Proces in Seoel tegen katholieke bisschop Uit de kerkbladen fllaill£lll u Confessioneel beraad richt zich tot synode Kerkleider roept om grondige verandering in Zuid-Afrika n Vandaag Trouw Kwartet Vereniging boos op burgemeester van Terschelling Dialectschrijver Hermen van Velzen (72) overleden Kienen toegestaan, roulette nog niet O die kilheid, ïw m die ijzige kilheid m -I Nieuwe boeken Drie interkerkelijke zendingsdagen TROUT/KWARTET MAANDAG 3 AUGUSTUS 1974 KERK /BINNENLAND T2 K2 SEOEL In een proces dat vorige week in Seoel is begonnen, wordt de Zuidkoreaanse bisschop Da niel Tji Hak Soun beschuldigd geld te hebben gegeven aan de dichter Kim Clii Ha, die met nog vier anderen schuldig is bevonden aan staatsvijandige activiteiten. De bisschop heeft de beschuldiging niet ontkend. Hij zou voorts ook geld gegeven hebben aan studenten die streven naar herstel van de democratie. Het was eerst de bedoeling dat het proces tegen de bisschop op 23 juli zou beginnen, maar bisschop Tji Hak Soun was toen juist herstellende van een ziekte. De bisschop is voorzitter van de nationale commissie voor rechtvaardigheid en vrede (justitia et pax). Hij werd ruim drie weken geleden, na terugkeer van een buitenlandse reis, op het vliegveld van Seoel door de geheime po'itie gearresteerd. Onder druk van de publieke opinie in de wereld werd hij van de gevangenis naar een klooster overgebracht en van daar naar een ziekenhuis, waar hij onder scherpe bewaking bleef. Op 23 juli kon de bisschop het ziekenhuis verlaten. Hij ging terug naar zijn ambtswoning en droeg in de kathe draal van Wonju de mis op. Daarbij waren meer dan duizend mensen aan wezig. Na de eucharistieviering ging hij weer naar het ziekenhuis, waar hij onmiddellijk weer onder arrest werd gesteld. Tegelijk met hem werden toen ook zijn advocaat en enkele an deren, die hem hielpen, gearresteerd. Alvorens terug te keren naar het ziekenhuis las de bisschop op de stoep van de kathedraal een verklaring voor, waarin hij iedere aanspraak van het regime-Park op wettigheid ont kende in de krachtigste en meest ondubbelzinnige termen die tot dus ver van kerkelijke zijde vernomen waren. De donderdag daarop werd uit protest tegen de gevangenneming van de bis schop een mis opgedragen in de Myong Dong kathedraal, waar twee duizend katholieken aanwezig waren die baden voor herstel van recht en democratie in Zuid-Korea. Volgens de letter van de presidentiële noodwet ten maakten zij zich schuldig aan misdaden waarop vonnissen staan van vijftien jaar gevangenisstraf tot de doodstraf. Kerkelijke leiders hebben bekendgemaakt dat meer protestmar sen zullen volgen. Sedert januari van dit jaar is de situatie in Zuid-Korea steeds ernstiger geworden. Op 8 januari publiceerde president Park een serie noodtoe standsdecreten, die het mogelijk ma ken kritiek op de wetgeving en op de regering Park zwaar te straffen. Die zelfde maand werden 6 protestantse dominees en leken tot lange vrijheids straffen veroordeeld. De vrouwelijke pastor Cho Hwa Soun, voornamelijk werkzaam onder de arbeiders in de fabrieken, werd verboden nog langer haar activiteiten uit te oefenen. Toen zij daarop in een preek verklaarde, dat het de taak der kerk is om voor de rechtvaardigheid op te komen, werd zij gearresteerd. Er volgde geen JOHANNESBURG De algemeen secretaris van de Zuidafrikaanse raad van kerken, John Rees, heeft verklaard dat de zwarte Zuidafri kanen het moment naderen, dat zij het grove paternalisme van de blanken niet langer kunnen harden. Hij waarschuwde dat het mo ment nabij gekomen is dat zij tot geweld zullen overgaan. President Park proces, maar men heeft sindsdien niets meer van haar gehoord. Er zouden verder nog zeker ongeveer dertig protestante domiinees op onbe kende plaatsen gevangen gehouden worden. UIT De Rotterdammer Nieuwe Haagse Courant Niéuwe Leidse Courant Dordts Dagblad Uitgaven van B.V. De Christe iike Pers Directie: Ing O. Postma, F. Diemer Hoofdredactie: J. Tamminga. Hoofdkantoor NZ Voor burgwal 280, Postbus 859, A'dam. Telefoon 020- 22 03 83. Postgiro: 26 92 74. Bank: Ned Midd. Bank (rek ni 69 73 60 768) Gem giro X 500. Korte, duidelijk geschreven, liefst aan één kant getypte, brieven kunnen worden gestuurd naar: Secretaris Hoofdredactie Trouw/ Kwartet Postbus 859, Amsterdam. Bij publikatie wordt de naam van de schrijver vermeld. VAN LEZERS Dienstreis Minister Van Doorn, die op vakantie is met een boot, moest niet alleen op staatskosten zg. in bescherming wor den genomen en daarom omringd worden met niet minder dan vijf bewakers, maar moest bovendien wederom niet voor eigen rekening naar de wal worden vervoerd met een boot van de Reddingmaatschappij. Had de man daarvoor niet zijn eigen vervoermiddel kunnen gebruiken? Hij is toch ook zelf van de wal weggeva ren? Ik moet er niet aan denken wat de gevolgen zouden zijn geweest, wan neer een schip met mensen aan boord werkelijk in moeilijkheden was ge raakt en de reddingsboot ndet beschik baar was, omdat minister an Doom zonodig een dienstreis moest maken voor het uitreiken van een medaille, waaraan de partijgenoten van diezelf de minister zo'n hekel hebben! Roosendaal Teilhard de Chardin Teilhard de Chardin is uit de mode, evenals vele evolutionisten voor hem! Waarom wordt de evolutieleer zo vaak gereviseerd? Intellectuele lafe nisbrengers van ij dele hoop, ndet voor het individu, maar voor zijn soort. Weliswaar moet het mensenras nog miljoenen jaren geduld hebben! Wie put daar moed uit, als diezelfde we tenschap (Ehrlich, Cousteau) zo eschatologisch profeteert dat het jaar 2000 een utopie is als wij zo door gaan. Hoe komt het, dat de oeroude geestvrucht van herders en vissers over schepping naar zijn aard, ele menten die brandende vergaan en water dat in bloed verandert, zonder modificatie recht overeind staat? Is dat dan toch de waarheid? Maassluis Vreemde apostelen Sipke v. d. Land heeft vreemde apos telen ontdekt. Mensen met bijbels, en op het strand prevelend uit een bij beltje en biddend in het zand. Het is wel echt bijbels. Bij Lydia bijv. en bij Paulus op het strand toen hij afscheid nam. Op die plaats konden ze rustig bidden en vasten en deden dat ook soms 40 dagen. Omdat ze kracht van God nodig hadden. En die ene apostel was geroepen om zieken te genezen. Ook bijbels: Mare. 16 vers 18. Deze tekenen zullen de gelovigen volgen. En er gebeurden onder de handen van de apostelen grote wonderen en tekenen krachten. Het kost ze iets, de zieken, hopelozen, zwervers, en die in moeite zitten. Deze moeten het van eze Christussen hebben. Dat woord Christussen is het eigenlijk. Christe nen is zo vaag, dat kunnen we allen wel zijn. Maar als er in de bijbel staat: valse Christussen, dan moeten er ook echte Christussen zijn. En God zal wel zorgen dat ze er goed van kunnen leven. Leven en overvloed zegt de bijbel. Veenendaal Uitbuiting In Trouw/Kwartet werd onlangs ge schreven over de vloedgolf van werk loze Surinamers y Antillianen. Het is toch volkomen waanzin, dat Surina me zijn arbeidsmarkt mag beschermen en dat werkloze Nederlanders daar niet worden toegelaten, terwijl Neder land niets mag doen om deze vloed golf te keren. Waarom kon Engeland dit ten aanzien van Pakistani en In diërs, die toch ook een Brits papsoort hadden, wél? Het hobbelpaard der linkse politiek, de koloniale uitbuiting, wordt weer van stal gehaald. Maar de daarmee verbonden schuld is al vele malen met vele miljoenen terugbetaald door de arme belastingbetaler. De werke lijkheid is dat Nederland (waar elke dag industrieën sluiten en dat nu bijna 200.000 werklozen heeft) door Surinamers wordt uitgebuit. Zandvoort Hans van Emden. Van een onzer verslaggevers NUNSPEET Het confessioneel gereformeerd beraad (CGB) heeft een beroep gedaan op de gereformeerde synode om zich nader te be zinnen op haar besluit inzake dr. H. Wiersinga. Het CGB meent, dat door dit besluit grote onzekerheid is ontstaan. J. dc Jong Volgens de confessioneel-gereformeer den is het synodebesluit innerlijk te genstrijdig. Enerzijds stelt het, dat overeenstemming bestaat, anderzijds dat dr. Wiersinga ontkent, dat 'de verzoening bereikt wordt doordat Christus het gericht Gods in onze plaats heeft gedragen'. De synode ver klaarde uitdrukkelijk, dat 'dit belij den een essentieel bestanddeel uit maakt van de verzoeningsleer der con fessie, zodat een ontkenning hiervan te kort zou doen aan de rechte predi king van het evangelie der verzoe ning'. Het CGB noemt het een raad sel, hoe overeenstemming kan be staan, terwijl naar het oordeel van de synode zelf een essentieel bestanddeel wordt geloochend. Het CGB heeft voorts ernstige bezwa ren tegen het feit, dat ten aanzien van dr. Wiersinga alleen de verwach ting werd uitgesproken, dat hij zijn ambtelijk werk het belijden der kerk niet zou weerspreken. Van hem is niet gevraagd (positief) zich te hou den aan het belijden der kerk zoals de meerderheid van de synodecommis sie voorstelde. Had de synode zich achter dit voorstel geplaatst, dan zou dr. Wiersinga met een duidelijk ja of nee hebben moeten antwoorden. Daar mee zou niets anders van hem zijn gevraagd, dan van alle ambtsdragers bij hun ambtsaanvaarding. Nu heeft de synode hém in een uitzonderings positie geplaatst. Kandidaten Uit oogpunt van eerlijkheid en bil lijkheid zou nu zo vreest het CGB dezelfde gedragsregel moeten wor den gevolgd, wanneer kandidaten bij het afleggen van kerkelijke examina er blijk van geven fundamentele be zwaren te hebben tegen de verzoe ningsleer van de belijdenis: het voe ren van een gesprek om hen te over tuigen, terwijl ze voorts toegeimiUm worden tot de dienst van het Woord envan de sacramenten. Het. CGB wijst de kerkeraden en clas sical vergaderingen op - hun eigen verairtwoordolijkhoid om te woken bij de rechte prediking en te weren alles wat daarmee in tegenspraak is. Ds. Rees zegt dit in een rapport aan de Zuidafrikaanse raad van kerken, waarin hij verder oproept tot een snelle radicale verandering van de apartheidspolitiek. 'Mem moet niet denken dat de zwarten geweld wen sen, maar zij beginnen in te zien dat geweld onontkoombaar is wegens de ontoegeeflijkheid van de blanke, die niet bereid is zijn comfort op te geven'. Ds. Rees zei dat de meeste blanke Zuidafrikanen volledig blind zijn voor DEN HAAG De Belangenvereni ging Minderjarigen (B.M.) heeft in een open brief aan de burgemeester van Terschelling protest aangetekend tegen de reactie van de burgemeester en van de officier van justitie in Leeuwarden op de persoon van de moordenaar van Basje Ellmer. De B.M. is boos dat burgemeester Hoog land heeft geezgd het onbegrijpelijk te vinden dat pupillen van een kinderte huis zoals de dader Arnold D. zonder overleg en zonder medeweten van de politie of andere officiële instanties op het eiland vertoeven. De B.M. vindt dat de uitspraken niet alleen de bewoners van het kinderte huis waar Arnold D. was geplaatst in negatieve zin treffen, maar ook weer slag hebben op alle bewoners in welk kindertehuis in Nederland ook. De voorzitter van de Nationale Fede ratie voor Kinderbescherming, mr. Joh. Visser, heeft naar aanleiding van de moord een gesprek aangevraagd met burgemeester Hoogland en de officier van justitie in Leeuwarden. Deze zaak, hoe afgrijselijk ook en welke fouten er eventueel gemaakt mogen zijn, mag volgens de federatie voorzitter er toch niet toe leiden dat hiermee de grote groep bewoners van kindertehuizen in een dergelijk isole ment wordt gedrongen. Dat de dader, toevalligerwijze pupil van een instel ling is, mag volgens mr. Visser geen enkele reden zijn om alle pupillen van kindertehuizen te zien als een groep die speciale controle nodig zou hebben. De federatie vindt dat men deze kinderen in dat geval ernstig zou duperen en een groot onredht zou aandoen. TEXEL De Nederlandse Gasunie zal de gemeente Texel aansluiten op een aardgasleiding, die van Kimswerd (Fr.) door de Waddenzee naar Texel zal worden aangelegd over een af- ttand van 36 kilometer. Jaarlijks -aal 15 miljoen ku"biéke meter gas worden geleverd. Texel zal drieëneenhalf mil joen gulden moeten bijdragen aan de onrendabele top van deze gasleiding waarop Pinnen enkele jaren vierdui zend percelen zullen worden aangeslo ten. de onrust in de harten en levens van de zwarten. Het feit alleen al dat de blanken nog steeds zeggen: 'Kijk eens hoe gelukkig de zwarten zijn' tegen de achtergrond van hun armoede en ontevredenheid toont dit aan', aldus Rees. De kerkleider acht een massale cam pagne nodig om een catastrofe op het gebied van de menselijke verhoudin gen te voorkomen- 'H^t grove paterna lisme de 'kerstmannenhouding' die zowel in de kerk zit als met de struc tuur zelf van dit land verweven is, maakt de zware doodziek. Hij nadert het punt, dat hij het niet langer kan verdragen, aldus ds. Rees. 'Het zinloos herhalen van het feit dat de mensen in dit land het beter hebben, beter onderwijs hebben onthult een ziekelijk wanbegrip voor de kwaliteit van het menselijk leven, wanneer mensen feitelijk vrij willen zijn'. Van een verslaggever HENGELO (Gld) Op 72-jarige leef tijd is in de nacht van vrijdag op zaterdag de bekende dialectenschrijver Herman van Velzen overleden. Van Velzen, pseudoniem voor Frans Roes kreeg zijn grootste bekendheid door de Achterhoekse schetsen die hij ruim 40 jaar achtereen wekelijks in de Graafschapbode publiceerde. Van Herman van Velzen is ook een aantal boeken verschenen. Van een verslaggever DEN HAAG Per 1 september, als de initiatiefwet-Geurtsen/Van Schaik in werking treedt, zal kienen onder bepaalde voorwaarden zijn toegestaan. Casinospelen, zoals roulette, blijven dan nog taboe: dit onderdeel van de wet treedt pas in werking als de uitvoeringsregelingen klaar zijn en de kansspelbelasting voor deze spelen is geregeld. De initiatiefwet van de twee Kamerle den is vrijdag afgekondigd in staats blad 441. Dat betekent dat er naast de voetbaltoto een lotto kan gaan draai en, dat de regeling voor winkelweek- acties verruimd is, dat er meer kan sen zijn voor kleine kansspelen als kieneo, en dat gemeenten vergunnin gen kunnen geven vbor grotere kans spelen. Overigens moet de invoering van de lotto nog worden voorafgegaan door een algemene maatregel van be stuur, die regelt welke soorten onder nemers mogen meedoen bij het ver strekken van formulieren. VAN ALLERLEI SLAG Eindelijk breekt het grote ogenblik aan. Het is nacht. De nacht van de dood in alle huizen, van het paleis tot de gevangenis, van de zoon van Re tot de man die in de handmolen loopt. De Farao neemt zijn besluit. Dit volk moet nu zo spoedig mogelijk weg en iedereen moet een handje helpen. De Egyptenaren geven op verzoek hun schatten mee. Vrouwen lopen te sjou wen met ongezuurd brood in grote baktroggen. Er is sprake van zeshon derdduizend man, de kinderen ni?t meegerekend. Fensham komt dan op een aantal van drie miljoen en vindt dat wel wat aan de hoge kant. Getal len mogen soms symbolische waarde hebben, zoals ook waarschijnlijk de opgave omtrent de tijd dat Israël in Egypte was, hier zal wel een misver stand in het spel zijn. Maar dat doet er niet zoveel toe. Het verhaal geeft een aantal trekken van deze bevrij ding door, die vooral onthouden moet worden. Het was een grote menigte en bovendien, zo leven we. Ook trok een menigte van allerlei slag met hen mee. Zijn dit andere slaven geweest? Of was het volk Israël toen al niet zo raszuiver? Een menigte van allerlei slag doet denken aan allerlei lieden die deze Uittocht aangrijpen om mede te ontkomen aan de diktatuur van de Farao's. Die lopen mee. Een fijne mededeling. Je kunt meelopen met dit volk. Als je er een beetje mee in de pas blijft ben je bevrijd voor je 't weet. Niet alleen mensen horen op precies dezelfde wijze tot de stoet die door de wereld trekt. Sommigen lo pen vooraan met de leuzen en de duidelijke woorden. Anderen wat ter zijde met hier en daar een vraag en soms twijfels. Er zijn er ook die gewoon maar meelopen. Het gaat hen wat te boven, waarom 't allemaal precies is maar ze zijn als bedelaars die van een collega hebben gehoord waar brood te krijgen is. Ze hebben de roep gehoord van vrijheid en uit tocht en een nieuwe toekomst. En ze mogen mee, op het bebloede paspoort van Israël. (Exodus 12, 29-40). Dictatuur Wij zijn blij, dat de dictatuur in Portugal en Griekenland vermoedelijk verleden tijd wordt. Maar hoe is het gesteld in ons democratisch Neder land? Daar is het bijv. mogelijk, dat een minister met één pennestreek ruim twee miljoen bromfietsers ver plicht om vanaf 1 november 1974 bij iedere meter rijden (winter en zo mer!) een valhelm te dragen. Dat kan hersenletsel voorkomen of verminde ren. Ook goed voor haargroei en huis uitwaseming? In 1973 waren er vol gens het CBS 3.091 dodelijke verkeers ongelukken. Slachtoffers in auto's 1358, op brommers 538, op fieteen 509 en voetganger 503. In het Groningse Academisch Ziekenhuis was van 200 personen met ernstig hersenletsel 40 pet bromfietser of motorrijder. Het percentage voor automobilisten is dus blijkbaar nog hoger. Zeker een reden voor de regering om per 1 november a.s. ook de valhelm verplicht voor te schrijven voor ieder die in een auto rijdt? Natuurlijk niet, want ministers en kamerleden rijden in auto's en niet op bromfietsen! Hilversum J. Tober Bonhoeffer Misschien kan ik drs. A. Schippers uit zijn benauwde droom helpen, waarin zoveel door Bonhoeffer geboeide mensen een nachtmerrie krijgen van de visie van dr. Van den Berk. Werd het niet de hoogste tijd dat de mythe rond de langzamerhand (door de col lega-theologen!) heilig verklaarde Bonhoeffer werd verstoord, opdat in de progressieve theologie weer een centrale plaats wordt ingeruimd voor de Here Jezus Christus, wiens lijden en sterven volstrekt uniek en onher haalbaar was. Heeft drs. S. intussen begrepen dat Bonhoeffer één van de vele duizenden martelaren van het nazidom was, dat het geen pas geeft nu juist een collega-predikant zo te vereren, en al de anderen onbespro ken te laten? Hoe anders spreekt Paulus over zichzelf als iemand die het hardst gewerkt heeft maar de allerel lendigste was en van genade allleen moest leven. Nooit heeft in de theolo gie de mens zo centraal gestaan als vandaag met God op de achtergrond. Ik weet heel zeker dat Bonhoeffer al die verhalen over hem in Tr./Kw zelf nooit gewild zou hebben. Een onkerkelijke moet het er wel benauwd van krijgen dat de weg ter zaligheid met zulke onbegrijpelijke leuterpraat over de zuigeling Bon hoeffer geplaveid is. Als al die tijd die theologen vanachter een bureau (als nevendienst) volschrijven eens werd omgezet in actieve tijd ten gun ste van de persoonlijke evangelisatie... Vaardingen T. van Ham Middernachtsroep. het blad van evan gelist Wim Malgo, laat de Duitse rabbijn Levinson aan het woord: Plaats van handelen: de universiteit Heidelberg. De organisator: het rode forum van de studenten der theologi sche faculteit en het Heidelberger Palestina Comité. Eén der sprekers. Jochen Noth, van beroep docent aan de universiteit voor de problemen in het Nabije Oosten. Men sprak zoals gewoonlijk over de fascistische en imperialistische staat Israël, over zo genaamde concentratiekampen in Is raël, de onderdrukte Arabieren, en men eiste de vernietiging van de staat Israël. Het was goed, dat ik eerst tegen het einde van deze kwalijke manifestatie aanwezig kon zijn, want datgene wat ik zag en hoorde, maakte mij ziek. Ik bemerkte dat ik begon te beven: zou ik mij ooit in mijn stout ste dromen hebben kunnen voorstel len, dat zo iets in Duitsland opnieuw kon plaatsvinden? Ik zag mijzelf plot seling applaudisseren toen Noth sprak. Had ik mijn verstand verloren? Dat was beslist het geval. Ik was in de war over die mensen, die om mij heen zaten te grijnzen en te grinne- ken, in de war gebracht over de tijd waarin ik mij bevond, over de zaal, waarin wij zaten. Met haat vervulde, verbitterde gezichten, vertrokken, ver wrongen, fanatiek! Dit had ik in het verleden immers ook zo reeds beleefd: 'Slaat de joden dood!' Ik lachte, het was een ziekelijk lacheh. Was dit alles werkelijkheid of was het een droom? Zij, die vermoord werden, zijn schuldig! De uitgemergelden, de zeventig pond wegende overlevenden uit de concentratiekampen van Maut- haven en Maldanes, deze zijn dus de werkelijke Nazi's, dat zijn de kampbeulen. Ik zal het misschien zelf geloven. Ik applaudisseer voor Noth. Oh, die kilheid, die ijzige kilheid waarmee hij spreekt, als doceerde hij over een wiskundige formule. Ja, dat had ik in het verleden toch ook al eens gezien, die starre blik, dat totale gemis aan gevoel. Wat Is een mens waard? Had men destijds op de Wann- see-conferentie ook zo gedoceerd, toen men over de 'Ausradierung', de uitroeiing van alle Joden, besliste? Hier was zij weer, de leugen van Göbbels. Wanneer men die leugen maar vaak genoeg herhaalt, dan zal men haar immers geloven: 'Was u al eens in Israël?' Dat had hij aan mij gevraagd, die reus met zijn boosaardi ge grijns op het gezicht. Ik keek hem aan en zag hem in gedachte gekleed met het bruine uniform en de hoge f-'r kaplaarzen: 'Wanneer jodenbloed af druipt van het mes'. Ik lach, doch nu klinkt mijn lach wel wat geforceerd: 'Ik, bedoelt u mij? Ja, ik was wel eens in Israël. Eens? Ik was daar al vele keren. Ik ben daar om zo te zeggen voortdurend. Ik heb een zoon en een schoonzoon aan het front, wanneer u mij deze uitdrukking per mitteert'. Hij wendt zich vol verach ting van mij af en denkt: 'Wat is dat voor zot, wat een dwaalgeest' en hij heeft gelijk, ja, hij weet ndet eens, hoe zeer hij wel gelijk heeft. En iemand die naast hem zit meent, dat ik dan wel op de hoogte van de dingen daar zou zijn. Natuurlijk ben ik voldoende ingelicht. Draagt deze man niet een koppelriem? Brunhilde leidt de vergadering. Blond, wijd beens en vastbesloten: 'Laat ons mede helpen aan de bevrijdingsstrijd van de Palestijnen'. Ik applaudisseer weer, waarom ook niet? Ik ben hier immers niet, ik kan hier niet zijn. Destijds het was de negende november stond ik voor mijn brandende synago ge. Haat, blinde haat. De blonde Brunhilde schreeuwt: 'Hangt die jood se vlegel toch ook op Grondvlak De mislukking van het Bijlmer-experi ment toont, dat vernieuwing alleen maar vanaf het grondvlak kan gebeu ren, schrijft ds. H. A. Visser in Pre sent, het blad van hervormd Amster dam en Amstelveen: 'Het grondvlak van de Amsterdamse gemeente is de wijkgemeente in alle variaties (ik denk bv. aan de huidige status van de Noorderkerkgemeente). Aan de opbouw, daarvan zullen door die wijkgemeenten alle krachten gege ven moeten worden. Die wijkgemeen te zullen (ook al zullen ze onder de dwang der financiën misschien veel groter moeten worden dan nu het geval is) in grote vrijheid en verant woordelijkheid (óók financiële verant woordelijkheid) hun eigen leven moe ten leven. U zult zien dat er dan initiatieven genomen worden, die sla gen. Die gemeentes zullen geen van alle op elkander lijken, ze zullen soms een heel sterk oecumenisch, soms een heel besloten Hervormd karakter heb ben. Het hangt van de aard van de wijkgemeente af. In de ene wijkge meente zal het jeugdwerk bloeien, in een andere krijgt de derfle wereld een centrale plaats. In een "volgende ge meente staat het leerhuis in 't mid delpunt. Dat moet mogelijk zijn. En uit de hele stad zullen mensen die zich in zo'n bepaalde gemeente aan gesproken weten zich aan mogen sluiten en geestelijk en financieel het werk dat er geschiedt dragen'. Nieuw 'We hebben geen nieuwe hemel en geen nieuwe aarde..maar wel een nieuwe theologie'; (Ds. M. Vreugden- hil in Waarheid en Eenheid). 'Weet men wel dat, wanneer men nu over opleiding van predikanten praat, men het heeft over mensen die' in 1980 beginnen met hun werk en in 2015 met pensioen gaan? En volgt daar dan niet uit, dat men zich absoluut moet bezighouden met de vraag: wat is de kerk dan nog?' (Ds. W. Bleij in ELK) 'Als we werkelijk zo'n/' eigen geluid moeten laten horen als ons zo vaak wordt verteld, begrijp ik niet dat we zo vaak ons onttrekken aan onze ver antwoordelijkheid als ons wordt ge vraagd mee te doen'aan bezinning en actie'. (Tweede Kamerlid dr. C. Boer- tien ip het christelijke gereformeerde blad DIA over zijn kerk). 'We kunnen zonder overdrijving stel len dat een nieuwe uitstorting van de Geest heeft plaatsgevonden in Neder land'. (Ben Hoekendijk in Opwekking over de pinksterconferentie te Vier houten). 'De politieke prediking, zoals die op het moment gangbaar is, wordt gedra gen door een onchristelijke of zelfs anti-christelijke ideologie. In de nazi- tijd was dat zo, heden in de tijd van een herlevend marxisme is dat ook zo'. (Drs. K. Exalto in De Waarheids vriend). Hanny Kiel: 'Zoals het gaan zal, is het goedUitgeverij J. H. Gottmer- Haarlem, 116 pagina's, ƒ12,50. In het boekje 'Zoals het gaan zal, is het goed' beschrijft Hanny Kiel de laatste maanden van h2ar leven. Eind 1973 stierf zij aan kanker, toen zij midden veertig was. Daarvoor had zij een tijdlang in de kliniek van dr. Issels gelegen (de kankerkliniek in Zuid-Duitsland, die inmiddels mede door alle bezwaren, die er van des kundige zijde tegen deze instelling zijn gerezen, gesloten is). Enige tijd, nadat zij voor de tweede keer in deze kliniek had gelegen, is zij overleden. Overigens is het grootste gedeelte van het boek gewijd aan het verhaal van De Wipselberg het schoonheidsin stituut voor vrouwen op de Veluwe, waarvan Hanny Kiel de oprichtster en eigenaresse was. De uitgever kondigt het boek vooral aan als een autobiografie van een zwaar zieke vrouw, die, ondanks dit lijden, toch nog met vreugde leefde. ■En juist dit punt, dat door de uitge- yer als zeer positief naar voren wordt geschoven doet mij nogal aarzelend staan ten opzichte van dit boek. Het feit, dat je op een gegeven ogenblik hoort, dat je kanker hebt, die in een dergelijk vergevorderd stadium is, dat ër niet meer geopereerd kan worden, moet een enorme schok voor iemand zijn. En als Hanny Kiel dan schrijft: 'Ik was geen seconden m paniek, ik voel de me opgelucht omdat mijn twijfel weg was en ik nu zeker wist,wat ik al vermoed had' en 'wanneer je, je gaat afvragen: waarom moet mij dit gebeuren, waaraan heb ik dit ver diend? dan verbitter je jezelf maar nódeloos. Een antwoord krijg je toch niet. Je maakt het voor jezelf alleen maar erger. Ik ben toen vol vertrou wen en hoop gaan slapen', vind ik dat w|l erg flink, maar toch ook wel een bèetje onmenselijk. Zo laconiek op een dergelijke mededeling te reageren mag voor sommige mensen misschien het hoogst bereikbare punt in zelfbe heersing en overgave zijn, op mij maakt het een bijna onnatuurlijke indruk. Er komt in het he.e boek eigenlijk geen moment van zwakte of twijfel voor; steeds wordt gewezen op het feit, dat het leven ondanks alles mooi is en dat er nog zoveel te genieten valt in de natuur en van de mede mens. Wanneer iemand, die in dezelf de omstandigheden verkeert als Hanny Kiel dit boekje leest, zal hij misschien getroost kunnen worden door wat zij zegt, maar ik zou me eerder kunnen voorstellen, dat hij zo weinig van zichzelf herkent in wat zij zegt, dat het boek hem volstrekt on werkelijk voorkomt. F.W.D. AMSTERDAM De Nederlandse zen dingsraad organiseert ook dit najaar weer drie geografisch gespreide zen dingsdagen om de gemeente de gele genheid te geven mee te leven met het zendingswerk in verschillende vormen en vele delen van de wereld. Ze worden gehouden op zaterdag 12 oktober in 'De Baai' te Etten-Leur, zaterdag 19 oktober on 'De Tamboeri te Hoogeveen en zaterdag 26 oktober in de Vredeskerk, Maartensdijklaan 126 in Den Haag, telkens van tien tot vier uur.

Nieuwe Leidsche Courant | 1974 | | pagina 2