Rusland komt met Cyprus-initiatief Hier gebeurde hel;: Zuidkoreaanse oppositie hoopt op premie VS Kritiek op manier van loslaten van Portugese kolonies MtfJL Syrië: Israël streeft naar vertraging van vredesoverleg Of. m Tegen willekeur van president Park Ambassadeur bij Griekse premier Pers in Z.-Afrika gaat op eigen woorden passen U gaat heel wat geruster op vakantie als u eerst naar de Amro Bank gaat. Namaak-tabak voor proeven vrijgegeven 'Zwarte Orde' eist 'eer' op voor aanslag Nixon: ik heb me vergist Thieu verwacht groot offensief in Zuid-Vietnam TROUW/KWARTET DINSDAG 6 AUGUSTUS 1974 BUITENLAND T7/K6 ATHENE, NICOSIA (UPI, AP, Reuter) De Russische ambassadeur in Athene, Igor Yezow, heeft gisteren voor het eerst contact gehad met premier Konstatin Karamanlis van Griekenland en diens minister van buitenlandse zaken, Geoi-ge Mavros Volgens Griekse kranten werd een Russisch initiatief inzake Cyprus besproken. (ADVERTENTIE/ De Sowjet-Unie heeft totdusver een pro-Turkse houding aangenomen. Zij is echter tegen verdeling van Cyprus in een Grieks en een Turks gedeelte. Mogelijk wil Moskou er bij de Griek se regering op aandringen, niet in te stemmen met een dergelijke regeling. Wat dit laatste betreft heeft minister Mavros verklaard, dat Athene niet tegen een Cyprische federatie is, als de bevolking van Cyprus zelf zich daarvoor zou uitspreken. Intussen heeft China de Russen ervan beschuldigd dat zij de situatie rondom Cyprus misbruiken om hun invloed sfeer in het Middellandse Zeegebied uit te breiden. Het conflict op Cyprus zou veroorzaakt zijn door de langduri ge concurrentiestrijd tussen het Ame rikaanse imperialisme en het Russi sche revisionisme. De revisionisten in Moskou zouden nu hun kans schoon zien om hun handen te wassen, die zij in het Midden-Oosten hadden vuilge maakt. Zowel Amerikanen als Russen zouden Cyprus zien als een vlieg kampschip van onmetelijke strategi sche waarde. Deportatie Van de zijde van het Internationale Rode Kruis wordt vernomen dat het Turkse leger begonnen is de Griekse Helikopter bevolking van Kyrenia en omgeving te deporteren. De dorpen Karakoumi, Epiktitos, Kazaphani en Bellapais zijn totaal ontvolkt. De bewoners zijn met legervoertuigen en bussen wegge voerd. Vrouwen en kinderen werden van de mannen gescheiden, vaak on der bedreiging met vuurwapens. Bij onwilligheid treden de Turken zeer hardhandig op. Bij de besprekingen over de tenuit voerlegging van de bestandsovereen komst op Cyprus is de rol van de Verenigde Naties gedegradeerd tot die van en groep waarnemers. Overigens lijkt het schieten op het eiland te hebben opgehouden. Ook langs de groene lijn, die Grieken en Turken in Nicosia van elkaar scheidt, wordt niet gevochten, 's Nachts wordt er wel eens geschoten, maar dat wordt meest al gedaan door wachtposten, die dat leuk vinden. De Turkse minister van buitenlandse zaken Turan Gunes beschuldigt Grie kenland en de Grieks-Cyprioten van bestandsschendingen op Cyprus en van pogingen de atmosfeer te beder ven van de Geneefse besprekingen die donderdag moeten worden hervat. 'Turkije zal de verliezer niet zijn als de tweede ronde van de onderhande lingen in Genève iliets oplevert', zei Gunes tijdens een persconferentie. Griekenland en de Grieks-Cyprioten zouden een propaganda-campagne voe ren om de internationale opinie te misleiden en de atmosfeer van de Geneefse besprekingen te vergiftigen'. Turkse en Griekse legerofficieren zijn niettemin voor de tweede achtereen volgende dag per helikopter de lucht ingegaan om de posities van de front linies op Cyprus te bekijken in een poging de impasse over een juiste LISSABON (Reuter, AP, UPI) De vroegere gouverneur-gene raal van Angola, Silvino Silverio Marqués, heeft kritiek geleverd op de manier, waarop Portugal volgens de jongste verklaring van president Antonio de Spinola van plan is, zijn vroegere provincies in Afrika onafhankelijkheid te verlenen. De generaal, die pas na de staatsgreep in Portugal tot gouverneur-generaal werd benoemd en dus niet het oude regime vertegenwoordigde, verklaarde in een interview dat de verklaring van De Spinola hem met diepe afkeer had vervuld, niet omdat hij tegen onafhankelijkheid voor de Afrikaanse landen is, maar omdat hij van mening is dat de volken in staat gesteld moeten worden, hun eigen regering te kiezen. 'Ik vrees voor de toekomst, ik maak me zorgen over de haast die men maakt en over het gebrek aan voorbe reiding. Ik geloof dat de tegenwoor digheid van een gewapende macht in die landen nodig is voor het verdedi gen van de bevolking, of die Afri kaans of Europees is'. Generaal Mar ques' verklaring is van belang, omdat hij geacht wordt de mening weer te geven van sommige kringen, die me nen dat Portugal de macht niet aan de verzetsorganisaties moet overdra gen, voordat een referendum is ge houden. Intussen is gemeld dat majoor Melo Antunes, een vooraanstaand militair in Lissabon, wordt benoemd tot voor zitter van de regeringsjunta in Mo zambique. De majoor is nu nog minis ter zonder portefeuille en één van de belangrijkste leden van de Beweging van de strijdkrachten, die verantwoor delijk was voor de staatsgreep van 25 april. Bij Beira in Mozambique is een klein vliegtuig van de Portugese lucht macht neergehaald. Een officier werd gedood en twee passagiers werden gewond. Van militaire zijde werd meegedeeld dat 'onmiddellijk en met gebruikmaking van harde middelen zal worden nagegaan, wie de daders zijn'. Pers De Portugese regering heeft het weekblad 'Luta Popular' voor onbe paalde tijd een verschijningsverbod opgelegd omdat het blad de Beweging van de strijdkrachten 'herhaaldelijk beledigd en gekritiseerd' zou hebben. In een door de junta vefspreid com muniqué werd gezegd dat het blad vanwege zijn ideologische agressie on middellijk en voor onbepaalde tijd niet meer mag uitkomen. Luto Popular is het zelden een blad voor de mond nemende orgaan van de MRPP de revolutionaire beweging van het Portugese proletariaat een extreem linkse organisatie. De uitge ver, Saldanha Sanches, is al diverse keren op last van de regering aange houden. lokatie van de bestandslijnen te door breken. De Turken zeggen dat de lijnen moeten worden vastgelegd op de plaatsen waar hun troepen stopten toen het akkoord in Genève werd getekend, op 30 juli. De Grieken wil len dat de lijnen in kaart worden gebracht zoals ze waren op 22 juli; de dag van het eerste bestand dat aan de driedaagse oorlog een einde maakte. Terwijl zij onderhandelden kwam de Amerikaanse onderminister van bui tenlandse zaken voor Europese aange legenheden, Arthur Hartman, uit An kara in Nicosia aan. In de Cyprische hoofdstad houdt hij besprekingen met president Clerides, met de Turks- Cypriotische leiders, met Britse en met VN-functionarissen. JOHANNESBURG (Reuter) De Zuidafrikaanse dagbladindustrie heeft een 'ethische code' aanvaard, die vrij willige zelfcensuur betekent, na drei gementen van de regering dat tot acties zal worden overgegaan als de pers 'geen orde in eigen huis' brengt. Layton Slater, de voorzitter van de Zuidafrikaanse persunie, heeft ont kend dat er sprake is van zelfcensuur. Volgens de persunie wordt kritiek op een oordeel over de pers nu door de pers zelf gedaan binnen het kader van de code die in 'vrijheid van menings uiting' voorziet. Onder de code kunnen kranten tot 40.000 gulden boete worden veroor deeld als zij raciale onrust aanwakke ren of materiaal publiceren, dat de veiligheid en de verdediging van het land in gevaar brengen. Gezien de vaagheid van de code, menen waarne mers dat er wel degelijk sprake is van zelfcensuur. Tal van journalisten, vooral van En gelstalige kranten, in Zuid Afrika zijn woedend over de 'code', die zonder hun inspraak tot stand is gekomen. Zij verwijten de persunie, dat hun werkgevers hen nu een code hebben opgelegd, zonder instemming van de journalisten zelf. Soms ziet u in het buitenland iets dat u dolgraag zoudt willen hebben. Of de vakantie valt duurder uit dan gepland was. In zulke gevallen is het plezierig als u wat extra geld achter de hand hebt. Bijvoorbeeld Amro Reischeques. Die kunt u bij elke bank in het buitenland verzilveren. Verliest u ze, dan heeft de vinder er niets aan, terwijl u ze gewoon vergoed krijgt. Amro Reischeques, dat is veilig en handig geld. Daarom: ga bijtijds naar de Amro Bank in uw buurt. Ook voor buitenlands geld en uw reisverzekering. En pak dan meteen dat gratis landengidsje mee. 't Geeft u allerlei nuttige infor matie over wisselkoersen, buiten landse munteenheden enz. DAMASCUS, TEL AVIV (AP, Reuter, UPI) Syrië heeft Israël, dat vorige week bijna elke dag voor een nieuwe oorlog heeft gewaarschuwd, ervan beschuldigd 'alle mogelijke middelen aan te wenden om de hervatting te vertragen van de vredesbesprekingen in Genève'. LONDEN (Reuter) Een regerings commissie heeft een nieuw vervan gingsmiddel voor tabak vrijgegeven voor consumentenproeven. Ongeveer zesduizend Britten zullen worden uit genodigd om sigaretten te roken waarin tussen tien en vijftig procent 'nieuw roomateriaal' is verwerkt. Het materiaal, gezamenlijk ontwikkeld door Imperia! Tobacco en het chemie concern ICI, wordt gemaakt uit hout- pulp. Het zou smakeloos zijn, en aanzienlijk veiliger dan tabak. Volgens een woordvoerder van Imperial Tobacco produceert het in laboratoriumproe ven vier maal zo weinig teer als echte tabak. Dat teer zou bovendien vijf maal zo weinig kanker veroorzaken bij contact met de huid van laborato riummuizen. De Britse regeringscommissie was vo rig jaar speciaal ingesteld om de vei ligheidsaspecten van vervangingsmid delen voor tabak te beoordelen. Intus sen zijn de ondernemers in Schotland al een fabriek van tachtig miljoen gulden aan het bouwen. De ontwikke ling van het materiaal heeft tot nog toe 28 miljoen gekost. In een interview zei de Syrische staatssecretaris van buitenlandse za ken Abdoel Ghani Raffii dat Israël volgens hem niet van plan is een definitieve vredesregeling te bereiken. Rafii wees erop dat de Midden-Oosten conferentie zo spoedig mogelijk moet worden hervat om een vreedzame op lossing te bereiken voor de voortdu rende crisis in het Midden-Oosten. 'De verklaringen van de Israëlische leiders over de bezette Arabische ge bieden en de rechten van de Palestij- nen laten de werkelijke bedoelingen van Israëli zien', aldus Rafii. Als voor beeld noemde hij voorts het feit dat premier Jitzak Rabin van Israël heeft gezegd dat hij niet zal onderhandelen met vertegenwoordigers van de Pales tijnse bevrijdingsbeweging en dat Is raël voortdurend beweert dat Syrië zich op een nieuwe oorlog aan het voorbereiden is. Rafii wees erop dat Syrië van mening is dat 'het Pales tijnse volk vertegenwoordigd moet zijn op de conferentie in Genève. Scepsis se luchitafweer-systemen: de Chaparral en de Vulcan. Ook worden piloten opgeleid in Amerikaanse F-15 vlieg tuigen, die Russische MIG's kunnen onderscheppen. Het dagblad The Jerusalem Post heeft gisteren bericht dat 'goedingelichte' zegslieden in Jeruzalem hebben ge meld dat bij besprekingen tussen mi nister van buitenlandse zaken Jigal Ailon en Amerikaanse functionarissen ift Washington tot de gezamenlijke opvatting is gekomen dat de tijd nu rijp is voor besprekingen tussen Jor danië en Israël, Als deze gelegenheid wordt gemist dan zou deze kans nooit meer weerkeren, aldus de gezamenlij ke mening van Allon en zijn Ameri kaanse gesprekpartners. Minister Henry Kissinger zal deze week een nieuwe gespreksrronde be ginnen met Arabische leiders en met de Jordaanse premier Zaid al-Rifai overleg voeren om de breekbare vrede in het Midden-Oosten te redden, zo is in Washington meegedeeld. In Israël hebben diverse commentato ren de verklaringen van hun politieke en militaire leiders over éen dreigen de nieuwe oorlog eveneens met scep sis ontvangen. Het dagblad Haëretz schreef: 'Wij moeten niet te vaak over het oorlogsgevaar praten. We moeten de Arabieren geen excuus ge ven om zich opnieuw in een militair avontuur te storten'. Het dagblad Daily Davar merkte op dat men in sommige Israëlische kringen van me ning is dat de oorlogswaarschuwingen 'niet gezond zijn voor de vredesvoor- uitzichten in het Midden-Oosten'. Het Israëlische leger heeft gisteren omvangrijke militaire manoeuvres ge houden op de bezette westelijke oever van de Jordaan. Daarbij werden inr fanterie, cavalerie en luchtlandings troepen ingezet in een schijnoorlog. Uit Tel Aviv is gemeld dat het Isra- lische wapenarsenaal inmiddels ver sterkt is met twee nieuwe Amerikaan- Egypte De Egyptische minister van buiten landse zaken Ismail Fachmi heeft zon dag verklaard dat de westelijke Jor- daanoever, die nu door Israël wordt bezet, niet aan Jordanië moet worden teruggegeven, omdat dit land 'van het Palestijnse volk is'. Fachmi zei voorts dat indien er aan het Jordaanse front een troepenschei ding tot stand komt dan de wettige vertegenwoordigers van het Palestijn se volk'. Daarmee gaf hij tussen de schrijven en hun nationale en inter nationale verantwoordelijkheid moe ten gaan dragen. Fachmi heeft verder verklaard dat Egypte uitsluitend reke ning wenst te houden met de 'wettige vertegenwoordigers van het Palestijn se vplk'. Daarmee gaf hij tussen de regels door te kennen dat hij alleen de Palestijnse bevrijdingsbeweging PLO, en niet de zich daartegen keren de radicale Palestijnse groeperingen, als zodanig wilde beschouwen. BOLOGNA (AP) De 'Zwarte Or de', een Italiaanse fascistische organi satie, heeft gisteren de verantwoorde lijkheid opgeëist voor de aanslag op de Italicus-expres waarbij het afgelo pen weekeinde twaalf mensen om het leven kwamen en meer dan veertig gewond zijn geraakt. Volgens de politie van Bologna eiste de 'Zwarte Orde' de verantwoordelijk heid op in een pamflet, dat in een telefooncel werd aangetroffen, nadat de politie een anoniem telefoontje had gekregen. De 'Zwarte Orde' wordt beschouwd als een der fanatiekste extremistische groepen in Italië. In mei eiste de groep de verantwoordelijkheid op voor een bomaanslag in Brescia waar bij acht personen omkwamen.In het getypte pamflet waarschuwde de 'Zwarte Orde': 'Wij kunnen bommen plaatsen waar en wanneer we maar willen. De nazi-banier is niet in 1945 in Berlijn gestreken', aldus het pam flet. 'Hij wappert nog steeds voor een krachtig en fascistisch Italië' Het na zisme zal terugkeren en Italië réd den', het zal worden herboren'. De Italiaanse vakbonden, waarin links domineert, hebben zich inmiddels uit gesproken tegen de 'fascistische bar baarsheden' en hebben harde tegen maatregelen bepleit. In geheel Italië TTirOS 111113, werd gisteren gestaakt om sympatie te betuigen met de nabestaanden van de bij de explosie bij Bologna omgeko menen. Vervolg van pagina 1 Robert Griffin, de plaatsvervangende fractieleider van de Republikeinen in de Senaat heeft Nixon gisteren onom wonden opgeroepen af te treden. Tij dens een pauze in het overleg over een mogelijk proces tegen Nixon in de Senaat, dat gisteren achter gesüo- ten deuren werd gevoerd zei Griffin, dat aftreden voor de president een 'vreselijke beslissing moet betekenen'. 'Maar ik geloof dat hij het ook zo wel zal zien. Wij zijn op het ogenblik op het punt beland, waarbij het zowel in het landsbelang, als in zijn persoonlij ke belang zou zijn om ontslag te nemen. Het zijn niet alleen zijn vijan den, die er zo over denken, maar ook velen van zijn beste vrienden en ik reken mijzelf tot deze laatsten', aldus senator Griffin. Griffin liet vervolgens weten dat hij de president een brief heeft gestuurd waarin hij zegt dat de Senaat Nixon zo nodig zal dagvaarden om de 64 geluidsbandjes overeenkomstig de uit spraak van het Hooggerechtshof aan rechter John Sirica te overhandigen. Als Nixon deze dagvaarding naast zich zou neerleggen, aldus Griffin, dan zal dit door de Senaat waarschijnlijk wor den opgevat als een grond voor een 'impeachment'. Zowel het Amerikaanse weekblad Ti me als het dagblad The Washington Post hebben laten weten dat de Wa- tetgate-geluidsibandjes, die Nixon heeft afgegeven en nog moet overhan digen, een nieuwe nagel aan zijn doodskist bunnen betekenen. Volgens Time zit er in een bandje dat vorige week aan rechter Sirica is overhan digd een gat van vijf minuten en twaalf seconden. Ndxons advocaat St. Clair had gezegd dat het gat was ontstaan bij verwisseling van de spelen op de bandrecorder. Maar, aldus Time, hiervoor zou niet minder dan een minuut nodig zijn geweest Een 'welingelichte' regermgsbron had een en ander gemeld. Volgens Time is er klaarblijkelijk aan het einde van een oude en aan het begin, van een nieuwe spoel geknipt. In de Washington Post schrijven de journalisten Bob Woodward en Carl Bernstein, die ruim twee jaar geleden het Watergate-schandaal aan het licht brachten, dat zij van goed ingelichte kringen in het Witte Huis hebben vernomen dat een aantal van de band jes die Nixon nog aan rechter Sirica moet afstaan passages bevatten die de president zeer veel schade kunnen berokkenen. Een niet met naime ge noemde medewerker van het Witte Huis had zich laten ontvallen: 'Als dat allemaal bekend zou worden dan zou de hel losbrekeen'. Leden van het Huis van Afgevaardig den zijn gisteren begonnen met het af luisteren van reeds overgedragen bandjes. Diverse Congresleden, die hebben geluisterd, hebben laten weten dat zij hun oren niet konden geloven. De Democraat Bella Abzug verklaarde dat zij zeer onder de indruk was ge komen door 'de mate van betrokken heid van de president' bij de Water- gate-gesprekken. 'Ik had dit niet be seft totdat ik de bandjes zelf had ge hoord en had gemerkt hoeveel er voor en hoeveel er tegen hem sprak cn precies beluisterde hoe ver de presi dent bij deze gesprekken betrokken was'. SAIGON (AP) President Nguyen Van Thieu van Zuid-Vietnam heeft verklaard, dat de Viet Cong in ver schillende delen van Zuid-Vietnam aanvallen op regeringstroepen zijn be gonnen ter voorbereiding van een al gemeen offensief. 'De communisten', aldus de president, 'willen de moeilijkheden waarin onze bondgenoten zich bevinden, uitbuiten. Zij menen dat wij geen hulp van onze bondgenoten meer kunnen krijgen.' In de afgelopen weken hebben Viet Cong-eenheden in het noorden en midden van Zuid-Vietnam regerings- steliingen aangevallen en heel wat gebied veroverd. In Saigon heeft men er op gewezen, dat deze acties het Parijse Vietnam- akkoord in gevaar brengen. SEOEL (Reuter) De dissidenten in Zuid-Korea hebben bun laatste hoop gevestigd op pressie vanuit de Verenigde Staten om de regering van president Park Chung-Hee te overreden tot herstel van bun democratische vrijheden. Terwijl veel van de aandacht van de wereld opgeëist wordt door Nixon's impeachment-perikelen in Washing ton, volgden de Zuidkoreanen gespan nen de hoorzittingen van het Congres in de VS over de rechten van de mens en de hulp aan hun land. Deze hoorzittingén zijn gisteren afgesloten. De dissidenten hopen dat het bewijs materiaal dat aan het Congres werd voorgelegd door invloedrijke getuigen die het Park-regiem beschuldigen van toenemende bruutheid en onderdruk king, plus het gewicht van de publie ke opinie die door een groot aantal beschuldigende artikelen in de Ameri kaanse pers gemobiliseerd werd, de regering van de Verenigde Staten er toe zal brengen maatregelen te treffen die hun situatie zal verbeteren. Volgens de dissidenten en hun Ameri kaanse sympathisanten zou de Ameri kaanse regering kunnen dreigen met het stopzetten van de economische en militaire hulp. tenzij president Park de democratische vrijheden herstelt, die door de revigalisatie-hervormin- gen' van de grondwet, die hij in oktober 1972 onder de staat van beleg doorvoerde, opgeschort worden. De nieuwe grondwet plaveide de weg naar de ongebreidelde autocratische presidentiële macht en maakte een eind aan het recht op habeas corpus (ter voorkoming van willekeurige ar restatie en gevangenhouding). Met de afkondiging van de noodtoestand kre gen de krijgsraden de bevoegdheid strenge straffen op te leggen aan elke burger die de moed had in opstand te komen tegen de nieuwe grondwet of tegen de noodmaatregelen zelf. De regering bepaalde verder dat zelfs in de nationale assemblee de noodmaat regelen niet bekritiseerd mochten worden. In de afgelopen paar weken werden er 55 zogenaamde samen zweerders tegen de regering, onder wie twee Japanners, schuldig bevon den aan pogingen de regering met ge weld ten val te brengen en de com munisten aan de macht te brengen. Veertien van hen kregen de dood straf, voor vijf van hen werd deze straf veranderd in levenslange gevan genisstraf. Bij deze brtsten was ook Kim-Chi-Ha, de bekendste dichter van Zuid-Korea. Ook de 52 jaar oude katholieke bis schop Tji-Hsk-Soun en de 77-jarige Yun-Po-Sun, de enige vroegere presi dent van Zuid-Korea die nog in leven is, werden voor het gerecht gesleept op beschuldiging van het verlenen van financiële bijstand aan deze sa menzwering die door studenten geleid zou zijn. Ierse priesters De zaak kreeg een nieuwe wending toen twee Ierse katholieke, priesters Olivier Kennedy en Maurice Foley, door de Zuidkoreaanse geheime dienst uit het dioces van de bisschop naar Seoel gehaald werden om ondervraagd te worden. Volgens de regering was één van de agenten die de bisschop in een ziekenhuis van Seoel moesten be waken, door niet-geïdentificeerde vol gelingen van de bisschop bewusteloos geslagen. Hierdoor had de bisschop die aan suikerziekte leed, kans gezien het ziekenhuis te verlaten en een uitdagende 'morele verklaring' uit te geven, waarin hij de regering-Park van geweld, intimidatie en fraude be schuldigde. De Ierse priesters werden vrijgelaten na langdurig verhoord te zijn door de KCIA in een voor hen nogal onaange naam oord, namelijk in een hotel met Turkse baden voorzien van kortgerok te massage-meisjes. Bisschop Tji verscheen tenslotte op 1 augustus voor een militair tribunaal. Diezelfde dag nodigde de Zuidkore aanse eerste minister, Kim Jong-Pil, vijf buitenlandse correspondenten uit om met hem op zijn bureau de lunch te gebruiken. In een gesprek van meer dan vier uur legde de minister uit dat de maatregelen van zijn rege ring tot doel hadden ondermijnende activiteiten uit te roeien, activiteiten die hij beschreef als een kanker in het politieke bestel. Volgens hem wa ren de noodmaatregelen een korte chirurgische ingreep die Zuid-Korea permanente stabiliteit en een econo mische welvaart moest verschaffen. Deze fase zou zo lang duren tot het Zuidkoreaanse doel, een bruto natio naal produkt per hoofd van de bevol king van 1000 dollar en een jaarlijkse export van 10 miljoen dollar, bereikt was. Dit alles zou in 1981 bereikt moeten zijn. Het huidige bruto natio nale produkt per hoofd is 500 dollar. een Weinig kans De heer Kim vroeg om begrip van de Amerikaanse pers. die hij ervan be schuldigde de 'illusie' van hulp aan de Koreaanse dissidenten aan te wak keren. Volgens hem was Zuid-Korea een jeugdig land dat een periode van autoritair gezag nodig had voordat het kon opklimmen tot de rijpheid van een vrije democratische welvaart staat waarop Amerika trots zou kun nen zijn. 'Omdat een paar mensen illusies koesteren, zou de rest van de 35 miljoen Zuidkoreanen moeten lij den? We kunnen met toestaan dat een klein aantal mensen de veiligheid van het volk vernietigt', aldus Kim. De 48-jarige eerste minister, die zelf de KCIA oprichtte ontkende bewerin gen als zouden de dissidenten gemar teld worden. Hij vertelde dat op bevel van hemzelf en de president er niet meer gemarteld werd sinds Shin Chick-Soo in december van vorig jaar tot directeur van de KCIA benoemd werd. Volgens hem zou de beslissing van het Amerikaanse Congres om de 38000 man Amerikaanse troepen uit Zuid- Korea terug te trekken, (een maatre gel die hij niet waarschijnlijk achtte) in Noord-Oost-Azië grote instabiliteit veroorzaken, vooral vanwege de toene mende aggressde van Noord-Korea. Diplomaten in Seoel zijn ervan over tuigd dat de Verenigde Staten om veiligheidsredenen hun militaire hulp waarschijnlijk niet zullen verminde ren. Men verwacht dan ook dat de Ameri kaanse hulp die het komende jaar 218 miljoen zal bedragen, zal worden goedgekeurd, waardoor het totaal van de Amerikaanse economische en mili taire hulp aan Zuid-Korea gedurende de laatste 25 jaar, zal oplopen tot 11 miljard dollar. Intussen laten de dissidenten nog steeds van zich horen. Zeven jonge katholieke priesters hadden een ge sprek met een groep voornamelijk Amerikaanse correspondenten in het huis van sympathiserende Amerikaan se missionarissen. Ze vertelden dat ze bereid waren hun nek uit te steken als woordvoerders van de dissidenten. 'Door het gevaar van bestraffing dur ven de mensen niet vrijuit te spre ken. Je weet niet wie je kunt vertrou wen of tegen wie je kunt praten. Overal zijn KCIA-agenten', aldus de priesters. 'Eén van onze grote zorgen is dat vanwege Watergate onze situa tie de Amerikanen niets interesseert. We zeggen tegen de Amerikanen: 25 jaar geleden waren jullie zo bezorgd over onze vrijheid dat 35.000 Ameri kaanse soldaten ervoor stierven. Kan het jullie nu niets meer schelen?' 'De Zuidkoreaanse regering heeft in tellectuelen en priesters opgesloten ten koste van de ontwikkeling. Het Park-regiem ontkent morele waarden, net zoals Noord-Korea en de Sowjet- Unie. Wij zijn tegenstanders van de communisten. Menselijke rechten wor den als onbelangrijk afgedaan om de economische vooruitgang te verzeke ren, maar door de toegenomen buiten landse investeringen e nhulp krijgt elk Koreaans kind een zwaardere schuld op zijn schouders ten profijte van buitenlanders. De kloof tussen rijk en arm is groter geworden'. TOKIO (AP) Hirosjima zal van daag met plechtige ceremoniën en gebeden het feit herdenken dat daar 29 jaar geleden de eerste atoombom viel. Naar wordt verwacht zullen meer dan 40.000 personen zich in het park ter nagedachtenis van de ramp van 1945 in Hirosjima verzamelen om de slachtoffers van de atoombom te herdenken. Gevecht in rechtzaal BIRMINGHAM (AP) Zeven Ieren die in Birmingham voor de rechter werden gebracht op beschuldiging van het plaatsen van bommen, zijn in de rechtzaal met politie en parketwach ten op de vuist gegaan. Luid tierende familieleden van de verdachten meng den zich ook in de strijd. De zeven werden de rechtzaal uitgesleept door parketwachten en opgesloten in cellen van het gerechtsgebouw. Noodweer in België NIEUWPOORT (Belga) Hevig on weer en hagelbuien hebben eergiste ren grote schade aan de westkust van België veroorzaakt. Het zwaarst ge troffen werden de badsteden De Pan ne, Koksijde en Oostduin kerke. Op vele plaatsen stonden de straten blank, zodat alle verkeer onmogelijk was. In vele gebouwen stond de kel der onder water. Koelkasten en voor- raadkelders van groentehandelaars za ten tot meer dan 1 meter onder water. Tal van kampeerterreinen le den zware schade. Kikkers verzwelgen BALLYCUMBER (UPI) De 42-ja- rige Ier John McNamara heeft onge veer 65 gulden verdiend en de titel kampioen in het verzwelgen van le vende kikkers behaald. In 65 seconden liet hij vijf kikkers door zijn keel glijden, die overigens met de nodige champagne werden weggespoeld. 'Het is de eerste keer dat ik dit doe, maar ik heb me nog nooit zo goed gevoeld. Meer mensen zouden het moeten doen', aldus de kampioen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1974 | | pagina 6