heel wat teweeg gebracht dichtbij Commentaar 'Wie wil mij omschrijven wat cultuur is Landré_ De T nder spanning (2) 'rentbriefkaarten i ziekenhuisstri jd half uur lopen voor de post Veelzijdige carrière naam mijnwerkster amok het weer - Iets warmer +++oproep toeristen+++ Strandverwachting Toestemming lozing afvalstoffen ook van volksgezondheid 'ROUW/'KW BTET WOENSiftiXJ 7 AUGUSTUS 1974 BEXAKN'L.VMI/COMMENTAAI! T5/R7 foen vorig jaar de oliecrisis zich unkondigdc, bereidden we ons alle- jnaal op het ergste voor. Alle sectoren p de samenleving zetten zich schrap km de klappen op te vangen. Nog naar een maand geleden werd de [oycot opgeheven en iedereen consta- :erde dat we er eigenlijk niet veel [an hadden gemerkt. t)e klap komt altijd anders dan je iem verwacht. Als vandaag honderden oeren het verkeer belemmeren uit ranhoop over hun levensonderhoud an is dat namelijk niet zo moeilijk te erleiden tot diezelfde oliecrisis. De ngekende kostenstijgingen in de agra- ische sector als gevolg van de stijging [au de olieprijzen (die overal door werkt) hebben de winstmarges dusda- aangevreten dat er globaal van en achteruitgang in inkomen sprake let is overigens helemaal niet gezegd, lat dat de honderden vakantiegangers lie nu voor de agrarische wegversper- Ingen hebben staan wachten, straks jvrijwaard zullen blijven voor de jvolgen van de oliecrisis. Maar het •it dat Nederland zelf een energie- [iporterend land is, geeft ook zekere jiogelijkheden om de klappen op te |angen. "en aanzien van de agrarische sector :hter kan Den Haag niet meer doen at het wil: het landbouwbeleid is uropees beleid, gebonden aan nauw- uitende afspraken. Afwijken daarvan skeert het ineenstorten van het hele elsel. Daarom wordt er zo streng te- :n gewaakt. alië heeft dat moeten merken. Het nd verkeerde in een crisis die vele lalen erger was dan wat zich bij ons jordoet maar is inmiddels gedwon- :n om 85 percent van zijn eenzijdige [ndbouwmaatregelen weer ongedaan maken. |ulke afwijkingen kunnen namelijk ;n kettingreactie als gevolg hebben de aangesloten landen en hun [jeren weer uitlevert aan op de wet de jungle. Maar nu het hele luropese landbouwbeleid onder zware jianning staat de Fransen overwe- pn ook eenzijdige stappen en volgens Europese landbouwcommissaris lardinois zijn de Engelsen ook niet te houden is er toch alle :dcn om de Europese ministers van [ndbouw eerder bijeen te doen komen i halverwege volgende maand, zoals bedoeling was. ju het Europese landbouwbeleid van kanten zo onder spanning staat is zoals het Tweede Kamerlid Voort- fan terecht heeft gezegd, aanleiding >m bet weer eens critisch te bezien. Het is namelijk peperduur, het maakt de EG in de rest van de wereld gehaat vanwege zijn protectionisme en «t is globaal, dat wil zeggen: de .fcrken profiteren er evenzeer van als je zwakken. (et is namelijk via de prijzen dat men robeert het inkomen van alle boeren jan jaar op jaar te garanderen. Dat esteem maakt het niet mogelijk speci- jeke bedreigde inkomensgroepen in landbouw bij te springen en andere Jet. Het heeft er echter alle schijn dat 'het groene front' daar zelf bk niet voor voelt, e grote belangensectoren in de sa- lenleving hebben nu eenmaal de nei- hg hun eisen globaal te stellen: D e peren zijn in nood, het midden- en kinbedrijf wordt bedreigd enzovoort. |at is lang niet altijd overtuigend de publieke opinie, die drommels bed weet dat er ook in deze sectoren fakkere en sterkere groepen zijn. werkt ook de landbouwpolitiek I (n de Europese Gemeenschap te 'of, te weinig onderscheidend en is dus ook zoals velen vóór oortman betoogd hebben te wei- g toegerust voor een structureel be- !t lijkt paradoxaal dat deze moeilijk- Iden in de landbouwsector zich voor- Jen op het zelfde moment dat zich in wereldvoedselcrisis begint af te kenen. De boeren moeten dan ook ipaald niet het gevoel krijgen dat zij n soort dure ballast zijn, of. een subsidieerde kaste van overschotpro centen. In wereldperspectief is het rder andersom. Het is dan ook niet i mooie ogen van de boeren dat de iropese Gemeenschap zich dringend er haar landbouwbeleid moet bera- n, maar om het beschikbaar houden n vitale produktiefactoren. ui een verslaggever )RST Minister-president Den Uyl ijgt vandaag de duizendste prent- iefkaartuit het Limburgse Horst, ar inwoners een actie begonnen n om hun ziekenhuis te behouden, ids het begin van de actie, 15 juli, n er vijftig tot honderd kaarten ar premier Den Uyl verstuurd, arin instandhouding van het zie nhuis bepleit wordt. Ook op andere mieren, een massale demonstratie tienduizenden handtekeningen on- r meer, heeft dei Horster bevolking kennen gegeven dat zij het zieken- lis niet wil missen. De actie is gezet door het professief actiecen- im. Als deze acties geen succes bben, denkt dat centrum aan 'har actie. door Riet Diemer HILVERSUM kunnen u verzekeren dat de TROS zich ab soluut niet aan deze verruwing zal schuldig maken', dicteert de TROS-directeur bij het beantwoorden van de fanmail. Mr. Joop M. Landré, in zomerse hemdsmouwendrukdoenerig, sjouwt met kopjes en glorieert nog immer in feeststemming vanwege de A- status. Niet onopvallend ligt de map A-prof Iciat" met 'stapels ge lukwensen' en in zijn ruime kamer in het voormalige 'Lyceum in het Gooi'-gebouw staan de boeketten die zijn laatste tv-optreden als dankbare vader tot zijn volgzame kroost hebben omlijst. onder redactie van loessmit Toch heeft de A-status een bij smaak. Mr. Landré: 'Belachelijk dat de minis ter zegt dat we niets aan cultuur hebben gedaan. We hebben laten we ten dat we in 1973 twintig procent van de uitzendingen daaraan hebben besteed. Dat zijn toneelstukken in eigen produktie, verder series als Leo nardo da Vinei en De geheimen van de Nijl. Het is naar ons beste weten gebeurd. Wie mij wil omschrijven wat cultuur is. De uitspraak van de minister is tot op de rand van laat ik het voor zichtig zeggen bedenkelijk, Je zou hem kunnen vertalen in: bewust de wet ontduiken en wij zijn bepaald niet de mensen die daar op uit zijn. Daarover is het laatste woord niet gezegd, dat begrijpt u wel. Wat ik ga doen? Eerst eens analyseren, op mijn gemak. Het hoeft morgen niet, dan krijg je emotionele reacties.' Wat de informatie betreft? 'Ik moet van de minister politieke en maatschappelijke stromingen volgen. Waar staat dat zo nauw omschreven in de wet? We hebben een uitsteken de radiorubriek Actua. En er komt met oktober een tv-actualiteitenru- briek, dat weet iedereen al meer dan een jaar, met Wibo van der Linden als presentator, dat wil hij zelf ook. Nee, geen eindredacteur, hij denkt als free-lancer mee, maar hier op het kantoor zijn ook nog mensen. Wie eindredacteur wordt kan ik u nog niet vertellen. Het is vakantietijd.' Toch houdt hij zijn oude idee, dat actualiteit voor televisie overbodig is, staande. 'De radio is het geëigende middel: snel en niet afleidend zoals de plaatjes op tv. Bij informatie wordt al gauw uit een bepaalde hoek gekeken, je krijgt de debatvorm. Dat neem ik geen van de omroepen kwa lijk. Als sociale omroep vind ik dat zelfs plicht' Zijn de spelregels van de TROS in de afgelopen jaren gelijk gebleven? 'Ik weet cr nooit een goed woord voor, we hebben een bepaalde vorm van manieren.ik ontwijk het woord fatsoen. We zullen er niet over den ken het koninklijk huis belachelijk te maken, maar evenmin de minister president spullebaas te noemen, wie het ook zij. We denken steeds positief en zoeken naar dingen die verbinden, in plaats van verdeeld houden.' Mr. Landré illustreert met een ideetje voor de actualiteitenrubriek. 'Ik vind het hoog tijd dat de misdaad op straat wordt aangepakt. Regering, ministers van justitie en binnenlandse zaken moeten er iets aan doen. Schrikba rend dat het politie-apparaat niet in staat is het hoofd te bieden. Als de rubriek straks 'rechts' genoemd wordt? Dan lach ik. Zulke gebruiks- woorden. Denk je onafhankelijk,' dan vindt men de ene keer dat je 'links' en de andere keer dat je 'rechts' rea geert'. Voor de actualiteitenrubriek wordt gedacht aan een groot redactielokaal, waar mensen in en uitgaan. Over verdere plannen kan mr. Landré op dit tijdstip nog niet veel openbaren. Alleen maar dat 'de TROS in het nieuwe seizoen zal losbarsten'. Maar tevens staat de jonge omroep voor financiële consequenties. De andere omroepen zijn een halve eeuw oud en hebben een flink kapitaal kunnen op bouwen. Maar in ieder geval wordt het nieuwe seizoen geopend met 'De liefdes van Napoleon' in acht afleveringen van Enge.lse makelij. Verder blijkt mr. Landré erg tevreden met de over komst van Hank Onrust, voormalig eindredacteur van de Ivoren Toren en zijn team, na de beknotting van de AVRO op kunstgebied. Regelmatig zal de TROS een toneel stuk brengen, in eigen produktie, on der regie van Jan Keja, chef drama. Bekend is verder dat André van Duin een aantal shows brengt voor de TROS, omdat hij bij de NCRV niet zeggen mocht wat hij wilde. De ironie wil, dat het gat in de tv- planning van de NCRV na het weg vallen van deze shows wordt opgevuld met het duo Johnny Kraaykamp en Tonn.v Huurdeman, die de TROS ei genlijk had willen contracteren, iets wat zij volgens de heer Landré we gens het uitblijven van de ministeriële beslissing niet op tijd kon doen. Geheimzinnig trommelt de heer Lan dré op het script 'Rembrandt' van Anton Quintana, hopend op vragen. Kunnen we nooit alleen doen, kost een ontstellend bedrag, moet co productie met buitenland worden, BRT weet ervan, kwestie van jaren, erg, erg goed stuk. Hij geeft het predicaat 'Nederlands prestige-pro ject', waarmee straks CRM en Buiten landse Zaken worden afgegaan. De TRQS in de Holland-promotion. Weer terug naar de A-status. U bent niet bij uw einddoel. U was in 1967 voorstander van één orgaan voor de omroep. Mr. Landré: 'Pas op, dat u het niet uit het verband haalt. Overigens heb ik niet veel voorspeld, dat niet uit kwam. Ik heb jaren geleden gezegd dat het beter zou zijn dat er een omroep kwam, waarin de diverse gees telijke stromingen (katholiek, socialis tisch enz.) zendtijd krijgen, en één afdeling drama, amusement enz. Het is toch een zotte situatie, dat er acht chefs drama zijn, of acht chefs amuse ment. Ik zie geen identiteit in een kwis. Ik kan ook Beethoven niet soci alistisch of katholiek spelen of maat schappelijk progressief. Maar ik heb nooit gezegd voorstander te zijn van een nationale omroep.' 'Heeft de TROS iets teweeg gebracht, wordt me wel gevraagd. Nou, dat is nogal wat. Er wordt gevraagd de omroepwet door te lichten, of zelfs dringend te veranderen. Vijf jaar ge leden heeft iedereen gegild om die wet. Wij hebben ons er toen. het meest gereserveerd tegenover opge steld. Wij hebben nu heus ook onze bezwaren, minder dan de mensen die toen gejubeld hebben. Voor ons heeft de wet de minste leemtes. De voorspoed van de TROS is voor mr. Landré geen verrassing geweest. Vanwaar die zelfverzekerdheid? Mr. Landré fluit langzaam de rook uit zijn sigaret weg, vindt het een leuke vraag, ook een gekke vraag en pro beert voorzichtig, omstandig te ant- Mr. Joop M. Landré: viool verkocht omdat hij honger had Het is het laatste seizoen waar in mr. Joop M. Landré bij de TROS de scepter zwaait, na een veelzijdige carrière. Op 25 de cember wordt hij 65 en gaat hij met pensioen om (gewoon) be stuurslid te worden van zijn onmoep. Hij groeide op in Rot terdam, studeerde rechten en kwam iin de journalistiek te recht Werd perschef bij Phi lips, was dn de oorlog chef nieuwsdienst van Radio Herrij zend Nederland, kwam in con tact met Schermerhoorn, werd directeur van de Rijks Voorlich tingsdienst en verzorgde daar door de publikaties van het Ko ninklijk Huis. In 1952 werd hij president-di recteur van de Polygoon Pro- filty Werkgemeenschap. Ook richtte hij met Anthony Veder in Rotterdam de Nederlandse Filmmaatschappij op. Films kwamen uit ais 'Makkers staakt uw wuld geraas' en 'Het mes' geregisseerd door Fons Radema kers. Hoewel de filmmaatschap pij op een teleurstelling uitliep zegt hij nu trots te zijn aan de wieg van de Nederlandse film te hebben gestaan. 'Ik was tien jaar te vroeg5 is me later ge zegd. Daarna volgde het adviseur schap van de REM 'en nooit iets anders', wordt er nadrukke lijk aan toegevoegd. Na liet ver dwijnen van de REM en bij het verschijnen van de TROS werd hij op 56-jariige leeftijd direc teur. woorden. 'Het klinkt nogal verwaand, maar ik ben nogal zelfverzekerd. Maar, we hebben bij het begin een curve laten maken en die is ongeloof lijk regelmatig, gaat steeds omhoog, ondanks gebeurtenissen uit het verle den en de niet zo leuke begeleiding van de pers'. Bent u blij met de kritiek van de pers, u reageert er vaak haast maso chistisch op' 'Blij niet, maar zuiver commercieel heb iK er geen last van. Hoe meer geïrriteerde 'reacties er komen mis schien zelfs van de minister hoe meer het publiek zich afzet. Maar blij niet, je leest de meest grove dingen bij jonge journalisten: TROS geeft volk brood en spelen, hier wordt ik 'spullebaas' genoemd, ergens anders wordt het Nederlandse volk gecondo leerd. Een beetje kreunerig: 'Dat gaat te ver, dat moet een journalist niet dóen'. 'Als zoon van een bekend componist en kriticus heb ik de journalistiek hoog in hel vaandel staan.' (Zijn vader was Willem Landré te Rotter dam, componist en chef van de kunst redactie van de NRC, leraar aan het conservatqrium. Zijn broer Guillaume componeerde de melodie op 'Werkers van hoofd en,hand', het strijdlied van de PvdA op tekst van Garmt Stuive ling. Zoon Lou is bekend acteur). Bent u zelf kunstzinnig? 'Jazeker, ik ben erg muzikaal. Ik heb zelfs een absoluut gehoor en dat heeft niet iedereen. Ik speelde viool, maar ik heb mijn instrument in de oorlog verkocht omdat ik honger had. Maar ik voel me allerminst artiest. Het is geen wonder dat ik 'Music all in' een geweldig mooi programma vind. Een minderheidsprogramma, maar het blijft. Ik zou niets leuker vinden dan wan neer we eens in de maand een kwar tier een pianist op het scherm had den. Maar de beste ideeën die ik heb worden in de kachel gegooid. Leuk idee, maar gebruiken we niet'. Dat moet u echt humoristisch opvatten, anders zou het lijken of het spannin gen gaf. De directeur moet zich niet met de programma's bemoeien.' De TROS-direkteur ziet veel voordeel in ledenwinst van zijn optreden voor 't scherm de mensen kennen 't ge zicht van de man achter de omroep. 'Ik kom nogal eens voor radio en televisie en zelfs dan ben ik onderge schikte bij de programmamakers. Ik hecht erg aan de sfeer, dat merkt u wel. Niet de grote baas uithangen die het allemaal wel weet. Het team verband, als één man staan. Het pu bliek voelt dat. Ik mag er ook graag over spreken.' Rond het hoofd van de bepaald niet grote mijnheer Landré zweeft nu een aartsvaderlijk aureool. 'De vrije boer van Meerkerk', het Zuidhollandse statenlid W. van den Berg, zei het vorige week nog tegen zijn gedeputeerden: die groe ne buitewbrievenbussen moeten (natuurlijk in elk geval in Zuid- Holland) weg. Ze staan zo slordig langs onze mooie Hollandse bin nenwegen, vond hij' Maar of dat nou het ergste is? De meeste bezit ters van zulke brievenbussen vin den het heel wat verschrikkelijker, dat ze nooit eens gewoon in hun pyama de krant uit de bus kunnen halen, maar er altijd voor naar buiten moeten. Hoe groter je voor tuin, hoe verder de brievenbus van je voordeur staat en hoe minder oog je er op kunt houden. De PTT gaat in z'n ijver om elke Nederlander de juiste brievenbus op de juiste plaats te geven zelfs zo ver, dat sommigen van die Ne derlanders een klein half uur moe ten lopen om te kijken of de post al langs geweest is. In de gemeente Castricum. staan bijvoorbeeld een paar nogal afgelegen boerderijen waarvan de bijbehorende brieven bussen twee kilometer verderop te vinden zijn vooropgesteld dat je ze zo ver van huis wéét te vinden In één vandie boerderijen, 't Vogelwater, woont Volkskrant-pop redactrice Elly de Waard, die dagelijks flink wat kranten, pop- muziekbladen en andere post toe gestuurd krijgt. 'Gemiddeld ga ik zeker twee keer per dag kijken, op de fiets. Ook wel eens per auto, maar dat is niet prettig voor de wandelaars, omdat we hier midden in een provinciaal duinterrein wo nen'. Een vaste tijd om de bus te legen kent ze niet, want 'de post komt elke dag op een ander tijd stip'. En was dat nou maar het enige Ze is 24 jaar, heet Martine Zacher en is een donkerharig Duits foto model, maar behalve een paar foto grafen in haar eigen land zal nie mand haar wel kennen- Daar komt binnenkort hoogstwaarschijnlijk verandering in, want Martine trouwt op de twaalfde van deze maand in de Italiaanse stad Tosca ne met een zeer bekend iemand: Paul Getty junior. Die is weliswaar pas zeventien en mist sinds zijn maandenlange ontvoeringsavontuur vorig jaar nog steeds zijn ene oor, maar is ondanks alles de lang niet onbemiddelde kleinzoon van de steenrijke oliemagnaat Paul Getty. En wie zich als een Getty kan presenteren, hoeft al geen naam meer te maken. Nog maar koud is in de Ameri kaanse staat Illinois een wetsarti kel opgeheven, dat vrouwen ver bood in de mijnen te werken, of de eerste dames zitten al diep onder de grond. Na een week bo vengronds oefenen dalen Annette Brantley en Jeanie Beeman nu dagelijks in het plaatsje Pawnee naar duistere diepten af, niet om als mijnen-veegster kolenstof af te nemen of zo, maar om echt zwaar mannenwerk te doen. Jeanie, 26 jaar, getrouwd met een mijnwer ker en moeder van drie kinderen, wilde zichzelf en anderen bewijzen dat ze net zo goed als een man in staat is om in een kolenmijn te werken, en bovendien verveelde ze zich de hele dag thuis. Annette is een gescheiden vrouw van 24 jaar met twee kinderen. De mijnwerk- sters doen het natuurlijk niet ge heel en al voor hun plezier, want hun baantje levert ze ook behoor lijk wat op: een dikke 100 per dag. vervelende. 'De bus van de boerde rij hier vlakbij staat naast de mijne en het gebeurt geregeld dat mijn post in die andere brievenbus gegooid wordt en omgekeerd. En het ergste is dat je absoluut geen controle op de bussen hebt. Ze staan op een groot parkeerterrein waar iedereen, rondloopt. Al een paar keer heb ik gezien dat er mensen staan te kijken en eigen lijk verwacht ik vandaag of mor gen wel dat kinderen er hele gras zoden in zullen stoppen. Dat lijkt mij tenminste erg verleidelijk'. Protesteert ze helemaal niet tegen deze onpraktische en omslachtige gang van zaken? 'Ik was wel van plan om eens met de directeur van het postkantoor hier te gaan pra ten, maar er is me al zo vaak verteld dat een protest bij de PTT niets uithaalt, dat ik er niet veel hoop op heb. Het enige wat ik kan doen om het mezelf gemakkelijker te maken is zoveel niogelijk post als pakket te laten sturenzoals dat nu al met de grammofoonpla ten gebeurt. Pakketten brengen ze wél aan de deur, per auto, en dan nemen ze gelijk alle andere post mee. Maar het nadeel is dan weer, dat ze de pakketten teel eens een paar dagen opsparen'. Zo broederlijk staan deze drie bui ten-brievenbussen bij elkaar dat de postbode zich ondanks de naam bordjes die er op zitten wel eens vergist en 4e poststukken in de verkeerde bus stopt. Erg lastig voor de gebruikers, die toch al vanaf twee kilometer ver moeten komen van hun boerderijen in het Castricumse duingebied om hun brievenbus te legen (zie ook: half uur lopen voor de post). Wellicht geïrriteerd door de warm te kregen tien cLrcusolifanten, die in een optocht moesten meelopen in de Italiaanse badplaats Lignana Sabbiadoro, het plotseling in de bol: ze stormden uit de keurig geformeerde stoet, stampten auto's en hekken in elkaar en denderden dwars over een tennisbaan regel recht de keuken van een hotel binnen. Terwijl Koks en keuken- hulpjes trillend/over al hun leden de straat op renden, gingen de woeste olifanten aan de slag. Scha len en borden vlogen met luid geraas door de ruimte en toen de dieren ten slotte gevangen konden worden was letterlijk alles kort en klein geslagen en getrapt. Van onze weerkundige medewerker Het is gisteren een typisch koel hoge- drukdagje geweest. Niet warmr nau welijks twintig graden, maar wel vrij zonnig en rustig, echt zo'n dag om achterover tegen een polderdijk gele gen de traag drijvende, sterk afgeplat te cumuluswolken te aanschouwen. Ondanks de geringe wind- verander den zij voortdurend in omvang en uiterlijk: aangroeien aan de ene, af brokkelen aan de andere kant. De zwakte van de horizontale luchtbe weging hield verband met de nabij heid van een hogedrukgebied met cen trum van 1.028 millibar, ergens ten noordwesten van Texel boven de koe le Noordzee. De combinatie van stag nerende polaire lucht, in de onderste lagen sterk verivarmd door de zon, had de vorrnAng van kleine hoosjes tot gevolg: binnen tien minuten, zagen we er twee wegdraaien met plukjes hooi. Ook vandaag trekken wij nog profijt van het naar Duitsland wegtrekkende hogedrukgebied. Bij winden van zuid oost tot zuid, later zuidwest, wordt het iets warmer, maximaal 22 a 24 graden Celsius in het oosten en zuid oosten, plaatselijk in Limburg wel licht 25 gr. Daarna is hel woord weer eens aan de oceaan. De weerkaart van gistermiddag liet hierover geen enkele twijfel bestaan. Fronten van een langgerekte lagedrukzone van IJs land tot het zeegebied ten noorden van de Azoren trekken momenteel de Britse eilanden binnenvoortgestuwd door een in kracht toenemende weste lijke tot zuidwestelijke hoogtestro ming. Vergelijk: de snelheid gistermiddag om 1 uur op 10 km boven de Bilt 47 kin-u, Hemsby (zuidoost-Engeland) 74 km-u, Camborne (zuid-west-Eng) 112 km-u, hei weerschip K ten westen van de Golf van Biskaje.135 km-u. Bij noordwest-Schotland gaat zich vermoe delijk een nieuwe depressie vormen. In het leise Valentia viel de afgelo pen dertig uur reeds 36 mm. Later in de week wordt het in onze omgeving na regen of onweer opnieuw wat frisser met afwisseling van zonne schijn en een bui. De temperatuur blijft gematigd met maxima rond 20 gr. C. Als laatste een afrekening van onze regenwaarnemers over juli: Rotterdam 123 mm. Scheveningen en Nunspeet 113, Surifterbant 104, Apeldoorn 100, Deventer 98, Oud-Beijerland 95, Am sterdam en Arnhem 90, Maastricht 86, Nijmegen 85, Bussum 83, Amersfoort 80, Zierikzee 79, Iloogkeppel 77, Hei ningen 76, Santpoort 73 en Almkerk 68 mm (normaal is 65 mm in het noordwester Nederland). Amsterdam onbewolkt 20 0 De Bilt onbewolkt 21 0 Deelen licht bew. 20 0 Eelde onbewolkt 19 0 Eindhoven onbewolkt 20 0 Den Helder onbewolkt 17 0 Luchth. R'd onbew. 20 0 Twente licht bew. 19 0 Vlissingen onbewolkt 19 0 Zuid Limburg onbew. 20 0 Aberdeen zwaar bew. 19 1 Barcelona onbewolkt 28 0 Berlijn licht bew. 19 0 Bordeaux onbewolkt 30 0 Brussel onbewolkt 21 0 Frankfort licht bew. 22 0 Helsinki regenbui 12 2 Innsbrück licht bew. 23 '0 Kopenhagen onbewolkt 22 0 Londen onbew 23 0 Luxemburg onbew 19 0 Madrid onbew 37 0 Malaga onbew 28 0 Mallorca onbew 32 0 Mlinchen onbew 20 0 Nice onbew 27 0 Oslo onbew 22 0 Parijs licht bew 23 0 Rome onbew 30 0 Split onbew 35 0 Stockholm half bew 20 0 Wenen onbew 23 0 Casa Blanca onbew 31 0 Las Palmas onbew 38 0 New York zwaar bew Tunis onbew 33 0 De volgende personen wordt dringend ver zocht de ANWB alarmcentrale In Den Haag te bellen, telefoon 070—26 44 26. NEDERLAND D. J. Zijlstra, Arnhem in blauwe VW Kever, fam. Landwier-Weers. Haarlem in witte mo torboot 'De Lynx', mw. Muller-Van Oorschol, Rijswijk, witte Opel Kadett en zeilboot, fam. G. Gaarkeuken Zevenhuizen in witte motor kruiser 'Aquarius', J. Doejaaren, Rotterdam in gele Opel Rekord. LUXEMBURG J. van Dijk, Utrecht per fiets, BELGIE-FRANKRIJK Fam. Willems-Bouw, Valkenburg el Kadett. 28-79-DZ. Vandaag eerst zonnig en droog, later op de dag opkomende bewolking met in het zuidwesten en westen mogelijk regen. Matige tot vrij krachtige zuid oost tot zuiden wind. Iets warmer, lucht 20 tot 22 gr. C., zeewater 18 gr. Verdere vooruitzichten: veranderlijk, afwisselend opklaringen en een bui en gematigde temperaturen. HOOG WATER 8 augustus Vlissingen 4 50-16.58. Haringvlletslulzen 6.21-18.41. Rot terdam 7.33-19 33 Sehveningen 5.46-18.08. I.Imuiden 6.26-18.48, Den Helder 10.33-22.29 Harllngen 0.36-12.52. Delfzijl 2.51-15.53. rode Opel Kadett FRANKRIJK W. J. Pleters, Nieuw Gennep in rode Renault, Rudolf van Neutegem. Den Haag in witte Opel Kadett. fam. Den Houter-Dubbel- dam. Bergen op Zoom in rode NSU 1200 en Alpenkrtilser, 33.C26-PS, L. V. M. van de Bosch. Haarlem in goudbruine Opel 1700 en caravan, fam. W. Bloothoofd, Helloo in groene Peugeot, I2s28-VA, T. Volmer, Zand- voort-Santpoort. FRANKRIJK-NEDERLAND Fam. P. Hoogland, Maasdam in blauwe Ford Taunus 12M, 70-06-HX. FRANKRIJK-LUXEMBURG-ZWITSERLAND Fam. T. Janzweert, Hoofddorp in rode Re nault 16. FRANKRIJK-DUITSLAND-ITALIë J. A. Jippers, Assen per trein. ZUID-FRANKRIJK-ITALIc J. W. Uiterwijk, Hilversum in grijze Citroën Azam, FR-10-25. ITALIë Gerard Wolters, Zetten in witte Fiat 850, 94- DA-11, fam. F. Burger-Rodenburg, Soest in blauwe Ford Taunus, N. Pool, Rotterdam ln groene Ford Taunus 1600 L. ZWITSERLAND Fam. J. Hilverdink, Borne in witte Peugeot 204. '08-87-TH, fam. S. Fennema, Uden ln witte Renault 16 TS. 17-65-HV. NEDERLAND-DUITSLAND A. J. M. Vossen, Middenlaar motorkajuit- Jacht 'Vier en Een'. DUITSLAND Fam. G. Strating, Assen ln gele Fiat 600. 68- 07-RS, fam. J. Hartman, Rotterdam in witte Simca 1301. JE-79-04, fam. F. Niel, 's Graven deel in bronski Ford 20M, 54-56-RU. DUITSLAND-ITALIë Fam. L. Grotendors, Haarlem ln rode Peuge ot 404 diesel, 87-77-ZT. SPANJE Fam. A. Vlot, Utrecht ln bronski. VW Passaat, fam. A. Huguenln, Brussel ln beige Ford Taunus. SPANJE-NEDERLAND J Landstra, Heiloo In cremekl. Toyota, 90- 00-NL. OOSTENRIJK-KARINTHIEë J. Groen, Amsterdam In rode Citroën 2 cv, 62-88-RG. OOSTENRIJK Fam. K. Dijkgraaf-van Gessel, Volendam in grijze Citroën 2 cv. 58-57-NZ, P. C Huys- dens, Rotterdam met busreis. A. Annaert, Klaaswaal In blauwe Slraca 1301. 25-AP-57. fam. R. Hoekstra, Epe in rode VW Passaat 48-77-11, fam. Stevenaar, Eindhoven In goudkl. Ford Capri, 72-22-JE, fam. B. Smit, Winschoten in blauwe Opel Rekord 1900, 60- 91-FZ. OOSTENRIJK-DUITSLAND-BREGENZ Fam. Vink, Hoselersdijk in grijze VW. OOSTENRIJK-JOEGOSLAVIë H. Willems. Deventer in rode Ford Escort GT, hr. Van Dcursen. Amsterdam-Buitenvel- dert in gele Datsun 62-07-XF. JOEGOSLAVIë Fam, H. Smit, IJsselmulden In groene Peuge ot 204, 07-93-MP, Marlon van Dijk. Utrecht liftend. ENGELAND SJors v. d. Akker en Sjon v. d Lende uit resp Wolvega en Geldringen liftend. DENEMARKEN Fam A. E. Tulp, Groningen in oranje Renault 4, 91-DJ-OO. NOORWEGEN Mej, L. Oppedijk. Heiloo. DUITSLAND A. Menkhorst, Steenwijk in oranje-rode Ford Escort. DEN HAAG Voor een ontheffing van het verbod om afvalstoffen in de zee te lozen is behalve de toestem ming van de minister van verkeer en waterstaat ook die van de minister van volksgezondheid en milieuhygiëne nodig. Minister Westerterp schrijft dit aan de Tweede Kamer in zijn memorie van antwoord op de wet verontreiniging zeewater. Het wets voorstel is nu ook ondertekend door de minister van volksgezondheid en verder door de ministers van land bouw en visserij, economische zaken, justitie en door de staatssecretaris van buitenlandse zaken. Deze bewindslieden zijn eveneens ver antwoordelijk voor het schoonhouden van de zee. In een nota van wijziging wordt verder aan de Tweede Kamer voorgesteld, dat een besluit voor het verlenen van ontheffing dertig dagen voor iedereen ter inzage moet worden gelegd. Een ontheffing, aldus de mi nisters, wordt alleen verleend voor een reeks van gevallen voor minder gevaarlijke stoffen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1974 | | pagina 7