Turkse gastarbeiders zamelen bedragen in voor strijd op Cyprus Gelderse vogelstand blijkt niet rooskleurig 'Functie Staelduinse bos moet blijven' Nog 'accentverschil' tussen Nederland en de West over zeerecht [Q ment 81 O.!" Griekse ambassade: 'Date kan niet waar zijn' g|cse invasie (1) ■kse invasie (2) vink deskundige anlon-Hin Emmen Jongen verongelukt op Texels strand Anderhalf miljoen uit kinderzegels kreeg bestemming Doop van prinses Maria in Frankrijk GS van Zuid-Holland mengen zich in de 'strijd' /1kwiaü1±j1 aiaialsiiaw* 16/ Ivo ''Turkse regering de invasie op 'op redelijk goede gronden kan gen, is in deze kolom al vóór betoogd. De door Grieken- ssteunde staatsgreep op het ei- -js in strijd met het verdrag van dat niet alleen de onafhanke- maar ook de staatsregeling republiek Cyprus beoogt te n. Als een der onderteke- dit verdrag kon Turkije het :isen, bij een schending ervan ijpen. waar: het verdrag staat zo'n één land pas toe, als een appelijk optreden van de lertekenaars Engeland, Grie- en Turkije niet mogelijk is In Ankara was men van die üjkheid kennelijk eind vorige overtuigd. Mét het Neder- linisterie van buitenlandse za- iben wij, gezien de Griekse (ordelijkheid voor de staats- i de weinig ferme reactie van id, daarvoor begrip. estj Van een onzer verslaggevers UTRECHT In het hele land hebben dit weekeinde Turkse gastarbeiders geld bijeengebracht voor de strijd van hun land op Cyprus. De voorzitter van de Turkse culturele maatschappij' in Nederland, Tahir Ejder, zed gisteren: 'Zolang wij nog niet worden opgeroepen om in liet leger dienst te nemen, willen wij ons land op alle mogelijke manieren helpen'. de Turkse regering er waar- wijzer aan gedaan, het ver- rerloop van het internationale j nog even af te wachten. De minderheid op Cyprus liep liet rechtstreeks gebaar. Wegens -^mietiging van mensen en hun de verheviging van tegenstel- die het veroorzaakt, is militair onder alle omstandigheden het rkieslijke middel om een poli- :hil te regelen. Het is geen tan kracht, een oorlog te begin- j^oordat alle andere mogelijkhe- lemaal zijn uitgeput. Toen de zaterdag op Cyprus landden, de Veiligheidsraad en de Ame- >e bemiddelaar-in-hope Sisco nog ;epraat. innen ons voorstellen, dat de van die kant weinig soelaas htten. Hun eisen aan het adres thene, overgebracht door Sisco, door de militaire dictators in ekse hoofdstad verworpen. Ook ze reden om te twijfelen aan jicht waarmee Sisco die eisen indersteund. Het Amerikaanse irie van buitenlandse zaken had jk laten laten merken, niet erg aë-ijeerd te zijn voor een harde van de Griekse machthebbers, jia de inval liet Kissinger hun 4o ienissen met de staatsgreep in termen hekelen). Niette- :®°pu wat meer geduld de Turkse dertig niet hebben misstaan en min de verdenking hebben ge- dat ze zo kwiek handelde met (ƒ-)bedoeling, haar eigen binnen- iervan ook zij, de invasie heeft oltrokken en het komt er nu op at zo snel mogelijk een wapen- id wordt bewerkstelligd. Om dit ijk te maken, zal de Griekse ,ig zich heel wat inschikkelijker Nu betonen dan vorige week. Wij ervan uit, dat dit moeite zal en verwerpen daarmee voorals- wel buitengewoon cynisch klin- aan Makarios toegeschreven dat Griekenland en Turkije in - ffaire onder één hoedje spelen, ckt ondenkbaar is dit niet, maar ironderstelt wél een mate van i g aptheid en van, wat de Turkse gXvig betreft, minachting voor de van haar militairen, die niet a'c 1 deugdelijk bewijs als uitgangs- 'in een commentaar mag wor- anvaard. het grootste gewicht voor het verloop van de crisis is de ig van Amerika, dat zich nu dan ooit genoopt ziet tot een ussen twee NAVO-bondgenoten, enland en Turkije, die het om [ische redenen geen van bei- willen bruuskeren. De Turken n gedaan wat ze konden om die ten nadele van de Griekse rege- laten uitvallen. niet alleen in hun belang, dat gime er nu toe geprest wordt, al - nilitairen zo rap mogelijk van s te verwijderen en iedere vorm teun aan het bewind van de Ïi gangster Sampson te staken, allereerst nodig voor een begin 2*rstel van de wettige toestand op Het is ook in het belang van AVO: van haar reputatie als itie ter verdediging van demo- he vrijheden zou wel heel wei- in verblijven,als de resultaten van >g< iekse agressiepolitiek niet onge- werden gemaakt. gé tenslotte, nog een reden waar- ihi ij het Griekse regime een gevoe- zichtsverlies toewensen, en wel bc dat daardoor zijn binnenlandse verzwakt en wellicht zijn on- hófag bespoedigd kan worden. st N Tussen de directie, de raad xmunissarissen en de onderne- traad van Danlon-Hin in Emmen vakvereniging is algemene over- ^Ijtinming bereikt over de benoe- riavan de heer B. Roolvink van de eride Kamer voor de ARP tot des- orige. Een taakomschrijving voor in er Roolvink is uitgewerkt, aldus ^oordvoerder van het NKV in Bij de Turkse culturele maatschappij is het merendeel van de 21.000 Turkse gastarbeiders, die in ons land verblij ven aangesloten. In een telegram heeft deze landelijke organisatie aan de Turkse premier Ecevit laten we ten, dat de gastarbeiders klaar staan om met gezin en geld naar Turkije terug te keren en mee te strijden als de regering daarom vraagt Gister avond laat was nog niet bekend, of de Turkse regering overweegt de Turkse gastarbeiders uit Europa terug te roe pen voor mobilisatie. Voorzitter Tahir Ejder van de Turkse culturele maatschappij zei overigens te geloven, dat het Cyprische conflict ook zonder oorlog op te lossen moet zijn. Over de situatie in de bedrijven, waar Turkse en Griekse arbeiders werken, zei Ejder: 'Ik ben wel bang dat er paniek kan ontstaan. Iedereen is erg nerveus, maar onze maatschap pij heeft de landgenoten opgeroepen om zich rustig te gedragen. De Turk se ambassade heeft ons dat zaterdag gevraagd. Er mogen door ons geen reacties uitgelokt worden. Overigens hopen we van harte, dat de Neder landse regering wil bemiddelen in het conflict rond Cyprus' aldus de heer Ejder. Maandsalaris Bij bliksemacties in de Turkse pensi ons zijn gisteren grote bedragen inge zameld. In Utrecht hebben vijfhonderd Turken 100.000 gulden bijeengebracht, >in Amersfoort is 60.000 gulden opge haald en in Zaandam 30.000. In ande re plaatsen zijn de inzamelingen nog niet afgesloten. De meeste mensen zouden spontaan hun maandsalaris hebben afgestaan, terwijl sommigen zich bereid toonden alles weg te ge ven voor de oorlog. De Turkse culturele maatschappij wil ook de organisatie terhand nemen van de inzameling van bloed voor oor logsgewonden. De heer Ejder hoopt, dat het Rode Kruis in Nederland daaraan wal meewerken. De komende week wil hij daarover contact opnemen met het Rode Kruis. In Ankara is een TEXEL de elfjarige Uwe Lind. hammer uit het Westduitse Seelze is gistermiddag op Texel in een diepe kuil (bij paal 17) gevallen en omgeko men. De jongen, die met zijn ouders op het eiland met vakantie was, werd enige uren vermist gironummer opengesteld voor giften van Turken in het buitenland. Over activiteiten van Griekse gastar beiders in ons land was gisteren neg niets bekend. Bij de Griekse ambassa de wist men tenminste van niets, wilde men ook niets zeggen en gaf men als commentaar op de Turkse activiteiten: 'dat kan niet waar zijn'. Vakantiegangers Op het vasteland van Griekenland en het eiland Rhódos bevinden zich op het ogenblik ongeveer 1500 tot 2000 Nederlandse vakantiegangers, die dit Van een verslaggever UTRECHT Het Nederlands Comité voor Kinderpostzegels (NCK) heeft aan bijna anderhalf miljoen gulden van de inderpostzegelopbrengst een bestemming gegeven. Aan vijftig pro jecten, 38 Nederlandse en 12 in ont wikkelingslanden, heeft het NCK een bijdrage geleverd. De totale opbrengst van de actie in 1973 was ƒ6.250.000, maar al eerder in het jaar zijn met dit bedrag projecten gesteund. De meeste bedragen betreffen aanvul lende voorzieningen voor instellingen in de sector gezondheidszorg. Zo kun nen van de Nederlandse projecten worden genoemd; de stichting Mens en Samenleving ten behoeve van een weekintemaat in Oostvoorne (ƒ50.000 voor een experiment met een nieuwe vorm van hulpverlening), het jongens- tehuis 'De Schalmmen' in Tilburg (ƒ18.000 voor een sportterrein), het medisch kindertehuis St. Anthonis in Bakkum (ƒ22.200 voor recreatiegede- genheiid), Huize 'De Wildbaan' voor geestelijk gehandicapten in Leuven- heim 40.000 voor de inrichting van een zwembad), het meisjeshuis 'Gel ders End' in Rekken (ƒ15.000 voor sporttoestellen). Enkele buitenlandse projecten zijn: de bouw van een jongenshuis door de YMCA in New Delhi in India 150.000), de opvang en direote hulp aan vluchtelingetjes, die terugkeren naar hun land Zuid-Soedan 100.000) en de uitbreiding van een kleuterhuis in Cirebon in Indonesië(ƒ25.000). Het NCK bestaatin 1974 vijftig jaar en wil dit vieren door te streven naar een zo hoog mogelijke opbrengst van de komende actie met kinderpostze gels. weekeinde niet naar ons land konden terugkeren. De Nederlandse ambassa de in Athene heeft via het ministerie van Buitenlandse Zaken de luchtvaart maatschappij Transavia laten weten, dat er dit weekeinde beslist niet op Griekenland kon worden gevlogen. Dat betekende, dat er ook geen passa giers naar Griekenland konden wor den vervoerd. Hoe het deze week zal zijn, is een kwestie van afwachten. Dit deelde zondag de directie-assistent van 'Eve- nementsreizen' in Heemstede, de heer H. Kok mee, Hij zei verder, dat het luchtruim boven Athene en de Griek se eilanden ds gesloten. Sinds de Turkse invasie op Cyprus zaterdagmorgen is het burgerïucht- vaart-verkeer boven Griekenland, Cyprus en Turkije ernstig verstoord. De Griekse rijksluchtvaartdienst Per No tam heeft bekend gemaakt, dat het luchtruim boven Athene tot gevaren zone is verklaard. Dit houdt in, dat de maatschappijen wel naar Athene mogen vlaegen, maar dit dan doen op eigen risico. Teruggeroepen De KLM heeft daar van afgezien. Zaterdagochtend werd een vlucht naar Istanboel en Ankara genannuleerd, liet men een lijntoestel op de lijn Athene - Beiroet - Dahran de Griekse hoofdstad overslaan en werd een reeds vertrokken Ité-charter met 78 passagiers voor Athene en Rhodos teruggeroepen naar Schiphol. Andere vluchten, die naar het Midden- Oosten leiden of via dit gebied naar het Verre Oosten, werden alle omge leid. De machines volgden nu een andere route via Italië en Cairo. Een dienst naar Karachi vertrok met de opdraaht aan de gezagvoerder geen enkele tussenlanding te maken. Uit Athene liet zaterdagmorgen een lijn toestel van Olympic Airways verstek gaan. Tóch wist zaterdagochtend nog een lijntoestel, dat in de vroege ochtend van Schiphol was opgestegen, Athene te bereiken. Het betrof hier een ma chine van CP-A/Lr, die na een kort oponthoud op het Griekse vliegveld tegen elf uur zaterdagmorgen de te rugtocht naar Schiphol aanvaardde. Inmiddels is er een stroom van toeris ten op gang gekomen, die Grieken land proberen te verlaten of op weg naar dit lanid aan de Joegoslavische kant van de grens blijven in afwach ting van wat er gebeuren gaat Vol gens de Joegoslavische televisie staan aan beide zijden van de Joegoslavi sche -Griekse grens lange files auto's van toeristen. In Lignières (Frankrijk) is zaterdag de dochter van prinses Irene, prinses Maria Carolina Christina ge doopt in tegenwoordigheid van de wederzijdse ouders en familieleden. Op de foto van de doopplechtig heid prinses Irene met de dopelinge, prins Karei Hugo en prins Claus met de tweeling prinses Margue- rita en prins Jaime Bernardo, prinses Christina en een zus van prins Karei Hugo. Vele soorten sterk achteruit gegaan Van een onzer verslaggevers AlRiNiHElM De situatie van de vogelstand is, hoewel de aantallen in het algemeen niet kleiner worden, in de Gelderse kwartieren niet rooskleuring te noemen. Als gevolg van de grote voedselrijkdom der landbouwgronden, die echter voor de vogels eenzijdig is, moet ge sproken worden van een achteruitgang der verscheidenheid van soorten. Verschillende weidevogels grutto, tureluur, kemplihan en kwartelkoning zijn meer dan gedecimeerd door ontwatering en gewijzigde landbouwmethoden. Dat hebben GS van Gelderland mede gedeeld naar aanleiding van door een Statenlid gestelde vragen. Enkele al gemene soorten, zoals kokmeeuw, spreeuw en houtduif, lijken in aantal aanzienlijk vooruitgegaan en zijn plaatselijk zelfs hinderlijk in aantal. Vele vogelsoorten, die specifieke mi lieu-eisen stellen, zoals de genoemde grutto, tureluur, kemphaan en kwar telkoning, alsmede kerkuil, ooievaar, ijsvogel, sperwer, havik, paapje, rood- borsttapuit, geelgors enz. zijn door allerlei omstandigheden in aantal sterk achteruitgegaan.- Door het ontbreken van voldoende rust en gelegenheid om te nestelen, zijn diverse roofvogels sterk achteruit gegaan. Soorten als roodborsttapuit, geelgors, grasmus, braamsluiper, gele kwikstaart en klapekster, zijn sterk verminderd door het verdwijnen van hagen, houtwallen en ruigten en door het toepassen van rationele landbouw methoden. blijven in het milieu. Sommige wor den via voedselketens geconcentreerd. Daartoe behoren vooral de gechloreer de koolwaterstoffen, DDT, aldrin, dieldrin, endrin en heptachloor, maar ook kwikverbindingen, aldus GS van Gelderland. In ons land is het gebruik van DDT sinds 1 juli 1973 niet meer toegelaten, terwijl de toepassing van de andere middelen sterk werd beperkt en al leen is toegestaan voor enkele toepas singen waarvoor nog geen bruikbare alternatieven beschikbaar zijn. De aanzienlijke sterfte onder roofvogels, die enige jaren geleden optrad, werd veroorzaakt door zaaizaadontsmetting met kwik bevattende middelen en door het gebruik van gechloreerde koolwaterstoffen: DDT enz. De stand van deze vogelsoorten heeft zich na het verbod en beperkt ge bruik van deze middelen (reeds voor de inwerkingtreding v.an de wettelijke maatregelen was het gebruik van DDT enz. vrijwillig beperkt) weer enigszins hersteld. Toepassing van be strijdingsmiddelen, anders dan voor toegelaten doeleinden, is verboden. Over de mate waarin eventueel be paalde middelen in bijzondere geval len toch nog bezwaren zouden kunnen opleveren en over de mate van ihet gebruik daarvan in de provincie, zijn geen exacte gegevens bekend. GS van Gelderland delen desgevraagd mee, dat controle met name wordt uitgeoefend door de algemene inspec tiedienst van het ministerie van Land bouw en Visserij. De afdeling mi lieuhygiëne van de Provinciale Water staat heeft hier geen taak, imaar kan bij haar werkzaamheden ter voorko ming van water- en bodemverontreini ging in samenspel met andere instan ties wel een bijdrage leveren door verdachte verschijnselen te signale ren. A A Vuil water Door waterverontreiniging en vissterf te worden visetende vogels bedreigd. Ten gevolge hiervan en als gevolg van rustverstoring, veroorzaakt door wa ter- en oeverrecreatie, is bijvoorbeeld de futenstand langs de Linge erg klein. Ten gevolge van de bestrijding van insecten en onkruiden met wette lijk toegestane middelen, wordt het voedsel van diverse insecten- en zaad- etende vogelsoorten gewijzigd en aan zienlijk beperkt Ook hierdoor zal de vogelstand ongunstig worden beïn vloed. "Wat betreft de schadelijkheid van be- In het Zaanse pension Ankara volgen de Turkse gastarbeiders met grote spanning en emotie het nieuws vogels^^Stiian ^ees^^denkfn- over Cyprus, dat via de televisie wordt verspreid. gen tegen die middelen, die aanwezig SCIPOL Er is slechts sprake van accentverschillen tussen de opvat tingen van de Koninkrijksdelen met betrekking tot de Zeerechtconferentie in Caracas, aldus staatssecretaris Kooijmans zondagmorgen op Schiphol. De Nederlandse staatssecretaris ver trok naar Caracas om daar gedurende enkele weken de leiding op zich te nemen van de Koninkrijksdelegatie bij de conferentie. Vorige week werd bekend, dat er een verschil van mening was ontstaan op de conferentie tussen Suriname en de Antillen enerzijds en Nederland an derzijds. De Surinaamse minister van binnenlandse zaken, mr. dr. Coen Ooft, verzette zich in de Koninkrijks delegatie tegen het Nederlandse standpunt over de territoriale zee en de economische zone. Minister Oeft, die zondag ook van Schiphol vertrok na een bezoek van een week aan Nederland en België, zei op de Am sterdamse luchthaven, dat hij begin juli speciaal naar Caracas was gegaan om het politieke standpunt van de Surinaamse regering te verkondigen. Hij wist gedaan te krijgen, dat de Nederlandse delegatieleider prof. W. Riphagen te elfder ure in zijn tekst voor de algemene vergadering erin opnam, dat Suriname in 1975 en de Nederlandse Antillen 'enkele jaren la ter' onafhankelijk zouden zijn. En verder, dat de twee rijksdelen affini teit hebben met de Caribische en Zuid-Amerikaanse landen en zich kun nen verenigen met het standpunt, dat deze landen in 1972 hebben ingeno men op de conferentie van Santo Domingo, namelijk een uitbreiding van de territoriale zee van drie tot twaalf mijl en een economische of partimoniale zee tot 200 mijl. Volgens staatssecretaris Kooijmans zijn er altijd accentverschillen ge weest binnen de Koninkrijkdsdelega- tie. Nederland is altijd voor een twaalfmij ls-zone geweest en voor zeke re rechten binnen de economische DEN HiAAG Het ontwerp-9treekplan Rdjnpoortihaiven voor wat betreft de vrije recreatieve functie van het Staelduinse bos moet volgens Gedeputeerde Staten van Zuid-Holland gehandhaafd blijven, ook wanneer nieuwe inzichten leiden tot een gewijzigde ministeriële opstelling. Dit schrijft het provinciaal be stuur aan b en w van Naald wijk naar aanleiding van ver schillende publicaties, waarin volgens GS een verkeerde voorstelling van zaken zou zijn gegeven. Zoals bekend, heeft de Naaldwijkse vergade ring woedend gereageerd over de ter visielegging van het bestemmingsplan door het Rotterdamse gemeentebestuur. 'De ministeriële aanwijzing met betrekking tot de aanleg van de Rijnpoorthaven hebben wij tevens benut om mede de vormgeving en de inpassing van een groenzone in het streekplan te preciseren. Het Staelduinse bos is daarin op genomen', aldus GS. 'Om te bereiken dat dit bos ter be schikking van de vrije recrea tie zou moeten gesteld, was het noodzakelijk de plannen voor de aanleg van een golf baan elders te kunnen doen uitvoeren. Dit is mede in be doeld ontwerp-plan van de ge meente Rotterdam opgenomen. Golfclub Op vragen van de PvdA-Ka- merieden Barendregt, De Rui ter, Epema-Brugman en Kom brink hebben de ministers Gruijters, Westerterp en Lub bers en staatssecretaris Ste- merdink medegedeeld, dat de aanleg van Rijnpoort geen voorwaarde is voor de tot standkoming van het terrein voor de Rotterdamse golfclub. De bewindslieden zien er geen reden toe, de destijds gewezen aanwijzing voor de Rijnpoort haven in te trekken, omdat op dit moment geen sprake is van een concreet project voor een containerterminal op de Maasvlakte. Het is de bewinds lieden nog niet bekend, welk standpunt het college van b en w van Rotterdam inneemt met betrekking tot de vesti ging van een containerhaven op de Maasvlakte. Zij zeggen niet de verzekering te kunnen geven, dat de vroe gere plannen van de golfclub om een deel van het Stael duinse bos als golfterrein in te Richten niet opnieuw in overweging zullen worden ge nomen, omdat het provinciaal bestuur in dit verband verant woordelijk is. Tenslotte delen de bewindslieden mede, dat de munitie-opslagplaats van de fensie, die ongeveer de helft van het bos inneemt, kan wor den verplaatst zodra vervan gende opslagruimte in het ge bied van Rijnpoort of elders in het Nieuwe Waterwegge bied is gevonden. Inmiddels heeft de gewestelij ke raad voor Zuid-Holland van het Landbouwschap een be zwaarschrift ingediend tegen het bestemmingsplan, dat ach terhaald en misleidend wordb genoemd. Volgens het Land- •bouwschap wordt het plan misbruikt voor de aanleg van een recreatief terrein. Volgens informaties, waarover men zegt te beschikken, wordt het bestemmingsplan dienstbaar gemaakt aan de verwerving en het pachtvrij maken van grond. Hetgeen nodig zou zijn om bepaalde toezeggingen van GS aan de Rotterdamse golf club gestand te doen. 'In meer dan een opzicht lijkt ons dit een onverkwikkelijke gang van zaken', aldus het Landbouwschap, dat hieraan de vraag verbindt, of een groep toegewijde boeren van zijn erf mag worden verdre ven om een groot terrein ex clusief aan een kleine groep recreatieve gebruikers toe te wijzen. Een en ander is voor het Landbouwschap aanleiding de Rotterdamse raad te verzoeken» dit gebied zijn agrarische be stemming te laten behouden. Als alternatief wordt de ge meenteraad in overweging ge geven een deel van de Oranje- buitenpolder (waarin de ha ven is gepland) te bestemmen voor de aanleg van een recrea tieve verbindingszone tussen Maassluis en Hoek van Hol land. Deze recreatiestrook zou kunnen dienen ter vervanging van het povere groenstrookje dat op gezag van de provincie in het Naaldwijkse kassenge- bied onder Maasdijk moet worden aangelegd, aldus het Landbouwschap. RITA 3» 'Toen ik de oppas had wegge stuurd, zijn we gezellig met ons drieën nog wat gaan eten.'

Nieuwe Leidsche Courant | 1974 | | pagina 5