Strijd blijft op Cyprus Geruchten over? 'staatsgreep' gaan in Athene? Bestaan van NAVO door kwestie Cyprus bedreigd Kinderen gemarteld in Amerika Cyprus Luns waarschuwt Ook Turkse radio meldt 'coup' D Premier van Ethiopië afgetreden Israël laat journaliste uit p Egypte toe J NAYO-leiding van coup op Cyprus beticht iel TROUW/'KWARTET DINSDAG 23 JULI 1974 BUITENLAND TT/Xg Turken voeren beschermende acties uit BRUSSEL, EPISKOPI (AP, Reuter, UPI) On danks het akkoord tussen Turkije en Griekenland dat gisteren om drie uur 's middags een bestand van kracht zou worden gaat de strijd op het eiland onverminderd voort De Britse minister van buitenlandse zaken James Callaghan heeft gister avond in Brussel verklaard dat Turkse troepen posities van Grieks-Cyprioten aanvallen, ondanks het bestand. Cal laghan zei dat de Turken blijven vech ten om aanvallen op de Turkse ge meenschap in Cyprus te weerstaan en moord op grote schaal te voorkomen. Eerder waren uit Cyprus berichten binnengekomen dat de strijd enigszins begon te luwen en dat nog slechts plaatselijk werd doorgevochten. Na het tijdstip waarop het bestand van kracht zou worden was al nauwelijks iets te merken geweest van een staakt-het-vu- ren. Minister Callaghan heeft in Brussel zijn EEG-collega's van buitenlandse zaken meegedeeld dat Turkije de verzekering wil dat de Turken op Cyprus worden beschermd. Engeland had daarom toe gezegd de VN-macht op het eiland met 400 Britse manschappen en pantser voertuigen te versterken. Gistermiddag na drie uur, het tijdstip waarop het bestand op Cyprus moest ingaan, is op het eiland de strijd geruime tijd verwoed voortgezet. Om kwart over drie hebben Turkse bom menwerpers de stad Nicosia meer dan een uur lang gebombardeerd. Om kwart over vijf, plaatselijke tijd, werd een tweede aanval gedaan op de lucht haven van de Cyprische hoofdstad en op het VN-complex, waarbij een Brit se soldaat werd gewond. Dit verklaar de gisteravond Kurt Waldheim, de secretaris-generaal van de VN, in New York. Uit Cyprus werden van diverse kan ten felle gevechten gemeld. Waldheim klaagde dat er 'een aantal bestands- schendingen' waren geweest en zei te hopen dat men spoedig met de strijd zou stoppen. Waldheim vervolgde dat het practisch onmogelijk is zonder toezicht het bestand te handhaven. Hij zei van plan te zijn om een aantal VN-troepenleverende landen te vragen hun contingenten op Cyprus te ver sterken. Gistermiddag om vijf uur herhaalde de radiozender van het Britse leger op Cyprus een verklaring van de Britse hoge commissaris, waarin deze zei dat de strijd gewoon doorging. Ook zijn meldingen gemaakt van tal van slachtoffers door de Turkse bom bardementen. Bij een aanval op Fa- magusta zouden gisteren ongeveer vijftig mensen zijn gedood, onder wie Britse toeristen. Ongeveer tien hotels in deze kuststad zouden zwaar zijn beschadigd. De bom actie werd uitge voerd kort voor het bestand van kracht zou worden. Landing ll-X-l Landen Wanchou-PaU ta-:?:-:! tonde/» van de Wo*o Britst basis fy Amerikaanse basis (Q) Havens ter beschikking ventte Russische oorlogsvloot Olieteiding Strategisch bekmgrijkeweg BRUSSEL (Reuter) De con frontatie tussen Griekenland en Turkije inzake de kwestie Cyprus is de meest spectaculaire scheuring binnen de Atlantische Gemeen schap gedurende haar.25-jarige ge schiedenis en volgens waarnemers zal deze verreikende gevolgen heb ben voor de NAVO. Nadat de gevechten op Cyprus ge staakt zijn zal het nog wel enige tijd duren voor de Gemeenschap een schatting kan maken van de werkelijke grootte van de schade die ze geleden heeft. Toch heeft NAVO secretatis-generaal Joseph Luns de Griekse en de Turkse regeringen nu al gewaarschuwd, dat de huidige situatie 'het bestaan van de gemeenschap bedreigt en dat deze gang van zaken niet kan voortduren'. De NAVO, die al machteloos moest toekijken bij vroegere gebeurtenis sen in Oost-Europa, zoals de Russi sche gewapende interventie in Hongarije en Tsjecholsowakije, is ook in dit geval niet in staat gebleken unilaterale militaire ac tie, ondernomen door haar eigen leden, tegen te gaan. De Zuidelijke Middellandse Zee flank is, militair gezien, altijd, al beschouwd als één van de zwakste van de Gemeenschap, en volgens waarnemers kunnen' de jongste ontwikkelingen er toe leiden dat de NAVO haar niet-Turkse en niet- Griekse strijdkrachten in dit ge bied zal willen versterken. Politiek aspect Maar ook politiek kan Cyprus veel aspecten van de NAVO doen ver anderen. Volgens sommige NAVO- functionarissen heeft de besluite loosheid van de Verenigde Staten en Engeland na de militaire over name door de Nationale Garde on der leiding van Griekse officieren, Turkije er toe geleid in te grijpen vanwege zijn angst voor een snelle consolidatie van het nieuwe re giem op het eiland. Deze functio narissen vermoeden dat de VS Griekenland indirect steunen en het kan dan ook verwacht worden dat bepaalde lidstaten harder gaan roepen om de uitbanning uit de gemeenschap van de huidige Griek se regering. In de laatste jaren, toen de ontspanning tussen Oost en West de scherpe kantjes uit de internationale diplomatie haalde, heeft de NAVO steeds meer aan dacht geschonken aan interne pro blemen. Zo is de spanning tussen Griekenland en Turkije over Cyprus al langer een zorg voor de Gemeenschap en de secretaris-gene raal ontving dan ook een veront rustende beschouwing over de situ atie op het eiland sinds 1964. Afgezien van haar zorg over Cyprus werd de NAVO gedurende de laatste vijf jaar ook geplaagd door andere diep-gewortelde, maar minder dramatische conflicten. Zo was er een geschil over het gebrek aan overleg tussen de Amerikanen en de Europese leden van de Ge meenschap; verschil van mening over het voortdurende lidmaat schap van de Griekse militaire re gering, (vooral de Skandinavische NAVOdeden waren hier 'ogen) en tenslotte een conflict tussen de VS en IJsland over de toekomst van de Amerikaanse basis bij Keflavik. Dit soort interne problemen geven mensen als de heer Luns de nei ging te proberen de NAVO-ge- meenschap wat hechter te maken door het overdrijven van de Sow- jet-dreiging en door wat koude- ooriog wapengekletter te laten ho ren. »u ATHBjNiE (AP, Reuter, UPI) Gisteren gingen in /Athene sterke e geruchten dat er een staatsgreep op handen was of zelfs al zotii hebben plaatsgevonden. Op straat was echter alles rustig en radio-P^ Athene zond vrijwel alleen amusementsmuziek uit en betichten over de ontwikkelingen op en rond Cyprus. si Turkse invasietroepen op Cyprus geven het bekendeovenvinningsteken in de omgeving van Kyrenia, waar zij echter op zwaarder verzet zijn gestuit dan was verwacht. In de Verenigde Naties in New York, waar gisteren ook de Veiligheidsraad korte tijd bijeen is geweest, zei de Turkse afgevaardigde Osman Olcay dat hij uit Ankara had vernomen dat acht Griekse sohepen voor de rede van Pap/hos op westelijk Cyprus wa ren verschenen en dat zij probeerden troepen aan land te zetten. In Ankara heeft premier Bulent Ece vit op een persconferentie verklaard dat de wapenstilstand was ingegaan en werd nageleefd en dat de Turken htm gestelde doel op Cyprus hadden bereikt. De troepen zullen de ingeno men stellingen behouden en niet ver der hoeven te gaan. Ecevit voegde eraan toe dat de situatie zou kunnen veranderen 'als de geruchten over een staatsgreep in Griekenland waar blij ken te zijn.' Een politiek luchtledig zou volgens hem de vredesbesprekin gen en daardoor het naleven van het bestand bijzonder moeilijk maken. De premier noemde als militaire doelen voor de Turkse actie het veroveren van de havenstad Kyrenia in het noorden en het beheersen van de weg van Kyrenia naar Nicosia om de Turks-Cyprioten een uitweg naar zee te geven. Volgens Ecevit was het niet de bedoeling geweest de door Turkse bomacties zwaar beschadigde luchtha ven van Nicosia in handen te krijgen. Op de vraag of Kyrenia Turks zou blijven zei Ecevit met luide stem; 'Jazeker!' ,.j wWU.-teiUï. "I S-fc-üK -3ifS®§,: rsi&8Sg< it '-■^,•4 j'lÜy "uVv;.:-- Twijfels Militaire deskundigen hebben him scepsis geuit over het succes van de Turkse militaire acties, zoals dat door Ecevit werd geschetst. Zij betwijfelen of de Turksen de belangrijke verbin dingsweg tussen Kyrenia en Nicosia wel zo zeker in handen hebben als zij zeggen. De experts menen dat de Turken daarvoor zeker 20.000 man aan> land zouden hebben moeten zet ten in plaats van de nu gezonden 6.000 als zij het hele eiland zouden willen veroveren. Verder menen de experts dat het wel degelijk de bedoeling van de Turken is geweest ook het vliegveld te vero veren, maar dat dat hen niet is ge lukt. Parachutisten zijn door de natio nale garde, die onder leiding staat van Griekse officieren, teruggeslagen. Dat was mogelijk omdat de Turken niet over zwaar geschut beschikten, in tegenstelling tot de Grieken. Wel be schikten de Turken over een over macht in de lucht. Daardoor was het ook mogelijk een Grieks konvooi aan te vallen dat volgens Turkije bij Pap- hos troepen aan land wilde zetten. Overigens wordt dit door Griekenland nog steeds ontkend. Vervolg van pagina 1 doelen met napalm-brandbommen. Volgens Athene is er spraken van 'volkerenmoord'. Athene heeft om een nieuwe bijeenkomst van de Veilig heidsraad gevraagd om deze zaak aan de orde te stellen. De Griekse ambas sadeur bij de VN Constantijn Panayo- tacos heeft in een brief bericht dat Athene de Veiligheidsraad-resolutie van zaterdag volledig aanvaardt, maar enige reserves koestert ten aanzien van de bepaling waarin de aftocht wordt geëist van de 650 Griekse offi cieren van Cyprus. Deze worden er van beschuldigd de coup te hebben beraamd en uitgevoerd. Athene heeft de NAVO toegezegd de officieren te willen terugtrekken en door andere vervangen. Maar het staat nog niet vast of Griekenland ook bereid is een voLleddge verwijdering van de officie ren te aanvaarden. Uit Athene, waar ook geruchten over een nieuwe coup de ronde doen, is gemeld dat ondanks het bestand en het komend overleg, de mobilisatie normaal verder wordt afgewikkeld. Radio Athene heeft inmiddels ont kend dat Griekse strijdkrachten zon dagmiddag hebben gepoogd bij Pap hos op de westkust van Cyprus troe pen aan land te zetten. Belgische diplomatieke zegslieden in Brussel hebben meegedeeld dat Grie kenland in de periode van zaterdag ochtend tot zondagnacht vier maal op het punt heeft gestaan een recht streekse militaire actie tegen Turkije te ondernemen. Volgens de zegslieden heeft de toenemende westerse druk op Athene voorkomen dat het tot een treffen tussen Turken en Grieken beiden NAVO-partners is geko men. Vooral het diplomatieke werk in NAVO-verband en binnen de EEG zou effectief zijn geweest. Er was voortdurend contact geweest tussen de Britse en Franse ministers van buitenlandse zaken, die namens de EEG overleg voerden met de Ame rikaanse regering. Het aanvankelijke plan van Washing ton zou zijn geweest om een Turkse reactie op de coup van Cyprus te voorkomen en pas daarna druk op Athene uit te oefenen. De Europese Op de eerste dag van de Turkse invasie op Cyprus zijn honderden parachutisten boven het eiland neergelaten om strategische posities te veroveren in afwachting van versterkingen. Alsof er niets aan de hand is, wapperen op het NAVO-hoofdkwartier in Brussel de Turkse en Griekse vlaggen nog steeds broederlijk naast elkaar, terwijl de twee NAVO-partners thans eikaars bloed kunnen drinken. WASHINGTON (AP) Door de Se naat aangewezen speurders hebben ontdekt dat geestelijk gestoorde kin deren van Amerikaanse militairen ge marteld zijn in psychiatrische centra die gesticht waren door het ministerie van defensie, aldus heeft senator Henry Jackson bekend gemaakt. Er waren bewijzen verzameld, aldus de senator, dat kinderen verdovingen waren toegediend, en dat men hen had geslagen en vastgebonden en in isoleercellen opgesloten. Een perma nente subcommissie van de senaat, aldus Jackson, zou vandaag over deze zaak hoorzittingen gaan openen en daarbij zou de belangstelling voorna melijk worden gericht op de Green Valley school te Orange City in Flori da. en het universiteitscentrum te Ann Arbor, in Michigan. In 1973 had de politie al een inval gedaan in de inrichting te Orange City 'Kinderen, die alleen en onbeschermd waren en al leden onder het feit dat zij emotio neel gestoord waren, zijn blootgesteld aan de onwaardigste behandelingen die men zich maar kan voorstellen', aldus Jackson. 'Wat ons ook zeer heeft geschokt, is dat het hier niet gaat over een aantal los van elkaar staande gevallen, maar een bepaalde methodiek betreft die al jaren wordt gevolgd'. Namens het Pentagon is nog geen commentaar geleverd op de me dedeling van Jackson. Door vertegen woordigers van de twee genoemde instellingen is gezegd dat de aantij gingen onwaar zijn Het nieuws van een 'staatsgreep' werd het eerst gemeld door de Turkse ra dio en vervolgens ook door het Ame rikaanse persbureau Associated Press. Grond voor de berichten waren onder andere grote konvooien tanks die zich vanuit het zuiden naar Athene bega ven. Officiële Griekse vertegenwoordi gers lieten later echter weten dat de tanks via de hoofdstad op weg waren naar de grens met Turkije. De laatste dagen hebben daar voortdurende troe penversterkingen plaats gevonden in verband met een 'dreigende Turkse inval'. Radio Ankara berichtte in haar eerste uitzending dat de coup werd geleid door generaal Davos, de commandant van het 3e Griekse legerkorps, dat in het noorden is gestationeerd, en dat generaal Joannides, de sterke man van de Griekse junta, was gevangen genomen. Het Griekse staatshoofd ge neraal Sizikis zou volgens de zen der alle pogingen in het werk stellen om 'de bevolking kalm te houden'. De machtsovername was volgens radio Ankara begonnen in Soloniki waar troepen in opstand waren gekomen, terwijl 's middags militairen Athene zouden hebben omsingeld. In de hoofdstad waar vele winkeliers hun middagsluiting1 vervroegden, werd zelfs gezegd dat koning Constantijn in Saloniki was aangekomen en dat oud premier Karamanilis op weg was naar Griekenland. Gisteravond laat was er geen enkele aanwijzing dat de geruchten in Grie kenland grond van waarheid bevatten. Phaedon Glzikis, de Griekse president,! zou zich in ernstige moeilijkheden be-Pf vinden. ADDIS ABEBA (Reuter) De pre mier van Ethiopië, Endalkatsjew Ma- kannen, is afgetreden. De voormalige minister van economische en sociale zaken Michael Imru is tot nieuwe premier benoemd. Volgens de Ethio pische radio heeft keizer Haile Selas- ste het ontslag van Makonnen aan vaard en gaat hij akkoord met de benoeming van Imru. Makonnen is nog geen vijf maanden premier geweest. Hij werd in februari van dit jaar benoemd na een legerre- bellie, die tot een regeringswisseling leidde. De laatste weken is het leger echter opnieuw actief geworden, om dat de militairen menen dat de rege ring niet voldoende ernst maakt met hervormingen en het bestrijden van corruptie. Het leger heeft al tiental len ex-ministers en hoge functionaris sen gearresteerd. Verjaardag in Polen WARSCHAU (AP) Gisteren was het dertig jaar geleden dat de commu nisten in Polen de macht overnamen. Dit feit werd gevierd met een grote militaire parade in het centrum van de hoofdstad. Tot de prominenten die het schouwspel bijwoonden behoorde de Poolse Leider Edward Gierek en de Sowj et-leider Leonid Breznjew. De Poolse minister van defensie, Wojiech Jaruzelski hield een rede waarin hij onder meer zei dat ten bate van de vrede de verdediging versterkt diende te worden. Incidenten in Doornik BRUSSEL (ANP) In de gevange nis van Doornik hebben zich zondag tot twee maal toe incidenten voorge daan. Een groep gevangenen weigerde na de pauze terug te keren naar de cellen. De directie van de gevangenis heeft een beroep op de rijkswacht gedaan die de gevangenen terugdreef naar hun cellen. Er is bij die akties niemand gewond geraakt. Wel werd lichte materiële schade aangericht. De gevangenen voerden hun akties omdat ze het 'luchten' met een uur verlengd wilden hebben. EG - geld voor onderwijs BRUSSEL (ANP) Europees com missaris Claude Cheyfson (ontwikke lingshulp) heeft in Brussel een con tract getekend waarbij de EG 23,71 miljoen gulden ter beschikking stelt van de vluchtelingenorganisatie van de Verenigde Naties. Met dit geld zal een onderwijsprogramma voor 60.000 kinderen van Palestijnse vluchtelin gen worden betaald. Het is een een malige gift van de gemeenschap, waartoe eerder, tijdens een EG-raads- vergadering werd besloten. Ex-senator overleden PORTLAND (DPA) Wayne Morse, de bekende liberale democraat uit de Amerikaanse staat Oregon, die lange tijd lid van- de senaat is geweest, is maandag op 73-jarige leeftijd overle den. Hij was een van de eerste parle mentsleden die zich uitsprak tegen de Amerikaanse inmenging in Vietnam. Morse overleed terwijl zijn verkie zingscampagne voor het herkrijgen van zijn senaatszetel die hij in 1968 moest afstaan, in volle gang was. IRA luisterde af BELFAST (Reuter De IRA heeft verklaard in maart en april telefoonge sprekken tussen het militaire hoofd kwartier en anderen afgeluisterd te hebben, waardoor het leger op het spoor is gekomen van een netwerk van spionnen. Enkelen zijn gestraft met de gebruikelijke kogel door de knie en 30 spionnen hebben bevel gekregen het land te verlaten, aldus zegslieden. TEL AVIV (AFP) Een Egyptisch el1""' schrijfster en journaliste, de 28-jarigelor Senna Hassan, is zondag met een 'Eljts Al'-vliegtulg via Rome naar Israël ge-k reisd, waar zij een geldig visum ini haar Egyptisch paspoort kon tonen. 11 Zij is onder het Israëlische publiek alji d bekend door een vraaggesprek met de^w Israëlische journalist Amos Eylon, dat uitgebreid in de Israëlische pers is gepubliceerd en veel commentaarY»f heeft uitgelokt. Toen de schrijfster op het vliegveld! n van Tel Aviv haar paspoort toondeckii stond de politie stomverbaasd. De,j mannen geloofden hun ogen niet. Senna Hassan, die aan de Amerikaan se universiteit Harvard een doctoraat voorbereidt over 'Het socialisme on der de regering-Nasser', heeft haar visum verkregen op voorspraak van onder meer mevrouw Suzy Eban, echtgenote van de Israëlische oud- minister van buitenlandse zaken. De Egyptische schrijfster wil een zo objectief mogelijk boek schrijven over Israël. 'Ik wil Israël beschrijven met zijn schaduwen en lichten en onbe vooroordeeld. Omdat niet alle Egypte- naren hierheen kunnen komen, is het belangrijk dat mijn getuigenis zo ob jectief mogelijk is.' Senna Hassan blijft ongeveer drie maanden in Israël en zal zowel in kibboetsim als in de steden spreken met politici, intellectuelen en mannen en vrouwen uit alle lagen van de bevolking. 'Random House' in New York heeft de publikatierechiten van haar boek reeds gekocht. MOSKOU (UPI) Russische kranten, die gisteren ook mel ding maakten van de gebeurte nissen op Cyprus, hebben een bericht aangehaald van een blad in Beiroet, waarin staat dat de staatsgreep van vorige week te gen Makarios door NAVO-lei- ders Is voorbereid. Het Libane se bericht vermeldde er steeds meer aanwijzingen zijn dat de coup tegen Makarios 'In het hoofdkwartier van de NAVO is gesmeed en voorbereid'. Eerder heeft het Libanese blad An Na- har een vraaggesprek met Maka rios afgedrukt waarin de aarts bisschop zou hebben gezegd dat de coup is ontsproten uit Grieks- Turkse samenwerking met als doel het eiland Cyprus tussen deze twee NAVO-landen te ver delen en zich van Makarios te ontdoen. Het ls bekend dat Ma- karios tijdens zijn bewind naar goede betrekkingen met Moskou heeft gestreefd, wat in NAVO- kringen eerder tot bezorgdheid leidde gezien de strategische be tekenis van Cyprus voor de NA- VO in het Middellandse Zeege bied. Gerald Ford favoriet PRINCETON (New Jersey) (AP) Volgens het laatste opinie-onderzoek van het Gallup-instituut is vice-presi dent Gerald Ford thans voor de Repu blikeinse en onafhankelijke onder vraagden de man die de meeste kan sen maakt door de Republikeinse par tij te worden benoemd tot kandidaat voor het presidentschap in 1976. Op hem volgen senator Barry Goldwater uit Arizona, gouverneur Ronald Rea gan van Californië en de oud-gouver neur van de staat New York, Nelson Rockefeller. t tH" |voc n, >ord Kaal ^en !t. I ids

Nieuwe Leidsche Courant | 1974 | | pagina 6