)0T0 wil terug naar le klas Er lééft weer wat in Monster NCSU spreekt zich uit vóór lotto Ad Dekkers winnaar ainer Aat Lagrand rondt volgend seizoen drie jaren plan af Menwedstrijden edstrijden van klf Dordrecht rtspetters Ad Schrover nieuwe trainer Wit-Zwart 9/tJiW/KW.1 AK.TET MAANDAG 22 JULI 1974 SPORT Ril ENBURG In 1970 was DOTO de eerste vereniging die zich iende voor de te vormen eerste klas. Met vlag en wimpel ver- de de Pernisse brigade de titel. Daarna echter zakte de kwaliteit [iet geëtaleerde voetbal aanzienlijk terug. Zodanig zelfs dat aan adatie nauwelijks meer viel te ontkomen. Dat was dan ook het 1 aan het eind van het seizoen 1972-73. Halverwege die com- ie al was er geen redding meer mogelijk. 1 manifesteerde zich afgelopen - stitie in de tweede klas. Dienten- ;e verminderde ook de publici- ond DOTO, al kwam het begin opnieuw in de kijker, zij het [vanwege prestaties op de gras- - Integendeel. In de figuur van 'an Ardenne meende plotse- een ideale manager te hebben fen. Hij had voor ogen DOTO landelijke bekendheid te ver- en. Een wens die inderdaad in llling ging door de organisatie 1 een evenement ('DOTO in idat de nodige centjes in het moest brengen voor de bouw en tribune. Ettelijke duizenden s stroomden toe om Anton Gee- n The Cats te zien maar 't gebeu- 'erd slechts een gedeeltelijk suc- e Pant door vreemde manipulaties e inmiddels van het toneel ver in Jan van Ardenne leverde het p ment géén cent op. agrand heeft sedert twee jaar de Mische leiding van de selectie- fa in handen. Bij zijn komst m hij constateren, dat er sprake pé an een duidelijke terugval in de g§ ities. 'DOTO heeft altijd stil- ijl 1 voetbal gespeeld', meent hij, lad toén niettemin veel goals tot ■si Temeer daar er in de aanval nan als Joop de Ronde rond- Ie., M ar met dat soort voetbal p e het tegenwoordig niet meer. één en al beweging geworden. maar naar de manier hoe Feyen- nu voetbalt. Vandaar dat ik bij komst wel móést veranderen. Ik -toen meteen looptrainingen inge- Voor de spelers werd de training zwaarder. Een positief punt j echter, dat de animo voor de ng altijd groot is gebleven', ^het bestuur werd de situatie oken. Als resultaat daarvan i een drie jarenplan uit de bus. ind daarover: 'Het bestuur stelde op het standpunt, dat het eigen- veinig zin had op een dergelijke sonde manier in de eerste klas te n voetballen, Zodoende werd dat opgesteld. Binnen drie jaar, zo is edoeling, diende DOTO weer te ifcken over een acceptabele ploeg een gezonde vereniging achter die in staat was mee te draaien top van de tweede Mas of eerste klas. Het bestuur zou zich dan qua inzicht ook wel op het hoogste' niveau bevinden. Wat vroeger misschien toch niet het geval is geweest'. Aat Lagrand voordien oefenmeester van Nieuwenhoorn, Rozenburg en Spijkenisse ontwierp in 1972 een uit drie fasen bestaand opbouwschema. Begonnen werd met de afbouw. La grand: 'Daarmee bedoel ik de periode, dat ik de karakters en kwaliteiten moest leren kennen'. Dat was een moeilijke episode daar DOTO zich toen steeds vaster op de laatste plaats op de ranglijst nestelde. Voor La grand (die zich al had verzoend met degradatie) een gegronde reden in het tweede deel van dat seizoen te experimenteren: 'Hét probleem daar entegen was \een nóg grotere terugval tegen te gaan. Want hoe vaak gebeurt het niet, dat een dergelijke vereni ging dan degrageert? Het twee de seizoen dat we nu juist achter de rug hebben, beschouwde ik als een De selectie van DOTO werd uitgebreid met Cor Kuiper (COAL), Victor Meertens (Zwart Wit). Albert Fabrie, (WCR), Jaap Rledijtc (Spijkenisse) en Peter Slotboom (Spijkenis se). Vertrokken zijn Cees Kalkman (Poortu- gaal) en Johan Fase (WCR). stabilisatie-periode. Wanneer die voor bij was, kon je aan de opbouw begin nen. Het laatste seizoen beantwoordde- DOT weer aan de verwachtingen. De interesse is ook bij de supporters weer toegenomen. 'Niet zo zeer qua voetbal, maar wél qua homogeniteit ben ik tevreden over het laatste jaar', merkt de 32-jarige Rozenburgse verte genwoordiger op, 'het niveau van de tweede klas bleek voor ons een haal bare kaart. Daar ben ik blij om. Veel dank ben ik verschuldigd aan Cees Wondergem. Die heeft zich ontwik keld als een voortreffelijke aanvoer der, die presteerde het. ongeacht of hij goed of slecht speelde, de andere 'spelers te blijven stimuleren. Ook buiten het veld. Je zag het aan de Wereldkampioenschappen hóé belang rijk het was wanneer iemand de zaak binnen het veld regelde'. De leefbaarheid in Pernis heeft óók zijn invloed op de prestaties van bei- Aat Lagrand: 'DOTO ontvangt méér van buitenaf dan vroeger'. de voetbalclubs (DOTO, Excelsior P). Lagrand stelt vast: 'Pernis is aan het uitsterven. Inwoners vertrekken naar de omliggende plaatsen. Een gevolg is wel, dat je dan spelers verliest. Dat moet je proberen op te vangen met jongens die afkomstig zijn uit de naaste omgeving. Binnen de vereni ging is er al lang een kleine stro ming, die van mening is, dat er uitsluitend Pernissers moeten uitko men in DOTO. Of het eerste elftal dan uitkomt in de vierde klas interes seert ze niet. De structuur van de vereniging is evenwel gericht op het hogere voetbal. Het merendeel van de leden staat achter dit standpunt'. 'Na de degradatie kreeg DOTO er geen kip bij. De tendens is nu weer, dat er meer spelers van andere clubs komen aanwaaien. Er waren dit jaar spelers bij die elders niet aan de bak kwamen, maar in kwalitatief opzicht te goed waren om reserve te zitten. Logisch, dat dergelijke voetballers naar ons komen, in dit geval DOTO, waar ze misschien wél in het eerste elftal terecht komen. Daarom verheug ik me in de komst van Jaap Riedijk en Peter Slotboom, die in Spijkenisse volgens mij niet in het eerste elftal zouden worden opgesteld. Anders ligt het met jongens als Johan Fase en Cees Kalkman. Die zijn duidelijk over hun hoogtepunt heen, maar durven die stap terug niet te doen en ver trokken naar een andere vereniging". Bet u tevreden met de huidige ont wikkeling bij DOTO? Lagrand: 'Ja, beslist. Desondanks zijn er mensen, die DOTO zo, graag moge lijk terug willen zien in de eerste klas en zelfs ongeduldig worden. Ik erken, dat we afgelopen seizoen een paar puntjes méér hadden kunnen plukken. Zonder dat het overigens promotie had opgeleverd. Dan had ik echter geen jeugdige spelers moeten opstellen, wan nu wél gebeurd is. We klasseerden ons juist onder de top, ik was daar content mee. Vergeet niet dat er aan de top van de tweede klas beter wordt gevoetbald dan in de onderste helft van de eerste klas. Die uitbreiding van de eerste klas juich ik dan ook toe. Al zou het wenselijk zijn voor die eerste klas een ver scherpte degradatie in te stellen. DO TO wil ook weer graag een hoger niveau bereiken, maar dan wel met goed voetbal. We zijn hard bezig een elftal te formeren, dat een aantal jaren met elkaar kan blijven voetbal len'. Dat lijkt een moeilijke opgave. Lagrand: 'Dat is het ook. Er zijn al talrijke voetballers afgevallen. Dit op grond van hun karakter (Wesdorp, Asnpach), capaciteiten (Boender, Ke gel) of andere redenen (Kalkman, Keemink Van Duinen. Baas, De Ron de). Dat werd het laatste jaar gereali seerd Er verschenen ook nieuwe ge zichten in de ploeg, zoals Adri Hor dijk. Hans de Lange, Jaap Nolte, Martin Mutsaars, Jan Rozeman en Arie Verboon'. 'Ik heb de stellige indruk, dat DOTO méér waardering van buitenaf ont vangt dan vroeger. Ik weet het, DO TO had niet zo'n beste naam. Er werd betaald, zo werd gefluisterd. Mis schien was dat ook wel zo, maar nu gebeurt dat zeker niet En het feit, dat er verschillende jongens van een woonwagenkamp in DOTO voetbalden, zal ook van invloed zijn geweest in de beoordeling over onze vereniging. DOTO is weer een leuk ploegje aan het worden. Met een goed bestuur, laat ik dat voorop stellen. Zij hebben van DOTO een gezellige vereniging weten te maken. DOTO is niet alléén een voetbalclub, maar óók een vereni- bing. Bij ons gaan de spelers niet meteen na de wedstrijd naar huis'. Wat zijn uw verwachtingen voor de volgende competitie? Lagrand: 'Ik wil een ploeg formeren die klaar is voor de eerste klas. Misschien valt dat al te verwezenlij ken, ik hoop het. Je hoeft niet vreemd op te zien, wanneer DOTO meedraait met de top. Maar evenmin zou het me verbazen als we in de onderste helft zouden meedraaien. Waarmee ik bedoel, dat het een in ieder geval een moeilijke competitie wordt. DOTO is in een zware afdeling terecht gekomen. We missen eigenlijk een speler die het spel kan bepalen, zoals Reedijk (SHO), Van Kralingen (Spijkenisse) en Ter Mors ex-Zwart Wit) wel kunnen doen'. Aat Lagrand constateert dat DOTO zich weer gunstig ontwikkelt. Of het driejarenplan al volgend jaar kan worden afgerond? Hij betwijfelt het. 'Wij zijn er iets op achter geraakt', meent hij. WIM HUISMAN Koplopers laten zich bijna verrassen DINTELOÓRD De 24e wielerronde van Dinteloord kreeg nog bij na een sensationele ontknoping. Verantwoordelijk daarvoor zouden Jules Bruessing en Ad Dekkers zijn geweest, die op duidelijke wijze hun stempel hadden gedrukt op het verloop van dit criterium. Er leek voor het tweetal geen vuiltje aan de lucht, toen de finale zich aankondigde. Zelfs nationaal kampi oen Jan Raas (stribbelde het meest tegen, maar werd herhaaldelijk in de kraag gegrepen door Thijs Fase) had zich reeds verzoend met een triomf van één van de twee leiders. Hun voorsprong bedroeg met nog twee 'toeren' (drie kilometer) te gaan nog ruim een halve minuut en toen er één rondje was te fietsen wezen de chrono's nog een verschil van zeven tien seconden aan. Bruessing noch Dekkers was echter van plan tijdens de slotronde enig 'sleurwerk' te verrichten. Waardoor de achtervolgers (negen coureurs) zienderogen hun achterstand witser. te verkleinen. 'Want wanneer je de sprint aantrekt is de kans nu eenmaal groot, dat je zelf de boot ingaat', verduidelijkte Ad Dekkers (20) later, 'maar toen ik die groep zó dicht zag naderen móést ik wel'. Met Jules Bruessing in zijn wiel en op enkele meters gevolgd door de jagende concurrenten trok 'beul' Ad Dekkers noodgedwongen tóch maar de sprint aan. Met succes, want oud-professional Jules Bruessing (die wegens ziekte een paar weken uit de roulatie was geweest) bleef het antwoord schuldig. Waarmee de kracht (Dekkers) had gezegevierd over de routine en sprintsnelheid (Bruessing). Voor de Brabantse Amstel-propagandist bete kende het zijn vijfde triomf in dit wegseizoen, waarin hij ondermeer roem oogstte in Olympia's Tour door de eerste étappe op zijn naam te brengen en gedurende enkele dagen het leiderstricot met zich mee te dragen. Een klassering als tweede was uiteindelijk zijn (verdiende) loon. Niettemin óók alle waardering voor Bruessing, die als beroepsrenner (hij was het twee seizoenen) nooit aan de verwachtingen beantwoordde, hetgeen voor een belangrijk deel was te wij ten aan 'n zwakke begeleiding. Teleur gesteld verliet de Amstelvener dan ook het professionele fietsen om dit seizoen weer opnieuw van start te gaan in de amatcurcategorie. Waar hij inmiddels de ene overwinning na de andere behaalde en twee klassiekers (Omloop van de Baronie en Omloop van de Braakman) op zijn naam schreef. De ambitie bij Bruessing is volledig terug. 'Koersen is immers alléén een psychische kwestie. Het betekent voornamelijk je geest fris houden', zo meent hij. Dat is de reden, waarom rERDAM Het Westlands voet- komt a.s. zaterdag binnen de kin tegen FC Vlaardingen. De wed- wordt gespeeld op het terrein „„Honselersdijk en begint om 17.00 Op hetzelfde tijdstip komt Rand- 15port in 't nieuwe sportpark 'Ade- blnnen de lijnen tegen een 've lig FC Den Haag. Twee uur start Noordwijk op eigen terrein efencampagne tegen de Rijswijkse e11 ag eersteklasse RVC. Inaar de, derde klas gedegradeerde ravenzande klopte zaterdag Ter e met 3—0 (rust 0—0). De goals nen op naam van Langenberg, dermeer en Van Antwerpen. Voorzitter Bertus van der Meer: 1st DRECHT Het team van FC Irecht speelt zijn eerste wedstrijd 8 augustus tegen Eindhoven. De tenaren ontmoeten daarna op 21 P stus thuis Vitesse, op 25 augustus ee eens thuis Helmond Sport, op 28 stus uit Fortuna SC, op 1 septem- ïit Heerenveen en op 8 september thuis, FC Den Bosch. MONSTER De voetbalvereniging Monster lééft weer. Vier jaar geleden pakten zich donkere wol ken samen boven liet geel-zwarte kamp. De figuur waar alles om draaide en die onbewust liet middel punt was van een crisis binnen de vereniging was trainer Jan de Vos. Een gewijzigd standpunt van een deel van de selectiegroep ten aanzien van deze oefenmeester deed de. nodige stof opwaaien. r' do, de 31-jarige middenvelder J SVV. wordt jeugdtrainer van ;^,S Vic Teunissen is wedstrijd- 'a ïtaris van SVPTT geworden e heer J. Bom bedankte na inter- noeilijkheden als voorzitter van laatse scheidsrechtersverenigirig. ïingmeester Mollier deed hetzelf- t Excelsior M. bereidt zich in stus op.de competitie voor in een ngskamp. Vermoedelijk in Oegst- i' anders in Renesse Op 73- e leeftijd overleed in 's Graven- sl*a de heer J(an)' O verkleef t, die idheid genoot vanwege zijn di- functies in de voetbalsport. Hij idermeer bestuurslid geweest van Vereniging van Zaterdagclubs e heer P. van dert Snoek (voorzit- :d. an Zwaluwen), cm had aangekon- zijn functie neer te leggen, blijft één jaaï aan. Deze week wor- op verschillende plaatsen wieier- Tj ria verreden. Woensdag staat 0 het de. 16e keer de Ronde van isserdam op het programma. Een s, die nauw verbonden is aan de denmarkt. Van de partij zijn de ebbers (1.00), junioren (2.00) en hoteurs (3.45). In deze laatste cate- gaan van start ondermeer de oeders Liebrechts, Boose, Breuer, Groezen, Hordijk, Hoogerheide, tenburg, Klomp. Sint Nicolaas, der Spiegel, Versluis, Den Har en Gödde. Op dezelfde dag wordt haam de traditionele 'Acht' afge- :t door de nieuwelingen (8.30), eiaren (9.45), amateurs (12.00) en t< s (3.00). In Wateringen komen ej lerdag de wielerfans volledig aan 1 trekken. Om 11.00 uur wordt apinnen door de nieuwelingen. Daar- 1 komen aan de beurt: junioren £5), amateurs (2.50) en professio- (6.30). Komende zaterdag óf lt gefietst in het 'Kruininger te Oostvoorne, waar nieuwelin- (2.00) en amateurs (3.00) aan het Bjrek verschijnen. In Barendrecht •je en dezelfde categorieën aan de llijn. Déér wordt ook om 2.00 uur efnnen. Daarentegen is het vertrek de amateurkoers (met deelname o.a. Van Steenis. de gebroeders 2 Nicolaas, Hordijk en Van Bragt Hoogerheide) bepaald op 3.15 uur A le 26e Ronde van Oud Vos6emeer h tien de nieuwelingen (12.30), juni- (1.30) en amateurs (3.15) hun lies. Mede op advies van de spelers was immers de overeenkomstmet De Vos juist voordien gecontinueerd, maar toen een aantal spelers nog datzelfde seizoen het vertrouwen in hem ver loor waren de poppen aan het dansen. Voor een achttal spelers, zoals De Haan, Pajic, Korenbrits, Witzier en Voois, was dat de reden elders onder dak te zoeken daar de leiding deze beslissing niet meer wenste te annule ren. Dat Monster een jaar later tot degradatie (naar de vierde klas) was gedoemd was dan ook geen sensatio nele ontwikkeling gezien de aderlatin gen die het had moeten ondergaan en dat Monster aanvankelijk ook op een lager niveau geen hoofdrol vervulde was evenmin verbazingwekkend. Want ook onder de inmiddels aangeworven trainer Joop van der Hurk (1971-72) blééf de sfeer troebel. In 1972 brak een nieuwe episode aan voor de vereniging. Na een twintigja rige ambtstermijn als praeses te heb ben uitgediend stapte Jan van Bom mel op om plaats te maken voor Bertus van der Meer, die het klappen van de (bestuurlijke) zweep kende aangezien hij al dertien jaar de finan ciële administratie van zijn vereni ging beheerde. Voeg daarbij het feit dat in de persoon van Henk Denkers wéér een andere oefenmeester was aangetrokken dan realiseert men zich dat Monster een nieuwe koers was gaan varen. In die periode werd on derling (bestuur, spelers, trainer) véél van gedachten gewisseld. En Van der Meer deinsde er niet voor terug jaarlijks twee keer met élle aanvoer ders rond de tafel te zitten om te weten wét de problemen van de leden waren. 'Ik zou dat iedere voorzitter willen aanraden', adviseert hij. 'je leert zodoende veel van elkaar. Want niet alleen het eerste elftal is belan grijk. Uit die gesprekken kwamen verschilende positieve punten te voorschijn. Zo dienden alle elftallen de beschikking te hebben over een EHBO-trommeltje en een waterzak. Om nog oen voorbeeld te noemen: vroeger was er slechts af en toe een feestavond. Nu hebben de aanvoerders er zich voor ingespannen er zélf jaar lijks één te organiseren. Het bestuur blijft daar buiten. Die feestavond wordt in maart gehouden. Want daar na trekt iedereen de sla in. Mede daardoor pakte Monster in de eerste zes wedstrijden na de winterstop géén punt. Sneu voor Denkers natuurüik Maar de verdi msten van de spelers gaan vóór. Ook andere Westlands" verenigingen worden met dat pro bleem geconfronteerd. En Rijnsburgse Boys kent. dacht ik. ook van dat soort problemen.' Bertus van der Meer (47) ambieert een openhartige aanpak. Tegenover de leden die Monster tijdens de crisis periode de rug toekeerden is hij niet rancuneus ('Wel nee, ze kunnen alle maal terugkomen. Wie terugkijkt is dom'). Hij ontkent niet, dat hij het zelf in die tijd evenmin nog zag zitten. Hetgeen hij ook kenbaar maak te. Maar op aandrang van verschillen de leden kwam hij op zijn beslissing terug. Wanneer hij nu constateert hóe de jeugd zich zaterdags recreëert ('Dén is het een complete chaos') od het sportpark 'Polanen' heeft hij er nóg geen spijt van (ondanks drukke werkzaamheden als bedrijfsleider). Hij zegt: We hebben een goed be stuur. Onlangs nog feliciteerde een oud lid me met de gezelligheid, die weer in de vereniging is. Dat is niet alleen mijn verdienste, zei ik. Kom maar naar de jaarvergadering en ver tel het daar maar aan het hele be stuur, adviseerde ik hem. Soms ko men leden aanzetten met een candi- daat voor het bestuur. Hebben jullie geïnformeerd hoe hun achterban er tegenover staat, vraag ik ze dan? Ik acht het van belang dat er jonge leden in het bestuur zitting nemen. Maar niet iedereen is geschikt Want bijvoorbeeld zónder de steun van je vrouw kan je géén bestuurslid wor den. Want je bent al gauw drie avonden per week van huis.' Met de selectiegroep houdt Bertus van der Meer ook contact. Weliswaar heeft Maaslandse oefenmeester Den kers vrij mandaat (Van der Meer: 'Tenzij het finaal misloopt') en wor den in nauwe samenwerking met clf- talleider Bert Loos de zaken behan delt, het neemt niet weg dat Van der Meer nauwkeurig op de hoogte wen ste te blijven van de gang van zaken in de selectiegroep. En wanneer de positie van de trainer in het geding is (contractverlenging) of als er proble men dreigen te ontstaan is de voorzit ter er als de kippen bij zich van de situatie op de hoogte te stellen. Van der Meer: 'Denkers is één van de moeilijkste trainers die Monster heeft gehad. Hij blijft knokken. Voor mij is hij déérom de beste.' Drie keer per seizoen is de selectie groep (inclusief dames) bijeen voor een 'gezellig avondje', gefinancierd uit het batig saldo. dat. de spelers zélf creëerden doordat ze niet per bus maar met eigen vervoer naar de uit wedstrijden plegen te trekken. Van der Meer: 'Het is toch wel frappant, dat bijna ieder elftal spaart voor een dergelijke leuke avond. Als Ik dét zie, zeg ik: er lééft weer wat in Monster. We mogen dan wel niet zó hoog voetballen, het is wel weer een gezon de vereniging. Je voelt dan dat die oude zweer schoon is. Het dorp staat onnieuw achter onze vereniging. Vo rig seizoen waren er in Schoonhoven zelfs méér supporters van Monster dan van de tegenpartij.' 'Als er klachten bestaan kan iedereen op de bestuursvergaderingen terecht. Waardoor op de jaarvergadering tij dens de rondvraag automatisch niet allerlei wissewasjes, maar uitsluitend organisatorische vragen aan de orde komen. En als ze me op de vingers tikken, wat zou dat? Ik probeer in ieder geval een lijn te trekken die voor alle leden aanvaardbaar is.' Desondanks léat Van der Meer niet na kritische opmerkingen te plaatsen aan het adres van de ouders van de jeugdleden. 'Veel ouders denken, ge loof ik, dat de jeugdafdeling een be waarschool is. Zo in de geest van: die zijn we weer een tijdje kwijt', merkt hij een tikkeltje teleurgesteld op, 'want wéérom zie je de ouders zo weinig? Steeds zie je weer dezelfde mensen op ons sportpark. Men reali seert zich dikwijls niet hóéveel pro blemen het oplevert om leiders te vinden. Om dan maar te zwijgen over de vervoersproblemen. Ik pleit dan ook voor een grotere betrokkenheid van de ouders bij het jeugdvoetbal.'. In het verleden werd wel eens gesug gereerd. dat een fusie in Monster (waar RKSVM en Monster gezamen lijk één sportpark bewonen en nauw samenwerken) een oplossing zou zijn. Van der Meer: 'In verschillende plaat sen is er sprake van een versnippe ring. Kijk naar 's-Gravenzande, maar ook naar Monster. Ach, misschien zou een fusie inderdééd een oplossing zijn. Ik zeg niet dat het nóóit zal gebeuren. Maar eerlijk gezegd zie ik het niet zo direct zitten. Dan zou je tóch een zaterdag- en zondagafdeling krijgen (RKSVM pleegt op zondag te voetballen) Nou is dét dan de oplos sing? Ik geloof het niet. Zo'n vereni ging wordt dan misschien te groot.' 'Stel voor dat er alléén op zaterdag wordt gespeeld: dan komen we in het nauw te zitten met onze velden en dat zou ook moeilijkheden opleveren voor RKSVM'ers, die niet zaterdags kunnen voetballen. En spelen op zon dag zou dan weer op bezwaar stuiten van Monster-leden, die uit principiële redenen daar bezwaar tegen maken. Nogmaals: het is dacht ik moeilijk te realiseren in Monster. Zó gaat het trouwens ook best. Ik prijs me geluk kig, dat beide besturen zó goed met elkaar kunnen vinden, al moet je onder deze omstandigheden méér ge ven dan nemen.' hij dagelijks zijn trainingskilometers aflegt achter de bromfiets van de vader van de enige jaren bij een valpartij verongelukte Ben Jurriaans om mogelijk in de toekomst wéér eens over te stappen naar de professi onals. In Dinteloord was Jules Bruessing mét Ad Dekkers op verkenning uitge trokken, toen er nog meer dan een uur (45 kilometer) was te koersen, juist nadat een kortstondige uitval van Jan Raas. Ad Prinsen, Ad van Elzakker en Jules Bruessing in de kiem was gesmoord. Eendrachtig sa menwerkend. zonder ook maar één moment te verslappen, bouwde het duo de voorsprong uit, wat mede het gevolg was van de gebrekkige samen werking in de achtervolgende groep. Wat voor Jan Aling' een reden was voortijdig van de fiets te stappen. Dat deden overigens méér coureurs, zoals Henk Stander. Gab Minneboo en Martin Venix. Dit drietal beschouwde de Dinteloordse rondendans voorna melijk als aangename training voor het woensdag te verrijden nationaal kampioenschap voor stayers. 'Forceer je niet tijdens de wegwedstrijden in het weekend', had coach Martin Wier stra zijn pupillen voorgehouden. Dc uitslagen waren: Amateurs: 1. A. Dekkers (Udenhout) 103 km ln 2.38.27. 2. J. Bruessing (Amstelveen). 3. J. Raas. (Heinekeszand). 4. J. Kolngs (Sprundel), 5. F. Hoogerbeude (Ossen- drechti. 6. K. Hoogendoorn (Zwanenburg) 7. W. de Wilde (Goes). 8. A. Tak (Oud Gastel). 9. A. van Overveld (Zegge). 10. P. van Leeuwen (Zoeterwoude), 11. H. Lubberdlng (Apeldoorn). 12. T. Fase (Sint Annaland) 13. F van Lachterop (Amsterdam). 14. A. van Elzakker (Steenbergen), 15. H. Neven (Mun- stergeleen). 16. A Prinsen (Raamsdonkveer). 17. G. Sint Nicolaas •('s Gravendeel), 18. F. van Katwijk (Oploo). 19. P. Vcrdlnk (Zaan dam). 20. J. Coremwnas (Breda), 21. T. ter Harmsel (Lage Zwaluwe). Junioren: l. L. van Vliet (Honselaarsdljk) 60 km in 1.34.32. 2. M. Havik (Strljen). 3. J. Voovs (Schevenlngen), 4. Adr. Verstijlen (Sint Willibrord) 5. J. van der Weids (Amsterdam), 6 Km van der Wereld (Nieuw- koop). 7. J. Jonkers (Oud Gastel), 8. E. Geserink) Hilversum) 9. J. Akkermans 'Ze venbergen). 10. P. Valentljn (Sint Willi brord), 11. B. van Est (Dinteloord). 12. Andró Verstijlen (Sint Willibrord), 13. K. Stroosnijder (Moerdijk) 14- A. van Peer (Srpundeli. 15. M. de Vos «Maastricht). 16. F. van Kessel (Velddrlel). 17. T. Griep (Spijkenisse). 18. J van der Velden Rljs- bergen). 19. B. Kludljzer (Goes), 20. W. Bosch. (Gorinchem). Dames: 1. N. STreef (Nieuw Lekkerland) 40 km ln 1.13.56, 2. S. Methorst (Utrecht), 3. T.M van der Plaat (Geldermalson), 4. M. Niewenhuis-BRinkhoff (Amsterdam). 5. K. van Oosten-Hage (Kloetinge). 6. H. de Jongn (Aepldoorn), 7. Kwanties (Zaandam) 8. A. Rlemersma (Slappeterp) 9. G. Dinker (Krom menie) 10. Th. van Gestel (Drunen),li. B. Hulzlnga (Rotterdam). 12. F. Fopma (Huis jes). 13. B. van IJken (Baarn). 14. A. de Boer. Wanneperveen), 15. A. Poiters (Olster- wljk). Bona Stars bijna rond met Bob Smeenk LEIDEN De basketbalvereniging Bona Stars zal één dezer dagen moge lijk rond komen met dc Canadese Nederlander Bob Smeenk. De Leidse club, dien og op zoek is naar een sponsor, heeft al enige tijd contact met de 1.96 meter lange Smeenk, maar wil het aan het oordeel van de nieuwe coach Jim Maloney laten af hangen of hij al dan niet zal worden gecontracteerd. Bona Stars heeft inmiddels ook Ri chie Cornwall en Joe Gaines, twee andere Amerikanen, aangeworven. Zij zullen zich binnenkort dn Noordwijkse appartementen vestigen. Daartegeno ver staat het verlies van Ane van Dijk (wordt uitgeleend aan Luba) en bestaat er nog onzekerheid over het aanblijven van Harry Stol, die nog een keuring dient te ondergaan. Webster en Royals hadden Bona Stars, zoals bekend, al enkele maan den geleden de rug toegekeerd. SPRANG CAPELLE De voetbal- vereniging Wit-Zwart heeft Ad Schro ver (48) uit Den Bosch als oefenmees ter gecontracteerd. Hij neemt de plaats in van Ben Klerks, die met ingang van augustus de nieuwe derde klasser Brakel gaat trainen. Wit-Zwart koos daarmee opnieuw voor een man uit de school van het indertijd ver maarde BW. Schrover speelde in de vijftiger jaren als verdediger in de Bossche ploeg. Met name zijn aanpak op het technische en morele vlak wordt geprezen. Hij trainde onder meer Wilhelmina (Den Bosch), Sint Michielsgestel. NOAiy32. WSC en de afgelopen drie seizoenen Vlijmense Boys. Ad Schrover voerde derdeklas ser Sint Michielsgestel twee keer naar het kampioenschap en bracht ook NO- AD'32 in de competitie 1968-69 met glans van dc vierde naar dc" derde klas. Op 30 juli begint de training bij Wit-Zwart ROTTERDAM Uit een artikel in het juli-nummer van Spiraal (het ka derblad van de Nederlandse Christe lijke Sport Unie) bleek dat de NCSU het sein op groen heeft gezet voor christelijke sportverenigingen, die hun kas wensen te versterken via de inkomens uit de nationale lotto, wel ke op 1 september a.s. gaat draaien. De raad van bestuur én het algemeen bestuur hebben geen bezwaar tegen medewerking aan de lotto. Verenigin gen, die lid zijn van een niet bij de Nederlandse Sportfederatie aangeslo ten organisatie kunnen gewoon deel nemen aan de aquisitie voor de lotto doordat de betreffende overheidsbepa- lingen door de minister zijn gewij zigd. De commissie ad hoe, samengesteld door de Nederlandse Katholieke Sportfederatie (NKS) en de NCSU, heeft een rapport over de materie toto/lotto samengesteld. Dit had tot doel het wetsvoorstel tot wijziging van de wet op de kansspelen (van de Tweede Kamer-leden-Geurtscn en Van Schaik) van commentaar te voorzien. Uit de inleiding van dit 22 pagina's tellende rapport kwam tot uiting, dat het velen heeft bevreemd, dat de protestants-christelijke sportbeweging zich tot voor kort in haar totaliteit tegen de nationale sporttoto heeft verzet en daaraan niet deelnam. In het rapport kwamen de samenstellers tot de conclusie dat op goede gronden viel te verwachten, dat de tegenkan ting tegen de in te voeren lotto in genoemde kring minder zwaar zal we gen dan tegen de toto. De commissie is van mening, dat de afkeer tegen de wekelijkse voetbalgok als volgt valt te rubriceren: a: bezwaren tegen het kansspel als zodanig b: specifieke bezwaren tegen de toto en wel omdat deze gebaseerd op de beroepssport en omdat deze op zondag wordt beoefend. Even terzijde: we hebben dc namen Zwart Wit'28 en IJsselmeervogels christelijke voetbalclubs pur sang wel eens afgedrukt gezien bij de wedstrijden op toto-formulieren. Wél moet daaraan worden toegevoegd dat de besturen van die clubs daar niet van op de hoogte waren gesteld. Het ging om krachtmetingen tegen (be taalde) zondagclubs in het kader van de KNVB-beker. Wedstrijden die overigens op zaterdag werden ge speeld. In het rapport stond verder dat dc protestants-christelijke sportbeweging tot nu toe geen beroep op een uitke ring uit de sporttoto had gedaan. Do samenstellers hadden de indruk, dat voor het merendeel der bezwaarden de 'specifieke bezwaren tegen do toto' het sterkst wegen. De verwachting is dan ook dat de bezwaren tegen de lotto in de protestants-christelijke sportbeweging kwantitatief kleiner zullen zijn dan tegen de toto. Het behoort dan ook tot de mogelijkheden dat voor de arbeid van het doel treffend overkoepelend orgaan zal kunnen worden geput uit de op brengst van eeneventuele lotto zon der dat dit tot een breuk in eigen gelederen zal leiden. Tot op heden is dit niet mogelijk gebleken met be trekking tot de opbrengst van de toto. Wat rapport vervolgt: 'Wij zullen niet onvermeld laten, dat binnen de pro testants-christelijke sportbonden ten aanzien van de onderhavige problema tiek geen verhoudingscijfers bekend zijn van vóór- en tegenstanders op verenigingensniveau. Voorts merken wij op, dat als gevolg van de recente ontwikkelingen het aantal (bij de pro testants-christelijke sportbonden aan gesloten) verenigingen, dat binding heeft gekregen met de Nederlandse Sport Frederatie en op die grond gerechtigd zijn tot deelname aan de toto is gestegen. Het Is niet bekend in .hoeverre deze deelname t.z.t. plaats vindt (Mogelijk kan een enquête uit komst brengen). De conclusie van de samenstellers van het rapport luidt: 'De invoering van een lotto als omschreven in het initia- tiefontwerp van die wet'var de heren Geurtsen en Van Schaik ondervindt vanuit wederzijdse kringen geen over wegende bezwaren. We tekenen hier bij aan, dat wij ons daarbij volledig beperken tot dét deel van het ont werp, dat betrekking heeft op de invoering van de lotto en de daarmee verbonden aanpassing van de bepaling omtrent de sportprijsvragen ir. de huidige tekst van de wet op de Kans- spelen'. In de inleiding staat ondermeer nog: 'Men hoort wel dat de toto naast de financiële voordelen voor de sportwe reld nog dit pluspunt zou hebben dat een groot publiek voor de sport wordt geïnteresseerd. Wij achten dit argu ment om twee redenen niet op zijn plaats. Wij geloven niet dat het deel nemen aan de toto wezenlijk aandacht oproept voor het sportgebeuren als fenomeen in de samenleving. Hier voor is de toto, welke zich uitsluitend richt op voetbalwedstrijden in blnnen- en buitenland, te beperkt'. Velen in christelijke sportkringen zul len op zijn zachtst gezegd moei te hebben met deze ommezwaai van de NCSU. Zij zullen zich ook afvragen wat er nu eigenlijk voor een verschil bestaat tussen lotto en toto. Het blijft een gok: voor talrijke principiëlen een lastig te verteren brok. ANDRIES TROUWBORST

Nieuwe Leidsche Courant | 1974 | | pagina 11