Cyprus rustiger na dag vol geweld Athene stoort Cyprus-overleg 'Speurhond met achterlicht' hielp biologie flink vooruit Constantijn:geen commentaar 'Operatie president volgens afspraak' ikuv Wandaden van nationale gardisten gemeld Frelimo blaast spoorweg op Portugal plaatst L, Angola onder Prominent Nixon-man trekt zich terug Wetei Sadat roept Jordanië en Arabieren op tot eenheid Bom aan boord Brits vliegtuig Bloedbad bij Cyprus-coup militair gezag ie Conflict EG en Engeland over energie J? EEG eens over steun aan Portug% TROUW/IKWiAJVTET WOENSDAG 24 JULI 1974 BUITENLAND EPISKOPI, NEW YORK (AP, Reuter, UPI) De rus top Cyprus lijkt, na de bekendmaking dat Glafkos Clerides de plaats van Nicos Sampson beeft ingenomen, weer te keren. Eerder op de dag was de strijd verbit terd voortgezet tussen Griekse en Turkse Cyprioten. Maar ook door de Grieks-Cyprische nationale gardisten en Turken werd plaatselijk nog een stevig robbertje gevochten. Berichten over gevechten tussen Cyprioten kwamen gisteren via de radio van de Britse strijdkrachten. Gezegd werd dat vooral hevig werd gestreden aan de 'groene lijn' in de hoofdstad Nicosia en rondom het vliegveld van de stad. Het vliegveld is gisteren door VN-troepen op het ei land overgenomen na het uitbreken van zware gevechten in de buurt van de luchthaven. Een VN-woordvoerder in New York berichtte dat Canadese VN-troepen in hun kamp bij Nicosia zwaar beschoten zijn met Turkse mortieren en tegelij kertijd onder vuur kwamen van op rukkende leden van de nationale gar de. In het VN-kamp Kronborg was reeds een aantal slachtoffers gevallen. De Canadezen daar zijn slechts met lichte handwapens uitgerust Dc overname van de luchthaven door VN-troepen is slechts tijdelijk, zo heeft de radio van de Britse strijd krachten gemeld. De luchthaven is nu een 'internationaal beschermd gebied' geworden; zo werd gezegd. Hierdoor zal ook de aankomst van nieuwe afde lingen van de VN-vTedesmacht wor den vergemakkelijkt De eerste groe pen militairen die de 2300 VN-strijd- krachten komen versterken zullen Britten en Finnen zijn. Verkrachtingen Over de omvang van de gevechten tussen leden van de Griekse en Turk se gemeenschap was gisteravond nog weinig bekend. Uit verslagen van oog getuigen komt een beeld naar voren van bloedige slachtpartijen, plunde ringen en aanrandingen. Een Turks meisje dat in Engeland was aangeko men vertelde dat zij had gezien dat nationale gardisten een vrouw aanvie len. haar verkrachtten en vervolgens doodschoten. Een in Engeland gebo ren dame vertelde dat haar man uit hun huis was gehaald en zonder par don neergeknald. Een Londense res tauranthouder, die in Turkije was geboren, meldde dat een baby werd doodgeschoten omdat het huilen hin derlijk werd gevonden. 'Een Griekse soldaat riep naar de moeder; 'Als je geen eind maakt aan dat geschreeuw schieten wij het kind dood'. De moe der smeekte dat zij er niets aan kon doen. Maar de soldaat knalde het kindje neer', aldus de man. Anere gevluchten hebben verteld dat zij hadden gezien dat Grieks- Cyprioten vele vrouwen en kinderen doodschoten. 'Ik zag zelf de lijkjes van twintig kinderen op straat en anderen huilden omdat zij gewond wa ren', aldus Methmet Bessim, die met zijn vrouw in Londen was gearri veerd. Een ander meldde: 'Ik zag dat de ene na de andere vrouw werd verkracht Vele anderen werden ook aangevallen. Voor wie achterblijft is het een ware hel'. Slachtoffers Griekenland en Turkije hebben alle bei formele klachten ingediend bij het Rode Kruis waarin de tegenpartij wordt beschuldigd van mishandeling van militairen en burgers tijdens de strijd op Cyprus. Over het aantal doden dat op Cyprus is gevallen is nog steeds niets bekend. In de havenstad Fafagust zag een fotograaf samen met tal van nieuws gierigen het lijk van een jongeman bungelen aan een touw van de ruïne van wat eens het Salamina Hotel was geweest. Alleen al tijdens een Turks bombardement op de stad zouden in één klap vijftig burgers zijn gedood. Volgens Britse correspondenten op Cyprus hebben de Turkse invasie- strijdkrachten nu de stad Kyrenia vol ledig in handen, plus een corridor naar Nicosia van 24 kilometer lang. Begin van conferentie onzeker LONDEN, GENEVE (AP, Reuter, UPI) De machtsoverdracht in Athene heeft de vredesbesprekingen over Cyprus, die vandaag hadden moeten beginen, in een geheel nieuw perspectief geplaatst. Het is volstrekt onzeker of het overleg op korte termijn zal kunnen beginnen. Ankara ervan hebben beschuldigd dat de twde regeringen onder een hoedje speelden om hem weg te krijgen en het eiland in stukken te delen onder Turksé en Griekse heerschappij. Later werd ook een Libanees blad door Russische kranten aangehaald, waarin de stelling werd verkondigd dat de kwesttó-Cyprus op touw was gezet en voorbereid in het hoofdkwartier van de NAVO. Uit Athene werd door betrouwbare bronnen gemeld dat Grieks-Cyprioti sche strijdkrachten het gehele eiland onder controle hebben behoudens en kele enclaves in het noorden, waar mee Kyrenia en de corridor werden bedoeld. Turkije heeft maandag nog versterkingen aangevoerd over zee en door de lucht bij Kyrenia. De Turkse premier Ecevit heeft giste ren meegedeeld dat er op Cyprus 57 Turkse militairen zijn gedood en 184 gewond. Bovendien werden 242 man nen vermist De premier zei het noe men van de materiële verliezen niet raadzaam te achten. Een Israëlisch schip heeft deze week 42 Turken uit de zee bij Cyprus opgevist Zij hebben verteld dat hun schip met 250 manschappen aan boord door onbekende vliegtuigen de grond in was geboord. De Israëlische radio heeft gespeculeerd dat het schip mo gelijk per abuis door de Turkse lucht macht is bestookt Volgens de Turkse overlevenden waren 150 bemannings leden erin geslaagd in de reddingsbo ten te gaan. Israël heeft andere sche pen bij Cyprus verzocht uit te kijken naar de resterende overlevenden van het schip. Gevreesd wordt echter dat minstens tachtig opvarenden zijn ver dronken. De zender van de Britse strijdkrach ten op Cyprus heeft gisteren bericht dat de evacuatie van buitenlanders van het eiland gedeeltelijk is vol tooid. Het betreft de buitenlanders die zich naar de kust van Cyprus hebben kunnen begeven. De operatie is uitgevoerd vanaf stranden ten wes ten van Kyrenia. De evacuatie, die verder gaat. wordt uitgevoerd door vijf Britse marineschepen die helikop ters en boten gebruiken om de men sen weg te voeren. Een van de inge zette schepen is het vliegdekschip Hermes. Evacuaties Het Amerikaanse oorlogsschip de Co- ronado is met 400 burgers, Amerika nen en Libanezen van Cyprus naar Beiroet vertrokken. Gisteren is ook de Westduitse vracht vaarder Wilhelmina van Cyprus ver trokken om Westduitse en andere toe risten weg te brengen. Het schip heeft 14 Nederlandse. 94 Westduitse en andere buitenlanders aan boord genomen. Het schip zou gisteren in Beiroet worden verwacht. De VN-vredesmacht is bezig met het organiseren van een konvooi om ge strande buitenlanders weg te halen uit de kustplaats Paphos in het zuid westen. BEIRA (AFP) Leden van het front voor de bevrijding van Mozam bique (FRELIMO) hebben gisteroch tend opnieuw met behulp van explo sieven de spoorwegverbinding tussen Beira en de Cabora-Bassa-dam ver nield. Op dat ogenblik waren werklie den nog bezig met het herstel van de schade van een aanslag op de vorige dag. Het Portugese opperbevel in Beira deelde in een communiqué mee dat als gevolg van een offensief van het FRELIMO in het gebied van Inhamin- ga, op 180 km ten noorden van Beira, daar werkloosheid en honger onder de negerbevolking zijn ontstaan. Ergens in noordelijk Griekenland werd deze week een groep enthousiaste Griekse recruten gefotografeerd vlak voordat zij in het kader van de algemene mobilisatie naar hun bestemming zouden worden vervoerd. De anti- Turkse geestdrift is nu omgeslagen in vreugde over het vertrek van de militaire Junta in Athene. Vervolg van pagina L Athene had bereikt op de hoogte had gesteld. De Amerikaanse minister van buiten landse zaken Kissinger verklaarde dat hij meteen al niet verbaasd was over onrust in Griekenland. 'Zondagavond heerste er al duidelijke zenuwachtig heid. Wij wisten dat de gebeurtenis sen van de afgelopen week niet door iedereen als een succes werden be schouwd'. De Britse autoriteiten hebben gister avond in een eerste voorzichtige reac tie op het nieuws uit Griekenland hun tevredenheid uitgesproken over het feit dat Karamanlis is verzocht een nieuse regering te vormen. De Franse president Valery Giscard d'Estaing heeft de nieuwe premier onmiddellijk opgebeld om hem van zijn 'sympathie' te verzekeren. Het Franse staatshoofd bood de nieuwe Griekse minister-president een rege ringsvliegtuig aan om hem naar Athe ne te brengen. Vlak voordat hij in een glanzende limousine naar Le Bourget zou rijden zei Karamanlis dat hij nog geen commentaar wilde ge ven. 'Ik wil in Athene eerst de balans opmaken'. De conservatieve politicus die bekend staat om zijn pro-westerse denkbeel den, voegde daaraan toe: 'Ik wil alleen de woorden van Truman herhalen toen hij hoorde dat Roosevelt gestorven was: Bidt voor mij'. De nieuwe premier Karamanlis week in 1963 vrijwillig u;t naar Frankrijk, nadat zijn Nationale Radicale Unie bij verkiezingen met een klem ver schil was verslagen door de Unie van het Centrum van George Papandreoe. Eerder dat jaar was hij als premier afgetreden wegens een meningsver schil met de toenmalige koning Paul over een bezoek van de vorst en diens echtgenote, de van Duitse afkomst zijnde koningin Frederika, aan Enge land. Karamanlis was tegen dat be zoek omdat hij een herhaling vreesde van de linkse betogingen bij een eerder bezoek van de koningin aan Engeland. Met enige korte onderbrekingen was Karamanlis van 1955 tot juni 1963 cersteminister. Van de militaire jun ta die. in april 1967 een einde maakte aan het kabinet van Kanellopoelos, wilde hij niets weten Met de zoon van wijlen koning Paul, Constatijn, heeft hij tot gisteravond geen contact gehad sinds deze vorst december 1968 Griekenland verliet. Ook wilde hij linkse politici Andreas Papandreoe en andere ballingen zoals de componist Mikis Theodorakis en de uitgeefster Helen Vlachos niet ontvangen, terwijl hij ook steeds de Griekse magnaten Onassis en Niarchos en anderen die het militaire bewind steunden, ont week hoewel hij eens bevriend met hen was. Kort na de staatsgreep op Cyprus pleitte Karamanlis voor her stel van aartsbisschop Makarios als president Aangenomen wordt dat eerst zal wor den afgewacht wat er verder in Grie kenland gebeurt en tot de politieke situatie daar enigszins is gestabili seerd. Tot ongenoegen van Turkije heeft Athene door een hardnekkig stilzwij gen gistdren grote onzekerheid ge schapen over het begin van de bespre kingen over Cyprus. De ministers van buitenlandse zaken van Engeland en Turkije besloten hun vertrek naar Genèvc een dag uit te stellen omdat de Grieken bicven weigeren te reage ren op voorstellen de onderhandelin gen vandaag te beginnen. Aangeno men werd dat mogelijk vrijdag zou kunnen worden gestart. Het Europese hoofdkwartier van de VN in Genève was daartoe al in gereedheid ge bracht. Ook de door de Cyprische junta verwijderde aartsbisschop en president Makarios zou in Genève van de partij zijn. In Turkije, dat Griekenland eerder heeft beschuldigd van pogingen de vredesbesprekingen te vertragen, heeft de vice-premier Necmittin Erba kan gisteren geëist dat Cyprus wordt opgesplitst in een Grieks en een Turks deel, gescheiden door eenHet begon allemaal in 1941, toen dr. Albert H. Coons in Amerika ferzone. Erbakan, die niet duidelijk j i n j maakte of hij zijn eigen mening of een wetenschappelijk artikel publiceerde onder de weinig opvallende die van het gehele Turkse kabinet tjt j 'Immunologische eigenschappen van een antilichaam dat een f weergaf, zei dat httt oostelijke deel i -» van Cyprus Turks zou moeten worden luorescerende groep bevat en het westelijke Grieks. Deze gebie- Waar die lange woorden op slaan. NEW YORK (AFP) Het Amerikaanse weekblad 'Newsweek' heeft in zijn nummer van deze week onthuld dat ongeveer een uur voor de staats greep op Cyprus van vorige week maandag agenten van de Amerikaanse Inlichtingendienst een boodschap van de opstandelingen hebben onder schept waarin aan de regering in Athene werd meegedeeld: 'De operatie president is zoals afgesproken begonnen'. Het blad weet verder te melden dat daags voor de coup een honderdtal officieren in burger met een vliegtuig van de Griekse luchtvaartmaat schappij 'Olympic Airways' uit Athene naar Nicosia vertrok. Zij werden op dc luchthaven uitgeleide gedaan door kolonel Michael Pylikhos. do rechterhand van generaal Dimitrios Ioannides. Een woordvoerder van het ministerie van buitenlandse zaken in Washing ton weigerde enig commentaar te geven op het verhaal in 'Newsweek'. Grondlegger van immunofiuorescentie geëerd met Boerhaave-penning den zouden dan moeten worden ver bonden door een 'neutrale corridor". Turkije heeft lange tijd naar een dergelijke oplossing gestreefd. Maar tijdens de huidige crisis heeft de regering van Bulit Ecevit zich hiero ver niet uitgelaten. THEORIEëN Aartsbsschop Makarios zou eerder de ze weck in een interview Athene en WASHINGTON (Reuter) De Ame rikaanse Republikeinse senator Ed ward Gurney uit Florida, president Nixons krachtigste verdediger in de Senaatscommissie voor het Watergate- afluisterschandaal, heeft gezegd dat hij zich niét herkiesbaar stelt omdat hij onder verdenking staat van cor ruptie. Gurney zei dat hij aan geen enkele aanklacht schuldig is. maar dat hij zich niet tegelijkertijd kan verdedigen en campagne kan voeren voor zijn herverkiezing. De senator is op 10 juli door een grand jury in staat van beschuldiging gesteld wegens misdadige opzet, omko perij en verdraaiing van de waarheid in verband met het tot stand brengen van overheidsleningen aan contractan ten. op zien we direct wel. Laten we eerst vaststellen dat dat artikel van klassie ke betekenis zou blijken. Vorige week werd in Leiden de vijfde internationa le conferentie over immunofiuorescen tie gehouden. Albert Coons kreeg daar, als onbetwiste vader van deze biologische techniek, de niet voor ie dereen weggelegde Boerhaave-medail- fe. Die wetenschappelijke erkenning kwam bepaald niet te vroeg. Zonder OOOf OrS. het werk van Coons zouden een paar stukken biologie en geneeskunde er anders uitzien dan ze nu doen. Reden genoeg om ons even in de zaak te verdiepen. Gelukkig is het grond idee van Coons bijzonder simpel. (De toepassing ervan minder, anders zou den er dertig jaar later geen congres- L3mpj6 sen meer over worden gehouden. Maar daarover straks meer). Centraal staat het begrip 'antilichaam' te genwoordig zeggen wc liever 'antistof het belangrijkste verdediggings- middel van mens en dier tegen vreemde stoffen en deeltjes die het lichaam binnengedrongen zijn. Zulke indringers worden op bepaalde onderdelen van hun structuur, antige nen ('biologische visitekaartjes' heb ben we ze in deze rubriek genoemd) als lichaamsvreemd herkend. Er wor den dan antistoffen gevormd die zich specifiek aan het onbekende antigeen hechten, omdat ze daar precies op passen, zoals een sleutel in een slot. Dat is bijvoorbeeld de manier waarop we met infectieziekten afrekenen: bac teriën en virussen worden met anti stoffen ingepakt en weggewerkt. De deelwetenschap die zich met dit soort reacties bezighoudt, heet immunèolo- gie. Wat Albert Coons nu in 1941 voor het eerst gedaan heeft, is het bevesti gen van een soort lampje aan een antistof, de 'fluorescerende groep' in de titel van zijn publicatie. Als het aanbrengen van zo'n chemisch lampje nu maar geen invloed zou hebben op de verdere eigenschappen van de an tistof, zou daarmee onder een mi croscoop het proces kunnen wor den gevolgd. Door antistof ingepakte deeltjes, waar anders in het begin niets bijzonders aan te zien valt, zou den duidelijk oplichten. Dat bleek inderdaad allemaal goed te zitten: wat Coons in zijn klassieke artikel rapporteerde was dat de im munologische eigenschappen van een antilichaam dat een fluorescerende groep bevat, niet noemenswaardig af wijken van de eigenschappen van het oorspronkelijke produkt. Daarmee waren de bio-wetenschappen een bijzonder waardevol onderzoekin strument rijker. Ten eerste zijn anti stoffen, vanwege die sleutel-slotver houding, in staat om zeer specifieke doelen op te sporen. Ten tweede werkt immunofiuorescentie buitenge woon gevoelig. Dat hangt samen met de aard van het gebruikte 'chemische lampje', de fluorescerende groep. Dat lampje moet natuurlijk ergens zijn energie vandaan halen. Een fluoresce rende stof 'werkt' op licht, maar dan van een andere kleur dan die het zelf uitstraalt Fluorescentie Het dichtstbijzijnde voorbeeld is de TL-buis, die officieel dan ook fluore scentiebuis heet, binnenin die buis wordt ultraviolet licht uitgestraald, een 'kleur' die wij niet kunnen zien en die overigens schadelijk voor de ogen zou zijn. Dat licht valt op een fluorescerend poeder op de buiswand, waar het wordt omgezet in voor ons bruikbaar licht. Iets dergelijks doet een fluorescerend gemaakte antistof onder de mikro- skoop. Die wordt bijvoorbeeld met blauw licht bestraald en zet een deel daarvan om in groen licht. De grote gevoeligheid wordt nu bereikt door het beeld te bekijken door een filter dat wel dat groene licht doorlaat, maar niet het oorspronkelijke blauw. Zo wordt een situatie geschapen waar in alleen goed zichtbaar is waar de onderzoeker precies naar zoekt. Zelfs in moeilijke gevallen is dat zoiets als het zoeken naar een lichtgevende speld in een vrij donkere hooiberg, en daar is best aan te beginnen. Immunofiuorescentie is dus een speci fieke en gevoelige manier om mikro- skopisch bepaalde ziekteverwekkers op te sporen met behulp van hun speci fieke antistoffen. Zo werd er op het Leise congres onder andere gerappor teerd over de diagnose van malaria, gonorroe en bepaalde darmbacteriën. Als dat alles was, was het al heel wat. Zeker bij een moeilijk te 'onder scheppen' infectieziekte als gonorroe, waarvan de laatste tijd duidelijk wordt dat hij niet alleen bij veel vrouwen, maar ook bij aardig wat mannen zonder merkbare symptomen verloopt zodat de besmetting onge merkt verspreid kan worden, is een goede opsporingsmethode bijzonder be langrijk. Slimmigheden Maar immunofiuorescentie biedt aan zienlijk meer mogelijkheden, omdat de techniek gekoppeld kan worden aan het indrukwekkende arsenaal van slimmigheden dat de immunologie in de loop der tijd heeft opgebouwd. Met kunstgrepen is het namelijk mo-' gelijk, ook tegen niet-lichaamsvreem- de stoffen antistoffen te bereiden, waardoor deze met dezelfde gevoelig heid en selectiviteit kunnen worden opgespoord als de wél vreemde stof fen. Zo is onze kennis van het im muunsysteem zelf (dat in zijn details erg ingewikeld is) verdiept door de beschikbaarheid van antistoffen die met de antistoffen zelf reageren. Zo kunnen onderdelen van normale en abnormale immuunreacties in de le vende cel worden gevolgd. Ook voor de studie van andere levens processen in de cel is de immunp- fluorescentie een waardevol hulpmid del. En hetzelfde geldt voor het fun damentele kankeronderzoek. Waarnemers in Athene menen dat de terugkeer van Karamanlis alleen tot het herstel van een wezenlijke demo cratie kan bijdragen als hij een ka binet van nationale eenheid vormt. On der de politici die in de Griekse hoofd stad aan de beraadslagingen hierover deelnamen bevonden zich de leider van de Nationale Radicale Unie en de Unie van het Centrum, Kanellopoelos en Mavros, die bij de laatste algemene verkiezingen tezamen 80 procent van de stemmen behaalden. Linkse leiders waren niet uitgenodigd, evenmin als de 'sterke man' achter de schermen van de Griekse junta, Dimitris Ioan nides. Men heeft in hem steeds de man gezien die zorgde voor de afzet ting v5n Makarios Geruchten over een op handen zijnde val van de regering ir> Athene begon nen al de ronde te doen kort voor op Cyprus door een staatsgreep een ein de werd gemaakt aan het bewind var aartsbisschop Makarios, toen de Cypri sche leider eiste dat de Griekse offi cieren op het eiland zouden worden teruggetrokken. Makarios uitte de be schuldiging dat het Griekse pilitaire bewind een staatsgre>p op zijn eiland beraamde. De geruchten namen nog toe toen Makarios op 15 juli in een bloedige staatsgreep werd afgezet en de aartsbisschop-president later de Griekse junta verantwoordelijk stelde. De stroom van geruchten groeide uit tot een ware stortvloed toen in het afgelopen weekeinde Turkije overging tot een invasie van Cyprus. De Tur ken verklaarden dat zij tussenbeide gekomen waren nadat de Griekse re gering hun eis lot herstel van het le gitieme bewind van Makarios gewei gerd had. CAIRO President Sadat van Egyp te heeft dinsdag Jordanië en de Pales- tijnen opgeroepen hun geschillen op zij te zetten omdat, als dit niet ge beurde, de Arabieren aan het kortste einde zouden gaan trekken zelfs nog voordat het Geneefse vredesoverleg zou worden hervat. Hij zei ook dat koning Hoessein van Jordanië, die hem enige tijd geleden had bezocht, 'onze logica had aan vaard dat Jordanië tijdelijk belast was met het toezicht op de westelijke oever van de Jordaan, net zoals wij dat waren met de Gaza-strook.' Sadat, die sprak ter gelegenheid van de 22ste verjaardag van de Egyptische revolutie, zei ook, dat het op 't overleg te Genève 'spannend zou toegaan', dat stond voor hem wel vast. Het deelne men van zowel de Jordaanse regering als de Palestijnse bevrijdingsorganisa tie aan het overleg te Genève zou 'delicaat en pijnlijk' zijn, en Egypte zou doen wat 't kon om 't probleem te helpen oplossen ofschoon andere Arabische regeringen (hierbij doelde op Libië) het wat dat betreft Cairo moeilijk aan het maken waren. MANCHESTER (Reuter, UPI) Aan boord van een vliegtuig waarmee de Noordierse politiechef dinsdagavond van Belfast naar Londen werd ge bracht, is een bom gevonden, zo heeft de Britse politie bekend gemaakt. Kort nadat het toestel in Belfast was opgestegen, kreeg de verkeerstoren op het vliegveld daar een anoniem telefoontje dat zich aan boord een bom bevond. De 'Trident' werd omgeleid naar Manchester, waar een alarmlanding werd gemaakt. Nadat de 85 inzitten den op een afgelegen stuk van het vliegveld van Manchester waren uitge stapt, werd een onderzoek ingesteld. Het leverde een bom van bijna hon derd kilo op. LONDEN (Reuter) Hans Jani- tschek, de secretaris-generaal van de Socialistische Internationale heeft ver klaard dat hij betrouwbare informatie uit Cyprus heeft ontvangen dat 2000 aanhangers van Makarios zijn gedood door de junta van Nicos Sampson, tij dens het plegen van de coup van vo rige week. De doden waren gevallen tijdens de gevechten en als gevolg van executies, aldus Janitschek. LISSABON (AP, Reuter) D< tugese regering heeft aangekwest dat besloten is om de Afrik kolonie Angola onder militair i te plaatsen. In een summier col115 niqué werd gezegd dat er binnden een nadere verklaring over he^ttre en waarom van de politieke stuurlijke hervormingen in Anger"' worden uitgegeven. Het is de »cn pen weken in Angola en met naaord hoofdstad Loeanda onrustig. Bajjjg len tussen blank en zwart ziCu slachtoffers gevallen. Over de toekomst van de hii*»^ gouverneur-generaal van AngolqWe neraal Silvino Silverio Marqui^ nog niets bekend. Marques is sinds II juni in funktie. Hij b*"1 zich sinds zaterdag in Lissabonl ai besprekingen over de spanning uitj het voor onafhankelijkheid strijLrj-e Angola. Hier en daar is gespecu over de mogelijkheid dat hij nfc zijn post zal worden gehandhaaffld. Nieuwe satelliet MOSKOU (AP) In de Sowjel is blijkens een mededeling van een nieuwe verbindingssatelliet f ceerd, de Molnija 2, die tclefsi sprekken en radio- en televisie-» dingen zal relayeren. De Molnijaj een wijde baan beschrijven waar' aarde wordt benaderd op afst variërend van 460 tot 40.900 ter. Portugal breekt met Malawi LISSABON (DPA) Portugal f de diplomatieke betrekkingen mènb; lawi verbroken, zo meldt de Po| ge se staatsradio. De aanleiding ii. Malawi niet bereid is een eiif maken aan de inmenging in de1' nenlandse politiek van Mozam) di« door Jorge Jardim, onderstaatsseó ris in de vroegere Portugese reg van Antonio Salazar. Jardim, zo officieel in Lissabon verklaard,'iet stoort het dekoloniseringsproc* Mozambique. Franco herstelt geher MADRTD (AFP, Reuter) Gei^e Franco heeft gisteren een wandr tje gemaakt in de Madrileense 1 waar hij verpleegd wordt. Dr. IV Hidalgo Huerta, één van de sp< ten, heeft verklaard dat de geheel zal herstellen en dat hij: verwachting deze week de kliniej zal verlaten. O] ipr' Bomaanslagen pfcfc BELFAST/BIRMINGHAM (UPI, In Garvagh, 65 km ten NVfj vi Belfast, is in de nacht van majna op dinsdag een tijdbom in een: ontploft. Een militair werd ged« vier burgers gewond. Diezelfde f E ontploften er in de Engelse stadijk mingham brandbommen, die Lnfc meubelzaken in de as legden. nee Simon in Parijs !1(^ PARIJS (UPI, AP) De Amer» se minister van financiën, Johp0 mon. die een bezoek aan het M9en. Oosten heeft voltooid, is gisterenent uit Rome in Parijs aangekome Rome heeft hij besprekingen ge met zijn Italiaanse ambtsgenoot lio Colombo over monetaire p ni: men en de energiecrisis. Simo dineren met de Franse ministei financiën, Jean Pierre Fourcadi vandaag nog naar Londen vertrelor' 'de BRUSSEL (Reuter) De laatst sprekingen van de Europese min raad voor de vakantie, dinsda Brussel, zijn op een groot fiasa gelopen. De Europese ministers buitenlandse zaken zijn er nani niet in geslaagd zelfs maar de gangspunten voor een Europees giebeleid op te stellen. Europees commissaris Henri Sir (belast met energiezaken) zei d Europese gemeenschap een grote gemist heeft om een energiepo op te bouwen. Ook de Nederl. minister van buitenlandse zaken! M. van der Stoel, noemde de berE kingen van dinsdag uitermate t£ni stellend. De oorzaak van het feit dat men geen uitgangspunt voor een gei schappelijk energiebeleid kon I ken, was de tegenkanting van de se delegatie, die onder leiding van de minister voor economlec zaken, Peter Shore. De Nederl g staatssecretaris Brinkhorst verkl 00 dat acht lidstaten van de EEG iel een gemeenschappelijke energi tiek willen, maar dat het Ver en Koninkrijk het uitgangspunt daafwt zelfs niet wilde aanvaarden, hi daartoe toch in Kopenhagen, topconferentie van de EEG in di J' ber vorig jaar, duidelijke afspi st waren gemaakt. Om hun houding te staven voi de Britten aan dat het ontwerp een gezamenlijke energiepolitiek nog door deskundigen dient te den verdiept. Het is nu echti meer dan negen maanden geledei dc de energiecrisis uitbrak, en sind: f heeft men niet veel anders ge 2 dan de problemen in verband m< energievoorziening en het energ bruik in de gemeenschap van kanten bekijken. in - BRUSSEL (ANP) De minister buitenlandse zaken van de EEG het erover eens dat de EEG ccod.. sche en politieke steun moet verl aan Portugal. De directeuren-gen politieke zaken van de ministeriel J- buitenlandse zaken van de negen i j; landen (het 'comité politique') her® dan ook opdracht gekregen van d4 1 nisters om, op verschillende terrer13 voostellen voor zo'n steunverlenin te werken. ïn

Nieuwe Leidsche Courant | 1974 | | pagina 6