Eant Uit de weekbladen Tien vingers Kinderen maakten kennis met bewoners van de Mesdagkliniek r s Lubbers Vrijheid Boeren Reclassering Lezen Hemelbestormer Wonderkinderen Stemerdink komt lawaai horen Vijf jongens vergrijpen zich aan één meisje Paul Brand Chirurg in India Radio en televisie programma's i Brush Out Hairspray ïtm debus. Fant bomt als béste uit K] ni vi Ni. wil me TROUW/KWARTET DONDERDAG 8 AUGUSTUS 1974 Van onze radio- en tv-redactie HILVERSUM Vier kinderen van tien tot dertien jaar hebben kennis gemaakt met de bewoners van de Mesdagkliniek in Groningen. Daarvan is de NOS-radio-docnmentaire 'Heb jij de deuren geteld?' gemaakt. Samensteller is Roel van Broekhoven. Zondagmiddag van half drie tot tien over drie wordt dit experiment uitgezonden op Hilversum 1. Roel van Broekhoven vertelt ontzet tend geschrokken te zijn van het gemak, waarmee kinderen stellingen poneren als: Alle Turken zijn moor denaars, Negers moeten terug naar hun land, of: Als je naar de gevan genis moet is dat toch je verdiende loon. 'Dat is natuurlijk niet zo verwonder lijk. Ze zullen het wel oppikken in hun omgeving of het misschien meekrijgen van hun ouders, maar ze zeggen het toch maar en zonder de gebruikelijke terughoudendheid als 'Ach er zijn toch ook wel goeie bij hoor'. We zijn toen op het idee gekomen een paar van die kinderen mee te nemen naar de Mesdagkli niek in Groningen om ze dan maar eens kennis te laten maken met 'ech te boeven'. Roel van Broekhoven vindt de ont moetingen tussen kinderen en bewo ners van de Mesdagkliniek zo ont roerend dat de opnamen vrijw,el on gemonteerd zullen worden uitgezon den in de radio-documentaire. 'Door de vragen van de kinderen, maar vooral door de reactie van de bewoners van de Mesdagkliniek krijgt men een idee wat het moet betekenen opgesloten te zitten. Ik was stil van de onbeholpen, soms kinderlijke manipulerende manier waarop de bewoners van de Mesdag kliniek probeerden de kinderen op hun gemak te stellen. Dat zegt meer over hun ellendige situatie dan me nig rechtstreeks interview.' 'De kinderen waren er eerst wel stuk van. Ze zeiden dagen daarna nog 's avonds om kwart voor tien tegen hun ouders: Nou gaat in de Mesdag de cel dicht 'Maar ik denk niet dat het ook zo'n uitwerking zal hebben op de luisteraars. Ikzelf was ontzettend blij met de reactie van de moeder van één van de kinderen, die zich eerst verwonderd had afge vraagd wat we nu in een gevangenis moesten doen met haar kind. Maar s avonds belde een van de mensen uit de Mesdagkliniek op om haar te bedanken. Ze vertelde dat ze wel een half uur met hem had zitten praten. Ze was heel enthousiast en hij zou een schilderij voor haar maken. Tegen mij zei ze later: 'Een aardige man, zo welbespraakt, je snapt het niet hè Podium voor vrouw HILVERSUM 'Gezin en alterna tieve samenlevingsvormen' is het on derwerp van het NCRV-radiopro- gramma Podium voor de vrouw" dat vanmorgen kwart voor negen op Hilversum 2 in de ether gaat. Het zelfde onderwerp heeft voor ge spreksstof gezorgd op een congres in de Dar-Es-Salaam in Tanzania. De gezinsbond van de 'Wereldraad van Kerken en de International Fa mily Movement' organiseerde dit congres deze zomer. Een van de bezoeksters was mevrouw Emmy van Noord. Ze vertelt vanmorgen over de ideeën op deze conferentie met betrekking tot alternatieve gezinspa tronen. In aansluiting daarop is er een gesprek met prof. G. A. Kooy, hoogleraar in de gezinssociologie aan de landbouwhogeschool te Wa- geningen. Vlaamse tv BRUSSEL Dat de Vlamingen nog steeds niet zo te spreken zijn over de eigengemaakte Belgische televi sie-producties blijkt weer eens uit de laatste kijk- en waarderingscij fers, over de maand mei. Wat kijkdichtheid betreft komt 'Moeders slimste' op de zevende plaats als eerste eigen programma. 'Wat waardering betreft van eigen programma's komt. 'De wonderdok- toor' eveneens op de zevende plaats. De Berend Boudewijn Quiz is in middels doorgestoten naar de top: hij trok de meeste kijkers. Tussen liggende plaatsen worden ingenomen door belangrijke internationale voet balwedstrijden en Amerikaanse se ries. Vrij Nederland: Haagse Post: Bibeb interviewde voor Vrij Neder land minister Lubbers. 'In de vakan tie ga ik altijd naar begraafplaatsen', vertelt hij haar. 'Ik vind het er fascinerend en zo leerrijk. Alle ran gen en standen verenigd, van houten kruisen tot grote toestanden. Op het laatste allemaal gelijk. Dat heeft iets vertederends. Vooral na de cliché behandeling in het hotel'. Over zijn benoeming in het kabinet vertelt' Lub bers dat Den Uyl niet veel op had met het voorstel van de KVP om hem op economische zaken te zetten. De voorzitter van de werkgeversorga nisatie FME in een socialistisch kabi net dat kon volgens Den Uyl niet. De premier vroeg advies aan NW-er Arie Groenevelt, en deze zij: dat kan je best doen. Over Den Uyl zegt Lubbers: 'Het is wel zo dat hij pro beert op alles zijn stempel te druk ken'. Natuurlijk komt ook de oliecri sis ter sprake. Met de olietoevoer bleek het eind december mee te val len. Lubbers nu: 'Tussen kerst en nieuwjaar had ik er scherper tegenin moeten gaan'. Elseviérs Magazine: De weekbladen besteden natuurlijk veel aandacht aan de moeilijkheden waarmee de boeren kampen. Elseviers Magazine geeft een helder overzicht van de problemen in de diverse secto ren. Alleen met de zuivel gaat het goed. Zowel de boeren als de voorzit ters van hun organisaties komen aan het woord. Akkerbouwer Gijzenberg uit de Haarlemmermeer zegt: 'Ik vraag me wel eens af hoe de gezich ten zouden staan van de mensen wan neer ze van het ene op het andere jaar tienduizend gulden minder zou den verdienen'. Landbouwvoorzitter R. Zijlstra zegt: 'Op papier mankeert er niets aan de EG-regelingen. Toch functioneren ze gebrekkig. De ge meenschappelijke politieke wil is niet voldoende aanwezig om oplossingen te vinden'. Over de veeteelt staat in Elsevier nog meer te lezen: het weekblad doet uit de doeken dat de Nederlandse rege ring al een paar weken op de hoogte is van de kwikvergiftiging die duizen den kalveren door het voer van Trouw en Co hebben opgelopen. Zij stopte de zaak in de doofpot. En wij eten vergiftigd kalfsvlees. William Rothuizen schreef voor de Haagse Post een imponerende reporta ge over Griekenland, dat de smaak van de vrijheid te pakken heeft. Over de 23 juli zeggen de Grieken: 'Was jij er niet bij? Het was ongelooflijk, je zag de mensen van de heuvels af in golven naar Athene komen. Het was de mooiste dag van mijn leven'. Toch heerst de onzekerheid in Athene. 'De oude misdadigers blijven op hun post'. Ioannides bijvoorbeeld, de chef van de veiligheidsdienst (inmiddels heeft hij zijn post verlaten). In de serie Engese schrijversportret ten interviewde Martijn de Rijk deze week Kingsley Amis, een conservatie ve man die ooit nog eens voor een Angry Young Man is uitgemaakt. Amis: 'Er moet een elite zijn, iedere maatschappij heeft er één'. Getuige de aflevering van deze week mag HP blij zijn dat Kees van Kooten zijn pen weer gegrepen heeft en de lezer trei tert met zijn trends. Hervormd Nederland: 'De samenleving zou die pedofiele jongen die op Terschelling die moord beging moeten zien als een beklagenswaardig mens, die hulp no dig heeft Dat is de juiste wijze van kijken naar de mens geloof ik. Dat vindt ik een bijbelse houding'. Dit zegt reclasseerde mr. P. Schaafsma in Hervormd Nederland. Over de kran ten (vooral de Telegraaf) die de cri minaliteit in de sensationele sfeer brengen heeft Schaafsma geen goed woord over: 'Niemand heeft baat bij dat soort verhalen. Juist omdat de gevolgen van criminaliteit soms zo afgrijselijk zijn moeten de gevallen clean behandeld worden'. Ook Hervormd Nederland besteedt aandacht aan Griekenland. Drs. Harry van den Bergh schrijft: 'Waar het om gaat is de vraag of het nieuwe Grie kenland een werkelijk nieuw Grieken land kan worden als de oude politici terugkeren, het ouderwetse spel wordt hervat en de Griekse samenleving zelf niet op een grondige wijze wordt vernieuwd'. De Groene Amsterdammer: Lerares Nederlands Aafke Steenhuis SMIDJE VERHOLEN hield in een derde klas HAVO een enquête over het lezen. De resultaten van dit mini-onderzoek vervatte zij in een alleraardigst artikel in de Groene Amsterdammer. 'De boeken die ik het liefste lees zijn kasteel- en doktersro- mannen, avondlectuur en natuurboe- ken', schreef een meisje op het enquête-formulier. Literatuur komt op de formulieren nauwelijks voor. Volgens Aafke Steenhuis groeit de aversie tegen het lezen op de middel bare school met het ouder worden van de kinderen. De leeslessen op school sluiten namelijk nauwelijks aan bij wat de kinderen bezighoudt. De leerlingen moeten zich maar aan passen aan de literatuur voor volwas senen. Wachtend op de dood van de caudillo schrijft A. L. Constandse over de toekomst van Spanje. 'Het meest voor de hand ligt', volgens Constandse, 'dat de krachten veld winnen die sterk Atlantisch zijn en die de NAVO wil len verrijken met een nieuw lid dat formeel genoeg 'demokratie' zal ken nen om opgenomen te worden in hef Atlantisch gezelschap'. De Nieuwe Linie: Vorig jaar werd staatssecretaris Hen driks in de Tweede Kamer nog een 'hemelbestormer' (PvdA)-er Lam berts), een 'wolkenridder Icarus' (KVP-er mevrouw Cornelissen), een 'geschenk uit de hemel' (D'66-er Beekmans) genoemd. Na de perso neelsstop in de ziekenhuizen, de Den nendal-affaire en de bezuinigingsmaat regelen in de gezondheidszorg oogst de staatssecretaris minister succes. Rudie Kagie geeft in De Nieuwe Li nie een verklaring voor de 'afgang' van de hemelbestormer. Volgens Ka gie is Hendriks een typische manager die in de politiek tot mislukken is gedoemd. Ook in de Linie aandacht voor de boeren. Johanneke Liemburg portret teerde tuinder Van Zijverden, één van de opstandige boeren in de Haarlem mermeer. Van Zijverden: 'Als dan de vrouw van minister Van der Stee op de valreep zegt: wij gaan met vakan tie als het landvolk ons maar niet terugroept, kijk, dat is natuurlijk iets waarvan je zegt: als het dan zo moet dan zullen we ons ook gedragen als landvolk'. Evenals de Haagse Post is de Nieuwe Linie bij Sietse Bosgra van het Angola-comité op bezoek ge gaan. Er zijn maar twee mogelijkheden: öf de meeste Amerikaanse ouders bezit ten wonderkinderen, öf de getekende voorlichtingsfilms over het menselijk lichaam schiet over de meerderheid van de Amerikaanse hersentjes heen. De nu door de AVRO uitgebrachte kinderserie is visueel niet onaardig, maar schotelt in één keer zoveel in formatie voor, dat je wel een genie moet zijn om het allemaal te kunnen onthouden. Over het begrijpen van de materie praat ik dan niet eens. Ik vond de eerste aflevering van 'Hoe zit ik in elkaar' bovendien te rumoe rig en een beetje chaotisch, maar het is best mogelijk dat kleuters deze reis door het lichaam moeiteloos kunnen navertellen. Het is niet aan te nemen, dat ieder een die gekeken heeft naar 'Panora- miek' zich opeens hevig is gaan inte resseren voor het economisch achter lopende Schotland. De documentaire appelleerde te weinig aan de gevoe lens van lotsverbondenheid om er warm of koud van te worden. Ik ver wacht niet, dat veel Nederlandse kij kers een beschuldigende vinger heb ben opgestoken in de richting van de Britse regering. Hier en daar is mis schien wel enige overeenkomst be speurd met minder rooskleurige situa ties in onze eigen noordelijke en zui delijke provincies. Als de AVRO nog meer films te pak ken kan krijgen van het kaliber dat de thriller 'Op klaarlichte dag' van voor tot achter vertoonde, dan ga ik alvast rechtop zitten. Deze Ameri kaanse televisiefilm was verbazing wekkend door het uitermate slim geconstrueerde scenario, een klapstuk van Larry Cohen. Maar ook de dramatisering van regisseur Robert Day was bijzonder uitgekookt. Vrijwel alle verwikkelingen zaten ijzersterk en waterdicht in elkaar. Daar kwam dan nog bij, dat hoofdrolspeler Richard Boone met subtiele middelen blindheid wist te suggereren. Ook Suzanne Pleshette droeg als zijn verzorgster veel bij aan de levens echtheid van de sfeer. Kenmerkt zond een reportage uit over de kerk in Portugal. Het beeld was bedroevend voor wat betreft de houding van de hogere geestelijk heid. Maar dat kan je geen nieuws noemen. Wanneer men al eeuwen lang heeft gecollaboreerd met degenen die macht en kapitaal bezitten, dan is het geen wonder dat bisschoppen niet willen geloven dat gezagsdragers zich schuldig maken aan martelingen. Het wordt pas een wonder als de ogen open gaan voor het wezenlijke van hun eigen godsdienst. Misschien moeten ze dan eerst met een andere soort blindheid worden geslagen. TON HYDRA GILZE-RIJEN Staatssecretaris Ste merdink komt vandaag naar Gilze- Rijen om zich persoonlijk- op de hoog te te stellen van de geluidshinder die de op de luchtmachtbasis gestationeer de staaljagers in de omgeving veroor zaken. De bevolking van Gilze-Rijen, Huiten en Molenschot protesteert bij voortduring heftig tegen de komst van een tweede squadron straaljagers naar Gilze-Rijen. De staatssecretaris bezoekt vandaag een aantal gezinnen die vlakbij de startbaan wonen. 'sA- vonds wordt er een meeting gehouden waarin de mensen hun grieven ken baar kunnen maken. Van onze correspondente BREDA Een achttienjarig Zwitsers meisjes is gisternacht in Breda door vijf verschillende jongemannen negen maal verkracht. Dit gebeiirde onder het oog van haar vriendin, die met rust werd gelaten, maar wel in be dwang werd gehouden. Overstuur de den de meisjes later aangifte bij de Bredase politie. Drie jongens werden aangehouden. R. M. (18), R. S. (18) en K. S. (24). Naar twee anderen wordt gezocht. De meisjes hadden de jongelui ontmoet in een bar en had den hen uitgenodigd nog een kop koffie in de kamer van één van hen te komen drinken. Daar werden de meisjes overweldigd. 44 Zij vonden hetzelfde en nauwkeurig te voorspellen ziektebeeld in beide armen en benen. Toen ze klaar waren en hun zaken weer inpakten, was het inmiddels dag geworden. De chauf feur van hun voorwereldlijk vervoer middel was over zijn stuur in slaap gevallen. Ze wisten hem weer tot een spoor van aktiviteit te krijgen en begaven zich op de terugweg, om het wrak van hun eigen auto te inspecte ren. 'Is het dit wel waard geweest?' vroeg Jayaraj zich in twijfel af. •Jazeker!' bevestigde Paul. 'Die uitge brande auto en alles was het beslist waard'. Ze namen de trein terug naar Vellore, waar zij dokter Gault en zijn afdeling overvielen met een enorme hoeveel heid werk, dat dadelijk moest worden gedaan. Elke centimeter van elke ze nuw waarvan zij specimen hadden meegenomen diende te worden onder zocht onder de microscoop. Maar hoe wel het resultaat zeker belangwek kend was, vormde één autopsie nog niet voldoende bewijs. In de daarop volgende maanden konden zij nog an dere onderzoeken doen, zeven in to taal. Toen was er genoeg bewijs voor handen dat het beeld van het eerste geval steeds opgang en een sluitend patroon vormde. In verschillende ge vallen drongen ze zelfs tot in de schedel door. Zij vonden een kleine zwelling aan de gezichtszenuw, juist op de plaats waar deze dichter bij de oppervlakte kwam te liggen: de groot ste beschadiging leek te zitten waar de zenuw het jukbeen passeerde, in de richting van de oogleden. Deze kennis zou hun later goed van pas komen bij de bestrijding van blind heid die het gevolg was van verlam ming van de oogleden. Dorothy C larke Wilson Vertaling:: H. A. Schrcucier Uitgave: Boekencentrum BV Hoewel Paul bij dit alles de leiding had, althans drie jaar achtereen, wa ren het de andere leden van het team en met name dokter Gusta Buultgens, die het tijdrovende werk op de ach tergrond deden. Toen het werk onder de lepra-patienten meer en» meer van zijn tijd begon te vergen, kwam Paul tot de slotsom dat hij iemand nodig had om de bevindingen regelmatig bij te houden, ea hij vroeg Gusta Buult gens zijn assistente te worden. 'Ik wil erover nadenken', was haar voorzichtige antwoord. Maar toen zij instemde, was dat uit volle overtuiging. Uiterst nauwgezet hield zij aantekening van de onderzoe kingen: gedetailleerde notities van de gevoelige gebieden en de motorische gebreken en de controle op de hon derden zenuw- en spierspecimen waar over zij langzamerhand de beschik king hadden. Eindeloos moesten ook patiënten worden gecontroleerd, hun vingers gemeten, hun gevoel onder zocht. Er was een geweldig geduld voor nodig om dag aan dag, jaren achtereen, op elk moment van de dag of de nacht ter beschikking te staan. Zij vroeg niets voor zichzelf, maar droeg in stilte haar onvolprezen bij drage bij zonder ooit haar goede hu meur te verliezen. Zij vroeg weinig voor zichzelf, maar zoveel te meer van zichzelf, en ook van anderen. Zij stond zichzelf of een ander geen enkele zwakheid toe. Wei nigen van haar collega's konden vol doen aan haar perfectionistische maat staven, en zij aarzelde geen ogenblik om hen zonder veel zachtzinnigheid te wijzen op hun fouten. Een van de minst aangename taken voor Paul was het tussenbeide te moeten komen bij felle ruzies, waarbij hij soms wel verplicht was tegen haar stelling te nemen, ook al ging het erom dat zij een principe hoog hield dat hijzelf ook voorstond. Haar trouw aan Paul en zijn werk was voor hem een grote steun. Veel van de trage en moeizame vooruitgang in deze eerste jaren van betrekkelijk geisoleerde onderzoekin gen kwam op rekening van haar on vermoeide inspanningen. Maar zij wa ren wat dat betreft net kinderen: door vallen en opstaan moesten zij hun weg vinden. Dokter Gault bij voorbeeld was een ervaren arts, maar had geen enkele ondervinding met de 93. 'Als het geen bloed is, wat is het dan?' vroeg Asmar verbaasd. 'Dat zullen we gauw weten, maatje', zei de hertog. 'Ik zal het onmiddellijk gaan onderzoeken. Ik neem er een mon stertje van.' Tot grote schrik van de nog steeds doodsbenauwde Asmar, haalde de hertog een hoeveelheid van dat zogenaamde bloed weg. Vervol gens liep hij daarmee naar zijn werk kamer toe, waar hij in een hoekje een klein chemisch labotorium had inge richt. Daar ging hij snel en handig aan het werk met reageerbuisjes Pe- trischaaltjes, blaasflessen, Erlemeier- kolfjes en 'Bunseribrandertjes. Hij gooide nu eens een zuur en dan weer een base bij zijn monstertjes, hij titreerde en filtreerde en onderzocht FERDINAND de verkregen neerslagen wetenschap pelijk en nauwkeurig. Toen krulde een onaangenaam glimlachje om zijn mondhoeken en hij siste: 'Net wat ik dacht, het is geen bloed.' 'Wat is het dan?' vroeg Asmar gespannen. 'Het is een doodgewone ordinaire en goedkope soort bessensap', antwoord de Nosco. 'Het heeft waarschijnlijk al evenmin met bessen te maken gehad als ik of jij en er zitten schadelijke bijprodukten in. We moesten eigen lijk de keuringsdienst van waren in lichten. want het is een grof schan daal. dat er winkels zijn, die zoiets durven te verkopen. Het is ronduit gezegd misdadig!' 'Hierzo, moet je hem horen', snoof Asmar smalend. 'Die is zelf van plan de grootste?1" schurkenstreek van deze eeuw uit ana halen en dan praat-ie over misdadig!' )lire 'Zwijg, waardeloos sujet!' bulderde de speudo-hertog. 'Voel je dan niet dat wij hier in dit kasteel een vijam r hebben die ons probeert bang te ma [11 ken? Dat kan er maar één zijn! Dat if smidje Verholen! Kom mee, we gaao naar zijn cel. We gaan kijken of oratWfl list van het uitgestrooide meel heef gewerkt!' Even later, liepen profes sor Nosco en zijn kwaadaardige hand pa langer al in de gangen, krijgshaftig^ op weg naar de kerker van de slapen de smid. We hebben natuurlijk allePe r maal al gezien, dat de hertog zich*'331" wederom keurig in de kleren haf1^ gestoken. and, oudt Vest De IplÉ TV-vandaag NEDERLAND I NOS 18.45 Fabeltjeskrant 18.55 Journaal EO 19.05 EO-vakantiekrant NOS 20.00 Journaal 20.21 Kinderen langs de spoorlijn, tv-film VPRO 22.00 De man achter de film, serie uit het oude Hollywood 23.05 Journaal NEDERLAND II NOS 18.45 Fabeltjeskrant 18.55 Journaal TROS 19.05 Grabbelton, teken filmprogramma 19.20 De mens en de zee, natuurserie 19.30 Wat een familie, serie 20.00 Journaal 20.21 Koelewijn behoeft geen krans, muz. progr. 21.00 Een nacht vol ver schrikking, thriller 22.10 Ons nationale zeezeil schip De Eendracht, doe. 22.50 Tros sport extra 23.15 Journaal DUITSLAND 1 10.00 Journaal. 10.05 Akt. en muz. 10.25 Das Bild der Deutschen, vier meningen. 11.05 Der Kommissar, misdaadserie. 12.05 Inf. en meningen. 12.50 Persoverz. 13.00 en. 16.15 Journaal. 16.20 Dok. verslag. 17.05 Klnderprogr. 17.55 Journaal. (Reg. progr. NDR: 18.00 Kultureel mag. 18.30 Akt. 18.45 Zandmannetje. 18.55 Nord- schau-Mag. 19.26 Rep. 19.59 Progr. overz, WDR: 18.00 Nws uit Noordrljn-Westfalen. 18.05 Klnderprogr. 18.15 Dr. med. Marcus Welby, serie. (18.40 Journaal). 20.00 Jour naal met weerber. en verkeersinf. 20.15 Kultureel mag. 21.00 Cannon, misdaadserie. 21.45 TV-disk. 22.30 Journaal met komm. en weerber. DUITSLAND II 16.30 Rep. 17.00 Journaal. 17.10 Klnder progr. 17.35 Akt. en muz. 18.25 Hier kocht der Chef, serie. 19,00 Journaal. 19.30 Amusementsprogr. 20.30 Lled- jesprogr. 21.00 Journaal. 21.15 Dlsk.progr. 22.00 Dok. film. 22.30 Journaal. DUITSLAND III WDR 18.30 Ses'amstrasse. 19.00 Zandmannetje. 19.05 Amusementsprogr. voor Turkse werkn. 19.15 Akt. 19.45 Nws uit Noordrljn-Westfalen. 19.55 Komm. 20.00 Journaal en weerber, 20.15 Clavigo. toneelstuk. Speciaal Radio-vandaag Sally Thomsett, die lange tijd in 'Man over de vloer' een ondeugende rol speelde, is door toedoen van de EO te zien in een ernstige vertolking. Zij werkte mee aan de avondvullende tv-film 'Kinderen langs de spoorlijn'. Ned. H20.21 Na 'Een nacht vol verschrikking met Elizabeth (de schone heks) Montgomery in de hoofdrol laat de AVRO het kijkvolk een frisse neus halen met een reportage over de 'Een dracht' het nationale zeezeilschip dat we sinds kort rijk zijn. Ned. 2/22.10 Als 'De man achter de film' is in het VPRO-programma Howard Hawks te zien. Hij regisseerde veel filmco- medies en westerns, maar was ook buiten de studio's veelzijdigHawks was o.a. autocoureur en vliegtuigbou wer. Ned. 1/22.00 Duitsers discussiëren over de vraag of West-Duitsland vijandig staat tegenover kinderen. Duitsl. 2/21.15 De NCRV maakte een opname van Rimski-Korssakowq 'Shèhèrazade', uit gevoerd door het Rotterdams Filhar monisch Orkest o.l.v. Edo de Waart. Hilv, 1/23.05 Van de Osterfestspiele in Salzburg laat de Avro meegenieten. Uitgezon den worden de delen I en II van Wagners 'Die Meisterssinger von Nürnberg', door het Berlijns Filhar monisch Orkest en koren uitgevoerd o.l.v. Herbert von Karajan. Hilv. 2/20.10 BELGIE (Nederlands) 18.55 Fabeltjeskrant. 19.00 Black Beauty, serie. 19.25 Gags bij de vleet, filmklucht. 19.40 Med. 19.45 Journaal. 20.15 De reis naa de duisternis, film. 21.35 Kortweg. 21 50. De reis naar de duisternis, deel 2. 23.15 Journaal. 23.25 Yoga. BELGIE (Frans) 18.10 Klnderprogr. 18.30 Spelprogr. 19.00 Les Salntes cherles, serie. 19.30 Kulturele agenda. 19.45 Journaal. 20.15 Tips voor in, 7.21 ffl fs, 8.1 l/Vl - 0 •H mill Li Van 'EN h HILVERSUM 1 AVRO: 7.00 Nws. 7.11 Ochtendgljmn. (S) Dag met een plaatje. (8.00 Ntvs, Radiojournaal.) 8.50 Morgenwijding. Toppers van toen. (9.35 Waterst.) 10.00 (S V.d. kleuters. 10.10 Arbeidsvitaminen. (11.0 Nws. 11.03 Radiojournaal.) 11.30 (S) Rondos twaalf: gevar. progr. (11.55 Beursber.) 12.3 (S) Sportrevue. 13.00 Nws, 13.11 Radiojour naai. 43.21 (S) Sijmf. Ork. met sol.: klass. muz. 14.00 (S) Russische romantische opera- ni muz. 15.00 (S) Aspecten: kunstrubriek. 16.05,. Nws. 16.03 Radiojournaal. 16.05 (S) Jumbo M- Set: muz. en inf. 17.00 (S) Mobiel: ten ge;, beweeglijk progr. voor bewéeglljke mensen, sche] 18.00 Nws. 18.11 Radiojournaal. 13.20 (S) Lichte orgelmuz. IKOR: 18.30 Kleur: Inf, over kerk en samenleving. NCRV: 19.00 (S) Leger des Heilskwartier. 19.15 De kerk vandaag: nws en comm. 19.30 (S) Veel van gevraagde gewijde muz. 20.00 (S) Zomaai der zomers: licht muz.progr. 21.55 (S) Kerkorgel, conc.: oude muz. 22 20 Avondoverdenking 22.30 Nws. 22.40 (S) Hier en Nu. 22.50 Om J de veiligheid van het bestaan, serie lezln gen. 23.05 (S) Rott. Fllh. Ork.:. klass.mui 23.55 Nws. HILVERSUM II NCRV: 7.00 Nws. 7.02 Het levende woord 7,08 (S) Preludium: klass.muz. 7.30 Nws. 7.41 (S) Hier en Nu. 8.55 Progr. overz. 3.09 (S) Te Deum Laudamus: gewijde muz. 8.24 Opi de man af, praatje. 8.30 Nws. 8.36 Gymi v.d. vrouw. 8.45 (S) Podium v.d. vrouv maatschappij-lnf. 9.20 (S) Onder de hoogt, zon. 10.00 (S) Radio Kamerork.: mod. mui 10.30 Nws. 10.33 (S) Radlophilh. Ork.: klass: muz. 11.30 Hier en nu - extra. 11.55 Mi' 12.00 (S) Zingen met Cecilia: volksmuz. 12. (S) Kinderkoor. 12.26 Med. t.b.v. land- tuinb. 12.30 Nws. 12.41 (S) Hier en Nu. 12.! (S) Middagpauzedienst. 13.14 (S) Draa schijf. (14.00 Schoolradio.) 15.00 (S) PianoM cital: werken uit de Romantiek. 15.30 Nwi 15.33 (S) Gewijde muz. 10.00 Een u natuur, mag. (16.30 (S) Hier en Nu) 17. Kindervisie. l?.3o Nws. 17.82 (S) Hier Nu. IS.00 (S) Tijd vrij voor muz. In vrije tijd, 18.30 Nws. 18.41 Wereldpanorama. 18.53 Zo juist verschenen: nieuwe boeken. AVRO; 20,05 Radiojournaal. 20.10 (S) Osterfestspleh Salzburg 1974: Die Meistersinger von Nürn berg, opera van Wagner. (Akt. I en II) 22.41 Zes hoog houdt de lift weer tegen, muzikale strip. 23.00 Cabaretprofiel. 23.20 (S) Essay: progr. oyer kunst. 23.50 Radiojournaal. 23.55 Nws. HILVERSUM III Ieder heel uur 2 min. Nws. TROS: 7.01 Drie draait op verzoek. 12.03 (S) Drie tussen de middag, met Van twaalf tot twee en om Drie op je boterham: Vaak 's ochtends, mei verkeersinf. KRO: 0.03 Pep op drie. 11.03 <S) 13.03 Raden maar. 14.03 Pop Kontakt: De Theo Stokking Show. NOS: 16.03 Hltmeesters: De daverende dertig op Drie. 18.02 Joost mag niet eten. 19.02 TROS: (S) Drie loopt achter met: U spreekt met Plet. 20.02 (S) Poster. 21.02 (S) Sesjum: Jazz and Blues live. 22.02 (S) Do Hugo van Gelderen Show. 22.55 Med. NOS: 23.02 Jazz Festival 1974 te Laren. TROS: 1.02 Do Nachtwacht. NOS: 5.02-De satesaus-show. EO: (S) Matlna- ta: lichte gevar. muz. ten v d Schei Van ,2Ai van zijn werk tuig Het pis at met Leeu' april, gistei hoorc geen pathologie van lepra. Paul zelf had maar weinig gedaan aan de chirurgie van de hand. En het hele gebied van chirurgie was ten aanzien van lepra een ontontgonnen wildernis. Daaraan werd Paul zo nu en dan door de ziekenhuis-autoriteiten duidelijk herinnerd. 'Kijk eens', argumenteerden zij- dan vaderlijk, 'we hebben hier te maken met de realiteit van het leven, en wij moeten een medische school draaien de houden. Bent u nu werkelijk van mening, dat het bij alle problemen waarvoor wij staan 't waard is zoveel tijd te besteden aan iets dat mis schien alleen maar een schot in het donker is? U bent tenslotte één van de slechts drie chirurgen hier*. En toch loonde het geduld. Eindelijk kreeg Paul twee bedden vrij voor lepralijders, met dien verstande dat zij apart gelegd moesten worden in een zij-afdeling, en niet infectieus mochten zijn. Maar er waren in die eerste jaren ook momenten waarin Paul sterk in de verleiding kwam aan die redelijk klin kende argumenten toe te geven. Op een gegeven ogenblik zonk zijn moed haast tot het nulpunt. Hij had een stuk of zes operaties verricht, met bescheiden succes. Maar het herstel van de hand, ontdekte hij, was alleen het begin van de oplossing van het probleem. Het leek wenselijk het grootste deel van het experimentele onderzoek te doen bij de patiënten die er het ergst aan toe waren niet alleen omdat zij het gemakkelijkst hun toestemming gaven, maar omdat men hen met een gerust geweten kon opereren, in de wetenschap dat hun toestand nauwelijks kon worden ver ergerd. (Wordt vervolgd Kruiswoord-puzzel 15" Horizontaal: 1. toiletartikel, 3. hoofd deksel, 6. soort bijl, 9. voorvoegsel, 10. spijker, 12. water in Friesland, 13. duivel, 15. schatten. 17. doorweekt, 19. roeipen, 21. porseleinaarde, 25. vod, 26. zeepwater, ,27. werkkring, 31. bui- tenhaven, 32. grondsoort, 34. kolfha- mer, 36. opschrift op een envelop, 38. koning van Basan, 39. reeks, 41. mu zieknoot, 42. tennisterm, 43. dwaas, 44. waterblaasje. Verticaal: 1. paardje, 2. palmboom, 3. herdersgód, 4. landbouwwerktuig, 5. voorzetsel, 7. rood in de wapenkunde, 8. vreemde munt, 10. rekening, 11. bergplaats, 14. vis, 16. staal, 18. reeds, 20. bergweide, 22. vreemde munt, 23. plaatsje onder Vries, 24. graafwerk- tuig, 28. koppelriem voor jagershon den, 29. familielid. 30. ongaarne, 31. woede. 33. toespraak, 34. bedekt bloei ende plant, 35. telwoord, 36. voorko men, 37. muzieknoot, 40. rondhout. Oplossing van gisteren: 1-2 trots, 2-3 spiraal. 14 terreur, 34 leger, 3-6 legeren, 4-5 regelet, 5-6 talen. 'Je zit behoorlijk bi] dc pakken neer, Simpkins'. Waarom zou u teveel betalen? We Van DEN met i kleut vier schoo gekor moet nog hierv 513.01 zullei der. De voor nieuv in i geleg bij "c Eerst wetsc het g daair daard voors nu b mer, veria voor verw< UTR1 werki wil voor pupil twaal ting piller piller voorg vorde van Denn kome Daar de V geste pupil uit p dal d

Nieuwe Leidsche Courant | 1974 | | pagina 4