Kabinet beslist volgende week pas over landbouw Bejaarden leven nog vaak onder regiem 'Dansen kan gezond zijn' Boeren demonstreerden gisteren nauwelijks meer Zevenaar en jonkheer kunnen beiden vooruit Aage M. 'Geef de Surinamers in Nederland tijdelijk een dubbele nationaliteit' Tóch dagje uit Conflict in parket te Haarlem: officier justitie geschorst Bestemmingsplan (na compromis) nu door de Krodn goedgekeurd MEDEDELING Het Onderwijs vraagt donderdagmorgen Ie post Bezwaren tegen nieuw raadslid Commissie signaleert aantasting van de privé-sfeer TROUW/ KWARTET WOENSDAG 7 AUGUSTUS 1974 BINNENLAND T3/K5 Aantal kamerleden komt twee weken eerder van reces terus O Van onze paiiementsredactie DEN HAAG Het kabinet zal niet eerder dan volgende week dinsdag be slissen over de wensen van land- en tuinbouw. Weliswaar vergadert de (niet voltallige) ministerraad ook morgen over de landbouwproblemen maar dan zal alleen in eerste instantie over de onrust in de agrarische sector worden ge sproken. In aansluiting op de beslissende ver gadering van de ministerraad zal mi nister Van der Stee volgende week woensdagmiddag zijn beleid verdedi gen voor de vaste commissie voor landbouw uit de Tweede Kamer. De leden van deze commissie zijn gisteren voor deze speciale vergade ring van het zomerreces teruggeroe pen door de tweede voorzitte! van de 1 andbouwcommissie, de heer De Bek- ker. De heer J. J. A. Berger, de fractievoorzitter van DS'70 had het initiatief genomen voor deze vergade ring. Het houden van de speciale commis sievergadering betekent, dat de ka merleden, die zich met de landbouw problemen bezig houden, nu bijna twee weken eerder in Den Haag terug moeten zijn. Volgens de oorspronkelij ke agenda komt de kamer dinsdag 27 augustus pas van reces terug. Vandaag komt het bestuur van het landbouwschap bijeen om de laatste ontwikkelingen te bespreken. De ver gadering van het kabinet zal door de meeste ministers worden bijgewoond. Alleen mevrouw Vorrink en de heren Van der Stoel, Vredeling en Pronk Van een onzer verslaggevers DEN HAAG Gistermorgen gezien op de» rijksweg Amster dam-Den Haag. een autobus vol passagiers, die kennelijk een fij ne dag tegemoet zagen. Een groot bord achter op de bus meldde: 'Al verdienen wij geen fluit, de boeren van Den Bosch en Empel gaan toch een dagje uit.' zullen niet aanwezig zijn. De verwach ting is dat de ministerraad volgende week, wanneer er pas spijkers met koppen kunnen worden geslagen, weer nagenoeg voltallig zal zijn. Tussen de twee vergaderingen van de ministerraad door heeft de land- en tuinbouw zaterdag in de Utrechtse veilinghallen gelegenheid tot stoom afblazen tijdens de door de landbouw organisaties georganiseerde demon stratieve bijeenkomst. Er is dan ech ter nog geen geelgenhéid op concrete beslissingen te reageren. Minister Boersma laat de KVP-ers De Bekker, Hutschèmakers en Ter Woorst, die eveneens vragen stelden, weten dat het kabinet op korte ter mijn zijn standpunt zal bepaien over de wensen van de georganiseerde landbouw. De 'aktiegroep voor de glastuinbouw' (voorzitter K. Olieman uit Zevenhui zen) heeft vijf eisen opgesteld, die moeten worden ingewilligd om een catastrofe in de glastuinbouw te voor komen. Deze eisen zijn: Aanpassing van de aardgasprijs in zes jaar, uitgaande van de gasprijs per 1 januari 1974. Oplossing van de enorme financië le problemen van de glastuinders die nog olie stoken. Volledige aanpassing van de refe- rentieprijzen voor van buiten de EEG ingevoerde groenten ,en fruit aan de zeer sterk gestegen kosten. Herziening van het belastingstelsel voor de vrije ondernemer. Zolang dit niet is geraliseerd herinvoering van de twee procent BTW-compensatie. Verlaging van het BTW-tarief voor si ertéeltprodukten. Van een verslaggever BREDA Dansen kan verbeterend werken op de lichaamshouding en daardoor een gezonde zaak zijn. Tot deze uitspraak kwam dr. A. C. van Swol, daartoe wat gestimuleerd door zijn toehoorders, toen hij in Breda het congres van de Nederlandse bond van dansleraren opende. Hij stelde daar tegenover dat hoge hakken juist heel schadelijk zijn voor een goede lichaamshouding en dat dansen me disch gezien verbannen zou moeten worden uit benauwde ruimten. Dan sers verrichten namelijk vrij zware lichamelijke inspanning, en hebben dus veel zuurstof nodig. De congresdeelnemers waren het ero ver eens dat dansleraren en de medis che wereld tot een nauwere samen werking zouden moeten komen, om de medische voordelen van het dansen beter tot hun recht te laten komen, en de nadelen tegen te gaan. Dansle raren zouden in1 hun opleiding meer te horen moeten krijgen over hoe het menselijk lichaam in elkaar zit en hoe het werkt. Vanuit de zaal iverd erop aangedron gen dat artsen patiënten met hou dingsmoeilijkheden meer gaan advise ren te dansen. Dat zou dokter Van Swol nog eens nader bekijken. Bondsvoorzitter Thomas Bus zei in zijn openingswoord dat dansen duide lijk weer in opkomst is ook bij de jeugd onder 21 jaar. Hij kende de dansscholen ook een belangrijke soci ale plaats toe, omdat 45 procent van de Nederlandse echtparen elkaar daar zouden hebben leren kennen. Van een verslaggever HAARLEM De substituut-officier van justitie bij de rechtbank in Haar lem, mr W. Möger, die vanaf 1 mei al niet meer werkzaam was, is met in gang van 1 augustus geschorst. Vol gens de hoofd-officier van justitie bij de rechtbank, mr. J. L. Andreae, is de schorsing het gevolg van een conflict situatie binnen het parket. Van een strafbaar feit is geen sprake. Mr Möger was o.m. belast met zaken, die zich in de sfeer van de verdoven de middelen op Schiphol afspeelden. Hij was ook officier bij het kantonge recht in Zaandam. Belgen zorgden voor files bij grensovergangen Van een verslaggever DEN HAAG Nadat was aangekondigd dat de politie zou optreden tegen demonstrerende boeren, zijn er gisteren nauwelijks meer pro testacties gehouden. Aan de grensovergangen zorgden Belgische boe ren ervoor dat er gistermorgen files ontstonden/Ook werd gisteren gedemonstreerd door een groot aantal boeren uit Didam en omge ving. Om ongeveer acht uur vormden zich files van,enige kilometers op de Ne derlandse aanvoerwegen naar een aan tal door Belgen geblokkeerde grens posten, voornamelijk ten zuiden van Eindhoven. Zoals ze hadden aangekon digd, hieven de Belgische boeren om negen uur gistermorgen de blokkades weer op. De boeren uit Didam en omgeving waren van plan de grenspost Bergh- autoweg te blokkeren, maar na onder handelingen met de rijkspolitie, die een gepantserd voertuig naar Didam had gedirigeerd, werd daarvan afge zien. In plaats daarvan werd met tractoren en andere landbouwmachi nes een demonstratieve tocht door de omgeving van Didam gehouden, onder escorte van de rijkspolitie. dat de boeren al geruime tijd vervult, maar zij voegen daaraan toe dat het bezetten van verkeersknooppunten overlast en zelfs gevaar voor zeer veel weggebruikers betekent. Volgens het Algemeen orgaan voedsel voorzieningen, een federatie van orga nisaties voor de verhandeling en de be- en verwerking van landbouwpro- dukten en levensmiddelen, ziet de Nederlandse regering het beleid ten aanzien van zelfstandige ondernemin gen niet als een 'essentieel onderdeel van het sociaal-economisch beleid. Het vindt ook dat de regering op allerlei terrein meer gevoelig is voor demon stratieve aqties dan voor redelijke ar gumenten. Boeren en politieagenten maken een praatje in Didam, waar gistermorgen een groot aantal landbou wers was samengekomen om te demonstreren bij de grenspost Bergh-autoweg. Die demonstratie ging na overleg met de rijkspolitie echter niet door, men hield het bij een tocht door de omgeving, onder escorte van de politie. Van een onzer verslaggevers ZEVENAAR De gemeente Zevenaar is eindelijk uit de brand. Na jaren kibbelen met jhr. Hubert van Nispen van Sevenaer heeft de Kroon in laatste instantie liet bestemmings plan industrieterrein Hengelder goedgekeurd. In bet Konink lijk besluit is rekening gehouden met een compromis, dat in februari 1974 door bemiddeling van de Gelderse gedeputeerde mr. O. W. A. baron Van Verscbuer tussen de gemeente Ze venaar en de milieu-vriendelijke edelman Van Nispen van Sevenaer gesloten is. He gemeente kan nu vooruit en de jonker kan zijn biologiscb-dynamische experimenten voortzetten. De grond waarom het hier gaat, ligt overwegend in de gemeente Zevenaar en voor een klein deel in de gemeente Didam. Het opvallend snel groeiende Zevenaar (van 1960 tot nu van 10.000 naar 25 000 inwo ners) had naast veel woningen be hoefte aan meer werkgelegenheid. Er moest een uitgebreid industrie terrein komen, ondermeer ten zuiden van de rijksweg 12, de autoweg Arnhem-Bergh-grens. Nadat aanvankelijk aan een be stemmingsplan grotendeels goed keuring van de Kroon werd ont houden, ging de gemeenteraad mei 1970 met een nieuwe conceptie ak koord. Ook daar werd echter be zwaar tegen gemaakt, zowel door jhr. Van Nispen van Sevenaar als. door de 'Aktiegroep Leeflimaat Ze venaar'. De aktiegroep is thans door de Kroon niet ontvankelijk verklaard, omdat zij bij de vorige procedure nog niet optrad. Het beroep van de jonkheer werd for meel nog ongegrond verklaard. Intussen was echter het compromis uit de bus gekomen, waarbij gede puteerde Verschuer bemiddelde. Het stuk werd getekend door de gemeente en door jhr. Van Nispen van Sevenaer. Op het gemeente huis had men er gisteren nog steeds geen exemplaar van ontvan gen. Op het provinciehuis in Arn hem deelde men mee dat het geschrift naar minister Gruijters is gestuurd, die zich destijds persoon lijk in Zevenaar op de hoogte kwam stellen. Die zou voor door zending naar de partijen zorgen. Blijkbaar is dat nog niet gebeurd, maar wel heeft het compromis bij de beslissing van de Kroon volle dig meegespeeld. Koop Volgens het compromis gaat Zeve naar ongeveer 25 hectare van de grond van de jonkheer kopen, na melijk van dat gedeelte van zijn gebied, waar de biologisch-dynami- sche teeltwijze niet in engere zin wordt toegepast Zevenaar kan dan nu de nodige wegen aanleggen en grond uitgeven voor industrieën. Dat moeten dan echter volgens het compromis wel 'schone' bedrijven zijn. Van concentrisch bouwen om het stadje zoals men had voorgesteld kan nu geen sprake zijn. Vele honderden geplande woningen die nen op een andere plaats te ko men. Zevenaar hoopt nu met spoed te kunnen beginnen aan de verdere uitvoering van zijn plannen. Met het Koninklijk Besluit in de hand, dat vooral ook gebaseerd is op het compromis, verwacht met niet dat opnieuw vertragingen door ontei geningsprocedures zullen optreden- (ADVERTENTIE) Klimaat Oproep Het hoofdbestuur van de Hollandsche maatschappij van landbouw adviseer de zijn leden acties te staken in afwachting van het kabinetsberaad. Het bestuur, dat zijn grote ongerust heid over de landbouwsituatie uit sprak, vond dat de acties doelmatig zijn geweest. De centrale werkgevers verbonden VNO en NCW -hebben zich aangesloten bij de oproep van de landbouworganisaties aan de boeren hun acties te staken. In een verkla ring zeggen de verbonden begrip te hebben voor het gevoel van wrevel Vervolg van pagina 1. huls. De eigenaar van het pand de 42- jarige aannemer van schilderwerken J. van der Z. is ruim een half uur na de arrestatie van M. in Voorburg aangehouden. Ook de vrouw, die hem vergezelde en die met hem samen leeft, de 36-jarige J. M. L. van den A. is in verzekerde bewaring gesteld. De aanklacht tegen het tweetal luidt dat verbergen van een door de justitie gezocht persoon. Volgens de rechercheurs, die hem ar resteerden, maakte M. direct na zijn aanhouding een volkomen uitgebluste indruk. Men vindt hem b'j de Haagse politie persoonlijk 'een aardige jon gen'. Vorig jaar-bekende de recherche in Leeuwarden, waar M. zich voor een veertigtal inbraken met een totale buit van ongeveer een half miljoen gulden moest verantwoorden, ontzag te hebben voor de deskundigheid van ■M. Eerder is hij al 'meester op de thermische lans' genoemd. De Friese rechercheurs betitelden M. ook als 'een sleutelexpert'. Sinds zijn geruchtmakende ontsnap ping uit het huis van bewaring in Leeuwarden in april is Aage M. enke le keren opzienbarend in de publici teit geweest. Hij liet toen onder meer weten zich te zullen aangeven wan neer hij daarvoor de tijd rijp achtte. TWEEDE KEER Het is de tweede keer, dat dc Haagse politie M. inrekent. In mei vorig jaar gebeurde dat in een huis aan de Scheveningse Badhuisweg. M. nam al wraak op de Haagse recherche: kort geleden legde hij een verklaring af, waarin hij de Zoetermeerse adjudant Piet Z. ervan beschuldigde steekpen ningen van hem te hebben aangeno men in ruil voor waardevolle infor maties over onderzoekacties van de Haagse recherche. De vorige maand liet M. ansichtkaar ten op het Haagse hoofdbureau van politie bezorgen, afkomstig uit Duits land ©n België. Hij deed zijn 'tegen standers' op die mander: 'De hartelij ke groeten van Aage.' Een oplossing voor de moeilijkheden ziet het Algemeen orgaan in de eerste plaats in een beter sociaal-economisch en fiscaal klimaat voor zelfstandige ondernemers. In het EEG-beleid zou meer onderscheid gemaakt moeten worden tussen marktverhoudingen en landbouwinkomen. Vastgehouden moet worden aan het uitgangspunt dat het landbouwinkomen verkregen dient te worden uit de marktprijzen, maar daarbij moet wel rekening wor den gehouden met de onzekerheden die de onstabiele, wisselende verhou dingen op de wereldmarkt met zich brengen, Het Eerste-Kamerlid Nederhorst (PvdA) vindt dat de ministers van landbouw van de EEG-landen bijeen moeten komen om te beletten dat de nationale regeringen op landbouwge bied het 'recht' in eigen handen ne men bij gebrek aan beleidsbepaling vanuit Brussel. Hij heeft minister Van der Stee (landbouw) gevraagd er bij zijn collega's op aan te dringen eerder bijeen te komen dan is voorge steld (eind september). aan de advsrieerders in de rubriek In verband met de grote hoeveelheid zet-advertenties voor onze zaterdagbladen, dienen advertenties voor deze rubriek Het onderwijs vraagt uiterlijk in het bezit van de advertentieorderafdeling van de Chr. Pers, Postbus 859 te Amsterdam te zijn. U gelieve uw opgave derhalve tijdig in te zenden. LEIDEN Een van de leden van de nieuwe Leidse gemeenteraad wordt ervan verdacht een onaanvaardbaar oorlogsverleden te hebben. In verband hiermee besloet de oude nog zittende raad maandagavond zijn geloofsbrie ven vooralsnog niet te aanvaarden. Deze week zullen de antecedenten van het betrokken raadslid grondig onder zocht worden. In de gemeenteraads vergadering van aanstaande maandag komen zijn geloofsbrieven en die van de overige raadsleden opnieuw aan de orde. De heer Hoeven van de CPN maakte deze zaak aanhangig, toen me vrouw Geelkerken voorzitster van de onderzoekscommissie maandagavond in de raad voorstelde alle geloofsbrie ven te aanvaarden. In- een besloten vergadering werden daarop de bezwa ren geuit en werd besloten de com missie op te dragen de achtergronden van het betrokken raadslid nader te onderzoeken. De heer Hoeven ver klaarde desgevragd volstrekt zeker van zijn zaak te zijn. 'Een dergelijke stap doe je niet als je twijfelt', zei hij. Van een onzer verslaggevers DEN HAAG Geef de Surinamers die in Nederland wonen als Suriname een onafhankelijk land wordt, gedurende een jaar of tien een dubbele nationaliteit: de Nederlandse en de Surinaamse. Dit hebben drie in Nederland werkza me Surinaamse welzijnswerkers in Pa ramaribo verklaard. Eén van hen, drs. R. A. Haakmat zei in Paramaribo het 'immoreel' te vinden de in Nederland wonende Surinamers eind 1975 te la ten biezen tussen de Surinaamse en Nederlandse nationaliteit 'De mensen hebben dan de keuze tussen trouw aan hun land aan de ene kant en rechtsbescherming in een voor hen vijandig land aan de andere kant. Velen zullen dan nocdgedwon- ZWOLLE Hoewel de verzorging van de bewoners in de Overijsselse bejaarden oorden over bet algemeen goed is, moet er toch steeds weer worden gewaakt voor een te grote bedilzucht en betutteling van de directie tegenover de bejaarden en een te grote aantasting van de privé-sfeer. Zo komen er bijvoorbeeld nog altijd klachten over bet feit, dat de directies van diverse tehuizen de medicijnen, die door de eigen arts aan de bejaarde zijn voorgeschreven, van de bejaarde afpakken en zelf onder beheer houden. het tehuis wél werd gewaar schuwd, maar weigerde te ko men 'omdat hij niet voor al lerlei wissewasjes lastig geval len wenste te worden.' Verboden In bepaalde gevallen worden deze medicijnen centraal be waard (in één gevalg zelfs zo centraal, dat de directrice van een tehuis 'dezelfde' medicij nen voor verschillende bewo ners in één fles deponeerde, waarvan ieder op zijn beurt een pilletje kreeg toegediend) en in een ruimte, die niet geschikt is voor het opbergen van medicijnen (een niet koe le ruimte). Verder bleek in een aantal gevallen dat ten onrechte niet meer gebruikte medicijnen of medicijnen van allang overle den bewoners ook allemaal bewaard werden, in paats van vernietigd. Deze misstanden worden ge rapporteerd in het jaarverslag van de commissie voor de be jaardenoorden in Overijssel. (Deze commissie legde inder tijd, door de angst van veel bejaarden om klachten te ui ten over de gang van zaken in hun tehuizen, openbaar te ma ken, ook de basis voor de bekende bejaardenprogram ma's van ombudsman Marcel van Dam) Recht voor de raap Ook in dit jaarverslag noemt de commissie weer een aantal verkeerde toestanden heel dui delijk bij de naam, zoals het feit, dat verschillende direc ties van bejaardentehuizen weigeren aanvragen van een bejaarde voor een visite van de arts, door te geven. Over dit punt werden enkele malen klachten ingediend door bewo ners. 'Om verschillende redenen achtten de op dat moment verantwoordelijke personeels leden het niet nodig deze boodschappen door te geven aan de arts. De commissie heeft deze gevallen bijzonder hoog opgenomen. Afgezien nog van de onbehoorlijke han delwijze, is het in strijd met de verantwoordelijkheid en getuigt het van weinig begrip en medemenselijkheid, maar integendeel van ernstig plichtsverzuim, waartegen hard moet worden opgetre den', aldus de commissie. Overigens zegt de commissie, dat in dergelijke gevallen niet alleen de schuld bij directiès en personeel ligt, maar ook bij de artsen. Zij vertelt dat het eenmaal is voorgekomen, dat de behandelende arts door Een ander geval van ontoe laatbare bedilzucht van direc ties, die was vastgelegd in de zogenaamde huisreglementen: in twee Overijsselse bejaarden oorden besloot het bestuur een pedicure in vaste dienst te nemen. Gelijktijdig werd het de bewoners verboden andere, zelfgekozen pedicures, voor hen te laten werken. (Dit ver bod is na een gesprek met gedeputeerde staten ingetrok ken). In een ander reglement is het verbod opgenomen tv-toestel- len in de eigen kamer té heb ben. Hoewel gedeputeerde sta ten en de commissie van oor deel zijn, dat het hier gaat om een ernstige aantasting van de zelfstandigheid en de privé- sfeer bleek het niet mogelijk deze bepaling teniet te doen, aangezien een soortgelijke be paling ook al was opgenomen in de met de toekomstige be woners gesloten overeenkomst. In een ander huisreglement bleek een bepaling voor te komen, waarbij het verboden was in of buiten de eigen kamer de geestelijke verzor ging uit te breiden tot meer personen tegelijk. Hierdoor is het in dit hervormde be jaardenhuis naar de letter van het artikel onmogelijk een zo genaamd 'groot, huisbezoek', zoals dat in de hervormde kerk veelvuldig voorkomt, te organiseren. Dit artikel is nog niet geschrapt. Opmerkelijk blijft, volgens de commissie de terughoudend heid van de bewoners om klachten te uiten. Het onder zoek naar de oorzaken van allerlei moeilijkheden wordt vaak onmogelijk gemaakt, om dat de bejaarden bang voor akelige gevolgen, er de voor keur aan geven 'maar te leren leven met de situatie.' Even eens is het opmerkelijk dat bejaarden, die nog geheel uit eigen middelen hun verblijf in het bejaardentehuis bekos tigen, strijdbaarder zijn, dan degenen die 'van de bijstands wet' in het tehuis zitten. Ken nelijk heeft de laatstgenoemde groep nog het idee dat ze volledig afhankelijk zijn, om dat er voor hen betaald wordt. Juist vanwege deze grote te rughoudendheid om te klagen, vreest de commissie dat de gerapporteerde klachten maar een klein topje van de ijsberg vormen. Tenslotte komt de commissie nog met een beschouwinkje over de verantwoordelijkheid van de tehuisdirecties. Stel dat een bejaarde van zijn arts een dieet moet houden in ver band met zijn gezondheid, maar hij weigert dat beslist en eist gewone voeding. Wat moet een directie dan doen? Zondermeer het dieet voorzet ten? Hetzelfde geldt voor het innemen van medicijnen. Moet de directie zich er mee be moeien, wanneer een bejaarde weigert zijn medicijnen in te nemen? Volgens de rappor teurs moeten de directies zich bewust zijn, dat het uitgang punt moet zijn, dat dergelijke zaken behoren tot de verant woordelijkheid van de bejaar de zelf en niet tot die van het tehuis. Men mag niet zonder meer de bejaarde dwingen tot het innemen van de medicij nen of het eten van een dieet, ook al is het nodig. Er is dan altijd overleg nodig. gen voor de Nederlandse nationaliteit kiezen, omdat zij anders zelfs nog bij de gastarbeiders ten achter worden gesteld'. De heer Haakmat is samen met zijn landgenoten Pengel en Jusia- naar Su riname gevlogen om bij de Surinaam se regering aan te dringen op het, veilig stellen van de belangen van'de Surinamers in Nederland ten tijde van de onafhankelijkheidsverklaring van Suriname. In de opvattingen van het drietal zou die dubbele nationaliteit van beperkte duur moeten zijn (gedacht is aan tien jaar) om de Surinamers in Nederland de gelegenheid te geven in groepen naar hun land terug te keren en Suriname dus niet te confronteren met het probleem van de terugkeer van zoveel mensen in een zeer korte tijd. De eerste groep Surinamers zou overigens al terug moeten gaan op het ogenblik van de onafhankelijk heid, zo menen de drie welzijnswer kers. De Surinamers die teruggaan, aldus de heer Haakmat, moeten zich er wel van bewust zijn dat zij terugkeren om te dienen en niet om gediend te worden. De omstandigheid dat zij in Nederland geweest zijn, kan op zich geen duidelijk argument zijn om een bevoorrechte positie te verwerven; Naar zijn mening moet zelfs voorop staan dat de Surinamers die achter bleven primair de kans moeten krij gen om vooruit te komen. RITA 'Volgens mij is het de stroom- verdeler

Nieuwe Leidsche Courant | 1974 | | pagina 5