Vreemde apostelen op strand in Lagos IIIdull Twee miljard mensen nog vreemd aan het evangelie LAUSANNE Vandaag Nieuwe boekek uit van lezers Trouw Kwartet Kunst Willem Hussem (74) overleden Griekse bisschop om kritiek afgezet m. Wereldcongres te Lausanne Bisschoppen houdef bewering van marteling staande TROU'W/KWiARTllBT DINSDAG 23 JttJ 1974 K EKK/RINNENLAND T2J] door Sipke van der Land Op zondagmorgen stap ik de overvolle Methodisten-kerk binnen in Lagos, de hoofdstad van Nigeria. Ik strijk neer op de achterste bank. Direkt komt er een man naast me zitten in een deftig wit gewaad. Zijn hoofd druipt van het zweet. 'Praise the Lord, Hallelujah!' voegt hij me herhaaldelijk toe. Ik kan de liederen in het Swahüi niet volgen, maar hij laat me meekijken in zijn boekje. Dan verzinkt hij in gebed en roept telkens: Amen, amen! En ik antwoord: Amen, amen. De preek klinkt me vurig en blij in de oren, maar mijn vriend schudt nogal eens heftig dat er iets niet klopt. Tijdens de kollekfce nodigt de witte zwarte ine uit om in et hem mee te gaan na de dienst. Als het zover is, pakt hij mijn hand en leidt me door de ikrottenlbuurten. We stappen over open riolen en manoeuvreren tussen de kraampjes van de handelaars door, De mensen groeten hem eerbiedig. 'Ja, dat komt omdat ik een man van God ben'. We gaan zijn huis binnen. We komen in een kamertje te zitten waar gelukkig een ventilator boven ons hoofd snort. Er staan twintig stoelen op een rijtje. 'Hier houden we straks onze heilig ings-s am e nkomst Dat is alleen voor ingewijden, maar je mag straks wel even de leden groeten'. Er komen mensen met bij bels (binnen. Ze beginnen ernstig te studeren, maar voordat het begint moet dk eruit. De leider spreekt me toe en laat me enkele woorden terug zeggen tot de groep. Ik zeg dat bijbel studie nooit weg is, en dat christenen over de hele wereld bij elkaar horen Ze klappen luid als ik klaar ben. Aan zee Die middag loop ik langs het strand, even buiten de stad. Het is er druk. Onder rieten afdakjes zitten de toe schouwers en in de branding van de oceaan springen naakte kinderen rond. Ik heb ook behoefte aan een duik in de golven, maar mijn oog valt OP een stukje strand waar onder een afdakje tweo kleurig uitgedoste man nen zitten te prevelen uit n bijbel tje. Vlak voor hen op de grond liggen enkele mensen geknield, die met wa ter gedrenkt worden en met olie ge zalfd. Er klinken luide kreten en er worden liederen aangeheven. Er blijkt een hele rij van deze kleine heilig dommen te zijn. Er wapperen vlaggen met kruisen, er kruipen biddende mensen door het zand, er staan groep jes te zingen en handen te klappen. Overal staan houten kruisen opgericht met daaronder wat flessen water en olie. En plotseling onitdek ik mijn vriend van die morgen. Hij is in extase en merkt niet eens dat ik hem fotografeer. Even later, zit ik naast hem op een bankje en hij vertelt. .'Ik heet Esumai en ik ben apostel. Dit is onze gebedsplaats. Omdat het hier buiten de stad rustig is. We hebben stilte nodig om te bidden en vasten. Soms vasten we veertig dagen en nachten omdat Jezus dat ook deed. Onder rieten afdakjes op het strand van Nigeria praktizeren de wonderlijkste profeten. Prijzenswaardig Met verbazing heb ik kennisgenomen van het ingezonden stuk van de heer J. Nauta uit Niezijl (16.7.74), waarin hij spreekt van een 'godloos resultaat' (bedoeld zal zijn 'goddeloos'), als het Korte, duidelijk geschreven, liefst aan één kant getypte, brieven kunnen worden gestuurd naar: Secretaris Hoofdredactie Trouw/ Kwartet, Postbus 859, Amsterdam. Bij pubiikatle wordt de naam van de schrijver vermeld. De Rotterdammer Nieuwe Haagse Courant Nieuwe Leidse Courant Dordts Dagblad Uitgaven van B.V. De Christelijke Pers Directie: Ing. O. Postma, F. Diemer Hoofdredactie: J. Tamminga. Hoofdkantoor: NZ. Voor burgwal 280, Postbus 859, A'dam. Telefoon 020 - 22 03 83. Postgiro: 26 92 74. Bank: Ned. Midd. Bank (rek.nr. 69 73 60 768). Gem giro X 500. gaat om het graven van een binnen dijks kanaal in Oost-Groningen. Uit zijn schrijven maak ik op, dat binnendijks de natuur (welke dan ook) niet aangetast mag worden, maar buitendijks mag de mens met een gerust hart zijn gang gaan, desnoods met een noodlottige afloop voor de daar huizende vogels, 'die kunnen vliegen' (waarheen?). Dat de huidige regering een gigan tisch bedrag over heeft voor het be houd van een onvervangbaar natuur gebied, is naar mijn mening een van de weinige prijzenswaardige besluiten geweest. Dat er landbouwgronden moeten worden opgeofferd, is helaas onoverkomenlijk, maar gelukkig niet funest Dan nog de veiligheid van de mensen: de vraag blijft of die het meest ge baat is met natuurvernietiging of met bescherming van een relatief klein aantal Nederlanders door middel van een ingreep op het natuurgebiedenbe stand, in dit hiérmee karig bedeelde gedeelte van de wereld. Zuidbroek J. Mook Praatjes Koos Postema schijnt de tweede te zijn, die plezier heeft in de 'praatjes met de minister-president'. De andere is Den Uyl zelf, althans dat heeft hij onlangs voor de tv beweerd. Zijn vrouw schijnt dat niet direct met hem eens te zijn, want op een feministen partij zei ze onlangs nog: 'Mannen praten zo veel, maar zeggen zo wei nig*. En zij kan het weten, want zij heeft Den Uyl a| dertig jaar lang elke dag moeten aanhoren. Bed» Drs. E. Campert We eten dan alleen 's avonds na het gebed een klein beetje. Een enkele keer eet of drinik i'k drie dagen hele maal niet. (Een volgeling valt stuip trekkend op de grond en schreeuwt luid). Dat is de geest van God, in die jongeman daar. We hebben kracht van God nodig en daarom bidden en vasten we zoveel. Ik ben geroepen om de zieken te genezen. Elke dag komen ze hier met alle kwalen. En ik genees ze. Door water en olie en gebed en bijbedilezen. Ik lees altijd Psalmen zo als 91, 23, 24, 35. 83. 27, 3. Ik heb er al zoveel genezen. Zeker duizend-en- één. Het jcost ze niks. Ze mogen wel na hun genezing een dankoffer geven natuurlijk. Lk heb een gezin met ne gen kinderen en die moeten ook le ven, ziet u. We doen hier gewoon Christus na. Maar de politie werkt ons wel eens tegen. Ze willen niet dat we ons hier vestigen op het strand. Maar we hebben deze plaats nodig. We helpen iedereen die in nood is, ook als ze voedsel en kleding nodig hebben. En iedereen wordt genezen, als ze tenminste echt geloven. Als ze niet genezen worden, geloven ze niet echt, you see?'. Wonderen Het wemelt van deze wonderlijke pro feten. Het is- moeilijk het kaf van het koren te scheiden. Sommigen lijdgn aan godsdienstwaanzin, maar anderen maken een heel normale indruk; alle maal zijn ze luidruchtig aan de gang. Het badende publiek lacht om de aandacht die ik heb voor de Godsman nen, maar zelf (kijken ze er niet naar om. De heiligdommen trekken nauwe lijks bezoek. Een jongen van 19 jaar die (binnenkort de middelbare school verlaat, geeft zijn visie: 'Het zijn hele goeie christenen. Ze doen wonderen. Toen Jezus op aarde was, deed hij dit ook. Hij preekte en genas, ook in een wit gewaad met een kruis erop, zoals deze mannen doen. Ik heb genezingen gezien, jazeker. Ikzelf ben katholiek, maar iedereen heeft deze mensen nodig. Er is toch maar één Christus,dus of je katho liek bent zoals ik, of protestant zoals jij, of van een sekte zoals hier, dat maakt niks uit. Wij hebben veel aan het christendom te danken. Vergeet niet dat de zending ons onderwijs heeft gebracht. Daardoor kan ik nu studeren. Dat is geweldig, vind ik. Het christendom is niet van de blan ken, al hebben die het ons gebracht, het is van ons allemaal, van Alle rassen, die allemaal door God ge maakt zijn*. Geldmakers Bij mijn gesprekken met de sektelei ders en het publiek kom ik een Nigeriaanse journalist tegen die een reportage aan het maken is over de profeten van Lagos. Hij zegt: 'De behoefte aan magie en beleving, aan muziek en dans, aan ritme en trance, die is Afrikaans. De kerken missen dat. De mensen vinden het hier een beetje. Het is een mengsel van wes ters christendom en Afrikaans heiden dom. In ieder geval is het merkwaar dig dat ze aan jou en mij geen boodschap hebben. Ze moeten het hebben van de mensen die in moei lijkheden zitten: zieken, hopelozen, zwervers en zoekers. Volgens mij ver dienen ze er dik aan en leven ze er goed van, al twijfel ik niet aan hun goeie bedoelingen. Het zijn gewoon godsdienstige geldmakers. Hun in vloed groeit heel snel. Ze houden zich veel bezig met het uitwerpen van duivels: Dat doen ze 's nachts als ze 'M-f- jteSfil De sekteleiders willen graag gefotografeerd worden en tonen trots hun gewaden en papieren. hier bij geheimzinnig licht hun sa menkomsten houden. De leiders van deze extatische groepjes komen uit protestantse en katholieke kerken. Dg gang van zaken is zo: een man blijkt in zijn kerk een bepaalde invloed en gezag te krijgen, en, gaat dan'zijn aanhangers verzamelen in een aparte groep'. Dat klopte precies met wat ik die morgen epvaren had. En wat je overal in Afrika kunt ervaren. In Kenya zag ik op zondagmorgen een lange stoet mensen door de straten van een stad trekken. Ze hadden witte tulbanden ..op en lange witte gewaden aan, met rode kruisen erop. Dat waren 'Israeli' die elkaar zingend en klappend opha len en dan in do openlucht hun christelijke bijeenkomsten houden. Ze zijn door het héle land verbreid en treden overal eender op. In de omge ving van Kisumu, ook in Kenya, zijn een aantal afgescheiden "katholieke kerken met een eigen paus en bis schoppen, Maar meestal zijn de Afri kaanse sekten eenlingen, allemaal niet eigen eigenzinnige leiders. Onder hen zijn er .niet alleen die zich profeten en apostelen noemen, maar ook Chris tussen. In het vroegere Kongo had je Simon Kimbangu die'lange tijd veel aanhangers vond als de zwarte zoon van God. In Lagos woont Emanuel Odumasa, een rijke business-superstar die de wedergekomen Christus uit hangt. Ik had hem graag willen spre ken, maar zijn villa was hermetisch afgesloteji. Tienduizend Het Afrikaanse persbureau DIA heeft een rapport gepubliceerd over de godsdienstige ontwikkeling in, Afrika. Daarin staat dat ieder jaar 4ÖO.OQO tot 450.000 mensen de katholieke en pro testantse kerken verlaten, en zich aan-' sluiten bij één van de tienduizend sekten. Het is blijkbaar een niet te stuiten ontwikkeling. Het streven naar een nationalistische, mystieke kerk is begrijpelijk. De geprefabri ceerde kerk en theologie van de blan ken hebben hun tijd gehad. De Afri kaanse christenen zijn in een luchtle dig terechtgekomen tussen hun vroe gere bindingen en allerfel nieuwe le vensvormen. Geen wonder dat ze hun toevlucht zoeken in een mengsel vap stam-magie en christelijke beilsver- kondiging, met een. extatisch gedrag dat sterk doet denken aan de vroegere medicijnmannen. Afrikaanse theologen houden zich in tensief met het probleem bezig. Prof. E. A. Ayandele betoogt in "The missi onary impact in Nigeria' dat het christendom niet meer is dan een laagje vernis waaronder de traditone- le religie krachtig voorleeft. Het offe ren aan de geesten van overledenen is een gebruik onder veel christenen. Het bezweren van regen, ongeluk en zaken niet minder. Voor een Afrikaan is de westerse kerk gehuld in een exotische sfeer waar hij zich niet thipsvoelt, noch naar vorm noch naar inhoud. De bekende Prof. John Mbiti geeft in 'Christianity and traditional religion in Africa' een paar opmerke lijke stellingen die kunnen helpen bij de beoordeling van de sekten. Hij zegt dat de traditionele religies een verrijking kunnen betekenen voor het christendom in Afrika, als ze maar beschouwd worden als een voorberei ding op het christendom, 'Het chris tendom moet de traditionele religies oordelen en redden'. Dat kan alleen door een 'geloofsbele ving waarin warmte en temperament zit, en dat zijn dingen waar het westers christendom nooit sterk in geweest is. Wat ook de oorzaak was van het ontstaan van talloze sekten in het westen. Je kunt het als blanke wel gek vinden dat het in Afrika barst van de sekten, en dat allerlei gelovigen voor zichzelf beginnen, maar daar is ook onze invloed niet helemaal vreemd aan. In Lagos zag ik kerken van de Methodisten, Presbyte rianen, Katholieken, Episcopalen, Baptisten en nog veel meer andere merlken uit Europa. Het zal er -yyej bij horen, bij de ontwikkeling van een land, bij de oniwikkeling van het christendom, denk je dan, maar dat is een schrale troost temidden van de godsdienstige chaos op het strand van Lagos. Sipke van der Land is auteur en televisie-presentator. Hij gaat elk jaar enkele maanden op zendingsreis in ontwikkelingslanden, waar hij voor studenten en kerken spreekt, maar ook materiaal verzamelt voor de pu bliciteit rond zending en ontwikke ling. DEN HAAG De schilder-dichter Willem Hussem is in het weekeinde in zijn woning in Den Haag op 74- jarige leeftijd overleden. Hussem werd in Rotterdam géboren en kreeg zijn opleiding tot schilder aan de kunstacademie In deze stad en bij Dirk Nijland. Na in Frankrijk en Engeland als schilder'gewerkt te heb ben, keerde hij in 1936 naar Neder land terug. Op 40-jarige leeftijd publi ceerde hij zijn eerste bundel gedich ten met de titel 'Kustlijn'. Zijn schil derwerk, dat zich van de romantische naar de experimentele richting ont wikkelde, bleef de daarop volgende tien jaar de hoofdzaak van zijn creati-, viteit. In het begin van de jaren vijftig verschenen weer poëzie van zijn hand; bundels met korte gedich ten met titels als 'Steltlopen op zee', 'Gisteren voor vandaag' en 'Lente voor de herfst'. Voor zijn schilderijen heeft Willem Hussem enkele malen de Jacob Marisprijs gekregen. De be grafenis zal donderdag in stilte ge schieden. ATHENE In Griekenland is een bisschop afgezet en voor een tweede bisschop dreigt ontslag wegens kritiek op de militaire junta en op de leiding van de kerk. De metropoliet van Thessaliotis kreeg ontslag, nadat hij in een preek geëist had, dat de regering de redenen zou noemen, waarom de uitgever van het verboden christelijke tijdschrift Chris- tianiki Psaroudakis op het eiland Ja» ros gevangen wordt gehouden. In een telegram aan aartsbisschop Seraphim van Athene, hoofd van de Griekse kerkf noemde hij deze 'een, verleng stuk van de junta'. Metropoliet Ambrosios dreigt afgezet te worden, omdat hij in een synode vergadering Seraphim 'medewerker aan geweld en tirannie' noemde. Hij eiste tevens sluiting van de 'ver schrikkelijke concentratiekampen op Jaros. 'Zoniet, dan mogjen de macht hebbers mij er ook naar toe sturen als gevangene, aldus bisschop Ambro sios. Duitse werkgroep roept kerk op tot steun aan racismeprogramma KREFELD De Mainzer werkgroep Zuidelijk Afrika, Maksa, spreekt zich in een open brief uit voor- voortgezette steun van de Duitse kerk aan het speciaal fonds van de wereldraad voor de strijd tegen het racisme. De werkgroep vraagt zich af of de kerk zich, zoals ook reeds in de tijd van het Derde Rijk, onttrekt aan de uitda ging waarvoor zij gesteld wordt, door steun af ie wijzen aan de strijd tegen het blanke racisme. 'Proberen wij Duitsers 'als niet onbelangrijke leden' tegenover de wereldraad onze finan ciële kracht uit te spelen? Wanneer durven wij eens onze onbedreigde positie te verlaten en in te gaan op de vragen die het wereldchristendom ons stelt en de verzoeken van de kerken en volken in de derde Wereld serieus te namen? De Maksa wil, zT stelt zij, 'verhinderen dat de kerk in Duitsland onder andere omstandighe den dezelfde fouten begaat, als waarin zij tijdens het Derde Rijk in verval len is'. ZUID AFRIKA Telkens opnieuw laaien de liartsto ten op rondom de situatie tus: blanken en negers in Zuid-Afrika. laatste maanden niet in 't minst do de gebeurtenissen in de Portugi koloniën. Harde verwijten weerkl ken tussen verdedigers van de Zu Afrikaanse politiek en hen die hieir kritiek hebben. En dat kan ook n anders omdat het om mensen gal om 't lot van de blanke minderheid de grote neger-meerderheid van land. Dat beiden bezorgd zijn omtnt hun toekomst kan niet bevreemd De angst van de blanken is «1 slechte raadgeefster en het is vraag hoe lang de negers zich r zullen kunnen beheersen voordat hun numerieke meerderheid in strijd werpen. Wordt het geen t^i dat deze zaak, die ons allen aang en die zeker niet een van de m: gevaarlijke conflictpunten van wereld vormt, eens op een an<r niveau ter sprake komt,dan op niveau van elkaar bestrijden? Is totaal ondenkbaar dat er eens onpartijdig internationaal gezel» de opdracht krijgt om dit probleem indringend te bestuderen dat er i gelijke oplossingen worden aanged gen? Dit probleem is eenvoudig groot voor de heersende blanken Zuid-Afrika. Dat is geen schan want het zou voor ieder volk td grir zijn. Maar voordat er nu werkel^ nog grotere ongelukken gaan geb ren is het toch niet zo vreemd eens aan een soort consult van intefj re specialisten op dit gebied te denken. Zoals het gaat kan het n doorgaan, dat kan iedereen waar men. Het is geen schande en het veeleer de Zuidafrikaanse regering eer strekken wanneer zij voor h e problemen de hulp van bijzonder <1L kundigen inriep. Dat ligt niet in lijn van een nationalistisch denk maar dat kan alleen maar etJn ar ment ervoor betekenen. NED. HERV. KERK Beroepen te Woudenberg: J. van Oc ende, kand. te Putten; te Bodeg ven: P. J. Droogers te Wilnis; Nieuweroord (toez.): H. Smits te gen; te Delft: C. J. v. d. Plas Linschoten GEREF. KERKEN Benoemd tot pastorale verzorger t enkele tehuizen te Drachten per nov, J. P. Rozendal a.s. em. pred.tr, Damwoude, die deze benoeming hei aangepomen. CHR. GEREF. KERKEN Aangenomen naar U trecht-Noord: de Graaf kand. te Apeldoorn, die dankte voor 9 andere beroepen. or 1 AMSTERDAM De medische ad- ventszeiidiing zendt de vroedvrouw Marty Aalmoes naar Ethiopië om in <le plaats Gimpie de leiding op zich te nemen van het ziekenhuis. Mejuf frouw Aalmoes gaat niet met lege handen. De zevende dags adventisten zenden twee ton kleding, een landro- ver-ambulance, een couveuse en een narcose apparaat met haar mee. Deze medische artikelen zijn gedeeltelijk gefinancierd uit collectes in de ge meenten van de adventisten. Een an der deel is bijgedragen door Memlsa en Simavi. Abortus Een wel zeer overtuigend argument tegen abortus wordt thans door de voorvechters zelf van de abortuskli nieken geleverd. En wel bij hun ver zet tegen de sluiting van een abortus kliniek waaj ook bij ver gevorderde zwangerschap nog geaborteerd wordt. Hun argumentatie is, dat abortus tot de geboortenregeling behoort; en dat derhalve, indien anticonceptie gefaald heeft of verzuimd is, abortus voor de hand ligt. Dat er tussen het voor anticonceptie geschikte moment en de situatie waarin om abortus gevraagd wordt, het levensgrote verschil ligt van een apart menselijk wezen méér, wordt daarbij over het hoofd gezien. Wat blijft er dan nog voor bezwaar tegen om in geval van nog verder voortgeschreden zwangerschap waarbij de abortieve ingreep te gevaarlijk wordt r de bevalling maar af te wachten en (in het kader van de 'geboortenregeling') het borelingske zo snel mogelijk onzichtbaar te maken? Zo voert de abortus zichzelf ad absur- dam! Den Haag J. Spruyt Oosterschelde In de kwestie van de Oosterschelde strekken de visserijbelangen zich ver der uit dan wat onlangs in Trouw/Kwartet genoemd werd 'de vooral op lekkerbekken afgestemde Oosterschelde-visserij'. Bedoeld wer den waarschijnlijk de oester- en mos selkwekerijen. Belangrijk is echter ook de functie van de Oosterschelde als kraamkamer van enkele soorten Noordzeevis. Vermoed wordt dat deze functie belangrijk groter is dan men al zeker weet. Daarom ijvert o.a. vis serij-expert prof. dr. P. Knorringa voor het openhouden van de zeearm. Amsterdam LAUSANNE Aan de inmiddels tot drieduizend deelnemers uitgegroeide internationale conferentie voor wereldevangelisatie is in ontwerp een veertien punten tellende slotresolutie voorgelegd. Dit stuk roept de christenen in de gehele wereld op tot een gezamenlijke krachtsinspanning om voor het eind van deze eeuw de boodschap van het evangelie te brengen aan de rond twee miljard mensen, die er nog niet mee in aanraking zijn gekomen. J. L. T. Roelkens, een bekende na in het Belgische toerisme, heeft zoveelste liefdesbetuiging aan adres van zijn en toch ook wel d™ beetje 'onze' Ardennen verwoord. 1 ri boekje, dat veel inlichtingen bev x: vooral voor hgn, die tijd willen men voor de Belgische Ardennen, vat een aantal Benelpx-kaartjes kampeeradressen. Wie eenmaal Wales heeft doorkrui» wil er terugkoriien vanwege de ch 'J me van dit Engelse* en toch n helemaal Engelse gebied. Drs. P. Vivo ma van der Molen Meinders g geeft in 'Wales' aan hoe men er 1 hoe men het kan verkennen, w u pi'en er kan kamperen, kortom gaat over een van de meest karai ristieke gebieden van het mo; we zeggen meest merkwaard eiland ter wereld. Zeer aanbeyol r Alle deeltjes komen voor in de se Kosmos-reisgidsen, Uitgeverij Kosni IE Amsterdam. De prijs is ƒ4.95 exemplaar. De resolutie zal na bespreking in het congres donderdag, de sluitingsdag, gepubliceerd worden als de 'verkla ring van Lausanne'. Uitvoerig gaat het stuk in op de verhouding tussen evangelie en maat schappelijke verantwoordelijkheid. Er wordt een duidelijk onderscheid in gemaakt tussen evangelieverkondiging en -beleving enerzijds en maatschap pelijke verantwoordelijkheid ander zijds. Maar tegelijk wordt erin gezegd, dat christenen zich aan hun maat schappelijke verantwoordelijkheid niet mogen onttrekken. De resolutie zegt: 'De heilsboodschap houdt ook een veroordeling in van iedere soort van vervreemding en on derdrukking Verzoening met mensen is echter niet gelijktijdig verzoening met God. Evenmin betekent sociale actie evangelisering. Evenmin staat de verlossing gelijk aan politieke bevrij ding. Niettemin bekrachtigen wij, dat sociale activiteit en evangelisatie de noodzakelijke uitdrukking is zowel van onze leer over God en mens al6 onze plicht vftn naastenliefde. Ook hier betreuren wij onze nalatigheid, alsmede het feit dat wij evangelisatie en maatschappelijke verantwoordelijk heid beschouwd hebben als twee el kaar uitsluitende mogelijkheden,' De voorzitter van het moderamen van de evangelische kerk in Duitsland, bisschop Helmut Class, die een belang rijk deel van het congres in Lausan ne als gast heeft meegemaakt, zei na zijn terugkomst in Stuttgart, dat hij van het congres een 'zeer positieve indruk' had overgehouden. Hij be groette het bijzonder, dat de dreigen de verwijdering vdn de- wereldraad van kerken zich niet heeft doorgezet. 'De deuren naar de wereldraad blij ven openstaan', aldus bisschop Class, die de aanwezigheid van vertegen woordigers van de wereldraad bij de conferentie van Lausanne dan ook bijzonder verheugend vond. Het con gres heeft volgens hem een veel rui mere theologische bandbreedte dan voorafgaande congressen van deze evangelische christenen. Overigens voegde bisschop Class hier aan toe, dat juist de Duitse vertegen woordiging het moeilijk heeft, om met deze ontwikkeling mee te gaan. Kennelijk is aldus bisschop Class de theologische en kerkpolitieke polarisatie in Duitsland groter dan in welk ander land ook. In Lausanne is volgens de bisschop een bemoedigend proces op gang geokmen, dat hopelijk zal leiden tot een grotere bereidheid om samen de grote problemen aan te pakken, waarvoor de kerk thans staat. De Duitse mlssioloog dr. Peter Beyer- haus, verbonden aan de theologische faculteiit van Tübingen, bepleitte gis teren op het congres van Lausanne de oprichting van een internationale ge meenschap voor wereldevangelisatie als een soort tegenhanger van de wereldraad van kerken. KAAPSTAD In een brief aan p mier Vors ter heeft de zwarte veren r de evangelisch lutherse kerk In Nai'. bië (Zuidwest Afrika) de bewerial: van de regering tegengesproken 3 in de gevangenissen in het land 'n zou worden gemarteld. De kerk heef Vorster vorig jaar een lijst met namen voorgelegd van zwarten, 1 zeiden In de gevangenis te zijn gem n teld. Vorster heeft daarop gezegd er niet gemarteld werd. De twee hissohoppen Leonard Au 10 en Johannes de Vries zeggen in h thans bekendgemaakte brief dat het betreuren dat Vorster niet moeite genomen heeft, een onderzo ht naar de kerkelijke beschuldiging in stellen. Nu heeft de premier alle r3t Informatie gevraagd aan diegenen, <1 voor de martelpraktijken verantwot delijk zijn. Op dez-e manier kan !C| waarheid onmogelijk aan het li( tl komen, aldus de twee bisschopp€>«' 'Wij blijven er bij dat er gemarteld en dat er nog steeds gemarteld wordt' zeggen de twee, die bovendien h verwondering er over uiten dat Vi'u ster meent dat de kerk niet stee r, heeft bijgedragen tot de vrede en goede verstandhouding.

Nieuwe Leidsche Courant | 1974 | | pagina 2