MIDI Zestienhonderd tekeningen uit de Duitse Romantiek tbcA yiïwïdeJUqjzïL tóch\hwïdeii^eX tbcA\tovtcle£iqeSk h,. Kind door auto gegrepen 'Jong Afrika tekent' te zien in Rotterdam Gevangenisstraf voor mishandelen van weerloze man Stremming treinverkeer FAMILIEBERICHTEN KOK RUSTHUIS 'IMMANUëL' te 's GRAVENDEEL ASSISTENTE free-lance verslaggevers/medewerkers TRKDOW/KiWlAiRTET WOENSDAG 7 AOGUSfTiUiS 1974 door G. Kruis Elk overtollig woord werkt zijn doel tegen, schreef Schopen hauer, en dat heeft de Duitse uit geverij Rogner en Bernhard in Mlinchen voor wat haar kunst boeken betreft zeer ter harte ge nomen. Als je de catalogus be kijkt, wordt dat zonder meer duidelijk. Zo is er een reeks werken, die de Europese grafiek van 1500-1900 tot onderwerp heeft, 'n Paar voorbeelden daar uit: het verzamelde werk van Jacques Callot, twee delen, 1674 pagina's met 2900 afbeeldin gen; Albrecht Dürer (eerder be sproken) twee delen weer, 1968 bladzijden en ongeveer 2000 af beeldingen. Pure kijkboeken dus, die overigens dat blijkt wel uit de twee delen, die nu voor me liggen, 'Deutsche Roman tik, Handzeichnungen' toch nog heel wat informatie geven. Iedere se rie illustraties wordt ingeleid met een biografie, een bibliografie, een paar brieffragmenten, meningen van tijdge noten of uitspraken van de kunste naars zelf. Die nemen zelden meer dan een pagina in beslag. Verder alleen maar reproducties, 1600 stuks, niet alleemaal om over naar huis te schrijven maar goed genoeg voor het doel dat deze uitgaven beogen, het geven van een overzichtelijke docu mentatie. 'k Neem zomaar een paar bekenden, zoals Caspar David Friedrich, wel de grootste kunstanaar van het 19e eeuw- se Duitsland, niet alleen vertegen woordigd door romantiek pur sang in de sfeer van 'Twee vriendinnen on der een boom' of 'Knaap (jongen past hier niet) rustend op een boom stronk*, maar vooral door een groep sobere, maar zeer indringende land schappen, die herinneren aan onze 17e eeuw en soms ook aan de Oostazi aten, aan Hiroshige bijvoorbeeld. Philipp Otto Runge, nog zo'n be roemdheid hij neemt dan ook 70 pagina's in beslag die een intense behoefte had zijn nogal mystieke filo- sofiën in zijn werk zichtbaar te ma ken. Wat o.a. leidde tot zijn (niet voltooide) cyclus 'Tageszeiten'. De mensen rondom hem hadden, ge zien hun uitlatingen, kennelijk veel begrip voor de manier, waarop Runge zijn ideeën visueel uitdroeg. Goethe was ook vol bewondering en lof. En wat zie je (want 'ervaren' doe je niets) als mens van deze tijd bij het bekijken van zo'n schets als 'De Mor- Carl Blecken: 'Ruïne van een gotische kerk'. gen": een wat vlezige vrouwefiguur in een theatrale pose omringd door mol lige jongens- en meisjes-) engeltjes met trompetjes en triangeltjes, alles keurig symetrisch gecomponeerd. En hoewel Runge (romantisch) leed om zijn onvermogen veel van wat hij bedoelde in beeld te kunnen brengen, hechtte hij aan deze cyclus toch zo veel waarde, dat hij er een zelf ont worpen kathedraal voor wilde bou wen. Zomaar wat willekeurig bladerend stuitte ik nog op de prachtige portret ten die Carl Philipp Fohr vooral van zijn kunstenaarsvrienden maakte, fijn zinnig getekend en opvallend door de diepgaande psychologische benade ring, temeer als je weet, dat deze kunstenaar al op 23-jarige leeftijd overleed. Dat waren drie voorbeelden uit twee boeken, die overziohten bieden van het werk van meer dan zestig kunste naars. En al kom je door de sterke tijdsgebondenheid en de (nu niet meer helemaal overkomende) roman tische visie van die periode wel eens in de knoei met de onderwerpen, 't zijn wel bijna stuk voor stuk meester werkjes in tekentechnische zin. Dóór werd toen wel aandacht aan besteed, op de Duitse academiesIn Neder land worden deze boeken uitgebracht door de Uitgeverij Ambo B.V., Biltho- ven: ƒ100,- voor beide delen; in leer gebonden 140,-. Van een verslaggever TILBURG De zesjarige Margreet van IJssel uit Bodegraven is in het ziekenhuis in Tilburg overleden na een ongeluk In Wijk en Aalburg. Toen zij op haar fietsje plotseling linksaf sloeg werd zij door een vrachtauto met oplegger gegrepen. ROTTERDAM 'Jong Afrika te kent", onder die titel wordt er, tot 19 augustus in het Museum voor Land en Volkenkunde een tentoonstelling gehouden van kindertekeningen die georganiseerd werd door de Wereldfe deratie tot bescherming van dieren. Deze tekeningen zijn gemaakt 4oor Afrikaanse jongens en meisjes van 10 tot 24 jaar, die deelnamen aan een jaarlijkse wedstrijd van de Wereldfe deratie onder het motto: een goede daad voor mens of dier. In veel Afrikaanse landen waar de mensen zelf de honger van nabij kennen en er aan sterven - de Sahel- landen - komen de dieren er uiteraard helemaal bekaaid af. De dieren, die ze daar nodig hebben bij veeteelt of landbouw (trekdieren) worden waar dat mogelijk is zo goed mogelijk ver zorgd, maar katten en honden laat men aan hun lot over. Dierenbescherming, zoals wij die ken nen is in Afrika vrij zinloos; de Wereldfederatie propageert daarom 'een goede daad voor mens of dier'. De tekeningen zijn te koop, die van de prijswinnaars voor ƒ10,- de ande ren voor ƒ2.50. Van een verslaggever DEN HAAG De rechtbank in Den Haag heeft twee in Den Haag wonen de jongemannen straffen van een jaar en zes maanden, en een jaar en drie maanden opgelegd voor een poging een 42-jarige geestelijk onvolwaardige Hagenaar vijftienhonderd gulden af te persen door hem urenlang ernstig te mishandelen. De officier van justitie had tegen beiden één jaar geëist, maar de rechtbank gaf de 22-jarige B M. drie maanden méér dan zijn negen tienjarige neef R. B., omdat B. zien al eerder aan een dergelijk delict heeft schuldig gemaakt De mishandeling vond plaats in het pension in Den Haag waar de twee neven en het slachtoffer woonden. Samen met een derde pensionbewoner een negentienjarige Hagenaar (die zich nog voor de rechtbank moet verantwoorden) waren de neven 's nachts naar de kamer van de man gegaan, hadden hem geld gevraagd en hem mishandeld toen hij dit niet zei te hebben. Zij hadden hem geslagen en hem beroofd van zijn ring en zijn horloge. Van een verslaggever ZWOLLE Ten gevolge van een breuk in de bovenleiding is het trein verkeer tussen 't Harde en Zwolle gistermiddag tot diep in de avond gestremd geweest. De intercity-treinen uit het noorden moesten in Zwolle keren, die uit het zuiden en westen in Amersfoort. Op het gestremde tra ject onderhielden bussen de verbin ding. Elke WERKDAG behalve zaterdags bestaat er 's avonds tot acht uur gelegcnneid tot het telefonisch opgeven van familieberichten, die nog de volgende ochtend moeten worden geplaatst. Dit kan uitsluitend onder no. 020- 220383. Ook op ZONDAGAVOND is dit mogelijk, maar dan van ZES tot ACHT our. Na dit tijdstip is geen op gave van advertenties meer mogelijk. ATTENTIE! U gelieve steeds duidelijk op te geven in welke bladen u de advertentie wenst te plaatsen (Trouw, Het Kwartet) of in de gehele Christelijke Pers (Trouw Het Kwartet, alsmede de gewenste breedte. Dankbaar aan Hem die alles wel heeft gemaakt geven wij hierbij kennis van de geboorte van onze Zoon en Broertje Hendrik Frans WIJ noemen hem Frans. H. F. Braai J. Braat-Vellekoop Jannette Coria Martin Jollen Merelstraat 17, Honselersdijk. 6 augustus 1974. Donderdag 8 augustus 1974 hopen onze Ouders L. Mastenbroek en C. Mastenbroek-Smits de dag te herdenken, dat zij 40 jaar geleden in het huwelijk traden. Deze dag hopen zij in familiekring te vieren. Hun dankbare kinderen Pernis, 8 augustus 1974 Vrijlandtstraat 19. Geheel onverwacht is op zaterdag 3 augustus 1974 door een noodlottig ongeval overleden Mevrouw H. B. J. Tosseram-Vermeulen verpleegkundige Met grote toewijding heeft zij vele jaren de patiënten verzorgd en begeleid. De herinnering aan haar is vervuld met dank baarheid en hoge achting. Bestuur, Directie en collega's van het Academisch Ziekenhuis Leiden Leiden, 7 augustus 1974 Op de dag des Heren nam onze God tot Zich, onze lieve Moeder, Groot- en Overgrootmoeder Maria Johanna van Eersel weduwe van Adriaan Willem'Verhagen in de leeftijd van bijna 85 jaar. Gij hebt Uw land, O Heer, die gunst betoond, dat^ Jacobs zaad opnieuw in vrijheid woont; de schuld Uws volks hebt G'uit Uw boek gedaan, ook ziet Gij geen van hunne zonden aan Ps. 85 la (oude ber.) Nieuwerkerk a/d LJssel: G. Verhagen L. Th. Verhagen-Marcusse 's Gravenmoer: C. J. Verhagen F. A. Verhagen- van der Schaaf Rijnsburg: J. M. Zandbergen- Verhagen A. Zandbergen kleinkinderen en achterkleinkind Sprang-Capelle, 4 augustus 1974 Corr. adres Hoofdstraat 71, 's Gravenmoer. De begrafenis zal D.V. plaatsvinden donderdag 8 augustus tussen 2 en 3 uur njn. op de Algeme ne Begraafplaats te 's Gravenmoer. Vooraf wordt een rouwdienst gehouden in de Geref. kerk, Vaartweg 28 te 's Gravenmoer, om 1 uur. Na de begrafenis is er gelegenheid de familie te condoleren in het kerkgebouw. Op 5 augustus 1974 heeft de Heerc tot Zich ge- Leendertje van den Berg weduwe van J. D. Ileineman in de ouderdom van 90 jaar. Er zal een korte dienst gehouden worden door de weleerw. heer Ds. J. C. de Moor in de aula van huize „Borgsate", op woensdag 7 augustus 1974 te circa 1.30 uur. De bijzetting in het familiegraf vindt plaats op de algemene begraafplaats Crooswijk te 14.45 uur. Correspondentie-adres: P. Ch. Spuijbroek, Essen- burgsingel 78a, Rotterdam. ALGEMENE KENNISGEVING Op 1 augustus nam God tot Zich, op de leeftijd van 76 jaar, onze lieve Moeder, Grootmoeder, Zus ter, Schoonzuster, Tante en Vriendin Julie Abarbanel weduwe van W. C. van de Leuv. I. van de Leuv Helmi, Jan, Julie-Rien J. van de Leuv Robert en verdere familie. 's-Gravenhage, 6 augustus 1974. Borcelstraat 12. Corr.-adres: Blois van Treslongstraat 27. De crematie heeft heden in stilte plaats gehad. Heden overleed mevrouw Alberta Achterberg weduwe van Jan Marinus van Willigen op de leeftijd van 71 jaar. Uit aller naam: Rolf en Evarien Wever Amsterdam-Sloten, 5 augustus 1974 Sloterweg 1213. De rouwdienst zal D.V. gehouden worden op donderdag 8 augustus om 11.00 uur in de Neder lands Hervormde kerk, Osdorperweg te Amster dam-Sleten, waarna de begrafenis in het familie graf aldaar zal plaatsvinden. Na de begrafenis gelegenheid tot condoleren in het gebouw achter de kerk. In het geloof: „God heeft ons geen kalme reis beloofd, maar wel een behouden aankomst" is heden ontslapen mijn lieve Man, onze zorg zame Vader, Behuwd- en Grootvader. Broer, Zwa ger en Oom, Arie Grootveld in de ouderdom van 69 jaar. H. Grootveld-v. d. Laan Kinderen, Kleinkinderen en verdere familie. 's-Gravenhage, 4 augustus 1974. Coornhertstraat 26. We hebben hem laten opbaren in de rouwkamer „Atropos", van Boetzelaerlaan 292. Bezoek aldaar woensdagavond van 78 uur. De teraardebestelling zal plaatsvinden donderdag 8 augustus 1974 om 1 uur op de algemene be graafplaats aan de Kerkhoflaan. Vertrek vanaf de rouwkanier om 12.30 uur. ENIGE EN ALGEMENE KENNISGEVING Heden is op 74-jarige leeftijd, na langdurige ziekte, van ons heengegaan, Mevrouw Pietertje Gijsbertina Muijsson sedert 13 februari 1972 weduwe van de heer Bernardus Janssen. F. J. Struijk van Bergen Ex. test Beukenhorst 68, Driebergen. 's-Gravenhage, 4 augustus 1974. Fuchsiastraat 107. Geen bloemen. De overledene is opgebaard in „Het Rouwcen- trum", van Diemenstraat 167. Bezoek 5—7 uur. De rouwdienst zal gehouden worden in de aula van de begraafplaats „Oud Eik en-Duinen", Laan van Eik-en-Duinen 38, op donderdag 8 augustus a.s. om 1.30 uur, waarna de teraardebestelling zal plaatshebben. In vast vertrouwen op de verzoening van Chris tus is van ons heengegaan op 51-jarige leeftijd mijn innig geliefde Man en onze zorgzame Vader Hendrik Roelof Mennega „Geloven wordt aanschouwen" M. Mennega-Kuipers Henriétte en Ymte Margreet Liesbeth. Leiden, 6 augustus 1974. Hoge Rijndijk 356. De dienst van woord en gebed wordt gehouden op vrijdag 9 augusaus om 2 uur n.m. in de Schep- pingskerk aan de van Poelgeestlaan te Leider dorp. Daarna vindt de begrafenis om ca. 2.45 uur plaats op de algemene begraafplaats aan de Hoog- madeseweg te Leiderdorp. De overledene is opgebaard in het rouweentrum Hoge Woerd 162 te Leiden ((t.o. Plantage) waar gelegenheid is tot condoleance op donderdag 8 augustus van 19.3020.30 uur. Thuis liever geen bezoek. protestants christelijk I streekziekenhuis bennekom I Ons ziekenhuiscomplex bestaat uit: een ziekenhuis (320 bedden). een verpleegtehuis voor psychisch gestoorde bejaarden „De Breukelderhof" (150 bedden). een reaktiveringscentrum voor langdurig zieken „De Halderhof" (150 bedden). Bij de centrale keuken is plaats voor een Onze voorkeur gaat uit naar een kok in de leeftijd tot ca. 25 jaar met instellings ervaring en enige kennis van de dieetkeuken. De werkzaamheden worden in onregel matige dienst verricht, waarvoor een toeslag wordt gegeven. Het salaris is afhankelijk van leeftijd, opleiding en ervaring. Inlichtingen worden gaarne verstrekt door het hoofd van de civiele dienst, de heer ,W. F. K. Sizoo, telefoon 08389 -9101. Uw sollicitatie kunt u richten aan de afdeling personeelszaken, Edeseweg 118, Bennekom. Heden nam de Heere van ons weg mijn lieve Man, onze Vader, Grootvader en Overgrootvader Daniël Meulenbelt op de leeftijd van 77 jaar. Want het loon, dat de zonde geeft, is de dood, maar de genade, die God schenkt, is het eeuwige leven in Christus Jezus, onze Heere. Rom. 6 23 Velp: J. Meulenbelt-Kurpershoek Woudenberg: G. Meulenbelt T. H. L. Meulenbelt A. Meulenbelt-Postma Breda: P. Meulenbelt C. A. Meulenbelt-Minnaar Rheden: K. J. Puttenstein-Meulenbelt J. Puttenstein kleinkinderen en achterkleinkind. Velp (Gld.), 6 augustus 1974 „De Beukenhof", Rozendaalselaan 32. Gelegenheid tot condoleren vrijdag 9 augustus a.s. om 12.00 uur in de aula van „De Beukenhof", Rozendaalselaan 32 te Velp, waarna de rouwdienst begint om 13.00 uur. De begrafenis zal D.V. plaatsvinden om 13.45 uur op „Heiderust" te Rheden. Heden overleed onze lieve Tante en Oud-Tante Maria Johanna Kraal-van Huut op de leeftijd van 88 jaar. Namens de familie: A. Valkenburg Exec test Rotterdam, 6 augustus 1974. Schietbaanlaan 36 B. Aan huis geen bezoek. Gelegenheid tot bezoek in de rouwkamer 'Silen- tium', Mathenesserlaan 486, donderdag van 7 tot 7.30 uur. De teraardebestelling zal plaatshebben vrijdag 9 augustus op de algemene begraafplaats Croos wijk, na aankomst in de kapel om U.30 uur. Gelegenheid tot condoleren in de kapel na af loop van de begrafenis. Heden is van ons heengegaan onze lieve Zuster, Schoonzuster en Tante Nellie Wolven in de leeftijd van 77 jaar. Uit aller naam: A. v. d. Beld-Wolven Meidrecht, 2 augustus 1974. Huize „Avondlicht'*. De begrafenis heeft in alle stilte plaatsgevonden. Na een langdurig ziekbed ls heden ln de ouderdom van 85 Jaar overleden onze Broe der. Zwager. Oom en Neef Karei Hendrik Ipema Gelegenheid tot condoleren woensdag 7 augustus van 7-9 uur. De rouwdienst wordt gehou den donderdag om 11 uur ln het rusthuis Nieuw Heeswljk te Voorburg, Sonnenburg- laan 2. v l\ Het Bestuur van bovengenoemde Stichting vraagt liefst z.s.m. een in de Keuken. Salaris volgens landelijke regeling. Sollicitaties aan de wnd. Directrice, Hiesveltstraat 1 's-Gravendeel. Tel. 01853 -1841. fobl in d fe Vi nrdt Deze lini, C |ai-a !de\ m v he jnha. ixon Op de regionale sportredactie van Trouw-Kwartet/De Rotterdammer is plaats voor enkele die belast zullen worden met de verzorging van de zaterdagsport. Ervaring op dit terrein wordt op prijs gesteld. Inlichtingen: Dagblad De Rotterdammer, Westblaak 9-11, Rotterdam, telefoon 115588 t.a.v. Sportredactie. fn d (i [aide itail dit iraki kar te vi in )esic (arke igoo loete kt zi bnve [aide lenst

Nieuwe Leidsche Courant | 1974 | | pagina 10