andjes tonen Nixon Is mede-complotteur Tekst van Nixons verklaring Sadat beschuldigt kolonel Khadaffi van samenzwering Moskou wil met Washington kwestie Cyprus oplossen y Waarschuwing vooraf: als ik nu nog eens lieg is dat in onwetendheid Portugal verwacht veel van de EEG Franse premier geeft ministers 'rapportcijfer' Sociale nood in Israël Bomaanslagen op gebouwen van de MSI in Rome OUWXWARTBT W OENSDAG 7 AUGUSTUS 1974 BUITENLAND T7/K11 IA moest onder zware druk worden gezet At LSHLXCTON (AlP, Reuter, I) Uit de afschriften van drie geluidsbandjes met ge- ekken, die Nixon zes dagen de Watergate-inb ra ak met stafchef Bob Haldeman ft gevoerd blijkt dat de pre- ent opdracht heeft gegeten de onder zware druk te zetten mee te werken aan het smio- van een onderzoek van de I naar de Watergate-inibnaak. komt naar voren als een minent medeorganisator van komplotten. de afschriften blijkt voorts dat Haldeman, die destijds stafchef het Witte Huis was, Nixon op 23 1972 (de Watergate-inbraak was 17 juni 1972) heeft verteld dat de amalige minister van justitie John chell, die Nixons verkiezingscam- pe leidde, wellicht van tevoren op hoogte was geweest van plannen de Watergate-inbraak en het af teren van gesprekken in het ge- iw van de Democratische partij, bandjes met de gesprekken heeft on gisteren overgedragen aan het gres, nadat hij zijn onthutsende ;larlng had afgelegd, dat hij 'onop- jlijk' gegevens had achtergehou- bandjes bevatten voorts belastend eriaal tegen Nixon, zoals een ver- zing naar gunsten die waren bewe- aan CIA-directeur Richard Helms dat het nu eens tijd werd dat ms het Witte Huis een dienst zou ijzen en helpen voorkomen dat de die belangrijke Watergate-gege- op het spoor was, verder onder- hiernaar zou doen. tchell mm ver K m rijg 'A m lA: CAIRO (Renter, AiP, UPI) President Anwar Sadat van Egypte heeft de Libische leider kolonel Moeammar Khadaffi ervan be schuldigd, dat hij opdracht had gegeven om een presendentieel buitenhuis bij Marsa Motroe in Egypte op te blazen. heeft voor de gevaren die ontstaan als gevolg van steeds groter wordende Russische wapenleveranties aan Arabi sche landen. Uit Beiroet wordt gemeld dat een Israëlische miliatire kolonne gisteren geprobeerd heeft het zuiden van Liba non binnen te dringen. Na een vuur gevecht van drie uur zouden de Isra eli's gedwongen zijn geweest, terug te trekken. Er is niets meegedeeld over slachtoffers of schade. Van Israëlische zijde is geen melding gemaakt van een incident. President Nixon heeft gisteren zijn Nixon minister Henry Kissinger en gevoel dat dit erg schadelijk zou zijn om het onderzoek voort te zetten. Het gaat om wat Cubanen, Hunt en een heleboel andere hokus pokus, waar wij zelf niets mee te maken hebben.' kabinet bijeengeroepen om daar zijn positie te bespreken. Links van rechts van hem minister van defensie James Schlesiwrer. het afschrift van zijn ontmoeting stafchef Haldeman in de ochtend- i van 23 juni 1972 staat dat in en Haldeman een discussie lden over de Watergate-inbraak. sl, wat voor den duivel. Wist Mit- 11 hiervan af?' vroeg Nixon. Halde- 'Ik denk wel dat hij het wist. Bchien kende hij de details niet. ar ik denk wel dat hij het wist', ton: 'Hij wist niet hoe het zou rden aangepakt. Maar welke stom- it wist dat dan -wel?' irop vertelde Haldeman dat op don Liddy, een voormalige mede- ker van het Witte Huis die later reroordeeld als leider van de zoge- ide. 'locdgietsers-groep!, druk uitgeoefend om informatie te •ijgen en dat Liddy als hij onder ruk stond, hij de mensen aanspoorde t&rder te werken. Jixon: 'Onder druk van Mitchell?' "Wfman: 'Kennelijk wel'. Nixon: Mitchell, Mitchell was op dat it (onverstaanbare passage volgt). Ideman vertelt Nixon verder dat de I het onderzoek naar Watergate t geheel onder controle had. Pa ck Gray, het waarnemend hoofd de FBI (federale recherche) zou dat ogenblik niet, helemaal in at zijn geweest het onderzoek hin de 'perken' te houden. Bij een lerzoek zou worden nagegaan waar geld, dat de Watergateinbrekers zak hadden, vandaan kwam. De I zou dan terechtkomen bij het nité tot de herverkiezingen van Dit comité ontving cheques derden ter ondersteuning van sons verkiezingscampagne. Halde in: 'Het FBI-onderzoek leidt nu in richting van meer produktieve ge- Kien, omdat zij de gevers van het ld hebben kunnen opsporen niet het geld zelf maar via de nkbronnen de bankieren het derzoek gaat richtingen op die wij ft wensen'. Haldeman vervolgt dat teil en Witte Huis-adviseur John - het plan hebben geopperd om onderdirecteur van de CLA, Ver- Walters. te bewegen FBI-direc- ir Patrick Gray te laten opbellen t deze zich maar niet met de zaak >est bemoeien en zeggen: 'Blijf hier or den duivel uit, dit is een zaak tarvan wij niet willen dat jullie mee doorgaan'. arkensbaai xon vond dit een uitstekend idee levert adviezen voor de aanpak van zaak. Zo zegt Nixon: 'Als je in ntact treedt (onverstaanbare passa- mensen, zeg dan, 'kijk, het obleem is dat daarmee de hele zaak n de Varkensbaai (de mislukte inva- vanuit de VS op Cuba van 1961) irdt opengegooid. )eze zaak. was voor de CIA een Êinig verkwikkelijke affaire, omdat CIA de zaak had georganiseerd, aar moest wijken voor het veto van esident John Kennedy, xon wil kennelijk met het Varkens- ai-argument de CIA bewegen tot Edewerking omdat de president aan- dat de CIA niet graag de vuile is van de centrale inlichtingendienst het Cuba-avontuur zou willen bui- ihangen-red). xon vervolgt zijn advies aan Halde- dat deze de CIA moet zeggen: n de president heeft het gevoel dat (nu een persoonlijk advies aan aldeman-red) ah, zonder verder in itails te gaan lieg niet tegen hen die mate dat je zegt dat er geen rake van betrokkenheid, maar zeg aar dat er sprake is van een kome- e van vergissingen, zonder er verder in te gaan maar zeg dat de esident gelooft dat daarmee de hele irkensbaaikwestie weer wordt open- gooid. En, eh, omdat deze mensen oeteren om.(onverstaanbaar) en 't zij de FBI moeten laten komen en inverstaanbare passage) ga niet ver- er in deze zaak duiken.' Nixon had aldeman gezegd, dat hij de CIA- ensen moest zeggen: 'Als je aan fze zaak begint komen er heel wat igen naar boven en wij hebben het Howard Hunt Op een tweede ontmoeting op 23 juni vertelt Nixon dat Haldeman tegenover de CLA de naam van Howard Hunt moet laten vallen om de CIA onder druk te zetten. Hunt had tijdens de Varkensbaai-invasie voor de CIA ge werkt en was later lid van de staf van; het Witte Huis geworden. Als zodanig werkte Hunt mee aan de inbraak in het kantoér van de psychiater van Daniël Ellsberg. In het tweede gesprek zegt Nixon: 'Zeg maar gewoon... (onverstaan baar) er slecht met die Hunt. Ah, hij weet te vervloekt veei, als hij betrok ken was.bij die Cuba-affaire zou dat een fiasco zijn. Dat zou een slechte indruk geven van de CIA, van Hunt en zou de hele Varkensbaai zaük bela.- chelijk maken. En dat zou erg ongelukkig zijn voor de CIA, voor het land en op dit moment voor de Amerikaanse buiten landse politiek. Zeg maar-gewoon dat ze moeten ophouden'. Nixon had tijdens zijn gesprek met Haldeman de raad gegeven de CIA maar eens hard aan te pakken: 'Speel het hard. Op die manier spelen zij het ook en op die manier gaan wij het ook spelen'. Watergate-geld Over het geld dat de Watergate-in- brekers hadden gekregen, en waarvan de FBI wilde weten waar het vandaan kwam hadden Haldeman en Nixon eveneens een interessante discussie. Nixon: 'All right'. Nixon vraagt of de gevers van het geld op te sporen zijn. Haldeman: 'Ja, dat kan. Het is direct op te sporen en er is nog meer, dat van mensen uit Texas afkomstig is en dat naar de Bank van Mexico is gegaan en dat eveneens bij de Mexicaanse Bank kan worden achterhaald. Zij de FBI) zullen vandaag hun namen krijgen'. Nixon: 'Wel, ik bedoel, er is geen 'mogelijkheid ik denk er aan wat wij zullen zeggen als zij niet willen meewerken? Zij moeten zeggen dat zij door de Cubanen zijn benaderd. Dat moet Dahlberg zeggen (JJahlberg was één van de geldgevers) en mensen uit Texas moeten ook zeggen dat zij. Haldeman: 'Als zij dat zullen doen. Maar da-n zijn wij voortdurend afhan kelijk van steeds meer mensen, dat is het probleem. En zij (de FBI) zullen ophouden (met het verdere onder zoek) als wij een andere route zouden inslaan'. Sadat deed zijn beschuldiging in een scherpe brief aan Khadaffi en andere leden van de regerende Libische revo lutionaire commendoraad. De presi dent onthulde ook, dat Libië had geëist, de Mirages terug te sturen, die het aan Egypte had geleend na het uitbreken van de oktoberoorlog tegen Israël. De Egyptische president, die dit jaar nog een bezoek aan Frankrijk zal brengen en zelf bezoek van de Franse president Giscard d'Estaing krijgt, heeft Khadaffi laten weten dat hij zijn Mirages terug kan krijgen. Hij moet maar een afgezant sturen, die een tijdschema moet opstellen. Sadat heeft de kolonel voorts meege deeld dat Egypte geen land is dat kan toegeven aan pressie van buiten af. Het kan ook niet worden omgekocht en zal geen infiltraties toestaan. De Egyptische president zei het te be treuren, dat de door Khadaffi veroor zaakte anomositeit Libië tot een buf ferzone tussqp de Arabische Westen en het Arabische Oosten heeft ge maakt. Egypte heeft intussen ook het besluit genomen, hel voor Egyptische meisjes moeilijker te maken, met mannen uit uit andere Arabische landen te hu wen. Vele huwelijken niet Arabieren uit andere landen eindigen in een scheiding. Nog meer Egyptische vrou wen leiden een naar Egyptische maat staven onwaardig bestaan in sommige Arabische landen. Haldeman: 'En u lijkt eraan te denken dat '.zij hen moeten bewegen te stoppen (met het onderzoek)?' NLxon: 'Precies, fijn'. MOSKOU, NICOSIA (AP, UPI, Reu ter) De Sowjet-Unie heeft Amerika opgeroepen om samen te werken bij het regelen van internationale militai re conflicten. De oproep werd gedaan naar aanleiding van het feit dat Mos kou door Washington is genegeerd bij de pogingen, de crisisop Cyprus te regelen. Het artikel, waarin van de oproep melding wordt gemaakt, werd gepubli ceerd door het partijblad Prawda en maakte deel uit van een analyse van president NLxons laatste bezoek aan Moskou. Als voorbeelden van samen werking werden genoemd de regeling van de laves tie Vietnam en het Ber- lijnse probleem. De Sowjet-Unie heeft al eerder haar ongenoegen kenbaar gemaakt over de manier, waarop de westelijke landen de Cyprische kwestie hebben aange pakt. Gisteren schreef de Prawda, dat de Russische regering de terugkeer van president-aartsbisschop Makarios eist. Gisteren zijn Turkse troepen voor afgegaan door een barrage van mor tier- en granaatvuur uitgewaaierd over de heuvels bij Kyremia op Cyprus. De Grieks-Cyprische troepen in de buurt moesten zich terugtrek ken. Op verzoek van een Griekse kolonel trachtte een gepantserde een heid van de VN de opmars van de Turken te stuiten. Deze moest echter vluchten voor geconcentreerd mortier vuur van de Turken. Het was de tweede keer in vijf dagen dat de Turken probeerden de strate gisch belangrijke bergen ten westen van Kyrenda te veroveren. Eeuw van de vrouw BUENOS AIRES (AP) De 21ste eeuw wordt de eeuw van de vrouw, heeft de Argentijnse presidnt me vrouw Isabel Peron gezegd bij de opening van het 13de congres van het internationale verbond van vrouwelij ke zakenlieden en academici. Het con gres wordt bijgewoond door ongeveer 500 vrouwen afkomstig uit 80 landen. Het werdt voorgezeten door de Cana dese Nazla Dane, en duurt tot en met vrijdag. Israël In het Israëlische parlement heeft premier Yitzak Rabin verklaard be reid te zijn tot onderhandelingen met Jordanië, maar ook elke gelegenheid te zullen aangrijpen om 'nietgepubli- ceerde ontmoetingen met vertegen woordigers van Arabische landen te houden' als daardoor onderhandelin gen voorbereid kunnen worden. In deze opvatting werd hij gesteund door 56 afgevaardigden. Er waren 43 tegen stemmers. Minister van buitenlandse zaken Yigal Allon is uit de Verenigde Staten te ruggekeerd met de verklaring dat hij de Amerikaanse leiders gewaarschuwd LISSABON (EFE) Portugal zal nieuwe onderhandelingen gaan voeren over het handelsverdrag dat het met de Europese gemeenschap heeft geslo ten ten einde zijn betrekkingen met de EEG te verdiepen 'wanneer de politiek hypotheek, die ons dwingt met de hoed in de hand aan de deur te wachten is weggenomen'. Dit heeft de Portugese minister van buitenland se zaken, Mario Soares, tegenover de 'Diario de Noticias' verklaard. 'Het opdoeken van ons koloniale im perium zal leiden tot ingrijpende wij zigingen in ons bestaan, zowel sociaal als economisch. Maar de vooruitzich ten zijn gunstig, omdat de honderden miljoenen escudos van de militaire begroting voortaan voor de belangen van de gemeenschap kunnen worden gebruikt', aldus Soares. Honderden blanken hebben in Loean- da. de hoofdstad van Angola, een demonstratie gehouden. Zich niet sto rend aan het door het militaire be stuur ingestelde uitgaansverbod reden zij claxonerend en leuzen tegen het leger en de Afrikaanse nationalisti sche bewegingen roepend door de straten. Jordanië heeft laten weten dat het verbaasd is over de verklaring van de Egyptische minister van buitenlandse zaken Ismail Fahmi, dat de regering in Cairo-gekant is tegen de terugkeer van de door Israël bezette westelijke Jordaanoever onder het gezag van Jordanië. Fahmi zei dat de 'wettige Palestijnse vertegenwoordigers' over de toekomst van het gebied moeten beslissen. Drie weken geleden sloot koning Hoessein van Jordanië een akkoord met president Sadat van Egypte, dat Jordanië deze rol toebe deelde. PARIJS (Reuter) De Franse pre mier Jacques Chirac heeft verklaard dat een aantal leden van zijn uit vijftien leden bestaande kabinet niet aan de verwachtingen hebben vol daan. Hun optreden in de eerste twee maanden is 'beneden het gemiddelde' geweest, aldus Chirac in een vraagge sprek voor de Franse radio en tv. Volgens Chirac hebben slechts vijf ministers het 'uitmuntend' gedaan: onder meer minister van binnenlandse zaken Michel Poniatowski en minister van financiën Jean Pierre Fourgade. Wie een onvoldoende hebben behaald, in Chiracs ogen, werd niet gezegd. Hij liet weten dat 'enkelen' nog niet de gelegenheid hebben gehad hun bekwaamheid te bewijzen. Minister van buitenlandse zaken Jean Sauvag- nargues en minister van justitie Jean Lecanuet behoren tot de groep van negen, die niet van het stempel 'uit muntend' zijn voorzien. Chirac zei dat hij een eerste interim- rapport klaar heeft over de leden van zijn kabinet DIMONA (AP) Ongeveer 65.000 Israëlische gezinnen met vier of meer kinderen van wie negentig procent van Noordafrikaanse en Aziatische af komst verkeren in verschillende stadia van sociale nood. Dit heeft de Israëlische president Ephaïm Katzir verklaard. Hoewel deze mensen slechts negen procent van de Israëlische bevolking uitmaken, vormen de kinderen 350.000 veertig procent van de kinderbevolking, aldus Katzir. Van hen verkeren 25.000 in diepe nood. Katzir zei dat de kloof die bestaat tussen de Noordafrikaanse en Aziati sche gemeenschap en de joden met een Europese en westerse achter grond, te groot is. Deze kloof moet worden gedicht als Israël een krachti ge samenleving wil scheppen, zo vond hij. Katzir zei dat de nieuwe Israëli sche regering onder premier Jitzak Rabin al maatregelen neemt voor het corrigeren van sociale misstanden. ROME (AP) In vier verschillende gebouwen van de Italiaanse Sociale Beweging (MSI), een fascistisch geo riënteerde partij, zijn gisteren bom men ontploft in een buitenwijk van Rome. Volgens de politie is niemand gewond geraakt. De schade in een MSI-gebouw is echter aanzienlijk. De aanslagen werden gepleegd op een moment dat de politie het hele land afzoekt naar de daders van de aanslag op de passa- gierstrein, waarbij zondag 12 mensen om het leven kwamen. De Zwarte Orde, een ondergrondse neo-fascistische beweging, heeft de verantwoordelijkheid voor de aanslag van zondag opgeëist. Intussen heeft een krant in Bologna laten weten een telefoontje te hebben gekregen van een persoon die lid van de Zwarte Orde beweerde te zijn. Hij dreigde dat nog meer terroristische aoties op komst zijn. Giorgio Almirante, leider van de MSI, heeft beweerd, dat extreem-links voor do aanslag van zondag verantwoorde lijk is. Gedood in Rhodesië KAAPSTAD (AFP) Een negentien jarige Zuidafrikaanse politieman is in Rhodesië gesneuveld, zo heeft politie minister J. T. Krüger in Kaapstad bekendgemaakt. De minister zei dat de politieman was overleden aan ver wondingen. Hoe hii ze opgelopen had deed hij niet uit de doeken. Mihajlow wil werk BELGRADO (AFP) De dissidente Joegoslavische schrijver Mihajlo Mi hajlow heeft bekend gemaakt dat hij een brief aan president Tito heeft geschreven, waarin hij om werk vraagt of, als hem dat niet wordt toegestaan, een vergunning om het land te verlaten. De 39-jarige Mihaj low zei dat hij sinds hij in 1970 uit de gevangenis werd ontslagen, werke loos is geweest. Parkeerdak zakt in MIAMI UPI) Van het gebouw in Miami waarin de kantoren van de Federale drugbestrijdingsdienst zijn gevestigd, is het parkeerdak ingezakt, waardoor tonnen puin en auto's naar beneden kwamen. De politie deelde mee dat tenminste drie mensen om het leven zijn gekomen. Enkele ver misten zijn vermoedelijk eveneens om het leven gekomen. Later trouwen NEW DELHI (AP) De regering van India overweegt de leeftijd waar op de burgers van het land in het huwelijk mogen treden te verhogen. De meisjes in dit land treden meestal op zeer jeugdige leeftijd in het huwe lijk. Daardoor worden in India 13 miljoen kinderen per jaar geboren. Er zijn stemmen op gegaan om de leeftijd waarop vrouwen mogen trou wen tot 18 jaar te verhogen en die voor mannen tot 22. Volgens de hui dige wetten moet een meisje 16 jaar zijn. maar deze worden op uitgebreide schaal overtreden. Droogte Venezuela CARACAS (Reuter) Door droogte in de deelstaat Guarico in het midden van Venezuela zijn 20.000 stuks vee gestorven, staan 60.000 ha rijst te verdrogen en wordt het leven van 100.000 gezinnen bedreigd. Tot nu toe zijn zeker twee mensen van honger en dorst omgekomen. Guarico is de voor naamste rijstschuur van Venezuela. Bommen op Viet Cong SAIGON (AP) Zuidvietnamese vliegtuigen hebben Loc Ninh. waar het hoofdkwartier van de Viet Cong is gevestigd, gebombardeerd. Onder de burgerbevolking zijn talrijke slachtof fers gevallen, aldus een woordvoerder van de Viet Cong. Hieronder volgt de volledige vertaling van de vol ledige verklaring die president Nixon van de Ver enigde Staten maandagavond heeft afgelegd over zijn aandeel in de Watergate-zaak. 'Ik heb vandaag mijn advocaten op dracht gegeven aan de commissie van justitie van het Huis van Afgevaardig den beschikbaar te stellen, en ik maak openbaar de uitgetikte tekst van drie gesprekken met H. R. Haldeman op 23 juni 1972. Ik heb de bandjes met deze gesprekken ook overhandigd aan rechter Sirica om uitvoering te geven aan de uitspraak van het hoog gerechtshof. Op 29 april, toen ik mijn besluit aankondigde het originele pakket van uitgetikte teksten van het Witte Huis openbaar te maken, verklaarde ik dat 'voor zover de president persoonlijk afwist van alles wat te maken heeft met Watergate en het in de doofpot stoppen daarvan, ik deze feiten en alles wat al openbaar gemaakt was, zal vertellen'. Kort daarna, in mei, beluisterde ik voor het eerst enkele van de 64 bandjes die door de speciale aankla ger zijn opgeëist. Bij de gesprekken waar ik toen naar luisterde waren er twee van 23 juni. Hoewel ik besefte dat deze gesprekken problemen kon den doen rijzen, stelde ik mijn staf of mijn advocaat of degenen die mijn zaak behartigen er niet van op de hoogte. Evenmin voegde ik deze ge sprekken toe aan de teksten die reeds aan de commissie van justitie waren toegezonden teneinde die teksten te wijzigen. Verzuim Destijds besefte ik niet de omvang van de verwikkelingen die deze ge sprekken nu blijken te kunnen heb ben. Het gevolg was, dat zij die mijn zaak behartigen, evenals zij die er een oordeel over moeten vellen, dat deden op grond van inlichtingen die onvolle dig waren en in bepaalde opzichten onjuist. Dit was een ernstige verzuim, waarvoor ik de volledige verantwoor delijkheid op me neem en die ik diep betreur. Sinds het besluit van hooggerechtshof van twaalf dagen geleden heb ik mijn advocaat opdracht gegeven de 64 bandjes te analyseren. Ik heb er zelf ook een aantal beluisterd. Daardoor is duidelijk geworden dat delen van de opnamen van deze 23e juni afwijken van bepaalde verklaringen die ik eer der heb afgelegd. Daarom heb ik opdracht gegeven de teksten onmid dellijk beschikbaar te stellen aan de commissie van justitie, zodat ook deze teksten kunnen worden gebruikt in het rapport van de commissie en kunnen worden opgenomen in de han delingen van het huis van afgevaar digden en de senaat. In een formeel geschreven verklaring van 22 mei vorig jaar zei ik dat ik kort na de Watergate-inbraak mij be zorgd voelde over de mogelijkheid dat het onderzoek van de FBI zou leiden tot het onthullen van niet ter zake doende geheime activiteit van de CIA, of van gevoelige zaken betreffende de nationale veiligheid waar de zoge naamde 'loodgieters-ploeg' op het Wit te Huis aan had gewerkt, dit vanwqge de contacten die enkele betrokkenen hadden met de CIA en de loodgie ters. Ik zei dat ik daarom opdracht gaf, dat de FBI moest worden ge vraagd samen te werken met de CIA, om op die manier te waarborgen dat bij het onderzoek geen gevoelige za ken betreffende de nationale veilig heid zouden worden onthuld. Die ver klaring was gebaseerd op mijn geheu gen van toen zo'n elf maanden na het gebeuren plus op gedocumenteerd ma terieel en belangrijke openbare getui genissen van hen die erbij betrokken waren. Bewust De bandjes van 23 juni tonen echter duidelijk aan dat ik op het moment dat ik die opdracht gaf ook de politie ke aspecten van de situtie besprak en dat ik mij toen bewust was van de voordelen die dit beleid zou kunnen hebben tot verkleining vau de moge lijkheid dat zou worden onthuld hoe leden van de herverkiczingscommissie mede bij deze zaak waren betrokken. Het beluisteren van de aanvullende bandjes heeft tot nu toe geen andere belangrijke tegenstrijdigheden opgele verd met wat ik in het verleden heb verklaard. Ik ben er in deze fase van het onderzoek niet zeker van dat dat niet eens anders kan worden, maar ik heb op het ogenblik evenmin reden om aan te nemen dat dat wèl zo zal zijn. In ieder geval worden de volledi ge bandjes nu overgedragen aan rech ter Sirica. Deze is begonnen met het tijdrovende werk van het afluisteren van de ban den, waarbij hij die stukken (of delen daarvan) kan overslaan waar op grond van de presidentiële bevoegdhe den een speciale claim op is gelegd. Hij kan dan aan de speciale aanklager die bandjes of delen daarvan doorge ven die belangrijk zijn voor het Wa- tergate-onderzoek. Het is hoogst onwaarschijnlijk dat dit proces van beluisteren zal zijn vol tooid vóór het debat in het huis van afgevaardigden begint. Op dit moment ziet er echter naar uit dat een im- peachment-aanklacht door het Huis van Afgevaardigden een vrijwel uitge maakte zaak is en dat de zaak daarom voor berechting naar de Senqat gaat. Teneinde te waarborgen dat geen an der belangrijk materiaal wordt achter gehouden zal ik vrijwillig al die band jes aan de Senaat overhandigen waar van rechter Sirica vindt dat zij aan de speciale aanklager moeten worden ge geven. Ik erken dat dit aanvullend materiaal dat ik nu overdraag mijn zaak verder kan schaden, in het bijzonder omdat het meer de aandacht zal krijgen dan het bewijsmateriaal in zijn totaliteit Bij het overwegen van deze mogelijk heid, dring ik er daarom op aan dat twee punten niet uit het oog worden verloren. Ten eerste denk aan wat feitelijk gebeurde als gevolg van de opdracht die ik op 23 juni gaf. Het hoofd van de FBI Gray werkte inderdaad samen met het hoofd van de CIA, Helms, en diens plaatsvervanger Walters. De CIA voerde een uitgebreide controle uit om te zieq of bepaalde geheime Grote postdiefstal activiteit in gevaar zou worden ge bracht door een volledig FBI-onder- zoek van Watergate. Plaatsvervangend CIA-hoofd Walters meldde Gray daarop dat dat niet het geval zou zijn. Op 6 juli, toen ik Gray bij mij ontbood en deze zijn bezorgd heid uitte over onjuiste pogingen zijn onderzoek te beperken, vroeg ik hem zijn onderzoek met' kracht voort te zetten, wat hij ook deed. In zijn totaliteit Ten tweede: ik zou er op willen aandringen dat het bewijsmateriaal in zijn totaliteit wordt bekeken en dat de gebeurtenissen in een juist per spectief worden gezien. Welke fouten ik ook heb gemaakt bij het behande len van Watergate, de principiële waarheid blijft dat, toen alle feiten onder mijn aandacht werden gebracht, ik aandrong op een volledig onder zoek en vervolging van de schuldigen. Het is mijn vaste overtuiging dat het materiaal in zijn totaliteit niet de uiterste stap van impeachment en af zetting van de president rechtvaar digt-. Ik vertrouw er op dat, terwijl het constitutioneel proces voortgaat, dit vooruitzicht zal overheersen. NIMES (AFP, Reuter) Vijf gewa pende mannen, met pruiken op en maskers voor, hebben in het Franse Nimes een sorteercentrum van de PTT overvallen. Zij dwongen de 34 man personeel op de grond te gaan liggen en laadden 50 postzakken in hun bestelauto. In deze zakken zat geld van regionale postkantoren tot een bedrag van ongeveer drie miljoen gulden. Arrestaties Ethiopië ADDIS ABEBA (AFP) In Ehtiopië duurt de golf van arrestaties voort. Gisteren is de aanhouding t'an tien vooraanstaande personen, meest rech ters, bekendgemaakt, die van corrup tie worden verdacht. In de hoofdstad hebben 3.000 oud-strijders een beto ging gehouden. Deze mensen, die deel hebben uitgemaakt van de VN-troepen in Korea en Kongo, zeggen dat zij nog soldij hebben te vorderen, die werd achtergehouden. 'Les Halles' PARIJS (AP) President Giscard d'Estaing van Frankrijk heeft zijn veto uitgesproken over de 'plannen voor de bouw van een enorm interna tionaal handelscentrum op de plaats waar vroeger de Hallen van Parijs stonden. Het grote stuk grond in het centrum van de Franse hoofdstad, zal nu een parkeerbestemming krijgen. Ballonvaarder gedood LAKEHURST (AP) De 46-jarige Robert Berger uit Philadelphia die per ballon de Atlantische oceaan wil de oversteken, is kort na de start verongelukt. Zijn ballon stortte neer in de Barnegat-Baai. Berger verdronk. Het was zijn eerste ballontocht ge weest - en zijn laatste. Dode in Belfast BELFAST (Reuter) Een zestigjari ge rooms-katholieke vrodw is doodge schoten tijdens een vuurgevecht in de buurt van haar huis in de wijk Ardoe in Belgast tussen Britse soldaten en leden van het Ierse republikeinse le ger. Een verdwaalde kogel trof dc vrouw door de voordeur van haar huis heen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1974 | | pagina 11