Ook steeds meer mannen plegen winkeldiefstallen dichtbij Reuze Hamburger blokkeert verkeer ommentaar Maar weinig veroordelingen door de rechter klesti jnen (1) lestijnen (2) nd gewond door ploffende s frisdrank miljoenen voor toiletspullen olé ireëel wraak voorkeur het weer Zomerweer weerrapporten I +++oproeP toeristen+++ Strandverwachting Vonnissen in Chili wekken protest op Railbreuk verhaagt treinen (UW/KWARTET DINSDAG 6 AUGUSTUS 1974 BIWKMAM) de inleidende schermutselingen kit duidelijk dat het gesprek over fpenscheiding tussen Israël en Jor- eindelijk vorm begint aan te jen. Dat is fase drie van de steeds t angstvallig 'voorlopig' genoemde jlingen die de weg moeten berei- naar een totale regeling van het hict in het Midden-Oosten. Golda Meir nu wèl of niet een linie afspraak met koning Hoes- I heeft gehad; het staat vast dat er jeite nu al wordt onderhandeld in hington: Israels minister van bui- indse zaken AlJon was er, Jorda- premier Rifai gaat erheen en ook pte's minister van buitenlandse za- ,Fahmi wordt er verwacht, aatstgenoemde heeft zich nu ken- jk ineens gerealiseerd dat hij moet Ijken zich niet te ver te verwijde- van de spraakmakende arabische pentc. Hij heeft duidelijk gemaakt jde westelijke Jordaanoever, indien door Israël ontruimd wordt, niet e moet onder Jordaans bestuur Jat dit land toebehoort aan het ktijnse volk'. e nadrukkelijke verklaring op dit tip kan maar één achtergrond en. Egypte vreest betrokken te Een bij een Israëlisch-Jordaans ak- d betreffende de westelijke Jor- -oever, waaraan de Palestijnse or- saties niet te pas komen. Dat lig Hoessein geneigd is zijn mili- Palestijnse vijanden zo veel mo- k te negeren, spreekt voor zich. kan dat blijkbaar ook straffeloos al zijn tachtig procent van zijn rdanen Palestijnen. Deze kleine prch is al vijftien jaar lang alle Inzweringen' en aanslagen de baas even, dankzij zijn Bedoeinen en |l, dat vaak genoeg heeft laten p dat het een straatsgreep in knië niet lijdelijk zou aanzien, r Egypte kan zich eenvoudig niet prloven aan zulk een oplossing de westelijke Jordaanoever mee perken. Het staat toch al een e geïsoleerd in de Arabische we- in zijn verlangen om eindelijk Israel tot zaken te komen en zich (noodzakelijker taken dan krijgsru- 1 bezig te houden. jde andere kant heeft de toch al pen zeer smalle basis opererende jlische regering op het thuisfront k de grootste moeite met haar Idheid tot gedeeltelijke ontruiming de in 1967 bezette westelijke moever, laat staan indien zij er nog een Palestijns staatje zou vestigen onder leiding van de le militante Palestijnse organisa- die nu bij elke nieuwe moorddadi- actie tegen haar staan te juichen, el heft altijd weer betuigd dat het p terde staat in de regio' accep- in Israel wèl een gedachte is die al in de linkervleugel van de iderscoalitie veld wint, is een Pa- ns-Jordaanse federatie met een re mate van Palestijnse autonomie e stukken van de Westelijke Jor- oever die Israel bereid is terug te is niet uitgesloten dat Israel en anië de PLO en andere Arabische :n voor een voldongen feit probe- te stellen door een bewind van lzame' Palestijnen op delen van estclijkc Jordaanoever te vestigen uiteindelijk onder beider controle ailitante groepen die Israel er niet en wil omdat het die beschouwt en bedreiging voor zijn veiligheid, loessein er vanzelfsprekend ook hebben. In 1970 heeft hij zo ieloos met hen afgerekenddat ze naar Israel vluchtten om hun te redden. een dergelijk onderonsje - gedic- door een toevallig parallel lo- e veiligheidsbehoefte - zal zeker ngere termijn niets uithalen, e uitvoerende raad van de PLO vier Palestijnen van de Westelij- ordaanoever die daar grote aan hebben. De PLO kan dus niet ar als een groepje vaderlandsloze tors opzijgezet worden. .Ook «zij echter overhoop met groepen uit eigen midden die haar ervan iuldigen tot een regeling met de ijand Israël bereid te zijn. s een uiterst ingewikkelde situatie an de nieuwe generatie Israeli- leiders een zeer creatieve politiek tergen. een verslaggever HAAG De éénjarige Richard roek uit Den Haag is gewond een fles met frisdrank ontplofte, eind was bij zijn grootouders en i rond in de keuken, waar een sfles Sinas van Hero stond. Op gegeven moment knalde de fles lkaar en Richard liep door een f een slagaderlijke bloeding aan Dis op. Hij is in het ziekenhuis ïomen. iders van Richard overwegen een acht tegen de fabriek in te die- De recherche heeft foto's ge- van de plaats waar de fles Restanten van de fles zullen in politielaboratorium onderzocht sn. PC door Koos van Weringh Onlang was ik in een Amsterdamse tram getuige van een gesprek, waarbij een ongeveer zestien-jarige jongen met een zekere trots aan twee maten meedeelde, dat bij een grammofoonplaat van de Beatles uit een warenhuis meegepikt had. Op de vraag of dat nou niet riskant was, antwoordde hij'Nee hoor, ze liggen ervoor'. Deze boeiende mededeling herinnerde mij aan een boekje, dat al een poosje op mijn bureau ligt en waaraan ik in deze krant enige aandacht zou beste den, nl. Winkeldiefstal in Warenhui zen, geschreven door drs. F. P. S. Fiselier. Het boekje is uitgegeven door Dekker en Van de Vegt te Nijmegen en vormt een deel van de Nijmeegse Cahiers voor Criminologie (onder redactie van prof. dr. C. I. Dessaur). Het telt 56 bladzijden en kost 7.50. De schrijver, wetenschappelijk mede werker aan de Katholieke Universiteit te Nijmegen, publiceert hierin de re sultaten van een empirisch onderzoek naar warenhuisdiefstal. Dat is niet van belang ontbloot. Over warenhuis diefstal kan men in oudere boeken over crimonologie allerhande belang wekkende beschouwingen lezen, die veelal niet op enig onderzoek geba seerd zijn. Lange tijd heeft de mening opgeld gedaan, dat we hier met een typisch vrouwendelict te maken hebben en dat er een oorzakelijk verband zou bestaan tussen winkeldiefstal en de vrouwelijke maand- en levenscyclus (menstruatie, zwangerschap, climacte rium). Ook de opvatting dpt winkel diefstal zou voortkomen uit een on weerstaanbare ziekelijke neiging tot stelen (kleptomanie) verheugde zich in een grote populariteit. Op grond van voornamelijk in het buitenland verricht onderzoek moeten deze opvat tingen tot de overwonnen standpun ten worden gerekend. Ook Fiselier ziet er weinig heil in. Hij bewandelt een andere weg. Winkeldiefstal wordt door hem omschreven als een vorm van criminaliteit, waarbij personen zich als klant op een onrechtmatige manier goederen toeëigenen die door een winkelbedrijf te koop worden aangeboden. In zijn verklaring voor winkeldiefstal gaat hij ervan uit, dat er voor ieder een een spanning bestaat tussen wen sen en behoeften enerzijds en beschik bare middelen anderzijds. Een van de mogelijkheden om die spanning tijde lijk op te heffen of te reduceren is zich van onwettige middelen te bedie nen, bijvoorbeeld door een diefstal te plegen. Iemand, die van onwettige middelen gebruik wil maken, zegt Fiselier, zal dat niet steeds ook wer kelijk doen. Dat is afhankelijk van verschillende factoren, zoals de kans dat het gedrag onopgemerkt blijft en daarmee samenhangend het risico, dat men wordt betrapt en gestraft. Ook van belang zijn de vaardigheid die nodig is het betreffende gedrag te plegen en de moeite die gedaan moet worden om aan het eventuele beno digde gereedschap te komen. Tenslot te wordt een rol gespeeld door de mate, waarin rechtvaardigingen voor het betreffende gedrag voorhanden zijn en door de mate, waarin men verzekerd is van de steun van ande ren. Winkeldiefstal nu is bij uitstek een manier om de spanning tussen niet- vervulde wensen en besteedbare mid delen op illegitieme wijze te reduce ren. Speciale vaardigheden zijn er niet voor nodig en een belangrijke rechtvaardiging is, dat eigenlijk nie mand zou worden gedupeerd. Het aantal winkeldiefstallen, dat ter kennis van de politie komt, is de laatste tien jaar aanzienlijk gestegen. Per honderdduizend van de bevolking is het van 64 in het jaar 1962 opgelo pen tot 131 in 1972, hetgeen een verdubbeling betekent. Dit betreft echter officieel geregistreerde cijfers. Op bladzij 46 van het boekje staat een overzicht, waaruit blijkt, dat van de duizend gepleegde winkeldiefstallen slechts honderd ontdekt worden. Het aantal winkeldieven, dat uiteindelijk door de rechter wordt veroordeeld is uitermate gering. Winkeldiefstal leidt bijna nooit tot een strafrechtelijke sanctie. Het onderzoek van Fiselier is geba seerd op aanhoudingsformulieren, die de bedrijfsrecherche in drie filialen van eep groot warenhuisconcern heeft opgemaakt tegen personen, die zich aan winkeldiefstal hadden schuldig gemaakt. In een periode van vier jaar (1967- 1970) werden in deze filialen ruim negen duizend aanhoudingen verricht. Uit dit totaal aantal heeft de auteur een steekproef van 1487 winkeldieven getrokken, waarvan hij de gegevens heeft bewerkt. Uit het door hem ge presenteerde materiaal blijkt, dat win keldiefstal een misdrijf is, dat in toenemende mate door mannen wordt gepleegd. Van een typisch vrouwende lict is geen sprake (meer). De leef tijdsklasse met het grootste aantal aanhoudingen is die van tien tot veer tien jaar ('bij mannen veertig procent, bij vrouwen 31 procent. Van alle aangehouden winkeldieven is de helft zelfs zeventien jaar of jonger. De auteur verschaft tal van interessante gegevens over tijdstip van aanhouding en aantal, soort en waarde van de gestolen goederen. Vrouwen stelen va ker kleding, levensmiddelen, huishou delijke artikelen en parfumerie-artike len, mannen vaker grammofoonplaten. Van de aangehouden dieven opereer den 54 procent alleen; de overigens met één of meer anderen. Het beeld, dat vooral in de Amerikaanse litera tuur voorkomt van winkeldiefstal ple gende jeugdbendes, wordt in het on derzoek van Fiselier niet bevestigd. Winkeldiefstal gaat (nog) nauwelijks met bendevorming gepaard. Vermel denswaard in dit verband is echter wel een door Fiselier geciteerde uit spraak van de Bijenkorf-directeur Bons, gedaan in een interview met dit dagblad op 27 april 1972: 'We krijgen in toenemende mate te maken met jongeren, die zeggen: diefstal is niet zo erg, als je het maar van een groot bedrijf doet'. In het laatste hoofdstuk besteedt Fise lier aandacht aan preventie en be straffing. Wat dat laatste betreft lijkt hem principieel de meest juiste oplos sing een systeem, waarbij bedrijfsre- chercheurs niet in dienst van het winkelbedrijf zijn, maar onder het gezag van het openbaar ministerie zouden komen te staan. Tegen beta- Woordenlijst Empirisch proefonder vindelijk Criminologie - wetenschap die dc misdaad bestudeert Climacterium - de overgangsja ren van dc vrouw Kleptomanie - een ziekelijke neiging om te stelen Illegitiem - niet wettig of recht matig Preventie - het voorkomen van iets (in dit geval van winkel diefstallen). ling zouden de bedrijven dan op deze rechercheurs een beroep kunnen doen. Daardoor wordt voorkomen, zegt de auteur, dat het 'slachtoffer', die door zijn verkoopmethoden de klant tot winkeldiefstal verleidt, zelf als scherp rechter optreedt. Om winkelbedrijven niet het recht in eigen hand te laten nemen, zou een tussenoplossing kunnen zijn een systeem van, afhandeling, dat wordt gecontroleerd door de politie met dui delijke afspraken over de vraag wan neer de politie moet worden ingescha keld. Gevallen, waarbij de politie niet wordt geroepen, zouden wel gemeld dienen te worden. Over de preventie merkt de auteur op: 'De preventie van winkeldiefstal lijkt in wezen onmogelijk, zolang men de gebezigde verkoopmethoden hand haaft. Deze zijn immers de oorzaak van winkeldiefstal' (49). Dit is een wat wonderlijke redenering. Zo kan men ook zeggen, dat de preventie van verkeensmidrijven onmogelijk is, zo lang er nog auto's gemaakt worden of zelfs dat de preventie van moord en doodslag onmogelijk is, zolang er nog mensen geboren worden. Het is te hopen, dat Fiselier nog eens gelegen heid vindt om na te gaan of de verklaring voor winkeldiefstal, die hij vooraf heeft gegeven ook werkelijk uitkomt. Waarom plegen sommige mensen bij de gebezigde verkoopme thoden in warenhuizen wèl diefstallen en anderen niet? Deze vraag wordt in dit belangwekkende boekje helaas niet beantwoord. Dr. van Weringh is hoogleraar in de criminologie aan de Universiteit van Amsterdam. Deze verkeersagent in Washington staat vertwijfeld bij een mon sterachtige hamburger die hij midden op een druk verkeerspunt in de stad vond. Het verkeer had er veel last van. De grote namaak-reclame lekkernij ivas op die ivonderlijke plaats gekomen nadat het van een reclwne-auto was gevallen. Een plaat selijk restaurant liet de reuze advertentie door de stad rijden, niet wetend dat zijn broodje in de pers Europa nog eens zou bereiken. onder redactie van loessmit Drogisten staan er in de ogen van ons Leken althans, niet slecht voor. Van alle in ons land aangeschafte cosmetica. verkopen zij bijna de helft en dat is nogal icat als je ziet voor hoevel geld er wel omge zet wordt: aan het eind van dit jaar zullen we er met z'n allen tussen de 825 en 850 miljoen gul den aan besteed hebben. Vorig jaar gooiden we er 'maar' 775 miljoen tegenaan. Per hoofd van de bevolking zullen we dit jaar tachtig gulden aan cosmetica uitge- ven en dat is helemaal niet gek als je het met andere Europeanen ver gelijkt, maar wel weer veel minder dan de Amerikanen. Nu is cosmetica, een rekbaar be grip. Het gaat niet alleen om schoonheidsmiddelen, maar ook om gewone dagelijkse dingen als tube tjes tandpasta (zestig miljoen tel len we daarvoor neer), shampoo (vijfentwintig miljoen) en maand verband (veertig miljoen). En trouwens ook om after shave en andere typische mannen-produkten, zodat meteen al duidelijk is dat het niet alleen vrouwen zijn die de cosmetica-industrie behoorlijk draaiende houden. De Nederlandse man gaat toch steeds meer toiletar tikelen gebruiken, maar hoeveel precies schijnt geen mens te kun nen uitrekenen. Goed, die drogist verkoopt er dus aanzienlijk meer van dan bijvoor beeld parfumerieën, supermarkten, kappers en schoonheidsinstituten, maar dat komt natuurlijk ook door artikelen als tandpasta, die je in een parfumerie, bij een kapper en een schoonheidsinstituut beslist niet terugvindt. En toch zijn er de laatste tien jaar heel wat drogiste rijen over de kop gegaan. De in- dro-parfumerie-vakbeurs is er dit jaar (2 tot en met 5 september in de Utrechtse Jaarbeurs) voor de ongeveer 150.000 drogisterijen die ons land op het moment nog rijk is, bijna 35.000 minder dan tien jaar geleden. lil 1964 waren er nog 183.000 drogisten, van wie de helft er intussen het bijltje bij neergegooid heeft, maar sindsdien hebben ook weer zestigduizend nieuwe het ge probeerd. Of die hel allemaal nog lang volhouden zal in elk geval niet aan de comsetica-verkoop lig gen. Daar zullen we meer dan genoeg van kopen, wat natuurlijk niet hoeft te betekenen dat ive zoveel meer reuk- en anti-reuk sticks, geurige watertjes, lippen stiften, crèmes en tandpasta in huis halen. Het kan net zo goed zijn dat al die spullen gewoon duurder geworden zijn of nog zul len worden een alledaags ver schijnsel tenslotte. Vorige week waarschuwde EG- 1 andbouwcommissaris ir. P. Lardi- nois de huisvrouwen, dat de vlees- prijzen volgend jaar sterk zullen stijgen. Hij raadde alle vrouwen aan om een vooraadje vlees aan te leggen. Hoewel de EG-commissaris het vast wel goed bedoelde, blijkt hij bepaald geen inblik- en wekspecia- list te zijn. Want conserveren van vlees is een zeer gecompliceerde zaak en voor een debutant niet ongevaarlijk. Het vlees moet name lijk eerst goed gesteriliseerd wor den voordat het wordt ingeblikt. Gebeurt dat niet goed, dan loopt de eter de kans een lelijke voedsel vergiftiging op te lopen bij con sumptie van het bewaarde goedko pe runderlapje. De industrie ziet ook geen heil in Lardinois' suggestie. 'De Neder landse huisvrouw koopt geen vlees in blik', zegt een woordvoerder van Unilever. 'Wij denken er dan ook niet over om dit produkt op de markt te brengen' Die Neder landse huisvrouw zal dus volgens jaar gewoon twee of drie gulden meer moeten neertellen voor een portie bieflappen, ondanks het ad vies van Lardinois. Waarmee maar gezegd wil zijn dat politici de realiteit wel eens uit het oog ver liezen. In Madrid is het echt warm, te warm eigenlijk om hard te wer ken, maar Angela Hernandez traint stug door. Want Angela heeft voorlopig maar één ideaal voor ogen: stierenvechtster worden, waarmee ze de eerste vrouw in de Spaanse arena zou zijn. De kans dat het haar lukt zit er wel een beetje in, want hoewel ze het zelf niet durfde hopen, hebben de top- stierenvechters zich onverwachts unaniem uitgesproken vóór vrou welijke collega's in de arena. 'Ange- lita' mag bij wijze van spreken van hen morgen al beginnen. Een Keulse vrouw die per adver tentie 'een extatische liefdes nacht' had beloofd aan de man die haar verdwaalde Yorkshire terrier vond, heeft die hond deze week thuisbezorgd gekregen door de brandweer. Gesteld voor de keus tussen wijntje en trijn tje, gaven de spuitgasten de voor keur aan een alcoholische belo ning. Er mag dan een hoop moois op bloeien (en weer verdorren) in het glamour-wereldje van de film, daarom zijn nog niet alle filmster ren even aardig tegen elkaar. Zo merkte Sofia Loren jaren geleden eens over haar collega Gina Lollo- brigida op: 'Wat gelukkig voor het meisje Lollobrigida of hoe ze ver der ook mag heten, dat zij het niet van haar talent moet hebben'. Gina heeft nu wraak genomen. Ze is, vertelt Simon van Colilem in Televizier uit de filmerij gestapt en noemt zich nu fotojournaliste. Op een vraag van een collega journaliste, of ze van plan is ooit een geflatteerde foto van ex-rivale Sofia Loren te maken, vroeg Gina achteloos: 'O. is dat een bekende juffrouw?' Van onze weerkundige medewerker De onweersdepressie uit Frankrijk mag dan klein van omvang geweest zijn, de neerslag loog er niet om. Vooral in de betrekkelijk smalle zone die bij Scheveningen het land binnen kwam en via Groningen tot in de DDR doorliep, viel dertig tot veertig millimeter water. Plaatselijk viel nog meer, zoais onder meer in Beverwijk met een maandagochtend-aftapping van 56 mm, het Friese Beesterzwaag met 53 mm, Drachten 47 mm, lJmui- den 46 mm. In het Groninger Ten Post viel 40 mm, Ulrum 38 mm, Diever 36 mm, Scheveningen 35 mm, Nun- speet 34 mm, Soest 26 mm, Hoog- Soeren 21 mm, Amersfoort 14 mm. Onze medewerker daar registreerde een onweersneus (plotselinge verho ging van de luchtdruk) van drie mil libar). Een in oost-noordoostelijke richting optrekkend hogedrukgebied boven zuidoost-Engeland 1.026.3 mb) geeft vandaag uitstekend zomerweer. De zon zal overal schijnen en het blijft droog. Bovendien wordt het iets war mer. tot circa 22 graden Celsius. Mor gen kan het hier en daar in het land 25 gr. C. worden, maar dat zal dan vermoedelijk ook wel het hoogtepunt zijn, aangezien nieuwe oceaanfronten met de nog altijd aanwezige zuidwes telijke circulatie een poging zullen doen het Noordzee-gebied te bereiken. Dit komt ons op den duur weer te staan op regen en onweer in de tweede helft van de week, gevolgd door afkoeling. Juli bracht veel lcoud weer. Het was op de meeste plaatsen somber en te vens aan de natte kant. De Bilt berekende een gemiddelde etmaaltem- peratuur van 15.4 gr. C. tegen zeven tien normaal. De laatste 250 jaar ivas maar twaalf procent van aüe juli's kouder en (dus) 88 procent warmer dan de nu pas voorbije maand. Ge- Weerrapporten van gisteravond 19 u. max. neer- temp. slag middelde dagelijkse maximum- en mi nimum-temperatuur respectievelijk 19.1 (afwijking -2.8) en 11.3 (-0.9 gr. C.). Overdag was het dus relatief het koudst. Vijfentwintig van de eenendertig da gen waren te koel en daarvan waren er volgens de Nieuwsbrief van het Landbouw-Economisch Instituut: elf 'on-kampeerbaar', in de voorafgaande vier juli's respectievelijk negen, ze ven, vier en., veertien dagen. De zon scheen in De Bilt 157 uur tegen 199 normaal. Landelijke neerslag gemid deld bijna 90 mm(77) met in De Bilt 51 regenuren tegen 37 normaal. Het onweerde ergens in ons land op acht juli dagen tegen op zeventien nor maal. Wij vernamen dat de tropische con vergentiezone zich in juli twee breed tegraden verder naar het noorden heeft verplaatst dan anders. Daardoor was de neerslag in de Sahel-landen op verscheidene stations tweemaal zo hoog als. vorig jaar in juli. Vandaag uitstekend strandweer, met zonneschijn en een afzwakkende ivind. Iets warmer. Luchttemperatuur 19 tot 21 graden Celsius, zeewater 17 tot 18 graden. Verdere vooruitzichten: morgen aanvankelijk zonnig, daarna meer bewolking, gevolgd door her nieuwde onbestendigheid. Amsterdam licht bew 19 2 De Bilt licht bew 19 2 Deelen half bew 20 0.2 Eelde licht bew 18 0 Eindhoven zwaar bew 19 1 Den Helder licht bew 18 0.2 Luchth. R'dam licht bew 18 2 Twente licht bew 18 6 Vlissingen licht bew 19 0 Zuid-Limburg geh bew 20 0.5 Aberdeen zwaar bew 19 0 Athene onbew 36 0 Barcelona onbew 29 0 Berlijn geheei bew 22 0.2 Bordeaux onbew 25 0 Brussel geheel bew 17 0 Frankfort zwaar bew 20 0 Genève licht bew 26 0 Helsinki half bew 19 0 Innsbruck half bew 26 0 Lissabon onbew 34 0 Locarno onbew 30 0 Londen licht bew 21 0 Luxemburg geheel bew 14 0.3 Madrid onbew 35 0 Malaga onbew 28 0 Mallorca onbew 32 0 Milnchen licht bew 22 0 Nice onbew 27 0 Oslo vrijwel onbew 23 0 Parijs geheel bew 18 0 Rome onbew 33 0 Split onbew 36 0 Stockholm zwaar bew 22 0 Wenen licht bew 29 0 Zlirich zwaar bew 21 0 Casa Blanca onbew 29 0 Las Palmas onbew 35 0 New York zwaar bew Tel Aviv licht bew 30 0 Tunis onbew 32 0 Hoog water 7 augustus Vlissingen. 4.19- 16.28, Haringvlietsluizon. 5.50-18.10. Rotter dam: 7.03-19.10, Scheveningen: 5.17-17.39, IJ- uiuiden: 5.54-1816, Den Helder: 1008-22.03. Harlingen: 0.06-12.21, Delfzijl: 2.20-14.22. Dc volgende personen wordt dringend ver zocht zich zo spoedig mogelijk in verbinding te stellen met dc ANWB-alarmcentrale ln Den Haag, telefoon 070-264426. NEDERLAND Fant. Bloin-Rozemeijer, Am sterdam, beige-bruin Watorlandkruiser 'Pa trice'; L. v.d. Kool, Grouw; Fam, O. J. Laan, Voorburg, zeiljacht; E. Pieroelie, Ge leen, rode DAF, 05-AM-93; mevr. Muller-van Oorschot, Rijswijk, witte Opel Kadett. BELGIë-FRANKRIJK Fam. Willems-Bouw, Valkenburg, rode Opel Kadett, 28-79-DZ; Fam. Vis-Komin, beige Opel Kadett, 95-64-PP. LUXEMBURG Fam. J. Kruger, Dordrecht, gele. Opel Kadett; J. van Dijk. Utrecht, per Fiets. DUITSLAND Fam. J. Hazes. Wormer. rode Renault 5TL, 54-57-VU: Fam. G. Straing, As sen, gele Fiat 600 68-07-KS; Fam. F. Niel, 's Gravendeel, bruine Ford 20M, 54-56-TU. NEDERLAND-DUITSLAND prof. dr. A. J. M. Vossen, Middelaar, motorkajuit 'Vier plus een'. FRANKRIJK Fam. Den Houter-Dubbeldam, Bergen op Zoom, rode NUS 1200 plus Alpen- kreuzer, 33-26-PS: Fam Heljn-Bemer, Apel doorn, witte Peugeot 404, 24-77-ZM; Fam. Boothoofd, Heiloo, donkergroene Peugeot, 12- 28-VA; J. C. v.d. Wardt, Eemnes, donkerrode Renault 18-97-NF; Fam. W. v.d. Voren, Den Bosch, rode Flat, 29-03-NE ITALIë Fam. Burger- rodenburg. Soest, blauwe Ford Taunus; A. W. de Groot, Velthoven, oranje Opel Manta, 16-94-RD; A. Pool, Botterdam, wlt-zwarto Chrysler, 83-79- PR; O. Wolters, Zetten, witte Fiat 94-DA-ll; N. Pool, Rotterdam, groene Ford Taunus- 1600L. ITALIë-ZWITSERLAND Fam. De Grooth, Den Haag, lichtgroene Ford Taunus Station car, 49-BK-40. SPANJE Fam. A. Huguenin, Brussel, bei ge Ford Taunus. OOSTENRIJK A. Annaert, Klaaswaal, blauwe Simca 1301, 25-AP-57; Fam. D. Vuik. Honselersdijk, lichtgrijze Volkswagen; Fam. R. Hoekstra, Epe rode VW Passat, 48-VW-ll; Fam. Smit. Winschoten, blauwe Opel Re- kord 1900 60-91-FZ. OOSTENRIJK-JOEGOSLAVlë Fam. Va Deursen, Amsterdam, gele Datsun, 62-07-XF; H. Willems, Deventer, rode Ford Escord GT. JOEGOSLAVIë Mej. M. Frerejean, Bergen op Zoom. busreis; Mej. M. van Dijk, Utrecht, liftende. ENGELAND S. v.d. Akker en S. v.d. Lende, resp. Wolvega en Gelderlngen, lif tend. NOORWEGEN H Waterborg, Haren, rode Citroen GS, 17-26-XT. DENEMARKEN-NEDERLAND Fam. F. Kos ter, Exloo, witte Peugeot. 42-88-RN. Van een verslaggever UTRECHT Ongeveer tweehonderd Nederlandse juristen (onder wie hoogleraren en advocaten) hebben in een verklaring geprotesteerd tegen de vonnissen die onlangs in Chili uitge sproken zijn. Deze vonnissen, varië rend van zware gevangenistraf tot de doodstraf, betekenen volgens de Ne derlandse juristen een grove schen ding van het Chileense en het inter nationale recht. Het toepassen van militair oorlogs recht op gedragingen van vóór 11 september 1973 noemen zij in strijd met de Chileense grondwet en met de universele rechten van de mens. De militaire tribunalen missen elke be voegdheid om te oordelen over welke gedragingen dan ook van vóór of na de omverwerping van de wettige de mocratie. Waar verdachten systematisch worden gemarteld om hen fysiek en psychisch te breken, waar feiten zonder enig bewijs als waar worden aangenomen, waar een beroep wordt gedaan op niet toepasselijke rechtsregels, waar de verdediging op ernstige wijze in haar werkzaamheden wordt belemmerd of zelfs geëlimoneerd, waar de processen elke openbaarheid missen' kan - aldus de juristen - niet van een proces worden gesproken en missen de von nissen elk rechtsgehalte. Van een onzer verslaggevers GOUDA Het treinverkeer tussen Gouda en Rotterdam is gistermorgen vanaf tien over half vijf tot negen uur gestremd geweest. De oorzaak was een railbreuk even voorbij Gouda. De treinen werden over én spoor geleid en van half acht tot negen uur was er een pendeldienst per trein over één spoor voor reizigers tussen Rotterdam en Gouda. Om negen uur was de breuk weer hersteld.

Nieuwe Leidsche Courant | 1974 | | pagina 7