Nixon wil tot het einde doorvechten Kraker Aage M. weer in arrest Halfvolle Koffiemelk St. Clair dwong president tot 'bekentenis' Meisje (10) vermoord in Amsterdam in deze krant Het Kwartet Plan EL AL: Straks zelf pakje brood meenemen MJLl Zogezegd Droog weer Senaat spreekt Kissinger vrij Daf Geldrop mag toch uitbreiden In Zwitserland verdronken De paden c» fles1000 gram py i idee Stadsbus aangereden, twaalf gewonden Nederland vertraagt acties ten gunste van Chilenen niet thuis in verhuizen 12 CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR 1EIDEN EN OMGEVING Jteenstraat 37 Postbus 76 Telefoon 31441 Nieuwe JLeidse Courant WOENSDAG 7 AUGUSTUS 1974 55ste jaargang no. 106 vooraanstaande prot. christelijke dagbladen Gironr. 269274 t.n.v. B.V. De Christelijke Pers, Amsterdam „Stantvastich is ghebleven mijn hert in teghenspoet l" Abonnement 12,02 per maand, per kwartaal 36,05 Van een medewerker AMSTERDAM De Israëlische luchtvaartmaatschap pij EL AL wil echte luchtbussen in bedrijf stellen. Dat wil zeggen dat de passagiers niet langer verwend worden door aardige meisjes in uniform, maar dat ze een thermosfles koffie en een pakje brood moeten meenemen. Als de plannen van El Al kunnen worden verwezen lijkt dan zal men volgend jaar in de 'Jumbo's (Boeing 747) tegen verlaagd tarief kunnen vliegen. El Al wil op die manier de rentabiliteit verhogen en meer passagiers aantrekken. De directeur van de luchtvaartmaatschappij, Mordechai Ben Ari zal op de volgend jaar te houden conferentie van de IATA zijn voorstellen doen. Die komen erop neer dat in de Jumbo's een 'derde klas' wordt ingesteld, de z.g. De Jumbo's, die in de huidige indeling ruim 350 mensen kunnen vervoeren, zouden volgens de plan nen van El AI 480 mensen kunnen vervoeren. Men bereikt die grotere capaciteit door in het comparti ment van de 'derde klas' op elke rij een stoel te plaatsen. Dat is mogelijk daar de twee vrij brede gangpaden in de Jumbo's aanzienlijk smaller kunnen worden als de ingewikkelde verzorging van de passa giers met serveerwagentjes achterwege kan blijven. Bovendien kunnen de keukens in het derde-klas- gedcelte achterwege blijven. Ook op die plaatsen kunnen stoelen staan. De directie van El Al bespreekt momenteel haar voorstellen met belangrijke andere luchtvaartmaat schappijen. De maatschappij wil een breder publiek bereiken en lie groeiende verlieien legengaan. WASHINGTON (AP, Reuter, UPI) President Nixon heeft laten weten dat hü ondanks de nieuwe onthullingen over Watergate niet zal aftreden. Nixon heeft dit gezegd tegen zijn ministers, die gisteren voor een onverwachte zit ting bij een waren geroepen. 'De. president is vastbesloten aan te blijven'; zo deelde minister van finan ciën William Simon na de vergade ring mee. Het was de eerste kabinets zitting geweest sinds 11 juli. Minister van arbeid Peter Brennan zei gisteren dat Nixon van -oordeel is dat het 'constitutionele proces' inzake de impeachment zijn voorgeschreven loop moest hebben. Minister Simon beeft verklaard dat niemand van de ministers Nixon had gevraagd af te treden. Nixon had op zijn beurt de ministers niet om hun steun gevraagd, omdat zij allen vast besloten waren aan zijn kant te blij- ren staan, aldus Simon. Het Amerikaanse dagblad The Raleigh and. Observer heeft gisteren bericht uit 'hooggeplaatste bron in de Was hington' te hebben vernomen dat Nixon maandag de voor zichzelf ver- nietigende verklaring heeft uitgege ven nadat zijn advokaat James St. C!tir had gedreigd samen met zijn medewerkers op te stappen. St. Clair had Nixon dit weekeinde een ultima tum gesteld dat hij zijn ontslag zou nemen en zou aankondigen dat de ^resident bewijsmateriaal achterhield. Diverse stafleden van St Clair had den gewaarschuwd dat ook zij de biezen zouden pakken als Nixon zijn achtergehouden informatie niet zou openbaren. Berechting Mike Mansfield, de invloedrijke De- Wij kunnen niet de nering naar de hearing zetten. Mr. Rissink, directeur Gasunie, over aardgasvoorziening Droog weer met flinke zonnige perioden, maar later op de dag geleidelijk meer bewolking. Zwakke tot matige zuidoostelijke wind. Maximum-temperaturen circa 22 graden Celsius. MORGEN EN OVERMORGEN: Opklaringen, ook plaatselijk een bui en maximum-temperaturen rond 20 gr. C. Morgen zon op: 05.12 onder: 20.18 maan op: 21.37 onder: 11.08 -Vlooien verdrijven ttebbcn we ze fijn eruit gewipt! John Rhodes, de leider van de Republi keinen in het Huis van Afgevaardig den, heeft aangekondigd dat hij voor Nixons 'impeachment' zal stemmen. Rhodes heeft Nixon steeds krachtig verdedigd. Zijn ommezwaai is een nieuwe zware slag voor president Nixon. mocratische senator, heeft gisteren verklaard dat wellicht over een maand al Nixons berechting in de Senaat kan worden verwacht. Na Nixons 'schuldbekentenis' hebben tal van Congresleden laten weten dat ,zij Nixon nu niet meer zullen steu- fllen. Van de tien Republikeinen in de juridische commissie van het Huis van Afgevaardigden, die onlangs te gen de aanbeveling hebben gestemd om Nixon voor impeachment aan te bevelen, hebben er zes laten weten dat zij van gedachten veranderd zij. Thomas O'Neill, de plaatsvervangende leider van de Democraten in het Huis WASHINGTON (DPA, UPI)" De Amerikaanse Senaatscommissie voor buitenlandse betrokkingen heeft op nieuw haar vertrouwen uitgesproken in minister van buitenlandse zaken Henry Kissinger. Kissinger was bekri tiseerd wegens zijn rol bij het aftap pen van telefoongesprekken van rege ringsfunctionarissen en journalisten in de periode van 1969 tot 1971. Kissinger had op 11 juni in Salzbürg, tijdens een emotionele iede gezegd op te stappen als hij niet van alle blaam zou worden .gezuiverd. Kissinger heeft gisteren verklaard dat geen enkele buitenlandse regering hoeft te twijfelen aan de Amerikaanse buitenlandse politiek nu Nixon door een afzettingsproces woidt bedreigd. Van een verslaggever GELDROP B. en' W. van Geldrop zullen de DAF-aanhangwagenfabriek in die plaats een bouwvergunning geven voor uitbreiding van het be staande complex. Dit omdat het ge meentebestuur van Eindhoven gister middag Geldrop heeft toegezegd om volgend jaar het grootste deel van de weg Eindhoven-Geldrop te zullen ver dubbelen. Van deze weg wordt dage lijks gebruik gemaakt door duizenden pendelaars van Daf, wat meestal leidt tot verkeersstagnaties. Geldrop haf geëist, dat een oplossing voor dit probleem gevonden moest worden, voordat een bouwvergunning werd verleend. Daf dreigde daarom haar vestiging naar België te zullen verplaatsen. Een woordvoerder van de gemeente Geldrop zei desgevraagd dat het nu bereikte compromis een mogelijkheid is op korte termijn maar 'dat op lange termijn andere mogelijkheden voor de afvoer van de Daf-pendelaars gevonden moeten worden*. Geldrop en Daf hebben afgesproken, dat er een nieuwe weg zal komen, op het gebied van de Daf-fabriek, die aansluit op de Eindhovense rondweg. Of deze weg er kemt hangt echter af van Eindhoven. Van een verslaggever LOCARNO De 22-jarige Nederland se toerist Erik Niehof uit Amsterdam is tijdens het zwemmen in het Lago Maggiore nabij de Zwitserse stad Lo carno verdronken. Vrienden met wie hij op een camping verbleef vertelden dat hij plotseling in het diepe ver dween toen hij op een afstand van der tig meter van de wal naar een boot wilde zwemmen. van Afgevaardigden, heeft voorspeld dat Nixon nog slechts op 75 van de 435 leden van het Huis mag rekenen. Vice-president Gerald Ford heeft na Nixons verklaring van maandag ge zegd dat hij Nixon niet meer zal verdedigen en zich verder van com mentaar over Watergate zal onthou den.' Ik ben tot de slotsom gekomen dat het publieke belang niet langer wordt gediend met de herhaling van mijn eerder uitgesproken opvatting dat de president, op basis van alle bewijsmateriaal dat mij bekend is. niet schuldig is aan een overtreding, die impeachment rechtvaardigt'. Gok Volgens waarnemers in Washington gokt Nixon er nu op dat hij niet door de Senaat zal worden afgezet maar mogelijk wordt berispt. Nixon stond voor de moeilijke keuze van afzetting riskeren of aftreden. Aftreden zou betekenen dat hij wei een aantal voorrechten behoudt, zoals zijn pensi oenen het niet behoeven te betalen van zijn proceskosten, die zeer om vangrijk zijn geworden, maar dat hij dan ook het risico loopt dat hij door een gewone rechter naar de gevange nis wordt gestuurd wegens het hinde ren van een gerechtelijk onderzoek. Als Nixon wordt afgezet dan ontloopt hij een eventuele gevangenisstraf, die voor hem nog rampzaliger zou zijn dan als 'de afgezette Nixon' de Ameri kaanse analen binnen tc gaan. Nixon heeft nu kennelijk besloten tot het einde toe aan te blijven. Het Russische persbureau TASS heeft gisteren in dertien regels bericht dat Nixon ernstig gevaar loopt wegens Watergate te worden berecht door de Senaat. Het was de meest openhartige mededeling in de Sowjet-Unie over Nixon sinds deze in Watergate-proble men geraakte. Helene Isaac (ADVERTENTIE) Op het stalen ros de prille morgen in. Na 20 km uithljgen op een hek. Wat Beuk Roomboterkoekjes verorberen. En weer op huis aan. eikedaa een ander koekje. Zoals Beuk Roomboterkoekjes, Leimuiden ongeëVenaarde kwaliteit. (ADVERTENTIE) ,m ^zóóó'n Twaalf passagiers van een bus van liet gemeentelijk vervoerbedrijf in Amsterdam liepen gistermiddag verwondingen op toen de bus op het kruispunt Uiterwaardestraat-Waalstraat door een melkauto in de flank werd gegrepen. De melkauto verleende volgens de politie op dit voorrangskruispunt geen voor rang. Voornamelijk oudere passagiers liepen door de schok van de aanrijding breuken op. Alle gewon den werden «aar het VU-ziekenhuis gebracht. Van een onzer verslaggevers AMSTERDAM De tienjarige Helene Isaac is gistermorgen om streeks half negen dood en ge heel ontkleed aangetroffen bij het sportpark Elzenhagen in Am sterdam-Noord. Het meisje, dat in de Willem Rooy- aardsstraat in Amstërdam-Zuid woon de; was vermist sinds maandagmiddag twaalf uur. Het lijkje werd gevonden door een wandelaar in het struikge was van de G. J. Scheurleerweg. De Amsterdamse moordbrigade, geas- sisieerd door de mobiele eenheid, kamde gisteren de gehele omgeving uit op zoek naar sporen. Tot nu toe kan de politie nog niet meedelen of er sprake van ontvoering is geweest. Het meisje blijkt te zijn verkracht en gewurgd. Gisteren was nog geen enkel kledingstuk van het kind gevonden. Volgens de politie is Helene vermoede lijk op een andere plaats gedood dan waar zij werd gevonden: sporen van een worsteling of sleepsporen zijn niet gevonden. Helene Isaac was maandagmorgen in haar woonhuis met een neefje en daarna alleen. Haar moeder was werk zaam als fysiotherapeute en had om tien over half twaalf nog vanaf haar werk met haar dochtertje gebeld. Toen zij om twaalf uur thuis kwam was Helene verdwenen. Om zeven uur 's avonds waarschuwden de ouders de kinderpolitie. Het slachtoffer was het jongste kind van het gezin Isaac; het had twee oudere zusters. 'De vader is directeur van 'Maxis', een dochter-onderneming van De Bijenkorf. De politie ziet overeenkomsten met de nooit opgelos te moord op het negenjarige jongetje Basje Bloemena, dat in dezelfde buurt woonde en op bijna dezelfde datum op 4 augustus 1971 dood werd gevonden. De politie, die een buurt onderzoek instelt, verzoekt iedereen, die Helene Isaac meent te hebben gezien, of an- v derzins inlichtingen kan verstrekken, een van de vier volgende telefoon nummers in Amsterdam (020) te bel len: 752399, 752135; 752274, 752217. Het signalement van het meisje is: lengte 1.40 meter, stevig postuur, blauwe ogen, kort blond haar, gekleed in spijkerbroek, blauw T-shirt met lange mouwen en groene Zweedse muiltjes. De oproep om medewerking aan het onderzoek geldt met name voor mensen, die wonen in de omge ving van het sportcomplex Elzenha gen, waar liet meisje dood werd ge vonden. Politiemannen omsingelden Haags huis na afluisteren telefoon Van een onzer verslaggevers DEN HAAG De beruchte kraker Aage M. (32) is gistermiddag in een woning aan de Haagse Sehenkkade gearresteerd. Op. 18 april ontsnapte M. uit het huis van bewaring in Leeuwarden, waar hij toen net begonnen was een straf van viereneenhalf jaar uit te zitten voor het plegen van zo'n veertig inbraken. De Haagse recherche had het onderduikadres al elf dagen op hel oog. Het onderzoek naar de verblijfplaats van M nam een beslissende wending toen rechercheurs in het kraken van een kluis van een AMRO-bank aan de Leyweg het werk van de voortvluchti ge vermoedden. Bij die inbraak, in de nacht van 21 op 22 juli, is overigens niets gestolen. Aage M. ontkent ech ter deze inbraak te hebben gepleegd. Enkele dagen na de inbraak ontving de Haagse politie enkele anonieme telefonische tips, die wezen in de richting van het pand Sehenkkade 293. Na overleg met het openbaar ministerie gelastte de Haagse officier van justitie een gerechtelijk vooron derzoek. De rechtercommissaris gaf toen de opdracht tot het afluisteren van de telefoon bij de vermeende schuilplaats van M. Gisteren kreeg de politie zekerheid en met twintig re chercheurs en acht 'geüniformeerde werd aangetroffen op de tweede etage, in een slaapkamer. Hij bood geen verzet. De ledaer van het onderzoek de hoofd inspecteur J. Posthumus, plaatsver vangend chef van het bureau één van de centrale recherche, zei ons gistera vond, dat de bij het onderzoek betrok ken rechercheurs de instructie hadden gekregen bij een eventuele ontsnap pingspoging van M. niet te schieten. Men wilde bij zijn aanhouding geen enkel risico nemen. Overigens zijn in de woning geen vuurwapens aange troffen. Wel vond men apparatuur, waarmee M. alle politiezenders in het hele land kon ontvangen. Ook ontdek te men afluisterapparatuur, verborgen in een asbak en een aansteker. Tijdens de actie was alleen M. in het DEN HAAG Het 'ministerie van buitenlandse zaken te Den Haag heeft een bericht in het Britse blad The Guardian ontkend dat Nederland sa men met Engeland en Ierand een diplrmatiek initiatief van de negen EG-landen heeft vertraagd om politiek asyl te verlenen aan ter dood of tot levenslange veroordeelde Chileense politieke gevangenen. Desgevraagd reageerde het ministerie met de opmerking dat Nederland ten aanzien van ter dood veroordeelde politieke gevangenen altijd wacht met protesteren totdat het vonnis van kracht geworden is. De vier medewer kers van wijlen president Allende, waar het hier om gaat hebben echter direct na hun ter dood veroordeling van de Chileense militaire regering gratie gekregen. Volgens het ministerie van buiten landse zaken wordt er uiteraard tus sen de EG-ambassadeurs overleg ge pleegd over allerlei aangelegenheden die te maken hebben met de Chileen se politieke gevangenen. Nederland heeft tot dusverre 124 van hen toe stemming verleend het laad binnen te komen. Nederland doet dus wel dege lijk iets aan deze zaak. Op dit mo ment is er geen specifieke actie van EG-ambassadeurs in Chili aan de gang en kan er dus ook geen sprake zijn van vertraging door Nederland van een dergelijke actie, aldus het minis terie. Ook Engeland heeft het bericht in The Guardian tegengesproken. Zie verder pagina 5. Drama van misverstanden maar zeg maar dat er sprake is van een komedie van vergissingenzonder er verder op in te gaanZelden heeft een president zich zo vergist. Zelden krijgt een krant gelegenheid om zo direct geschiedenis op te tekenen. Leest u mee? Abonneer eens iemand. Desnoods uzelf. NIEUWE ABONNEE NAAM: STRAAT: GIRO: PLAATS: Wenst abonnement op: TROUW DE ROTTERDAMMER NIEUWE HAAGSE CRT. NIEUWE LE1DSE CRT. DORDTS DAGBLAD (aankruisen a.u.b.) Betaalt per maand/kwartaal Opgegeven door: Naam: Adres: Plaats: IK ONTVANG GRAAG: Artikelen-serie 'Ondernemings raden' door prof. dr. H. J. van Zuthem, Gezellige rookverdrijver. Altijd paraatmap briefpa pier èfi pen). Een postzegel is niet nodig. Die betalen wij. (ADVERTENTIE) ^INTlRNAlj erkend verhuisbedrijf HmhMH De Haan's Expeditie b.v. Alblasserdam-Edlsonweg 4 - Tel. 01859-3333 j Binnenland Kabinet beslist nog niet over boeren 5 Landré: Tros heeft veel teweeggebracht 7 Buitenland Nixons verklaring 11 Kerk Vredesweek: nieuwe wapenfeiten 2 Sport Henk van Leeuwen stopt met voetballen 9 Economie Probleem met gas 8 Kans voor werf 8 Lezers schrijven -2 Nieuwe boeken 2 Kudlo en tv 4 Strips, feuilleton 4 Puzzel 4 Beur* C Dichtbij en verder 7 Weer. oproep toeristen 7 Commentaar 7 Familieberichten 10

Nieuwe Leidsche Courant | 1974 | | pagina 1