'Ik ben maar exponent van bepaalde richting' Reformatorisch congres over 'verzoening' Wereldcongres van humanisten in gebouw van de VU Kerkelijke groep wil vrije abortus in VS handhaven feduU Kardinaal Alfrink vijftig jaar priester Personalia Vandaag f£i Met attributen Trouw Kwartet Tsjechoslo waakse priester komt om in gevangenis Boekje over Taizé's jonger enconcilie Zendingsdag brengt 167.000 gulden op Borrelende 'bron' door snelle lozing afval in Schelde Beroepingswerk Nieuwe boeken 'IKOI W/KWiARTET DINSDAG 6 AUGUSTUS 1974 KERK/B IAWEALAiND T2/K2 AMSTERDAM Vanaf vandaag houdt de internationale humanis tische en ethische unie (Iheu) haar congres in het gebouw van de Vrije Universiteit in Amsterdam. Van een onzer verslaggevers Kardinaal Alfrink viert binnen kort zijn vijftigjarig priester jubileum. De Nederlandse pri maat (een woord dat, gezien de minzaamheid van de kardinaal, ietwat misplaatst aandoet) werd op 15 augustus 1924 priester ge wijd. Op 15 augustus herdenkt de kardinaal dit jubileum samen met de priesters van het aartsbis dom en op 24 en 25 augustus vindt de officiële viering plaats met een receptie en een ont vangst voor genodigden, uit elke parochie twee personen. Ter gelegenheid van het jubileum vroegen talrijke persvertegenwoordi gers de kardinaal om een gesprek. Het was niet doenlijk voor de kardi naal daar individueel op in te gaan. Daarom vond kortgeleden een 'ge sprek aan de haard' plaats, waar be halve de kardinaal en een aantal jour- Collegialiteit had naar mijn gevoelen beter gekund nalisten ook nog pater J. Vriens, de secretaris van de Nederlandse bis schoppenconferentie aan deelnamen. Het gesprek werd gehouden in een nieuwerwets hotel-resituarantbedrijf in het Utrechtse kooppaleis Hoog-Catha- rijne. Het grootste deel van het ge sprek had het karakter van een praat je waaruit vrij geput kon worden voor een persoonlijk getint verhaal over de kardinaal. Een klein gedeelte van het gesprek was vertrouwelijk van aard. Gedurende de anderhalf uur dat het gesprek duurde gaf de kardi naal weer eens een staaltje weg van zijn gave tot het ontwijken van een duidelijk antwoord, een talent dat Alfrink tot een ware kunst heeft weten te ontwikkelen. Bij de meeste officiële persoonlijkheden irriteert dit vaak mateloos. Bij Alfrink neem je zoiets. Ten tijde van de oliecrisis, toen er enkele zondagen een verbod was op het autorijden, heeft kardinaal Alfrink wel een ver gunning ontvangen. Volgens kranteberichten viel hij toen in de categorie 'artiest met attri buten'. De kardinaal weet niet hoe dit bericht in de wereld gekomen is. HIJ vermoedt dat het de vrucht is van de rijke fantasie van een grappenmaker, die in de decemberdagen de kardinaal vergeleek met Sinter klaas. 'Het is trouwens wel ver makelijk om te zien hoe dit bericht de hele wereld is rond gegaan,' zegt de kardinaal nu. 'Ik heb kranteknipsels ontvan gen uit de Verenigde Staten en uit Australië. Maar in elk be richt zat steeds weer een andere pointe. Soms wilde men mij een andere keer de regering bela chelijk maken.' Kardinaal Alfrink markante plaats in, niet in het minst als gevolg van zijn werk voor en tijdens het Tweede Vaticaanse Conci lie, 'waar hij een opmerking maakte over de collegialiteit van de bisschop pen. 'Als u me vraagit of ik vind dat deze gedachte zich sindsdien zo heeft voortgezet dat ik daar voor honderd procent gelukkig mee ben, dan moet ik zeggen: nee, dat had naar mijn gevoelen iets 'beter gekund.' Geen 'partij' Opvolging Tijdens het gesprek weigerde hij het woord 'partij' te gebruiken als het over de verschillende groeperingen ging in katholiek Nederland. Hij zei: 'Als je als bisschop tot inzet gemaakt wordt, van een tegenstelling, dan kun je dat alleen maar diep betreuren. De kardinaal bleek overigens niet zo over de pers te spreken. Tegen de aanwezi gen zei hij weliswaar dat hij veel positiefs van hen verwacht, maar hij vindt toch dat men via de pers in het algemeen weinig goeds over de kerk hoort. 'Men wordt tegenwoordig vaak negatief beïnvloed.' De kardinaal acht dit een van de oorzaken waardoor velen niet zoveel meer in de kerk zien. Hij geeft overigens wel toe dat de kerk meestal zelf aanleiding is tot dit 60ort berichtgeving. Kardinaal Alfrink is 23 jaar bisschop, 18 jaar aartsbisschop van Utrecht en voorzitter van de Nederlandse bis schoppenconferentie. Hij speelt niet alleen in ons land een leidende rol, maar neemt ook in de wereldkerk een Kardinaal Alfrink is op 5 juli 1900 in Nijkerk geboren. Volgend jaar wordt hij 75. Het ligt dus voor de hand dat in katholieke kring en daar buiten gesproken wordt over de op volging van de kardinaal. Omdat over dit onderwerp niets zekers naar bui ten komt, wordt er ook druk over gespeculeerd. De vraag doet zich im mers voor, of de Nederlandse katho lieken straks een aartsbisschop h la Gijsen zullen krijgen. De kardinaal was evenwel niet bereid daar iets over in de pers te laten verschijnen. 'Het ds een goed principe in de kerk, dat een bisschop zich niet bemoeit met zijn opvolging', aldus de kardi naal. De familie Alfrink woonde in. Nijkerk pal naast de keiik. En hoewel soms gezegd wordt dat mensen die vlak bij de kerk wonen niet de beste gelovi gen zijn, waren de kleine Bernard en zijn twee broertjes van jongs af mis dienaren 'voor de vroegmis', herin nert de kardinaal zich nog. Het moet een vroom gezin zijn geweest, maar dit verhinderde niet dat de familie Alfrink herhaaldelijk op het nippertje op tijd of vaak zelfs te laat de kerk binnenkwam. Als knaap verlangde de kardinaal reeds priester te worden. Maar een dergelijk leven is niet zonder rimpels, zonder vraagtekens, zodat men maar ongemotiveerd verder gaat. Het is een steeds duidelijker zien, waarom men dit zou willen.' Dit is weer zo'n typisch Alfrinkiaanse uitdrukking. Hij spreekt voortdurend in termen van enerzijds, anderzijds. Hijzelf meent dat de oorzaak daarvan gelegen is in zijn wetenschappelijke vorming. Hij studeerde uiteraard theologie en was van 1933 tot 1951 hoogleraar in de exegese, eerst aan het grootseminarie in Rijsenburg en later aan de katho lieke universiteit in Nijmegen. In 1951 werd Alfrink coadjutor van het aartsbisdom, waarmee hij zijn weten schappelijke loopbaan vaarwel zei, zonder zijn wetenschappelijke denk en betoogtrant ooit te verliezen. Niet alleen De kardinaal lijdt de laatste jaren onder de polarisatie, een verschijnsel dat ook in andere kerken en sociale groepen wordt gevonden. Diegenen die Alfrink in het verleden met groot wantrouwen aan het werk zagen, on der andere ten tijde van het verfoeide Mandement ('laten we het daar maar niet meer over hebben.'), scharen zich thans om zijn zetel en zenden hem adhesiebetuigingen, wanneer hij in een of ander conflict gekomen is. De kardinaal heeft overigens niet het gevoel alleen te staan in zijn opvattin gen over de kerk en haar bestuur. 'Ik ben een exponent van een bepaalde richting, die men overal in de wereld kerk vinden kan. In de ene kerk ontmoet men deze richting sterker dan in de andere, maar men vindt er overal iets van. Ik zeg wel eens: er zijn geen specifiek Nederlandse pro blemen. In de kerk niet, en ook in de maatschappij niet' Na het tweede Vaticaans Concilie kwam in Nederland het pastoraal con cilie op gang. Een gedachte van de bisschoppen, onder andere met het doel om de dreigende polarisatie te gen te gaan. 'De feiten wijzen nu uit dat het niet zoveel geholpen heeft', zegt de kardinaal. 'Er zijn mensen die zelfs denken dat het een van de grote oorzaken is van de verdeeldheid in katholiek Nederland.' Of de verdeeld heid minder zou zijn als er geen pastoraal concilie zou zijn geweest? De kardinaal weet dat niet. 'Ik denk dat de uiteengroeiing dan nog groter zou zijn geworden. Door het pastorale concilie heeft de grote meerderheid van de katholieken zich verbonden gevoeld. Het is spijtig dat ndet allen dat gevoel gekregen hebben.' Kardinaal Alfrink is reeds een aantal jaren voorzitter van de Nederlandse katholieke vredesbeweging Pax Christi en tevens president van de internatio nale Pax Christi. Hij beschouwt deze functies niet als een erebaantje. Van de kardinaal is bekend dat hij tracht deze positie inhoud te geven. De kar dinaal vindt het jammer dat het Vati- caan bijvoorbeeld in Mozambique niet duidelijker stelling genomen heeft te gen de moorden. 'Maar men moet tegelijk niet denken dat Rome in het geheel niets gedaan heeft. Er is een gezonde vorm van diplomatie. Maar op een bepaald ogenblik zal men meer verwachten dan alleen maar wat achter de schermen gebeurt.' Kardinaal Alfrink is meer een into- gralist dan een oecumenisch denkend theoloog. Over het streven naar een heid zegt hij: 'Het gaat hier niet om eenheid van samen doen, maar om de eenheid van samen geloven. Daar ligt de grote moeilijkheid. Ik zie die eenheid niet zo snel tot stand komen, ofschoon iedereen zich er over ver heugen moet dat die eenheid en die binding steeds groeiende is.' UIT Korte, duidelijk geschreven, liefst aan één kant getypte, brieven kunnen worden gestuurd naar: Secretaris Hoofdredactie Trouw/ Kwartet, Postbus 859, Amsterdam. BIJ publikatle wordt de naam van de schrijver vermeld. VAN LEZERS op de dames in de beide Kamers. Bussum P. A. Bosman Bezorging Vleesprijs In een recent NOS-journaal komt de EG-commissaris Lardinois tot een m.i. merkwaardig advies. Hij suggereert de Nederlandse huisvouwen maar een voorraadje Vlees, vleesconserven e.d. aan te leggen, in verband met de zijns inziens grote prijsstijging van vlees over circa een jaar. Dat de heer Lardinois pogingen doet vleesover schotten te doen verminderen is,een De Rotterdammer Nieuwe Haagse Courant Nieuwe Leidse Courant Dordts Dagblad Uitgaven van B V. De Christe like Pers Directie. Ing O. Postma, F. Diemer Hoofdredactie: J. Tamminga. Hoofdkantoor NZ Voor burgwal 280. Postbus 859, A'dam Telefoon 020 - 22 03 83. Postgiro: 26 92 74. Bank: Ned Midd. Bank (rek nr 69 73 60 768) Gem g>ro X 500. goede zaak. Doch dit soort uitspraken geeft wellicht aanleiding tot paniekre acties. Zelfs als zou de heer Lardinois andere motieven hebben gehad die hem brachten tot het geven van deze raad, dan nog is zij af te keuren omdat zij applleert aan onzuivere koopmotieven en andere negatieve ge dragsuitingen bij het publiek, met alle schadelijke gevolgen van dien. Men zou zich dan afvragen of het middel niet veel erger is dan de kwaal. Purmerend M. v. d. Molen Nixon (2) Zoals de heer Van Wijk in Tr.-Kw. van 1 augustus terecht zegt: is Nixon slechts zijdelings betrokken bij de Watergate-affaire. Dat bepaalde groepen in Amerika een hun onwel gevallige figuur met deze zaak een strop om de politieke hals willen leggen, behocrt bij elke christen op weerzin te stuiten, te meer daar Nixon een uiterst bekwaam politicus op wereldniveau is. Amsterdam A. H. Bos Nightingale Trouw-Kwartet van 30 juli bevatte voor de zoveelste maal een artikel over de discriminatie van de vrouw. Is het zo hoogst noodzakelijk telkens weer de aandacht hier op te vestigen? Waar blijven de vrouwen die het voor de bejaarden, kortom de hulpbehoe venden dan eens opnemen? Is het niet droevig dat de vrouwen praktisch in het geheel geen aandacht hiervoor hebben. Wanneer staat eens een mo derne Nightingale op om de vrouwen en meisjes dringend op deze zaak te wijzen en de zorg op zich te nemen voor de hulpbehoevenden. Onze zie kenhuizen en verpleeghuizen schreeu wen om meer hulp. Wie neemt de organisatie ter hand We wachten b.v. Lang geleden heb ik u eens gevraagd, de krant te bezorgen voor ik naar mijn werk ging. Maar na een tien daags verblijf in Oost-Berlijn zeg ik 'Hindert niet. hoer, of ik hem 's a- vonds lees'. Ik weet nu heel precies wat vrijheid is en dan bedoel ik vooral vrijheid van denken. Misschien kunt u hier de mensen die zo met bijbelteksten argumenteren, soms zeer onsympathiek, eens op wij zen. Zelf ben ik rooms-katholiek, en ik heb heel bewust voor uw dagblad gekozen. Eenmaal zijn wij katholieken zó verguisd via een bijbeltekst, dat ik me afvroeg: 'Moet dat nou?' Ik houd er helemaal niet van, dat we allemaal hetzelfde denken, maar dan hoef je een ander toch niet te verguizen? Ik heb het met een schouderophalen over me heen laten gaan. Er zijn per slot van rekening ergere dingen. Maar één ding hoop ik: dat er in Nederland vrijheid van pers zal blij ven. Na mijn verblijf in Oost-Berlijn waar je als individu niets bent, waar ik de Pruisische soldaten weer heb zien stappen en de kogelgaten nog ln talloze muren heb riep zitten heb ik in Nederland mijn ogen eens goed opengezet om te kijken wat wij hier allemaal hebben en hoe vrij wij zijn. Sterkte bij uw werk en vecht voor uw vrijheid. Amsterdam Mevr. L. Ch. Molenaar PRAAG De priester Josef Kosinka (60) uit het Tsjechoslowaakse Nove Mesto nad Metuei is op 17 juli in een gevangenis in zijn land overleden. Kosinka had enige maanden tevoren zijn preekconsent verloren. In juni werd hij gevangengenomen. De reden hiervoor is niet bekend gemaakt. Ook de oorzaak van zijn dood is onduide lijk. Een week na zijn overlijden is hij gecremeerd. Giteravond werden de ongeveer drie honderd deelnemers door burgemees ter Samkalden van Amsterdam ont vangen in het Van Gogh Museum en vanochtend spreekt de vroegere voor zitter van de Europese commissie dr. S. L. Mansholt over de verantwoorde lijkheid van de mens in de wereld van morgen. De Iheu is de overkoepeling van de humanistische organisaties in de we reld. In ons land is het humanistisch verbond bij de Iheu aangeloten. De internationale voorzitter is de Neder lander prof. dr. J. P. van Praag, Hij beschrijft het congres als een vier jaarlijkse reünie, waar ditmaal iets meer aandacht wordt besteed aan de problemen van morgen, de kwaliteit van het menselijk leven, het bevol kingsprobleem, het milieuvraagstuk, en de verdeling van de welvaart in de wereld. Over deze kwesties zal een reeks van sprekers het woord voeren, onder wie ook de Nederandse socio loog prof. dr. P. Thoenes (over het doel en de middelen van een huma nistische maatschappelijke verande ring). Het uitgangspunt van de besprekin gen is volgens prof. Van praag de overtuiging dat de menselijke proble men door mensen moeten worden op gelost. 'Weliswaar geloven we niet meer zo absoluut in de menselijke mogelijkheden als in de negentiende eeuw, maar we streven nog altijd naar een zo groot mogelijke ontwikke ling van de mens op eigen kracht, gericht op persoonlijke ontplooiing in vrijheid, gelijkheid en verbonden heid'. Prof. Van Praag gebruikt het woordje 'geloven' met enige reserve als hij zegt: 'We geloven dat we met elkaar een betekenisvol leven kunnen opbouwen, maar of het ons ooit zal lukken, dat is een open vraag'. Van een onzer verslaggevers ZEIST Zeventig calvinisten uit vele landen ontmoeten elkaar deze week op Woudschoten op een conferentie van het Internationaal Re formatorisch Verbond (IRV). Het thema van de conferentie is 'Chris tus, onze vrede'. Het IRV werd opgercht in 1953 tij dens een conferentie in Montpellier (Frankrijk) op initiatief van de Ne derlander dr. Jan D. Dengerink, de Engelsman dr. Philip E. Hughes en de Fransman dr. Pierre Ch. Marcel. Sindsdien zijn regelmatig conferenties gehouden, zodat de samenkomst van deze week de negende is. Ook in 1964 was Wcudsohoten conferentieplaats. Dr. Pierre Marcel, secretaris-generaal van het Franse bijbelgenootschap en voorzitter van het Franse caivijnge- nootschap, houdt vanmorgen als presi dent van het IRV (sinds 18 jaar) de openingstoespraak. Hij verteld ons overigens, dat dit de laatste conferen tie ls, die hij als president meemaakt. Hij is 64 jaar. De betekenis van het IRV ligt volgens dr. Marcel vooral in het stimuleren van de doorwerking van het calvinis me in vele landen van de wereld. Zo verleende het IRV belangrijke finan ciële en morele steun bij het vertalen en uitgeven van werken van Calvijn en andere reformatorische lectuur in onder meer het spaans, japans, kore- aans, portugees, hongaars en indone- sisah. Verder verschijnt eens in het kwartaal het International Reformed bulletin voor de verdieping en ver breiding van het calvinistisch denken. Ondanks een chronisch gebrek aan geld en mankracht (het IRV moet het zonder vrijgestelden doen) heeft deze kleine enthousiaste groep in de afge lopen twintig jaar toch wel het een en ander bereikt. Marcel wijst daar voor alleen maar op wat hij noemt het Calvijn-reveil in Frankrijk en de franssprekende wereld. Dit werd moge lijk door de uitgave van Calvijns Institutie, verschillende commentaren en prekenbundels van de kerkhervor mer en andere reformatorische lec tuur, zoals een franse vertaling van de Dordtse Leerregels, dank zij de steun van het IRV. Juist nu de 'nieuwe theologie' haar tijd weer gehad heeft, ziet Marcel nieuwe kansen voor hét calvinisme, mits niet conservatief, maar eigentijds ingaand op de huidige problematie- ken. Daarom houdt de conferentie zich deze week bezig met het christelijk begrip verzoening. Vandaag zal prof. dr. Herman Ridderbos uit Kampen dit thema bijbels uitdiepen. Morgen en donderdag zal de Engelse industrieel George Goyder spreken over verzoe ning in de arbeidsverhoudingen en over verzoening tussen de volken - arm en rijk. Vrijdag gaat Pierre Mar cel dan in op verzoening in het gezin en tussen de generaties. De deelnemers komen uit verschillen de Europese landen, maar ook uit Amerika en zelfs uit Korea. TAIZE In aanwezigheid van Phildp Potter, de secretaris-generaal van de wereldraad van kerken en van kardi naal Wiilébrands, de president van het secretariaat voor de Christelijke eenheid wordt op 30 augustus in Tai- zé het wereldconcilie voor de jeugd geopend. Het concilie zelf duurt ver scheidene jaren. De openingszitting eindigt op zondag 1 september. Hoeveel jongeren voor de zitting naar Taizé zullen komen is nog niet te zeggen. Op het moment verblijven elk weekeinde tussen de 1.500 en 2.500 jongeren op de heuvel van Taizé. De prior van Taizé, Roger Sdhutz, wil dat het jongerenconciiie voor veel jongeren een antwoord zal zijn op de twijfel en moedeloosheid van onze dagen. Ter gelegenheid van het conci lie is bij Ambo een boekje versche nen, waarin Schutz zegt: De hele zomer van 1969 hebben wij gepro beerd ons rekenschap te geven van het overweldigende pessimisme dat de kerk bedreigt en haar tot in de kern aantast. Uitdrukkingen als 'waar is het eigenlijk goed voor?' of 'd t is achterhaald' zijn soms voldoende om bepaalde mensen elk houvast te doen verliezen en te ontmoedigen. Dit toont hoe groot tegenwoordig het ef fect van slecht nieuws is op Gods volk. Sinds ongeveer twee jaar consta teer ik de gevolgen hiervan. Mannen en vrouwen, die met hart en ziel verknocht waren aan de kerk begin nen te wijfélem. Andere menen hierte gen te moeten opkomen en beginnen een ware kruistocht. Onze tijd ds zo triest, dat niemand de kracht op brengt om weikelijk aan de toekomst te bouwen'. Taizé, durven te leven, onderweg naar het jongerenconciiie; uitgave Ambo; lSS^aginaXj^rijs^^LSO^^^^^^^ ZEIST De zendingsdag van de gere formeerde zendingsbond, vorige week in Driebergen heeft 167.000 gulden opgebracht. Hierin zijn behalve de collecten ook de opbrengsten van de diverse verkopingen begrepen, maar niet de nagiften, die nog steeds bin nenkomen. Vorig jaar bedroegen deze nagiften nog eens 13.000 gulden. Van een onzer redacteuren WASHINGTON In de Verenigde Staten is een religieus verbond opgericht dat actie wil voeren voor handhaving van de uitspraak van het Amerikaans hooggerechtshof van januari 1973, waarbij abortus vrij gegeven werd. Twintig joodse, protestante en andere godsdienstige groepen zijn hierin sa mengegaan en hebben een bureau ge vestigd in Washington om van daar uit actie te voeren tegen de talrijke sterke groepen, die de abortus aan banden willen leggen. Het recht op abortus is in de Vere nigde Staten thans alleen beperkt door de levensvatbaarheid yan de foe tus buiten het lichaam van de moe der. Het religieus verbond heeft de steun van 34 vooraanstaande kerkelij ke leiders, onder wie tien protestante bisschoppen. Zij hebben hun handte kening gezet onder een verklaring die voor elk mens het recht opeist om voor of tegen abortus te kiezen vol gens het eigen geweten. 'Het is abso luut nodig', zegt de verklaring, 'te werken aan een algemeen bewustzijn van het grondbeginsel dat in een pluralistische samenleving de staat niet in de wetten één- bepaald gods dienstig of ethisch gezichtspunt verte genwoordigt, waarover binnen de Van een verslaggever TERNEUZEN Door het lozen van een extra grote hoeveelheid afvalwa ter door DOW-Chemical in Terneuzen borrelde gistermiddag een tijdlang een witte substantie uit de Wester- schelde op, Aanvankelijk dacht men dat een chemische pijpleiding onder de Oosterschelde door een anker was stukgetrokken. De rijkspolitie te wa ter en een deskundige van Dow-Che- mical ontdekten dat het lozingssy steem van de chemische fabriek oor zaak van de verontreiniging was. Om het koelwater en het vele regen water in de buizen snel weg te pom pen liet men de machines extra hard draaien. godsdienstige groepen verschillend wordt gedacht Wie voor godsdienst vrijheid is kan met ons strijden tegen elke poging om ons land via wijziging van de grondwet of andere wetten terug te voeren naar de periode dat abortus een misdaad en voor iedereen verboden was en toen vooral aan de armen ontzegd werd hun eigen beslis sing te nemen'. Onder de deelnemende organisaties zijn: het maatschappelijk werk van de Amerikaanse baptisten, de nationale raad van joodse vrouwen, de presbyte riaanse commissie voor vrouwenwerk, de unitarische vereniging, het cen trum voor sociale actie van de vere nigde kerk van Christus en de raad voor kerk en samenleving van de verenigde methodistisce kerk en van de presbyteriaanse kerk. Onderscheiding De heer J. Metz uit Bloemendaal, oud-inspecteur-gene raal van de scheepvaart, die op 1 augustus wegens gezondheidsredenen met pensioen is gegaan, is benoemd tot ridder in de orde van de Neder landse Leeuw. Ereburger Mr. Jaap Burger, oud- fractievoorzitter van de PvdA in de Tweede Kamer en lid van de Raad van State wordt ereburger van zijn geboorteplaats Willemstad. Het ge meentebestuur van deze Noordbra bantse gemeente zal hem het erebur gerschap aanbieden in een bijzondere raadsvergadering op zaterdagavond 10 augustus, tien dagen voor zijn zeven tigste verjaardag. Burger zal die dag in Willemstad ook het startsein geven voor de tiende prestatie zwemtocht over het Hollands Diep. PTT De PTT ls via de telefoon en de posterijen één van de overheidsinstan ties waarmee het grote publiek 't meest te maken heeft. Je verhuist niet iedere maand en ook is je pas niet om de drie maanden verlopen zodat je met de burgerlijke stand betrekkelijk weinig in aanraking komt, maar met de PTT is dat anders. Iedereen heeft tegenwoordig bijna te lefoon en iedereen heeft wel eens iets te doen op het postkantoor. Vandaar dat de mate waarin het publiek servi ce ontvangt van deze instanties ihier nog al nauw luistert. Enkele feiten uit de laatste twee weken, onder steund door meerdere ervaringen, doen mij daar niet al te gerust op zijn. Wanneer ik op donderdagavond zij het laat, een brief post in de bus van een van onze grootste stations, dan komt het mij vreemd voor wan neer deze brief pas op maandag be zorgd wordt in een plaats in het midden des lands, eveneens gelegen aan een station. Dit komt erop neer dat zonder bijzondere feestdagen een brief er een halve week over doet. Onlangs moest ik op een kantoor met drie loketten een cheque innen en een aantal postzegels kopen. Het in nen van de cheque nam een kwartier in beslag (één loket bleef onge bruikt), terwijl ik om postzegels te kopen opnieuw in een niet onaanzien lijke rij met alle risico's daarvan had moeten aanschuiven. Het innen zelf nam niet meer dan een minuut. Nu gaan de tarieven opnieuw omhoog. Dat zal wel nodig zijn, neem ik aan, als spreekt het mij minder toe dat dit moet omdat de posterijen met verlies werken terwijl andere takken van de PTT winst maken. Ik vermoed dat vetel mensen er zo over denken. Die mensen verwachten wel dat in het parlement niet alle verhogingen, vaak met een belachelijk hoog percentage, geslikt worden. En over de service zou dan ook wel eens te praten zijn. NED. HERV. KÉRK Beroepen te Arnhem: C. J. Janssen te Maastricht; te H.I. Ambacht: J. den Dikken te Benthuizen; te Oene: C. Evers, te Leerbroek. Aangenomen naar NoordJaren: kand. G. v. Dijk te Kampen. Bedankt voor Groot Ammers: M. B. v.d. Akker te Stellendam. Beroepbaar: kand. A. Boer, F. C. Dondersstraat 34 bis. Utrecht. GEREF. KERKEN (VRIJG.) Beroepen te Steen-wijk en te Wetsin- ge/Sauwerd-Winsum: kand. H. de Vries te Enschede; te Drachten (miss. arbeid op West-Borneo): G. E. Geerds, kand. te Drachten die dit beroep heeft aangenomen. GEREF. GEMEENTEN Bedankt: vcor Hilversum: Chr. v.d. Poel te Yerseke; voor Werkendam: H. Liigtenberg te Terwolde. Fred Lammers: Tot u spreekt Hare Majesteit de Koningin. Hollandla - Baarn. ƒ24.90. De hofcroniquer Lammers heeft een selectie samengesteld uit toespraken door prinses Juliana gehouden ln de periode van 1927 - 1948 en een verza meling bijeen gebracht van toespra ken die zij als vorstin hield in de jaren 1948 - 1974. De auteur wijst er in een voorwoord op dat de Koningin haar toespraken niet door anderen laat opstellen. 'Mijp toespraken maak ik altijd zelf. Je inspireert je wel eens op iets. Je citeert eens wat of vraagt eens wat gegevens. Natuurlijk, dat is allemaal mogelijk, maar ik maak ze toch zelf. Behalve de troonrede', aldus de uit spraak die de Landsvrouw gedaan heeft kort voor haar zilveren rege ringsjubileum. De meest persoonlijke toespraken van koningin Juliana zijn haar kerstrede voeringen. Tafelredes uitgesproken bij staatsbezoeken, bieden minder moge lijkheid persoonlijke gevoelens te ui ten. Het geschreven woord krijgt in dit rijk geïllustreerde werk ook aan dacht in de vorm van brieven, die zij als kind, opgroeiend meisje en later, bij onderscheidene gelegenheden, schreef. Bijzondere aandacht verdienen de ge laden toespraken, die zij hield vanuit Canada tot het geknechte vaderland. Op 30 april 1944 zei ze tot bezet Nederland onder meer: 'Wij zien de ontzaglijke tegenstelling van aan de ene kant de helse duister nis van 'svijands wanhoop en de dagelijks nieuwe misdaden, die daar uit voortkomen, en aan de andere kant het door de duisternis brekende, voortdurend sterkere licht van de na derende overwinning'. Wie dit boek van toespraken niet zelden ook persoonlijke aanzeggingen leest, wordt telkens getroffen door 'n geloofsgetuigenis, dat bij voorkeur in de kersttoespraken doorklinkt Zoals in dit voorbeeld, Kerst 1951 'En wat geeft net te werken, te zwoegen en te ploeteren, als we niet meewerken aan wat waarde heeft voor God? Hij is het Leven. Het perpe tuum mobile. Hij is schepping. Hij laat allen steeds veranderen. Hij schept het hogere dan wij, waaraan wij echter mogen meewerken'. En elders in deze toespraak: 'Vanuit de eeuwig barende tijden, door God geleid, zal Nederland zichzelf gebor gen weten door offering in eenvoud en door waakzaamheid voor 's mensen plicht en 's mensen recht'. Voor zover nodig draagt dit boek er toe bij de mens Juliana te leren kennen. Rfs I

Nieuwe Leidsche Courant | 1974 | | pagina 2