Kalveren met kwik besmet Terschelling nog op zoek naar dader van moord ABN introduceert nieuw spaardeposito de ABN Vader en zoon met auto verongelukt 11 9% - 8% T/z-9% een goede grote bank Commentaar Grondstof voor plaksel in voer gedaan - 'iet wederzijds (1) JHiet wederzijds (2) 3 Schaarse energie Geen gevaar, zegt ministerie Protest: jager onder schuim Meisje (4) ernstig aangerand tijdens ziekenhuis-bezoek Den Uyl sprak met minister Soares op Portugese camping Algemene Bank Nederland Met ingang van 1 augustus 1974 worden de spaarmogelykheden by de ABN uitgebreid met De rente van de volgende spaarvormen wordt per 1 augustus 1974 verhoogd: De andere spaarmogelykheden zijn: Veel slachtoffers van verkeer K4i t>liW/KWARTET MAANDAG 29 JULI 1974 BINNENLWD T3 K5 ADVERTENTIE i Nederlandse regering ziet geen Surinamers en Antillianen te |etten ons land binnen te komen, lien de bepalingen van het Statuut ir het Nederlanderschap én het ver- ig van Rome over de rechten van mens. Dat is het door de feiten licteerde standpunt van het kabinet- Uyl, zoals onlangs in de Eerste sr is uiteengezet door minister Gaay Fortmann. d<^ze bepalingen gelden echter niet lezederzijds. Een (Europese) Nederlan- enf, die Suriname of de Antillen bin- ^er ikomt, moet de douane-autoriteiten Tij6, tellen wat hij of zij komt doen en lang men denkt te blijven, wat bij wordt gecontroleerd. Voor •a+{itiging, zonder eigen middelen van ij taan. is een werkvergunning nodig, mi, t ontbreken van wederkerigheid Ser kt nogal eens misverstand en irrita- J In feite is het principieel gezien ook geA ongewenste situatie, temeer daar oj betreffende bepalingen nogal eens lekeurig worden uitgelegd. kasfct ondervond bijvoorbeeld een paar r geleden de Surinaamse dichter »bru. die een uitnodiging had om op Antillen een aantal lezingen te 5 uden, maar nooit verder is gekomen vl n het vliegveld van Willemstad. De van Willemstad (op 3 mei 69) lag dc Antilliaanse autoriteiten g vers in bet geheugen en het revo- tionaire sentiment en de charismati- t»e gave van Dobru kennend, wei- [rden zij de bezitter van de Neder- ndse nationaliteit Dobru binnen te ten. Met handboeien om zelfs moest bbru terugvliegen. ""bch kan men louter en alleen jaktisch gezien wel begrip hebben por het feit dat de Surinaamse en de —Antilliaanse overheid deze bepalingen Lndhaven. Daarbij dient men vooral I het oog te houden, dat deze bepa- 7.2igen niet zijn opgesteld door de 8 "lurinaamse en Antilliaanse overheid, voojaar uit de jaren dertig dateren en üets overblijfselen zijn van het onver- aa J ilste koloniale tijdperk. die bepalingen werden opgesteld, adden ze in de eerste plaats tot doel de 1(110 wakke Surinaamse economie (zwak m innen een toch al zeer zwakke wereld- cht conomie, het waren de crisisjaren) (S; beschermen tegen een dreigende Devloed van Nederlandse werklozen, n?Jie op de bonnefooi naar Suriname V05ouden gaan. De economie van Sun- had dat niet kunnen verdragen, ïuropese Nederlanders zouden boven- ien door het simpele feit van hun lederlandcr-zijn de Surinaamse arbei ders in een onmogelijke concurrentie- 1 J ositie hebben gebracht. dHet is duidelijk dat dit argument op ogenblik nog steeds onverkort oor Suriname en de Antillen opgaat. 'ïanMisschien meer nog dan in de jaren lertig is nu Surinamisering en Antilli- °r'nisering van de plaatselijke econo- i5.o nieën principicl" noodzaak. En gaar oor is het praktisch gewenst dat de Nederlanders, waar het maar even (g 4 nogelijk is. thuis blijven. Je oliemaatschappijen gaan weer ad- J" rerteren. Niet zo dol als vorig jaar deze tijd. toen wij werden opgeroe- pen agressief te rijden door één of inder wild beest in de tank te stop- 90|>en. maar toch ook niet zo terughou- da®dend als in de tijden van de energie- :risis, toen alle oliemaatschappijen el- d kaar vonden met oproepen om toe 111 alsjeblieft zuinig te doen met die aardolieprodukten. Het ligt er nu een beetje tussen in. De bedoeling van de nieuwe ^advertentiecampagne za' trouwens zijn de gebruikers weer merkbewust te maken de naam van het merk -^bekendheid te geven. Daar is niets op tegen noch uit net oogpunt van de maatschappijen, noch uit dat van de gebruikers. Maar er is natuurlijk ook niets op tegen de cam pagne yoor een merknaam (en het gaat vooral om het noemen van die naam) tegelijk te gebruiken voor een pleidooi om zuinig om te springen met de produkten van dit-of-dat merk. Want wat er ook veranderd is sinds de sombere dagen van de energiecri sis. nog maar net een paar maanden geleden: het is nog steeds verstandig benzine en aardgas te behandelen als schaarse en kostbare produkten. Van een verslaggever DEN HAiAG In de afgelopen twee maanden zijn in Nederland ongeveer dertigduizend kalveren met kwik besmet. Door een fout bij de verzending van een Utrechts importbedrijf is aan de kalvermelk- fabriek Trouw en Co te Putten een ingrediënt geleverd, dat kwik bevat. Inmiddels zijn alle besmette produkten, waarin liet ingrediënt verwerkt is, weer ingezameld en zijn alle voorzorgsmaatregelen ter bescherming van de volksgezondheid getroffen. De firma Trouw en Co exporteerde het produkt ook naar Italië en in geringere hoeveelheid naar Frankrijk. Behalve aan Nederlandse mengvoed- derbedrijven is het verkeerde produkt ook aan bedrijven in België en Dene marken verkocht. Alle betrokken au toriteiten in die landen zijn ingelicht. Stappen zijn ondernomen om het pro dukt ook daar te achterhalen. De directeur van de Nederlandse Vee- artsenijkundige Dienst, drs. H. A. van den Berg, is naar Rome vertrokken om daar de zaak met de Italiaanse autoriteiten te bespreken en te trach ten maatregelen tegen de invoer van Nederlandsè kalfsvlees en Nederland se kalvermelk te voorkomen. Enkele tientallen door de kwikbe smetting ziek geworden of gestorven kalveren zijn inmiddels vernietigd. In het slachthuis van Aalten (Gld.) wor den organen van de besmette dieren waarin het kwik zich kaii ophopen, als lever en nieren, vernietigd. Het ministerie van landbouw in Den Haag meent, dat het door deze maatregelen vrijwel uitgesloten is, dat be vlees de consument r\og bereikt. Vlees van de kalveren, die het be smette voer gegeten hebben, is in de afgelopen week door het Rijksinsti tuut van de volksgezondheid in sa menwerking met het Centraal Insti tuut Voedingsmoduleonderzoek TNO en het Rijkszuivelstation onderzocht. Vastgesteld kon worden, dat het ge halte van kwik in deze monsters vele malen lager is, dan het door de deskundigen van de wereldgezond heidsorganisatie en de wereldvoedsel organisatie vastgesteld nog toelaatba re geachte niveau. Volgens het minis terie van sociale zaken en volksge zondheid kan het vlees daarom voor consumptie worden vrijgegeven. Bij het Utrechtse bedrijf is een uit Engeland afkomstig op zetmeel geba seerd produkt, dat kan dienen als bestanddeel van kunstkalvermelk, ver wisseld met een grondstof voor be- hangersstijfsel. De twee produkten verschillen alleen, doordat er aan de grondstof voor behangersstijfsel een schimmelbestrij dingsmiddel is toegevoegd, waarin kwik zit. Dit laatste produkt is door dat de verpakking van en de kenteke nen op beide produkten gelijk zijn, verwisseld. De verwisseling is daardoor in Putten en tijdlang niet opgemerkt. Tussen 28 mei en 12 juli is de kwik bevattende kunstkalvermelk van Trouw en Co afgeleverd aan de eigen kalverenmes- terij en aan kalvermesters in Neder land en Italië, waar Trouw in Verona een dochteronderneming heeft. Via Italiaanse importeurs is het produkt ook rechtstreeks uit Nederland be trokken. Laag kwikgehalte De kunstkalvermelk bevatte niet veel kwik. In die melk komt maar 2.5 procent van het zetmeelprodukt voor en in dat zetmeelprodukt is het kwik gehalte ook maar gering. De kalver mesters die zich, van geen kwaad bewust, hun dieren het kwikhoudende spul gaven, hebben ook niet uitslui tend daarmee gevoerd. Globaal kan men volgens het ministerie van land bouw zeggen, dat de dieren voor veer tig procent besmet en voor zestig procent goed voer hebben gekregen. In de periode van 28 mei-12 juli zijn meldingen over enige tientallen zieke kalveren binnengekomen, waarvan er enkele zijn gestorven. Direct daarop begon een uitgebreid onderzoek, waar aan ondermeer Trouw zelf, het Cen traal Diergeneeskundig Instituut en de diergeneeskundige faculteit van de Rijksuniversiteit in Utrecht deelna men. De twaalfde juli kwam men er achter, dat het schimmelbestrijdings middel oorzaak van de vergiftiging was. Diezelfde dag werd de aflevering van het bsmette voer stopgezet. Het van het besmette voer stopgezet. Het voer ligt nu weer opgeslagen in de fabriek in Putten, in afwachting van een beslissing over de uiteindelijke bestemming. Uit protest tegen de mogelijke komst van een squadron straaljagers van Eind hoven naar Gilze-Rijen hebben ruim tweehonderd inwoners van de kerkdorpen Huiten en Molenschot zaterdag een voor de hoofdingang van de vliegbasis staande Neptune onder schuim gespoten. De operatie 'luchtbel', zoals de demon stranten hem noemden, verlip vlekkeloos. Het vliegtuig wrd na enige tijd weer keurig schoon gespoten. Overigens is (volgens actieleider Bastiaansen) deze operatie 'luchtbel' een voorloper van de operatie 'poep', waaraan uitvoering gegeven zal worden indien de jagers écht naar Gilze-Rijen komen: de start banen zullen, zei hij, dan met gier en koeiemest worden bespoten. De plaat selijke overheid heeft al laten weten dat zij dat niet zal toestaan Bossen doorzocht - Belgen vrijgelaten Van een onzer verslaggeefsters TERSCHELLING Vijftig Tertschellingers hebben gisteren met de politie van het eiland, die na de moord op de acht-jarige Bas- tiaan Ellmer met ongeveer tien rechercheurs van de rijkspolitie uit Leeuwarden is versterkt, de bossen op het eiland doorzocht op zoek naar het steekwapen, waarmee het jongetje gedood is. Vooral de bossen rondom het zwembad, waar de moord gepleegd werd, zijn terdege uitgekamd, maar tevergeefs. Tot nu toe heeft men het wapen niet gevonden. Waarschuwing Een vertegenwoordiger van Trouw reisde naar Italië om de eigen afne mers en de provinciale veterinaire autoriteiten te waarschuwen. Spoedig volgde een officiële Nederlandse waar schuwing aan de nationale veterinaire autoriteiten in Italië, waar de inzame ling van het besmette voer inmiddels ook voltooid is. Volgens Italiaanse kranten zouden daar minstens twee honderd kalveren met ziekteverschijn selen gevonden zijn. Men waarschuw de de consumenten, dat kwik het zenuwstelsel aantast en dat wie van het besmette vlees eet, gevaar loopt in een psychiatrische inrichting te belanden. BUSSUM Naar pas in het weekein de is bekendgemaakt is donderdag het vierjarige meisje A. de N. uit Utrecht in een toilet van het Majellazieken- 1 huis in Bussum op zeer ernstige wijze aangerand Het kind is na ontdekking van de aanranding geopereerd. Zij maakt het op het ogenblik redelijk goed. Het meisje was met haar ouders in het ziekenhuis op bezoek, waar haar hé grootmoeder werd verpleegd. De ou- il ders hadden hun dochtertje een half <W uurtje in de hal achtergelaten. Zij moet toer. door een man naar het toilet zijn meegelokt, waar hij haar ati' aanrandde en mishandelde. De ouders uj ontdekten pas thuis in Utrecht, wat er met hun land was gebeurd. Zij hebben het toen direct onder dokters behandeling gesteld. Ook van de dad ér heeft men nog geen nader spoor, nadat tot tweemaal toe verdachten moesten worden vrijgela ten. omdat ze niets met de moord uitstaande bleken te hebben. Zater dagmiddag werden de twee eerder gearresteerde Belgen P. M. van Ch. uit Gent en E. G. C. uit St. Amands- berg vrijgelaten. Deze mannen waren vrijdagmiddag meegenomen naar het politiebureau omdat zij enigszins overeenkwamen met het signalement van de vermoedelijke dader. Uit een nauwkeurig onderzoek is gebleken, dat zij niets me* de zaak van doen hebben. Ook zaterdag is een inwoner van het eiland, wiens signalement overeenkomt met dat van de dader, aangehouden. Hij had echter een slui tend alibi en is na verhoor weer op vrije voeten gesteld. Signalement De politie beschikt bij de zoekactie over een signalement van de dader, dat gegeven is door het achtjarige vriendje van het vermoorde jongetje, Jan Bonne. Deze was bij de moord aanwezig, maar kon zich uit de greep van de dader losmaken en weghollen. Hij heeft een vrij goede beschrijving van de dader gegeven, dat nu blijkt overeen te komen met getuigenissen van mensen, die donderdagmiddag tussen vier en vijf uur een man in de buurt van het zwembad hebben ge zien. Tien mensen kwamen met de volgen de gegevens over het uiterlijk van de vermoedelijke dader: een jongeman tussep de twintig en dertig jaar. met een lang smal gelaat, een opkomende blonde snor, lichtblond, halflang haar met een scheiding en een pony, een lange spitse neus (een twaalfjarige getuige sprak van een 'heksenneus', lichtblauwe ogen (die volgens ver schillende getuigen een nogal doodse, nietszeggende blik hadden) en een stevige nek. Zijn kleding zou bestaan uit een lichtgekleurd jack van gladde stof met groene elastieke banden aan mouwen en taille en een donkerbrui ne strakke broek, die nogal slordig zit Nog op eiland? Het ziet er naar 'Ut, dat de dader nog op het eiland moet zijn, want onmid dellijk na ontdekking van het lichaam van de vermoorde jongen zijn de passagiersschepen, die onderweg wa ren naar het vasteland, teruggeroe pen. Alle passagiers zijn aan een onderzoek onderworpen. Later werden bij de haven van alle vertrekkende toeristen foto's gemaakt door de poli tie. Er verblijven op het eiland op het ogenblik zo'n 30.000 toeristen. Door middel van stencils zijn de ei landbewoners en de toeristen ge vraagd hun medewerking te verlenen aan de speuractie naar de dader en het moordwapen. Van een verslaggever LISSABON Minister-president Den Uyl, die met zijn vrouw en een van zijn dochters op kampeervakantie is in Portugal, heeft op de camping in Monsanto bij Lissabon, waar hij ver blijft, zaterdag een langdurige ont moeting gehad met de Portugese mi nister van buitenlandse zaken, Mario Soares. 'Wij hebben de dag doorge bracht met praten, maar weinig over politieke problemen', zei Den Uyl za terdagavond. 'Dit is niet het juiste ogenblik om over politiek te praten. Ik ben op vakantie. Mario en ik zijn vorig jaar goede vrienden geworden. Hij wordt in mijn land beschouwd als een symbool van de strijd vóór de democratie in Portugal.' Den Uyl, wie het bezoek aan Portugal bijzonder goed bevalt, zei dat Neder land bereid is bij te dragen aan een versnelde dekolonisatie van de Portu gese gebieden in Afrika. Hij twijfelde er niet aan dat het de eerlijke wens is van de regering en de politieke partijen om een waarachtig democra tisch bewind in Portugal te vestigen. De pogingen daartoe noemde hij 'in alle opzichten bemoedigend'. De familie' Den Uyl zal nog een week gaan logeren in Algarve, bij een van de zwagers van Soares. Vrijdag had Den Uyl al een onderhoud gehad met de Portugese premier Goncalvez. spaarvorm oud percentage nieuw percentage spaardeposito 5 jaar vast 10 spaardeposito 4 jaar vast 9 spaardeposito 3 jaar vast 8 spaardeposito met oplopende rente looptijd 2,3 of 4 jaar TA-9 spaardeposito 2 jaar vast TAV, spaardeposito met 24 maanden opzegging 7 spaardeposito met 12 maanden opzegging 6 spaardeposito met 6 maanden opzegging S'AV, spaardeposito met 3 maanden opzegging S'M spaarrekening 5 spaarboekje 5 Jeugdspaarboekje Zilvervloot 7 Spaar-Extra-Rekening 6 Van een verslaggever HAARLEMMBRMEER Bij een verkeersongeluk op rijkweg 6 tussen Haarlem en Hoofddorp zijn zaterdagavond de 45-jarige heer J. H. N. A. Hoogeduin uit Haarlem, chef van de technische dienst van het Hilton-hotel op Schiphol, en zijn rijf tien jarige zoon omgekomen. RITA 'O, dat is Tommy's kauwgom. Misschien kunnen we er nog iets van redden.' De heer Hoogeduin raakte volgens de politie tijdens een inhaalmanoeuvre met de wielen van zijn auto de mid denberm, waardoor hij de macht over het stuur verloor en tegen een recla mebord langs de weg botste. Beide inzittenden werden uit de auto geslin gerd en bleken bij aankomst in het ziekenhuis te Haarlem al te zijn over leden. BERGEN (NH) De achttienjarige Rinneke Berli uit Zaandam kwam om het leven toen zaterdagmorgen een duitse personenauto met jongelui in een bocht van de Herenweg in Bergen van de weg raakte en frontaal tegen boom reed. Rinneke's zestienjarige zusje Josefina en de achttienjarige Friedhelm Timmermann uit Keulen werden levensgevaarlijk gewond. Niet levensgevaarlijk maar wel ernstig ge wond werd de 21-jarige Heinz Müller uit MUllheim bij Keulen. WESTKAPELLE - De twintigjarige Hans Werner Müller uif het Duitse Herzogenrath is op de Zuidstraat in Westkapelle met zijn motorfiets uit de bocht gevlogen en tegen een ijze ren staat In het Bethesda-ziekenhuis ren hek gebotst, dat rond de vuurto- in Vlissingen is hij overleden. ENKHUIZEN - De negentienjarige J. H. Willems is omgekomen toen hij van zijn motor viel en tegen enkele bomen botste. Onder invloed DREMPT - De 22-jarige timmerman Th. J. M. van Haren uit Terborg is in de oost-Gelderse plaats Drempt met zijn auto tegen een boom gereden en op slag gedood. Volgens de politie was de jongeman onder invloed. Zijn medepassagier is in ernstige toestand naar het ziekenhuis gebracht, WIERINGERMEER - De 67-jange Evert J. Veenstra uit Amsterdam is omgekomen toen de auto, waarin hij naast de bestuurder zat, op rijksweg 7 bij Wognum tegen een landbouwtrek ker botste, waarvan de besuurder bij het oversteken van de rijksweg plotse ling linksaf sloeg. BEILEN - Het negenjarige jongetje Klaas Sanders uit Lievinge werd door een auto geschept toen het op zijn fiets plotseling naar links ging. In het Wilhelmina Gasthuis in Assen is hij spoedig overleden. TERNEUZEN - De 53-jarige P. J. de Kraker uit Hoek kwam zaterdagmid dag om toen hij bij hel per fiets oversteken van een kruispunt in Ter- neuzen door een auto geschept werd. Evenwicht verloren APPINGEDAM - De negentienjarige W. K. Groen uit Krewert is in Appin- gedam verongelukt toen hij bij het op de fiets stappen zijn evenwicht ver loor en onder de wielen van een passerende vrachtauto raakte. Hij was op slag dood. WEERSELO - De zestienjarige J. E. A. L. Vorgers uit Lonneker (gemeen te Enschede) werd gedood toen hij op zijn bromfiets op de provinciale weg in Weerselo twee fietsers wilde inha len en tegen een landbouwtrekker botste. ASSEN - De 79-jarige M. Seinen uit Diever vond de dood toen bij het Oranjekanaal in Beilen een personen auto met volle snelheid tegen een boom reed. De bestuurder van de auto werd gewond.

Nieuwe Leidsche Courant | 1974 | | pagina 5