Confessionelen: verbeter inkomen boer en tuinder Opstand Groningse gevangenis incident? Tachtig man bij schildersbedrijf direct ontslagen Wensenpakket kamerfracties aan regering 'Boersma te somber over werkloosheid' Rabobank Cijfers zouden aan hoge kant zijn MEDEDELING aan de adverteerders in de rubriek Het Onderwijs vraagt donderdagmorgen Ie post Kortstondige bezetting Cruson Vragen over achtergronden verzanden in commissies Franse gevangene uit Veenhuizen ontsnapt UROUW/KWiAjRTET DTXSDAG 6 AUGUSTUS 1974 BINNENLAND T3/K3 Van onze parlementsredactie DEN HAAG De fracties van de KV P, ARP en CHU in de Tweede Kamer hebben gisteren in een verklaring een beroep gedaan op het kabinet om snel maatregelen te nemen om de inkomens van de boeren en tuinders te verbeter en. De wensen van de christen-democrati sche fracties zijn: fiskale tegemoetkomingen: een voor de tuinbouw aanvaard baar energiebeleid: stappen om het EEG-markt- en prijsbeleid te wijzigen, zodat rekening wordt gehouden met de kostenstijgin gen. die in de loop van het jaar zijn opgetreden. De KVP, ARP en CHU distantiëren zich duidelijk van de demonstraties en verkeersbelemmeringen door de boeren en tuinders. De fracties zeggen met zorg kennis te hebben genomen VTclgfCIl van de ontwikkelingen in de land- en tuinbouw in de afgelopen maanden. Men heeft begrip voor de onrust; niettemin is men van mening, dat in een democratische rechtsstaat een op lossing moet worden gezocht door middel van overleg tussen overheid en bedrijfsleven. Dot overleg moet 'tot voor allen aanvaardbare resulta ten leiden'. Minister Van der Stee van landbouw zal morgenmiddag vervroegd van zijn vakantie in Bretagne terugkeren. Don derdag zal hij deelnemen aan de zit ting van het kabinet, waarin de wen sen van de land- en tuinbouw worden besproken. Zoals bekend wordt zater dag in de hallen van de Utrechtse veiling een demonstratieve bijeen komst van de boeren en tuinders gehouden om over de beslissingen van de regering te discussiëren. In aansluiting op deze verklaring heeft dr. R. J. Kruisinga, de voorzit ter van de Tweede Kamerfractie van de CHU. minister-president Den Uyl een schriftelijke vraag gesteld over de toestand in de land- en tuinbouw. Met name wil1 dr. Kruisinga een overzicht Van onze sociaal-économische redactie DEN HAAG Het Nederlands Christelijk Werkgeversverbond meent dat minister Boersma zich in te sombere bewoordingen heeft uitgelaten over de werkloosheidscijfers. De algemeen secretaris van het NCW, drs. C. C. M. Geerkens, noemde gister middag op een bijeenkomst van het verbond de werkloosheidscijfers van de minister die in het najaar 180 k 200.000 werklozen verwacht wat aan de hoge kant. Hij wees erop dat er in sommige gebieden duidelijk weer spanning op de arbeidsmarkt merkbaar is. Het is het NCW niet bekend op grond van welke gegevens de minister tot zijn sombere prognose is gekomen. Het verwacht dat de nota over de werkgelegenheid en werkloosheidsbe- I strijding, die het kabinet binnenkort zal publiceren, daarover meer klaar- hed zal brengen. In ieder geval ver- wcht het verbond dat de minister zal I gStappen van de tijdelijke werkgele- (?nheidsprogramma's en dat hij met 1 ttn meer structurele aanpak van de 1 werkloosheid zal komen. Over de reële loonstijging zei drs. Geerkens dat deze in 1974 groter zal zijn dan aanvankelijk werd aangeno men (men verwachtte een reële stij ging van ongeveer één procent). Vol gens drs. Geerkens zal de verwachte loonsomstijging van 14,5 procent, me de onder druk van de stijging van het minimumloon, dit jaar absoluut wor den overschreden. Hij stelde verder vast dat zich een meevallende ontwik keling heeft voorgedaan op het gebied van de prijsstijging. Deze meevaller zal wellicht tot gevolg hebben dat de verwachte prijsstijging van 10,5 a 11 procent in 1974 in de buurt van 9,5 k 10 procent zal uitkomen. Nivellering Tenslotte merkte hij op dat de nivel lering dit jaar sterker zal zijn dan uit alle prognoses is gebleken. Dit bete kent volgens de heer Geerkens onder meer dat de machtigingswet eind 1974 moet worden afgeschaft en dat weer moet worden overgegaan tot het cen traal overleg zoals dat voor de ener giecrisis is gevoerd. van de maatregelen, die het kabinet heeft genomen om de inkomenspositie in de land- en tuinbouw te verbeteren. In een toelichting op deze vraag her innert de fractieleider van de CHU aan zijn motie die in oktober van het vorig jaar door de Tweede Kamer werd aangenomen en waarin juist aandacht voor de land- en tuinbouw werd gevraagd en aangedrongen op eèn beter beleid. Tijdens de algemene politieke beschouwingen noemde drs. Den Uyl deze motie 'overbodig'. In een commentaar verwees hij de motie zelfs naar de pruil©bak. Uit de laatste cijfers blijkt echter, aldus dr. Kruisinga, dat in het mid den- en kleinbedrijf 'hoogst ernstige inkomensdalingen' zijn opgetreden. In het midden- en kleinbedrijf bedraast de daling ongeveer 10 procent en in de landbouw 7 tot 20 procent. De onrust noemt hij dan ook zeer ver klaarbaar. Dr. Kruisinga vindt het voor het herstel van de rust in de land- en tuinbouw van het grootste belang dat het kabinet de maatregelen, die in voorbereiding zijn, zo snel mogelijk bekend maakt. Het zou onjuist zijn met de mededelingen te wachten op de derde dinsdag in september. Op de inkomensdalingen in de land en tuinbouw wijst ook het Tweede Kamerlid Voortman (PvdA) in een toelichting op schriftelijke vragen aan de minister van landbouw. Hij vraagt aan minister Van der Stee wat de achtergronden zijn van de heersende onvrede onder de Nederlandse boeren. De heer Voortman dringt niet alleen aan op maatregelen in EEG-verband. maar wenst ook een fundamentele analyse en wijziging van het gemeen schappelijke EEG-landbouwbeleid. In antwoord op vragen van de WD- Tweede-Kamerleden Waalkens, Wie gel, Tuynman en Evenhuis heeft de minister van landbouw en visserij a.i., drs. J. Boersma, gezegd dat hij bij het agrarisch bedrijfsleven de erkenning mist dat het overheidsbeleid steeds een belangrijke positieve bijdrage heeft geleverd aan de inkomensont wikkeling en aan de structurele ont wikkeling van land- en tuinbouw. Ook mist hij het besef van de eigen verantwoordelijkheid van de agrari sche ondernemers voor noodzakelijke aanpassingen aan de fundamenteel ge wijzigde marktverhoudingen. Overi gens zegt de bewindsman zeer zeker te beseffen dat als gevolg van een aantal ontwikkelingen de inkomens in de agrarische sector ongunstig worden beïnvloed en dat dit gevoelens van onbehagen oproept bij het agrarisch bedrijfsleven. De Europese Commissie, het dagelijks bestuur van de EG, heeft voor 12 projecten in de Nederlandse land bouwsector een steun uit het Europe se landbouwfonds van 18,6 miljoen gulden toegewezen. Het grootste deel van dit bedrag, ruim 11,6 miljoen gulden, wordt besteed aan ruilverka velingen in Friesland. Noord-Brabant, Groningen en Nocrd-Holland, aan de bouw van varkensstallen op een expe rimenteerboerderij in Noord-Brabant en aan de bouw van een verkoopcen trum voor boomkwekerijprodukten te Boskoop. De resterende 7 miljoen gulden zijn om. bestemd voor de uitbreiding van een verpakkingsafdeling voor kaas in Meppel, de bouw van een zuivelfa briek te Woerden en voor een tuin bouwveiling te Bemmel. Begin juli kreeg Nederland uit het Europees landbouwfonds al meer dan 21 mil joen gulden voer 22 projecten, waar onder de bouw van zes vissersschepen. Enkele werknemers bespreken de toestand in de hal van het bedrijf. LINZ (AP) Gisteren zijn twee élkaar tegemoet rijdende lokale trei nen met elkaar in botsing gekomen. Dit gebeurde tussen de stations van Interstoder en Vorderstoder in de provincie Opper-Oostenrijk. Volgens de eerste berichten zijn 20 reizigers gewond van wie vijf ernstig. ADVERTENTIE In verband met de grote hoeveelheid zet-advertenties voor onze zaterdagbladen, dienen advertenties voor deze rubriek Het onderwijs vraagt uiterlijk in het bezit van de advertentieorderafdeling van de Chr. Pers, Postbus 859 te Amsterdam te zijn. U gelieve uw opgave derhalve tijdig in te zenden. ROTTERDAM Een brief, waarin in vijf regels het einde van het bedrijf werd aangekondigd en een directie die spoorloos is. Dat is de chaotische situatie die vertegenw oordigers van de drie bouwbonden gistermorgen aantroffen bij het straal- en schildersbedrijf Cruson Combinatie NV in Rotterdam. Het tachtig man tellende personeel had de vakorganisaties op de hoogte gesteld van het ontslag op staande voet, nadat zij zondagavond het be drijf hadden bezet. In overleg met de bouwbonden is gistermiddag de bezet ting beëindigd, omdat er voor het personeel niets te redden viel. Mor gen zal een curator worden benoemd, als de faillissementsaanvraag in be handeling genomen wordt. De verslagenheid bij de tachtig werk nemers van het van origine Belgische bedrijf was gisteren zeer groot. Vol gens enkele personeelsleden 'barstte het bedrijf van het werk'. Cruson heeft bij het chemisch concern ICI op de Maasvlakte in Rotterdam werk aan- Van een verslaggever VEENHUIZEN Uit de strafinrich ting in Veenhuizen is gistermorgen een gevangene, de 25-jarige Fransman A. H. ontsnapt. Hij wist te ontkomen in. een gereedstaande Renault 16 met een Frans kenteken,, waarmee een hel per stond te wachten. Gestichtswach- ten trachtten tevergeefs de auto tegen te houden. De vluchtenden zouden de bewaarders met een schietwapen be dreigd hebben, althans met iets wat daarop leek. De Fransman zat een straf uit wegens diefstal met geweld pleging. Gisteravond ontsnapten nog twee ge vangenen. Het zijn de 29-jarige H. V. uit Rotterdam en de 24-jarige W. C. E. uit Roermond. Van hen ontbreekt evenals van de Fransman nog elk spoor. door Jan Sloothaak GRONINGEN Er lijkt weinig of geen verband te bestaan tussen de opstand die gedetineerden in 1971 in bet buis van bewaring hielden, en die van bet afgelopen weekend. Vragen over diepere achtergronden verzanden eoliter in commissies, zo dat erg moeilijk te zeggen is of die achtergronden er zijn, dan wel of bet alleen een incident is geweest. zich ermee en wist de zaak te sussen. Vervolgens kwam een andere gedetineerde (H.) die het nog eens overdeed, waarna klap pen vielen. De brigadier wist de zaak opnieuw voorlopig te sussen. Het tweetal vertrok naar de spoelkeuken, in de wetenschap dat het geval op hoger niveau zou worden be sproken en met het risico dat ze naar een isolatiecel 'in Veenhuizen zouden worden gebracht. Gemoederen verhit Toen om kwart over vijf de kerkdienst eindigde, bleken de gemoederen wat verhit. Een achttal ging naar de bovenste verdieping. Men wilde wel praten, maar alleen als bij voorbaat overplaatsing naar Veenhuizen niet door zou gaan. Al die tijd was er geen direc tielid. Waarnemend directeur Ockeloen, die later uit Veen huizen arriveerde wilde niet op de eds van de gedetineer den ingaan. Toen de heer Ockeloen had gehoord dat er klappen waren gevallen, belde ihij meteen Na de opstand in 1971 werd de commissie-Woltman inge steld. Deze commissie slaagde er niet in een algemene oor zaak van het oproer te vinden. We! wepd een conflict gecon stateerd tussen drs. PI. Nie- boer en ds. A. Bongenaar én werden enkele maatregelen aanbevolen. Die zijn slechts gedeeltelijk uitgevoerd. Zo is er een betere bezoekre geling gekomen en is de com municatie wat verbeterd. Op 1 oktober komt er een psycho loog in dienst, ook op aanbe veling van de commissie. Ex- staatssecretaris Grosheide be sloot geen maatreglen voor Groningen te nemen. Wat zich in Groningen afspeelde werd beschouwd als een onderdeel van een algemeen landelijk' geva ngen i s-pr oble emDa ar om werd ruim een jaar geleden de commissie-Van Hattem in gesteld. Deze is echter nog niet verder gekomen dan het produceren van een discussie stuk. Geen verband Wat Groningen betreft leek er volgens drs. P. Ailiewijn, hoofd directie gevangeniswe zen en directeur drs. H. Nie- boer, weinig bijzonders aan de hand. Was er vóór 1971 al rumoer over te lange voorar resten in het Groningse huis van bewaring, na die tijd en ook nu nog, zijn dit soort klachten geluwd. Weliswaar moeten sommige 'tbr-kdanten' (gedetineerden die ter be schikking van de regering zijn gesteld) soms wat extra lang op hun definitieve bestem ming wachten, maar dat is volgens de directie inciden teel. Er zou nu ook geen ver band te leggen zijn tussen al gemene klachten en de ge beurtenissen in het afgelopen weekend. De moeilijkheden begonnen zondag om half vier. Gedeti neerden gaan op dat tijdstip voor het theeuurtje naar hun cel. De Duitser W. vond dat maar flauwekul en weigerde zijn cel in te gaan. Na twee waarschuwingen deed hij dit nog niet en toen een bewaker hem naar zijn cel wilde du wen, greep hij deze bij de keel. Een brigadier bemoeide Beeld van het totaal uitgebrande dakgedeelte van het Huis van Bewaring in Groningen. er wel voldoende bewakers waren. Hun aantal beperkte zich tot zes (op zeventig gede tineerden). Volgens drs. Alle- wijn wijkt dit aantal niet af van het gebruik. Overigens sluit hij niet uit dat de afwe zigheid van de 'eigen' directie (de directeur was met vakan tie, de adjunct was ziek) een rol heeft gespeeld. Een grote moeilijkheid is om voldoende personeel te krij gen. De commissie-Woltman had geadviseerd meer perso neel in te zetten. Dit is echter niet gedaan omdat dit prece denten zou scheppen voor de overige huizen van bewaring. Een man, die zich vorige keer nogal roerde, ds. A. C. Bonge naar, is inmiddels van het to neel verdwenen. Zijn opvol ger, ds. W. J. H. Hoekert onthoudt zich, in tegenstelling tot ds. Bongenaar, maar liever van commentaar. genomen. 'Een duidelijker bewijs van het minderwaardige bedrijfsbeleid is nauweüjks te leveren', aldus gister middag een verbolgen J. van Dam van de Hout- en Bouwbond CNV. Tot op dit moment is nog niets bekend van de beweegredenen voor de drie man sterke directie om het bedrijf te sluiten, omdat de financiële kant van de zaak nog niet is belacht. Waar de directie verblijft is niet bekend. Geruchten, als zouden de grondleggers van het bedrijf vader en zoon Persoons zich niet in Nederland hebben laten zien, werden door de bouwbonden ontzenuwd, om dat Persoon senior gisteren zelf bij een Rotterdams advocatenkantoor het faillissement kwam voorleggen. Salarischeques Het personeel wist tot voor verleden week vrijdag niet, wat hun boven het hoofd hing. Enkelen kwamen achter de problemen, toen zij hun salanische- que wilden inwisselen bij het hoofd kantoor van de Amro-Bank. Daar ver telde het bankpersoneel dat de reke ning vrijdagmiddag was geblokkeerd. Sommige personeelsleden kregen hun geld wel, maar alleen omdat zij hun cheque bij bijkantoren inden. Bij de filialen van de bank was de blokkade op dat moment nog niet bekend. Naast de achterstallige salarisbetaling is ook gebleken, dat er een achter stand is in de uitgifte van vakantie bonnen. Het personeel van Cruson Combinatie, waaraan in België een afdeling 'special protective coatings' is verbonden, bestaat voornamelijk uit pendelaars uit Brabant. Wat de directe toekomst betreft, be staat de kans, dat een deel van hen overgenomen zal kunnen worden door een bedrijf dat het werk bij ICI voor Cruson zal willen afmaken. In het Rijnmondgebied is een redelijke vraag naar schilders, stralers en gritters (beroepen die metaaloppervlakken blank maken). RITA naar Veenhuizen of daar even tueel plaats was. Hij liet ook al een gevangeniiswagen ko men. Volgens drs. Allewijn hoefde dit nog niet te beteke nen dat Veenhuizen onvermij delijk was geworden. Het was nog een open vraag en eventu eel zou de wagen weer onver- richterzake zijn vertrokken als een gesprek met de gedeti neerden bevredigend was ver lopen. Inmiddels waren de ge detineerden echter al naar het dak gegaan en maakten daar amok. De 23 die op het dak hebben gezeten zijn naar Veenhuizen gebracht, wat niet wil zeggen dat zij allemaal actief hebben meegedaan. Overigens zullen ook de overige in Assen on dergebrachte gedetineerden al lemaal worden ondervraagd. Eén van die vraagpunten is of Ontslag Volgens drs. Allewijn staat het weggaan van ds. Bonge naar niet in verband met het feit dat deze predikant (die indertijd een zwijgplicht kreeg opgelegd) een conflict had met de directie. Ds. Bonge naar heeft zelf ontslag geno men en heeft voor het onder wijs gekozen, aldus drs. Alle wijn. 'Eerst de jouwe. Dan kunnen we zien, hoe hij smaakt als-ie soms verbrandt (ADVERTENTIE)

Nieuwe Leidsche Courant | 1974 | | pagina 5