[TEEKEMS RUMDERBIfS Drente krijgt advies over planning beleid Amsterdam gevraagd om de Petruskerk te kopen verkoop door adverteren 250 GRAM Kloeke strandwandeling Hilversum onderzoekt verplaatsing van markt vleeswaren Verbetering van pension geëist Duo klemgereden na beroving van juwelierszaak Dieven klem na wilde autorit Onbekende jongeman uit water gehaald 'Summer in the city' B0TERMALSE Bedehuis van Sloterdijk al zes jaar in verval Ruinerwold treedt voorlopig niet op tegen grasdrogerij AMSTERDAM Drie bewo ners van het pension voor gast arbeiders 'De Tijdgeest' aan de Egelantiersstraat in Amsterdam hebben in kort geding voor de president van de rechtbank te Amsterdam geëist dat de exploi tant wordt verplicht het pensi on bewoonbaar te maken. De drie bewoners, die optreden namens hun dertig medebewo ners, eisen dat de exploitant op straffe van een dwangsom van 25.000 gulden per dag het nodi ge zal doen aan wasplaats, keu ken, toiletten, beddegoed, tele foon, bel, ramen, verwarm big, verlichting en brandveiligheid. De Amsterdamse brandweer heeft tegen de situatie in het pension al sedert 1966 bezwaar gemaakt. In 1971 dreigde de gemeente het pension, dat toen 145 inwoners telde, te sluiten wegens de slechte hygiënische toestand. De exploitant zette het pension voort als kamerver huurbedrijf met ongeveer 50 in woners. Volgens mr. W. J. van Benne- kom, die sprak namens de ei sers, is de situatie in het pensi on 'werkelijk onhoudbaar'. 'Het gevaar is elke dag groter dat de gemeente tot sluiting overgaat. Er hoeft maar iets te gebeuren, een brandje of ziekte'. De eige naar-exploitant, de heer T. Kampstra uit Landmseer, ver klaarde te wachten op een be slissing van de gemeente over het pension. 'Als het pension zo slecht is. waarom blijven die mensen er dan wonen? Er is woonruimte genoeg in Amster dam', zei de heer Kampstra. Uitspraak 2 augustus. TKOüV/iKmVRTIET DINSDAG 23 JULI 1974.BINNENLAND,/FIMAN CJëN - Wegens vakantie zijn alleen onderstaande filialen geopend LEIDEN: 5 Meiplein 144, Korevaerstraat 4, Hogewoerd 19, Massamarkt, Levendaal 15 Lange Mare 90. LEIDERDORP: Hoofdstraat 11. OEGSTGEEST: Kempenaerstraat 68 KATWIJK: Princestraat 37, Hoornesplein 123, Digros supermarkt NOORDWIJK: BomstraatT.SASSENHEIM: Kerklaan 131.. APELDOORN Na een wilde ach tervolging over de Veluwe heeft de politie op de ruit bij Hoevelaken twee mannen kunnen arresteren die eerder in de nacht van zondag op maandag een juwelierszaak in Nunspeet be roofd hadden. De mannen zijn inge sloten in het politiebureau in Nij- kerk. De twee mannen werden gezien toen ze in een witte sportwagen wegreden nadat bij de juwelier een antieke staartklok en gouden en zilveren siera den geroofd werden. De per radio gewaarschuwde politie zag de mannen onder Garderen rijden en zette de achtervolging in. Na een wilde achter volging, waarbij zich een wagen uit Nijfcerk, twee uit Apeldoorn, twee uit Amersfoort en één uit Bairneveld aan sloten, lukte het de pi armen in Hoeve laken klem te rijden. MEPPEL Een wilde achtervolging, waarbij de rijkspolitie van Staphorst en Hasselt en de gemeentepolitie van Zwolle betrokken waren, leidde* zater dagavond tot de aanhouding van twee personen die op klaardichte dag 'n diefstal hadden gepleegd bij een boer «in Rouveen in de gemeente Staphorst. Toen de heer De Weert tegen zessen zijn koeien ging melken zagen de buren een auto arriveren met twee mannen die naar binnen gingen. Te gen de tijd dat de boer terugkwam, waren zij al weer verdwenen en met hen zo bleek al gauw ook een bedrag van ongeveer honderd gulden. De politie van Staphorst werd gealar meerd. Tegen acht uur, toen de heer De Weerd weer even afwezig was, verscheen dezelfde auto, nu met weer twee mannen erin waarvan er een al eerder bij de boerderij was geweest. De buren deelden de heren mee dat er niemand thuis was en daarop ver trokken zij weer. Uiteraard werd het autonummer genoteerd en aan de po litie doorgegeven. Deze alarmeerde op haar beurt de omliggende politiepos ten en die van Hasselt was de eerste die d'tJ auto ontdekte. Er volgde een wildé achtervolging waaraan ook de gemeentepolitie van Zwolle meedeed. Tenslotte wist de Staphorster politie niet ver van Hasselt de beide inbre kers tot stoppen te dwingen. Het bleken de 30-jarige A.D. uit Achtkar- spelen en de 30-jarige E.W. uit Zwolle te zijn. De politie is nog op zoek naar de derde man die bij deze inbraak betrokken is geweest. LEEUWARDEN De Friese politie onderzoekt de doodsoorzaak van een jongeman, die, slechts gekleed in een onderbroekje, zaterdagmorgen is ge vonden in de Langweerder Wielen bij het vakantiecentrum Woudfenne in Langweer. Op liet lichaam is gisteren sectie verricht De jongeman was naar schatting 20 tot 25 jaar. Hij was 1.80 meter lang en had een slank postuur, donkerblond halflang haar, blauwe ogen, een brede neus, dikke lippen en een gaaf gebit. Op bovenlichaam, hals en bovenarmen had hij moedervlekken en op de ring vinger van de linkerhand een wrat. Hij droeg een automatisch stalen pols horloge merk Seiko met een chroom- kleurige stalen band, schakels en een knipsluiting. Inlichtingen kunnen worden verstrekt aan de politie in Leeuwarden of in de eigen woon plaats. AMSTERDAM De hele nacht is de Amsterdamse brandweer met groot materieel bezig geweest met de na blussing van een brand, die zondag avond te middernacht uitbrak en die de hele benedenverdieping van een m- dustriepand aan de Jan Rebelstraat op het randje van de Tuinstad Osdorp in de as heeft gelegd. Bovendien liep de bovenverdieping flinke schade op. Brandweer en politie lieten maandag ochtend blijken, dat zij achterdocht koesteren ten aanzien van de oorzaak. Daarnaar werd dan ook een intensief onderzoek gelast DINSDAG DONDERSA® HILVERSUM Het gemeentebestuur van Hilversum heeft (met rijkssteun) een onderzoek laten instellen naar de consequenties voor een deel van de Hilversumse ondernemers van een mogelijke ver plaatsing van de markt. Dit onderzoek is mede uitgevoerd in op dracht van de Hilversumse ondernemersvereniging 'STRO' en heeft onder meer tot de conclusie geleid, dat 'bij verplaatsing van de markt de gezamenlijke ondernemers rond het Langgewenst (waar nu de markt wordt gehouden) ongeveer één miljoen inkomens- schade zullen lijden'. Uit het door het centraal instituut voor het midden- en kleinbedrijf ge houden onderzoek is gebleken, dat één op de drie marktbezoekers tevens in de omgeving gaat winkelen. Daar van zal ruim dertig procent uit de winkels rond de markt wegblijven, indien de markt zou worden ver plaatst. Dit onderzoek is het eerste van deze aard in Nederland. Het rijk heeft eraan meebetaald, omdat in vele ge meenten het probleem van marktver- plaatsing speelt en er behoefte bestaat aan het ontwikkelen van een model om inzicht te krijgen in de gevolgen. Het onderzoek van het CIMK naar het verband tussen de markt en de win kels rond de markt is overigens slechts een onderdeel van het geheel aan gegevens om een verantwoorde beslissing over het al of niet verplaat sen van de markt te kunnen nemen. B. en W. zullen zich mede baseren op een aantal adviezen van financiële en verkeerstechnische aard. In het rapport wordt voorgesteld, een schadevergoedingsregeling te kiezen, berekend op basis van twee jaar netto winstderving. Voor 43 onderne mers zou in totaal negen ton nodig zijn plus een ton voor nog onvoorzie ne schade. Geadviseerd wordt, de schadevergoeding bij vooruitbetaling te verlenen op het moment, dat de markt verhuist. Zodoende worden de in hun omzet getroffen ondernemers in staat gesteld, hun eigen verhuizing te regelen of een andere klantenkring op te bouwen door aanpassing van hun assortiment en prestatie. Ais ge wacht zou worden tot de schade pre cies kan worden vastgesteld, zou dat pas na vier of vijf jaar zijn en dat zou volgens het rapport voor een aantal ondernemers fataal zijn. Van de 43 belanghebbenden in de omgeving van de huidige markt zijn er 23 voornemens om zo mogelijk met de markt mee te verhuizen. Het CIMK-onderzoek heeft in totaal 110.000,- gekost. Daarvan heeft het ministerie van economische zaken ƒ20.000,- betaald, terwijl de Hilver sumse ondernemers en de Kamer van Koophandel samen 5800,- hebben bij gedragen ASSEN De Vereniging Milieube heer Noord-Nederland (VMNN) heeft de gemeente Ruinerwold om nadere informaties gevraagd over de hinder, die de grasdrogerij aldaar veroorzaakt. De gegeven werden snel en uitgebreid verstrekt Er blijkt uit, dat het ge meentebestuur voorlopig niet tegen de grasdrogerij wil optreden. De VMNN heeft hiertegen bij de gemeenteraad van Ruinerwold gepro testeerd. Ze is van mening, dat als hinder optreedt, wel maatregelen die nen te worden getroffen. De gemeente heeft naar het oordeel van de VMNN de plicht op te komen voor de belan gen van haar inwoners, die hinder ervaren, als gevolg van het niet nako men van de hinderwetvoorwaarden. Door het beginnen van een proces heeft de grasdrogerij wellicht een gro tere soepelheid van het gemeentebe stuur ontmoet, dan eerlijk is tegeno ver de andere inwoners. De VMNN vindt, dat onjuist 'Het bestuur van de grasdrogerij heeft haar zaken, volgens de VMNN onvol doende voorbereid. Ze schroomde daarbij niet de belangen van haar personeel op het spel te zetten. Door in deze kwestie tegenover dit bestuur soepel te zijn, dekt het gemeentebe stuur ook dit beleid van het bestuur.' De VMNN vindt het uitblijven van gemeentelijke maatregelen bij hinder een daad van onbehoorlijk bestuur. Ze heeft daarom maatregelen geno men, om een en ander hard te maken. GRONINGEN 'Summer in the city' is het motto, waaronder een groep mensen poogt de grote zomerse leegte in de stad Groningen op te vangen. Er wordt samengewerkt met het drugs informatie centrum Groningen, stichting PRO, welke laatste tevens een experimenteel arbeidsbemidde lingsbureau en een eethuis in het VERA-pand aan de Oosterstraat heeft. In het VERA-gebouw zijn tot 2 augus tus aanstaande een aantal activiteiten van de werkgroep 'Summer in the city', als een film over een popfestival met bekende groepen, ,een concert door S o 1 u t i on een gratis openluchtconcert in het 'Sterrenbos' onder het motto 'Sunday in the park' en een western van John Ford. De activiteitenserie wordt donderdag. 1 augustus besloten met een concert door de Memphisband. Na twee vierdaagsen werd het hoog tijd voor een zesdaagse. In Hoek van Holland startte gezelschap wandelaars voor de vijftiende strandzes daagse met als einddoel Den Helder. In begroting zit enige ruimte Van een onzer verslaggevers AMSTERDAM *De Petruskerk in Sloterdijk, bezit van de hervormde gemeente van Amsterdam- West, die in 1968 voor de eredienst werd gesloten, verkeert in een verwaarloosde staat'. Dit schrijft de Stichting tot Behoud van de Petruskerk en omgeving Oud-Sloterdijk aan vrienden en belangstellen den, die zich nog steeds het lot van dit historische kerkje aantrekken. De Stichting blijft voortgaan met pogingen tot behoud van de Petruskerk, zo mogelijk niet liet herstel van de eredienst. Ontvolking Opgemerkt wordt, dat er tussen de Stichting en de hervormde Vereniging 'Uw Koninkrijk Kome', de eigenaresse van het wijkgebouw in de nabijgele gen Juliana van Stolbergstraat, een nauwere samenwerking tot stand is gekomen. Genoemde vereniging wenst met alle haar ten dienste staande middelen mee te werken aan het behoud van de Petruskerk. Contact B. en W. De Stichting heeft opnieuw contact opgenomen met het college van B. en W. van Amsterdam, met het verzoek aan het stichtingsbestuur te willen bekendmaken in hoeverre er bij het stadsbestuur het voornemen bestaat de kerkelijke onroerende goederen te Sloterdijk aan te kopen. 'Onzerzijds wordt gewacht op een dui delijker bepaling van het standpunt van B. en W., aangezien wij mensen, dat de kerkvoogdij het verzoek om de Petruskerk van de Monumentenlijst af te voeren, niet heeft ingetrokken. Hierdoor blijven noodzakelijke restau raties achterwege.5 Aanvankelijk heeft Hervormd West pogingen ondernomen het complex te verkopen, maar is daarin niet ge slaagd. De ontwikkelingen rondom de Petruskerk hebben ontstemming ge wekt in de kring van oudere gemeen teleden. Er bestaat nog steeds in een deel van de kerkelijke gemeente het verlangen het kerkje, dat dateert uit 1664, opnieuw te laten functioneren, waarbij er aan gedacht wordt tevens een cultureel centrum te creëren. Het feit, dat de Petruskerk in de jaren zestig van steeds minder beteke nis werd voor de hervormde gemeente ontvolking van Sloterdijk en omge ving en de oplopende financiële tekorten van de zelfstandige hervorm de gemeente van Amsterdam-West, leidden destijds tot het besluit het bedehuis af te stoten en zo mogelijk te verkopen. Het standpunt van kerkeraad en kerk voogdij was, dat Amsterdam-West zich niet kan permitteren om een aanzienlijk kapitaal in grond en op stallen te laten liggen enkel uit pië teit jegens het verleden. Overigens is er nog altijd de zeeT belangrijke bijkomstigheid van de grafrechten op het kerkhofje rondom de kerk. Dit is een factor, die bij een eventuele bestemming van het gehele complex, ook van de huisjes, moet worden ingecalculeerd. Ruïneus De Petruskerk staat nu al zes jaar leeg. Hoewel de Stichting in de loop der jaren zeer vele bewijzen van in stemming bij het streven om de kerk te behouden heeft ontvangen tal van organisaties hebben hun adhaesie betuigt is het harde feit, dat het ruim drie eeuwen oude gebouw, dat een pittoresk element in het gemoder niseerde Sloterdijk vertegenwoordigt, nu al jaren leeg staat, met alle ruï neuze gevolgen van dien. De gemeente Amsterdam staat zeker Van onze correspondent j ASSEN Gedeputeerde Staten van Drente liebben het Raadgevend bureau Berenschot om ats gevraagd voor een beleidsplanning van het provinciale apparaat. Uitsluitend met eigen mankri tlQ het opstellen van dergelijke planning niet mogelijk, zo menen* GS. Het raadgevend bureau zal nu de mogelijkheden onderzoeken om tot een geïntegreerde beleidsplanning te komen. Voorts zal het adviseren over de aanpak daarvan en over de eventu ele consequenties in het personele en het financiële vlak, aldus deelt het college mee aan de Provinciale Staten bij de indiening van de provinciale begroting voor 1975. Overigens staat de provincie er finan cieel niet slecht voor. Tegen een be drag van 70,5 miljoen gulden aan inkomsten, begroot men in 1975 aan uitgave bijna 67,5 miljoen, zodat voor rond 3 miljoen gulden beschik baar komt voor onvoorziene uitgaven en reserveringen. GS noemen het re sultaat bevredigend, maar wijzen er op dat, vergeleken met 1974, de uitga ven meer stijgen dan de inkomsten. De begroting staat nog enigszins op losse schroeven, omdat men nog niet precies weet hoe hoog de uitkering uit het provinciefonds de hoogste inkomstenpost) in 1975 zal zijn. Men heeft deze post voorzichtig geraamd op bijna 31 miljoen gulden, dat is 12 pet. hoger dan in 1974. De nog steeds toenemende werkzaam heden maken verdere personeelsuit- breiding onvermijdelijk. Met het oog' hierop werd voor een half miljoen gulden uit de post onvoorzien voor het volgende jaar gereserveerd. Het grote aantal aan Instellingen en orga- nisaties te verlenen subsidies wordt geraamd op 9.7 miljoen gulden, dat is 1.7 miljoen gulden of 21,4 meer dan in 1974. Nadat voor bijna één miljoen gulden op de post onvoorzien is opgevoerd, blijft er bijna twee miljoen gulden over voor reserveringen, waarvoor GS de volgende bestemmingen voorstel len: In de eerste plaats wil het college 300.000 gulden bestemmen voor verde re voorbereiding van streekplannen. Daarbij is in de eerste plaats gedacht aan het commissiewerk voor het streekplan Zuidwest Drente. Soortge lijke commissies zijn inmiddels ook ingesteld in Oost en Zuidoost Drente. Het gaat vooral om de inspraakcom missies. Milieu Op het terrein van de milieuzorg zijn op dit ogenblik verschillende onder zoeken aan de gang. Deze worden zoveel mogelijk uitgevoerd door stu denten en werkloze academici. Daar naast moet met andere activiteiten voor de milieuzorg rekening worden gehouden. GS stellen dan ook voor 150.000 gulden voor de milieuzorg te reserveren. Voor de uitvoering van het centraal rijwielpadenplan wordt voorgesteld, 350.000 gulden te reserveren. De uit- Historie voering van dat plan voor de aanleg van 400 kilometer fietspad heeft ver traging ondervonden, waardoor de kosten hoger worden. In 1974 werd daarvoor al 250.000 gulden gereser veerd Het reeds sedert vele jaren bestaande landbouwwegenfonds mag in 1975 andermaal op een versterking van 200.000 gulden rekenen. Het geld dient voor de verbetering van deze wegen. Voor nieuwe gebouwen voor de 5 regionale muziekscholen werd in voorgaande jaren reeds 400.000 gulden gereserveerd. Daarvan is 150.000 gul den afgegaan voor de nieuwe muziek school in Hoogeveen. GS willen het fonds volgend jaar weer met 100.000 gulden aanvullen. Voor het toekennen van subsidies voor de investeringen van jeugdaccommodaties wordt voorge- ïel I 9teld evenals in 1974 100.000 te reserveren. In het fonds re^el. steun te verlenen aan ïch standkomen van lokale en re voorzieningen, was reeds 75O.0*n. den sinds 1972 beschikbaar fir Daarvan is 300.000 gulden besti TaJ hebben voor de versterking v; gel fonds voor het volgende jaar gulden in 1975 op 210.000 het behoud van de nog aa klinker- en keiwegen zal van gulden in 1975V OP 210.000, worden gebracht. Dit alles ui wanneer Provinciale Staten akkoord gaan. Het bedrag van 300.000 dat het vorig jaar voor het sfa ren van de bouw van sporthaj^' sportzalen was gereserveerd jaar worden gebruikt GS stellede in 1975 er nog eens 300.000 aan te besteden. L. •Ujc 0R' ievi Het college betruurt dat on geschiedkundige publikaties zijn verschenen, zich geen vindt dat de historie van Dr< geheel en met al zijn aspecten delt. Er is daarvoor een klein i van deskundigen benoemd. D( j?nc zijn de heer prof. dr B. H. van Bath uit Wageningen, prol ft <i H. Waterbolk uit Groningen"^" mr. P. Gerbenzon uit Haren, djeïi Blok uit Amsterdam, dr. J. uit Assen, drs. M G. Buist ningen en F. J. Hofsteenge uitlas Voorshands beperkt dit comité het opstellen van een werksch k het opsporen van de hiaten kennis van de Drentse histotii L voor willen GS tenslotte in 1 gend jaar 50.000 gulden reserv gf" De toekomst van de Petruskerk blij niet afwijzend ten opzichte overne ming. Het stadsbestuur heeft destijds de hervormde Oosterkerk, voor een symbolisch bedrag aangekocht. Dat betekent wel, dat Amsterdam zich ook verantwoordelijk stelt voor restauratie en onderhoud, een proces, dat in nauwe samenwerking met C.R-M. en Monumenten zorg zal moeten plaats vinden, maar waarvoor nog bindende regelingen imoeten worden vastge steld. 700 jaar Het zou meer dan zinvol zijn indien bij de viering van 700 jaar Amster dam de toekomst van de Petruskerk is verzekerd. Nu Amsterdam als gast heer zal optreden voor het internati onale congres voor het Europese Mo- :t in het geding. numentenjaar in najaar 1975 zich dan opmaakt om het complex van het Historisch Museum aan de Kalverstraat officieel in gebruik te nemen en de verwachting heeft dat dan ook de Engelse kerk zal zijn gerestaureerd, mag het besluit over een definitieve bestemming van het Sloterdijker kerkje niet achterblijven. De Stichting die onveranderd voor het behoud van de Petruskerk ijvert, is aangewezen op geldelijke steun van particulieren. Het secretariaat is ge vestigd Adm. de Ruyterweg 152 (se cretaris F. B. Jantzen), voorzitter is dr. J. H. A. Ringeling, penningmees ter G van der Ham. Postgiro: 197.5530, gemeentegiro P 8890, Ban krelatie: RabOibank Amsterdam, reke ning nummer - 3135 - 10 - 407.

Nieuwe Leidsche Courant | 1974 | | pagina 8