE (UPI) In een in bouw op een spoorwegemvlacement in Wenatchee in de Amerikaanse staat Washington is gas ontploft bestemd voor de installatie van koelwagons Aanvankelijk was bericht dat £en me alcohol geladen tankauto in de luch was gevlogen. Drie mensen zijn om het leven geko men en zesenzestig zijn gewond. In dd omtrek werd alles met de grond ge lijkgemaakt. Meningitis in Finland HELSINKI (UPI) Finland heeft de Verenigde Staten om vaccin gevraagd ter bestrijding van een hersenvlies- ontstekingsepedemie, Olavi Elo, hoofc van de Medische raad in Helsinki, ze dat er 367 gevallen bekend zijn en dat naar schatting 5 procent van de pati ënten zijn gestorven. Belgische 'stunt' BELGRADO (AP) De 22-jange Belgische student André Defosen is in Joegoslavië tot 10 maanden gevangenis straf veroordeeld wegens belediging van president Tito. Defosen die aan de Filmakademie in Brussel studeert had op het eiland Solta in de Adriati- sche zee een cowboyfilm gemaakt die eindigt met een scène, waarin een affiche met het opschrift 'Gezocht' en daaronder een foto van président Tito wordt getoond. Dc beloning voor het vinden van de 'gezochte' persoon was 10.000 dollar. Franse stunt NEW YORK (UPI) De 25-jarige Fransman Philippe Petit heeft giste ren in New York de stunt van zijn leven uitgehaald. Hij liep 410 meter boven de grond op een kabel van de ene toren van het World Trade Cen ter (op een na het hoogste gebouw ter wereld), naar de andere, een af stand van 30 meter. De politie vraagt zich af hoe Petit de kabel gespannen heeft. Militairen omgekomen PADERBORN (AP) In de buurt van het Westduitse Paderbom zijn drie Britse militairen om het leven gekomen toen hun wagen in botsin;. kwam met een vrachtwagen. Een an dere soldaat is ernstig gewond ge raakt. De militairen waren gestatio neerd in Sennelager, waar de Britten een artillerieregiment hebben. Omstreden grondwet ADDIS ABEBA (UPI) Een nieuwe ontwerp-grondwet in Ethiopië, die kei zer Haile Selassie berooft van zijn absolute macht, zou verdeelde tegen stand in het leger oproepen. Premier Michael Imroe maakte bekend dat de keizerlijke bevoegdheden worden overgenomen door een gekozen parle ment ea dat de wetgevende, uitvoe rende en rechtsprekende taken van de regering geheel en al gescheiden worden. Dc ontwerp-grondwej is weliswaar goedgekeurd door het coördinatieco mité van de strijdkrachten, maar di plomaten voorspellen strijd tussen 'ra dicalen en gematigden' over de uit voering in de praktijk.

Nieuwe Leidsche Courant | 1974 | | pagina 6