Nixon wil )ok Huis weerstaan Egypte en Libië blijven ruziën VANDAAG VERKIEZINGEN IN 'ONZEKER' RHODHESIË Blank en zwart vieren feest Mozambique, 'Londen', leegloop en guerrilla wekken twijfels Britten door het oog van de naald Obstructie van Lord Gort voorkwam in 1940 nederlaag Visserijoorlog mogelijk door IJslands houding Welkom in Athene Verbroederingstaferelen in Mozambique Bescherming Guinee-Bissau Duitse kinderen in ravijn gestort jüW/KWARTET DINSDAG 30 JULI 1974 BUITENLAND T7/K7 10( bes zes wè\ LONDEN (AP)1 Groot-Brittannië is in 1940 aan een nederlaag ontkomen omdat één van zijn generaals bevelen niet had opgevolgd, door zich voor de Duitsers terug te trekken. Dit wordt gezegd in het boek van de Britse historicus brigade-generaal Sir John Smyth, dat gisteren is uitgekomen. Het boek is getiteld: Leiderschap in de oorlog 1939-1945. Het Britse expeditieleger op het vas teland liep de kans in de pan te worden gehakt toen de Duitse troepen België binnenvielen, aldus de schrij ver. Veldmaarschalk Alan Brooke, één der hoge Britse commandanten was van oordeel 'dat alleen maar een wonder het leger kon redden'. Lord Gort, die de troepen aanvoerde, had opdracht gekregen door de Duitse linies heen te breken en zuidwaarts te gaan en zich daar onder de bevelen te plaatsen van een Franse generaal, al dus Smyth. De Fransen zouden daar beschikken over drie of vier divisies, maar die bestonden helemaal niet, zo is achteraf gebleken. Smyth zegt dat Lord Gort op de morgen van 26 mei 1940 besloot, te rug te trekken naar de Frans-Belgi sche grens. Diezelfde avond begon de evacuatie (bij Duinkerken) van de 234.000 man, waaruit het expeditiele ger bestond. 'Gorts besluit (tot terugtrekking) heeft zonder twijfel het hele leger behoed voor nederlaag of gevangen schap die zouden hebben betekend dat Groot-Brittannië zou worden binnen gevallen waarop het dan vermoedelijk de oorlog had verloren', aldus Smyth. De evacuatie bij Duinkerken, die werd uitgevoerd terwijl de Duitse hoofdmacht zich concentreerde op de verovering van Parijs, werd tot een symbool van de Britse vindingrijk heid, van de 'geest van Duinkerken'. De zee was bijzonder kalm toen de evacuatie werd uitgevoerd, met be hulp van honderden scheepjes, waar onder plezierjachtjes uit Engeland. mer üSÏÏINiGTOiN (AP, Reuter, UiPI) President Nixon is nog Ie&ds niet .van plan af te treden en zal zelfs niet weggaan als liet 4is van Afgevaardigden besluit hem voor afzetting voor te dragen de Senaat. heeft de woordvoerder van het te Huis, Gerald Warren gisteren Washington laten weten, nadat on uit Californië was teruggekeerd zich persoonlijk bezig te houden t zijn verdediging in de 'impeaoh- it'-kwestie. mals Nixon® adviseur, generaal xander Haig, zei Warren gisteren een persbijeenkomst dat de presi- t er nog steeds op vertrouwd dat Huis van Afgevaardigden tegen F stting zal stemmen. Generaal Haig gezegd dat de gebeurtenissen van afgelopen week de beslissing het Hooggerexhtshof en het be- t van de juridische commissie van rgi Huis van Afgevaardigden het R'v ld 'onzekerder' heeft gemaakt, ter- f de vooruitzichten drie weken ge len 'tamelijk gunstig* waren, de vraag of Nixon zich beraadde ■r de vraag af te treden of afzetting te wachten, zei woordvoerder War- 'Ik kan geen enkele omstandig- voorzien. waarin de president in het beste belang van het land achten' zijn ambt te verlaten. KOPENHAGEN (AP) De Deense minister voor visserij, Niels Anker Kofoed, heeft ge waarschuwd dat een verdere iQoeVuitbreiflfng-> van de IJslandse )ersi viBserljJzpne tot 200 zeemijlen Lfcejlde landen va nde Europese Ge- manschap zou kunnen dwingen '•vo|'de gehele Noordzee te sluiten dani voor vissersschepen van buiten Gemeenschap. *n een interview met het Ko- penhaagse dagblad 'Boersen' zei dltl Kofoed dat een dergelijke een- en I zijdige maatregel van d e kant de van IJsland zou kunnen leiden i tot 'de grootste visserij-oorlog t in de geschiedenis. Iedereen eri en IJsland in het bijzonder, u'. moet in deze kwestie zeer voor zichtig zijn'. (Verleden week besloot het in ternationale Hof van Justitie in Den Haag om de uitbreiding 88, van de IJslandse visserijzone uw2 tot vijftig zeemijlen als niet in overeenstemming met het inter nationale recht te veroordelen. zï IJsland heeft geweigerd de ju- op; risdictie van het Hof te erken nen en uit recente verklaringen in Reykjavik kan worden opge maakt dat IJsland de mogelijk heid van een verdere uitbrei ding van de zone niet uitsluit. 'Ik hoop dat het er niet van zal komen', zei Kofoed gisteren in zijn vraaggesprek met Boersen. pd, 'want dat zou een 'ieder-voor- zich op zee betekenen'. rust De minister vervolgde: 'De IJs- landefs hebben tot dusverre niet de neiging getoond zich bij de Internationale overeenkom sten neer te leggen en als zij zouden besluiten een hard standpunt in te nemen dan rest ons niets anders dan hetzelfde te doen'. Veel later dan aanvankelijk verwacht heeft de juridische commissie van het Huis van Afgevaardigden de debatten voortgezet over het tweede artikel van de resolutie, waarin Nixon voor afzet ting wordt voorgedragen bij het vol tallige Huis. Gisteren werd verwacht dat nog dezelfde dag de stemming zou worden gehouden en dat de tweede aanklacht evenals de eerste een fikse meerderheid zou behalen. Zaterdag aanvaardde de commissie ar tikel 1, waarin Nixon wordt beschul digd van belemmeren van de recht spraak bij het verdoezelen van de inbraak in het Waterga te-gebouw, waar de Democratische partij in 1972 de verkiezingen leidde. Artikel 2 Artikel 1 werd met 27 tegen 11 stera men (zes Republikeinen stemden voor) aangenomen. In artikel 2 wordt Nixon beschuldigd .van misbruik van de belastingdienst, misbruik van de federale oii'aerzöéksinstanties, zoals de FJJI, Im^chtiging voor een geheime spionage-eenheid. het niet-rapporteren "van wetsovertredingen en inmenging in federale diensten. Robert McClory, de op één na belan grijkste Republikein in de commissie, die zaterdag tegen artikel 1 stemde, heeft verklaard dat hij wel voor arti kel 2 zal stemmen. Een van de Demo cratische commissieleden, Charles Rangel, zei gisteren te verwachten dat enkele Democraten in de commissie mogelijk tegen artikel 2 zullen zijn. Alle 21 Democraten stemden zaterdag voor artikel 1. Robert Byrd. de Democratische 'disci plinebewaarder' in de Senaat heeft laten weten dat Nixon volgens hem steeds groter kans loopt door de Se naat te worden 'ge-impeached'. Vol gens Byrd zou Nixon. als er nu in de Senaat zou worden gestemd, kans ma ken de dans te ontspringen. 'De moge lijkheden voor schuldverklaring ne men naar mijn overtuiging echter met de dag toe', aldus Byrd zondag in een tv-initerview. Leiders van het Amerikaanse congres hebben voorlopig besloten dat zij de periode van 12 tot en met 23 augustus zullen uittrekken voor het bespreken en kiezen over de artikelen, die Nixon in staat van beschuldiging kun nen stellen. Het Huis van Afgevaar-, digden zou van maandag tot en met vrijdag, van tien tot zes uur 's mid dags. en mogelijk ook op zaterdag, bijeenkomen. Het proces in de Senaat zou tegen begin september kunnen beginnen en twee-tot drie maanden duren. Eventuele afzetting van Nixon zou daarmee niet voor november of december kunnen worden verwacht. Gereld Ford Jacob Javits, de Republikeinse senator uit New York heeft verklaard dat vice-president Gerald Ford alle plich ten en verantwoordelijkheden van het presidentschap zal moeten overnemen als er tegen Nixon een afzettingspro ces in de Senaat komt. Tot nu toe heeft Nixon doeltreffend kunnen wer ken. aldus Javits. Maar als het proces inderdaad zou beginnen, kan niet lan ger worden gewacht en zou Ford tot er een uitspraak over Nixon is gedaan waarnemend president moeten zijn, aldus de Senator. De Griekse actrice Melina Mercouri (bekend door de film .Nooit op Zondag) bereidde lady Amalia Fleming (links) gisteren een ontstuimig welkom in Athene. Ook de weduwe van de uitvinder van de penecilline keerde daar terug na een periode van gedwongen ballingschap. TRIPOLI. CAIRO (AP, Reuter, UPI) De slepende ruzie tussen Libië en Egypte dreigt snel het stadium te bereiken van ernstige spanningen tussen de twee lan den, die nog kortgeleden van plan waren samen te smelten. De Libische regering heeft gisteren 'abolute steun' toegezegd aan de Pa lestijnse bevrijdingsorganisatie PLO, die than in conflict is met Jordanië en Egypte. De PLO heeft zich tegen de Arabiche topconferentie gekeerd, die Egypte, Syrië en Jordahië in Ra bat willen. De PLO is er onder meer tegen omdat koning Hoessein de Pa lestijnse bevrijdingsorganiatie niet alles de 'enige' vertegenwoordiger van de Paletijnen wil erkennen. Libië heeft tevens verklaard dat de voorge nomen top weer een 'farce' zal zijn. De Libische verklaring is tegelijker tijd een nieuwe aanval op Egypte, dat gisten op zijn beurt het Libische bewind van kolonel Moeammar Kadaf- LISSABON, KINSJASSA (AFP, AP) In verschillende steden van Mozam bique hebben de Afrikanen en een deel van de blanke bevolking gezamen lijk feest gevierd, na de toespraak van de Portugese president de Spinola waarin hij formeel het recht op onafhankelijkheid van de Afrikaanse kolo nies erkende. In de stad Tete, de hoofdplaats van het noordoostelijke district waar een langdurige guerrilla is gevoerd, reden Frelimo-strijders met door blanken bestuurde vrachtauto's de stad bin nen, waar ze door zwarte en blanke toeschouwers wérden toegejuicht. Vol-, gen® de plaatselijke Freiimo-comman- dant Raimundo Dalape zou er zeer binnenkort een Frelimo-regering in Mozambique zijn. Hij verzekerde zijn toehoorders van de vreedzame bedoe- lingen van- de bevrijdingsbeweging en riep óp tot vreedzame samenwerking van zwart en blank. Volgens kranten in Beira gebruikten de Frelimo-lei- ders en Portugese officieren samen de maaltijd. Ook uit andere plaatsen in Mozambi que worden soortgelijke verbroede ringstaferelen gemeld. Op grote schaal geven de Afrikaanse soldaten van het Portugese leger gehoor aan de oproe pen van het Frelimo-radiostation om de wapens neer te leggen. Volgens militaire zegslieden worden er geen represailles tegen hen ondernomen. In Namacura hebben 23 blanke vee boeren in een telegram aan de leider van het Frelimo, Samor Machel, om 'bescherming in de toekomst' ge vraagd. In verscheidene streken van Mozambique zouden er al informele bestandsafspraken bestaan tussen Fre- limo-eenheden en Portugese officie ren. Volgens Zuidafrikaanse kranteberich- ten zal de Portugese miljonair en groot-industrieel Jorge Jardin uit Bei- ra bij verstek worden veroordeeld wegens hoogverraad en terroristische activiteit. Hij wordt ei-van beschul digd dat hij vanuit Malawi zou opere ren met een huurlingenleger. Hij zou een soort onafhankelijkheid naar Rho- dedisch model nastreven. De rechtse 'democratische Unie van Mozambique' die in april werd opge richt. zegt zichzelf ontbonden te heb ben.-Nu de macht overgaat in handen van het Frelimo is het zinloos de politieke werkzaamheden voort te zet ten, aldus een verklaring van de groep in Lorenzo Marques. De twee belangrijkste Angolese be vrijdingsbewegingen, het FNLA (Na tionaal Front voor de bevrijding van Angola) en het MPLA (Volksbewe ging voor de bevrijding van Angola) hebben besloten een gemeenschappe lijk front te vormen met het ocg op de onderhandelingen met de Portuge se autoriteiten over de onafhankelijk heid. Zondagavond werd dit meege deeld in een communiqué na de con ferentie te Boekavoe van de presiden ten Ngouabi van Kongo. Moboetoe van Zaire. Nyerere van Tanzania en Kaoenda van Zambia. Het communi qué was ondertekend door deze vier presidenten, de FMLA-leider Holden Roberto en MPLA-voorzitter Agostin- ho Neto en door de secretaris-gene raal van de organisatie van Afrikaan se eenheid, William Eteki Mboemoea,. De derde en kleinste bevrijdingsbewe ging van Angola. UNITA, die al eer der een bestandsakkoord met de Por tugezen sloten, was niet vertegen woordigd bij de besprekingen in Boe kavoe. Uit diplomatieke bronnen te Portugal is vernomen, dat Guinee-Bissau als eerste van de drie Portugese kolonies onafhankelijkheid zal verkrijgen. Gui nee-Bissau, waar de gevechten al twee maanden geleden gestaakt werden, en dat al door ongeveer 80 landen er kend wordt, heeft officieel om toela ting tot de Verenigde Naties ge vraagd. Volgens het secretariaat van de Verenigde Naties heeft secretaris generaal Kurt Waldheim een op 16 juli gedateerd verzoek van de rege ring van Guinee-Bissau ontvangen. Dit zal als officieel document worden gepubliceerd. De leden van de Veilig heidsraad zullen overleg plegen cm te beslissen wanneer het verzoek om toe lating zal worden besproken. Uit Portugal komen nog steeds posi tieve reacties op de rede van De Spinola. De communistische partij, de socialistische partij en de democrati sche volkspartij hebben opgeroepen tot betogingen gisteravond in Lissa bon. Oporto en Coimbra om steun te betuigen aan de dekolisatiepolitiek. Het enige afkeurende geluid kwam van de partij voor de federalistische Portugese beweging. Deze partij noemde het besluit dat De Spinola bekend maakte 'een gevaarlijk prece dent'. fi 'fascistisch' heeft genoemd. Deze betiteling was afkomstig van de Egyp tische afgevaardigde Machmoed Aboe Wafia, die niemand minder is dan de zwager van president Sadat. Wafia zei een en ander in een verklaring in het Egyptische dagblad Al Akhbar, waar in hij reageerde op een Libische be schuldiging dat Egypte groeperingen, die in het grensgebied wonen, heeft opgestookt tegen Kadaffi. Wafi schreef: 'Ik heb Kadaffi niet aangeval len, maar integendeel de groeperingen verteld dat zij zowel bij Egypte als Libië horen en dat de betrekkingen tussen beide landen zullen voortduren ondanks het fascistische bewind dat thans in Libië aan de macht is'. Wafia's scherpe reactie volgde weer op een bomexplosie in een nachtclub in Alexandrië, waarbij zaterdag 17 perso nen gewond raakten en die volgens Egyptische bladen door drie Libiërs was veroorzaakt. In Beiroet is gisteren gemeld dat de Palestijnse PLO nu tracht in Moskou steun te vinden tegen Cairo. Amman en Damascus, die nu te zwaar onder Amerikaanse pressie zouden staan. PLO-ieider Jaser Arafat gaat vandaag of morgen naar Mokou aan het hoofd van een delegatie van acht man. De groep zou vijf dagen overleg gaan voeren met de Russische leiders. In middels heeft paus Paulus VI gisteren zijn steun betuigd aan de 'wettige aspiraties' van de Palestijnen en spe ciaal van diegenen die 'jarenlang on der onmenselijke omstandigheden hebben moeten leven'. ISRAëL De Israëlische leger-stafchef, generaal Mordechai Goer, heeft gisteren ver klaard dat Israël de mogelijkheid over weegt van 'de eerste stap' tegen Egyp te of Syrië indien de Arabische lan den het vertrek van VN-troepen zou den forceren in de bufferzones op Golan en in de Sinaï. Goer maakte zijn opmerkingen nadat een Israëlische woordvoerder had ge klaagd dat Syrië een Israëlische red dingsoperatie had tegengewerkt van een VN-waarnemer in Golan nadat ccn Syrische helikopter tegen de berg Hermon was gevlogen en neergestort. Generaal Goer verklaarde dat de 'vraag of er aan het eind van de zomer oorlog zal zijn'. Israël bezig houdt. Wat zal er gebeuren als de VN het gebied, dat zij thans bezet, onder Arabische druk gaat verlaten? Dan zal weer de vraag rijzen: aan wie behoort de bufferzone? Israël, aldus Goer, moet vastbeloten zijn 'over de mate van het risico dat w;j bereid zijn te nemen. Moeten wij op de volgende stap wachten of moeten wij eerst zijn en elf de eerste stap doen? KOLONISATIE In Israël is gisteren begonnen met het weghalen van Israëli's die zich in Sebastia bij Nabloe, op bezet Jor- daan gebied nad genesteld om er nederzettingen te stichten. De opera tie tegen de joodse privé-kolonisten wordt door generaal Goer geleid. Gis teren deden zich geen incidenten voor bij het verwijderen van de kolonisten, die steun genieten van de recht se Likoed-oppositie. De Israëlische rege ring had zich eerder tegen particulie re kolonisaties van bezet Arabisch gebied uitgesproken. Besloten was dergelijke actie tegen te gaan en ongedaan te maken. SALZBURG (AP. DPA, Reuter) Een groep Westduitse schoolmeisjes tussen de tien en veertien jaar heeft gisteren in Oostenrijk een val van twintig meter gemaakt. Minstens vijf van de 24 kinderen, die de val maak ten in een bergbeek, toen de brug over het ravijn waarop zij stonden inzakte, zijn gedood. Acht andere wer den met zware verwondingen in een ziekenhuis opgenomen. Het ongeluk gebeurde in de Kitzlochkloof bij Taxenbach in de provincie Salzburg. De groep kinderen was afkomstig uit Limburg aan de Lahn in West-Duits- land. Oorzaak van het instorten van de brug is onbekend. Volgens Oostenrijk se functionarissen worden de bruggen in de omgeving regelmatig gecontro leerd. Aangenomen wordt dat het dodental nog zal stijgen omdat nog diverse mensen worden vermist. Enkele kin deren die naar beneden waren gestort en in de beek terechtkwamen hadden zich zwemmend nog aan land kunnen bregen. IRA in Engeland LONDEN (AP, Reuter, UPI) Voor de tweede keer binnen 24 uur is gisteren in Engeland een bom ont dekt, die aan de IRA wordt toege schreven. Gisteren werd een projectiel gevonden in een sigarettenfabriek in Bristol. Na explosie van de bom. die in een pakje zat, brak brand uit. De vrouw die het pakket openmaakte, raakte gewond. Zondagavond werd een bom in een overjas gewikkeld gevonden in een Londens café, waar veel Britse mili tairen plegen te komen. In Ulster is gisteren een protestant doodgeschoten vanuit een voorbijrij dende auto. Bij de Ierse grens hëeft de IRA een Britse patrouille aange vallen en een soldaat gewond. Uit Belfast is vernomen dat het slecht botert tussen de 'provisionele' en de 'officiële' vleugel van het Ierse Repu blikeinse Leger (IRA) en dat de groeiende ruzie de stootkracht van de IRA bezig is aan te tasten. Italië zonder dokter ROME (AP. DPA) Ongeveer 100.000 artsen in Italië zijn een sta king van 48 uur begonnen, waarbij alleen zeer dringende gevallen worden behandeld. De dokters willen niet sa men met verplegend personeel in een arbeidscontract worden opgenomen. Ook willen de artsen niet akkoord gaan met een regeringsplan om de reusachtige schulden van de zieken huizen bij de ziekenfondsen te veref fenen. Gromiko naar Bonn BONN (UPI) De Russische minis ter van buitenlandse zaken Andrej Gromiko komt in september naar Bonn voor politieke besprekingen met zijn Westduitse collega Hans-Dietrich Genscher. Dit is gisteren in Bonn meegedeeld. In oktober gaat de West duitse bondskanselier Helmut Schmidt een officieel bezoek aan Mos kou brengen. Franco is beter MADRID (Reuter. UPI) Hel gaat goed met Spanjes 81-jarige leider Franco. De artsen hebben Franco ge nezen verklaard en hem toestemming gegeven vandaag naar huis te gaan. Het is niet bekend of Franco de teugels weer gaat overnemen van troonpretendent Juan Carlos, die tij delijk de macht van Franco in handen heeft gekregen. In Parijs zijn gisteren twee aanslagen gepleegd op Spaanse toeristenbussen. De bussen werden beschadigd en de bom in een derde kon tijdig onscha delijk worden gemaakt. In het week einde zijn soortgelijke aanslagen ge daan op andere Spaanse doelen in Frankrijk. In een school in het Spaan se consulaat van Toulouse werden tien brandweerlieden en politieman nen gewond bij een explosie. Een andere ontploffing deed zich voor in het station van Hendaye bij de Spaan se grens, waar geen gewonden vielen. Anarchisten van de 'groep van inter nationale revolutionaire actie' hebben gezegd de aanslagen te hebben ge pleegd. In mei ontvoerden leden van deze groep in Parijs de directeur van de bank van het Spaanse Bilbao. 'ioor Nico Kussendrager rs-BDe onzekerheid speelt de onruststokers in de kaart en ondermijnt je toekomst viln ons land,' zei de Rhodesisohe premier Ian Smith Jnlangs. 'Daar moet zo snel mogelijk iets aan worden gedaan en dat fan alleen langs de weg van algemene verkiezingen.' En derhalve an de Rhodesiërs vandaag naar de stembus. nintjaan w. )rak let onzekerheid waar Smith over irak bestaat inderdaad. Aan de grens Mozambique rommelt het en het Haigimr Smith is zeer huiverig voor zwart bewind in de Portugese blonie. Rhodesië zou op die manier isbibn 'wit' eiland worden in een zwarte e evenals Botswana op dit moment ';n 'zwart' eiland is in een witte zee 1 dat is een verre van plezierige ïdachte. Voor Rhodesië vooral ook fadat het een binnenstaat is (niet in zee grenst) en grotendeels afhan ïlijk is van doorvoer via Mozambi- C.rt ,e jot voor de machtswisseling in Portu- 19*1 leverde dat amper problemen op ndat dit land de resolutie van de erenigde Naties voor een boycot te en Rhodesië niet had erkend, maar »dra dat wel gebeurt zou de in- en JfnJtvoer van de voormalige Britse ko- inie wel eens een fikse klap kunnen rijgen. )ood spoor oormalige Britse kolonie, inderdaad, jrajii 00k dat is een bron van onzeker- jg ^eid. De besprekingen met Londen ver een oplossing van het acht-en- en-half jaar oude geschil over Rhode- ""'s eenzijdige onafhankelijkheid zit- op dood spoor. Groot-Brittannië "•e wil dat blank en zwart in Rhodesië het eerst ééns worden, voordat Londen met Salisbury verder praat over de positie van de regering Smith. Bespre kingen tussen Ian Smith en (zwarte) bisschop Abel Moezorewa, de leider van de Afrikaanse Nationale Raad, zijn echter op niets uitgelopert omdat de Raad niet akkoord ging met het voorstel van Smith het zeteltal van de negers in het parlement te verhogen van zestien tot 22. Op dit moment heeft de volksvertegenwoordiging 66 zetels, waarvan er vijftig door blan ken worden bezet. De Afrikaanse Nationale Raad is in de drie jaar van zijn bestaan uitge groeid tot de belangrijkste stem van de zwarte meerderheid in Rhodesië Zij werd opgericht uit protest tegen een Rhodesische 'oplossing' die de toenmalige Britse minister van bui tenlandse zaken Sir Alec Douglas-Ho me en Ian Smith hadden klaarge stoomd. De Nationale Raad neemt niet deel aan de verkiezingen, omdat zij toch een 'farce' zijn. In Rhodesië wonen ruim vijf miljoen negers en minder dan een kwart mil joen blanken. Van al deze mensen hebben er slechts 89.652 kiesrecht: 79.846 blanken, 6.938 negers en onge veer 3000 mulatten en Aziaten. Er is ook wel gesuggereerd dat Smith De zwarte Rhodesische bevolking (ruim vijf miljoen tegen minder dan een kwart miljoen blanken) heeft nooit een geheim gemaakt van haar mening over het regime van Smith. na de verkiezingen, als hij een nieu- ten. Aanleiding voor die suggestie is we comfortabele meerderheid heeft, de bereidheid van Smith tot een ron wel concessies wil doen aan de zwar- de-tafelconferentie met Alle Afrikaan se groeperingen en zijn uitspraak dat voor overeenkomsten met de Afrika nen géén volksstemming nodig is 'Zwarte terroristen' Een derde bron voor onzekerheid voor het regime Smith vormt de voortdurende guerrillastrijd in het zuiden, waartegen het zich steeds moeilijker teweer kan stellen. Deze strijd gaat Rhodesië ook steeds meer geld kosten. In 1973-74 is een vijfde van de begroting bestemd voor wat genoemd wordt de 'staatsveiligheid'. Veel jongeren worden drie maal per jaar opgeroepen om tegen de 'zwarte terroristen' te vechten. Dat wordt Smith niet in dank afgenomen, wat verlies voor zijn Rhodesische Front Partij kan betekenen (vooral onder de jongeren) en winst voor de kans rijke Rhodesische Partij van Tomothy Gibbs, de 35-jarige zoon van de laatste Britse gouverneur Sir Humphrey Gibbs. Deze partij is voor het maken van één gecombineerde, blanke en zwarte kies lijst. zodat 'de besten de macht zullen hebben'. Smith heeft dat standpunt tot nu toe alleen maar gehoond en het een capitulatie voor de zwarten genoemd. Gibbs, tot nu toe de enige vertegenwoordiger van zijn partij in het parlement, heeft op de 'opmerkin gen van Smith smalend gereageerd,': 'Smith heeft het land gegeven wat het 't meeste nodig heeft: de kans om van hem af te komen' Het feit dat de jongeren ieder jaar een paar keer kunnen worden opge roepen, betekent niet alleen waar schijnlijke winst voor de partij van Gibbs maar ook het vertrek van vele jongeren naar het buitenland. Deze 'leegloop' is een vierde probleem voor het regiem Smith, dat nog wordt vergroot door het sterk teruglopen van het aantal blanke immigranten, waardoor niet alleen mankracht weg blijft maar ook de 'verhouding' tussen blank en zwart steeds 'schever' wordt. Daarbij genomen de bevolkingsgroei van 3,6 procent onder de zwarten die de toename van de vergrijzende blan ke populatie overtreft, gaan de 'kolo nisten' zich lichtelijk bedreigd voelen. Vanwege de demografische ontwikke lingen (en niet omdat er zo weinig land is zoals de regering zegt) krijgen zwarte vrouwen nu vaak alleen een baan als zij voorbehoedmiddelen ge bruiken. Ook zou van regeringswege de gezondheidszorg onder de Afrika nen 'bewust' worden verwaarloosd. Rhodesië probeert nu met luxueuze reclamecampagnes weer meer immi granten aan te trekken, ook al omdat er weinig mensen zijn voor leidingge vende functies, wat dan weer zou leiden tot werkloosheid onder de zwarten. De Afrikanen vinden echter dat de regering moet zorgen voor betere opleidingen zodat zij die banen kunnen gaan innemen. Nationaal front Behalve de Rhodesische Front Partij van Smith en de Rhodesische Partij van Gibbs is een derde belangrijke deelnemer aan de verkiezingen nog de Centrum Partij waarvan zowel blan ken als negers lid zijn. Leider van de Partij, die zeven 'zwarte' zetels heeft ui het parlement, is Pat Bashford. Hij staat in zijn denkbeelden dicht bij Timothy Gibbs en zou eventueel met hem een nationaal front tegén Smith willen vormen. Er is echter weinig kans dat het daartoe komt. Alle onzekerheden ver leiden Bashford tot de uitspraak: 'Smith heeft blijkbaar tot verkiezin gen besloten om de mensen te verras sen. De volle klap van de gebeurtenis sen in Mozambique heeft de mensen hard getroffen. De minister-president zal om een blanco volmacht vragen en het is haast zeker dat hij die zal krijgen ook*

Nieuwe Leidsche Courant | 1974 | | pagina 7