E Groningse rookten gevangenen zichzelf uit Twaalf doden bij explosie in de Italicus-expres Wilde speculaties in VS rond Nixon Brabantse boeren gaan door Toeristen pikken melkbussen van boeren mee In deze krant J v. d. Velde Maniak schiet man bij camping neer Opstandige gedetineerden maken vier uur amok en stichten brand Overplaatsing leidt tot rel Werk van Neo-fascisten? Topadviseurs naar Camp David Vier doden en twee gewonden bij botsing Vorster dreigt Zuidafrikaanse Raad van Kerken Nieuwe Leidlse Courant MAANDAG 5 AUGUSTUS 1974 CHRISTEUJK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMGEVING Steenstraat 37 Postbus 76 Telefoon 31441 „Stantvastich ia ghablevan mijn hert in teghanapoet!" LEIDEN. Zoeterwoudscwec 23. tel. 33741. WASSENAAn. v. Zuylcn van NIJevcltslraat 372. telefoon 1141. Gironr. 269274 t.n.v. B.V. De Christelijke Pers, Amsterdam Abonnement 12,02 per maand, per kwartaal 36.05 Afd. Bezorging vanaf 08.30 uur Van een verslaggever BUREN Het lijkt erop dat de nieuwste rage van de toeristen het meepikken van melkbussen is. Voor de boeren een grote schadepost, daar de bussen (die soms met melk en al worden meegenomen) 65 gulden per stuk kosten. Alleen een deksel kost al 18 gulden. De directie van de coöperatieve fabriek van melkprodukten 'De Stichting' in Buren maakt zich over de dief stallen ongerust. De laatste weken zijn er in het rayon van deze fabriek zeker vijftig bussen verdwenen. Het vermoeden bestaat dat de diefstal het werk is van vakantie gangers die in de Betuwe verblijven. Zij zouden een melkbus mee naar huis willen nemen als aandenken aan het platteland. De bussen doen in de huizen van deze mensen soms dienst als paraplubakken. Ze worden dan bijvoorbeeld in opvallende kleu ren geschilderd. De boeren zijn thans extra oplettend. Ook de politie houdt een oogje in het zeil. DEN HAAG De 23-jarige C. School- broeck uit Zoetermeer is zaterdagavond laat op een duinpad bij de camping Ockenburg in Den Haag door een on bekende man in een dijbeen geschoten. De heer Schoolbroeck liep met twee vrienden te vandelen op het duinpad toen de onbekende man uit het struik gewas tevoorschijn kwam. een vuurwa pen op het r'rietal richtte en zei: 'Ik schiet je dood'. Hij vuurde twee maal Een van de kogels trof de heer School- beroeck. De schutter is niet achter haald. Waarom hij zo heeft gehandeld is de politie een raadsel. Van een onzer verslaggevers GRONINGEN Een groep gedetineerden die gis teren in het Huis van Bewaring in Groningen in op stand kwam, heeft zichzelf letterlijk uitgerookt. De mannen staken de zolder van het gebouw in brand en waren daardoor gedwongen het dak, waai'op ze uren lang voor tumult hadden gezorgd, ijlings te verlaten. Het drama eindigde tijdens een onweer en in stromende regen. Wat er precies is geleurd werd gisteren niet helemaal duidelijk. Er zou de gehele dag al iets hebben gebroeid. ken weten te krijgen. Het dak werd om een uur of vijf bezet. De drie uren daarna deden de autoriteiten niets. Volgens mr. Schenkenberg van Mierop zijn geruchten dat traangas zou wor den gebruikt niet waar. De gedetineerden hebbep. bghoorliik in de vleugel huisgehotmcfi. qDe stalen de kantine leeg, rukten brandblusap- paraten van de muur en spoten die leeg over agenten die de gevangenis omsingelden. In het gebouw zaten in totaal 71 ge detineerden. De goedwillenden wer den afgevoerd door de mobiele een heid van de gestichtswacht in Veen- huizen. De autoriteiten namen een af wachtende houding aan. Wie weg wil de mocht van het dak af. De gedeti neerden maakten zelf een eind aan het wachten door de zolder in brand te steken. Na enige tijd kwamen er dik ke rookwalmen omhoog en sloegen de vlammen naar buiten. De brandweer was direct aanwezig. De schade is groot maar de brand beperkte zich tot de zolder. Gevaar voor goedwillende gedetineerden is er niet geweest, aldus de hoofdofficier. Op een persconferentie die gisteravond laat nog werd gehouden, wist de hoofd officier van justitie, mr. P. Schenken berg van Mierop, bijzonder weinig te :eggen over de oorzaak van de moei lijkheden. Een aantal gedetineerden zou zich volgens hem of de een of an dere onbekende reden misdragen heb ben. Ze maakten het zo bont dat ze naar de strafgevangenis in Veenhui- zen zouden worden overgeplaatst. Mr. Schenkenberg van Mierop zei ook niets te weten van een vechtpartij. Volgens insiders is er echter gevochten door twee bewakers en enkele gedetineer den. Niemand raakte gewond. Bij de vier die naar Veenhuizen moesten slij ten zich eerst zes tot acht anderen aai}, die net naar een kerkdienst in het ge bouw waren geweest. Later groeide de club uit tot een twintig'mannen, die tot de zolder wisten door te dringen en vandaar het dak opklommen. Ze begonnen daar dakpannen naar be neden te gooien en de aandacht van voorbijgangers te trekken. In een mum van tijd was het dak zo goed als afge broken en maakten de gedetineerden soms halsbrekende toeren. Dakpannen werden zowel naar binnen als naar bui ten gegooid. Het groepje slonk later tot een tiental. Enkelen hadden stok ken en messen uit de kantine te pak- ROME (UPI, AFP) De meeste Italianen zijn ervan overtuigd dat de bomaanslag die in de nacht van zaterdag op zondag op de "Italicus'-expres werd gepleegd het werk van neo-fascistische ele menten is. Sommige ochtendbladen schrijven vau een aanslag op de democratie' en 'een monsterlijke daad'. Het voorlopige onderzoek heeft aange toond dat de explosie is veroorzaakt door een in een toilet geplaatste tijd bom. Een onmiddellijk volgende twee de ontploffing was waarschijnlijk het gevolg van kortsluiting. Op dat mo ment bevond de sneltrein, die circa duizend passagiers vervoerde, zich aan het einde van de tunnel door de Apenijnen, de langste door dit ge bergte. Volgens de jongste gegevens bedraagt het aantal doden, onder wie een Ne derlander, twaalf en zijn er 39 gewon den, van wie een aantal er ernstig aan toe is. Het identificeren van de doden is bijzonder moeilijk omdat velen van hen volledig verkoold zijn. De ramp gebeurde omstreeks kwart over een in de nacht, toen de expres op hoge snelheid door de tunnel raas de en nog slechts enkele honderden meters van de uitgang was verwij derd. Hij was ruim een half uur op het dienstschema achter en werd bin nen een half uur in Bologna ver wacht. Onder de passagiers waren veel vakantiegangers, voornamelijk Italianen. Nederlander De bij de ramp omgekomen Nederlan der is de 19-jarige Wiin Hanema uit Steenwijkerwold. Zijn 22-jarige vriend, Herman Kramer uit Peperga (gemeente Weststellingerwerf) werd licht gewond. Het ministerie van bui tenlandse zaken in Den Haag deelde mee dat Kramer is opgenomen in een ziekenhuis in Bologna. Hij verklaarde dat zijn vriend in een brandende wagon bekneld was geraakt. Zij maak ten een vakantiereis door Italië. Vermoedelijk doordat de stroom was uitgevallen kwam de expres langzaam het stationnetje van San Benedetto Val de Sambro, ten zuiden van Bolog- Opklaringen Veranderlijke bewolking met plaatselijk enkele regen- of on weersbuien, hier en daar verge zeld van hagel. Van het westen uit opklaringen en afnemend buiig. Maximumtemperaturen circa 19 graden. MORGEN EN OVERMORGEN: '•rij zonnig en overwegend droog. Maximumtemperaturen om streeks 22 graden. Morgen zon op: 05.09 onder: 20.22 maan op: 21.00 onder: 08.51 Pas verbouwd Het oproer speelde zich af in een pas voor enkele miljoenen verbouwde vleu gel. Onder meer door vakantie was er nie mand aanwezig van de directie. Wel was een waarnemer, de heer Van Oc- keloen uit Veenhuizen, aanwezig. Mr. Schenkenberg van Mierop beoordeel de de gebeurtenissen als minder ern stig dan drie jaar geleden. Toen gijzel den (andere) gedetineerden vijf bewa kers en dreigden ze er een van het dak te gooien als niet aan hun eisen werd voldaan. Mr. Schenkenberg van Mierop zei niet te kunnen beoordelen of het oproer van gisteren een incident was dan wel een diepere achtergrond had. Na de opstand van 1971 is een aantal maat regelen genomen om betere verhoudin gen in het Huis van Bewaring te krij gen. Er was hem de laatste tijd niet gebleken dat er iets niet goed zou zit ten in de inrichting. De personeelsbezetting was gisteren niet groot. Het toch al nijpende gebrek aan bewakers doet zich zondags extra voor. Voor zover bokend was er deze keer niet een duidelijke leider. Ongeveer tien gevangenen klommen op het dak van een van de vleugels van het gebouw en begonnen vernielingen aan te richten. Op de foto gooien tweee gedetineerden dakpannen naar beneden. CAMP DAVID (AP, Reuter) In Washington zijn gisteravond wilde geruchten de ronde gaan doen na de mededeling dat president Nixon zijn voornaamste advokaat James St. Clair, zijn topadviseur generaal Alexander Haig en twee tekstschrijvers heeft ontboden naar zijn bui tenverblijf in Camp David. ROTTERDAM De 50-jarige J. E. van Ithem Mulder uit Rotterdam heeft zaterdagavond tijdens het eten van een paling een vishaakje inge slikt. Zij moest naar het Dijkzigtzie- kenhuis worden overgebracht, waar het haakje operatief uit haar keel werd verwijderd. Van een verslaggever BERGHAREN BIJ een botsing tus sen twee personenauto's op een krui sing in Bergharen zijn zondagavond de vier inzittenden van een van de twee auto's op slag gedood. De slachtoffers zijn de 27-jarige C. W. van Doorn, de 22-jarige mejuffrouw J. A. W. van Fa- lier, de 27-jarige J. L. van Falier en diens 25-jarige echtgenote W. van Fa- lier-Van Son, allen uit Aarle Rlxel. De inzittenden van de andere auto, waar aan door de eerste auto geen voorrang werd verleend, werden zwaargewond opgenomen in het ziekenhuis. Het zijn een vader met zijn dochtertje uit Horssen (Gld.). De explosie in de trein bij Bologna veroorzaakte veel menselijk leed. Een vrouw, die met haar kind levend uit het vernielde deel van de trein wist te ontkomen, zit bij wat bagage op hulp te wachten. na. binnenrijden. Het personeel daar had niets van de explosie gehoord en zag verbijsterd de trein met verschei dene fel brandende wagons en uit de ramen springende mensen naderen. Boven alles uit klonk het gekerm van gewonden en de in volledige paniek geraakte reizigers. Tientallen mensen zaten bekneld in het verwrongen me taal van een aantal rijtuigen, die de loc achter zich aan het station bin nensleepte. De politie heeft inmiddels bekendge maakt dat zij één van de passagiers voor ondervraging heeft aangehouden. Het is een jonge Italiaan. Kuikentje met vier pootjes 't is een ioopborntje! DEN HAAG Boeren uit het weste lijk deel van Noord-Brabant kondig den zaterdag aan vanmorgen opnieuw actie te voeren door met tractoren wegen te versperren. Ze zeiden hun actie te zullen concentreren op het Hellegatsplein, waar zij tussen zes en acht uur de weg zouden blokkeren. Daarvan zou het verkeer over de Vnlkerakdam, uit het zuiden naar de richting van Rotterdam, hinder onder vinden. Zaterdag hebben de boeren actie ge voerd in Zeeland en in Limburg, waar een vitale verkeersrotonde in Venlo werd bezet. Dc boeren in Limburg waren tot dusver niet eerder in actie gekomen. De bezetting \r Venlo duur de van tien tot twaalf uur; het ver keer ondervond grote overlast. Zie verder pagina 5 Nixons woordvoerder Gerald Warren zei gisteren echter: 'Ik weet niets van een toespraak af. Ik vind dat u niet in die richting moet speculeren'. War ren sloot een belangrijke rede van Nixon echter evenmin uit. De rede schrijvers van Nixon die zijn ontbo den zijn Pat Buchanan en Ray Price. Ook perschef Ron Ziegler is naar Camp David vertrokken. Al geruime tijd wordt in de VS rekening gehouden met een mogelijk plotselinge aankondiging van Nixons aftreden, ook al heeft deze laten we ten dat hij tot en met zijn berechting door de Senaat, wil blijven zitten. Nixons 'impeachment' door het Huis van Afgevaardigden wordt nu echter al aangenomen als onvermijdelijk. Gisteren werd bekend dat een opinie peiling had uitgewezen dat tweederde van de Amerikanen voor Nixons 'im peachment' en berechting door de Senaat is. 66 pet was daarvoor tegen 27 pet tegen. Bij een eerdere peiling was 53 pet voor impeachment. De peiling van het Harris-instituut was gehouden nadat de juridische commis sie van het Huis van Afgevaardigden had beslist Nixon voor afzetting aan te bevelen bij het Huis. Vice-president Gerald Ford heeft nu ook erkend dat Nixon er erg slecht voorstaat. Nixons positie in het Huis is 'uitgehold' tot een punt waarop de meerderheid nu voor 'impeachment' is, zo heeft Ford gezegd. Volgens waarnemers zou Nixon zijn berechting door de Senaat willen af wachten, onder meei omdat hij na afzetting van een aantal voorrechten zou worden beroofd er. tevens vrijwel brodeloos zou v/orden, terwijl hij de eerste president in de historie van de VS zou worden die door het Congres uit het zadel wordt gewipt en daar mee als de 'afgezette Nixon' en niet als de Nixon, die de betrekkingen met China en de Sowjet-Unie normaliseer de en op andere terreinen van de buitenlandse politiek triomfen vierde, de Amerikaanse geschiedenis in te gaan. KAAPSTAD (Reuter) De Zuidafri kaanse premier John Vorster heeft de Zuidafrikaanse Raad van Kerken in dreigende bewoordingen gewaar schuwd dat zij 'met vuur speelt' door de kerkleden op te roepen als gewe tensbezwaarden dienst te weigeren. Vorster zei één en ander, naar aanlei ding van een resolutie die de Raad van Kerken van Zuid-Afrika heeft aangenomen en waarin staat dat het niet automatisch de plicht is van christenen te worden ingezet bij, of te worden voorbereid voor, de inzet ting bij geweld of oorlog als dat door de staat van de christelijke burger- wordt gevraagd. Deze zinsnede was een duidelijke ver wijzing naar een eventuele guerilla- oorlog bij de grenzen van Zuid-Afri ka. Een womlcrlijko zaak Een achteraf-fabriekje in Amerika schijnt gemalen koemest te verkopen als probaat middel tegen maag zweren. Het kan altijd nog gekker. IEij gebruiken trouivens gemalen bomen. Niet voor onze maag maartot papier verwerkt, om u ook het meer won derlijke nieuws door te geven. Abonneer eens iemand. Desnoods uzelf. NIEUWE A1IONNEE NAAM: STRAAT: GIRO: PLAATS: Betaalt per maandAwartaal Opgegeven door: Nauw: Adres: Plaats: IK ONTVANG GRAAG: A rij kelen-serie 'Ondernemings raden door prof. dr. II. J. van Zutliem. O Gezellige rookvertlrljv Altijd 'paraatmap f hrlcfpa- papier en pen). Een postzegel is nicl nodig. Die bctaleD wij. Schrijf op de enveloppe: De Chr. Pers. antwoordnummer 2792. A'dam. Wenst abonnement op: TROUW DE ROTTERDAM MEK O NIEUWE HAAGSE CRT NIEUWE I.RIDSK CRT. l)OKDIS DAGBLAD D (aankruisen a.u.b.) Binnenland Zeer weelderige groei van paddestoelen 5 Reisbureau op maat 4 Buitenland Portugal wil kolonies snel vrijheid geven7 Israël: nieuwe oorlog dreigt 7 Kerk Proces in Seoel tegen katholieke bisschop 2 Sport Atletiekunie kan niet meer terug 9 Willy Kreuz durft nog niet 10 Uit de kerkbladen Lexer» schrijven Nieuwe boeken Radio en tv Strips, feuilleton Panel Commentaar Dag Maandag Weer. oproep toeristen Familieberichten (ADVERTENTIE) RcffieuurtJe De was wappert aan de lijn. De kinderen zijn op school. De koffie pruttelt. Buurvrouw trakteert op Beuk Bitterkoekjes. elfcedas een ander koek Je. Zoals Beuk Bitterkoekjes, Loimuidan extra kwaliteit. fjam

Nieuwe Leidsche Courant | 1974 | | pagina 1