Kabinet wil karakter van de grondwet niet wijzigen Tien vingers Boerderij afgebrand RTV-programma's Duitser dood gevonden Ontroerend Vrachtauto met lading op parkeerterrein uitgebrand Paul Brand Chirurg in India ft Even puzzelen Overvaller rooft tas met f 4600 TROOT/KWAJOTET MAANDAG 29 JULI 1974 BINNENLAND/RADIO-TV Regels van parlementaire democratie 'aan herwaardering onderwerpen' SMIDJE VERHOLEN Met het verschijnen van de Nota inzake het grondwetsherzieningsbeleid van het kabinet-Den Uyl, waaraan o.a. is toegevoegd een kritische notitie van de Kaad van State, is weer een stap gezet op de Invoering beperkt zeer lange weg die moet leiden tot een algehele grondwetsherziening. Sinds in 1966 een Proeve van een nieuwe grondwet werd gepubliceerd en in 1971 het Eindrapport van de Staatscommissie Cals/Donner verscheen is er naar aanleiding daarvan een zodanige stroom van commentaar, voorstellen en beschouwingen losgekomen, dat niet verwacht kon worden dat de kabinetsnota nog veel nieuws zou kunnen bieden. Dat is dan ook niet het geval. districtenstelsel Belangwekkend blijft echter de keuze die het kabinet uit de gedane voor stellen heeft gemaakt De vraag rijst of met name het voorgenomen beleid een keerpunt, een omwenteling op het gebied van de grondwetsopvatting betekent, en welke gevolgen de aange kondigde wijzigingen indien aan vaard zullen hebben voor ons tstaatsbestel. De Nota kan stellig als behoudend worden gekenmerkt voorzover het be treft de opvatting over aard en func tie van de grondwet die er uit spreekt. Aansluiting is gezocht bij de traditionele visie, inhoudende dat de grondwet slechts het formele kader voor de politieke wils- en besluitvor ming mag aangeven. Veel aandacht derhalve voor de inrichting van de staat: de verschillende staatsorganen, de wijze van hun totstandkoming en hun onderlinge verhooiding. Beklemtoond wordt dat de grondwet geen uitputtende regeling kan geven van de staatsorganisatie. Uitgangspunt is kennelijk dat het staatkundig le ven, de politiek, niet door de grond wet kan worden beheerstt. De grondwet dient echter wel de ontwikkeling in het politieke en maatschappelijke leven mogelijk te maken. Voorzover de huidige grond wet een beletsel bevat voor het geven van een passend antwoord op nu bestaande of in de toekomst te ver wachten problemen, dient dat beletsel te worden weggeruimd. Verreweg het gemakkelijkst kan dit gebeuren door de betreffende regelingen uit de grondwet te schrappen en de zaak aan de gewone wetgever ter regeling over te laten. Deze vorm van deconstrituti- onalisering wordt dan ook in de Nota veelvuldig aangetroffen. Afgewezen wordt derhalve door het kabinet zij het niet met zoveel woorden de opvatting dat een grondwet cok moet aangeven in welke richting het overheidsbeleid dient te gaan. Doeleinden van overheidsbeleid zal men dan ook in de herzienings- voorstellen slechts sporadisch tegenko- men. Dat het kabinet gekozen heeft voor de gebruikelijke grondwetsconceptie is begrijpelijk. Noch de Proeve noch het rapport van de Staatscommissie geven een andere richting aan. Het is ook de vraag of het in de grondwet vast leggen van aanwijzingen voor het overheidsbeleid voldoende effect kan sorteren. Niet over het hoofd mag worden gezien dat over die aanwijzin gen een grote mate van rverèenstem- ming moet bestaan; er is immers voor een grondwetswijziging een tweederde meerderheid in beide kamers van de sta ten-gen era al nodig. Welnu: als het betreft richtlijnen voor het overheids beleid waarover globaal een commu- Van een verslaggever VINKEL - In het Brabantse Vinkei is gisternacht een boerderij door brand geheel verwoest Het vee kon tijdig uit het brandende gebouw gehaald worden. De brandweerkorpsen van Ki6SSt6lS6l Nuland en Geffen zijn meer dan ne gen uur met het blussingswerk bezig geweest. Een schatting van de schade was gisteren nog onmogelijk. De eige naar is verzekerd. door prof. mr. P. J. Boukema, hoogleraar aan de Vrije Universiteit en lid van de Eerste Kamer voor de ARP nis opinio bestaat, wat is dan de zin van de grondwettelijke verankering daarvan? Bestaat bovendien niet het gevaar dat het overheidsbeleid te veel aan bandenwordt gelegd? Vormt het opnemen van politieke programma punten geen belemmering voor het passend reageren door de overheid op toekomstige problemen? Kortom: hoewel onder bepaalde om standigheden een meer programma tisch getinte grondwet een nuttige functie kan vervullen, acht ik het, mede gezien de bestaande politieke verhoudingen, verantwoord dat het kabinet geen verandering heeft willen brengen in het karakter van de huidi ge grondwet. Grondgedachten Het kabinet acht een algehele grond wetsherziening een urgente zaak. Als argument daarvoor wordt aangevoerd dat de parlementaire democratie bij ons de laatste jaren niet goed heeft gefunctioneerd en dat derhalve de daarvoor geldende regels 'aan een herwaardering moeten worden onder worpen'. Grondgedachten daarbij moe ten volgens de Nota zijn het bevorde ren van meer duidelijkheid in de politiek, van een meer overzichtelijke partijenstructuur, van parlementaire meerderheden en van het meer recht streeks betrekke n van de kiezer bij het staatkundig gebeuren. Het zijn bekende klanken die gevolgd worden door bekende voorstellen. Des ondanks een enkele kanttekening. Men meet zich realiseren dat ook al zouden meer politieke duidelijkheid en een meer overzichtelijke partijen- structuur op zichzelf nastrevenswaar dige doeleinden zijn, de mogelijkhe den om deze met behulp van rechtsre gels af te dwingen beperkt zijn. En zelfs al zou een regeling te ontwerpen zijn die bijvoorbeeld een 'meer over zichtelijke partijenstructuur* zou ople veren. dan nog moet gevraagd of elk middel daartoe aanvaardbaar is. Niet ondenkbaar is dat wat hier (b.v. in de partijenstructuur) aan duidelijkheid wordt verkregen, daar (bv. in de politieke programma's) aan onduide lijkheid als neveneffect moet worden geaccepteerd. Met andere woorden: er zijn meer waarden dan de in de nota beklemtoonde grondgedachten die in het oog moeten worden gehouden en men moet erkennen dat wetgeving sldchts een beperkte bijdrage tot het bereiken van de gewenste doelstellin gen kan leveren. ge kabinetsformaties, eindeloos touw trekken over programma en zetelver deling. De kiezer moet intussen af wachten wat er voor kabinet uit de hoed wordt getoverd; op programma en politieke samenstelling heeft hij geen doorslaggevende invloed kunnen uitoefenen. Voorgesteld wordt nu het kiesstelsel zo te wijziggen dat partijen worden gestimuleerd vóór de verkiezingen sa men te werken. De wijziging houdt in dat er afzonderlijke kiesgebieden ko men (10 15) waarin volgens het evenredigheidsbeginsel ten minste 10 kamerleden worden gekozen. Verschil met het huidige systeem is, dat de in één kiesgebied uitgebrachte stemmen alléén van invloed zijn op de verkie zing in dót kiesgebied. Afgeschaft wordt derhalve de mogelijkheid alle stemmen die in het land op én partij zijn uitgebracht op te tellen en op basis daarvan een uitslag te bereke nen. Gevolg: het wordt voor kleine partijen veel moeilijker een zetel te verwerven (kiesdrempel wordt ten minste 8 pet.). Verwacht werdt dan ook dat partijen zullen gaan samen werken om het verlies zoveel moge lijk te beperken. Met dit voorstel heeft het kabinet het advies van de Staatscommissie opge volgd. Misschien is dat de reden dat op de nadelen van het voorgestelde systeem nauwelijks wordt ingegaan. Erkend moet toch worden dat als gevolg van dat stelsel veel kleine partijen niet meer als zelfstandige politieke formatie in de Tweede Ka mer zullen kunnen terugkeren. Som mige zullen bereid zijn met grotere partijen samen te werken' (bv. PPR met PvdA), anderen kunnen menen zó'n aparte plaats in politiek Neder land in te nemen, dat een dergelijke samenwerking onaanvaardbaar is. Dat kan betekenen dat partijen die ge wend zijn een authentiek geluid te laten horen gedwongen worden een politiek nomadenbestaan te gaan lei den, met alle gevolgen van dien. Dat in het voorstel van het kabinet een 'voldoende te achten representativiteit ten aanzien van de verschillende poli tieke stremingen' ligt besloten, is een voor nadere toelichting vatbare bewe ring. Als bijdrage tot de discussie over de vraag of de voordelen van het nieuwe systeem de nadelen ervan zul len overtroffen, is de geciteerde zin- FFRDINAND snede echter te verwaarlozen. Zoals gezegd: er dient te worden afge wogen. Een enkel nadeel noemde ik al. Voordelen van het beperkte dis- trictenselsel kunnen ook worden ver wacht: samenwerking tussen partijen vóór de verkiezingen, snellere kabi netsformatie op grond van een duide lijker verkiezingscitslag. Zekerheid dat deze gevolgen inderdaad zullen optreden is er echter niet. Zelfs bij een duidelijke partijenstructuur als in Engeland laat de politieke situatie soms geen meerderheidskabinet toe. De indruk mag derhalve niet worden gewekt, dat door invoering van een beperkt districtenselsel de moeilijkhe den die zich vroeger voordeden bij de kabinetsformatie tot het verleden zul len behoren. Het kabinet is zich daar van bewust. Het werkwoord 'kunnen' wordt dan ook in de paragraaf over het districtenselsel in alle tijden ver vroegd. (Dit is het eerste deel van een be schouwing over de nota inzake de grondwetsherziening. In het tweede deel zal onder meer aandacht worden geschonken aan de voorstellen met betrekking tot de gekozen formateur). 84. Wij zijn het er natuurlijk alle maal wel over eens, dat dit een prima plan was van de dienaar Jodocus. Toen ons tweetal dan ook weer bene den was aangekomen, zei smidje Ver holen: 'Weet je wat je doet,Jodocus? We weten per slot van rekening niet wanneer die schurken weer uit hun verdoving bijkomen. Er moet dus snel gehandeld worden. Jij gaat nu het eerste de tuin in'Het slotpark zal mijnheer bedoelen, als ik zo vrij mag zijn', wees Jodocus de smid fijnt jes terecht. 'Goed, goed, goed, het slotpark dan', lachte de smid. 'Ga jij dus nu het allereerst het slotpark in en zoek de rol touw op. Gooi het uiteinde er van in je cel en laten we dan verder maar hopen, dat die Nosco niet te weten komt of ontdekken zal, dat er een dun vliegertouw van de toren naar jouw cel loopt. Dat zouden ze namelijk beslist erg verdacht vin den. 'Het is juist zoals mijnheer zegt', merkte Jodocus op. 'Ik zal het touw binnen mijn slaapcel brengen en vervolgens zal ik de juiste tijd raaien op het telefoontoestel, want mijn ou de uurwerkje staat natuurlijk al tij den stil'. 'Goed zo, Jodocus", prees de smid. 'Erg slim van je, dat je daaraan denkt, want alle klokken staan immers stil op twaalf uur. Ga maar gauw je gang, beste kerel, dan ga ik intussen eens kijken hoe je heer en meester het maakt'. Jodocus ging zich vol ijver kwijten van zijn nieuwe taak, terwijl de smid op zoek ging naar Egoneel Diederhart, de her tog von Ziwebelbeiss zu Heisserwur- sten. Hij vond de oude edelman in ddz grote zaal van het kasteel, waar dezejd prinsheerlijk voor de haard zat eni- zielsgelukkig zat te genieten van een.', sigaar en een glas bier. 'Ge zult hef' zonder twijfel kunnen begrijpen, mijif1 waarde', zei de oude baas. 'Toen jullitje boven doende waren met je vreemde^ plan, heb ik intussen de etsnboel naai!, de keuk gebracht. Haha, grappig niet? Waarlijk dolkomiek! Welnu, toen itë1 daarmee gereed was voelde ik milt genoodzaakt héél even in mijn eigeiu stoel voor mijn eigen haard te gaan zitten. Dat begrijpt ge toch wel, niet?'; Smidje Verholen kon niet zeggerh of het begreep of niet, want juist on dót moment werd er luid en nadrukl] kelijk aan de voordeur van het kasj, teel gebeld TV-vandaag Van een verslaggever AMSTERDAM De 21-jarige H. A. S. uit Harsewinkel in West-Duitsland is dood gevonden op een toilet van een sleep-in op de Rozengracht in Amsterdam. Naast hem lagen een in jectiespuit en een lepeltje met heroï ne erop. Bezien we nu met welke wijzigingen van de grondwet het kabinet wil bereiken dat de kiezer meer invloed verkrijgt op de regeringsvorming en dat er parlementaire meerderheden ontstaan. Allereerst moet volgens de nota het kiesstelsel worden gewijzigd. Het gel dende stelsel van evenredige vertegen woordiging levert wel een zo goed mogelijke afspiegeling van de politie ke verhoudingen op. Een bezwaar Is echter dat het gepaard gaat met par- tijversplintering en daardoor zelden één partij een meederheid in het parlement oplevert. Gevolg: langduri- Wat het opkrassen van de Junta betekende voor Grieken die lang hebben gehunkerd naar echte vrijheid, is op ontroerende wijze vastgelegd door het team van Achter het Nieuws. Het siert de VARA dat zij de voor- treffelijke reporatge over Melina Mercouri's terugkeer afstond aan Hier en Nu van de NCRV. Daarmee werd aan de actualiteit voorrang gegeven boven het opstrijken van een overigens verdiende eer. Je mag dat gerust een onbaatzuchtige vorm van samenwerking noemen. De ontboezemingen van de Griekse kunstenares en activiste Melani Mercouri zullen veel oudere kijkers hebben doen denken aan hun eigen emoties bij het herwinnen van de vrijheid na de Tweede Wereldoorlog. Maar cr zal nog iets zijn bijgekomen, namelijk de gedachte: 'Als dat maar goed blijft gaan'. Er zijn een paar machtswellustelingen zo plotseling en geruisloos door de voordeur ver dwenen, dat je niet aan het gevoel ontkomt, dat ze misschien binnenkort alweer aan de achterdeur van Griekenland zullen morrelen. Lang niet alle rolprenten kunnen tot de filmkunst worden gerekend. De afdeling klassieken is dan ook nog zeer beperkt. Maar 'The general' van Buster Keaton hoort er vast en zeker bij. Hopelijk is dat zaterdagavond door veel kijkers onderschreven. Al weet je dat nooit zeker met een eigentijds filmverhaaltje op het andere net William Conrad mag dan voor fijnproevers een te vette kerel zijn. die voor acteren geen hoog cijfer haalt, naar 'Cannon' wordt desondanks druk gekeken. Jammer voor 'De generaal', want daarvan is niet alleen het verhaal aardig, de film zit bovendien bars tensvol met bewijsstukken van vroeg meesterschap (1926) qua opname techniek. Geen dertien-in-een-dozijn- geval, maar iets heel aparts. En dat geldt ook voor de talrijke vondsten, onverwachte wendingen en humoris tische trekjes. Kortom, voor de lief hebbers een avondje genieten. Met de complimenten aan de NCRV die daar voor zorgde. Ook zondagavond was het mogelijk uit een aanbod van KRO en NOS een aantrekkelijk filmprogramma samen te stellen. Ik koos eerst voor een brok avontuur uit de onuitput telijke archieven van Walt Disney. Daarna nóg een avontuur met die kostelijke schertsfiguur Festus in 'Gunsmoke'. Dan een klein uurtje met bewondering gekeken naar de prach tige antiek neergezette figuur in een aflevering van 'De rivalen van Sherlock Holmes'. En alweer: wat zeld zaam levensecht is toch dat decor- werk en de kleurensfeer van deze Britse TV-serie. De boeiende les in cultuurgeschiedenis onder de titel 'De mens in wording' blijft niveau houden. Er komen be langwekkende zaken aan de orde en ze worden uitstekend en soms zelfs bijzonder fascinerend in beeld ge bracht. Maar de wijze van voordragen van dr. Jacob Bronowski lijkt me toch minder spontaan dan ik aanvankelijk dacht. Er schijnt iets gekunstelds in te zitten. Wat de explicateur ver telde over een immigrerende volks stam in Amerika, waarvan alle leden dezelfde bloedgroep hadden, leek me niet helemaal wetenschappelijk. TON HYDRA NEDERLAND I NOS' 18.45 Fabeltjeskrant 18.55 Journaal AVRO 19.05 AVRO's Super King Size Toppop 20.00 Journaal 20.21 Alle Herns, serie 21.15 Televizier Mag. 22.05 Jane Eyre, serie 22.55 Journaal NEDERLAND II NOS 1845 Fabeltjeskrant 18.55 Journaal NCRV 19.05 Black Buty, serie 19.30 Oliieloze Ratiteiten Rail ij 20.00 Journaal 20.21 Zo vader, zo zoon 20.45 Doc Elliot serie 21.35 The Continental Singers 22.00 Luisterend naar Oosterse godsdiens ten, doe. 22.25 Journaal BELGIE (Nederland*! 18.55 Fabeltjeskrant. 19.90 De heren van Bibeleboom, poppenfilm. 19.14 Sportdok. 19.40 Med. en weeroverz. 19.45 Journaal. 20.15 Drie aangezichten van Eva, psychologi sche film. 21.45 Sociale enquête. 22.35 Jour naal. BELGIE (Frans) 18.10 Klnderprogr. 18.30 Spelprogr. voor kinderen. 19.00 Ultz. voor lekenmoraal en filosofie. 19.30 Sport. 19.45 Journaal. 20.15 Le vin rouge, tv-spel. 21.25 Dok. progr. 22.20 Journaal. DUITSLAND I 1000 Journaal. 10.05 Reismag. 10.45 Muzi kaal progr. 11.30 Sportlmpressies. 12.20 *Ac- t.rubriek. 12 40 Persoverz. 12.50-13.20 Bul- tenl. rep. 16.15 Journaal. 16.20 Doe. ftlmrep. 17.05 Klnderprogr 17.55-18.00 Journaal. (Reg. progr.: NDR: 18.00 TV-serie. 18.30 Act. 18.45 Zandmannetje. 18.55 Sportprogr. 19.26 TV-serle, verv .19.59 Progr.overz. WDR: 18.00 Nws uit Noordrljn-Westfalen. 18.05 Kinderprogr. 18.15 Betty und Alexander, tv- serie. 18.40 Act. 19.20 Betty und Alexander. 19.48 Intermezzo.) 20.00 Journaal en weer bericht. 20.13 Akt. 21.00 Die Kinder von Moskau Ned. inzending in Knokke. 21.45 Reparatur der Arbeidskraft, film. 22.30 Jour naal. komm. en weerber. 22:50 Heroïsche Söhne und Tochter, speelfilm. 0.45 Jour- DUITSLAND II 17.00 Journaal 17.10 Koning Arthur. 17.35 Akt. en mui. 18.25 Tekenfilmserie. 19.00 Journaal. 19.30 Konsument ln het reklame agentschap. 20.15 Wetenschappelijk progr. 21.00 Journaal. 21.15 Der Spion, der aus der Kalte kam, speelfilm. 23.00 Journaal. DUITSLAND III WDR 18.30 Sesamstreet. 19.00 Zandmannetje. 19 05 Amuseraentsprogr. voor Italiaanse werkn. 19.15 Prisma van het Westen. 19 45 Nws uit Noordrljn-Westfalen. 19.55 Komm. 20 00 Journaal en weeroverz. 20.15 Weten schappelijk progr. 20.45 Reisverslag. 21,00 Dok. film. 21.45 Vragen aan monitor. 22.05 Am. dok. film. 22.15-22.28 Pop Show. korte Am. film. Radio-vandaag Speciaal RTV PROGBAMMAS HEE Na een aflevering van Avro's Tele vizier Magazine (21.15) volgt het eer ste deel van 'Jane Eyre', Britse televi siebewerking van Charlotte Brontë's beroemde roman. Ned. 1 22.05 In het Duitse programma 'repara tie van de arbeldskrazcht' worden voorbeelden getoond van ziekten, waarvan de oorzaken in het sociale of psychische vlak liggen. Duitsl. 1. 21.45. 'luisterend naar Oosterse godsdien sten' (over het Boeddhisme) is het interessante sluitstuk van het NCRV- programma. Ned. 2 22 00 Veel informatie over het succes van Nederlandse artiesten in Duits land in een coproductie van NOS en WDR. Hilv. 1 /20.00 De NCRV zendt Verdi's 'Luisa Miller' uit. Deze opera is gebaseerd op Schillers toneelspel 'Kabale und Liebe'. Hilv. 2 20.15 In 'Dichten is luisteren naar liclit' worden verzen van Gabriel Sjit voor gedragen. Daarna gaat de dichter in op telefonische reacties van luiste raars. Hilv. 2 19.00 Van een verslaggever ROTTERDAM Op een parkeerter rein aan de Stadionweg in Rotterdam is zaterdag een met melkpoeder, cos metica en vloerbedekking geladen vrachtauto door onbekende oorzaak beheel uitgebrand. De lading had een waarde van 250.090 gulden. Van een verslaggever 35 Hij wist dat de oude vrees voor besmetting met de ziekte door contact met een patiënt ongegrond was. Lepra is wel in lichte mate besmettelijk, met name voor kinderen die langdu rig met een zieke in aanraking ko men, maar heel wat minder besmette lijk dan tuberculose, en volwassenen zijn er betrekkelijk onvatbaar voor. Tenminste negentig pet. van de vol wassenen is er volstrekt immuum voor. En bovendien zijn zij die de duidelijkste symptomen vertonen wenkbrawen zonder haar, klauw- handen, afgeplatte neuzen, vinger stompjes en vervormde tenen ge woonlijk niet in het minst meer in- féetieus. 'Kijk hier eens', wees dokter Cochcra- ne zo nu en dan iets aan wat hij, als dermatoloog, van speciaal belang vond: een stukje huid, een knobbeltje, een eigenaardige verkleuring en zo meer. Paul had niet zoveel interesse voor de huid en zijn aandacht werd nogal eens afgeleid. Maar niet erg ver. want er was iets wat hem wel enorm interesseerde: handen. Steeds weer ging zijn blik naar de handen van de patiënten, zoals een portretschilder het niet kan laten naar gezichten te kijken. Paul had altijd al belangstel ling bezeten voor de menselijke hand, maar ln het bijzonder sedert hij was gaan zien wat een ongelooflijk mooi mechaniek de hand is, dat het wel licht het beste en meest uitzonderlij ke werktuig is dat God ooit heeft ontworpen, op de hersens na dan misschien. En hier werd hij zich ineens bewust van al die handen om zich heen. Op Indiase wijze werden ze voor het gezicht gehoud>n als groet, handen werden omhoog gestoken om te wuiven, andere mensen staken hun hand uit om op westerse wijze te Dorothy Clarke Wilson Vertaling: H. A. Schreuder Uitgave: Boekencentrum BV groeten. Sommige hielden hun mis vormde gezicht erachter verborgen. En weer andere handen hingen wer keloos omlaag, en er waren er die een werktuig of een stuk eten of een sigaret beethielden. Overal waren handen. Maar geen gewone mensen handen. Bij sommigen waren de han den klauwen geworden en waren de vingers verstijfd, zodat zij niet meer de handpalmen tegen elkaar konden leggen bij wijze van begroeting. Er waren vingers die korter waren ge worden, sommige ontbraken geheel, weer andere waren alleen maar stompjes. En het kwam zelfs voor dat iemand ook die stompjes niet meer bezat. Uiteindelijk kon Paul het niet langer uithouden. 'Luister eens', onderbrak hij een uit voerig betoog over huidknobbels en kleurafwijkingen en dergelijke, 'die huid interesseert me totaal niet, om eerlijk te zijn. Vertel me liever eens iets over die handen. Wat is daarmee aan de hand? Hoe komen ze zo? Wat doet men eraan?' Het antwoord op alle drie de vragen was gelijkluidend. 'Het spijt me, ik kan het niet zeggen. Ik 'Tiet het niet.' 'Ik weet het niet!' Paul stond ver steld. 'Hier staat nu een lepra-specia list met zoveel jaren ervaring, en u zegt: ik weet het niet. Er kan toch zeker aan die handen wel iets worden Dokter Cochrane keerde zich ander maal met een ruk om. 'En wiens schuld is het, vraag ik u, dat ik dat niet weet? De mijne of de uwe? Ik ben dermatoloog, ik kan u alles ver tellen wat er te weten valt over huiden. Ik weet hoe lepra op de juiste manier moet worden aangepakt Maar u, en niet ik, bent op de hoogte van botten. U bent orthopedisch chi rurg!' Op kalmer toon vervolgde hij: 'Ik zou wel eens willen weten of u mij hunt verklaren hoe het komt, dat terwijl er meer dan tien miljoen lepra-patienten op de wereld zijn, mis schien wel vijftien miljoen, van wie een groot deel gedeformeerde handen heeft, niet één ik herhaal: net één orthopedisch chirurg ooit werkelijk de misvormingen die lepra veroor zaakt heeft bestudeerd'. Paul staarde hem aan. Zijn eerste ingeving was te zeggen: ik geloof u niet. Het was niet mogelijk, en dat om meer dan een rede. In de eerste plaats was het onmogelijk dat er zoveel misvormde ledematen waren, meer dan veroorzaakt worden door polio en heel wat meer dan het gevolg zijn van auto-ongelukken en dergelijke. In de tweede plaats was het toch al te onwaarschijnlijk dat, terwijl er dui zenden orthopedische chirurgen zich met andere handbeschadigingen bezig hielden er niet één zich ophoeld met afwijkingen die mogelijkerwijs bij liefst vijftien miljoen mensen voor kwamen! 'U ziet', vervolgde de oudere arts, en zijn stem klonk nu mat en vermoeid, want hij had een lange strijd achter de rug tegen precies diezelfde onwe tendheid en ongelovigheid die Paul nu ten toon spreidde, 'dat de mensen, en zelfs doktoren, lepra nooit echt als een ziekte hebben beschouwd. Het lijkt wel of zij het als iets anders zagen. In het ene part van hun her sens denken ze aan influenza eti tu berculose en wat dies meer zij, maar lepra is iets héél anders.Lepra heeft iets bovennatuurlijks over zich, alsof de slachtoffers ervan niet langer mensen zijn, maar op de een of andere manier vervloekten en uitge stotenen uit het menselijk ras. Pries ters en zendelingen mogen zich met hen bezighouden, wereldvreemde idea listen heel goed en aardig maar het is geen medische aangelegenheid'. Zwijgend wandelden zij voort, terwijl Paul met extra aandacht de mensen om zich heen zag. Plotseling hield hij stil en keek nadrukkelijk naar een 17 jonge patiënt die op de grond zat, en die pogingen deed zijn sandalen uit te doen. De jongen p-obeerde het leren riempje tussen de gesp los te krijgen, waarbij hij het riempje vastklemde tussen de zijkant van zijn duim en de zijkant van de hand. Maar steeds weer ontsnapte het hem. Dokter Cochranes blik volgde die van Paul. HILVERSUM 1 VARA: 7.00 Nws. 7.11 Ochtendgyran. (S) Spitsuur. (7.54 VPRO: Deze dag: 8.01^ Nws: 8.11 Dingen van de dag.) 9 15 Strijk! ork. 9.35 Waterstanden. 9,40 <S) Muz. vooaj luisteraars. 11,00 Nws. 11.03 (S) Klassl kamermuz. en -koorzang. NOS: 12.00 Dei|u Haag deze week. VPRO: 12.15 VPRO-Maanw dag: tussen-de-middag-mag. 13.00 Nws. 13.lr Vandaag dit morgen dat. 13.20 (S) VPROjf Maandag- Muz. AVRO: 14.45 (S) Met het oob op luisteren: muz.progr. 15.35 (S) Biels antfd Co: wekelijkse strip. 16.00 Nws. 16.03 RadloL journaal. 16.05 Hits voor de kids: verzoekpl! voor kinderen. 16.03 (S) Mikadoo-uit de tcnlu gelokt, kindershowprogr. 17.30 (S) Lichtl platen. 17.55 Med. ,c 18.00 Nws. 18.11 Radiojournaal. 18.21 (Sk Jazz Spectrum. NOS: 19.00 (S) Verslag var het Wereld Muz.concours Kerkrade. 20.00 Djo trek naar het Grosse Schaugeschalt, klank., beeld over de trek van Ned. artiesten naai» Duitsland. 21.30 Uitgebreide rep. 22.15 Voo,c blinden en slechtzienden. Bond zonde1* Naam: 23.25 Lezing. NOS: 22.30 Nws. AVRlfcj 22.40 Radiojournaal. NOS: 22.50 (S) Hobbj- scoop: pqpulalr progr. over electronlca. 23.2p (S) NOS-Jazz. Jazz in Aktie. 23.35 Nws. jj HILVERSUM II M NCRV. 7.00 Nws. 7.02 Het levende woordt 7.08 (S) Preludium: klass.muz. 7.30 Nws. 7.4de (S) Hier en Nu. 7.55 Progr.overz. 8.00 TL. Deum Laudamus; gewijde muz. 8.24 Op dr man af: praatje. 8.30 Nws. 8.36 Gymn. v. dH vrouw. 8.45 (S) Klass.muz. 9.30 (S) Pleli publiek: maandagmorgen met mensen eiQ' muz. (10.30 Nws) 10.45 V.d. kleuters. H-0lr In t zilver: progr. voor oudere luisteraars!" 11.55 Med. 12.00 (S) De Kilima Hawaiian/.; Show. 12.21 Voor boer en tuinder. 12.26 MedL 12.30 Nws. 12,41 (S) Hier en Nu. 12 5flt Mikro. aandacht voor het christelijke orgl leven. 13.00 (S) Die Gartnerin aus Liebr' opera. 14.20 (S) Klass. kamermuz. Herv. middagdienst. 15.30 Nws. 15.33 (SI Studio 6: maandagmiddagmag. 16.50 Pleister» plaats: toerisme en recreactie. Overheids» voorl.: 17.20 Suriname Journaal. NCRV: 17.31 Nws. 17.32 (S) Hier en Nu. 18.00 (S) Bandstand. 18.30 Nws. 18.4| Toelichting bij het nws. 18.48 (S) NCR! Vocaal Ensemble: klass. koormuz. 19.00 Dichten is luisteren naar het licht, poëzlei (19.20 Llterama) 20.00 Nws. 20.05 Avondovei denking. 20.15 (S) Lulsa Miller opera Verdi. 22.40 (S) Kom vanavond met verh» len: serie korte verhalen. 22.55 (S) Viool piano. mod.muz. 23.00 Theologische kroi 23.15 (S) Deze tijd deze muz.: kamermui 23.55 NWS. HILVERSUM III KRO: 7.02 (S) Drie op het boterham. Pep op drie. 11.03 (S> Dria draalt verzoek. 12.03 (S) Drie tussen de mlddagl KRO's pauzeprogram (13.00 Raden maar) TROS: 14.03 Pop-Kontakt: van twee tot drifc: op III. 15.03 Pop-Kontakt: de Hugo vat Gelderen Show. 16,03 De Hltmeesters; dj» Hugo van Geldercn Show lncl. de nat. tijk twintig. NOS: 18.02 Joost mag niet eten. AVRüj 19.02 Drie loopt achter. 20.20 Radiojournaal 20.05 (S) Take the 8-traln. 21.02 De negerf* uur-show. 22.0 2(S) Superclean Dreammacht, ne. 23.02 (S) Vanavond laat. 0.02 Radiojouil naai. 0.05 (S) Dat had Je gedroomd. 1.0b Cees van Zijtveld. 2.02 Continu de nacnl door. 5.02-7.00 Voor dag en dauw. (2.02, en 6.02 Radiojournaal). n Horizontaal. 1. Kleverige stof, 3. stok, 4. Boom, 6. kever, 7. zangstem, 9. bevel, 11. rund, 12. waterstand, 14. deel van de bijbel, 15. bergplaats, 17. sportterm. 19. voegwoord, 20. rond hout, 22. bouwland. 23. tam, 25." moe rasvogel, 27. broeibak, 29. buitenha ven, 30. vochtmaat, 31. Europeaan. Verticaal. 1. hoofddeksel, 2. schrobnet, 3. cylindervormig voorwerp, 5. dof, 7. spil van een wiel, 8. scheik. element, 9. stoomturbine, 10. reeds, 11. zwaardvis, 13. herdersgod, 14. gehoororgaan, 16. lokspijs, 18. voorzetsel, 19. maanstand, 21. voertuig, 22. oude lengtemaat, 24. bloeiwijze, 26. bergweide, 27. steen, 28. plaaggeest. Oplossing van vrijdag 1. riem, 2. ieme, 3. emoe, 4. meerkat, 5. kade, 6. Aden, 7. tendens, 8. elan, 9. nare, 10. snek. Misschien zit er iets in'. EINDHOVEN Een onbekend geble ven man heeft een overval gepleegd op de 45-jarige Eindhovense winkelier F. van O., toen deze een tas met geld in de nachtkluis van een bak wilde deponeren. Do overvaller verdween op de fiets met de geldtas, waarin zich ongeveer 4600 gulden bevond. De overval vond plaats voor hel hoofdkantoor van de AMRO-bank U de Eindhovense binnenstad. Toen dl winkelier weigerde de tas te overhan digen, loste de overvaller een schol In de daarop volgende constematil zag de overvaller kans de tas iq handen van de winkelier te rukken.

Nieuwe Leidsche Courant | 1974 | | pagina 4