Vredesweek vraagt jaar aandacht voor nieuwe wapenfeiten dit cai lIlsUll Malik wijst bezwaar tegen assemblee af Kerk in de wereld Vandaag Metaalgigant verliest proces van Koreaan Gereformeerd blad Risiko gaat samen met CJV Kerken in Philippijnen vragen om gelijke behandeling als moslims 1 U Rome milder over vrijmetselarij Trouw Kwartet Vrouwen priester in anglicaanse kerk in Amerika Esperanto voor wereldraad? Ruim 30 priesters nemen ontslag in Zaragosa(Spanje) Gezant van Paus naar Mozambique Noorse gift voor 'anti-racisme'. Vragen over roof in Doorn Nieuwe boeken TROUW/KWARTET WOENSDAG 7 AUGUSTUS 1974 KERK /BINNENLAND T2/H DEN HAAG De Vredesweek heeft dit jaar als slagzin meege kregen: nieuwe wapenfeiten. De Vredeskrant belicht enkele van deze nieuwe wapenfeiten, o.a. de toestand in zuidelijk Afrika; de Indiase kemproef, Nixon's nuc leaire hulp aan Egypte en het streven bij sommige Amerika nen naar zo'n sterk vernietigings wapen dat zij in één klap alle wa pens van de Russen kunnen uit schakelen. In de vredeskrant wordt tegen deze nieuwe wapens gewaarschuwd. Er wordt tevens een beroep gedaan om deze wapens te overwinnen. 'Laat ie der van ons bedenken of hij of zij niet iets nieuws kan doen dat de machteloosheid doorbreekt en een reële invloed hoe klein ook uitoefent ten goede', staat in het voorwoord van de Vredeskrant De krant noemt enkele voorbeelden van acties die de wanhoop en de uitzicht loosheid doorbreken: landarbeiders die een stuk land van een grootgrond bezitter bezetten en het verzet van Rosa Parks, die in een bus weigerde op te staan voor een blanke in het Amerikaanse Montgomery. Die daad leidde tot de busboycot die van Mar tin Luther King een nationale leider maakte. De dichter Ad den Besten verklaart een van zijn gedichten 'een lied van de vrede'. Hij veronderstelt dat christenen zich van andere geëngageerde mensen moe- ROME In Rome wordt verwacht dat binnenkort het verbod op de vrij metselarij wordt opgeheven, dat sinds 1738 van kracht is. In verscheidene kerkprovincies wordt reeds geen reke ning meer gehouden met het verbod dat is uitgevaardigd door paus "Cle mens XII. De deken van de juridische faculteit van de pauselijke universiteit de Je- zuït pater J. Beyer verklaarde, dat een oprechte katholiek zich bij toetre ding tot de vrijmetselarij de vraag dient te stellen of de vrijmetselarij vijandig staat tegenover de kerk en de zending der kerk. In het verleden moest deze vraag dikwijls bevestigend beantwoord worden. Tegenwoordig echter, aldus dr. Beyer, is de sfeer dermate o ntspannen, dat een herzie ning van de houding der kerk tegeno ver de vrijmetselarij wenselijk mag worden geacht (ADVERTENTIE) Maliebaan 40 - Utrecht jin» 81240 COMMUNICATIECENTRUM ALFRINKS' HARTEWENS DJAKARTA (Antara) De Indonesische minister van buitenlandse zaken Adam Malik wijst de bezwaren van moslimzijde tegen het hou den van de assemblee van de wereldraad van kerken volgend jaar in Djakarta van demand. Tegenover de pers heeft de minister verklaard, dat de Indonesische rege ring op geen enkele wijze de belan gen van de moslims veronachtzaamt Malik zei dit na een gesprek met Cartoon uit de Vredeskrant. ten onderscheiden doordat hun kri tiek in de eerste plaats zelfkritiek is, in de zin van zelfonderzoek. 'Waar dat accent ontbreekt, komt wat zich voordoet als engagement mij meer als volstrekt vrijblijvend voor om niet te zeggen: als farizeïstisoh.' De kern van de aandacht valt in de vredeskrant op Zuidelijk Afrika en met name op de apartheidspolitiek van de regering in Pretoria. Deze wordt o.a. aan de orde gesteld in een epen brief aan onze familie in Zuid- Afrika. Met 'onze familie' bedoelt de Vredeskrant de zwarte Zuidafrikanen en in de brief wordt uitgelegd 'waar om het niet zo best met hen gaat.' 'En jullie zullen er wel begrip voor hebben dat we aan tafel liever niet praten over jullie soort problemen, want daar komt ruzie van.' De Vredeskrant begint toch maar aan een bespreking van de middelen die gebruikt worden voor de strijd tegen racisme in Zuid-Afrika. 'Middelen die niet werken zijn geen middelen' zegt het artikel, dat vervolgens de consu menten-boycots, de dialoog, de stop zetting van de emigratie, de investe ringen en de steun aan bevrijdingsbe wegingen de revue laat passeren. De Vredeskrant bespreekt tenslotte drie actiemodellen, waar ieder aan kan meedoen: de X min Y beweging, Amnesty International! en de Surina- me-actie. De Vredesweek wordt dit jaar gehou den van 22 tot 29 september. Behalve de Vredeskrant publiceert het Inter kerkelijk Vredesberaad nog drie bro chures: De macht van twee of drie; Scholen in vrede en Investeren in rechtvaardigheid. Het interkerkelijk vredesberaad (IKV) heeft voor de komende vredesweek weer een omvang rijk documentatie-pakket sa mengesteld, dat behalve de Vre deskrant drie IKV-brochures, een cahier, een verhalenbundel voor het basisonderwijs en een correspondentie over investerin gen. Het materiaal is weliswaar 'goed' leesbaar, maar niet be doeld om alléén maar te lezen. Het moet, naar het IKV hoopt, zijn weg vinden in allerlei stu die- en bijbelkringen, aktie- en werkgroepen, jeugdclubs en ka- techesc, ouderen-verenigingen en waar-het-ook-maar een rol kan vervullen in een vormings proces. Met die opzet voor ogen is het materiaal ge schreven. Er kan o.i mee ge werkt wordenI De drie brochures zijn 'eenvou dig' gehouden, wat wil zeggen dat er minder theoretische be schouwingen in staan dan wel konkrete voorbeelden uit de praktijk van het leven, de zg. 'nieuwe wapenfeiten'. De prijs van het dokumentatie- pakket bedraagt 17,50 inclusief verzendkosten. Uiteraard kun nen ook de onderdelen van het pakket afzonderlijk in de ge wenste hoeveelheid, besteld worden. Giro 78.88.24 t.n.v. pen ningmeester IKV, Voorburg. DRIEBERGEN De besturen van het Landelijk Centrum voor Gerefor meerd Jeugdwerk en van heit Christe lijk Jongeren Verbond hebben beslo ten samen een maandblad voor jonge ren uit te gaan geven. Het LCGJ-maandblad 'Risiko' wordt met dmigamg van 1 november opgehe ven. De plaats van deze uitgave wordt ingenomen door het door de beide organisaties gemeenschappelijk uit te geven nieuwe blad. dat o.a. ernst wil maken met de oecumene. Betekent voor het LCGJ dit initiatief dat de belijdslijn het uitgeven van een jongerenblad wordt voortgezet, voor het CJV betekent het, dat wordt tegemoet gekomen aan een voorail de laatste paar jaar veel gehoorde wens vanuit de eigen organisatie. De abonnees van Risiko kunnen auto matisch abonnee worden van het nieuwe jongerenblad. Ee onderzoek onder de lezers van Risiko heeft uit gewezen, dat zij positief staan t.o.v. een nieuw, gemeenschappelijk blad. Ook verwachten zij, dat van een maandblad dat van oecumeniscme aililu- re wil zijn, aantrekkingskracht op vrienden en bekenden zal uitgaan. Het nieuwe maandblad, waarvan nog dit najaar twee nummers zullen ver schijnen, voordat de jaargang in janu ari 1975 officieel begint, zal vooral proberen de betekenis van het Evan gelie in het leven van jongeren aan de orde te stellen. Het blad staat open voor bijdragen en invloeden van lezers en sluit zoveel mogelijk aan bij wat onder jongeren in beweging is. GENEVE Op de vergadering van de kerkelijke ontwikkelingsmaat schappij, die op dit moment in Berlijn gehouden wordt, ontbreekt de Philippijnse afgevaardigde Ibarra Malonzo. Hij wordt door de regering in Manilla vastgehouden in fort Bonifacio, juist buiten de Philippijnse hoofdstad. Ma lonzo is een dertigjarige rechtskundig adviseur van de unie van vakbonden op het eiland Mindanao. Hij is een actief lid van de verenigde kerk van Christus in de Phillippijnen. Malonzo is op 26 juni gearresteerd, samen met de staf van de raad van kerken in de Philippijnen, onder wie ook ds. Harry Daniel. Deze laatste is inmiddels weer vrijgelaten. Gevangen zit nog Malonzo en het vrouwelijke staflid Josie Karagdag. Een ©roep kerkleden van negen Phi lippijnse kerken hebben een verkla ring uitgegeven waarin zij uiting ge ven aan hun verslagenheid en zorg over de gevangenneming van de ker kelijke leiders. 'Als Christengemeen schap ontgaat ons het verschil niet UIT Korte, duidelijk geschreven, liefst aan één kant getypte, brieven kunnen worden gestuurd naar: Secretaris Hoofdredactie Trouw/ Kwartet, Postbus 859, Amsterdam. Bij publikatle wordt de naam van 'de schrijver vermeld. VAN LEZERS Boerenacties In het midden latend of de eisen van de landbouw al dan niet gerechtvaar digd zijn, gelcof ik toch dat het juist is een vraagteken te plaatsen bij de wijze waarop een aantal boeren ge meend heeft deze eisen te moeten benadrukken en wel om de volgende redenen: 1. vanwege directe gevaren voor de verkeersveiligheid en de over last voor de bevolking: 2. loopt men het risico dat deze acties een ave rechts gevolg hebben doordat men de publieke opinie tegen zich in het harnas jaagt; 3. is het een bekend verschijnsel dat als een manier van demonstreren of protesteren éénmaal gebruikt is, deze methode dikwijls snel door anderen wordt overgenomen. Heveadorp S. Looyen Boerenacties (2) Wat is dat voor waanzin om wegen af te zetten om zodoende je eisen kracht bij te zetten? Ik vind dit optreden van de boeren een grof schandaal. Nu plotseling gaan zij zich vergelijken met de werknemers in fabrieken en kantoren. Jarenlang is het ze goed gegaan en nu bij een tegenslag komen zij met asociale maatregelen. Nee, bij mij hebben de boeren het verspeeld nadat ons gezin met twee kleine kin deren uranlang moest wachten omdat de 'heren' de wegen hadden afgezet. Auto's met invalide mensen moesten ook al die tijd wachten. Laten die ontevreden boeren het eens in een fabriek proberen. Amsterdam mw. R. Versluis-Gankema Dictatuur (2) De heer Tober vindt het verplicht stellen van de bromfietshelm dicta tuur. Waarde heer Tober, de brom fiets is een fijn vervoermiddel, waar van ik al ruim 20 jaar gebruik maak. Velen met een 'kale kop' hebben nooit een helm gedragen. Mijn haar dos mag nog gezien worden ondanks het gebruik van 'de helm'. Tweemaal heeft mijn helm mijn hoofd gered. De eerste keer bij een val dcor plotseling opkomende gladheid, de tweede keer was het een aanrijding met een auto (met veiligheidsgordels). Deze keer had ik een schouder, enkele ribben en een long kapot. Na vier maanden was ik weer het heertje. Komt u mijn helm eens bekijken en ga eens met mij op bezoek bij mensen die levens lang verminkt zijn doordat ze geen helm droegen. Als u uzelf niet be schermt, doet de overheid dat, en terecht. Gebruik uw verstand, en be scherm het met een helm! Hardenberg K. Schnieder De Rotterdammer Nieuwe Haagse Courant Nieuwe Leidse Courant Dordts Dagblad Uitgaven van B.V. De Christe .iike Pers Directie. Ing O. Postma, F. Diemer Hoofdredactie: J. Tamminga. Hoofdkantoor: NZ. Voor burgwal 280, Postbus 859, A'dam. Telefoon 020-22 03 83. Postgiro: 26 92 74. Bank: Ned. Midd. Bank (rek nr 69 73 60 768). Gem giro X 500. Dictatuur (3) Hebben de 'arme slachtoffers' van de 'valhelmdictatuur' er wel eens aan gedacht, welke dictatuur ze zelf uitoe fenen met hun geknal en lawaai; één nachtmerrie voor moeders met kleine kinderen en oude mensen. Ga fietsen, dan gebruik je je spieren en hoéf je geen valhelm te dragen! Valhelm mag dan toch wel hoor! Amsterdam mw. M. G. Zuidema-Bos woord. Ik vrees dat hij voor de toon aangevende kringen in de VS gelijk heeft. Ik vrees daarom ook diat indien Nixon per impeachment wordt opge ruimd er toch niet veel zal verande ren. Nixon heeft trouwens zijn opvol ger zelf al aangewezen. De Watergate- zaak enz. noemt de heer Van Wijk 'schoonheidsfoutjes'. Engens heeft de heer Van W. gelijk want het systeem van de VS wordt er niet door aange tast. Het zou veel meer aangetast moeten zijn door bijv. de Ind.o-Oh.ina- poliitiek. Maar de heer Van W. is best tevreden met de 'beëindigde' oorlog m Vietnam. Helaas is het Amerikaan se congres enz. daar ook mee akkoord. Een en ander zou ook een reden zijn om het NAVO-bondgenootschap met dit Amerika op te zeggen. Amsterdam D. Veenstra Dzn. Kinderarbeid Naast de vele 'zonden' waaraan de STER ziich schuldig maakt, ml. het laten opvoeren van kitsch-toneelstuk- jes, het 'roven' van flarden klassieke muziek, het bederven van kinderlied jes, maakt ze zich vooral schuldig aan het gebruiken van kinderen voor com merciële belangen. Zij moeten kome die-spelen om de portefeuilles van de fabrikanten (en de beurzen van ou ders?) te spekken. Ik vind dit afschu welijk en begrijp niet waarom, voor zover me bekend is, niemand uit peda gogische kringen daar ooit tegen heeft geprotesteerd. Het heet nu, dat de SER een onderzoek zal instellen of hierbij sprake is van overtreding van de wet op kinderarbeid. Mooi, maar is daarbij ook in het geding de psycholo gische schade en in bepaalde gevallen de kans op karakterbederf bij die kinderen? Kinderen mogen wel to neelspelen, maar niet voor de com mercie. Onbaatzuchtig, ongedwongen, creatief, als bij vrij-tekenen, boetse ren, knutselen. Echt vrij en blij! Beesterzwaag A. W. Bakker Defensie (6) ■De antwoorden van de heer Daalder getuigen helaas meer van politiek op portunisme dan van christelijke ge drevenheid. Israël noch 1940 kunnen dienen als voorbeelden van noodzake lijk kwaad, omdat in beide gevallen sprake is van dwangposities waarin men zich heeft gemanoeuvreerd of laten manoeuvreren, vaak met eigen schuld. Defensie'offers' worden niet van ons allen gevraagd: sommigen kost het hun leven. Defensie door dreiging met dood en verwoesting, ook van onschuldigen, kan noodt een goddelijke opdracht zijn. Hier geldt alleen de evangelische eis van liefde tot de naaste, zelfs de vijand, wereld wijd, naar de mens zonder God onmo gelijk, maar voor de gelovige christen blijde navolging van Christus, wiens vrede hij niiet kan doorgeven met de bijbel in de ene en een atoombom of zelfs bajonet in de andere hand. Zo is alle oorlogvoering en -voorbereiding in flagrante tegenspraak met het evangelie. H. I. Ambacht jl. Vermaas Vlees In Tr.-Kw. van 18 juli ben ik wat onaangenaam getroffen door het arti kel van de hoofdredactie onder de titel 'vlees'. Ik dacht dat de consu- ment via zijn salaris alle kosten van levensonderhoud uitbetaald krijgt, dus ook van het vlees. Wanneer het vlees goedkoper wordt heeft de consu ment een voordeeltje. Over een recht vaardige verdeling gesproken? Op zijn zachtst gezegd, 'k had van de hoofdre dactie van Tr.-Kw. een rechtvaardiger commentaar verwacht. Wat betreft de schade die de minder ontwikkelde landen hierbij oplopen zou ik willen opmerken dat de vleesinvoer nriet van uit deze landen geschiedt. Oostkapelle L. Wattel tussen de behandeling van ons en van de moslimrebellen, die niet alleen hebben deelgenomen aan een confe rentie met de regering, maar boven dien herhaaldelijk de verzekering van de regering krijgen dat zij sociale en economische hulp zullen krijgen. We zijn blij voor hen en we hopen dat de regering deze verlichte politiek voort zet Deze gearresteerde dominees, missio narissen en leken vragen niet om hulp van de regering. Alles wat hun families vragen ds te worden behan deld overeenkomstig de regels die in onze grondwet zijn vastgelegd. De ge- areesteerden werden niet gevangenge nomen terwijl zij misdaden pleegden; velen van hen werden gepakt op grond van een voorwendsel van mede schuld. Zij hebben in tegenstelling tot de moslims geen wapens tegen de regening opgenomen. De verklaring is getekend door de verenigde kerk van Christus, de vere nigde methodisten kerk, de Phiilip- pijns onafhankelijke kerk, de episco paalse kerk, de baptistenkerk, de me thodisten en luthersen en het Léger des Heils. PHILADELPHIA De Amerikaanse episcopaalse kerk heeft voor het eerst vrouwelijke priesters. Drie gepensio neerde bisschoppen van deze Ameri kaanse vleugel van de anglicaanse we reldgemeenschap hebben elf vrouwen tot priester gewijd 'uit verantwoorde lijkheid aan de heerschappij van Christus en in solidariteit met allen die strijden voor vrijheid, bevrijding en waardigheid. 'De wijding heeft een krachtig protest ontlokt van kanunnik Charles Osbom, de leider van de angLicaansdcatholieke vleugel van de episcopaalse kerk. HAMBURG Het internationale con gres van christen-experantisten dat in Hamburg is bijeengeweest heeft de wereldraad van kerken in een brief gewezen op de voordelen van esperan to voor de komende assemblee van de wereldraad. Het congres herinnert in de brief aan het feat dat het bestuur van de christelijke conferentie in Azië ongelukkig is met het besluit van de wereldraad alleen Europese talen tot officiële werktalen van de assemblee te maken. De esperantisten wijzen de wereldraad er op dat hun congres geen problemen op taalgebied noch hoge uitgaven voor vertalingen heeft president Soeharto. 'De regering wil geen enkele gods dienst in dit land bevoordelen' zei Malik. 'Er is daarom geen bezwaar tegen het houden van de assemblee in Djakarta. Indien de assemblee even wel zou leiden tot tegenstellingen bin nen het Indonesische volk, dan zou dat het nemen van een andere beslis sing nodig kunnen maken', aldus de minister. Hij riep de moslims op van de assem blee niet iets anders te verwachten dan zij in werkelijkheid is. Hij zei het tebetreuren, dat sommigen de aard van de assemblee niet goed be grijpen en de eenheid van het volk daarom op het spel zetten. Mocht de assemblee deze eenheid aantasten, dan zal de regering niet aarzelen 'nee' te zeggen tegen de assemblee. Malik sprak tenslotte geruchten tegen, dat de regering positief zou staan tegeno ver het christianiseren van moslims in Indonesië. ZARAGOZZA Vier en dertig pries ters uit het dioces Zaragozza hebben hun ambt neergelegd uit protest te gen de schorsing van een van hun collega's door de aartsbisschop van dit Spaanse bisdom. In april van dit jaar maakte pater Wilberto Delso bezwaar tegen de lage vergoeding, die boeren in zijn paro chie ontvingen na het breken van een dam. Hij werd door aartsbisschop Cantero Cuadrado overgeplaatst, maar weigerde aanvankelijk het dorp te verlaten. Toen hij tenslotte toegaf aan de conservatieve aartsbisschop en te recht kwam in het dorp Fabara trof hem de schorsing omdat hij weigerde te zwijgen over zijn overplaatsing. Zijn collega's schreven de aartsbis schop daarop een brief waarin zij eisten dat Delso in zijn ambt zou worden hersteld. Deze brief bleef zon der antwoord. ROME (CIC) Gisteren is kardinaal Umberto Mozzoni uit het Vatikaan naar Mozambique en Angola vertrok ken. Hij gaat erheen als persoonlijke vertegenwoordiger van de paus. Het doel van zijn reis is volgens een officiële mededeling van de Vatikaan- se persdienst 'onder de huidige om standigheden voor de bisschoppen, priesters en gelovigen van die kerke lijke gemeenschappen getuigenis af te leggen van de bijzondere en liefdevol*- le steun van de paus'. De Vatikaanse persdienst ontkent elk diplomatiek of politiek karakter van Mozzoni's bezoek aan Mozambique en Angola. De reis heeft een uitsluitend godsdienstig karakter en is particu lier, aldus de persdienst. Kardinaal Mozzoni, op het ogenblik lid van verschillende curiedeparte menten, heeft een lange staat van diplomatieke dienst achter de rug. Praktisch zijn hele priesterleven heeft hij in de Vatikaanse diplomatieke dienst doorgebracht, laatstelijk als nuntius in Bolivia, Argentinië en Bra zilië. DEMONSTRATIES Nederland kent het recht van demon streren en protesteren. Van dat rech maakten de boeren aan het eind var de vorige week een ruim gebruik. Zi gingen niet alleen met hun landbouw machines en trakteren de weg o; maar veroorzaakten daarmee ook over last aan menigeen die daardoor nie op tijd bij zijn klanten, op zijn weri of op het vliegveld kon komen. Nie mand zal behoefte hebben de boerei hun recht te bestrijden, al weken zi daarmee af van het advies van her die nu al jaar en dag met succes hui belangen verdedigen. Niemand zal ook na er kennis van genomen te hebben, twijfelen aan de hoogte var de nood waarin zij verkeren. Zij heb ben weliswaar enkele bijzonder goedr jaren achter de rug, maar dat neem niet weg dat allerlei hogere kosten dit jaar tot een rampjaar kunnen maken als daar niet spoedig in bijge sprongen wordt. Terecht ging minis ter Boersma zaterdag jl. in de Brand punt-uitzending niet in op degenen, die daar op een heethoofdige wijze zeker niet 'de boeren' van Nederland aan 't vertegenwoordigen warea en die maar even van hem wilden horen wat de regering nu gaat doen. Hope lijk komt er spoedig een succesvo overleg. Toch hebben die demonstra ties van de boeren vergelijkingen op geroepen. Men kan niet stellen dat de boeren vooraan stonden om indertijd de jongeren te steunen in hun de monstraties tegen de Vietnam-bomibar dementen of later tegen de misdaden in Angola. Uit die kringen werd nog al eens gehoord dat al die dingen met overleg moesten worden aangepakt en niet met protestakties. Nu hebben de bperen zelf geprotesteerd op een nie mis te verstane wijze. Die demonstra ties golden eigen levensomstandighe den Die van de jongeren niet alleen de levensomstandigheden van anderen maar ook dat leven zelf, zoals het bedreigd werd door westerse mogend heden. Mogelijk zullen velen, nu zij zelf gedemonstreerd hebben ook eens wat meer begrip kunnen hebben voor anderen die voor derden de straat op, gaan. NED. HERVORMDE KERK Beroepen te Vlaardingen: J. L. W. Koppenhol te Huizen; te Slochteren c.a.; L. C. Vogelaar, geestverzorger van het verpleeghuis het Zonnehuis tel Zuidhom wonende te Grijpskerk; te St. Maartensdijk: C. Evers te Leer-! broek. Bedankt voor Nieuweroord-Noordsche-: schut (toez.): H. Smiits te Ingen. Beroepbaar: kand. drs. Oost, voorheen wetenschappelijk medewerker theol. fac. van de Rijksuniversiteit te Gro ningen, Spinelstraat 45 te Groningen. CHR. GEREF. KERKEN Aangenomen naar Komhorn: kand. GJ C. den Hertog te Apeldoorn die bef dankte voor Ridderkerk. Bedankt voor Middelhamis: P. Beekf huis te Noordeloos. GEREF. GEMEENTEN Beroepen te Calamasoo: P. Honkoopj te Kampen. OSLO De regering van Noorwegen heeft opnieuw een bijdrage gestort voor het speciale fonds van het pro gramma tot bestrijding van het racis me van de wereldraad van kerken. De gift is 100.000 kronen (bijna 50.000 gulden). De Noorse regering heeft tot de gift besloten op verzoek van de raad voor buitenlandse aangelegenhe den van de Noorse kerk. Vorig jaar heeft de regering in Oslo ook reeds een bijdrage gestort. De Nederlandse regering heeft vorig jaar 500.000 gul den bijgedragen en de Zweedse rege ring heeft tweemaal 100.000 kronen geschonken (samen ongeveer 125.000 gulden). Van een verslaggeve DEN HAAG Het ARP-kamerlid mr. J. N. Scholten wil dat de Tweede Kamer volledig wordt ingelicht over de onwang van de diefstal in 'Huize Doom'. Ook wil hij weten door wie en op welke wijze de beveiligings maatregelen vcor dit" museum werden vastgesteld. door Aldert Schipper Nixon (3) Wat een prachtig schrijven was dat in Trouw-Kwartet van 1 augustus, inge zonden door de heer P. C. van Wijk uit Rotterdam. Hij had de kwestie •president Nixon' niet duidelijker en juister kunnen zeggen. Is er geen enkel dankwoord bij de mensen b.v. voor het doen beëindigen van de oorlog in Vietnam door de president? Wij allen hebben toch ook de Ameri kaanse jongens terug zien komen, voorgoed. Ik heb ook nooit begrepen waarom de kerken geen dankdag heb ben uitgeschreven. Breda mw. J. v. d. Linde Nixon (4) De heer Van Wijk acht deze man een Amerikaan in de goede zin van het Park Jong Suk, een Koreaan die om zijn etnische achtergrond geen baan kon krijgen bij de Japanse metaalgigant Hitachi, heeft de recht zaak tegen het bedrijf gewonnen. De gerechtelijke uitspraak volgde na een lang proces, waarin het programma tot bestrijding van het racisme 15.000 dollar (bijna 40.000 gulden) heeft geïnvesteerd. Het gerechtshof In Yokohama veroor deelde Hitachi tot betaling van ruim 16.000 gulden achterstallig salaris en een schadeloosstelling van bijna 5000 gulden. De uitspraak was de ontkno ping van een drie en een half jaar durend gevecht waar talrijke Korea- nen in Japan met een levendige be langstelling naar hebben uitgezien. Park werd in september 1970 ontsla gen. nadat hij geslaagd was voor het todat ngsexamen van Hitachi. De oor zaak voor zijn ontslag was het feit dat Hitachi ontdekte dat Park lid was van de 600.000 personen omvattende Kore aanse minderheid. Park kreeg daarop steun van de Koreaanse kerk in Japan en ook van de grote Japanse kerken. De kerkelijke vrouwenbeweging be sloot tot een boycot van Hitachi-pro- dukten en trachtte deze boycot ook naar andere landen te 'exporteren.' De Asahj-Sjimboen noemt de gerech telijke beslissing van historische bete kenis. De krant vroeg Park naar zijn persoonlijke belevenissen tijdens het drie- en een halfjarige proces. 'De rechtzaak was goed voor mij afgezien nog van de uitslag. Ik heb er mijn status als Koreaan door kunnen beves tigen, hetgeen een grote overwinning voor mij persoonlijk was.' Park ver telde de krant dat het proces begon toen hij 19 jaar oud was. 'Ik was toen zo verlegen dat ik niet eens in de rechtzaal durfde te gaan zitten. Ik moest aldoor denken: Waarom moet ik dit midden in mijn jeugd meema ken, alleen omdat ik toevallig geen Japanner ben?' Park begon de recht zaak op aanraden van enkele vrien den. Maar zijn zuster raadde hem het proces af. 'Je weet nooit hoever je de Jappen kunt vertrouwen', zei zij. En zijn moeder zei dat zij hem zou verstoten als hij naar de rechter zou lopen. Tijdens het proces meende Park vaak dat hij het proces maar beter kon opgeven. 'Ik voelde me tegenover de rechters in hun rode mantels en hun juridische taal net zelf de beklaagde'. Park had evenwel een organisatie ach ter zich, die hem bijstond. Veel steun kreeg hij via de Japanse kerk van het programma tot strijd tegen het racis me van de Wereldraad van kerken. Naarmate het proces vorderde nam ook het zelfbewustzijn van Park toe. Hij kwam te wonen in een buurt, waar meer Koreanen wonen en stu deert nu Koreaans. Zijn omgeving zegt van hem dat hij weer een gezon de jongeman is geworden met een lachend gezicht, die trots is op zijn afstamming. 'De postbode belt altijd tweemaal', cloor James M. Cain. Uitg. De Arbei derspers te Amsterdam. 159 blz. Prijs 11,50. 'De postbode belt altijd tweemaal^ verscheen in 1934 en was vanaf dal moment een bestseller. Cain schreef daarna nog een vijftien boeken. Maar het niveau van zijn eersteling heeft hij toch nooit meer gehaald. Het wordt nu geheel terecht heruitgege ven in de serie 'crime de la crime'. AO-boekje nor 1523: De grote drie, door T. Crijnen. Uitg. Stichting IVIO, Lelystad. 20 blz 1.25 Bij uitgeverij Querido, Amsterdam zijn weer een aantal salamander-poc kets verschenen: Leeuwen hongeren in Napels, door J. Fabnicius (6e druk; 189 blz); Kinderland, A. v. d. Leeuw (7e druk; 198 blz); Het kwijlen van de duivel, door J. Cortézar (2e druk; 192 blz); Strafhok, door B. Vianen (2e druk; 219); Het dagboek van Malte Laurids Brlgge, door R. M. Rilke (4e druk: 188 blz); Het vege lijf, E Caldwell 2e druk; 155 blz); Een gast in uw huis, W. Corsari (4e druk; 190 blz.). !rijs per deel 4,25 Modellen voor radikale dckokratlse- ring, door R. Schwendter. Een deel uit de reeks Procesrmateriaal, van de uitgeverij Nelissen in Bloemendaal 136 blz 12,90 Boeketje Buysse, een levensschets er een bibliografisch overzicht gevolge door getuigenissen en verlucht mei vele illustraties. Het is een uitgave van Manteaux, Brussel-Den Haag naar aanleiding van het verschijnen van het Verzameld Werk van Cyriel Buys se. Redactie en samenstelling: Karé Jonokheere. 53 blz. - 1.25. Dat gaat toch alleen ons belden aan? door drs. J. Bonda. Uitg. Gideon Hoornaar 46 pag., prijs 3. Onderti tel: christelijk huwelijk en voorechte lijk geslachtsverkeer. De schrijver, ge reformeerd predikant te Stiens, waar schuwt in zijn geschriftje tegen aan passing van de verlangens van dez« tijd. Irma Anne door Else Vlug. Uitg Gideon, Hoornaar, 240 pag., priji 7.90. Dit boek behelst het levensver haal vart Anne Bouwmeester die eer omvangrijk zendingswerk opbouwde in Brazilië. Een ongewone Nederland se vrouw. Dominee van de 'Sunset Strip', dooi Arthur Blessitt. Uitg. Gideon, Hoor naar, 289 pag., prijs 8.90. De auteui vertelt over zijn pastorale ervaringen in ch rosse buurt van Los Angeles.

Nieuwe Leidsche Courant | 1974 | | pagina 2