'Nixon denkt aan aftreden' S3e» :Jp SSSSBK» s Boeren met duizenden naar Utrechts stadion Werkloosheid fors gestegen Geruchten worden al sterker: Nixon gaf geen ....om de lire In deze krant I TOYOTA-DEALER RIJNSBURG GARAGE DIJKMAN B.V. Thuong Due door Vietcong veroverd Kleding vermoord meisje gevonden Zogezegd 9PEN HAARDEN SCHOUWEN BOEKEE Veranderlijk- Minister Westerterp op de buis Tegemoetkoming in BTW verwacht Diurbfflt tees toxtw Zus verliest van broer in gemeenteraad Familieberaad in Witte Huis Afmars ik'r agenten Nieuwe Leidse Courant „Stantvastich is ghebleven CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMGEVING mijn hert in tegh.nepoet I" Iteenstraat 37 Postbus 76 Telefoon 31441 Gironr. 269274 t.n.v. B.V. De Christelijke Pers, Amsterdam Abonnement 12,02 per maand, per kwartaal 36,05 DONDERDAG 8 AUGUSTUS 1974 voor en omgeving Rijnsburg - Oegstgeestenveg 17-23 Telefoon 01718-72148 en 13294. Afd. Bezorging vanaf 08.30 uur WASHINGTON (Reuter) Op nieuw hebben vrijgegeven bandjes met Watergate-gesprekken van Nixon bijzonder interessante de tail» geopenbaard over de wijze waarop in het Witte Huis politiek werd bedreven. 'Dat is voor mij te ingewikkeld om er in te duiken', aldus Nixon tot Haldeman. Over de Italiaanse lire. die bedreigd werd door een golf van speculaties zei de president: 'Ik geef geen (krachtterm weg gelaten, vermoedelijk stond er 'donder') om de lire'. Waarschijnlijk naar aanleiding van deze opmerking schreef gisteren het Turijnse blad La Stampa: 'We hebben Nixon niet langer nodig. De politiek van Nixon kan ook perfect worden bedreven door vice- president Ford en minister van buitenlandse zaken Kissinger'. Het Milaanse dagblad Avenire schreef: 'De grote kracht van de Amerikaanse democratie ligt in het vermogen, het misbruik van macht en onregelmatigheden te veroordelen, zonder iemand naar de ogen te kijken en zelfs het risico accepterend, onbarmhartig te lijken'. SAIGON, WASHINGTON (Reuter, AP) Strijdkrachten van de Viet cong en Noord-Vietnam hebben giste ren de districtshoofdstad Thuong Due, 40 kilometer ten Zuid-Westen van Da Nang, in de Noordelijke kuststreek in Zuid-Vietnam veroverd na gevechten van man tegen man met de Zuidviet- namese elitetroepen die de stad ver dedigden, zo is in Saigon meegedeeld. Zuid-Vietnam heeft eerder de commu nisten gewaarschuwd dat het bestands akkoord van 28 januari 1973 als ver vallen beschouwd zou worden als een grote stad in de omgeving van Da Nang door de communisten veroverd zou worden. AMSTERDAM De kleren van de tienjarige Helene Isaac, die dinsdag gewurgd en geheel naakt gevonden werd bij het sportpark Elzenhagen in Amsterdam-Noord, zijn gisteren ge vonden. Zij lagen op de betonnen paal bij een brug op de Klaprozenweg in Amsterdam-Noord, hemelsbreed onge veer twee kilometer van de plaats waar het meisje gevonden is. De kleren zullen worden onderzocht. 'Het onderzoek had gisteren nog geen tastbare resultaten opgeleverd. Wel ko men er veel tips binnen, 'en we hopen dat er nog veel meer zullen komen', aldus de politie. Alle tips zullen worden nagetrokken. Predikant onder trein EDE De 74-jarige gereformeerde emeritus-predikant dr. J. Schelhaas is bij het station Edc-Wageningen onder een posttrein gekomen en overleden. Zie ook pagina 2. Als je op zoek bent naar moor denaars die in het bezit zijn van schietwapens kun je er niet met een ongewapende man op afgaan. Hoofdofficier van justitie mr. A. Niessen, Dordrecht (ADVERTENTIE) Rijswijkseweg 282 - Den Haag Telefoon 642142 11844(1. Donderdagavond koopavond. Folder gratis op aanvraag. Veranderlijke bewolking met van het zuiden uit plaatselijk een regen of onweersbui. Meest matige, aanvankelijk oostelijke later veranderlijke wind. Maxi mumtemperaturen virva 22 gra den. MORGEN EN OVERMORGEN: Veranderlijk met gematigde tem peraturen. Morgen zon op:. 05.13 onder: 20.17 maan op: 22.00 onder: 12.18 Glazenwassers twaalf procent meer pensioen WASHINGTON (l PI, AP. Reuter, AFP, DPA) Washington gonst sinds gisteren van de geruch ten dat president Nixon heeft besloten vrijwillig af te treden, maar dat nog enkele zaken tussen hem en het Congres (en mogel ijk de speciale aanklager Leon Jaworsky) geregeld moeten worden. De New York Times schrijft dat het aftreden van Nixon nog een kwestie van enkele dagen of enkele weken is. - Gisteravond laat werd bekend dat Nixon overleg heeft gepleegd met de republikeinse leiders in het Congres en. senator Barry Goldwater om 'de huidige situatie in ogenschouw te ne men'. De twee leiders zijn Hugh Scott, fractievoorzitter in de Senaat, en John Rhodes, fractieleider in het Huis van Afgevaardigden. Het overleg werd gehouden op-verzock van Nixon. Na afloop verklaarde Goldwater dat Nixon nog niet had besloten of hij zal aftreden of doorvechten. 'Maar welke beslissing hij ook neemt, zij zal in het belang van het land zijn'. The Phoenix Gazette (uit Phoenix in de staat Arizona, waar senator Barrv Goldwater woont) wist gistermiddag te melden dat Nixon gisteravond nog zou aftreden. Het blad beriep zich op een zeer betrouwbare bron in Wash ington. De Providence Journal uit Rhode Island, wist te melden dat Nixon had besloten om af te treden in het nationale belang. Hij zou ver der geen rekening houden, 'met het hem aangedane grove onrecht'. De zegsman van het blad dat verklaard dat het besluit van Nixon 'onherroe pelijk vaststaat'. Het pad van een minister gaat niet over rozenivel over buizen, zoals hier aan het Brabantse riviertje Don ge, tv aar minister Westerterp van verkeer en water staat gisteren drie pompen in werking steldedie schoon water uit de Am er naar de sterk ver vuilde benedenloop van de Don- ge doen stromen. De installatie is aangelegd als noodmaatregel tegen de stankoverlast door die vervuiling. Zuiveringsinstallaties in de gemeenten Rijen en Ooster hout moeter. over vier jaar deji- nitief voor stan k vrij ivater in de Don ge zorgen. De organisatoren vertrouwen er ech ter op dat het wel mee zal vallen. Ir. C. S. Knottnerus, voorzitter van het Landbouwschap: 'Herrietrappen kan altijd, maar ik ben ervan overtuigd dat het gros van de boeren er weinig voor zal voelen hun eigen glazen in te gooien'. De massa-demonstratie zou oorspronke lijk plaatsvinden in de Utrechtse groenteveiling, die plaats biedt aan ongeveer vijftienduizend mensen. De voorzitters van de regionale afdelin gen van de landbouworganisaties, voor al die in de omgeving van Utrecht, hebben zich echter zo ingespannen om de bijeenkomst tot een succes te maken dat de groenteveiling zaterdag vrijwel zeker te klein zou blijken te zijn. De keus viel daarom op het stadion. Het gemeentebestuur van Utrecht stemde gistermiddag toe dit voor deze gelegenheid beschikbaar te stellen. Het stadion heelt twintigduizend plaatsen. Vele duizenden boeren kun nen bovendien nog plaats nemen op de grasmat. De centrale landbouworganisaties en het landbouwschap eisen van de rege ring, de boeren op korte termijn te hulp te komen met enkele honderden miljoenen guldens. Men werd het er gisteren over eens dal deze hulp zal moeten bestaan uit een BTW-compen- satie van twee procent (kosten tussen de tweehonderd en driehonderd mil joen gulden). Daarnaast eist men dat de EEG-landbouwprijzen extra worden verhoogd van acht tot twaalf procent, dat olie en gas goedkoper ter beschik king worden gesteld, dat er enkele-an dere belastingfaciliteiten komen en jonger ondernemers kredietfacili teiten krijgen. voor de landbouw andere sectoren, die het ook moeilijk hebben (de mid denstand bijvoorbeeld) inspireert tot het formuleren van gelijksoortige eisen. Eerst in de loop van volgende week zal het kabinet een beslissing nemen. (ADVERTENTIE) Kabinet bijeen Dat hebben wc 'm toch maar mooi gelapt! Het kabinet vergadert \andaag over de landbouwproblematiek. Het zal de boeren naar wordt verwacht in belang rijke mate tegemoet komen. Waar schijnlijk is men bereid tot een tijde lijke vermindering van het BTW-ta- rief. De moeilijkheid bij het nemen van deze beslissing is echter dal steun PMfiGCMTON Bandjes Organisaties laten massale demonstratie doorgaan Van onze sociaal-economische redactie DEN HAAG Zaterdagmorgen zullen naar schatting tussen d$ twintig- en dertigduizend boeren in het Utrechtse stadion De Galgenwaard bijeenkomen om hun eisen ter verbetering van hun in komens kracht bij te zetten. De drie centrale landbouworganisaties hebben gistermiddag unaniem tot deze massale demonstratie besloten', ondanks de niet-denkbeeldige mogelijkheid dat verontwaardigde boeren deze gelegenheid zullen aangrijpen om harde acties te ontketenen. Zowel drs. Zijlstra, voorzitter van het overlegorgaan van de centrale land bouworganisaties, als ir. Knottnerus, voorzitter van het Landbouwschap, legde er gisteren de nadruk op te allen tijde bereid te zijn overleg te pleger, met spontaan gevormde actie- comité's. Overleg rnoet volgens hen heel goed mogelijk zijn, omdat de eisen die deze comité's tot nu toe hebben geformuleerd niet uitgaan bo ven de eisen zoals'die door het Land bouwschap en de centrale landbouwor ganisaties op tafel zijn gelegd. Ir. Knottnerus had zelfs de indruk dat het landbouwschap verder gaat dan de actiecomité's. Er zou daarom sprake zijn van kortsluiting. Zie ook pagina 5 Van een verslaggever WATERINGEN ln de gemeen teraad van Wateringen heeft me vrouw A. van der Zande-Van Zeyl moeten loten met haar broer J. van Zeyl en zij heeft het verloren. Zuster en broer waren beiden tot raadslid gekozen, de zuster voor de KVP en de broer voor de VVD. Volgens de kieswet is het echter verboden dat broer en zuster in dezelfde gemeente raad zitting hebben. Nadat een commissie voor de geloofsbrieven de zaak in orde bevonden had moest er dus worden geloot. Me vrouw Van der Zande moet, nu zij verloren heeft, haar plaats afgestaan aan een mannelijke op volger op de KVP-lijst. Het ge volg daarvan is ook dat de Wale- ringse lijst het nu zonder vrou welijke leden zal moeien slellen. Via zijn advocaten heeft Nixon giste ren laten weten dat bijna een derde deel van de gesprekken over de Wa- tergateaffaire, waarvan het Ameri kaanse Hoogerechtshof had bevolen dat zij aan districtsrechter John J. Sirica moesten worden overgedragen, niet op de band is opgenomen. De advocaten hebben gisteren opnieuw 22 bandjes waarop andere gesprekken zijn vastgelegd, aan Sirica overgedra gen. Deze zal de banden beluisteren en uitmaken, of ze geheel of gedeelte lijk ter beschikking van de justitie gesteld zullen worden. James St. Clais, de belangrijkste advo caat van Nixon, heeft Sirica meege deeld dat negen andere bandjes on vindbaar zijn, waarschijnlijk omdat zij nooit hebben bestaan. Volgens de ad vocaat hebben vijf gesprekken waar- WASHINGTON (AP) President Nixon heeft gisteren op het Witte Huis zijn twee dochters Tricia en Julie, en hun echtgenoten Edward Cox en Da vid Eisenhower, ontvangen. Wat er besproken is, is niet bekendgemaakt. Na afloop verklaarde perschef Ziegler op een desbetreffende vraag dat hij geen commentaar kon of wilde geven op fle berichten dat de president zou aftreden, omdat hij die berichten ge zien noch gehoord had. schijnlijk plaatsgehad in een deel van het Witte Huis, waar geen bandopna me apparatuur was. Twee andere ge sprekken hadden plaats in Camp Da vid en werden niet op de band opge nomen. De twee overige bandjes zijn zoek. Nixon moest van het Hooggerechtshof in totaal 64 bandjes afstaan. Vorige week zijn er 33 overhandigd, gisteren 22. De overige negen banden zullen dus nooit worden gepubliceerd. Van de 33 in eerste instantie afgestane bandjes heeft Sirica er al vijf doorge geven aan de speciale aanklager Leon Jaworsky. De gesprekken op deze bandjes voerde Nixon met zijn mede werkers John Dean, John Ehrlichman en Bob Haldeman in maart en april 1973. toen het in de doofpot stoppen van de Watergate-affaire aan het licht was gekomen. Bob Clark, een correspondent van de Amerikaanse omroepmaatschappij ABC, berichtte dat senator Barry Goldwater aanwijzingen had ontvan gen. dat Nixon van plan was om af te treden. ABC zei dat Goldwater zijn collega's in de senaat op het hart had gedrukt in de buurt van hun televisie toestel te blijven omdat Nixon zeer binnenkort een landelijk door de tele visie uitgezonden verklaring zou af leggen. Later heeft Goldwater alles woedend tegengesproken. Vice-president Gerald Ford ("mei rechts een onbekende) verlaat het Capitool nadat hij een ontmoeting ge had heeft met de leider van de Re publikeinse fractie ic hèt Huls van Afgevaardigden, John Rhodes. Van onze Haagse redactie DEN HAAG De werkloosheid in ons land is ook vorige maand sterk toegenomen. In totaal werden in juli 12.560 meer werkzoeken de mannen en vrouwen ingeschreven, zodat het totale werkloosheids cijfer op 123.060 kwam. Deze ongunstige ontwikkeling werd onlangs nog voorspeld door minister Boersma. In het kabinet waarschuwde de bewindsman, dat de werkloosheid wel eens tot boven de 180.000 zou kunnen stijgen. Wanneer men bij het bepalen van het werkloosheidscijfer rekening houdt met de omstandigheden (in de zomer is de werkgelegenheid altijd gunsti ger) kan de arbeidsreserve zelfs op 150.000 worden gesteld. De situatie is nu zo, dat van de mannelijke beroepsbevolking 3,1 pro cent werkloos is (0,6 procent meer dan een jaar geleden) en van de vrouwelijke beroepsbevolking 2,7 pro cent, dat is 0,7 procent meer dan een jaar geleden. Het peloton geheime agenten, dat moest opletten of Griekse arbeiders hier niet tegen hun kolonels waren, wordt naar Athene teruggeroepen. Tenslotte zijn die kolonels ook weg, dus wat zouden ze nog. We zullen de heren niet missen. U ook niet? Dan zijn we het weer helemaal eens. Abonneer eens iemand. Iemand die blijft. NIEUWE ABONNEE NAAM: STRA4T: GIRO: PLAATS: Wenst abonnement op: TROUW DE ROTTERDAMMER Q NIEUWE HAAGSE CRT. NIEUWE LEIDSE CRT. DORDTS DAGBLAD (aankruisen a.u.b.) Betaalt per maand/kwartaal Opgegeven door: Naam: v Adres: Plaats: IK ONTVANG GRAAG: Artikelen-serie 'Ondernemings raden' door prof. dr. H. J. van Zuthem. Gezellige rookverdrijver. Altijd paraatmap briefpa pier en pen). Een postzegel is niet nodig. Die betalen wij. Schrijf op de envelop: De Chr. Pers, antwoordnummer 2792, A'dam. Andere ongunstige cijfers: het werk loosheidscijfer voor mannen is in een jaar met 23 procent gestegen en voor vrouwen vergeleken met eind juni 1973 met dertig procent. Het ministerie noemt met name de situatie voor de bouwvakarbeiders 'zeer ongunstig'. Pijnlijk zijn vooral de cijfers be treffende de jeugdwerkloosheid. In juli moesten 7.170 jongens en 4.430 meis jes, die van de school kwamen, maar voor wie geen werk was, worden inge schreven. Vooral LTS-ers uit de bouw en metaalafdelingen beneden de negentien jaar vonden geen emplooi. Ook moesten veel jongens en meisjes als werkloos kantoorpersoneel worden geregistreerd. Op het ogenblik be staat zelfs 22,4 procent van het totale aantal mannelijke werklozen uit jon gens, die van school kwamen en nergens terecht konden. Vorig jaar bedroeg dit percentage nog twintig. De cijfers voor de meisjes zijn nog veel ongunstiger. Van het aantal werk loze vrouwen bestaat nu 431 procent uit meisjes, die van school zijn geko men. Vorig jaar was dat cijfers nog 36.7 procent. Binnenland Geen dubbele nationaliteit 5 Bergen vocht vergeefs 7 Buitenland Rechter kan Nixon vervolgen 6 Kerk Diakonieën karnen op weg' 2 Sport Israel: bewijzen bij Excelsior 9 Lezers schrijven 2 Nieuwe buekeo 2 Radio en t» 4 Strips, feuilleton 4 l'uzzel 4 Weekbladen 4 Weteoscbap eo techniek 4 Commentaar 7 Dichtbij en verder 7 Weer. oproep toeristen7 Beurs 11 umillebericbten 13 I;

Nieuwe Leidsche Courant | 1974 | | pagina 1