TV-film over probleem van vluchtelingen Tien vingers Minister wil extra half uur tv voor A-omroepen Vleugel paleis voor publiek opengesteld 'Schipholkaper' weigert zich te laten opereren Ervaring Maker ontploffend buisje aangehouden Paul Brand Chirurg in India Radio en televisie programma's Even puzzelen Glazenwassers krijgen 12 procent meer pensioen Jongen ernstig gewond bij explosie oorlogstuig TROUW /KWARTET DINSDAG 6 AUGUSTUS 1974 Van onze radio- en tv-redactie HILVERSUM Onder de titel 'Het vluchtelingenprobleem is alleen hopeloos als u dat vindt' wordt vrijdagavond een film op het scherm gebracht van Wibo van de Linde en Raymond Haver- lag. De film wordt geplaatst in het TROS-programmu. De opdracht voor deze film ging uit van het hoge commissariaat voor vluchtelingen. Getracht wordt de functie als 'brandwacht' van dit commissariaat uit te leggen. Wibo van de Linde is enige jaren woord voerder geweest van de hoge com missaris te Genève, vóór hij hoofd redacteur werd van het boulevard blad 'Deze week'. De hoge commissaris is prins Sa- druddin Aga Khan, die zelf de naam heeft voorzien te zijn van veel van het goede der aarde. Hij moet 'een uiterst behendige politieke salom uitvoeren om zijn speciale taak te vervullen. Ondanks dat is hij hoop vol gestemd'. Hij heeft het in de film over 'de eeuw van de ontwortelde mens; ter wijl hij strijdt voor een mentali teitsverandering in de rijke landen die de vluchteling de sympathie zou kunnen brengen, die hij zo verdient'. Voor spoedoperaties tijdens volks verhuizingen, zoals in Soedan en Zuid-Azië, zijn grote sommen geld nodig, die steeds moeilijker bijeen kunnen worden gebracht. Als oor zaak wordt genoemd de immuniteit van de publieke opinie in de rijke landen voor de parade van mense lijk leed op de tv-schermen. 'In de kaart' HILVERSUM 'In de kaart ge speeld', het AVRO-radioprogramma op zondagavond, waarvoor luiste raars aanvragen kunnen doen op klassiek gebied viert op zondag 1 september de 250e uitzending met een Live-programma in twee AVRO- studio's. Daarvoor kunnen liefheb bers aanvragen doen. Kan daaraan tegemoet worden gekomen dan wor den ze uitgenodigd het live-program ma mee te maken. Daarin spelen het omroep-orkest on der leiding van Leo Driehuys, het radiokamerorkest onder leiding van Peter Keuschnig en het klein radio orkest van Antoon Krelage. Verder hebben verschillende bekende solis ten, onder wie Theo Olof een aan deel. Over het algemeen wordt ge bruik gemaakt van grammofoonpla ten, eigen opnamen, die in bepaalde gevallen speciaal voor de aanvragers zijn gemaakt, zoals de Piet Hein Rapsodie. 'ln de kaart gespeeld', samengesteld door Lex Braamhorst en Jos Leus- sink, is een van de meest beluister de avondprogramma's voor radio, met gemiddeld tweehonderdduizend 'afnemers'. CRN kijkt tv DEN HAAG Zeven ambtenaren van het ministerie van CRM vervul len in opdracht van minister Van Doorn de kritische plicht elke avond de televisieprogramma's te volgen. Daarbij wordt gelet op het nakomen van de omroepwet Evenals TV-re- censenten mogen ze dit werk in de huiselijke kring doen. Officieel is dezer dagen deze kijk- dienst ingesteld bij ministeriële be schikking. De beroepskijkers maken rap port op dat mr. M. Bajetto, hoofd directie radio, televisie en pers van het ministerie van CRM, in handen krijgt. Wekelijks wordt er dan een rapport doorgezonden naar de rege ringscommissaris voor de omroep. Sluikreclame FRANKFURT Wordt er geen verandering aangebracht in de kle ding van de voetballers dan zal de bekerfinale van Duitsland niet op het scherm komen. Dit is de eerste keer dat zo'n drastische maatregel wordt uitgevoerd. Op 17 augustus zou het tweede Duit se net (ZDF) de bekerfinale uitzen den van Hamburg SV en Eintracht Frankfurt. Er zou sprake zijn van een zeer opvallend voorbeeld van sluikreclame, die speciaal is aange bracht omdat de wedstrijd voor de televisie komt. De spelers van de Hamburger SV dragen op hun shirts de naam van een bekend Italiaans aperitief, ter wijl Eintracht Frankfurt op de sportkleding reclame maakt voor Amerikaanse schrijfmachines. Omdat Wibo van der Linde de contracten met beide fabrieken zijn gesloten, ziet het er naar uit, dat de tv-kijkers de dupe worden van deze commercie. After Beat HILVERSUM Onder de titel 'Af ter beat' brengt KRO-raddo vanaf vandaag acht uitzendingen met re constructies van het poptijdperk. De muziek is tegelijk te beluisteren op Hilversum 2 en 3. De uitzending op Hilversum 3 van zeven tot acht uur vormt de achtergrond bij het cultu rele programma op Hilversum 2 dat uitgezonden wordt van zeven tot tien voor acht. De reeks is naar een idee van Theo Stokkink. Willem van Beusekom verzorgt het programma. In deze serie zuilen de jongste cul turele stromingen de revue passe ren; de stromingen van de vijftiger en zestiger jaren, zoals beat en pop, en speciaal Ln Nederland goeroe, provo en communebewegiingen. Men houdt zich op ludieke wijze bezig met achtergronden van de beweging. Geen schlagers GEULLE Op 18 en 26 augustus zal de AVRO-televisie geen opnamen uitzenden van het Duitse schlager- festival, dat dit weekend in het Limburgse Geulle werd gehouden. Oorzaak is de chaos door vechtpar tijen waarin het festival ontaardde bij gebrek aan voldoende plaats ruimte. De AVRO zou het gebeuren alleen opnemen en later uitzenden. De organisatie berustte bij het comi té zomerfeesten te Geulle en bij Harry Thomas, promotor van derge lijke schlagerfesbivals. Overigens wil Thomas tegen de AVRO een kort geding aanspannen omdat de AVRO geen opnamen maakte, ook toen het volgens hem rustiger werd en de musici gewoon hun werk deden. DEN HAAG Minister Van Doorn (CRM) wil de A-omroepen (Avro, Tros, Vara, KRO en NCRV) vanaf 10 januari een half uur extra tv-zendtijd geven. De totale zendtijd van elke A- omroep komt daarmee op acht uur en twintig minuten per week. De minister heeft dit aan de omroep- raad voorgesteld, zo heeft het minis terie van CRM gisteren bekendge maakt, tegelijk met een nieuwe zend tijdverdeling voor radio en tv in het komende seizoen. De totale zendtijd zal per 1 oktober reeds 3 uur en 8 minuten per week langer zijn. Dat Is de tijd, die de Tros erbij krijgt nu deze tot A-omroep is gepromoveerd. De zendtijd van de an dere omroeporganisaties of de NOS gaat er niet op achteruit. De zendersplitsing bij de radio (De FM-netten niet meer gekoppeld aan de AM-netten) zal om technische re denen niet op 1 oktober ingaan, zoals was aangekondigd, maar naar ver wachting pas 1 januari zo heeft de minister verder laten weten. Als de omroepraad ermee instemt zul len de A-omroepen het komend sei» zoen drie uur radio-zendtijd minder krijgen, nu de Tros A-omroep wordt. Maar volgens minister Van Doorn zit het erin, dat door de (gedeeltelijke) ontkoppeling van de AM- en FM- zenders wat meer zendtijd beschik baar komt, waardoor straks de zend tijd van de omroeporganisaties en de NOS weer op of zelfs iets boven het huidige peil kan worden gebracht. Minister Van Doorn is ook van plan de zendtijd, die aan de NOS is toege wezen voor Teleacprogramma's met één uur te verruimen tot 4,5 uur in de week. De gewone zendtijd van de NOS zal in dat geval worden vermin derd met een half uur. De journalisten van NCRV's radio- actualiteitenrubriek Hier en Nu heb ben in een reactie gezegd, dat de pluriformiteit van de nieuwswerking in gevaar komt door de teruggang in de radiozendtijd. APELDOORN Het publiek dat het rijtuigenmuseum in de ko ninklijke stallen van Het Loo be zoekt, kan nu ook terecht in de erop aansluitende westelijke vleu gel van het paleis. Ir. deze vleugel kan men onder meer kroonluchters, schilderijen en ruiterportretten van de vroegere koninklijke bewoners be wonderen. Zoals bekend, zal paleis Het Loo de bestemming van Oranje museum krijgen. DEN HAAG De directie gevange niswezen van Justitie maakt zich gro te zorgen over de gezondheidstoestand van de 'Schipholkaper' Adnam Nuri, die weigert zich aan een blindeda- montsteking te laten operen. De in juni tot vijf jaar gevangenisstraf ver- orrdeelde kaper is in de ziekenafde ling van het gevangeniscomplex in Scheveningen opgenomen met ernsti ge buikklachten. De artsen constateer den een ontstoken blindedarm. Adnam Nuri zou echter de gevangeni sartsen niet vertrouwen. Volgens een woordvoerder van Justitie is de blin dedarmontsteking nog niet levensge vaarlijk. 'Hij neemt gelukkig wel me dicijnen in', .aldus de woordvoerder. De Justitie komt in een moeilijk parket te zitten als een operatie nog het enige middel is om levensgevaar te voorkomen. Volgens een uitspraak van de Hoge Raad is het verboden mensen, ook gevangenen, te opereren indien zij toestemming weigeren. De gevangenisautoriteiten zijn er nu nog niet in geslaagd Nuri van de betrouw baarheid van de artsen te overtuigen. De situatie waarin Nuri nu verkeert is voor de organisatie 'Rode Hulp', die zich bezig houdt met de hulp aan politieke gevangenen, aanleiding ge weest minister Van Agt (justitie"» te verzoeken Nuri en zijn medekaper Sami Faminah uit te wijzen naar een SMIDJE VERHOLEN De AVRO besloot Jan Eyre vroeger uit te zenden dan vorige week. Dit op verzoek van veel kijkers, zo deelde de omroepster mede. Dat het hierop zou uitdraaien, had de AVRO met zoveel ervaring eerder kunnen weten. Omdat het al bij voorbaat vast stond, dat de verfilming van Charlotte Brontë's beroemde roman vooral zou aanslaan bij de niet meer zo piep jonge generaties. Ook na de tweede aflevering durf ik nog niet te beweren, dat de BBC met deze vijfdelige serie een top prestatie heeft geleverd op dramatur gisch gebied. Werkelijk groot theater-, werk en gedreven acteren onderga je voor een niet gering deel lijfelijk. Dat is, althans bij mij, tot dusverre niet het geval geweest. Maar het kan natuurlijk nog gebeuren. De actualiteiten, waarin het land- bouwoproer uiteraard een belangrijk aandeel had, heb ik maar eens ongezien aan mij voorbij laten gaan om naar de talentenjacht van de Dienst Welzijnszorg te kunnen kijken. Want de jongens die samen het Nederlandse leger vormen, moeten misschien vandaag of morgen de boeren tot de orde roepen, omdat de gemotoriseerde agrariërs met hun openluchtshow van geen op houden weten. Nu blijkt dat leger van ons te beschikken over een aantal niet onverdienstelijke band- parodisten. Als we deze navolgers van AntLré van Duin op kruispunten plaatsen, waar mogelijk weer blok kades dreigen, schieten de boeren misschien in de lach, omdat zij het ironische van de hele zaak in de gaten krijgen. Intussen viel de opzet en presentatie van 'Talent in wapenrok' wel tegen. Nietszeggende filmpjes gingen vooraf aan het optreden van de deelnemers, die door Judith Bosch clichématig werden aangekondigd. Gehuld in weinig flatteus textiel begaf zij zich telkens buiten haar eigenlijke boekje en stond zij alvast een beetje mee te jureren. Zoiets kan wel op een familiefeestje, maar niet in een professionele uitzending. Ook de beoordeling van de jury deed amateuristisch aan. De presentatrice van 'Hier en Nu' liet alleen maar wat superlatieven horen en van enige opbouwende begeleiding, waarmee de militaire talenten hun winst hadden kunnen doen, was geen sprake. TON HYDRA DEN HAAG De 24-jarige antenne bouwer F. C. M. H. uit Den Haag heeft bekend dat hij het plastic buisje gemaakt heeft bij de ontploffing waarvan twee meisjes donderdag ge wond werden. De man had het projec tiel zelf gemaakt door een stuk plastic antennebuis met kruit te vullen dat afkomstig was van patroontjes van een alarmpistool. Dit alles had hij aangevuld met speelgoed-trekbomme- tjes. Dit stuk buis had hij bevestigd aan de deurknop van het-huis aan de Van der Parrestraat, waar de vrouw woont met wie hij in een echtschei dingsprocedure gewikkeld is. De bedoeling was dat de zaak, aldus deze vrouw, uit elkaar zou ploffen als zij de deur zou openen. De bedoeling mislukte echter doordat anderen, ver moedelijk kinderen, het buisje van de deurknop gehaald en op straat ge gooid hebben. Daar vonden twee spe lende meisjes het. Zij werden bij de ontploffing gewond. land in het Midden-Oosten. Rode Hulp heeft hiertoe een brief aan de minister gestuurd waarvan de inhoud gisteren overigens nog niet op het departement bekend was. Volgens de woordvoerder van Justitie was er mo menteel geen sprake van dat uitwij zing overwogen zou worden. Nuri en Faminah kaapten dit voor jaar een toestel van British Airways dat van Beiroet naar Londen vloog. De kapers dwongen de piloot te lan den en staken daar het toestel in brand. Passagiers en bemanning lie pen geen letsel op. De kapers werden in juni door de Haarlemse rechtbank tot vijf jaar gevangenisstraf veroor deeld. 42 Paul had nu een zeker aantal bedden tot zijn beschikking, een dertigtal, waarvan tien pet. kon worden ge bruikt voor patiënten die in het ge heel niets bijdroegen in de kosten van hun verpleging, maar de vraag overtrof dit aanbod in overweldigende mate. Lepra-patienten waren voor het grootste deel bedelaars, en zij konden niet alleen niets betalen, zij moesten voorlopig ook nog geïsoleerd liggen. Ofschoon Paul nogal de vrije hand had in het toewijzen van zijn eigen bedden, vereiste het toch zoveel moed als een zekere mate van koppigheid om voort te gaan met een project waarmee de ziekenhuisleiding het om begrijpelijke redenen niet eens was. Maar Paul bezat beide eigenschappen, en bovendien ging hij zo op in zijn zorg voor zijn patiënten, dat het al spoedig haast een obsessie werd. De eerste handoperatie bij Krishna- murthi leek veelbelovend, hoewel Paul noch zichzelf noch de andere leden van zijn team enige voorbarige hoop op succes toestond. De twee vingers genazen goe-d in hun nieuwe positie. Meer operaties zouden echter nodig zijn aan twee andere vingers, en vervolgens aan de duim, gevolgd door een langdurige periode van in tensieve fysiotherapie alvorens het kwam vast te staan of de ingrepen waren geslaagd of hun doel hadden gemist. Maar naamate de weken en maanden voortschreden konden de teamleden hun blijdschap niet langer voor zich houden. Het nieuws van het bereikte resultaat lekte uit en bereikte andere leden van de medische staf, verpleeg sters, studenten. 'Heb je het al gehoord? Zoiets is nog niet eerder gedaan!' 'Zo'n eenvoudige peestransplantatie. Het is vert)luffend. Dorothy Clarke Wilson Vtriallng: H. A. Schrcuder 'Dat zou wel eens een even belangrij ke doorbraak in de behandeling van lepra kunnen zijn als het nieuwe geneesmiddel Ü.D.S.!' 'Nee, we moeten wachten!' waar schuwde Paul zijn al te uitbundige collega's. 'Wij hebben nog niets tot een goed einde gebracht, we weten nog vrijwel niets. Dit is alleen de eerste stap van een kind dat leert lopen. Misschien vallen we een vol gende keer plat op ons gezicht'. Maar het was een stap voorwaarts. Met grote bescheidenheid en dank baarheid, maar eveneens met grote professionele spanning sloeg Paul het wonder gade: een klauwhand die weer een gezonde mensenhand werd. Maar zelfs nu de operatie was gelukt, was de therapie een langzaam prooes, dat lange tijd niet gebruikte gewrichten weer in goede staat moest brengen, dat de hersenimpulsen waardoor tevo ren de spieren van de vingers het commando kregen te buigen moest bijbrengen dat zij nu andere vingers lieten strekken een proces dat erg gecompliceerd werd door het gevoel ln de hand. Soms was de vooruitgang van dag tot dag, van week tot week, maar ternauwernood bespeurbaar. Dan voltrok zich ineens een wonder; de hand opende en sloot zioh vrijwel normaal, de vingers grepen voorwer pen vast van verschillende omvang en vorm en vergrootten de" handigheid van hun bewegingen: stukjes hout, rubber balletjes, kleine flessen, potlo den en dergelijke. En uiteindelijk. .Kijk!' begroette Keishnamurthi Paul op een dag triomfantelijk. Trots boog hij zijn eerstedrie vingers, nam een klein balletje rijst van zijn bord, hield het vast met behulp van de opponerende duim en stopte het in zijn mond. De innerlijke mens werd al evenzeer herschapen als de uiterlijke: Krishnamurthi was als herboren. Zijn ogen stonden helder en keken waak zaam in het rond. Hij kon weer lachen, schiep er weer behagen in te lezen, hij scherpte zijn geest door gesprekken met doktoren en verpleeg sters. Benieuwd naar deze vreemde mensen, die zo'n zorgzaamheid aan de dag hadden gelegd, luisterde hij met grote belangstelling naar de christelij ke boodschap. En na verloop van tijd liet hij zich dopen en koos een nieu we naam: John. Na een jaar in het ziekenhuis verbleven te hebben werd hij ontslagen, voor zijn nieuwe leven 91. Asmar was al geschrokken van die ene, van bloed druipende hand, maar hij schrok nog veel meer, toen hij bemerkte, dat het hele huis vol zat met van die handen. Overal stonden handen, akelige, van bloed druipende handen. De schavuit slaakte een schorre kreet en stoof er als een op hol geslagen sneltrein vandoor. Blin delings rende hij in de richting van de kamer van zijn meester, waar hij bescherming tegen al dat akeligs hoopte te vinden. Een worgende angst kneep hem de keel dicht en het kwam hem voor, dat de spookachtige handen zich stuk voor stuk losmaakten van de muren om hem dreigend achterna te jagen. Het was dus niet bepaald een FERDINAND erg imponerende Asmar, die de kamer van zijn meester binnenstormde. 'Meester! Help! Hela, baas! Word 'es wakker!' gilde het doodsbenauwde schurkje. 'Het hele huis zit vol bloed!' Hij trok zijn meester stevig aan diens neus en daar deze juist op het punt stond uit zijn verdoving te ontwaken, was deze ruwe behandeling juist voldoende om de laatste restjes sufhedd weg te nemen .'Wat is er, Asmar?' steunde de valse hertog. 'Waarom trek je me aan mijn neus' Ik ben zo suffig. Wat is er met me gebeurd?' 'Het spook heeft jou de pruik van je kop getrokken', riep Asmar uit. 'Iedereen kan nou zien, dat jij professor Nosco bent en het hele huis zit vol bloed!' 'Wét!' riep de hertog uit. 'Zit er bloed aan het kasteel? Hoe kan dat nou?' 'Weet ik veel hoe dat kan?' zei Asmar klappertandend. 'Ik weet al leen, dat de muren volzitten met druipende afdrukken van bloederige handen.' Toen scheen het pas vol komen tot Nosco door te dringen wat de lelijke dwerg daar eigenlijk zei. 'Bloedhanden op de muur?' riep hij uit. 'Da's toch niet waar?' En volko men van zijn stuk gebracht trachtte hij zijn pruikje weer enigszins goed op zijn hoofd aan te brengen, hetgeen eerlijk gezegd niet zo bar best geluk te. TV-vandaag NEDERLAND I NOS 18.45 Fabeltjeskrant 18.55 Journaal VARA 19.05 Als de winter maar niet al te lang duurt, Engelse film 20.00 Journaal 20.20 Zomaar een zomer avond, gevar. progr. 21.25 Landleven, serie 22.15 Achter het Nws 22.45 Journaal NEDERLAND II NOS 18.45 Fabeltjeskrant 18.55 Journaal KRO 19.05 Speedy Gonzales, tekenfilm 19.10 Pepi en Kokki, serie 19.30 De Melchiors, serie 20.00 Journaal 20.21 The Wild One, film 21.40 Het wrak van een Oost- Indie-vaarder, progr. over het in 1749 ge strande schip Hastings 22.30 Journaal DUITSLAND I 10.00 Journaal. 10.05 Akt. en muz. 10.25 Nicht versöhnt, es hllft nur Gewalt, wo Gewalt herrscht. film. 11.15 Inf. progr, 12.05 Data, beelden en achtergronden. 12.50 Perso- verz. 13.00 en 16.15 Journaal. 16 20 Dok. progr. 17.05 Zweedse kinderserie. 17.35 On- gewone natuurbeschouwingen: klnderprogr 17.55 Journaal. (Reg. progr.: NDR: 18.00 Bauernhof zu verkaufen, tv-Illm. 18.30 Akt. 18.45 Zandman netje. 18.55 Nordschau-Mag. 19.26 Gene Bradley in gehelmer Mission, tv-filra 19.59 Progr. overz. WDR: 18.00 Nws uit Noordrijn- Westfalen. 18.10 Arnie, serie. 18.40 Journaal. 19.20 Gene Bradley in gehelmer Mission, verv. 19.45 Die Eintrittskarte - De heilige Johanna, tv-film) 20.00 Journaal en weerber. 20.15 Muzikale Show. 21.00 Wie verführe lch mclnen Mann, filmkomedie. 22.25 Journaal met konim. en weerber. 22.45 Philosophie gegen falsche Propheten. film. 23.30 Jour naal. DUITSLAND II 16.30 Progr. voor oudere kijkers, 17.00 Journaal. 17.10 Konny und selne dret Freun- de. serie. 17.35 Akt. en muz 18.25 Arpad. der Zigeuner, serie. 19.00 Journaal. 19.30 Miss Marple: 16 Uhr 50 ab Paddington, film. 21.00 Journaal. 21.15 Inf. en meningen. 22.00 Lebenslknglich. dok. film. 23.00 Journaal Speciaal In de cyclus gewijd aan Marlon Brando zendt de KRO vanavond The Wild One uit. De eigenzinnige acteur is daarin de leider van losgeslagen bromnozems. Ned. 2, 20.21 Filosofen komen maar zelden op de televisie. Via Duitsland is echter een ontmoeting mogelijk met sir Karl Raimund Popper. Hij keert zich tegen de zogenaamde sluitende systemen en tegen de verabsolutering van elke ide ologie. Duitsland 1, 22.45 Het VARA-programma wordt, zoals gebruikelijk, afgesloten door de actua liteitenrubriek Achter het Nieuws. Ned 1, 22,15 Wie wijlen Margaret Rutherford nog eens wil zien in haar fameuze creatie van Miss Marple en het dan niet hinderlijk vindt dat alle Engelse figuren dan Duits spreken, kan genie ten van 'Murder she said'. Duitsland 2, 19.30 De NOS verzorgt een rechtstreekse uitzending van het jazz-festival Laren. Hilv. 1, 22.50 Bekende acteurs als Hans Tic- meyer en Steye van Brandenberg wer ken mee aan het hoorspel 'Wapen broeders' van Borislav Pakic, dat door de KRO wordt uitgezonden. Hilv. 2, 21.45 DUITSLAND III WDR 18.30 Sesamstrasse. 19.00 Zandmannetje. 19.05 Amusementsprogr, voor Griekse werkn. 19 15 Weekalmanak 19.45- Nws uit Noordrijn- Westfalen 19.55 Komm. 20.00 Journaal en weeroverz. 20.15 Frelzelt, serie. 21.00 Der Maler mlt der Kamera, filmportret. 21.45 Tekentrucfllm. Aansl.Voordracht. BELGIE (Nederlands) 18.55 Fabeltjeskrant. 19 00 Muzikaal Jonge- renprog. 19.43 Med. 19.45 Journaal. 20.15 Tijl Uilenspiegel, tv-spel 21.35 De mens ln wording, wetenschappelijke serie 22.25 Jour naal. BELGIE (Frans! 18.10 Klnderprogr. 18.30 Les chemins des Vikings, dok. serie. 19.00 Les salntes cheries. serie. 19.30 Reg nws 1940 Weerber 19.45 Journaal. 20.15 Les secrets de la mer, dok serie. 21.05 Le Chelk Blanc, blijspel. 22,25 Journaal. Radio-vandaag HILVERSUM I AVRO: 7.00 Nws. 7.11 Ochtendgymn. 7.20 (S) Dag met een gaatje. (7.45 Kwlspel. 8.00 Nws. 8.11 Radiojournaal.) 8.50 Morgenwij ding. 9.00 (S) Het Romantisch conc. (XIII). (9 35 Waterst.) 10.00 (S) Vd. kleuters. 1010 Arbeidsvitaminen. (11.00 Nws. 11.03 Radio journaal.) 11.30 (S) Rondom twaalf: gevar progr. (12.15 Kwlspel en om 11.55 Beursber.) Overheidsvoorl.. 12.30 Ultz. v.d landb. AVRO: 12.40 <S) Improvisaties over kinder liedjes 13.00 Nws. 13.11 Radiojournaal. 13.21 (S) Hedendaagse kamermuz. EO: 14.00 Woord der waarheid. 14.15 (S) Over en weer: radlornag. 15.15 (S) Licht en Uitzicht: gewij de muz. 16.00 Nws. 16.03 Klankbord. 16.10 (S) Voor kleuter en kind. 16.30 (S) Jeugd- toer. AVRO: 17.00 (S) Mobiel: een beweeglijk progr. voor beweeglijke mensen. 17.55 Med. 18.00 Nws. 18.11 Radiojournaal, 18.21 (S) Lichte ork.muz. 18.40 (S) Licht ork. met zangsol. 19.05 (S) Y'All come: Country and Westernprogr 19.30 (S) Mijn dochter Muriel, radiostrip. 20.00 Kwlspel. 20.05 (S) Wat J« ver haalt: muzikale souventers. 21.'00 (S) Neem nou 21.10 (S) Met muz. op stap. 21.45 (S) Herengracht 338. 22.10 <S) Plano- muz. 22.30 Nws 22 40 Radiojournaal. NOS: 22.50 Intern. Jazz Festival Laren 1974. (23.55 Nws.) 1.00 Nws. HILVERSUM II KRO. 7.00 Nws. 7.02 Het levende woord. 7.07 (S) Badinerie: klass.muz. (7.30 Nws. 7.41 Echo) 8.24 Overweging. 8.30 Nws. 8.36 Gymn. vd vrouw 8.45 Vd. kinderen, euo Moeders wil is wet in vakantiesfeer 10.00 De wereld om ons heen: Inf. rubriek. 10.20 (S) Aubade: klass.muz. (10.30 Nws.) 11.00 Gebakjes en een beter leven verhalen van wel en wee. 11.30 Bejaa wel en wee. 11,30 Bejaardenprogr. 1.55 Med. 12.00 (S) Van twaalf tot twee. (12.30 Nws. 12.41 Echo) 14.30 (S) Interlokaal op dinsdag. (15.30 Nws.) Overheidsvoorl.: 17.U0 Aruba Arlba. KRO: 17.10 V.d. kleuters 17.30 Nws. 17.32 Echo 18.00 (S) KROmuz. uit eigen produktles. 18.30 Nws. 18.41 Echo. 18.50 (S) Licht ork. 19.00 (S) After Beat. poprekonstruktle tege lijkertijd belulsterbaar op de zenders Hilver sum II en III. NOS: 19.50 Den Haag vandaag. KRO: 20.00 Nws. 20.05 Overweging. 20.15 (S) New York Pro Arte Chamber Orchestra: mod. en klass. muz. 21.45 Wapen broeders, hoorspel. 22.55 Zand en piano: hedendaagse en klass. liederen. 23.55 Nws. HILVERSUM III Ieder heel uur 2 min. Nws. VARA: 7.02 Drie op Je boterham. 9.03 (S) Pep op drie. 11.03 Tom Blom ln uw radio. 12.03 (S) Drie tussen de middag: een opvallend vrolijke gevarieerde visite. 14.03 Pop-Kontakt I door Eddv Becker. 15.03 Pop-Kontakt II: Drie- draai. 16.30 (S) Mix. NOS: 18.02 Joost mag niet eten. VARA: 19.02 Drie loopt achter. 20.02 (S) Nashville. 21.02 (S) Jazz and Blues. 22.02 (S) (P)op- donder. 22.55 Med. 23.02 (S) Wachten op middernacht. 0.02 (S) In de kleine uren. 2.02 (S) Kees van Maasdam. 3.02 Willem van Beusekom. 4.02 Alfred Lagarde. 5.02 Hans Hamburger en Wim Bloemendaal. toegerust met twee bruikbare handen en twee genezen voeten, een goed stel hersens en een overmaat aan hoop en moed. In die tijd had Paul dringend nieuwe studie-objecten nodig. De kleine stuk jes weefsel van levende patiënten va ren waarcevol geweest om aan te tonen dat het weefsel in verlamde handen normaal was, maar dit was niet toereikend. Nu moesten zenuwen worden onderzocht. Het was natuur lijk mogelijk verlamde zenuwen weg te nemen, maar die waren al aange tast. En kostbare gezonde zenuwen te gebruiken, ook al ging het om noodza kelijk onderzoek, was niet menselijk. Autopsie was nodig. Paul meldde wat hij nodig had aan elke leprozerie en aan ieder die onder lepralijders werkte in wijde omge ving, zelfs tot in Hyderabad en Bom bay toe. 'Laat het mij alstublieft dadelijk we ten', verzocht hij, 'als een lepra-pa- tient overlijdt bij wie ik een lijk schouwing kan verrichten. Telegrafeer of telefoneer mij op elk moment van de dag of de nacht'. Sommigen werkten graag met hem samen, zelfs de mensen van het gou vernementsziekenhuis in Vellorc, waaraan een heel kleine lepra-kliniek was verbonden. Gewoonlijk waren zij niet erg gesteld op autopsie, maar in dit geval zegden zij toe, dat als er een patient voor in aanmerking kwam, zij op de regel een uitzondering wilden maken. Maar lepra is ln principe geen dodelijke ziekte, en sterfgevallen ko men onder de patiënten dan ook niet vaak voor, of ze zijn het gevolg van andere oorzaken. Maar zelfs als een patient overlijdt staan zijn familiele den gewoonlijk geen onderzoek toe. Zoiets gebeurt in India niet. (Wurdt vervolgd Horizontaal: 1. schildpad, 5. muziekin strument, 10. mondwater, 12. vrucht bare plaats, 13. pers. voornaamw., 14. reeks, 17. voorzetsel, 18. loot, 20. wa ter doorlatend, 21. onderricht, 22. voorvoegsel, 24. familielid, 25. insekten- etend zoogdier, 26. tijding, 28. boom, 30. muzieknoot, 32. dwaas, 34. bloei- wijze, 36.. Europeaan, 38. reeds, 39. bijenhouder, 41. scheik. element, 42. lichte bedwelming, 44. Myth, figuur, 46. zangstem, 47. beroep (Z.H.). Verticaal: 1. projectiel, 2. plaats aan de Rode Zee, 3. radio omroep (afk.), 4. priem, 6. stok, 7. bevel, 8. plaats in Italië, 9. taille, 11. oorlogsgod, 15. oude lengtemaat, 16. pers. voor naamw., 19. platte steen, 21. slappe koffie, 23. zaak, 24. twaalf gros van knopen, 27. leed, 29. beleid, 31. mon ster, 33. sierplant, 34. in het jaar der wereld (afk. Lat.), 35. muzieknoot, 37. boerderij, 39. gelijk. 40. knaagdier. 43. voegwoord, 45. Chinese lengtemaat. 'Wat? Wil je hier blijven staan tot er op dat kruispunt een ongeluk gebeurt?' Oplossing van gisteren: 1. junctie, 2. uniëren, 3. dertien, 4. aardbei, 5. sopraan, 6. paktong. JUDASPENNING UTRECHT Met ingang van 1 janu ari worden de pensioenen van de ruim twaalfduizend werkenden en ge pensioneerden in het glazenwassers- en schoonmaakbedrijf met twaalf pro cent verhoogd. Van een correspondent NIJMEGEN Een zestienjarige jon gen uit Nijmegen werd ernstig ge wond toen een stuk oorlogstuig, dat hij gevonden had, thuis op zijn kamer ontplofte. Hij verloor de toppen van twee vingers en de duim van zijn rechterhand. Ook kreeg hij metaal splinters in zijn bortskas en in een van zijn ogen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1974 | | pagina 4