Politieoptreden izal eind maken aan boerenactie Nixon trekt boetekleed aan Leerfabriek sluit, 135 man op straat «1 -IJ In deze krant 'Veiligheid verkeer in gevaar' Politie uren in actie door nepbom bij ambassade President erkent: zes dagen na Watergate wist ik van doofpot-acties Chili herziet doodstraffen Droog en zonnig Waar rook Is, is ook vuur Treinongeluk in Bretagne, tien doden Republikeinen laten Nixon als baksteen vallen Nieuwe Leidlse Courant DINSDAG 6 AUGUSTUS 1974 55ste jaargang no. 105 CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMGEVING Steenstraat 37 Postbus 76 Telefoon 31441 „Stantvastich isghebleven mijn hert in teghenspoet!" exclusieve meubelen Bij VERDUYN RIJNSBURG INTERIEURVERZORGING. Gironr. 269274 t.n.v. B.V. De Christelijke Pers, Amsterdam Abonnement 12,02 per maand, per kwartaal 36,05 Afd. Bezorging vanaf 08.30 uur Van een verslaggever DEN HAAG Met ingang van vandaag zal de politie scherper optreden tegen boeren die wegen versperren. De regering lieeft de politie opdracht gegeven, zo blijkt uit een communiqué, 'vanaf dinsdag te middernacht handelend op te treden tegen ieder die zich niet aan de regels houdt en de vrijheid van het verkeer be lemmert'. In het communique wordt verder ge zegd dat de regering bezorgd is over de toenemende verstoring van het verkeer door demonstranten en van oordeel is 'dat deze acties thans een punt hebben bereikt waardoor zij niet meer dienen om aandacht te vestigen op moeilijkheden in de land- en tuin bouw, maar direct inbreuk betekenen op de belangen van allen, die van de weg gebruik maken'. 'Bovendien', al dus de regering, 'wordt de veiligheid van het verkeer ernstig in gevaar gebracht'. Het communiqué besluit met de woor den: 'De regering doet een ernstig beroep op de boerenbevolking deze acties thans te staken. De boeren kunnen ervan overtuigd zijn dat de regering en de overige bevolking op de hoogte zijn van de noden en verlangens die bij de agrarische be volking leven. Nu Desprekingen met de centrale landbouworganisaties aan de gang zijn mag gevraagd worden de belangen van anderen niet te schaden'. Eerder had gisteren de NOB-wegtrans- port, de grootste organisatie van be- roepsgoederenvervoerders irn ons land, de ministers van binnenlandse zaken en justitie telegrafisch verzocht al het mogelijke te doen om te voorkomen dat het wegvervoer, dat ruim drie kwart van de binnenlandse goederen stroom voor zijn rekening neemt, nog langer door wegblokkades wordt be lemmerd. De NOB-wegtransport wilde niet treden 'in het waarom van de boerenfunie, die ons land overspoelt'. Ook de protestants-christelijke en-ka- ttwlleke wegvervoersbonden tekenden bil de regering protest aan tegen de acties van de ontevreden boeren en tuinders. De schade, aldus deze bon den, dreigt voor het wegvervoer en de nationale economie bijzonder groot te worden. Daarnaast lieten de bonden weten tegenacties van de zijde van de chauffeurs te vrezen. Op de ministers van justitie en binnenlandse zaken werd een beroep gedaan de acties niet langer te tolereren. Van een verslaggever DEN HAAG De Haagse politic en de explosieven-opruimingsdienst zijn gisteren rond het avonduur geruime tijd bezig geweest met het onschadelijk maken van een na- maakbom, die een onbekende had geplaatst bij het gebouw van de Amerikaanse ambassade aan de Lange Voorhout in Den Haag. Het verkeer heeft van de namaakbom nogal overlast ondervonden. Een voorbijganger ontdekte om streeks half vijf bij de voorgevel van het ambassadegebouw een pak ketje, dat er nogal verdacht uitzag. Het ging om een kistje, dat onge veer drie keer zo groot was als een schoenendoos. In het kistje stond een wekker te tikken. Met een paar draadjes was de wekker ver bonden met twee batterijen cn een glazen stolp, waarin een wit-achti- ge substantie zat. De wekker stond afgesteld op zes uur. De voorbijganger alarmeer de poli tie, die meteen in actie kwam. Onmiddellijk werden alle wegen rondom de Amerikaanse ambassade afgezet. Ook trams en bussen kre gen geen toestemming door de af zetting te rijden en moesten omrij den. Op de plaats van het kistje brachten personeelsleden van de ambassade een afscherming aan in de vorm van een cordon van balen stro. De politie had inmiddels dranghekken opgesteld om het pu bliek, dat in groten getale naar het Lange Voorhout was gekomen op veilige afstand te honden. Opgewacht door vele honderden kwam even voor zeven uur dc ploeg van de explosieven-oprui- mingsdienst aan. Deze plaatste een lading bij het verdachte kistje en bracht de zaak tot ontploffing. Van het pakketje bleef toen alleen nog een hoopje schroot over. Het Is de politie nog een raadsel wie dc namaakbom bij de ambassade heeft geplaatst en wat de bedoeling ach ter deze actie is geweest. WASHINGTON (AP, Reuter, UPI) President Nixon heeft openlijk erkend dat hij inlichtingen over het in de doofpot stoppen van de Watergate- inbraak heeft achtergehouden en dat hij niet de volle waarheid heeft gesproken in zijn eerder afge legde Watergate-verklaringen. Tegenstand De demonstraties van de boeren, die gisteren weer op veel plaatsen werden gehouden, bleken in toenemende mate de woede van vrachtautochauffeurs te wekken. Een versperring op het ver keersplein Hellegatsplein, georgani seerd door Brabantse boeren, werd gistermorgen voortijdig opgeheven, toen het tot een handgemeen met chauffeurs dreigde te komen. Ook bij Wolvega in Friesland moesten protes terende boeren hun blokkades ophef fen, toen vrachtwagenchauffeurs een dreigende houding begonnen aan te nemen. In Westbrabant kwamen gisteren de eerste boeren in actie. Later kwam het tot blokkades in en om Eindho ven en Den Haag en in het Gooi. Gistermorgen om half zes werd de Moerdijkbrug met tractors versperd, waardoor het verkeer op rijksweg 16 Politieagenten met honden hielden gis teren de afslag naar Amsterdam vrij van tractoren en karren. volledig werd gestremd. Tot ver na negen uur had het verkeer last van filevorming en vertraging. Omstreeks die tijd werd de weg Amsterdam- Weesp-Bussum door boeren geblok keerd. Tot ernstige verkeersontwrichting kwam het gistermorgen vooral ook door de blokkade van het klaverblad bij Hoevelaken, éP vitaal knooppunt van de wegen naar Amsterdam, Zwol le, Utrecht en Apeldoorn. Tegelijker tijd trokken colonnes vanuit de omge ving van Eindhoven, waarvan het cen trum enige tijd werd geblokkeerd, in de richting van Den Haag. Tegen het middaguur werd de binnenstad van Den Haag bereikt. De Hollandse maatschappij van land bouw, waarbij agrariërs in Zuid- en Noord-Holland zijn aangesloten, had zich gistermorgen nadrukkelijk gedis tantieerd van acties van boze boeren. Ook het hoofdbestuur van de Gelderse maatschappij van landbouw liet giste ren weten dat de aandacht van de boeren volledig gericht moét zijn op de demonstratie van 10 augustus in Utrecht, en dat niet de kracht moet worden gezocht in allerlei wilde ac ties. De boeren uit Haarlemmermeer, die vorige week twee uur de wegen in hun gemeente bezetten, keerden zich gisteren eveneens tegen verdere ac ties. Zie ook pagina 5 Nixon heeft verklaard dat dit 'onop zettelijk is gebeurd. De president er kent echter dat hij reeds zes dagen na de Watergate-inbraak, op 23 juni 1972, zich ervan bewust is geweest dat het optreden van zijn topmedewerkers, die Watergate in de doofpot aan het stoppen waren, ervoor zou zorgen dat leden van het comité voor zijn her verkiezing buiten schot zouden blij ven. Nixon had eerder verklaard dat hij met name de FBI, de federale recherche en de CIA, de inlichtingen dienst instructies heeft gegeven be paalde aspecten te verdoezelen van eht onderzoek naar de Watergate-inbraak. Dat was volgens Nixons eerdere ver klaring gebeurd met het oog op de 'nationale veiligheid'. Nu zei Nixon dat hij in een gesprek met zijn voormalig stafchef in het Witte Huis, Bob Haldeman, 'eveneens politieke aspecten van de situatie heeft besproken'. 'Ik was mij bewust van de voordelen die deze gang van zaken zou hebben met betrekking tot het beperken van een eventueel pu bliekelijk aan de kaak stellen van mensen die betrokken waren bij de commissie voor herverkiezing van &2 president (Nixon)'. Zes dagen later In zijn verklaring geeft Nixon te verstaan dat hij negen maanden eer der van een mogelijk in de doofpot stoppen van Watergate heeft geweten dan hij eerder heeft beweerd. Zo had SANTIAGO (AFP) Vier Chilcnen die door een krijgsraad in Santiago ter dood waren veroordeeld hebben gratie gekregen. Dit is gisteren officieel in de Chileense hoofdstad meegedeeld. Het zijn drie burgers en de luchtmacht officier Ernesto Galaz. Zij waren ver oordeeld op beschuldiging van opstand en hoogverraad. Nixon destijds verklaard dat hij pas op 21 maart 1973, negen maanden na de inbraak, de lucht had gekregen van pogingen de zaak in de doofpot te stoppen. Nu zei Nixon dat hij al zés dagen na de Watergate-inbraak - 23 juni 1972 - met Bod Haldeman drie gesprekken over Watergate heeft ge voerd. Daaruit kan worden opgemaakt dat Nixon toen al wist dat hard gewerkt werd aan het in de doofpot stoppen van Watergate. Zo schrijft Nixon dat hij na het vonnis van het Hooggerechtshof, van twaalf dagen ge leden, een aantal bandjes heeft afge luisterd 'en ontdekt dat bepaalde de len van die gesprekken van 23 juni (1972) niet kloppen met bepaalde ver klaringen die ik eerder heb afgelegd'. 'De bandjes van 23 juni tonen duide lijk aan dat toen ik deze instructies gaf (om de FBI te waarschuwen om met de CIA samen te werken om te voorkomen dat het onderzoek geen nationale veiligheidszaken in de open baarheid zou brengen) ik eveneens politieke aspecten van de situatie heb besproken'. Deze politieke aspecten waren het buiten het schot houden van leden van het comité voor zijn herverkiezing. In zijn geschreven verklaring vervolgt Nixon dat zijn advokaat James St. Clair hem tegen impeachment heeft verdedigd met informatie die onvolle dig en in sommige opzichten onjuist was. 'Dit was een ernstige daad van verzuim, waarvoor ik de volledige ver antwoordelijkheid aanvaard', aldus Nixon. De president erkent dat deze late bekentenis zijn positie, inzake de 'impeachment', schade kan berokke nen. Maar ter verontschuldiging voert Nixon dan aan: 'Welke vergissingen ik dan ook,heb gemaakt bij de behan deling van Watergate, blijft de funda mentele waarheid toch overeind staan dat ik heb aangedrongen op een volle dig onderzoek en de vervolging van de schuldigen, nadat alle feiten onder mijn aandacht waren gebracht. Ik ben er vast van overtuigd dat het totaal aan feitenmateriaal de uiterste stap van impeachment en verwijdering van de president niet rechtvaardigt. Ik vertrouw erop dat dit perspectief de overhand zal hebben bij de voortgang van het constitutionele (grondwetti ge) proces'. Droog en zonnig weer, Tot zwak of matig afnemende wind uit uiteenlopende richtingen. Maxi mumtemperaturen circa 21 gra den Celslus. MORGEN EN OVERMORGEN: Eerst zonnig, later kans op re gen of onweer en iet;s hogere temperaturen. Morgen zon op: 05.10 onder: 20.20 maan op: 21.17 onder: 09.59 Bier zonder alcohol Eerlijk Truusjc, ze hebben me bedrogen! Toevallig toch. Gisteren hadden ive het nog over onze toepassing van gemalen bomen, vandaag blijkt dat je het ook in je pijp kunt stoppen. In ieder geval dat je er nep-tabah van kunt maken die dan ivel nergens naar smaakt, maar misschien ook minder ongzond is. Wij houden het toch maar bij het maken van een gezonde krant. Abonneer eens iemand. Desnoods uzelf. NIEUWE ABONNEE NAAM: STRAAT: GIRO: PLAATS: Wenst abonnement op: TROUW DE ROTTERDAMMER NIEUWE HAAGSE CRT NIEUWE LEIDSE CRT. DORDTS DAGBLAD (aankruisen a.u.b.) Betaalt per maand/kwartaal Opgegeven door: Naam: Adres: Plaats: IK ONTVANG GRAAG: Artikelen-serie 'Ondernemings raden' door prof. dr. H. J. van Zuthcm. Gezellige rookverdrijver. Altijd paraatmap briefpa pier en pen). Een postzegel is met nodig. Die betalen wij. Schrijf op de envelop: De Chr. Pers, antwoordnummer 2792, A'dam. Nieuwe strategie Nixons zeer verrassende verklaring, die ongetwijfeld een nieuwe schok in de VS zal veroorzaken, volgde giste ren na een dag van diepe onzekerheid over de volgende stap die de presi dent zou doen. Er was al druk gespe culeerd dat Nixon, die onder steeds zwaarder druk is komen te staan, dan toch eindelijk zou besluiten op te stappen. Maar uit zijn laatste verkla ring lijkt Nixon daar nog steeds niet aan te denken, en heeft hij kennelijk besloten een luchtig boetekleed aan te trekken en zich verder te presenteren als de 'verdrukte' president, zoals waarnemers eerder al hadden gesigna leerd als nieuwe strategie van Nixon. Deze nieuwe 'aanpak' volgt, op steeds sterker aanwijzingen dat Nixon aan een nederlaag in het Huis van Afge vaardigden niet zal kunnen ontkomen en het feit dat steeds meer prominen te partijgenoten zich tegen hem ke ren. Daar komt bij dat werd verwacht dat Nixon mogelijk gebruik zou maken Van de voor hem 'voordeliger' moge lijkheid af te treden vóórdat hij dooi de Senaat wordt afgezet. Afzetting zou Voor Nixon onder meer inhouden dat Hij een pensioen van 60.000 dollar per jaar verliest, geen kosteloze verzen ding van zijn post gedurende de rest v-an zijn leven, geen bescherming 'op verzoek' door veiligheidsfunctionaris sen en geen kosteloze medewerkers Voor een secretariaat. Bovendien zou Nixon het recht kunnen verliezen de ajdvokatuur uit te oefenen. Tevens zou tjij de eerste president van de VS 'orden die door het Congres wordt fgezet, waarmee hij de historie als cje 'afgezette Nixon' zou ingaan. Waar- |emers hadden al verwacht dat dit )or Nixon een voorname reden zou lunnen zijn om zijn berechting door e Senaat niét af te wachten (in de rant van maandag was abusievelijk [et tegengestelde vermeld door het 'egvallen van het woordje 'niet)'. Bij een ontsporing van een trein met ongeveer vierhonderd inzittenden in de Franse streek Bretagne zijn zondagnacht in totaal tien Fransen omgekomen. Een dertigtal personen raakte gewond. De trein was op weg van Caen naar Rennes. V„ miljoen gulden TILBURG De lederfabriek Willem Vos BV in Tilburg heeft gistermorgen alle 135 werknemers naar huis moeten sturen. Het bedrijf, dat in ernstige financiële moeilijkheden verkeert en waar van het faillissement is aangevraagd, zal gesloten worden. Reden voor de toch nog plotselinge sluiting is volgens de heer C. Bender, secretaris van de Unie-BLHP, de wei gering van Slavenburgs Bank om lan ger krediet te verlenen. Er zijn nu geen gelden meer om lonen en sala rissen te betalen. Hij betitelde deze vrdere kredietweigering als 'sociaal onfatsoenlijk'. WASHINGTON (Reuter) Re publikeinse Congresleden laten president Nixon na zijn voor zich zelf vernietigende verklaring nu als een baksteen vallen. De eerste was gisteren Charles Wig gins, Republikeins lid van de juridische commissie van het Huis van Afgevaar digden, die Nixon hartstochtelijk heeft verdedigd. Wiggins zei gisteren dat hij Nixon nu zal verzoeken weg te gaan en als hij dat niet doet zal ik voor 'impeachment' stemmen. 'Na aanzien lijk overwegen ben ik tot de pijnlijke slotsom gekomen dat de president van dc VS moet aftreden. Met grote tegen zin en diep persoonlijk mededogen ben ik bereied te concluderen dat de prach tige carrière van publieke dienst van Richard Nixon onvrijwillig moet wor den beëindigd en ik zal die delen steunen van artikel één van de wet op de impeachment, die de juridische commissie heeft aangenomen en die door bewijs worden gestaafd'. De Republikein Charles Sandman, die Nixon in de commissie eveneens steunde, heeft verklaard dat hij zijn standpunt zal herzien en vandaag zijn conclusies openbaren. 'Mogelijke ob structie van de justitie, daar is geen twijfel over mogelijk', aldus Sand man De Republikeinse leider in het Huis van Afgevaardigden John Rho des eerder ziekgemeld zei dat de waarachtigheid van de president nu in kwestie is gekomen met zijn verklaring en dat dit een tragedie is. De Republikein Delbedt Latta heeft eveneens herziening van zijn stand punt jegens Nixon aangekondigd. De Democratische leider in het Huis Thomas O'Neill verklaarde: 'Op dit tijdstip van het spel is een bekente nis goed voor de ziel. Maar de getij- stroom gaat naar een impeachment door het Huis van Afgevaardigden'. PARIJS (AP, Reuter, UPI) Een woordvoerder van het Volksfront voor de bevrijding van Palestina heeft in Beiroet verklr *rd dat zijn beweging verantwoorde'ijk is voor de bomaans lagen die zondag in Parijs zijn ge pleegd. De slechte gang van zaken is volgens de heer Bender versneld door een omvangrijke diefstal door enige staf functionarissen, die goederen ter waarde van enkele tonnen weggeno men zouden hebben. De rechtbank in Breda had al eerder uitstel van betaling aan de onderne ming verleend. Hoewel onlangs een reorganisatierapport gereedgekomen is, waarin mogelijkheden voor beperk te voortzetting van het bedrijf werden aangegeven, was de tijd te kort voor de ministeries van economische en sociale zaken om geld ter beschikking te tellen, intussen waren de finan ciers niet bereid lonen en andere produktiekosten te garanderen, aldus een mededeling van het bedrijf. De heer M. Spoor, districtsbestuurder van de Industriebond NW, achtte gisteren de kans op een beperkte voortzetting van het bedrijf uiterst gering. 'Er wordt wel gedacht aan de oprichting van een nieuwe onderne ming waar veertig vijftig mensen werk kunnen vinden, maar daarvoor is een flinke impuls van de overheid nodig, een goede bedrijfsvoering en mededewerking van geïnteresseerde financiers', zei hij. Geen regeling De vakbonden hebben voor het perso neel geen enkele afvloeiingsregeling kunnen treffen. De bedrijfsvereniging zal de lonen over de opzegtermijn uitbetalen en ook de eventuele vakan tiegelden. 'De schulden van Vos zijn zo groot dat ~r geen perspectief voor het bedrijf is. Noodgedwongen hebben we de ontslagen welmoetei. accepte ren', aldus de heer Spoor. Een collega van de heer Spoor wijst de hoge milieubelasting weer als bron van moeilijkheden aan. 'Dat geldt ook voor een aantal andere leerbedrijven daardoor wordt de concurrentiepo sitie met het buitenland erg slecht, aldus de heer Sauer. Volgens hem een andere oorzaak de rillige situatie op de beur.s waar huiden worden opge kocht. Het materiaal is niet best en de prijzen .jn hoog. zei hij. Zie ook pagina 5: Rotterdams schildersbedrijf failliet. Van een onzer verslaggevers GRONINGEN Het gevangenisop- roer en de brand die de geïnterneer den in het huis van bewaring in. Groningen zondag hebben gesticht, hebben een schade veroorzaakt van ongeveer een miljoen gulden. De ge beurtenissen speelden zich af in een deel van het complex dat net voor vier miljoen gulden was verbouwd. Het zal zeker een half jaar duren voordat de schade is hersteld. De meeste schade is berokkend door de brand. De gedetineerden zelf hebben ook veel vernield. Overal lig gen voorwerpen, van glaswerk tot en met bedden, waarmee ze hebben ge gooid. Veiligheidsnetten, die na de opstand van 1971 tussen de verdiepingen zijn aangebracht, blijken goed werk te hebben gedaan. De gedetineerden kon den geen voorwerpen meer naar bene den gooien om er bewakers en even tuele anderen mee te bekogelen. Overigens bleken de sloten op de cellen gemakkelijk te verwijderen. Met een moker waren ze er als lucifersdoosjes afgeslagen. De gedeti neerden konden het dak vrij gemak kelijk bereiken. Bande bovenste om loop konden ze op een plankier stap pen en via de niet getraliede dakven sters op het dak komen. Zie ook pagina 5, Binnenland Boersma te somher? 5 Mannen plegen winkeldiefstallen 7 Buitenland Rusland komt met Cyprus- inidatief 6 Kerk Alfrink jubileert 2 Sport PSV vreest chaos 9 Economie Witteveen: elk jaar één erbij 11 Nieuwe boeken Lezers schrijven Itadlo en tv strips, feuilleton Puzzel Commentaar

Nieuwe Leidsche Courant | 1974 | | pagina 1