Verontrusten roepen op tot scheiding in gereformeerde kerken i ilmlidi Kerk in de wereld Personalia dr. r. b. Evenhuis vandaag 75 jaar Vandaag Trouw Kwartet Vluchtelingen in nuntiatuur Chili Moslimraad in Europa Discriminatie vrouw in kerk duurt voort k< Nieuwe boeket "1 TROUW /KWARTET DINSDAG 30 JULI 1974 KERK /BINNENLAND T2RO Aanleiding: behandeling van zaak-Wiersinga in synode UTRECHT De vereniging 'Schrift en Getuigenis'een organisatie van mensen, die verontrust zijn over de gang van zaken binnen de gereformeerde kerken roept plaatselijke gemeentes op openlijk positie te kiezen tegen het beleid van de gereformeerde synode. 'Weer dwalende herders van de kansel en uit het catechisatielokaal', zegt de vereniging in een verklaring, die vandaag verschijnt in het blad Waarheid en Eenheid. De oproep wil dat in gemeentes waar 'geen schriftuurlijke prediking en ge meenteleven meer is' voorlopig nood- gemeentes gevormd worden, waarin de ambten worden Ingesteld en de sacramenten kunnen worden bediend. De vereniging wil dat deze noodge- meentes zich organiseren via een ker- kenconfontie. Eli-houding Wiersinga (zoals eertijds ten aanzien van anderen) geen maatregelen geno men zijn, zodat deze dwalende her der (s) ten volle zijn (hun) ambt mo gen blijven uitoefenen. 'Het Woord van God is levend en krachtig en scherper dan enig twee snijdend zwaard en het dringt door, zo diep, dat het vaneen scheidt en schift overleggingen en gedachten des har- PerSDectl6l ten' (Hebr. 4 12). vormen, waarin de ambten worden ingesteld en de sacramenten kunnen worden bediend. Daarbij zal het nood zakelijk zijn dat er een voorlopige vorm komt van kontakt (via een ker- ken-conjerentie) tussen de gemeenten bedoeld onder punt a en de te vor men noodgemeenten. De reden, die de vereniging Schrift en Getuigenis aanvoert voor de op roep is gelegen in do scheiding tussen wat de generale synode van de gere formeerde kerken beweegt en uit spreekt en die kerkleden, die niets liever willen dan bij het woord van God te leven en de belijdenis in de kerk te handhaven. De aanleiding is de behandeling van de zaak tegen de Amsterdamse studentenpredikant dr. H. Wiersinga door de generale syno de, waarvan de vereniging zegt dat zij 'een Eli-houding' heeft aangenomen. Het blad Waarheid en Eenheid kon digt aan dat zij op 14-september in Rotterdam en Zwolle landelijke bij eenkomsten zal houden, waarvan het programma nog niet bekend is. In het blad wordt voorts aangekondigd dat te zijner tijd een kerkenconf eren tie zal worden bijeengeroepen om te overleggen hoe het verder moet met het kerkverband. De vereniging staat voor ogen om hier en daar, naar hervormd model 'buitengewone wijk- gemeenten' te stichten met eigen pre dikanten en saoramentsbediiening. De verklaring is gericht aan alle ge meenteleden en kerkeraden. Onder de titel 'Bezinning oproep perspec tief' luidt zij: Nu het hart van het evangelie de verzoening door onze Here Jezus Christus (2 Cor. 5 11 21, Hebr. 3 1, 10 23) in het geding is, had de generale synode geen Eli-houding mo gen aannemen! (1 Sam. 2 en 3; zie vooral 3 13). De geconstateerde scheiding is niet onze schuld. Wij zijn door be zwaarschriften, publicaties en gesprek ken met verschillende moderamina en commissies jaren lang bezig ge weest onze kerken en kerkelijke ver gaderingen terug, te roepen van dwaalwegen, maar door de slapheid en weinig geloofskracht van velen werden wü steeds duidelijker uitge sloten. Tot onze grote droefheid en ontstelte nis heeft men ons de geref. kerken ontroofd door ze om te turnen tot een dialoog-kerk van modaliteiten. De Gen. Synode is niet in staat of bereid gebleken, door een krachtig profetisch getuigenis dwaalleer van onze kansels uit de college- en cate chisatielokalen te weren Oproep Bezinning De vereniging Schrift en Getuigenis heeft zich in verschillende vergaderin gen ernstig en diepgaand bezonnen op de ontwikkelingen binnen de Geref. Kerken, met name op synodaal niveau gedurende de laatste jaren. Op grond van deze bezinning spreekt zij uit, dat haar steeds duidelijker is geworden dat de Here God ons op roept scheiding (geestelijk vooral) te constateren tussen wat de Gen. Syno de beweegt en uitspreekt en die kerk leden, die niets liever willen dan bij het Woord van God te leven en de belijdenis in de kerk te handhaven. Dit te meer nu ten aanzien van dr. Daarom gaat het nu om een geloof*- beslissing voor ambtsdragers en ge meenteleden over de levensvraag of deze situatie langer verdragen kan worden. We roepen op: a. die Geref. Kerken, die plaatselijk nog serieus trachten gemeente van Jezus Christus te zijn en naar Schrift en Belijdenis leven, openlijk positie te kiezen tegen het beleid van de Gen. Synode en, zoals dat duidelijk geworden is in de besluiten ten aan zien van Kuitert, Wiersinga e.a. en in vele andere zaken. Weer dwalende herders van de kan sels en uit het catechisatielokaal! b. de kerkeraadsleden en gemeentele den in die Geref. Kerken, waar geen Schriftuurlijke prediking en gemeen schapsleven meer is of waar men niet tot een duidelijke keuzebepaling komt, voorlopige noodgemeenten te UIT VAN LEZERS Zuid-Afrika (9) De heer L. J. de Boer heeft een en ander over Zuid-Afrika ge- schreven, waaruit blijkt dat hij vol komen onbekend is met dit land en de toestanden aldaar. 'Communist is een ieder die voor zijn medemens in nood opkomt'. Dan is de hele rege- ring van Zuid-Afrika communist, want in de laatste jaren is op het gebied van lonen, onderwijs, ziekenverzor ging geweldig veel voor de Bantoes gedaan. Let wel: door de blanke rege- ring! In geen enkel land in Zuid- Afrika wordt zoveel voor de Bantoes gedaan als in Zuid-Afrika. De bewo ners van de omliggende landen zijn beter ingelicht dan de heer De Boer. Vandaar dat ze met duizenden erheen komen. Laat de heer De Boer hun voorbeeld eens volgen. Den Haag dr. F. C. Domlnicus Zuid-Afrika (slot) Naar aanleiding van ingezonden stuk ken van Sieling en Van der Steen in Tr-Kw. van 24-7-74: 1. Voor een reis naar Zuid-Afrika is een visum nodig. Nederlanders die het niet onvoorwaar delijk eens zijn met het racistisch beleid van Zuid-Afrika, krijgen dit visum niet Ook als je een zwarte Nederlander bent, is het onmogelijk Zuid-Afrika te bezoeken als toerist; 2. Korte, duidelijk geschreven, liefst aan één kant getypte, brieven kunnen worden gestuurd naar: Secretaris Hoofdredactie Trouw/ Kwartet, Postbus 859, Amsterdam. Bij publikatle wordt de naam van de schrijver vermeld. De Rotterdammer Nieuwe Haagse Courant Nieuwe Leidse Courant Dordts Dagblad Uitgaven van B V. De Christe iike Pers Directie; Ing O. Postma, F. Diemer Hoofdredactie: J. Tammlnga. Hoofdkantoor: NZ Voor burgwal 280. Postbus 859, A'dam Telefoon 020 - 22 03 83. Postgiro: 26 92 74. Bank: Ned. Midd. Bank (rek nr 69 73 60 768). Gem giro X 500. Het gemiddeld jaarinkomen in Kenya bedraagt 75 dollar, het gemiddeld jaarinkomen van Afrikanen in de re servaten van Zuid-Afrika is 45 dollar; 3. Vanwefge de job-reservation mag een zwarte niet een geschoolde be trekking vervullen, ook al werkt hij duizend keer harder dan de blanke. Zijn loon wordt bepaald op grond van zijn huidskleur. Hoe donkerder, hoe minder men verdient; 4. De regering van Zuid-Afrika stimuleert stammenon- lusten. Overigens is Zuid-Afrika al lang gedetribaliseerd, raaa- de rege ring deelt toch de zwarten naar een stam in, ingevolge de verdeel- en heerspolitiek; 5. Door het systeem van de gescheiden ontwikkeling is de cri minaliteit in Zuid-Afrika bijzonder hoog. Afrikanen hebben de meeste kans om met de strafrechter in aanra king te komen, omdat voor hen veel meer wetten gemaakt zijn waarbij iets verboden wordt dan voor andere be volkingsgroepen in Zuid-Afrika. Den Haag L. J. de Boer (Discussie gesloren, red.) Chauffeur In het artikeltje 'Kunstbisschop redde Makarios het leven* (24-7-1974) staat o.a.: de auto van de president die van het klooster naar Nicosia reed. en 'De auto werd door de Griekse nationale garde aangevallen en ver nield'. Mijn vraag: wat is er met de chauffeur gebeurd? U schrijft daar geen woord over. Toch is of was hij ook een mens. Of bestuurde de kunst- bisschop de auto? Nijmegen Pieter-Paul van Laake (Naschrift: omtrent de chauffeur heb ben dc internationale persbureaus waaraan wij het bericht ontleenden, ons niets gemeld.) PTT-tarieven De PTT verhoogt haar tarieven. Afge zien van de vraag of het nodig is dat dit staatsbedrijf een winst maakt van ruim 400 miljoen gulden per jaar, wil ik op het volgende wijzen. Staatssecre taris dr. M. van Huiten zed dat deze prijsverhogingen leiden tot een groter* uitgave aan postzegels van zes gulden per jaar gemiddeld per gezin. Maar hij vergeet erbij te vermelden dat dd prijsverhoging van 30 procent voor periodieken en 15 procent voor dag en weekbladen óók op de gezinnen verhaald gaat worden. Veel verenigin gen die maandbladen uitgeven zullen door de tariefsverhogingen noodge dwongen hun contributies moeten verhogen en de abonnementsprijs van tijdschriften en periodieken zal onge twijfeld ook omhoóg moeten. Gezien de helaas grote verdeeldheid van de Geref. Gezindte, is het ons steeds duidelijker geworden dat wij zullen moeten komen tot één Refor matorische Kerk, waarvan ieder lid zal kunnen zijn, die in oprechtheid begeert te leven naar de geboden van de Here onze God. Wij zijn dankbaar, dat er allerlei gesprekken op gang komen (zijn gekomen) tussen de broeders van de verschillende kerken uit de Geref. Gezindte! Wij verlangen naar en bidden om een waarachtig Reformatorische Kerk die in de ontstellende geestelijke en ethi sche verwarring van onze tijd door een duidelijke Evangelie verkondiging naar de Schriften weer de weg zal mogen wijzen op ieder terrein van het leven, zodat er ook voor de jeugd het perspektief is van een Kerk, die concreet en enthousiast het Evangelie uitdraagt in woord en daad. Wij bidden de Heilige Geest ons te bezielen en te leiden. Het vuur van geloof, hoop en liefde moge weer ah een brandende fakkel stralen in de donkerheid. Allereerst in een weer levende kerk en vandaaruit in Evan gelisatie en Zending ten dienste van de wereld. Onze verwachting is daarbij gevestigd op Gods trouw, op Zijn onoverwinne lijke krachten in onze Here Jezus Christus. Namens 'Schrift en Getuigenis' (gefuseerd 23 maart met 'Wadr- heid en Eenheid) Vereniging tot opbouw en bewaring van het Geref. leven. W. C. v. d~ Brink, voorz. H. M. Feith, secr. (von Weberstraat 40, Utrecht) Juli 1974 Burgemeester De heer A. P. Buijs te Zaandam is met ingang van 16 augustus benoemd tot burgemeester van Urk. De heer Buijs, die 49 jaar is, is sinds 1 januari raadslid van Zaan stad. Daarvoor was hij tien jaar wet houder van Zaandam. Hij is gerefor meerd en lid van de ARP. SANTIAGO (KNA) Opnieuw heb ben politieke vluchtelingen asiel ge zocht en gekregen op de apostolische nuntiatuur in Santiago. 23 politieke vluchtelingen meldden zich vorige week bij de nuntiatuur. De secretaris van de nuntius, Pietro Biggio, heeft donderdag een uitvoerig onderhoud gehad met de Chileense regering. Na langdurige onderhandelingen kreeg Biggio gedaan, dat de vluchtelingen mochten worden overgebracht naar een extra-territoriaal kamp voor poli tieke vluchtelingen. De Chileense priester-arbeider Santia go Mariano Puga Conoha, zoon van de voormalige Chileense ambassadeur in Washington zit onder arrest, waar schijnlijk onder de besohuldiging van 'staatsvijandaige activiteiten'. De pries ter heeft een brief achtergelaten voor de hulpbisschop van Santiago, mgr. Aritzia, die verantwoordelijk is voor de arbeiderswijk, waar de gevangen priester woont. In de brief vraagt hij de bisschop, dat hij in geval van arrestatie niet de voor priesbers voor behouden behandeling krijgt, maar eenzelfde behandeling als gewone po litieke gevangenen. LONDEN De wereldmoslimliga, het islamitisohe wereldcongres en het permanente islam-secretariaat in Djed- da hebben goedkeuring gehecht aan de vorming van een islam-raad voor Europa, die in Londen wordt geves tigd. De raad is het hoogste coördine rende en vertegenwoordigende islam- orgaan in Oost- en West-Europa en zal de islam in Europa bevorderen. Zij zal dat onder meer doen d oor literatuurverspreiding. Verder zal de raad zorg dragen voor het onderwijs aan kinderen van moslims in Europa. door ds. J. R. Wolfensberger AMSTERDAM Vandaag wordt dr. R. B. Evenhuis 75 jaar Van har te onze gelukwens! Ook voor mevrouw en de kinderen. Van geboorte is onze jarige een Groninger in hart en nieren. Maar voor heel de hervormde kerk werd hij een man van studie, van prediking en pas toraat. Theologisch interesseerde hij zich voor de kerk en het kerkelijke leven, maar vandaar uit ook voor de hele gemeenschap, het volk, in samenle ving en maatschappij, in politiek en cultuur. Gepromoveerd op de Duitse theoloog Bengel, de uitlegger van het Nieuwe Testament de man die zich ook speciaal bezig hield met de 'laat ste dingen' en daarbij in conflict kwam met sectarische stromingen bin nen en buiten de kerk. Persoonlijk kwam ik met dr. Even huis in aanraking omstreeks 1929, toen in de hervormde kerk de bewe gingen van kerkherste! en kerkop bouw aan het opkomen waren. Even huis werd <je secretatis van het Ne derlands Hervormd verbond tot kerk- herstel en bleek in de praktijk een geoefend schrijver en een gewenst spreker. Met een scherpe pen in een heldere stijl en in een animerende betoogtrant. De hele ontwikkeling van de her vormde kerk in de twintig, dertig jaren die toen volgden, is niet te denken zonder deze in 1929 begonnen actie tot kerkherstel. De ogen van onze jarige beginnen nog te glinste ren als hij over die tijd en over die beweging gaat vertellen. Met de Inzet van zijn gehele persoon en zijn gaven was hij daarin bezig. Eigentijds Hij diende achtereenvolgens de evan gelisatie in Winschoten (1924) de ge meente te Noordhorn (1928), Zaandam oost (1931), Scheveningen (1935), Amsterdam (1947). Prediking en pas toraat, dat waren en zijn de pijlers van het werk van een dominee. Even huis heeft zich altijd nauwgezet met de uitleg bezig gehouden en zo is hij ook eigentijds met de toepassing zijn gang gegaan, zo concreet mogelijk. Op gevaar af, dat hij eens de plank zou misslaan. Het Woord moet tot in het hart en tot in het praktische leven- doordringen. Nauwgezet heeft de jubilaris ook het pastoraat in engere zin, het thuisbe- zoek en het ziekenbezoek naar zijn vermogen gediend. Iedereen kan we ten, dat onze wijkgemeenten van dien aard zijn, in omvang en in differenti atie, dat alleen een weloverwogen werkverdeling van alle kerkeraadsle den hier iets kan bereiken. Tot zijn en onze spijt moest dr. Evenhuis vervroegd emeritaat vragen, wegens Dr. R. B. Eve-nhuis toenemende doofheid. Dat was een lichamelijk en geestelijk spannende tijd. Maar de jarige heeft nadien alweer vijftien jaar gewerkt aan een beschrij ving van het leven van de hervormde gemeente te Amsterdam, ofjder de titel: 'Ook dit was Amsterdam'.-Drie kloeke delen zijn verschenen en als de jarige zijn wens ontvangt, dan volgen er nog twee; interessante his toriebeschrijvingen over dc kerk der hefvorming, eerst in de Gouden Eeuw - (twee delen) en dan in de tweede helft van de zeventiende eeuw het laatste onder het motto: 'Nabloei en inzinking'. Met een opdracht van deel één aan mevrouw Evenhuis, van deel twee voor de kinderen Evenhuis en van deel drie aan de nagedachtenis van de overleden hoogleraren Kooiman en Smitskamp. Naast deze historische studiën is onze jarige nog steeds in staat, in de dienst van het Woord vóór te gaan. Verleden zondag in dé Bethelkerk en aanstaande zondag 4 augustus 10.30 uur in dé Westerkerk. Wij wensen hem toe de voortgang en voltooiing van zijn historisch-theologi- sche arbeid en nog jaren dienst in de prediking van het evangelie. WAAR WIJ OP UIT ZIJN Niemand zal kunnen ontkennen wij allemaal ergens op uit zijn uitdrukking is hierom zo sprei omdat er een soort beweging in Je ziet iemand, lichtelijk gebogei voor zich uit spiedend omgaan. H ergens op uit. Soms kunnen dat bije dingen zijn. Een bepaalde vi meiwoede kan een mens gehee beslag nemen en al zijn gedac vervullen. Hij is uit op.postze boeken, prenten, munten, vroui mannen, sensatie, geld, alleen i dom geld (het minste van alles tot nu toe opgenoemd Is, hoe beg ook). Een mens kan ook uit zijn iets dat hem opgedrongen is. heeft honger en nog maar één b vervult al z'n voorstellingen: brood, leven. Of hij moet vluc voer geweld dat hem op de hielen hij is uit op veiligheid, ergens plek om rustig zichzelf te zijn, Zoon des mensen had nieits waar het hoofd neer kon leggen. Dat iets. Eén van Jacques Rigauts ged ten luidt: 'Ik ben een mens die e uit is om niet te sterven'. Wan wij de grens van onze mogelijkhi bereikt hebben zijn wij mensen neigd andere mogelijkheden aai boren, b.v. in het gebed. Er mo nog verlengingen mogelijk zijn wat onze handen aankunnen en voeten kunnen bereiken. En wij beren ons daarvan te voorzien in gebed. De Duitse exegeet Schla noemt dat 'das Allgewalt' van begeerten. In de eerste beden van Onze vader hoort hij een correcth die begeerten. God is er nook nog is een Naam, een Wil, een Rijk, -. voerrang hebben. Die de verstikke overmacht van onze begeerten te ven- gaan. Die ons kunnen bevrlj van het alleen maar uit zijn o niet te sterveru. Er is een Naam, voor deze werkelijkheid staat om geroepen te worden. Er is een 1 waarheen alles Wïrdeert,-£rTS een die volvoerd moet dórden wil bestaan ooit zin hebbeiKjJsp om in stilte te ovenvegen„-m han te nemen en heen en weeritè'V'- len: waar ben ik op uit? Kfl door Aldert Schipper Kosmos en Oekumene wijdt een dubbelnummer aan de plaats van de vrouw in de kerk. Daaruit dit citaat van drs. Maria de Groot, predikante van de Kloosterkerk in Den Haag: Intussen duurt de openlijke en ver borgen diskrimlnatie van de vróuw voort en veel strijd om gelijke rech ten is er in de kerken niet te bespeu- ren. Dat zal wel komen doordat de diskriminatie van de vrouw in de ruimte van de kerk theologisch gefun deerd is. Wij zijn als vrouwen voor Gods aangezicht zo lang op onze plaats gezet, dat degenen die zich er nog thuis voelen het wel haast als heiligschennis moeten ervaren om mee ruimte voor zichzelf te verove ren. Zelf zie ik ook weinig heil in een kerkelijke emancipatiebeweging van de vrouw. Laten we ons maar Tn de samenleving opstellen als bevrijde mensen; daaraan hebben we onze han den vol. Door dat te doen helpen we mee aan de emancipatie van de ge meente van Christus in de wereld var vandaag. Verborgen diskriminatie: de vrouwen die moeten uitblinken om een funktie te bekleden die een leger van middel matige mannen voor haar heeft ver vuld. De vooroordelen jegens haar ongehuwde staat, ook als ze die zelf heeft gekozen om meer beschikbaar te zijn. Het verwachtingspatroon ten aanzien van haar, dat ze de rol van hem zal spelen en het nalaten van de moeite om als gemeente zo kreatief tc worden dat ze als vrouw in het ambt kan staan. De manipulatie van de vrouw begint als de openlijke diskri minatie is opgeheven. Ze wordt ge duwd in de rol van de man, of in de rol van de vrouw tegenover de man. Samen met hem en aan hem gelijk waardig een nieuwe rolverdeling zoe ken wordt 'zelfs bij de gratie Gods niet mogelijk gemaakt. Vormt zij daarvoor toch weer te veel een be dreiging voor de man die als éénoog in het land van de blinden koning was? Ach nee, de hemel zal niet op aarde komen als de vrouwen eens wat meer konden regeren, in plaats van altijd in de dienstverlenende rol te worden gestopt Wel zal bijvoorbeeld het pro fiel van de kerk veranderen als zij er bij zou komen ais gelijkwaardige. Het gezicht van de kerk zou verande-en, en haar opstelling en haar tred in de tijd. Anders zou het worden! Ook beter? In die zin beter, dat de meer derheid van de kerkelijke gemeen schap verlossing zou ervaren die haar eeuwen lang is aangezegd. Ze zou het ervaren in ontspanning en zelfver trouwen, in ontwikkeling en levens kracht. Ze zou verlost worden van de sterotiepen die haar vertekenen. Ze zou groeien van de troost naar de gerechtigheid en een bron van inspi- NED. HERVORMDE KERK Bedankt voor Katwijk aan Zee: M v.d. Akker te Stellendam. GEREF. GEM. IN NED. Bedankt voor Gouda: A. Win! Veenendaal. BAPT. GEMEENTE Breoepen te Amsterdam Noord erij Harlingen: P. Jager te Nieuw We dinge die voor beide beroepen dankte. et i a 4 Een willekeurige plaat van de wereldraad van kerke n toont, dat ook deze overwegend een mannelijke aangelegenheid is. (Op deze foto uit 1973 van links naar rechts patriarch German, Potter, Blake en Tho mas). Den Haag ratie kunnen zijn in de samenleving, die ook van lief-dadigheid wil raken A. Fraantje tot rechtschapenheid. Anders is de opvatting van ds. Douwe van Dijk in de (vrijgemaakt) Gerefor meerde Kerkbode voor Groningen. Friesland en Drenthe. 'Ik geloof, dat in de meeste gevallen, waarin het huwelijk verkeerd loopt, dit zijn oorzaak hierin heeft, dat de man tekort schiet in liefde, of dat de vrouw de belofte van onderdanigheid aan haar man niet nakomt. Dat is een ding waar heel vaak grapjes over worden gemaakt. Schertsenderwijs wordt dan gezegd: 'Daar heeft de vrouw de broek aan', of: 'De man tit onder de pantoffel'; en dan wordt er gelachen. Dat is niet goed. Het geldt hier een ernstige zaak, waar de Schrift met nadruk op wijst, als op een eis der Heeren. Onderdanig zijn, gehoorzaam zijn, be tekent, dat de vrouw inderdaad, als het er op aankomt, de man erkent als 'Hoofd van het gezin'. In alle gewich tige dingen, waarin een beslissing zal moeten worden genomen, heeft de vrouw zich ten slotte te buigen voor de wil van haar man. Natuurlijk zal de man zijn wil niet mogen doorzet ten zonder overleg met zijn vrouw. Samen zullen zij de dingen moeten bespreken en trachten tot éénheid van inzicht te komen. Maar als dat niet gelukt, zal aan het eind de wil van de man de doorslag moeten ge ven. Dat zal de vrouw hebben te aanvaarden. Ik noem maar enkele voorbeelden. Als het gaat over do plaats, waar men zal wonen, over de opvoeding van de kinderen, over de Kerk, waar men zich bij zal voegen, over gebed en Schriftlezing in het gezinsleven, over de vrienden, met wie men zal omgaan, ook over zaken in de huishouding, die grote uitgaven vragen; in één woord over alle zaken, die het karakter, de richting van het gezinsleven bepalen is het laatste woord aan de man; bij is, als hoofd van het gezin daarvoor verantwoor ding schuldig aan de Heere. Hulpkrachten Dr. J. M. R. Diermanse heeft er bezwaar tegen, dat gemeenten die te klein geworden zijn om een eigen predikant te hebben, in plaats van samen een dominee te beroepen, lie ver een 'hulpkracht' nemen. (In het laatste jaarboek van de gereformeerde kerken telden we er al 24, waarvan 16 in Friesland en Groningen.) In de (gereformeerde) Friese Kerkbode schrijft dr. Diermanse: Op de kansel zal deze 'hulpkracht' die onvoldoende theologisch is geschoold zijn kracht zoeken in stichtelijke alge meenheden, kreten naar het hart van Jeruzalem en eerbetuigingen aan alle vormen van verontrusting. Hij zal niet in staat blijken wekelijk té pre ken uit de diepte van de ganse Schrift. Dc prediking verschraalt, ver armt dientengevolge op een wanhopi ge wijze. Gods Woord verkondigen in deze tijd is wat anders dan een 'stich telijk woord' spreken, waarbij dan waarschijnlijk steeds dezelfde snaar getokkeld wordt. De 'breedte, lengte, hoogte en diepte' van Efeze 3:19 zul len hier ontbreken. Ik zeg dit niet vanuit denkbeeldige grote hoogte neerkijkend, maar juist omdat ik zelf wekelijks de last van de prediking heb te torsten, waarvoor naar mijn overtuiging een diepe en zo ruim mogedijke theologische vorming on ontbeerlijk is. Beseffen wij anders wel wat wij eigenlijk aan het doen zijn op de kansel en in b.v. het catechisatielokaal alsmede in een wer kelijk gericht, echt pastoraal gesprek? Vuurproef De onafhankelijkheid van Suriname kan een vuurproef worden voor de zending, schrijft Joh. van der Veer in De Sunname-zendlng (van de evange lische broedergemeente): Vergeet het Nederlandse volk Surina me als het eenmaal zelfstandig is of blijft het een broederlijke verbonden heid tonen? Verdwijnt Suriname uit het vizier en wijkt meteen ook de liefde voor land en volk? Of blijft het Nederlandse volk de kerk en de zen ding in Suriname trouw, zoals ouders hun kind, dat volwassen is geworden en uit huis gaat, trouw blijven? Ne derland zou de vuurproef niet door staan wanneer dit laa ste niet het geval zou zijn. Juist nu heeft de kerk in Suriname, die voor een zware taak staat, de band met de christenen in Nederland meer dan nodig, een broe derband. die over politieke grenzen heen reikt, steun verleent en moed geeft. En dan zal men zien, dat met de groei van Suriname tot zelfstandig heid ook de kerk impulsen krijgt om waar te maken wat zij vil zijn: zelf standig en volwassen. Niet eenzaam, omdat zij niet alleen wordt gela ten... Maatstaf, juli 1974: De Arbeidi 7,50. Het mooiste in dit ni dat ails altijd volstaat miek"vërh: •gedichten en (zeer matige) liten journalistiek, zijn de^, korte verb van de Braziliaan 'Dalton Trevi Venhalen over dronkenschap, trouw, doodr. eten en het uiterlijk i (vaak erg dikke) mensen: kortom i les wat het leven voor sommige mi sen aan narigheid in petto heeft. verhalen van Trevisan zijn niet kend in ons land, binnenkort bij Meulenhoff die erg veel doet Zuidamerikaanse lietratuur, een halenbundel uit. Dc Nederlandse ministers van Buil landse Zaken 1813-1900, Jurriaanse. Mejuffrouw heeft indertijd als archivaris ministerie van Buitenlandse een portrettengalerij van samengesteld. Uitg. Leopold, D Haag. 459 blz - 32.50. Genotzucht, de hersenen als lust- onlustcentra, door H. J. Campb Uitg. Gottmer, Haarlem, 226 bl ƒ17,50. Kleine ethiek van de inkomensver ling, door prof. dr. P. J. Rose Abbing. Dit boek bevat een verko weergave van de uitgebreide 'Eth van de inkomensverdeling', waar prof. J. Tinbergen een voorwoi schreef. Uitg. Kluwer, Deventer, blz - ƒ24.50. 1000 calorlcënboek, lekker eten toah vermageren, door B. Buur] Uitg. Luitingh, Laren 120 blz ƒ18,90. Dc Chinese revolutie, door L. Mitc son. In dit boek, in de eerste pla bedoeld voor jongeren, beschrijft L Mitchison dc culturele revolutie het huidige bewind vanuit de histc sche achtergrond, zoals de ineenst ting van het keizerrijk, het ontsta van de republiek en de factoren i hebben geleid tot de overwinning de communisten in 1949. Uitg. L pold. Den Haag. 121 blz - 16.90. De ruige Biesbosch door C. Baardml e.a. 3e druk. Uite. Voorhoeve, D Haag. 102 blz tekst en vele foto Prijs ƒ37.90. In de Salamander-reeks van u' geverij Querido zijn de volgenj deeltjes verschenen: Kinderland, A.! d. Leeuw (7e druk 189 blz); B kwijlen van de duivel, door J. Cori zar (2e druk; 190 blz); Strafhok, Vianen (2c druk; 219 blz); Het boek van Malte Lourlds Brigge, di R. M. Rilke (4e druk; 188 blz); vege lijf, E. Caldwell (2e druk; blz) Een gast In uw huis, door Corsari (4e druk; 189 blz) en Lee wen hongeren in Napels, door J. B bricius (6e druk; 177 blz.). Prijs p deel ƒ4.25. Modellen voor radikale demokratil ring, door R. Schwendter. Uitg. Bod te Meppel in de serie strategie I teorie en praktijk. Uitg. Nelissfl Bloemen daal; 136 blz - 12.90,

Nieuwe Leidsche Courant | 1974 | | pagina 2