Veel diakonieën zijn al 'samen op weg' fc. 1 I Bijbel in 1526 talen 1 u (tl Dr. J. Schelhaas (74) onder trein gedood Protestmissen in kathedraal van Seoel fhsihslil Hollandse 'supersax' opende Larens festival Personalia Kerkorgel cadeau Auto op stilstaande truck Adhesie aan brief conf. geref. beraad Trouw Kwartet O* 'Alarmerende arrestatiegolf in Chili' Hernhutters antiracismeprogram Rome en Canterbury praten over paus Nieuwe hoeken I r 'Duveltjes uit een doosje,' in voorleesboek van de maand be Wereldcongres van missiologen 'ïïJo TROUW/KWARTET DONDERDAG 8 AUGUSTUS 1974 KERK/BINIMENTjAND Hervormden en gereformeerden T2/K2 "V an een onzer verslaggevers UTRECHT In 95 plaatsen in Nederland is sprake van ambtelijke samenwerking van hervormde en gereformeerde diakenen. Dit blijkt uit een onderzoek, dat ver richt is door het landelijk hervormd en gereformeerd ddakonaat en waar van het resultaat gepubliceerd is in het augustusnummer Diakooia'. Het ging in dit onderzoek alleen om amb telijke samenwerking en niet om de (ADVERTENTIE) Deze week in Hervormd Nederland Geboortebeperking voor de armen? Reclassering wordt welzijns organisatie. Gereformeerde kerken raken oververhit Moskou in een handomdraai. Griekenland: de crisis komt nog. Geen toekomst voor ons verleden? Ik ab -nneer mij op/vraag een proefnummer van Hervormd Nederland. veel meer voorkomende samenwer king op het gebied van instellingen van maatschappelijk werk, gezinsver zorging, bejaardentehuizen en derge lijke. De diakonale samenwerking voltrekt zich vooral op het gebied van bejaar- denwerk en ziekenbezoek. Voorts op dat van het werelddiakonaat, het re creatie werk en het gehandicapten- werk. 1 4 Gastlid In 48 gemeenten worden hiervoor ge meenschappelijke vergaderingen van diakonieën gehouden. Ook komt het voor, dat de beide diakonieën een gezmamenlijk adres hebben of een gemeenschappelijke kas. In enkele ge vallen zijn gereformeerde diakenen gastlid in een hervormd vollege van diakenen of omgekeerd. Slechts in acht gevallen is van volledige samen werking sprake. Kerkordelijke strui kelblokken vallen mee. In vrijwel alle van de 95 plaatsen bleek ook samen werking op ander kerkelijk gebied: gemeenschappelijke kerkdiensten (81), kanselrull (74), gezamenlijke kerkeraadsvergadering (59). gemeen schappelijk gebruik kerk (58), geza menlijk jeugdwerk (37). Uit deze enquête bleek tevens, dat in 550 plaat sen sprake is van de een of andere vorm van hervormd-gereformeerde sa menwerking, in welke uitgesproken of vage vorm dan ook. De samenstellers van het rapport stel len voor regionale conferenties over de hervormd-gereformeerde diakonale samenwerking te beleggen. Ook vra gen zij afstemming op elkaar van de jaarlijkse advieslijsten en overleg over collectedata. NAAM: ADRES: WOONPLAATS: GIRONUMMER: Abonnementsprijs 21,per half jaar; 42,— per jaar. Abonnementen kunnen elk ogen blik ingaan. Bon ingevuld in BLOKLET- TERS in envelop (zonder postzegel) verzenden aan: Hervormd Nederland, Antw.nummcr 1776, Den Haag NUNSPEET Een onbekende gever of geefster heeft de chris telijke gereformeerde kerk een Johannes-orgel cadeau gedaan ter waarde van 26.000 gulden. De betrokken firma had van iemand opdracht gekregen, dit orgel in de nieuwe Oenenburg- kerk te plaatsen en stelde de plaatselijke predikant ds. J. Westerink hiervan in kennis. RUCKPHEN De zestienjarige H. J. P. van de Bere uit Breda is omgeko men toen de auto waarin hij meereed in Ruckphen op een stilstaande truck met oplegger botste. De bestuurder, die zwaargewond werd, was op onver klaarbare wijze met zijn auto in de berm van de weg geraakt. NUNSPEET Het confessioneel ge reformeerd beraad heeft een oproep gedaan aan alle leden, kerkeraden en classicale vergaderingen van de gere formeerde kerken, om hun instem ming te betuigen met de open brief inzake het synodebesluit betreffende dr. H. Wiersinga, waarvan wij maan dag melding maakten. Het beraad wil, dat men van zijn instemming blijk geeft door te schrijven aan de gene rale synode (p/a ds. K. J. Schaafsma, Prof. Van Bemmelenlaan la, Utrecht). STUTTGART Eind 1973 was de bijbel geheel of gedeeltelijk in 1526 talen vertaald. In 1973 bedroeg het aantal projecten van bijbelvertalingen 617, 46 meer dan in 1972. Meer dan de helft betrof nieuwe vertalingen. Aldus blijkt uit een rapport van de wereldbond van bijbelgenootschappen. Het grootste deel van de projecten is voor Azië en het gebied van de Pacific en Afrika. Er is een stijgende deelneming van de rooms-katholieke kerk in ver schillende landen. Er is ook een belangrijke samenwerking met de orthodoxe kerk en in vele gebieden met de organisatie van Wycliffe-bijbelvertalers. UIT Korte, duidelijk geschreven, liefst aan één kant getypte, brieven kunnen worden gestuurd naar: Secretaris Hoofdredactie Trouw/ Kwartet, Postbus 859, Amsterdam. Bij publOcatle wordt de naam van de schrijver vermeld. VAN LEZERS Terschelling Op Terschelling is een groep kinder- beschenningspupiillen vakantie gaan houden met het gevolg, dat één van de groep een 'onbeschermd' kind van het leven heeft beroofd. Wanneer het zo is, dat de genoemde groep in een zo gevoelig en dus gevaarlijk milieu gaat logeren zonder daarvan veilig heidshalve aan de betrokken autoritei ten vooraf ook maar kennis te geven, dan dient m.i. de leiding van het kindertehuis in gebreke te worden gesteld en niiet de voorbijgelopen bur gemeester c.s., die aan hun veront waardiging wat al te duidelijk lucht hebben gegeven. Anders wordt het protesteren een goedkope en laffe liefhebberij van lieden die geen onge lijk kunnen bekennen. Ottersum J. M. Roclofsen Nixon (5) Waarom duurt dat proces tegen Nixon zo lang? Als een gewone bur ger iets overhoop haalt en de schuld staat vast, wordt hij berecht Bij Nixon hoor je telkens dat de schuld vaststaat en de besten en hoogsten uit de VS zijn bezig de schuld te bewij zen, maar steeds blijken er niet ge noeg bewijzen te zijn dat Nixon eruit gezet kan worden. Om al de gesprek ken die Nixon met zijn medewerkers had, in het openbaar te behandelen, vind ik bespottelijk. In elke regering zijn er wel gesprekken waar niet iedereen mee te maken heeft Als ondergeschikte zou Nixon het veel gemakkelijker hebben; dan moest hij De Rotterdammer Nieuwe Haagse Courant Nieuwe Leidse Courant Dördts Dagblad Uitgaven van B.V. De Christe ijke Pers Directie. Ing O Postma, F. Diemer Hoofdredactie: J. Tamminga. Hoofdkantoor: NZ. Voor burgwal 280, Postbus 859, A'dam. Telefoon 020 - 22 03 83. Postgiro: 26 92 74. Bank: Ned. Midd. Bank (rek nr. 69 73 60 768). Gem giro X 500. alleen maar doen wat hem werd opge dragen. Hij ds heus niet te benijden. Werkendam mw. Ippel-Fontljn Christenen-Moslims (3) Waarom schrijft Els van Houweliingen eigenlijk over moslims als afgodendie naars? Voorzover ik weet vereren de moslims één God. en' wel de God die zich door zijn profeten Abraham. Mo- zes en Jezus en tenslotte door de grootste profeet Mohammed, aan de mensen geopenbaard heeft. Blijkbaar is hun bedoeling, dezelfde God te vereren als de christenen. Maar ze vinden het fout, dait de christenen goddelijke eer bewijzen aan Jezus en ze denken, dat onze verering van Vader, Zoon en Heilige Geest te veel lijkt op verering van drie goden. Waddlnxveen J. H. Smit Werkloosheid (3) De mening van de heer Kolenbrander in Tr.-Kw. van 29 juli is wel een klap in het gezicht van de werklozen, die hardnekkig proberen werk te krijgen, maar steeds 'nee' op hun sollicitaties moeten horen. En dit zijn er meer dan u waarschijnlijk denkt. Het 'lie- ver-werkloos-zijn-op-basis-van-de-uit- keringen' is een regelrechte lasterlij ke aantijging tegen een groot aantal werklozen die graag zouden willen werken. De heer Kolenbrander dient niet zonder inter bepaalde bevolkings groepen van luiheid en oneerlijkheid te beschuldigen. Dan staan de plan nen van de regering tot omscholing op een hoger niveau. Deze grijpen rechtstreeks een van de oorzaken van de werkloosheid aan. Rozendaal P. van het Kaar sers hersenletsel opliep, en eveneens hoeveel procent van alle verongelukte automobilisten hersenletsel had. Pas na vergelijking van deze laatste twee percentages kan eventueel geconclu deerd worden, dat autorijden net zo gevaarlijk is als brommen, zodat een valhelm voor automobilisten gerecht vaardigd is. Capelle a.d. IJssel J. W. Mettau (Discussie gesloten, red). Paddestoelen U hebt in Tr/Kw van maandag 5 augustus een stukje geplaatst over paddestoelen. Hierin staat aan het eind een raad aan paddestoelenzoe- kers, namelijk: Wie van een padde stoel beslist niét kan afblijven doet er in ieder geval goed aan hem halver wege de stam af te snijden, zodat het voetje in de bodem blijft staan. Dit is erg gevaarlijk! De voorjaarsamaniet, die dodelijk giftig is, lijkt op de champignon. Een van de belangrijkste kenmerken van deze voorjaarsamaniet is de beurs, een vliezige zak waarin de steel staat. Deze heeft de cham pignon niet! Wanneer nu iemand champignons zoekt om te eten en hij snijdt ze af, dan kan er gemakkelijk een voorjaarsamaniet tussen komen, omdat de beurs hem dan ontgaat. In veel paddestoelenboeken wordt sterk afgeraden de steel af te snijden. De vergiftigings-verschijnselen van de voorjaarsamaniet zijn afschuwlijk. Daarom moet men champignons altijd met een scherp mes uit de grond graven. Vlijmen Wouter J. Hanegraaff Abortus (5) 'Elk kind heeft recht op optimale verzorging door de liefdevolle toewij ding van beide ouders', schrijft de heer Weijel. Akkoord. Het kind heeft dit recht vanaf het moment van de conceptie en de ouders hebben vanaf dat moment de zedelijke plicht om het kind 'optimaal te verzorgen'. Ken nelijk ziet de heer Weijel het doden van een ongeboren kind als een stuk je van die 'optimale verzorging1. Het ongeboren kind wordt, in de nietsont ziende redenering van de heer Weijel, met de dood gestraft wegens een toekomstig plichtsverzuim van de ou ders. Den Haag C. v. Bruchem Dictatuur (slot) De heer J. Tober uit Hilversum maakt in zijn stukje Dictatuur van 5- 8-74 een denkfout. Niet van betekenis is hoeveel procent van alle personen met ernstig hersenletsel bromfietser dan wel automobilist was. Van meer belang is het te weten hoeveel pro cent van alle verongelukte bromfiet- Boerenacties (3) U meldde op 1 augustus dat de boe ren thans 49 cent voor 1 liter melk ontvangen. In ons westelijk weidege bied echter ontvingen wij met de nabetalingen erbij 43,5 cent per liter over 1973. Blijkens de laatste gege vens heeft de CMC (dit is de grootste coöperatie in het westen) in de eerste zes maanden van dit jaar gemiddeld 39,93 cent per liter uitbetaald, zodat we waarschijnlijk ondanks alle straat prijsverhogingen niet aan de prijs van vorig jaar zullen komen. Aangaande de in het bericht gencemde inkomens door het Landbouw Economisch Insti tuut moet men weten dat het om bruto inkomens gaat. Bij een bruto gezinsinkomen van 20.000,-, netto ƒ4.613,-, valt 90 gulden .per week te verteren. Bij een bruto gezinsinkomen van 30.000,-, netto 11.083,- per jaar. Papendrecht P. Smits ADVERTENTIE Maliebaan 40 Utrecht jim 81240 COMMUNICATIE CENTRUM ALFRINKS' HARÏEWENS Van een onzer verslaggevers EDE De bekende gerefor meerde emeritus-predikant dr. J. Schelhaas is gisteren op de spoorwegovergang bij het station Ede-Wageningen onder een post trein gekomen en kort daarna overleden. Hij is 74 jaar gewor den. Dr. Schelhaas wilde lopend de met automatische halve overwegbomen be veiligde overgang oversteken. Dr. Schelhaas is vooral bekend gewor den, doordat Jiij vanaf de oprichting in 1948 meer dan twintig jaar hoofd redacteur is geweest van het blad Waarheid en Eenheid. Dit blad werd opgericht om binnen de gereformeer de kerken te ijveren vcor herstel van de breuk met de vrijgemaakten. In de loop der jaren ontwikkelde het zich meer'en meer tot een spreekbuis van hen, die zich ongerust maakten over de ontwikkeling in de gereformeerde kerken. Dr. Schelhaas maakte in de jaren zestig deel uit van het synodeale de- putaatschap, dat zich bezig hield met de vragen rond de leeruitspraak van Assen-1972 inzake Genesis. De discus sie resulteerde gelijk bekend in het besluit van de synode in 1967, om de leeruitspraak van Assen terzijde te stellen. Dr. Schelhaas hield daartegen tot het laatst zijn bezwaren en publi ceerde daarop zijn De val van Assen'. Uit verontrustig over de nieuwere bijbelopvattingen schreef hij zijn 'De Heilige Schrift in de cahiers voor de gemeente', dat hij met nadruk een 'cahier uit de gemeente' noemde. Hij publiceerde verder verschillende stu dies op het gebied vanhet Oude Testament. Na zijn emeritaat (dr. Schelhaas was predikant te Tzummarum van 1926 tot 1948 en vervolgens tot 1967 te Am- sterdam-Nieuwedam) was hij in 1972 enige tijd privaat-docent aan de theo logische faculteit van de Vrije Uni versiteit te Amsterdam om onderwijs te geven over' onderwerpen uit de exegese van de Heilige Schrift. Ook was hij nog docent aan de pastorale leergangen te Zwolle/Rotterdam. In dese dienst, waaraan ruim tweedui zend mensen uit geheel Zuid-Korea deelnamen, werd gebeden voor 'de vrijlating van degenen die lijden on der onrecht' en voor 'het herstel van de democratie'. Aan het eind zong men een lied ter ere v^n de Koreaan se martelaars uit de vorige eeuw. In een herderlijke brief hebben de Zuldkoreaanse bisschoppen gesteld, de taak te hebben onderdrukten vrijheid te brengen. 'Arrestaties en gevange nisstraffen zonder rechtmatig proces en folteringen zijn verschrikkelijke misdaden tegen God en tegen de men selijke persoon'. Kardinaal Alfrink heeft als internatio naal president van de rJk. vredesbewe ging Pax Ghristi een telegram ge stuurd aan kardinaal Kim van Seoel, waarin hij diens pogingen ter be scherming en verdediging van bis schop Tji van harte ondersteunt. Ra dio Vatieana heeft de hoop uitgespro ken, 'dat voor dit ernstige voorval GENEVE In Chili vindt momen teel weer een alarmerende arrestatie- golf plaats. Minstens 6000 politieke gevangenen zitten nog in gevangenis sen of in concentratiekampen. De ker ken dienen al het mogelijke te doen om de rechtsorde in Chili te herstel len en moeten er bi.i de regeringen op aandringen om te voorkomen dat wat er nu gebeurt nog meer ernstige ge volgen heeft. Aldus een bijzonder scherpe verklaring van de commissie internationale zaken van de wereld raad van kerken na haar vergadering in Genève ter voorbereiding van de bijeenkomst van het centraal comité, dat vanaf 11 augustus in Berlijn ver gadert. De commissie, samengesteld uit des kundigen van vele landen, signaleert dat er in Chili systematisch grove schendingen plaats vinden van de rechten van de burgers uit alle gele dingen van de bevolking. 'Terwijl wij vergaderden aldus de commissie hebben militaire rechtbanken ver schillende gevangenen ter dood ver oordeeld.' De commissie beschuldigt Brazilië ervan mee te werken aan het handhaven van de onderdrukking in Chili. De commissie heeft verder voor de Berlijnse bijeenkomst een ontwerp- verklaring opgesteld over Zuid-Korea en de Filippijnen, waar een toene mend aantal mensen gevangen wordt gezet vanwege hun verzet tegen de onderdrukking. KINGSTON De synode van de Hern hutter broedergemeente over de ge hele wereld, die elke zeven jaar bij eenkomt. heeft zich in Kingston (Ja maica) uitgesproken .voor het antira- cisme-programma van de wereldraad van kerken. In een resolutie wordt betreurd, dat dit programma vaak eenzijdig als een verdediging van het gebruik van ge weld wordt uitgelegd. De synode ziet als het principiële doel van dit pro gramma 'een echte uiting van het beleid van de kerken tegenover elke vorm van racisme en eeh poging zich geheel en al met de slachtoffers van racistisch vooroordeel te identifice ren'. Het racisme ontstaat, zo werd ver klaard, door de zelfzucht van de mens en zijn onvermogen God te erkennen als degenen die alle mensen gelijk en naar zijn beeld geschapen heeft. In Zuid-Afrika is sprake van een arro gante houding, die ervan uitgaat, dat het onrecht van rassenscheiding, zou overeenkomen met de wil van God. Deze dwaling zou alleen maar door helder theologisch inzicht en door christelijke overtuiging, zowel als door positieve actie van christelijke liefde overwonnen kunnen worden, al dus de hernhutters. door Rud Niemans LAREN De opzet van het internationale jazzfestival Laren, dat dinsdag geopend werd, mag dan enkele subtiele wijzigingen hebben ondergaan, een 'podium' vervangt het concours, de workshops zijn door middel van Rob Madna en Herman de Wit in Nederlandse han den gevallen, films vooraf aan de twee concertoptredens per avond enz., in feiten laten de organisatoren duidelijk blijken, dat het kosten- verslindende project als RADIO-festival is bedoeld. De jazzliefheb ber zonder connecties met Gooise jetset, voor kranten schrijvende musici, en enkele andere bevoorrechten, staat buitenspel bij de jaar lijks heviger terugkerende ellende met toegangskaarten SEOEL Van alle kanten komen krachtige protesten tegen het pro ces dat m Seoel wordt gevoerd tegen de Zuldkoreaanse bisschop Tji Hok Soen. In de kathedraal van Seoel is voor de derde maal een pro- testmis gehouden. snel een rechtvaardige oplossing wordt gevonden, welke de feiten op heldert en tegelijk de aan allen be kende integriteit en vaderlandsliefde van mgr. Tji bevestigt'. Zoals bekend wordt bisschop Tji er van beschuldigd, geld te hebben ver strekt voor staatsgevaarlijke activitei ten. Ook heeft hij herhaaldelijk in het openbaar de Zuid'koreaainse rege ring beschuldigd van schending van de rechten van de mens' Ook die internationale commissie van de wereldraad van 'berken heeft haar ongerustheid geuit over de vele arres taties van de laatste weken iln Zuid- Korea. LONDEN De internationale com missie van r.k. en anglicaanse theolo gen komt van 27 augustus tot 6 september in Grottaf errata in Italië bijeen om te praten over de positie en het gezag van de paus in de kerk. Deze commissie heeft op verschillende belangrijke terreinen reeds overeen- stmming bereikt, zoals ten aanzien van de eucharistie, de wijding en het ambt in de kerk. De commissie heeft het officiële fiat zowel van Rome als van de anglicaanse synode, maar de leiding van beide kerken heeft tot nu toe nog geen enkele van de theologi sche overeenkomsten bekrachtigd. De verbeeldingswereld van Edgar Al lan Poe en enkele tijdgenoten. Bijdra ge tot Amerika's ideeëngeschiedenis, door prof. dr. A. N J. den Hollander Uitg. Athenaeum-Polak Van Gen nep in Amsterdam; 120 blz. Prijs 18,50. Eén van de eigenaardigste boeken die de laatste tijd verschenen zijn is een verslag van een speurtocht naar een Amerikaanse man met vreemde idee- en uit het begin van de vorige eeuw. De schrijver van het verslag is, zoals de titelpagina vermeldt, hoogleraar o.a. in d'd amerikanistiek, en zulk soort vermeldingen staan ook niet voor niets in zo'n boek, denk je dan. Maar al lezend dringt zich steeds sterker de vraag op, wat de schrijver nou precies wilde te weten komen en of hij bij het speuren en schrijven net zo'n gevoel van teleurstelling kreeg als de lezer bij het lezen. Want alles wat Den Hollander ontdekt blijkt al eerder ontdekt te zijn, wat hij overigens ook voortdurend ver meldt. De speurtocht naar de ideeën van een zekere Symmes (die ervan uitging dat de aardbol hol is, openin gen vertoont aan de Noord- en de Zuidpool en edn weelderige vegetatie aan de binnenkant kent en de door werking van die ideeën 'op schrijvers als Melville (Van' Moby Dick en Ed gar Allan Poe is al eerder uitgevoerd, en Den Hollander doet het nog eens over. Zodat je je afvraagt of zijn boek een soort model voor wetenschappe lijk onderzoek is (een voorbeeld voor studenten hoe wetenschapsmensen te werk gaan, of een parodie op weten schappelijk onderzoek (je wilt iets weten en wetenschapsmensen kiezen de moeilijkste en ingewikkeldste we de moeilijkste en ingewikkeldste we gen om achter een allang bekend antwoord te komen). Het leukste is het uitgangspunt van Den Hollanders verslag. Hij zag een raadselachtig standbeeld in een klein Amerikaans stadje en zijn nieuwsgie righeid was gewekt. Er zijn saaieere startpunten voor een onderzoekje te bedenken. Maar zoiets intrigerends al leen is iets te mager om een boek leuk of interessant te maken. Daarbij komt dan nog, dat ik steeds het gevoel had een slechte vertaling van iets buitenlands te lezen Maar een soortgelijk gevoel heb ik wel vaker bij het lezen van scripties en ander •wetenschappelijk' proza. AH Voor wie houdt de NOS dus dit jazzfesbijn? Voor zichzelf en voor een jaar jazz-zenduren in eerste instantie. De laatste avonden zijn weken van tevoren uitverkocht via een nogal 'stil' gehouden voorverkoop. Genoeg hierover, terug naar de dinsdagavond. In de vooravond werd de eerste van een serie unieke jazzfilms uit het New York Jazzmuseum vertoond. Tus sen betrekkelijk conventionele gladde shows van the Duke en Basie (met een jonge Don By as op tenor) dn hun beste jaren dertig door en Bessie Smith bijna iijfiüiijik aanwezig in een drakerig geënsceneerde 'St. Louis Blu es' was daar een schitterende en vaak ontroerende studiosessdon met Bes sie's latere opvolgster Billie Holiday als onbetwist hoogtepunt. Billie, geflankeerd door o.m. Webster, Coleman Hawkins, Lester Young, waarin prachtig camerawerk de gelaats uitdrukking van Lady Day bij al het daverende solowerk en vooral daarbij haar muzikale verliefdheid ten opzich te van Lester fijnzinnig wist bloot te leggen. Hoe mooi en menselijk warm was die jazz van toen. Het eerste Terug dn het heden werd om 10 uur het eerste concert geopend door een soort Nederlandse 'Supersax^ Ltd met pianist Roland Hanna, "drummer Freddy Walts en Jrzi Mraz (bas). De gebrs. Piet en Karei Noordijk, de jongere generatie Ferdinand Povél en Dick Vennik en banitonist Leo Gerrit sen, de laatste fungerend als een scheutje motorolie in de swingende benzine gaven na drie dagen keihard repeteren met Piet Noordijk als aan gever en 'playing captain' een barok- swingende, romantische getinte main stream jazz ten beste, die er wezen mocht. Gelardeerd door fraai vuur- werk van Sir Roland, spelend alsof hij zich nü waar moest maken, soleer den vooral Povel en Vennik op een niveau, dat jo, zoals NCRV's Harm Mobach terecht opmerkte, zo'15 jaar geleden tussen al die dure Amerika nen nauwelijks voor mogelijk hield. Rob Pronk, Frans Eisen en Povel tekenden voor het schrijfwerk van deze saxen; de soli daarop weerspie gelden ieders individuele geaardheid zoals dat alleen in de jazz mogelijk is. Bijval Er was met name verdiende bijval voor Dick Vennik die van 'For hea ven's sake' een verrassend emotioneel geladen werkstuk maakte. Tenslotte leidde Roy Haynes 'Hip Ensemble de goed gevulde zaal naar de kleine uren met een luidruchtige 9et pseudo-exoti- sche muziek, die eirgens het midden hield tussen Coltrane en Horace Siver -Hardbop. Afgezien van Fender-pdanist Bob Neloms, die Haynes' ritmische breaks benutte voor verfijnd humoris tische soli en knappe overgangen, ver toonde het programma een duidelijk structurele armoede, die zich door de onvervaard stokende en met accenten stoeiende Haynes - een lust voor oog; en oor, dat wel - niet liet wegcijferen. Aanvankelijk warme, stevige muziek op goede thema's als 'Afro Blue' die later smoorde in het soort opgefokte herrie, waaraan ik geen boodschap heb. Op het vervolg van het festival komen wij nog terug. Ot en Sien staan ook in het nieuwe boek van de maand. AMSTERDAM Het eerstvol gende 'boek van de maand' zal een voorleesboek zijn voor de jeugd van 4 tot 12 jaar, getiteld 'Duveltjes uit een doosje'. Het zal vanaf 5 september in de boekhan del verkrijgbaar zijn en kost tot en met 5 oktober 12,50; daarna is het 19,50. Drieënveertig verhalen (waarvan er dertien speciaal voor deze uitgave zijn geschreven) en vierentwintig versjes vormen de inhoud. Zij zijn geschre ven en geïllustreerd door bekende auteurs en illustratoren. Een paar namen: Adriaan Morriën. Annie M. G. Schmidt, Bert Bouman, C. Jetese, Eli sabeth Chapman, Han G. Hoekstra, Hans Andreus, Jaap ter Haar, J. Lig- thart en H. Scheepstra, Jean Dulieu, Jennie Dalenoord, Mies Bouhuys, Otto Dicke en Paul Biegel. Dat is dan een willekeurige keus uit de 83 medewer kers. Als de Collectieve Propaganda van het Nederlandse Boek (die achter de ze uitgave staat) zijn zin krijgt, wordt september een voorleesmaand Want in. de periode van 5 september tot en met 5 oktober wordt in de boekhandels en bibliotheken een actie gevoerd onder het motto 'Voorle zenfijn voor straks', in de ihoo] dat straks vooral uit 'Duveltjes uil een doosje' heel veel gelezen en voor gelezen zal worden. Dit zeer aantrekkelijke boek van diLu maand heeft een omvang van 288^ •pagina's, waarvan 96 in vierkleuren druk. De oplage ds 83.000 exemplaren die na verwacht wordt wel spoedig uitverkocht zal zijn. ,fha; 1 Sett ers\ tvai #he( er n 1 uur inde vijzi ïeid pelt 2hoeii I, laai rees ploe; ie-Waa lat uist lipett ed 'el'; in;o; AJR'f Dir. A. R. Jolles overleden Op zestigjarige leeftijd is in zijn woning te Rotterdam overleden mr. A. R. Jolles, vice-president van de Rotter damse rechtbank. Mr. Jolles, die meer dan een jaar ziek geweest is, is in 1952 (nadat hij een paar jaar als subsituutgriffier in Zutphen gewerkt had) benoemd tot rechter in Rotter dam. In 1964 werd hij vice-president. Hij fungeerde als voorzitter van de strafkamer en was ook politi- rechter. Mr. Jolles besteedde naast zijn werk veel tijd aan het onderwijs. Zo had hij zitting in enkele besturen van scholen voor middelbaar technisch on derwijs. Hij was verder voorzitter van de afdeling Rotterdam en Veilig Ver keer Nederland. Vrijdagmorgen komt de Rotterdamse rechtbank in plechti ge zitting bijeen in verband met dit overlijden. FRANKFORT Van 29 juli tot augustus is in Frankfort het tweedf wereldcongres van missiologen gehou den. De internationale associatie van zendingsstudiie werd in 1972 in Dri< bergen opgericht door protestantse en rooms-katholieke missiologen uit Amerika, Europa en Azië. De eerste voorzitter was prof. dr. H. W. Gensi chen uit Heidelberg. Het congres ii Frankfort koos de franciscaan prof. A Camps uit Nijmegen tot voorzitterfti Hij blijft die functie twee jaar bekle n; den. In het nieuwe bestuur zijn vooiren het eerst ook Afrika en Latijns-Amejci; rika vertegenwoordigd. Het congres hield zich bezig met vernieuwingsbewegingen in andereSai godsdiensten en wereldbesohouwinjb; gen. De centrale vraag was: hoe leg'di gen we verband tussen deze beweging gen en de belijdenis, dat in Jezu Christus alle dingen nieuw zijn? He thema werd ingeleid door dr. S. Sa martha uit India, die momenteel be last ds met de afdeling 'dialoog' v de wereldraad van kerken. Ook Nederlandse missiologen haddenU. een actief aandeel in het congres. Dr F. J. Verstraelen van het missioli gisoh instituut in Leiden leidde ee. studdegroep over wederkerige assisten tie. Drs. J. Slomp, met verlof uil Pakistan, introduceerde een vemieu wingsbeweging in de Pakistaanse isj lam. Het congres werd bijgewoond) door ruim 130 deelnemers uit 34 lam den. ijfe ïavi: loeg md NED. HERV. KERK Bedankt voor NOP (wijkgem. Bant Rutten): D. Brandhorst te Ootmarüi sum. GEREF. GEMEENTEN Beroepen te Meliskerke: Chr. v.d Poel te Yerseke. [0NTE -vagr i )esti uit is gen d dijk. teer waai Ds. Rur kerk litg» Rott knec 1928

Nieuwe Leidsche Courant | 1974 | | pagina 2