Tien vingers Boeiende leidraad voor Vlaamse 15e eeuwse kunst ^4 Erich Kastner (75) overleden Werkloosheid Paul Brand Chirurg in India Radio en televisie programma's lil Dronken jongeman rijdt twee zusjes aan: zwaargewond Even puzzelen Feike Asma geeft in Beilen orgelconcert TROUW/KWARTET DINSDAG 30 JULI 1974 BINNENLAND/RADIO EN TV n 'Dit is ongetwijfeld een der fraaiste boeken ooit aan de Vlaamse 15e eeuw gewijd?, aldus de flaptekst van Leo van Puyvelde's laatste werk 'De Vlaamse Primitieven'. (Scheltens en Giltay, Den Haag, f 79.50.). !\u willen dit soort aanbevelende teksten wel eens die irriterende overtreffende-trap-toon hebben van S.T.E.R.-spotjes, maar in dit geval verdwijnt een eventueel opgekomen irritatie al bij het eerste doorbladeren. Het is inderdaad een der fraaiste boeken over dit onderiverp, die ik ooit in han den heb gehad, de illustraties zijn zoals aangekondigd, prachtig, de tekst, die een boeiende leidraad geeft voor de Vlaamse 15e eeuwse kunst, is prettig leesbaar. Voor iedereen, dat wil zeggen voor iedereen, die zo'n prijs wil (of kan) uitgeven voor een boek. Want - en dat zegt Van Puyvelde zelf al in zijn Woord Vooraf 'Kunst is heden nog slechts iets zeldzaams, voor mensen die uit zijn op kennis en bezit'. En verder: 'Op het einde der middeleeu wen wist men echter wèl wat levens kunst was, men gunde zich nog de tijd om te denken, om zijn gevoelsle ven te organiseren, om zich over te geven aan mijmeringen'. Eerder heeft hij het er dan al over gehad dat de mensen toen leefden in woonkamers waarin meubelen, tapij ten en gebruiksvoorwerpen prijkten, waarvan het functionele karakter en de toegepaste versiering 'aan hun vorm een reële schoonheid verleen den'. En over de kledij der burgers, die kleurrijk was en met zwier gedra gen werd. Terwijl wij nu. zoals hij schrijft, in bajiale of verouderde be huizingen wonen tussen stijlloze meu belen of twijfelachtig antiek Onzin Uitspraken, die kennelijk meer inge geven zijn door een niet te stuiten enthousiasme voor de kunst uit die tijd, dan door kennis van zaken over de leefwijze van 'het volk' in die dagen. Want het is natuurlijk gewoon onzin te verklaren, dat toen 'het hele leven doortrokken was van kunstzin'. Je hoeft je alleen maar af te vragen: wie waren het die de kunstenaars opdrachten verstrekten, waar prijkten die meubelen en tapijten en wie droeg die zwierige kledij? En wat die belangstelling betreft voor Jan van Eyck's veelluik 'Het Lam Gods' in de Gentse St. Baaf, waar toen. als het op feestdagen geopend werd, het publiek toestroomde: 'n paar weken geleden heb ik ook nog een half uur in de rij gestaan om dat juweel tien minuten over vele hoof den heen mogen bekijken... Er is niet zo erg veel veranderd. Maar dat doet allemaal niets af van de wonderbaarlijke intense visie op mens en wereld, die de Vlaamse schil ders in hun werken tentoonspreiden. De Vlaamse Primitieven. Van Puyvel de doet geen poging die al te lang ingeburgerde benaming te verande ren. maar geeft wel te kennen, dat ze die geheel ten onrechte hebben gekre gen. Hij gaat daar niet verder op in, waarschijnlijk omdat hij vond, dat de reproducties wat dat betreft meer zeg gen dan welke weerlegging dan ook. Wèl stelt hij dat de 15e eeuwse Vlamingen de moderne normen van het schilderij hebben bepaald en dat ze ook een aantal, nog steeds bestaan de genres, in het leven hebben geroe pen, zoals het gewone en groepspor tret, het stadsgezicht, het landschap, het historieschilderij, het stilleven. Olieverf Hoewel hij bepaalde vernieuwingen die de Primitieven (technisch) toege past zouden hebben toch ook weer tegenspreekt. Zoals het al heel lang als vaststaand aangenomen feit, dat Jan van Eijck de olieverf zou hebben uitgevonden, of het werken met gla cis, met doorschijnende verflagen over elkaar dus, waaraan deze schil derijen hun blijvende glans te danken zouden hebben. Het idee, dat afkom stig is van Giorgio Vasari en dat (volgens Van Puyvelde) zonder meer nagepraat is door de laat 16e eeuwse Vlaamse kunstorieus Carel van Man der. ('Het getuigenis van Vasari heeft niet de geringste waarde, hij is trou wens geen tijdgenoot en zijn stijl mist alle helderheid'). Van Puyvelde zelf heeft documenten gevonden, waaruit blijkt dat olieverf al in de 14e eeuw werd toegepast. Maar in de schilderijen van de (latere) Primitie ven heeft de scheikunde nog nooit een druppeltje olie kunnen vinden. Het lijkt hem zeker, dat ze toen het hele ei als bindmiddel gebruikten, de dooier, zowel als het wit. Het 'grote Vermoedelijk portret van Jacoba van Bourgondië. Londen, Nat. Gal lery. geheim' van hun techniek, is volgens hem alleen te vinden in de zorg waarmee ze schilderden. Dit kostelijk uitgevoerde boek (26 x 28,5 cm. met 124 zwart-wit en 45 opgeplakte afbeeldingen in schitteren de kleuren) omvat ook de levensbe schrijvingen van de voornaamste meesters en besluit met een catalogus van de werken, waarover documenten bestaan, aangevuld met de belangrijk ste toegeschreven schilderijen. MÜNCHEN De bekende Duitse schrijver Erich Kastner is maandag op 75-jarige leeftijd in een ziekenhuis in München overleden. Hij schreef gedichten, proza (zoals 'Emil und die Detektive' en 'Fabian') en toneelstuk ken o.a. 'Die Schule der Diktatoren'. KMstner, die op 23 februari 1899 als Erich Kastner, op 62 jarige leef tijd. zoon van een zadelmaker in Dresden werd geboren, studeerde na de eerste wereldoorlog germanistiek, geschiede nis en filosofie. Hij werkte tijdens zijn studietijd als redacteur bij het 'Leipziger Tageblatt' maar werd er om zijn radicale opvattingen ontsla gen. Hij vestigde zich in Berlijn als letterkundige. Toen Hitler in 1933 aan de macht kwam bleef hij in Duitsland om getuige te zijn van wat er gebeurde. Dat was o.m. het ver branden van ook zijn eigen boeken door de Nazi's. Tweemaal in 1934 en 1937 werd hij door de Gestapo opgepakt. In die tijd werden zijn boeken in Zwitserland gepubliceerd. Na de oorlog vestigde hij zich in München waar hij redacteur van de Neue Zeitung werd en een blad voor jongeren oprichtte. Zijn uit 1930 date rende 'Emil en de detectives' werd in 27 talon vertaald en werd ook tot toneelstuk bewerkt en verfilmd. Werken in textiel in Haarlemse hallen HAARLEM In de Vishal en in de Vleeshal te Haarlem is van 7 septem ber tot en met 10 november een overzichtstentoonstelling te zien van de nieuwe ontwikkeling in de textiel kunst in ons land. Er zal werk ge toond worden van dertig Nederlandse textielkunstenaars, die gebruik maken van materialen en technieken, uiteen lopend van wol en leer tot kunstve zels, en van het oude weven tot ruimtelijke vormgeving. De expositie, getiteld 'Werken in textiel' wordt ge organiseerd door.de afdeling moderne kunst van het Frans Halsmuseum. SMIDJE VERHOLEN Eerst een rechtzetting. Gisteren heb ik de reportage over Melina Mer- couri's terugkeer in Griekenland toegeschreven aan medewerkers van VAR A's 'Achter het Nieuws'. Dat was onjuist. De eer kwam toe aan Wim Jansen en cameraman Chris van Duuren van de NCRV, die kunst- en vliegwerk hadden moeten toepassen om de film nog in de uitzending van Hier en Nu te kunnen uitbrengen. Het aandeel van de VARA bestond uit het spitse interview van Stevin de Winter met Mavros, de Griekse minister van buitenlandse zaken. De collega van Hier en Nu. bij wie ik mij verontschuldigde, wist gelukkig begrip op te brengen voor het feit dat ik mijn aandacht op die avond had moeten verdelen tussen mijn televisietoestel en een zieke huis genoot. Dan raak je als beroeps- kijker lelijk in de knoop. Nu dan het maandagavondprogramma. Bij de NCRV heb ik een aardige aflevering gezien van 'Black Beauty", een film die onze hond altijd weer voor problemen stelt. Ook hij heet namelijk Beauty en als hij die naam uit de kijkkast hoort knallen reageert hij altijd onmiddellijk. Daarna staart hij mij aan met een gezicht van 'wie roept, me daar nou weer voor de flauwe kul?' De olieloze rariteiten-rally vertoonde weinig eoht ingenieuze invallen. Het werd een soort Spel zonder grenzen in miniatuur vanwege Barend Barendse die kennelijk met een grijnslach op het blozende gelaat geboren is. Zou die man ooit wel eens in de puree zitten? Het lijkt onbestaanbaar. Na een aflevering van 'Alle hens', een TV-feuilleton dat duidelijk be hoort tot de routineprodukten van de BBC, signaleerde AVRO's Televizier Magazine onder mee rde verwikke lingen bij de abortuskliniek Bloemen- hove, en minister Boersma's bezorgdheid over de nog altijd klimmende werklosheid. Van de sectren waarin sprake is van een hoog percentage 'blijvende werkloos heid' noemde hij de bouw en de administratieve beroepen. Er zijn er, nog wel een paar aan toe te voegen, zeker op een wat langere termijn. Ik was het met Jaap van Meekren eens, toen hij zinspeelde op het eerder bezig zijn met de gevolgen dan met de oorzaken zelf. Over één van de voornaamste punten hoor je nog niet zo bar veel hardop denken, namelijk dat ons een situatie wacht, waarin een niet gering deel van de bevolking ge durende het hele leven geen deel behoeft uit te maken van het arbeids proces. Ook minister Boersma sprak slechts over een werkloosheid van maanden Hoe bezorgd moeten we dan wel zijn als het een kwestie van jaren dreigt te worden? Dat is waarschijn lijk geen science fiction. De reportage in AVRO's Televizier over de antiekdiefstallen had een sterk waarschuwend en preventief karak ter. Een gedupeerde kunstliefhebber bleek het ei van Columbus te hebben gevonden om de zogenaamde 'gaatjesboorders' tegen te werken. Op zijn beurt boorde hij een gaatje, maar nu in.de schuifstang van de espagnoletsiuiting. Daarin steekt hij een stevig boutje, zodat een in breker de hefboom niet heeft gezien. Tussen haakjes: er lopen ook kerels langs de huizen die brutaalweg vragen of u antieke klokken of schil derijen te koop hebt. Zegt u dat u ze niet wilt verkopen, dan zit u al fout, want u heeft ze dan kennelijk wel in huis. Ton Hydra 85. Wat zullen we nou hebben?' riep de smid uit. 'Niet op reageren', vond de hertog. 'Jodocus zal wel open doen, want dat behoort tot zijn dage lijkse taak'. 'Jodocus is in de tuin', riep de smid uit 'O, o, o, als alles nu maar niet mis gaat Stel je eens voor, dat de opa's Zeurtjes en van Zemelen voor de deur stondenEn wèg was de smid, met een athletische sprong, de oude hertog verbaasd ach ter latende met de kwellende vraag wie of er wel bedoeld konden zijn met de opa's Zeurtjes en van Zeme len. De goeae man herinnerde zich niet zo gauw, dat ae smid hem al lang verteld had van de twee ver momde schurken. 'Wat een namen!' gromde de hertog, pijnlijk getroffen door het denkbeeld, dat dragers van zulke namen brutaal genoeg waren zomaar aan de voordeur van een her togelijk slot te bellen. Maar de edel- FERDINAND man vond al gauw vrede bij de ge dachte, dat zijn vriend Verholen wel zo goed zou zijn de hertogelijke vrede van het slot te herstellen door het grauw van de deur te jagen. Deed de smid dat ook? Was hij ook aan het jagen? Nee, helemaal niet. Hij vond, dat je niet voorzichtig genoeg kon zijn. Daarom bukte hij zich en beurde hij voorzichtig en onhoorbaar het deksel van zijn brievenbus op. Toen bracht hij zijn oog voor de gleuf om te zien of het inderdaad Platvink- Jantje en Franse Sj3rl waren, die daar stonden. Wie zal nu in staat zijn de schrik te beschrijven, die hem om het hart sloeg, toen hii in een kwaad aardig oog keek, dat brutaal naar binnen tuurdeDe persoon aan de andere kant van de deur wie het dan ook mocht zijn, had hetzelfde gedaan en had ook zijn oog voor de brievenbus gebracht. Geschrokken liet de smid de klep van de brievenbv lichtballen. Doch toen eerst rec|e brak een hels tumult los. Een zwaMa schoen werd op uiterst ruwe wijl tegen de deur geplant en herhaal» dit enige malen, zodat het door In - huisdreunde Toen riep een raun d en onbeschaafde stem; 'Hela! Ken Je niet open doen? Mot ik soms de detitt uit zijn post trappe?' Verbaasd luste^ h de de smid toe. Wat kon dat zijirk Doch nog verbaasder was hij, toen mei Jodocus hoorde. Ja, ja, wij kunnen n d zien wat de smid niet kon ziek, Jodocus kwam er met grote passa. aanlopen en zei streng en bestraffende 'Zeg eens, jeugdige rekel! Wilt ge di h ordinaire geschreeuw wel eens achtepr wege laten? En w'-t ge ophouder! tegen onze deur te trappen?' staa rustig te kijke'. merkte de toeg| sproken persoon op Thorns harmonie-orkest winnaar in Kerkrade KERKRADE De harmonie St. Mi- chaël uit Thorn heeft zowel de inter nationale wisselprijs (beschikbaar ge steld door koningin Juliana) als de nationale wisselprijs (van prins Bern- hard) bij het Wereld Muziek Con cours van Kerkrade gewonnen. Dit muziekfeest, dat zondagavond werd besloten met een concert door het corps van de Garde Républicaine uit Parijs, heeft ruim 200.000 bezoekers getrokken In de sectie fanfare van de concert wedstrijden behaalde de fanfare St Cecilia uit Ubachsberg (Limb.) de hoogste internationale en nationale onderscheiding. Bij de brass-bands ging de internationale eerste prijs naar de Camborne Band uit Cambor ne (Engeland). De hoogste nationale onderscheiding was voor Excelsior uit Surhuizum (Friesland). 36 'Beschadigde zenuw", was zijn com mentaar. 'En spierverlamming van de binnenwaarts gelegen spieren. Volle dige ongevoeligheid dus. Er is vol strekt geen gevoel meer in de hand, zoals u wel zult weten, als deze soort lepra in dit stadium is gekomen, het zij in de handen .dan wel in de voeten'. Nee. dat wist Paul niét. En als hij het al had geweten, dan had het toch in elk geval nooit indruk op hem gemaakt. Nu trof het hem fel. Wat dat zijn, om de handen van een ander vast te houden, iets aan te raken, en niets te voelen! Om over de grond te lopen zonder het zachte gras te voelen of de ruwheid van klei of scherpe stenen. Paul ging op de jon geman toe. 'Mag ik eens uw handen bezien? Hij poogde zich in het Tamil verstaanbaar te maken, en het lukte wonderwel. Met de zijdelingse beweging van het hoofd, die 'ja' beduidt kwam de jon gen overeind, en hield glimlachend zijn handen naar voren. Paul nam ze in de zijne en bevoelde met zijn eigen soepele, gevoelige vingers de misvor mingen. Nadat hij ze enkele ogenblik ken had bekeken, boog hij de stijve vingers open en plaatste zijn eigen rechterhand in die van de patiënt. 'Grijpt u mijn hand eens vast', zei hij. 'Druk er maar in zo hard u kunt'. Tot zijn verbazing schoot een felle pijn door zijn handpalm. De patient had een stalen greep. Het was vanzelf sprekend geen normale handdruk, om dat de gebogen vingers hun nagels zo diep in Pauls vlees drukten dat zijn huid wel doorboord leek te worden. Maar geen normale, gezonde hand zou krachtiger kunnen zijn geweest. Bijna had Paul een kreet niet kunnen ir- Dorothy Clarke Wilson Vertaling: H. A. Schreudcr houden. Maar scherper nog dan de fysieke pijn was de plotselinge schok waarmee hij iets op het spoor kwam. 'Die hand is allebehalve verlamd', riep hij uit, zijn gekneusde vingers bevrijdend. 'Daar zitten nog goede spieren in. héél goede zelfs!' Terwijl zij teruggingen vuurde Paul de ene vraag na de andere op zijn collega af. Hoe kwam het dat vingers en tenen van lepra-patiënten weg- schrompelden? Waren de verlam mingsverschijnselen toevallig, of ont stonden ze volgens een bepaald pa troon? Bestond er een kans dat langs chirurgische weg een klauw-hand weer bruikbaar kon worden gemaakt, en als dat zo was: waarom was het dan nooit geprobeerd? Dokter Cochranes antwoord op al die vragen was opnieuw gelijkluidend. 'Dat mag mij vertellen!' daagde hij Paul uit. En dat waprecies wat Paul van plan was. Want eigenlijk was dit het ogenblik waarop hij zijn 'roeping" kreeg. Nu was het natuurlijk niet zo, dat het in een verblindende flits tot hem door drong: dit is mijn door God gegeven roeping; dit' is de reden waarom ik naar India kwam; dit is de weg waar al de kronkelpaden die ik de jaren door ben gegaan heenleiden. Hij be sefte alleen dat hij diep meeleefde met al die mensen die hij zojuist had gezien, zowel ten aanzien van hun fysieke als wat betreft hun psychische toestand, daar die twee immers niet te scheiden zijn. En als deze diepe bekommernis een goddelijke roeping genoemd mag worden, dan ontving Paul die deze avond, daar op het terrein van het sanatorium in Ching- leput, op het moment dat de pijn door zijn hand schoot en de nagelaf- drukken diep in zijn huid kwamen te staan, even onmiskenbaar als zijn naamgenoot lang geleden zijn roeping ontving op die weg naar Damascus Maar toen hij zijn onderzoek op het gebied van lepra in 1947 aanving was er geen sprake van dat hij het gevoel had daarmee een kruistocht te begin nen. Hij had maar één doel voor ogen: enkele indringende vragen té beantwoorden. Hij moest zijn studie verrichten in de paar vrije uren die hij had, en in het TV-vandaag NEDERLAND I NOS 18.45 Fabeltjeskrant 18.55 Journaal VARA 19.05 Waarde harpoenen rood bloeien, film 20.00 Journaal 20.21 Landleven, tv-spel 22.15 Achter het nieuws 22.45 Journaal NEDERLAND Q NOS 18.45 Fabeltjeskrant 1.855 Journaal KRO 19.05 De Voetbalkwis 19.30 De Melchiors, serie 20.00 Journaal 20.21 Sayonara, film 22.45 Journaal wording, wetenschappelijke serie. 22.30 Ultz. van het Hum. Verbond. 23.00 Journaal. BELGIE (Frans) 18.05 Kinderprogr. 18.30 Les chemins des Vikings, dok. serie. 19.00 Les saintes cheries. tv-serie. 19.30 Reg. mag. 19.40 Weeroverz. 19.45 Journaal. 20.15 Les secrets de la mer. dok. serie. 21.05 Rend«z-vous de Juillet. zedenstudie. 22.40 Journaal. DUITSLAND I 10.00 Journaal. 10.05 Akt. en muz. 10.25 Wenige Schritte, film. 11.40 Dierenfilm. 12.05 Akt. 12.50 Persoverz. 13.00 Journaal. 16.15 Journaal. 16.20 Dok.progr. 17.05 Zweedse kinderserie. 17.35 Ongewone natuurbeschou wingen: kinderprogr. 17.55 Journaal. (Reg. progr. NDR: 18.00 Moorc, film. 18.30 Akt. 18.45 Zandmannetje. 18.55 Nordschau- Mag. 19.26 TV-serie. 19.59 Progr. overz. WDR: 18.00 Nws uit Noordrijn-Westfalen. 18.05 Kinderprogr. 18.15 Kinderserie. 18.40 Akt. 19.20 TV-serie, vervolg. 19.45 Dok. progr.) 20.00 Journaal en weerber. 20.15 Muzikale show. 21.00 Erzlehung vor Verdun, tv-film. 22.20 Journaal, comm. en weer ber. 16.30 Progr. voor oudere kijkers. 17.00 Journaal. 17.10 TV-serie. 17.35 Akt. en muz. 18.25 Arpad. der Zigeuner, tv-serie. 19.00 Journaal. 19.30 Abenteuer eines Sommers. tv- West-Duitsland. 22 00 Liedjes van Arlk Brau- er. 22.30 Journaal. DUITSLAND III WDR 18.30 Sesamstrasse. 19.00 Zandmannetje. 19.05 Amusementsprogr. voor Griekse werkn. 19.15 Weekalmanak. 19.45 Nws uit Noordrijn-1 Westfalen. 19.55 Komm. 20.00 Journaal en weerber. 20.15 Freizeit, tv-serie. 21.00 C'e musica, tv-serie. 21.50 Proza. Speciaal Radio-vandaag Marlon Brando schittert in 'Sayo nara'. De Japanse titel van deze film uit 1957 betekent 'vaarwel'. Het gaat dan ook over de onmenselijke anti- verbroederingswet waardoor veel hu welijken van Amerikaanse militairen met Japanse vrouwen door de leger leiding kapot werden gemaakt. Dit is de start van een nieuwe KRO-eyclus. Ned. 2 20.21 Na 'Zomaar een zomeravond' en een aflevering uit de Engelse serie 'Landleven' is de VARA present met actualiteiten. In Achter het Nieuws o.a. Ned. 1 22.15 Centrale figuur in 'Abenteuer ei- nes Sommers' is een schaapherder. In deze van moord verdachte figuur her kent men Matthias Habich, die kort geleden als de avontuurlijke baron von der Trenck over de Nederlandse buizen ging. Duitsl. 2 19.30 In 'Het Promotiespel' proberen de deelnemers elkaar op intellectueel gebied de loef af te steken. Dit hoor spel van Maggie Ross is een soort test van het streeftalent. Hilv. 2 2130 Liefhebbers van carillonklanken kunnen luisteren naar d e bespeling van de beiaard in de St. Maartensto ren van Tiel. Het is e en AVRO- opname van het vorige maand gehou den Internationaal Beiaardconcours. Hilv. 1 13.49 HILVERSUM I AVRO: 7.00 Nws. 7.11 Ochtendgymn. (S) Dag met een gaatje. (8.00 Nws;'"8l!l] Radiojournaal). S.50 Morgenwijding. 9.00 Romantisch ork.concert. (9.35 Waterst.) 10. (S) V.d. kleuters. 10.10 Arbeidsvitamine! (11.00 Nws; 11.03 Radiojournaal). 11.30 Ron om twaalf: een uur allerlei (11.55 BeuHCl ber.) 12.30 Overheidsvoorl.uitz. v.d. lan bouw. 12.40 (S) Eur. Muz.festival v.d. jeu|01 te Neerpelt. 13.00 Nws. 13.11 Radiojournaa 13.21 (S) Viool en piano: mod.muz. 13.49 ai Intern. Belaardconcours. EO: 14.00 Woord li waarheid. 14.15 (S) Over en weer: radioma 14.55 (S) Licht ensemble. 15.15 (S) Licht uitzicht: gewijde muz. 16.00 Nws. 16.111 Klankbord. 16.10 (S) Eigenwijs: kleute! progr. 16.30 (S) V.d. jeugd. 17.00 <S.p Mobiel: een beweeglijk progr. voor bewee c lijke mensen. 17.55 Med. 18.00 Nws. 18.11 Radiojournaal. 18.21 s. 8.3? Van een verslaggever AMELAND Een onder invloed ver kerende Duitse automobilist heeft twee zusjes, de zeventienjarige Eeke en de achttienjarige Doetie Hiemstra, aangereden. De meisjes zijn zwaarge wond met een extra-boot naar het vasteland overgebracht. De dader werd vijf kilometer verder in een sloot gevonden met de auto over de kop. Het was de negentienjarige A. C. uit Essen. Hij is ingesloten. Andij Williams in het Concertgebouw. Nws. HILVERSUM II KRO: 7.00 Nws. 7.02 Het levende woord. 7 (S) Badinerie: klass. muz. (7.30 Nws; Echo). 8.24 Overweging. 8.30 Nws. Gymn. v. d. vrouw. 8.45 Hoera vakantie^ kinderprogr. 9.00 Moeders wil is wet i e] vakantiesfeer. 10.00 De wereld om ons heen i inf. rubriek. 10.20 (S) Aubade: klasse mui »c (10 30 Nws) 1100 Gebakjes en een beteor leven - verhalen van wel en wee. 11.3 .j- Bejaardenprogr. 11 55 Med. 12.00 (S) Va twaalf tot twee: KRO's pauzeprogr. (12.2P Wij van het land: 12.26 Med.; 12.30 Nws u kantieprogr. (15.30 Nws). Overheidsvoorl. 17.00 Nws uit de Ned Antillen. NCRV: 17.1 V.d. kleuters. 17.30 Nws. 17.32 Echo. 18.00 (S) KRO muz. uit eigen produfcHé 18.30 Nws. 18.41 Echo. 18.50 (S) "Licht koorzang. 19.00 (S) Zin In muz.: amateut geven de toon aan. NOS: 1%5Q Den Haa vandaag. KRO: 20.00 Nws. 20.(»5 Overweging 20.15 (S) Radio Fhilh. Ork.: mod.muz. 2f (S) Radio Kamerork. met sol.: mod. - klass.muz. 21.00 (S)' Mod. orkestmuz. 21.3n Het Promotiespel. hoorspel. 22.20 (S) Klas: ei kamermuz. 2^.00 Strip: dinsdagavondkran(j over boeken? 23.10 (S) Bariton en piano klass. liedéren. 23.20 (S) Fluit en piano mod.muz. 23.50 (S) Radio Fhilh. Ork.: mod H muz. 23.55 Nws. HILVERSUM III ?e Ieder heel uur 2' Nws. VARA: 7.02 Drie o _e boterham. 9.03 (S) Pep op drie. 11.0 Aad Bos. 12 03 (S) Drie tusen de middag een opvallend vrolijke gevar. visite. 14.0 Pop-Kontakt I. 15 03 Pop-Kontakt II: Dnepr Draai. 16.03 (S) Mlz. 18.02 Joost mag niet eten. VARA: 19 Drie loopt achter: Poprekonstruktie. 20.—, (Si Nashville. 21.02 (S) Jazz and Blue£J 22.02 (S) (P)opdonder. 22.55 Med. 23.02 (S Wachten op middernacht. 00.02 (S) In d kleine uren. 2.02 (S) Kees van Maasdam 3.02 Willem van Beusekoin. 4.02 Alfred La C garde. 5.02 Hans Hamburger en Wim Bloe i endaal. weekeinde. Want al was dokter Nor man Macpherson teruggekeerd van verlof, zodat het aantal chirurgen nu drie bedroeg, toch had Paul dikwijls acht tot tien, en soms twaalf uur per dag dienst, waarna hij bovendien nog voor spoedgevallen kon worden opge roepen. En als er dan bij nacht en ontij een boodschapper per fiets van het ziekenhuis kwam om te waarschu wen, moest niet alleen de geroepene opstaan, maar ook een ander, om te helpen de ene auto waarover Paul en de familie Carman beschikten, en die oud was en kuren had, te starten. Paul yond echter tijd voor zijn onder zoek, niet in de laatste plaats, door de ruime medewerking van collega's als Jack Carman, die dikwijls hun eigen vrije weekeinde opofferden om Paul meer armslag te geven. Allereerst zoch hij de verzamelingen boeken en tijdschriften van het zie kenhuis na op besprekingen van chi rurgische aard, en van verlammingen. Alles kamde hij uit op onderwerpen die in verband stonden met lepra, maar de ziekte werd nooit ter sprake gebracht. Na weken speurwerk had hij nog geen enkel bewijs gevonden waarmee hij de stelling van dokter Cochrane kon weerleggen, dat bij al die duizenden orthopedische chirur gen die zich bezighielden met het herstel van de hand er niet één zelfs maar had gedacht laat staan dat er op dat gebied geëxperimenteerd was aan de mogelijkheid de afwijkingen te herstellen die het gevolg waren van een ziekte die handen en voeten van tien tot vijftien miljoen slachtof fers dreigde aan te tasten. Het was in deze tijd van wetenschappelijke speci alisatie eenvoudig ongeloofwaardig, maar het wós de waarheid. (Wordt vervolgd) Horizontaal woorden invullen die ver ticaal dezelfde betekenis hebben. 1. zangvogel, 2. muze van het minne dicht, 3. smal bloembed, 4. verdie ping. 5. een nummer trekken, 6. lang en smal roeischip, 7. positieve electro de, 8. soort sleutel, 9. nobele. 10. Europeanen. 'Geweldig gedaan, Simpkins, alle aansluitingen zitten prima. Alleen., dit wordt de huiskamer'. OPLOSSING VAN GISTEREN Horizontaal: 1. Pek, 3 roe. 4 olm, 6 tor, 7 alt, 9 sta, 11 os. 12 A.P.. 14 O.T., 15 la, 17. K.O., 19 en, 20 ra, 22 es, 23 mak, 25 ral, 27 kas, 29 ree. 30 aam, 31 Ier. Verticaal: 1 pet, 2 kor, 3 rol, 5 mat, 7 as, 8 Ta, 9 st, 10 al, 11 ork, 13 Pan, 14 oor, 16 aas, 18 om, 19 e.k., 21 ar, 22 el, 24 aar, 26 alm. 27 kei. 28 sar. BEILEN D2 organist Feike Asma uit Maassluis komt woensdagavond 31 juli naar Beilen om in de gerefor meerde kerk aan de Witte Vaiken- traat een concert te geven in het kader van een serie die is georgani seerd door het nog jonge orgelcomité Beilen. Het eerste concert werd verzorgd door Martin Groenewold. Feike Asma zal werken spelen Jan Zwart, Joh. Seb. Bach. Joh. Krebs, M. Chr. Festing, A. Guilmant,* M. E Bossi, Gordon Young, Chr. Widor en van hemzelf. De serie in Beilen wordt donderdaga-" vond 8 augustus besloten door Roelof1, J. J. Hartholt uit Boerakker, de orga-J nist van de hervormde kerk in Roden/

Nieuwe Leidsche Courant | 1974 | | pagina 4