Herziening van grondwet niet urgent, wel nuttig dichtbij 1 Eli-houding Verheugend leren leven met pensioen 3 personeelsstop spoor poedel het weer Weinig warmer Strandverwachting +++oproep toeristen+++ 'I TROUW,/KTABTET DINSDAG 30 JULI 1974 BINNEN LAND COMMENTAAR ftN Com ment asir Beperkt districtenstelsel aanvaardbaar, gekozen formateur verdient geen aanbeveling De vereniging 'Schrift en Getuigenis', die de verontrusting (of beter: een bepaalde vorm van verontrusting) in de gereformeerde kerken vertolkt, heeft een opmerkelijke oproep gepu bliceerd in een blad dat 'Waarheid en Eenheid' heet, hoewel 'Waarheid en Verdeeldheid' zeker in dit geval een passender titel zou zijn geweest. In deze oproep wordt namelijk onder meer de vorming van 'voorlopige noodgemeenten' bepleit 'in die gere formeerde kerken, waar geen Schrif tuurlijke prediking en gemeenteleven meer is, of waar men niet tot een duidelijke keuzebepaling komt'. De oproep is een protest tegen wat de vereniging beschouwt als de slapheid van de generale synode, die geen maatregelen heeft genomen tegen dr. Wiersinga en andere 'dwalende her ders' wier theologische opvattingen in sommige opzichten afwijken van die van de vereniging. De synode heeft daarmee, zo staat in de oproep, een 'Eli-houding' aangenomen. Voor wie deze uitdruking niet met een snapt, volgt hier een zeer be knopte samenvatting van het begin van het bijbelboek 1 Samuel De oud testamentische priester en richter Eli had twee nietswaardige zonen, Hofni en Pinehas geheten. Het gedrag van dit tweetal bracht schande over het huis van Eli. die te slap was om zijn zonen op hun nummer te zetten. De Heer gebruikt daartoe de jonge pro feet Samuel, die de oude-EIi (hij loopt tegen de honderd) het gericht van de Heer aankondigt. De twee zonen vin den een smadelijke dood in een veld slag tegen de Filistijnen, waarin Israël nog tienduizenden andere mensenle vens verliest en bovendien de ver bondsark kwijtraakt. Wanner Eli dit hoort, valt hij achterover van zijn stoel en breekt zijn nek. Want de man was oud en zwaar'. Wat met 'Eli-houding' wordt bedoeld, zal nu wel duidelijk zijn. De vraag is evenwel, of het gerechtvaardigd is om overeenkomstig de suggestie van de oproep dit verhaal toe te passen op de situtie in de gereformeerde kerken. Wie in deze situatie als Eli wordt gezien, weten we: de synode. En de vereniging 'Schrift en Getuige nis' bedeelt zichzelf kennelijk de rol toe van de jonge Samuel, die het oordeel aanzegt. Maar wie zijn de zonen van Eli? Wiersinga en Kuitert? De Bijbel meldt van Hofni en Pinehas. dat zij zich vergrepen aan het offervlees en slie pen met de kosteressen van de tempel. Is het niet wat al te kras om van je theologische tegenstanders te beweren, of althans te suggereren, dat ze lijken op dit dubieuze duo? Velen, en zeker vele rand- en buiten kerkelijken, zullen zich met enige ver bazing afvragen (als ze zich tenminste in dit opzicht nog iets afvragen), hoe zo'n bestrijdingsmethode te rijmen valt met het ideaal van 'een Kerk die con creet en enthousiast het Evangelie uitdraagt in woord en daad' (om nog maals de oproep te citeren). Als dit typerend is voor de noodkerken die 'Schrift en Getuigenis' wil zien verrij zen, valt te vrezen, dat de enigen die daar wel bij zullen varen, de aanne mers zijn, die die noodkerken mogen bouwen. Voor de tweede maal in de geschiede nis van de Verenigde Staten heeft een commissie uit het Huis van Afgevaar digden aanbevolen, een Amerikaans staatshoofd te berechten en te onthef fen van zijn ambt. Nog niet eens zozeer die historische beslissing zelf, als wel de indrukwekkende manier waarop de commissie haar heeft voor bereid, bewijst, dat het Amerikaanse politieke systeem zijn zelfreinigende werking nog niet heeft verloren. Waardigheid en een diep besef van de zware verantwoordelijkheid die op de leden rustte, kenmerkten over het al gemeen de beraadslagingen van de commissie. Het was duidelijk, dat hier niet een stel politieke samenzweerders bijeen was, met het oogmerk ene Richard Nixon een hak te zetten en de verkiezingsuitslag van 1972 onge daan te maken, maar een groep res pectabele volksvertegenwoordigers, die zich in overgrote meerderheid ernstig zorgen maakte over het politiek-zede- lijk verval in het Witte Huis. Dat zes republikeinse afgevaardigden en drie zuidelijke democraten met de meer derheid van de commissie meestem den, versterkte de indruk, dat het niet ging om partijpolitiek gewin, maar om een overtuigend antwoord op de vraag, of Amerika zich een president kan veroorloven, die zich systematisch aan de eisen van wet en recht pro beert te onttrekken. Het strekt de commissie tot eer, dat ze het hare ertoe heeft bijgedragen om de reputatie van het Amerikaanse po litieke bestel, die de laatste jaren, niet in de laatste plaats in de ogen van de Amerikaanse jeugd, deerlijk gehavend was, enigermate te herstellen. De forse meerderheid waarmee 'im- peachmerit' van Nixon is aanbevolen, en de gemengde samenstelling van die meerderheid, hebben vanzelfsprekend de kans vergroot, dat Nixon inder daad uit zijn ambt wordt ontzet. Ze ker is dat echter nog niet. Maar wat er ook gebeurt, het staat al wel vast. Kennelijk meent het kabinet dat van de voorgenomen wijziging van het kiesstelsel (invoering van een beperkt districtenstelsel) onvoldoende impulsen tot samenwerking zullen uitgaan. Daarom wordt in de nota inzake de grondwetsherziening, waarover wij eerder schreven, ook een voorstel gedaan met betrekking tot de aanwijzing van een kabinetsformateur. Tussen beide voorstellen is aldus de nota een nauwe samenhang: de effecten er van beïnvloeden en versterken elkaar. Niet duidelijk is of de voorstellen zo nauw samenhangen dat verwerping van het éne voorstel, intrekking van het andere zal betekenen. Vermoede lijk zal men niet zo ver willen gaan. gezien de samenstelling van het kabi net en gelet op de geringe sympathie die tot nu toe de gedachte aan een gekozen formateur in de kringen van ARP en KVP heeft ontmoet. Het voorstel houdt in dat tegelijk met de verkiezing voor de Tweede Kamer gestemd wordt over een kabinetsfor mateur. Degenen die meer dan de helft van de stemmen verwerft, wordt door de Koningin met de formatie belast Praktijk zal wel worden dat de formateur ook de leiding van het kabinet op zich neemt. Verkrijgt geen kandidaat meer dan 50 pet. van de stemmen, dan geschiedt de aanwijzing van de formateur op de nu gebruike lijke wijze. Niet te veronachtzamen voordelen van de voorgestelde regeling zijn dat de gekozen formateur een duidelijk man daat van de kiezers heeft en dat vermoedelijk de formatie sneller zal verlopen dan nu. Ook valt uit de aanwijzing van de formateur af te leiden hoe de kiezers denken over het te voeren beleid en over de kleur van de te vormen regering. Nadelen zijn er echter ook. Niet on denkbaar is dat de partijen die de gekozen formateur hebben kandidaat gesteld geen meerderheid in de kamer hebben. Gevolg: óf de gekozen forma teur slaagt niet (de vertrouwênsregel blijft immers ook in de gedachten- gang van de nota gehandhaafd), óf er treedt een minderheidskabinet op. Het eerste is niet de bedoeling en het tweede niet bevorderlijk voor de sta biliteit Belangrijker nog acht ik het bezwaar dat de positie van het parle ment lijkt te worden verzwakt. Im mers: tegenover het parlement kan de premier geworden formateur zich op een zo duidelijke kiezersuitspraak be roepen als voor partijen in de regel niet is weggelegd. Zeker in een perio de waarin het evenwicht tussen parle ment en regering ingrijpend ten nade le van het parlement is verstoord, is dat geen aantrekkelijke gedachte. Tenslotte dwingt dit voorstel in ster ke mate in de richting van een twee partijenstelsel. Het is echter m.i. be denkelijk als men in een land dat slechts uit politieke minderheden be staat, met behulp van een kunstgreep een twee-partij en systeem tracht af te dwingen. Vooral nu niet gebleken is dat zonder een dergelijk systeem de parlementaire democratie bij ons niet bevredigend kan functioneren. Ik vrees dat aan de duidelijkheid die men van de invoering van een geko zen formateur verwacht teveel offers moeten worden gebracht. Eenmaal in gevoerd zal bovendien de druk groot worden om het. instituut van de geko zen formateur te vervangen door dat van de. met een relatieve meerder heid of in twee ronden gekozen pre mier. Zeker als regelmatig de 50 pro cent net niet gehaald wordt. De wijze waarop een dergelijk systeem elders functioneert (Amerika. Frankrijk) sti muleert nauwelijks tot imitatie, cok al gezien het accent dat het persoon lijk element, met al de gevaren van dien, in de verkiezingsstrijd blijkt te krijgen. Het is trouwens de vraag of naast invoering van een beperkt districten stelsel het instituut van de gekozen formateur nog wel nodig is om partij en tot samenwerking en een duidelij ke positiekeuze vóór de verkiezingen te stimuleren. Samenwerkende partij- door prof. mr .P.J. Boukema, hoogleraar aan de Vrije Universiteit en lid voor de ARP van de Eerste Kamer en kunnen zelf een kandidaatpremier naar voren schuiven. Behalen zij meer dan 5Q procent van de zetels dan is zijn benoeming tot formateur vrijwel verzekerd. Blijven zij onder de 50 procent dan zou een door hen kandidaat gestelde èn gekozen forma teur een goede kans op mislukken maken. De verschillende, niet alle hier be sproken, voor- en nadelen van een beperkt districtenstelsel en van een gekozen formateur tegen elkaar afwe gende kom ik tot de conclusie dat een beperkt districtenstelsel aanvaardbaar is, maar dat invoering van de gekozen formateur geen aanbeveling verdient. Eerste Kamer Relatief veel aandacht wordt aan de Eerste Kamer besteed. Het kabinet beschouwt de heroverweging van wetsvoorstellen in de Eerste Kamer als een 'waardevol element van het wetgevingsproces'. Ook wordt waarde ring uitgesproken voor de gewijzigde werkmethode bij de begrotingsbehan deling, waardoor de begrotingen tijdig kunnen worden goedgekeurd. Desondanks wordt een frontale aanval op de Kamer ingezet. Ingeleverd die nen te worden: het budgetrecht, het enquêterecht, de behandeling van voorstellen tot grondwetsherziening in tweede lezing en de bevoegdheid een minister tot aftreden te dwingen. Werd eerder in de Nota nog volop de lof gezongen van 'de vertrouwens regel die geldt tussen regering en parle ment als de pijler van het parlemen taire stelsel', nu wordt zonder noe menswaardige argumentatie de stel ling geponeerd dat het ontbreken van de vertrouwensrelatie tussen regering en Staten-Generaal met als gevolg het heengaan van minister c.q. kabinet uitsluitend in de confrontatie tussen kabinet en Tweede Kamer tot uit drukking dient te komen. Dat ondanks de verzwakking van de positie van de Eerste Kamer het kabi net toch prijs stelt op vergroting van de kiezersinvloed op de samenstelling van die kamer, blijkt niet overal te worden begrepen. Op zichzelf is ver sterking van de kiezersinvloed ge wenst. Ook tegen de voorgestelde wij zigingen in de wijze van verkiezing (om de vier jaar directe verkiezingen voor de gehele Eerste Kamer) vallen nauwelijks principiële bezwaren te maken. Een onbedoeld nevenef fect zou echter kunnen zijn dat het verschil tussen Eerste en Tweede Ka mer voor wat betreft het type kamer leden gaat vervagen. Als dit ver schijnsel zich gaat voordoen is pas recht sprake van een doublure en van voldoende grond om definitieve op heffing te overwegen. Het is ieders goed recht te pleiten voor opheffing van de Eerste Kamer. Om de regels betreffende deze kamer zó te wijzi gen, dat het bewijs van overbodigheid door de Kamer zelf geleverd moet worden, is een vondst waar De Sade trots op zou zijn. Verwacht kan dan ook worden dat de behandeling van deze weinig doordachte wijzigings voorstellen 'de waarborg voor deugde lijke en weloverwogen wetgeving' zal opleveren die volgens de nota in de heroverweging van wetsvoorstellen door verschillende Kamers gelegen is. Verdere voorstellen De nota gaat ook nog in op zaken als wetgevingsreferendum en volksinitia tief. grondrechten, toetsing aan de Grondwet, openbaarheid van bestuur, benoeming van Commissarissen van de Koningin en burgemeesters, vor ming van gewesten en het stelsel van grondwetsherziening. Opzienbarende voorstellen zijn op genoemde punten niet aangekondigd. Aangesloten wordt Bezwaren tegen 'frontale aanval' op Eerste Kamer grotendeels bij de adviezen van de Staatscommissie. Het geheel van aangekondigde wijzi gingsvoorstellen overziende moet de conclusie zijn dat van grondwetsver nieuwing geen sprake is. Wat wordt voorbereid is een aanpassing van de bestaande grondwet aan de verander de situatie en vooral aan codificatie van reeds bestaand constitutioneel recht Geen staatsrechtelijk keerpunt derhalve, uitgezonderd wellicht het voorstel met betrekking tot de geko zen formateur. De kansen op aanvaar ding daarvan zijn echter niet groot. De algehele grondwetsherziening is door het kabinet als urgent aange duid. De Nota maakt die urgentie niet waar. Evenmin is aangetoond dat de gedane voorstellen een garantie zijn voor het beter functioneren van onze parlementaire democratie. Wel van belang Het zou echter onjuist zijn cp die gronden de voorgenomen grondwets herziening te bagatelliseren. Die her ziening is wel degelijk van belang. Een betere systematiek, verduidelij king, verwijdering van onbelangrijke of verouderde regels, het wegnemen van beletsels voor oplossingen van bestaande of te verwachten proble men: het zijn allemaal zeer nastrevens waardige doeleinden. Het is dan ook te hopen dat vermindering van de belangstelling, die wellicht als gevolg van de weinig spectaculaire voorstel len zich zal voordoen, niet zal leiden tot het opnieuw mislukken van een poging een algehele herziening van de grondwet te realiseren. Alleen al op grond van de energie, vindingrijk heid, en tijd die in de loop van de laatste 10 jaar daarin zijn genïves- teerd zou dat zeer te betreuren zijn.. Dit is het tweede en laatste deel van een beschouwing over de Nota inzake de grondwetsherziening. Het eerste deel stond in de krant van 26 juli. onder redactie van loes Het is al niet spiksplinternieuw meer, één of meer vormingsdagen ter voorbereiding op de zogenaam de 'oude dag' die gelukkig al lang niet meer synoniem is met het bereiken van de vijfenzestigjarige leeftijd. Tegenwoordig moet er heel wat gebeuren voor je echt oud bent en in een tehuis moet of kunt worden opgenomen. Juist doordat het oud-zijn naar een steeds hogere leeftijd ver schuift, krijgen veel gezonde, fitte werknemers het tegen hun pensio nering een beetje benauwd. Ze voelen zich nog tot bijna alles in staat, maar de samenleving is het daar niet mee eens. neemt ze hun dagelijks werk af en geeft zo velen het gevoel uitgerangeerd te zijn. Zo'n vormingscursus is opgezet om zulke mensen, die erg tegen hun definitieve vakantie opzien, duide lijk te maken dat er behalve het dagelijkse werk nog veel boeiends en nuttigs te doen valt, boeiender misschien wel dan die baan die je op je vijfenzestigste moet laten schieten. De cursussen zijn er trouwens ook voor alle anderen die binnen niet al te lange tijd aan hun pensioen toe zijn, zelfs voor hen die denken dat zo'n vor mingscursus niets voor hen is. Een werknemer van het gemeen- schappelijk administratiekantoor is mét zijn vrouw, want die heeft natuurlijk net zoveel met hun ge zamenlijke toekomst te maken als haar man naar zulke vormings dagen toe geweest en hij vertelt daar in Open Kaart, het bedrijfs blad van het GAK, onder meer dit over: 'Eerlijkheidshalve dien ik te vermelden, dat ik er met de ge dachte heen was gegaan dat ik voor onszelf er niet veel van ver wachtte. Ik redeneerde vanuit het standpunt %dat wij oud en wijs genoeg waren om, eenmaal vijfen- zesitj jaar geworden, zelf het beste te weten hoe dan te leven en te handelen. Dit standpunt moeten wij na de cursus totaal herzien'. Aan het eind van zijn verslag raadt hij zijn lotgenoten zelfs sterk aan zich ook voor een cursus op te geven. Op de vormingsdagen sprak, ver telt de cursist, ook een bedrijfs arts, die voor een langzaam-naar- je-pensioen-toeiverken pleitte. De arts vond dat werknemers van zes tig jaar al zouden moeten beginnen met een halve dag minder werken dan hun jongere collega's; voor één- en tweeënzestigjarigen zou dat een hele dag moeten zijn, voor mensen van nog een jaar ouder anderhalve dag en voor de vieren zestigjarigen twee dagen. En met te korter werken bedoelde die écht korter werken: niet trekdagen uiteenrafelen tot half of een heel uur per dag zou er op neerkomen dat minder tijd toch hetzelfde moet doen, harder werken d ^tt plaats vn het wat kalmer doen. Die bedrijfsarts was i wens ook van mening dat we mers zelf moeten kunnen besi jg of ze desgewenst op hun zes nl gepensioneerd willen irojde Dan moeten ze natuur,ijk wél cies weten hoeveel geld ze mat lijks in handen krijgen en aa t ivetenschap mankeert volgen «r, zelfde arts nogal eens wat. K4 D< V Ni In hun personeelsblad, worden de werkne(ëim<st)iersivi het Dlakonessenhuis'lfi' .Lèeij45 den .niet alleen geregeld ,yor,jc licht over het meer wee dan vc door de van hogerhand ingesjde personeelsstop In de ziekenhi maar ook opgevrolijkt door diti toontje: in plaats van een i zi zuster aan zijn bed krijgt de Vi Ir hulp bellende patiënt deze mei ling door de luidspreker 'er e, nog twaalf patiënten voor u'. m zl 1 De vergaderzaal van de Eerste Kamer, die volgens de nota van de regering over de grondwetsherziening enige bevoegdheden zou moeten prijsgeven. Het weidevogelreservaat de Kie vitslanden kun je lopend bekijken. Niet door er dwars doorheen te banjeren, maar er langs. Daar loopt een spoor, het Flevospoor. 'Een wandelroute voor stoere wan delaars, die niet bang zijn voor een ruig terrein', staat in het per soneelsblad van de rijksdienst voor de IJsselmeerpolders, Cultuurrijp. 'Het spoor is ruim 35 kilometer lang en gaat over de bodem van het voormalige meer Flevo, nu beter bekend als de polder Ooste lijk Flevoland'. Wie die 35 kilome ter uitwandelt, komt door bossen en grienden, langs het vogelreser vaat en landbouwgronden. In de toekomst wordt het spoor nog lan ger, helemaal door Zuidelijk Flevo land. Dat wordt dan voor de lief hebbers een wandeling van Am sterdam naar Ketelhaven, ten noordwesten van Kampen. Het be gin (of eind natuurlijk) van het Flevospoor ligt nu nog 'maar' bij Harderwijk. Een anekdote uit Singel 88,. personeelsblad van het Leeuwi Diakoriessenhuis: Op weg naar Terschelling zï een moeder en haar zoontje op| bank van de veerboot een van een poedel in diepe rust moeder aaide het lieve dier zachtjes en het zoontje v voorzichtig haar voorbeeld, moeder en zoon een steviger a ging ondernamen, keek de pn, plotseling verstoord op. Oflde vele donekere krullen^ bleek hoofd van een damespassagie zitten. Het enigftiwat met mot ideeën overeenkwam was, da 'poedel' ectft"sliep. Moeder hiel een tyos aan over, even diep kleur als het haar van de donker. Het is gisteren in een groter deel van Europa zomers warm geworden. De temperaturen van 25 graden, 30 en hoger vlogen de pan uit. Vooral Frank rijk kwam heel goed uit de bus met Bordeaux en Toulouse op 35 graden Celsius, Montehmar 34 graden. Nog warmer werd het in het Joegoslavi sche Titograd met 36 graden, Saragos- sa 37, Madrid 38 en Sevilla 40 graden Celsius. De tropische grens van 30 graden Celsius werd ondermeer bereikt in Nantes, Freiburg en in het zuiden van Tsjechoslowakije en Hongarije. We zagen tenminste Budapest en Bra tislava op 31 graden Celsius komen. Wot verder naar het noorden was het 25 graden Celsius of warmer tot in Luxemburg en Zuid-Duitsland, Stutt gart en Neurenberg gaven 28 en 27 graden, Graz 29 en Wenen 30. Nog hogere waarden kwamen voor in Spanje en Italië, plaatselijk 35 tot 40 graden en om één uur 's middags u;as het op Cyprus als volgt: Akrotiri 33, Ayios Nicolaos 37 graden Celsius. Het is niet zo dat in Nederland de temperaturen op korte termijn zich bij dit hoge niveau zullen aansluiten. Het is mogelijk dat Zuid-Limburg evenals gisteren tot circa 23 graden Celsius komt, maar in de rest van het land domineert nog altijd een zeer dat mede dank zij de aanbeveling van het afgelopen weekeinde het Witte Huis bij de volgende verkiezingen aanzienlijk minder gemakkelijk toe gankelijk is voor politici die doen alsof ze boven de wet staan. En dat is, gezien de wereldwijde invloed van het Witte Huis, ook voor Nederlan ders een reden om de juridische com missie van het Amerikaanse Huis van Afgevaardigden dankbaar te zijn. levendige westelijke circulatie met windsnelheden boven De Bilt van 140 km per uur maximaal. Die westelijke stroming is tijdens het weekeinde flink opgejut door depres sie-activiteit ten westen van Noorwe gen. Dit lagedrukgebied begon gister avond geleidelijk aan wat op te vul len. De aanvoer van oceaanstoringen van de Britse eilanden naar onze omgeving houdt dus aan. Dit komt ons af en toe te slaan op wat regen, maar doordat de storingen snel over trekken, duurt de inzinking niet erg lang en schijnt de zon weldra weer. De nieuwste oceaanstoring, die tot gisteravond 19 uur plaatselijk in Wa les 5 tot 7 mm water had gebracht, scheen het gisteravond vooral gemunt te hebben op de meer zuidelijke ge bieden: ze volgde namelijk een oost- zuidoostelijke koers. De Engelse weer kundigen verwachten tot half augus tus over het geheel genomen overwe gend koel en onstandvastig weer, maar met enkele korte mooie perio den, waarvan er één is 'gepland' rond de overgang van juli naar augustus. Vandaag, na overtrekken van een re genstoring, in het zuiden aanvanke lijk nog bewolking, elders opklarin gen en droog. Matige tot krachtige ivind uit zuidwest tot west, luchttem peratuur 18 a 20 gr. zeewater 17 gr. Verdere vooruitzichten: veranderlijk en betrekkelijk koeL Amsterdam onbewolkt 19 0 De Bilt onbewolkt 21 0 Deelen onbewolkt 22 0 Eeide licht bewolkt 20 0 Eindhoven onbewolkt 22 0 Den Helder half bewolkt 18 0 Luchth. R'dam onbewolkt 20 0 Twente licht bewolkt 21 0 Vlissingen onbewolkt 19 0 Zd. Limburg onbewolkt 23 0 Aberdeen regenbui 18 3 Barcelona onbewolkt 28 0 Berlijn onbewolkt 23 0 Bordeaux onbewolkt 35 0 Brussel onbewolkt 24 0 Frankfort onbewolkt 28 0 Genève onbewolkt 29 0 Helsinki half bewolkt 19 0,3 Innsbrück onbewolkt 28 0 Kopenhagen licht bewolkt 20 3 Lissabon zwaar bewolkt 27 0 Locarno onbewolkt 29 0 Londen licht bewolkt 24 0 Luxemburg onbewolkt 25 0 Madrid half bewolkt 18 0 Malaga onbewolkt 27 0 Mallorca onbewolkt 29 0 Mtlnchen onbewolkt 27 0 Nice onbewolkt 26 0 Oslo licht bewolkt 21 0 Parijs onbewolkt 29 0 Rome onbewolkt 30 0 Split onbewolkt 34 0 Stockholm regenbui 19 3 Wenen onbewolkt 30 0 Zürich onbewolkt 28 0 Casa Blanca onbewolkt 30 0 Las Palmas onbewolkt 30 0 New York licht bewolkt Tel Aviv onbewolkt 29 0 Tunis onbewolkt 29 0 -V^- ZONNIG SNEEUW OPKLARINGEN 2S 0"WEE" MIST BEWOLKING REGEN 10 MAX TE MP. HAGEL *10 MIN. TEMP WINDRICHTING De volgende personen word! dringend ver zocht ro spoedig mogell)k de ANWB-alarm- ccntralc in Den Haag Ie bellen, telefoon 070- 264426. NEDERLAND Fam. J. Westra en fnm S, Hoekstra uit resp Joure en Lemmer, met boot: Fam. W. A. Kooten-Kleft, Purmerend. met botter: E. Ferwer, Hengelo, wit motor- Jacht 'Jaap'; E. van de Brenk, Amsterdam, motorjacht 'Demia'; Fam C. Bottema. Gro ningen. blauwwit motorjacht 'Fresk'; F^m. W. P Hageman, Dordrecht, witte zeesloep 'Iris'; Fam Breukers-SImons. Olst. witte auto: mw L. v.d Bos-Verhoef, Maarssen, Veght-krulser 'Passaat'; Fam. Hassoldt, Am sterdam, motorjacht 'Oase'; Fam Scheepers. Uithoorn, met boot: D. en C J. Schot Uit resp. Rotterdam en Zwijndrecht, wit motor- Jacht 'Mistral'; Fam Veldt-de Jong, Den Haag, gehuurde auto; H. J. Altena, Delden. wit motorjacht 'Klaziena'; Dick Delvos, Amersfoort, groene auto. BELGlë Guus Overduijn; Mw Lap-Willem- sen. blauwe Opel Kadett, 80-29-PP; Fam S. v. Ingeveld. Bovenkarspel, rode Renault 4L; Mw. T. Slaats-Klokgieter. Geldrop. BELGIeFRANKRIJK Fam L. Poot. Hedel beige Opel plus caravan, 27-02-NN; A. Si mons. groene Mercedes 200D 87-03-HU. FRANKRIJK H. P. Verseput, Geldrop Mercedes bestel; P. H Groenewegen, Am sterdam, oranje VW campmobil, 88-BJ-45, Fam P. Lugten, Rotterdam, blauwe Re nault 4, 32-12-EA; Mej. Thea Verboom. Am- tl sterdam, rode Citroen Dyane 4 Fam. L. Theunissen. Bunde (Limb Peugeot 504; Maaike v. Gilst en berhl Wolde uit Arnhem, blauwe 2CV blaasb. boot op datk, JB-10-69; Imthorn, Groot Ammers, blauwi 2000 GXL. 55-89-VU. FRANKRIJK-SAPN.IE Fam C. Kool burg. rode 2CV. 55-BX-15; Fam. P. Gie-ssen, Den Haag. okerkl. Datsun ll- 09-XH. 10 SPANJE Fam. F J Prudon, EinL groene Da^un 120Y; Fam. Breukers-BÜf Zaandam, 'per vliegtuig. FKANKRIJK-ITALIë H Majoor, blauwe Peugeot 204, 82-BS-03; Fam Jen-Pranger, Eindhoven, blauwe Simt 69-49-MV. ITALIë Pieter Gouweloos. WagenlngHJ ni Morris, 20-98-TV; Tom van L«T Zoeterwoude, liftend; Loes van Beekl lem. gele Datsun, 34-AK-53; Mej. 1® Schalk. Geldermalsen. busreis; W. ?r roodbruine Peugeot 404. je; Italië-Joegoslavië. J M Smit. Den Ha#» Peugeot 304, 54-AD-46; en Duitsland: Dick v.d. Hurk Eindhoven' Range Rover en Caravan. F H. Str; Bijlmermeer, rode flat 850, 79-07-VN HOOG WATER. 31 Juli 1974 Vlisslngen: 12.24Harlngvlietslulzen: 1.32-14.04: Rotterdam: 2.33-15.14; Schevenlngen 1.07- 13 43: IJmuiden: 1.49-14.22; Den Helder: 5 19-17.44: Harllngen: 7.40-20.09; Delfzijl: 10.08-22.35. Duitsland en Scandinavië: Fam. J Amerongen, Brielle, wit gele Mercedi peerauto, AF-38-39; Oostenrijk. Fam. R. Hermant groene Slmca 1301; Fam K. van W Zoetermeer rode VW 1300. Fam Tlelemans Geldrop, groene Simca 194 J. Eras Nijmegen, beige slmca 1501. Zwltserland-Itall3: Breejen Dordrecht, c en caravan, 90-10-SI Engeland: Mw. W Plller-Smit. Asten'f •groene Citroen 81-13-VM Ierland: W. Lassey Cassell Co-TipIJ (Ierland) grijze Ford Escort, WHJ-7J Schotland: H. B Debberdinck rode DAF en caravan, 16-10-XX Denemarken: J. Zeilemaker, PurnAi bronsbruine Opel Rekord, 03-BK-32. v.d. Woude, Alphen a d. Rijn, Oranje Jl 50-NZ. Noorwegen: Fam Frans en Ria v d. |e: Noordwijk, beige Renault 4. 69-12-SJ. Turkije: Fam. M. J van der Woude t witte ford Taunus, 17-76-MV. IsraOI. John. de Jong uit Ammerstol.

Nieuwe Leidsche Courant | 1974 | | pagina 6