Nieuwe Leidse Courant aak Nixon nu aan het rollen dl lit weg Genève w In deze krant natuurzuiver Afzettingsprocedure zo goed als zeker 'urkse opmars op Cyprus' Griekse dank voor minister Van der Stoel Fors militair vliegverkeer boven Hongarije 30 dagen niet Weinig Duitsers naar ons land toe Radio-actieve bron na anderhalf jaar uit Noordzee gevist (TELIJK DAGBLAD VOOR LEIOEN EN OMGEVING ..Stantvastich is ghtbleven mijn hert in teghenspoet ZATERDAG 27 JULI 1974 55ste jaargang no. 97 traat 37 Postbus 76 Telefoon 31441 Gironr. 269274 t.n.v. B.V. De Christelijke Pers, Amsterdam Abonnement 12.02 per maand, per kwartaal 3!',05 Afd. Bezorging vanaf 08.30 uur WASHINGTON (AP, Reuter, UPI) De juridische commissie van het Huis van Afgevaardigden heeft vannacht het eerste van de twee artikelen in stemming gebracht, waarin het Congres wordt aanbellen een afzettings procedure tegen president Nixon te beginnen. 50 gb 8, ing s 5, TO'NfcVE (AP, AFP, Reuter, UPI) De Griekse minister van bni- landse zaken George Mavros heeft gisteren gedreigd de bespre- gen over Cyprus in Genève te verlaten als de Turkse schendin- van het bestand niet ophouden. De Veiligheidsraad van de Ver gde Naties kwam gisteravond op verzoek van Cyprus bijeen om r deze kwestie te pralen. oplevende gevechten. Zijn minister van buitenlandse zaken Turan Gunes zei in Genève daarentegen dat aan vaarding van een wapenstilstand niet betekent dat Turkije &een 'gebruik zal riiaken van zijn rechten krachtens het onafhankelijkheidsverdrag van 1960 voor Cyprus.' Een woordvoerder van de Verenigde Naties verklaarde in Nicosia dat de Turken bezit hebben genomen'van de stad Myrtoe. 24 kilonieter ten westen van de noordelijke havenstad Kyrenia die de Turken al eerder hadden bezet en'die zij 'nooit meer in handen van de Cyprioten willen zien.' Oc'- worden negen kilometer ten wes ten van Kyrenia nog voortdurend sol daten. pantserwagens, lichte kanonnen en munitie aan land gezet. De landin gen begonnen donderdag om acht uur 's ochtends en duurden met tussenpo zen tot half één in de middag. Ook werd' gisteren in de buurt van Kyre nia en Nicosia nog gescholen. Dit alles was voor de Griekse minister van buitenlandse zaken aanleiding met zijn vertrek uit Genève te drei gen. rmiddagzei Mavros dat hij er voor voelde nog langer in J ve te blijven. 'Wij hebben nu al chendingen van het bestand ge- aldus de bewindsman. Een se militaire zegsman verklaarde inkara .dat hij niets afwist van (ADVERTENTIE) Verhuist U heeft u ander transport nodig? Ipslag en verpakking Holwerda zonen ikkum :Tcl.05190-2292-2580 LYSTAD: Tel.03200-21600- 21400. Wisselvallig 'cel bewolking met af cn toe egcn. Matige aan de kust tijde- ijk krachtige zuidwestelijke kind. Maximumtemperaturen J^firca 18 graden. IORGEN EN OVERMORGEN: anhoudend koel cn wisselvallig. lorgcn zon op/onder: 04.55/20.37 maan op/onder: 1G.33/— >e zelf ook wat or de kost Tweede dag De crisis in het driemogendheden- overleg in Genève kwam reeds op de tweede dag van de besprekingen tus sen Engeland. Griekenland en Turkije e. de landen die in 1960 het verdrag van Ztirich ondertekenden waarbij de onafhankelijkheid van Cyprus werd gewaarborgd. De bijeenkomst van gistermiddag ging niet door om de Engelse bewindsman van buitenlandse zaken James Callag- han de kans te geven een vertrouwe lijk gesprek te voeren met zijn Griek se collega Mavros, in een poging een algehele mislukking van de conferen tie te voorkomen. Mavros heeft giste ren echter nog gezegd dat hij niet naar Genève is gekomen om 'een rol te spelen in een komedie', daarmee aangevend dat de besprekingen naar zijn mening niet serieus worden geno men. Bufferzone In een gesprek met.de Turkse minis ter Gunes zou Callaghan een bufferzo ne tussen Griekse en Turkse troepen Zie verder pag. 9. 2e kol. Nog voortdurend zetten Turkse landingsschepen troepen af op Cyprus, zoals hier in de buurt van Kyrenia. De Turken zeggen dat de actie nodig is om 'op alles voorbereid te zijn'. 'Onschatbare bijdrage aan herstel democratie' ATHENE De Griekse ambassadeur in Den Haag, de heer Michel Cottaki, hoeft vanuit Athene minister Van der Stoel bedankt voor zijn pogingen om in Griekenland de democratie te her stellen. De ambassadeur, die sinds mei 1971 in Den Haag was geaccrediteerd en eind vorige maand (ruimschoots dus voor de crisis op Cyprus) naar Athene was vertrokken, hoeft nu 'op dit voor Griekenland historische moment' zijn 'persoonlijke dankbaarheid voor uw verstandige en onvermoeibare pogin gen om de normale democratische verhoudingen in Griekenland te her stellen' in een telegram uitgedrukt. 'Al uw talrijke vrienden hier en het Griekse volk danken u hartelijk voor uw onschatbare bijdrage', aldus de ambassadeur tot minister Van der Stoel. Het ministerie van buitenlandse zaken in Den Haag heeft inmiddels in een verklaring blijk gegeven van voorzich tig optimisme over de toekomstige wederopneming van Griekenland in dc YVesteuropese gemeenschap. 'De Nederlandse regering spreekt de hoop uit dat Griekenland, wanneer daar eenmaal een democratische samenle ving zal zijn hersteld, zijn' plaats in di? Raad van Europa wefcr zal kunnen innemen', aldus de verklaring. (Minis ter Van der Stoel heeft destijds een belangrijke rol gespeeld in de ontwik keling die ertoe leidde dat Grieken land zich uit Tie raad terugtrok enkele uren voordat het zou worden uitgesto ten). Indien de gunstige ontwikkeling zich doorzet zou Nederland blijkens de verklaring van buitenlandse zaken ook positief staan ten aanzien van een heroverweging van het EG-beleid met betrekking tot Griekenland. De EG heeft sinds de kolonels-coup de uit voering van de associatieovereenkomst 'bevroren' (beperkt tot de lopende zaken). BONN (Reuter) Westerse inlich tingendiensten volgen met grote aan dacht dc bewegingen van militaire transportvliegtuigen boven Hongarije. Voor deze geïntensiveerde transport- vluchten hebben de-inlichtingendien sten geen verklaring kunnen vinden. Dit heeft het Westduitse dagblad, de Frankfurter Allgemeine Zeitung giste ren bericht. Het blad schrijft dat al diverse weken militaire transporttoc- stellen in zuidwestelijke richting over Hongarije vliegen. Maar noch de nati onaliteit, noch het reisdoel van de vliegtuigen kon worden vastgesteld. 'In kringen van experts wordt echter aangenomen dat het Russische vlieg tuigen zijn die mogelijk naar Joego slavië vliegen', aldus het Westduitse dagblad. (ADVERTENTIE) De Rector Magnificus van de VRIJE UNIVERSITEIT, mr. I. A. Diepen horst, deelt, in overleg met het Bureau Studentenadministratie mede dat degenen die in het bezit zijn van een plaatsingsbewijs u de twaalf beroepen gevonden? -rijf ze op een briefkaart, stuur de- tot en met dinsdag aan dagblad luw/Kwartet, postbus 859. Amster- Linksboven op adreszijde verrnel- Dagpuzzel. De oplossing van vn- weck luidt: trainingspak, somhre- sokophouder, omslagdoek, boeze- zomermantel. innaars zijn: mevrouw J E. Ko- aar-StoIk te Berkum-Zwolle, W. 1'. erman, Amsterdam-Noord en P. Postema. Eindhoven. aan de Vrije Universiteit, hun daarmee samenhangende administratieve handelingen binnen na datum van bovenvermeld plaatsingsbewijs dienen te verrichten. Anders bestaat het gevaar dat van het plaatsingsbewijs langer gebruik kan worden gemaakt, hetgeen naar vanzelf spreekt voor de betrokkenen een grote teleurstelling zou betekenen. Al vroeg in de nacht was het duide lijk dat de commissie het eerste arti kel met minstens 28 tegen tien stem men zou aanvaarden. Vandaag wordt het tweede artikel van de 'impeach- ment-resolutie' in stemming gebracht. Uit een enquête van het Amerikaanse persbureau UPI was gisteren gebleken dat 21 Democratische en zeven Repu blikeinse commissieleden voor en tien Republikeinen tegen het 'imfreach- ment'-artikel zouden stemmen. Aange nomen wordt dat de uitslag van de stemming over het tweede artikel wei nig van die over het eerste zal afwij ken. In het eerste artikel wordt een reeks beschuldigingen aan het adres van Nixon opgesomd en gezegd dat de president door het in de doofpot stop pen van de Watergate-inbraak de rechtsgang heeft belemmerd. In het tweede artikel wordt gesproken van machtsmisbruik van "overheidsin stellingen, zoals de FBI en de belas tingdienst, door Nixon om zijn vrien den te plezieren en zijn tegenstanders te dwarsbomen. De 'impeachment-arti- kelen' beginnen met de onheilspellen de worden: 'Besloten is dat tegen presi dent Nixon een afzettingsprocedure op gang zal worden gebracht-wegens ernstige misdrijven en wangedrag en dat de volgende (twee) impeachment- artikelen worden overlegd aan de Se naat'. De artikelen, zo wordt vervolgd, zullen worden overlegd 'door het Huis Van Afgevaardigden van de VS in naam van zichzelf cn van het President Nixons advokaat James St. Clair en Watergale-aanklager Leon Ja- worski zijn gisteren aan de praat gegaan over een tijdschema voor de over dracht van de bandjes die de president nu zal moeten afstaan. Op de foto's: links St. Clair en rechts Jaworski bij aankomst bij het gebouw waar onder handeld zou worden. (ADVERTENTIE) Kom naar het Dolfinarium jvdolfijn. cU voor een Harderuiljk I In het grootste overdekte Dolfijnenstadion ter wereld met 2.500 zitplaatsen ziet u een unieke show van zeeleeuwen en dolfijnen in één programma. Tijdendagelijks 10.00 - 11.30 - 13.00 - 14.30 - 16.00 en 17.30 uur. Zondags niet om 10.00 uur. Onderwatervoedering door kikvorsmeisjes. Robarium. Expositie walvisachtigen. gehele volk van de VS tegen Richard M. Nixon, president van de Verenigde Staten van Amerika'. Resolutie Gisteren heeft de juridische commis sie met 27 tegen 11 stemmen een resolutie afgewezen waarin om uitstel van de stemming werd gevraagd tot dat via de bandjes die Nixon nu moet afstaan betere bewijsmateriaal is ver kregen over zijn rol in de Watergate- inbraak en de pogingen de zaak in de doofpot te stoppen. Ook aan-de hand van wat de 21 Democratische en 17 Republikeinse commissieleden in hun twintig minuten spreektijd te berde hadden gebracht was gebleken dat de afzettingsprocedure tegen Nixon on vermijdelijk zou zijn. Als de commissie zich vandaag even eens uitspreekt voor aanneming van het tweede artikel zal het gehele Huis van Afgevaardigden zich moeten uit spreken over Nixons afzetting. Is een meerderheid ervoor dan komt de zaak in de Senaat die bij tweederde meer derheid tot verwijdering van Nixon als president kan beslissen. Voordat Nixons impeachment gisteren in stemming kwam is het debat in de commisie voortgezet. De rede's wer den even onderbroken toen een toe schouwer van de publieke tribune schreeuwde: 'Waarom wordt de presi dent niet afgezet wegens oorlogsmis daden? Zijn die niet belangrijker'. Voorzitter Rodino eiste stilte, maar de betoger zei antwoord te eisen. waarop hij de zaal werd uitgestuurd. Peter Rodino heeft zelf aan het slot van hetdebat van donderdagnacht gezegd voor afzetting van Nixon te stemmen. 'Ik zal dit met tegenzin doen, omdat niemand het prettig vindt de hoogste functionaris van ons land te moeten beschuldigen of te moeten vinden dat daar behoefte aSn bestaat'. Bandjes (ireen-^oiiKlei! misgreep? Blijven de koeien grazen in de uiterwaarden van de Rijn uaar Wageningen huizen had willen bouwen en waar al 25 miljoen in is gestoptVe opkomst van de uitdrukkinggras met een gouden randje wijst wel in die richting. Ook dit agrarische wonder krijgt onze gepaste aandacht. Abonneer eens iemand. Desnoods uzelf. NIEUWE AIIONNEE WAM: STRAAT: GIRO: I'IAATS: Wenst abonnement op: TROUW DE ROTTERDAMMER NIEUWE HAAGSE CUT. NIEUWE I.EIDSE CRT. UoltDTS DAGUIJYU (aankruisen a.u.b.) Betaalt per maand/kwartaal Opgegeven door: Naam: Adres: Plaats: IK ONTVANG GRAAG: Artikelen-serie 'Ondernemings raden'. door prof. dr. 11. J. van Zuthem. Ge/elüge rookverdrijver. Altijd paraatmap briefpa pier en pen). Een postzegel is niet nodig. Die betaJen wij. Schrijf op de envelop: De Chr. Pers, antwoordnummer 2792, A'dam. Nixons advocaat James St. Clair en Watergate-aanklager Leon Jaworsky hebben gisteren een akkoord bereikt over de overdracht van de omstreden bandjes met gesprekken tussen de president en medewerkers over de Watergate-zaak. Afgesproken is dat 20 van de 64 bandjes voor dinsdag aan staande aan rechter Sirica zullen wor den overhandigd. Het akkoord werd bereikt onder druk van rechter Sirica die had gedreigd zijn eigen tijdsche ma te zullen vaststellen voor de over handiging van de bandjes als de advo caat en Jaworsky het niet eens zou den worden. Het Witte Huis had nog gepoogd de zaak te vertragen met de mededeling dat de banden en docu menten nog geregistreerd en geclassi ficeerd moesten worden en dat dit tijdrovend zou zijn. Jaworsky had daarop overdracht binnen een week geëist, wat later weer tien dagen werd. De overige 44 banden, zo is afgesproken zullen 'zo snel mogelijk' worden afgeleverd. De populariteit van president Nixon Zie verder pag. 9. 4e kol. ARNHEM Volgens de douane bij de belangrijke doorlaatpost Bergh bij Zevenaar zijn gisteren opvallend wei nig Duitsers de Nederlandse grens overgekomen. De verwachting was dat veel van de Duitse vakantiegangers uit het Ruhrgebied, naar Nederland zouden komen. Het slechte weer zou de belangrijkste oorzaak zijn van het wegblijven van het Duitse publiek. Gistermiddag is het aan de Duitse kant van de grenspost erg druk ge weest. In drie lange rijen stonden de auto's van van vakantie terugkerende Nederlanders te wachten om het kille vaderland binnen te trekken. Volgens de douane en de Arnhemse politie was het zeer druk op de grote wegen naar de Randstad. Opstoppingen of vertragingen zijn echter niet voorge komen. Van een verslaggever IJMUIDEN Het vat met een rad' i actieve bron, dat anderhalf jaar gele- H den bij het overladen op het boorei- n land Penrod in de Noordzee viel is u terecht. Een Urker visser heeft het L vat op ongeveer zes mijl van het B booreiland opgevist. De bron, die ge- B bruikt wordt voor metingen in boor- E gaten, is bij aankomst in IJmuiden door deskundigen onderzocht. Het is gebleken dat zij nog volkomen intact is en weer kan worden ge- bruikt. Meteen na het verlies van de b-on begonnen duikers, de marine en vissers speuracties echter zonder re sultaat. De maatschappij op het boor eiland loofde daarna een beloning van vijfduizend gulden uit voor de vinder van de bron. Binnenland Boek over slag om Arnhem 7 J eugd werkloosheid (slot) M Lorentz-pupillen in RPI 11 Tweede Nationale Luchthaven 11 Buitenland Beate Klarsfeld en de laatste nazi's 13 gj Cyprus eeuwenlang speelbal 13 Kerk 'Gek' boek over Bonhoeffer 2 Bar Jona(s) 2 Kunst Alexine Tinne en het Haagse leven 15 "Tafel vol gewone dingen'15 Mondiano's verhaal van modern leed15 Sport Weer nieuwe zwemrecords 17 Economie Rothschild: macht taande, rijkdom bleef 19 Iladlo cn tv Strips, feuilleton ('ommen laar Dichtbij en verder Weer. oproep toeristen Familieberichten Probleem Denksport I'nstzegclnicuws Nieuwe boeben

Nieuwe Leidsche Courant | 1974 | | pagina 1