Athene voert constitutie van 1952 in Kamerleden komen op voor de boeren In deze krant Verhuur van gedistingeerde gelegenheidskleding MODEHUIS SLOOS Verdachte van overval op twee agenten gearresteerd Winkelier liet zijn zaak in brand steken Veearts laat dorp kapitaal na Boos Enter wil niet feesten Vakantiepret bedorven Constantijn tussen wal en schip Zogezegd NVV valt verhoging PTT-tarieven aan Veertien doden bij Spaanse gevangenisbrand Export kalfsvlees naar Italië ligt nu toch geheel stil 'Buitenbussen ontsieren landschap - weg ermee' Huis start op 19 augustus Nixon-debat Lastransformator onveilig, zegt Consumentenbond Nieuwe Leidse Coraramt CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMGEVING Steenstraat 37 Postbus 76 Telefoon 31441 Gironr. 269274 t.n.v. B.V. De Christelijke Pers, Amsterdam „Stantvastich is ghebleven mijn hert in teghenspoetl" Abonnement 12,02 per maand, per kwartaal 36,05 VRIJDAG 2 AUGUSTUS 1974 55ste jaargang no. 102 Stille Rijn 11 Leiden - Tel. 20868. Afd. Bezorging vanaf 08.30 uur Van een onzer verslaggevers RIJSWIJK-AMSTERDAM Een man die was aangehouden in verband met een overval op een Amsterdams posta gentschap, wordt ervan verdacht be trokken geweest te zijn bij de overval op twee Rijswijkse agenten, waarbij uniformen en pistolen werden buitge maakt. Het signalement van de arrestant de 27-jarige Johannes N., op wie een van de in Rijswijk gestolen wapens werd gevonden, komt overeen met de per soonsbeschrijvingen die de twee over vallen agenten gaven N. zou een gewapende overval ge pleegd hebben op de sigarenwinkel annex postagentschap in de Andreas Bonnstraat in Amsterdam, waarbij on geveer zesduizend gulden buitgemaakt werd. Hij is gisteren voorgeleid aan de officier van justitie in Amsterdam. Behalve van de overval op de agenten wordt hij ook nog verdacht van ande re overvallen, onder meer van een in Voórburg, waarbij elfduizend gulden gestolen werd. Het verdere onderzoek naar de bero ving van de Rijswijkse agenten zal in Amsterdam plaatsvinden. De politie meent dat N. te gevaarlijk is om te worden overgebracht naar Rijswijk. De man ontvluchtte al eens uit het Scheveningse huis van bewaring, waar hij nog altijd een straf wilde uitzit ten. De politie in Rijswijk wilde niet meedelen of er contact is geweest tussen haar en de collega's in de hoofdstad. Ook bewaarde men het stil zwijgen over het mogelijke transport van de gevangene naar Rijswijk. De gestolen uniformen zijn nog steeds niet teruggevonden. Alle huizen van bewaring en gevangenissen in het land hebben inmiddels instructies ge kregen ook geüniformeerde agenten naar hun legitimatie te vragen. Van een verslaggever WIJCHEN De Wijchense krui denier A. C. en een bewoner van het regionale woonwagen- centrum in Nijmegen hebben be kend brand te hebben gesticht in de zelfbedieningswinkel van de kruide nier. De bra.id is aangestoken door de woonwagenbewoner, die voor zijn werk vijftienduizend gulden zou krijgen. De winkelier (wiens zaak slecht liep en die zich bij leveranties aan het woonwa genkamp had laten ontvallen 'k wou dat de zaak maar afbrandde), heeft dat bedrag echter niet betaald. Bang voor chantage door de brandstichter biechtte hij de zaak bij de politic op. De brand werd volgens afspraak ge sticht tijdens vakantie van de kruide nier en veroorzaakte twee drie ton schade. Van onze correspondent WOMMELS Het Friese dorp Wommels, heeft een legaat van een half miljoen gulden gekregen van de 85-jarige oud-veearts Sijbrcn de Vlas. die op 21 juni van dit jaar in een rusthuis in Assen is overleden. De heer De Vlas, die ongehuwd gebleven is, had in zijn jeugd de school van Wommels bezocht en woonde er ook in de jaren vijftig. In het testament is bepaald dat het geld in de eerste plaats besteed moet worden aan de studie van minder draagkrachtige ouders. Bijna alle opleidingen komen in aanmerking. Mochten er geen geschikte kandidaten zijn, dan mag het geld ten algemene nutte besteed worden. Ook schoolfeestjes en school reisjes van de hogere klassen mogen uit het legaat bekostigd worden. Burgemeester M. Abma wil het geld beheren onder toezicht van een commissie, die volgens het testament moet bestaan uit een arts, een die renarts, een predikant, een schoolhoofd en een notaris. Helaas gaat van het half miljoen precies de helft naar de fiscus. Van een verslaggever ENTER Het Overijsselse dorp Enter (gemeente Wierden( zal geen feest vieren ter gelegenheid van de oefening van het nieuwe deel van de E-8 van Holten naar Enter en de daarop aansluitende S-15 van Rijsscn naar Goor. De bevolking van Enter is boos over het feit dat minister Westerterp op de dag van de opening (27 augustus) door de gemeente Rljssen ontvangen wordt en niét door Wierden. Een 'open dag' met aller lei feestelijkheden, die gepland was op 24 augustus, is afgelast. Op de dag van de opening van de nieuwe weg zal Enter uit protest niet vlaggen. ATHENE (Reuter, AFP, UPI, AP) De Griekse regering heeft gisteren tie grondwet van 1952 die gold tot de militaire coup van 1967, voorlopig opnieuw van kracht verklaard. De artikelen over de staatsvorm, koninkrijk of republiek, zijn geschorst 'tot het volk te zijner tijd vrij daarover kan beslissen', zo verklaarde premier Constantine Karamanlis. Voor dc legerplaats Oldcbroek hebben gistermidmidag ongeveer vierhonderd vakantiegangers gedemonstreeerd te gen de schietoefeningen die de laatste Minister Beersma spreeekt vandaas; met landbourvorganisaties Van onze Haagse redactie DEN HAAG Steeds meer Tweede Kamerleden dringen er bij de regering op aan, dat er maat regelen getroffen zullen worden, die leiden tot een oplossing van de moeilijkheden in de landbouw. Na dat de CHU al gevraagd had of er fiscale maatregelen voor de boeren mogelijk zijn, hebben gisteren later op de dag ook de fracties van de KVP en de WD aangedrongen op maatregelen. Er komen steeds meer klachten over achteloosheid van museum bezoekers, over diefstal van klei- Niet terug nere voorwerpen uit musea, over kinderen die op schilderijen krab ben. De KVP-ers De Bekker, Hutschenmae- kers en Ter Voorst hebben de minis ter van landbouw gevraagd op de meest korte termijn met de georgani seerde landbouw te gaan praten. Minister Boersma zal, als vervanger van minister Van der Stee van land bouw, vanochtend al een gesprek heb ben met de drie centrale landbouwor ganisaties over de problemen in de landbouw. Het zal een eerste informa tief gesprek worden dat, naar ver wacht wordt, volgende week een ver volg zal krijgen. De ministerraad heeft zich gisteren langdurig met de landbouwproblemen bezig gehouden. Daar i* ook de situatie in Frankrijk en België aan de orde geweest. 'We moeten voorkomen, dat afzonder lijke landen weer nationale maatrege len gaan nemen om hun eigen boeren te helpen. Daardoor zou er een chaos in de gemeenschappelijke landbouw markt van de EEG ontstaan, die niet in het belang is van de Nederlandse boeren', zei minister De Gaay Fort man gisteren na afloop van de kabi netsvergadering. Hij vervangt premier Den Uyl op het ogenblik als voorzit ter van de ministerraad. Directeur A. M. Meijerman van het Gemeentelijk Historisch Mu seum in Rotterdam Wolkenvelden Wolkenvelden en op de meeste plaatsen droog weer. Zwakke tot matige wind uit westelijke, later uit uiteenlopende richtin gen. Maximumtemperaturen om streeks 19 graden. MORGEN EN OVERMORGEN: Zonnige perioden. Overwegend droog en weinig verandering in temperatuur. zon op: 05.04 onder: 20.27 maan op: 20.08 onder: 05.31 IBM Tournooi Het kabinet acht de problemen in de landbouw ernstig, maar nog niet van dien aard, dat minister Van der Stee van vakantie zou moeten worden te ruggeroepen. Hij is pas enkele dagen geleden naar Noord-Frankrijk vertrok ken en zal tot eind augustus wegblij ven. De VVD-ers Waalkens, Wiegel, Tuijn- man en Evenhuis eisten gisteren on middellijke initiatieven van de minis ter van landbouw om in overleg met het georganiseerde agrarische bedrijfs leven op nationaal niveau maatrege len te nemen, die direct een gunstig effect hebben op de inkomens van de boeren. De liberalen vroegen de minister ver der er voor te zorgen, dat de inko mens van de boeren in Nederland gelijke tred houden met die van hun collega's in de EEG-landen, waar ook nationale maatregelen worden geno men. BTW Volgens hen moet de minister vooral aandacht schenken aan de suggestie Op verscheidene punten in de provin cie Groningen worden vandaag blok kades door honderden boeren ver wacht. Vooral onder de jongere Gro ninger boeren is dc ontevredenheid zeer groot. Voor het centrum van de Veenkolonicën werd aan een demon stratie van twee- tot driehonderd trac toren aangekondigd, voor het grensge bied van Oost-Groningen van 250 trac toren en in het Noorden van de Veenkolonicën van 16t' tractoren. Ook in de stad groningen werden blokka des verwacht, onder meer op het Europaplein, een belangrijk verkeers punt. van de Europese commissaris Lardi- nois om inkomensverbetering moge lijk te maken via een BTW-maatregel en moet hij ook nagaan op welke wijze de tuinbouw en de visserij meer tegemoet kunnen worden gekomen in de kosten van de energievoorziening. Naar aanleiding van de recente moei lijkheden in de landbouw houdt het landbouwschap woensdag een extra openbare vergadering in Den Haag. Meestal wordt er in de zomer geen vergadering gehouden, maar men vindt de situatie nu zo dringend, dat men toch een bijeenkomst georgani seerd heeft Van een verslaggever UTRECHT Het NVV deelt de me ning van het Konsumenten Kontakt dat de aangekondigde verhogingen van de PTT-tarieven niet in overeen stemming zijn met het anti-inflatiebe- leid van de regering. 'Mede gezien de voorbeeldwerking die ervan uitgaan lijkt nog altijd de grootste terughou dendheid geboden in de manier waar op de overheid haar eigen tarieven vaststelt', aldus het NW in 'De Vak beweging'. De Gelderste CBTB heeft in ©en brief aan de plaatselijke afdelingen in over weging gegeven eventuele acties op te schorten in verband met de landelijke demonstratieve bijeenkomst, die bin nenkort gehouden wordt. Weer acties Ook gisteren zijn er op verschillende plaatsen in het land toch weer akties van boeren geweest. Van half zeven tot half negen werden gisterochtend de wegen in de Haarlemmermeer af gezet door boeren met trekkers, com bines en andere landbouwmachines. Ongeveer drie vierhonderd boeren ware», bij deze actie betrokken. Ver der zijn er acties geweest in Hooge- veen en Dedemsvaart. ALCALA (AP, Reuter, UPI) Een zware brand in de gevangenis van de universiteitsstad Alcala in Spanje heeft aan derten gevangenen en een cipier het leven gekost. Twee van de doden zijn buitenlanders een Fransman en een Oostenrijker die in de gevangenis hun straf uitzaten. De band in Alcala, dat np 27 km afstand van Madrid ligt, brak uit in de timmerwinkel van het complex dat op dat ogenblik 348 gevangen bevatte. In de timmerwinkel waren 54 mensen toen de brand begon. Zij zou veroorzaakt zijn door een ontploffing in een van de machines. Door de aanwezigheid van veel uiterst brand baar materiaal verspreidde het vuur zich snel. De in de timmerwinkel aanwezigen konden niet wegkomen omdat de deur niet open te krijgen was. Een vrachtwagenchauffeur, die net aankwam, heeft nog geprobeerd een touw aan de tralies van een raam aan de buitenkant vast te binden en het aan zijn wagen vast te maken om zo de ijzers uit het raam te rukken. Dat lukte tenslotte. Maar het was al te laat. Ook hadden de ingesloten gevangenen vijlen toegeworpen gekre gen, wat hun evenmin nog redding kon brengen. weken op het sthietterrein tussen 't Harde en Wezep zijn gehouden. Op vele kilometers afstand ondervinden de vakantiegangers veel hinder van de oefeningen, die veelal in de avond plaats vinden. Veel vakantiegangers zijn al voortijdig vertrokken. Overste Bouwman van de legerplaats, aan wie gedupeerde vakantiegangers een petitie aanboden waarin gevraagd werd de schietoefeningen stop te zet ten, reageerde nogal verbaasd op de klachten. 'In Oldebroek valt weieens een klapje te verwachten', aldus de overste, die vond dat de vakantiegan gers dan maar beter niet naar de Veluwe moesten komen. DEN HAAG De Nederlandse ex port van kalfsvlees ligt geheel stil. De Nederlandse Veeartsenijkundige Dienst heeft de Italiaanse autoriteiten meegedeeld, niet te kunnen voldoen aan de eis, dat het kalfsvlees niet meer dan 0.007 delen kwik per mil joen mag bevatten. Deze eis werd gesteld, na het ontdekken van een overmatige hoeveelheid kwik in kal- vervoer, geleverd door een Neder lands bedrijf, als gevolg van toevoe ging van een verkeerde grondstof. De dienst zou onmogelijk aan de eis, om bij elke in Italië te importeren partij Nederlands kalfsvlees een certi ficaat te voegen dat garandeert dat het kwikgehalte onder die 0.007 delen blijft, kunnen voldoen, omdat zo'n laag gehalte al van nature in het vlees kan voorkomen. De Italiaanse autoriteiten is nu gevraagd de eis te matigen. Binnenland Acht maanden voor aandeel in affaire met liasjkotter 5 Herbouw Utrechtse Dom 5 Buitenland Ethiopië: nieuw tijdperk 6 Kerk Buitonverbander presenteren zich onder nieuwe naam 2 Sport Ree in moeilijkheden9 Economie Uitbreiding KLM stopt voorlopig 11 Lciers schrijven 7 Nieuwe boeken-2 Radio en iv Strips, feuilleton Weer. oproep loeristen 7 Commentaar 7 Familieberichten 17 Film 13 Van een enzer verslaggevers MEERKERK Dc heer W. van den Berg, lid van provinciale sta ten van Zuid-Holland voor de Boe renpartij (ook bekend als 'dc vrije hoer van Meerkerk') vindt dal de groene buiten-brievenbussen in Zuid-Holland moeten verdwijnen. Hij heeft gedeputeerde staten ge vraagd ('als het tenminste ernst maakt met de bescherming van het landschap') het plaatsen van de busren in de provincie te verbie den en dc reeds geplaatste exem plaren te laten verwijderen. De heer Van den Berg meent dat het milieu door de brievenbussen ernstig wordt verontreinigd. 'On danks de groene kleur werken ze langs onze mooie Hollandse bin nenwegen erg ontsierend'. Boven dien beslaat bij dc buiten-bussen zijns inziens het gevaar dat belang rijke poststukken kunnen worden gestolen. 'Ik hoop dat men er uiteindelijk landelijk toe overgaat de bussen op te ruimen', aldus de heer Van den Berg. 'Gebeurt dat niet, dan moeten we aannemen dat dc over heid zich weinig gelegen laat lig gen aan de landschapsbescherming'. Volgens hem is het onbegrijpelijk dat de overheid enerzijds het land schappelijk schoon wil beschermen door caravans te verwijderen van bijvoorbeeld terreinen bij boerde rijen, en anderzijds polderwegen en dijken wil laten ontsieren door brievenbussen. Hierdoor zijn de Griekse strijdkrach ten weer onder de burger minister var. defensie geplaatst. Doordat de regering de artikelen van de grond wet van 1952 die betrekking hebben op het koningschap niet opnieuw van kracht gemaakt heeft, blijft de huidi ge republikeinse regeringsvorm tot nader order bestaan. De beslissing van Karamanlis is blijkbaar goedge keurd door het kabinet dat tot vroeg op donderdag bijeen is geweest, na de terugkeer van de minister van buiten landse zaken George Mavros uit Genè- ve. De tekst van de grondwet van 1952 bepaalt de scheiding van de uitvoe rende macht en het bestaan van een via algemene en geheime verkiezin gen samengestelde kamer van afge vaardigden. De terugkeer naar de grondwet betekent volgens welinge lichte kringen niet, dat geen diep gaande veranderingen zullen worden uitgevoerd. Karamanlis heeft zich in het verleden al uitgesproken voor wij zigingen in de grondwet. Constantijn De kans dat de monarchie in Grieken land weer wordt hersteld is in Grie kenland niet met veel enthousiasme ontvangen door velen die van oordeel zijn dat koning Constantijn en diens moeder Frederika door hun bemoeie nissen met de politiek, al in 1965, de schuld zijn van de moeilijkheden waarin Griekenland is geraakt. Ook premier Karamanlis wordt ndet be schouwd als een voorstander van de monarchie sinds hij het in 1963 met de koning over staatsaangelegenheden in conflict kwam. Dit heeft ertoe bijgedragen dat Karamanlis dat jaar vrijwillig in ballingschap ging en zich vestigde in Parijs. Koning Constantijn heeft kort na de val van de laatste Griekse junta in Londen laten weten dat hij hoopte spoedig naar zijn land terug te kun nen keren. Voor zover bekend heeft hij van Athene hiertoe nog geen uit nodiging ontvangen. Maatregelen De Griekse regering is bezig allerlei maatregelen te nemen die de smetten van het oude regiem moeten uitwis sen. Zo werd gisteren het hoofd van de veiligheidsdienst van Athene, com missaris Georges Karouzos, ontslagen. Zijn opvolger werd commissaris Con- stantin Yannimaras, tot dusver hoofd van de Atheense recherche. Verder werden talrijke officieren van de Griekse militaire politic, die onder de militaire junta tot een gevreesd en volgens het ministerie van defensie in Athene overbetaald korps uitgroeide, ingedeeld bij het leger en overge plaatst naar afgelegen garnizoenen. De Griekse communistische partij en de linkse liberaal Andreas Papandreoe hebben kritiek geleverd op de nieuwe Griekse regering. Volgens hen gaat het herstel van de democratie niet snel genoeg. Zij pleiten voor afschaf fing van de staat van beleg, vrijlating van alle politieke gevangen en onmid dellijke invoering van de democratie. Gisteren is Griekenland begonnen met de demobilisatie van de militairen die tijdens de zes dagen van de conferen tie in Genève in staat van paraatheid werden gehouden. WASHINGTON (Reuter) Het Huis van Afgevaardigden zal op 19 augustus het historische debat beginnen over de vraag of president Nixon moet worden afgezet De stemming in het Huis wordt eind van deze maand verwacht. Dit hebben Congresleiders gisteren meegedeeld. Een akkoord over het tijdsschema was gisteren bereikt op een informele ontmoeting tussen De mocraten en Republikeinen in het Huis. Zie ook buitenlandpagina. DEN HAAG 'Koop geen lastrans formator; we hebben er zeven onder zocht en die bleken alle onveilig. We vrezen dat de lastransformatoren die niet onderzocht zijn nauwelijks veili ger zijn.' Aldus de Consumentenbond na een onderzoek. Bij alle zeven transformatoren liep de temperatuur te hoog op doordat de thermische beveiliging tc laat reageer de. In een aantal gevallen werd daar door de isolatie beschadigd. Geen van de apparaten voldeed aan de eisen betreffende de constructie, isolatie, aarding, inwendige bedrading en aansluitsnoeren en klemmen, aldus de consumentenbond, die een klacht heeft igediend bij economische za ken. De bond heeft, nadat vorig jaar een hobbyist door een onveilige trans formator de dood vond, om overheids ingrijpen gevraagd. De bond meent dat de overheid tot nog toe haar taak in dit opzicht schromelijk verwaar loosd heeft. Over bomen on auto's We verslijten de Veluwe misschien harder dan hij weer aan kan groeien. Elk zandweggetje waar ook auto's kunnen komen draagt daar de sporen van. Ue natuur zit ons hoogdus u kunt erop rekenen dat het probleem in deze krant uitgebreid aandacht krijgt. Abonneer eens iemand. En neem de fiets. NüEUWE ABONNEE NAAM: STRAAT: GERO: PLAATS: Wenst abonnement op: TROUW DE ROTTERDAMMER NIEUWE HAAGSE CRT. NIEUWE LEIDSE CRT. DO It DIS DAGBLAD (aankruisen a.u.b.) Een postzegel is niet nodig. Schrijf op de enveloppe: Ue Betaalt per maandAwartaal Opgegeven door: Nauw: Adres: Plaats: IK ONTVANG GRAAG: Artikelen-serie 'Ondernemings raden door prof. dr. IL J. van Zothem. Gezellige rookverdrijver. Altijd paraatmap brlefpa- papier en pen). Die betalen wij. Chr. Pers, antwoordnummer 2792. A'dam. (l)k (B)en (M)at

Nieuwe Leidsche Courant | 1974 | | pagina 1