Sfeer van apathie en angst bij Wereldomroep dichtbij immentaar 'Directeur voert verdeel-en-heers taktiek' jhman (1) hman (2) z% ïsumentenbelang Inzicht gevraagd in werkloosheid onder academici Winkeliers Aalsmeer betalen voor klant parkeerbonnen van jurriaan die arjaan heet zomerzit kaal? taal plakgeld het weer Verbetering weerrapporten Strandverwachting •id +++oproep toeristen+++ ^/KWARTET VRIJDAG 19 JULI 1974 BINNENLAND T5/K7 rg I zeer brede kring protest uit te I tegen de Russische boycot |n hij het slachtoffer is gewor- ;eft de schaakgrootmeester Lu- ichman een open brief geschre- an wereldkampioen R. Fischer, le schaakgrootmeesters, aan de (wereldschaakbond) en de daar- angesloten bonden, aan de pers en aan de overige schaak- Die brief is vandaag te vin- onze buitenlandse pagina. "e jrgeschiedenis is bekend: Pach- vroeger een actief communist, sinds 1968 een niet minder bestrijder van de onderdruk- in zijn geboorteland Tsjechoslo- h dat hij in 1972 moest verlaten, e{ ings geweerd van een toernooi JjJ ngen, waarvoor hij aanvankelijk noitgenodigd. De reden: de Russi- chaakbond had gedreigd, zijn origen Spasski en Poloegajew- t te laten meespelen, als Pach- an de partij was. Dit dreigement ongetwijfeld zijn verklaring in :h misnoegen over het feit, dat lan zich in West-Duitsland niet bezighoudt met schaken, maar moeienissen voor de onderdruk- Tsjechoslowakije voortzet iu de open brief betreft: de adressering ervan kan gemak een wat theatrale indruk wek- ss n sommigen versterken in de dat het Pachman 'wel is rouwd, hemel en aarde te be- op het publiciteitsfront'. wan- ij zich onrechtvaardig bejegend ad citeerde zinsnede is afkomstig tf.ejen der twee actieve grootmees- e Nederland rijk is, de heer J. onner, die in het dagblad De 'het weekblad De Haagse Post djortret van Pachman heeft ge- waaraan enige gelijkenis met el ten is van een querulant niet ss vorden ontzegd. Donner weet ovendien te herinneren, dat de- Pachman, die zich nu over een van de Russen beklaagt, in bfeelf opriep tot een boycot tegen isische schakers, waarde men aan Donners op- ïgen ook moge hechten, het zou zijn er de conclusie aan te den, dat de inhoud van Pach- open brief niet au sérieux moet genomen. In dat opzicht heeft r trouwens zelf het goede voor- jegeven, hetgeen hem, die zeker <jot de boezemvrienden van de hrijver kan worden gerekend, strekt. Zijn veroordeling van issischc schaakbond en van de uitse. slappelingen die voor de te£en uit het Oosten door de knie- osn ge gaan, is ferm en niet voor bestand vatbaar. :iz >t« dfrlijk is de manier waarop de di che autoriteiten een criticus van swjet-regime tot in het Westen volgen, rancuneus en kinderach- laar minstens zo kwalijk is, dat het Westen, en met name in )uitsland, schaakorganisatoren re den zijn, die er niet tegenop zien ndlangers van deze wraakzuchti- 'i len op te treden. Voor leken in g< laakwereld is het misschien nut- vermelden, dat ze Pachman 1(jj ee niet beroven van een aange- vrijetijdsbesteding, maar hem di- n zijn maatschappelijk bestaan t i te hopen, dat velen van zijn i's hun verontwaardiging hiero- ven krachtig tot uitdrukking als Donner heeft gedaan, om het praktische effect van de joiche boycot weg te nemen, zal er ,b moeten gebeuren. Het is jam- lat de Nederlandse president van reldschaakbond, dr. Euwe, zich zaak onbevoegd heeft ver- al heeft hij geen twijfel laten aan zijn mening over het che optreden. Wie zich Euwe's effende eigenmachtige optreden fameuze match tussen Fischer lasski herinnert, zal zich toch i», of Euwe zijn mogelijkheden tie ditmaal niet enigermate on- at. uidelijkstc Nederlandse blijk van voor Pachman zou waarschijn- cn uitnodiging zijn voor een rijk toernooi hier te lande. Voor iütolgende Hoogoventoernooi mis- 1 Het zou begrijpelijk zijn, als ganisatoren daarvan aarzelden, ie ze de Russen niet willen mis baar als ze om die reden Pach- liet vragen, zou hun houding hik minder verwerpelijk zijn dan d<an de Duitsers, die hem eerst ligden en vervolgens de deur we- f( di ledrijfsleven krijgt, dank zij de dagelijks gelegenheid, via radio de Nederlanders te tracteren op néjolstrekt kritiekloze en vaak onza- aanbeveling van zijn produk- eiHet zijn soms boeiende uitzen- s, vooral voor de kleuters onder maar de meeste Nederlanders n toch meer gebaat zijn met een za venwichtiger beoordeling van de ev iksvoorwerpen en genotmiddelen oor de STER worden geëtaleerd, g is waar: de omroeporganisaties vi ren enig tegenwicht te bieden, een redelijke verhouding tussen icrciële propaganda en zakelijke. door Huib Goudriaan AMSTERDAM „Waarom moeten buitenlanders een sociaal ge val zijn, voordat zij dezelfde rechtspositie kunnen krijgen als hun Nederlandse collega's Dit vragen de buitenlandse medewerkers van de wereldomroep zich af, nu bekend is geworden, dat een permanente arbritagecommissie de noodzaak van een eventuele verlenging van him contracten met de Wereldomroep zal gaan beoor delen. Maatstaven bij deze beoordeling zullen zijn: „ziekte" of de onmogelijkheid naar eigen land terug te keren, omdat er een ander regiem is gekomen, dus „politieke redenen". Duidelijk is, dat een aantal van de dertig buitenlanders, die dankzij hun talenkennis de onontbeerlijke steunpi laren vormen van de Stichting Radio Nederland Wereldomroep te Hilver sum zich niet erg gelukkig voelen met deze 'regeling'. Anderhalf jaar lang zijn er onderhandelingen ge voerd tussen vertegenwoordigers van de vakbonden enerzijds en directie en bestuur van de Wereldomroep ander zijds over de positie van de buiten landse omroepers. Sinds 1969 immers neemt directeur Tijmstra zijn buiten landse medewerkers aan op een kort lopend contract van drie tot vijf jaar, waarbij in sommige gevallen tot ver lenging wordt overgegaan. 'Als je braaf bent en kritiekloos het directie beleid volgt, maak je een kans langer te mogen blijven', aldus een buiten landse medewerker. van de Wereldomroep. Op de vraag waarom de buitenlanders niet in dienst kunnen worden genomen zon der de voortdurende dreiging van het opzeggen van hun contract op de achtergrond (dus met een normaal dienstverband, zoals ook de Nederlan ders dat hebben) antwoordt de heer Dokkum: 'Er zijn onderhandelingen geweest, en dit compromis (de arbi tragecommissie red.) is uit de bus gekomen'. Na onze vraag waarom de buitenlanders niet met meer felheid voor hun recht opkomen, licht de heer Dokkum toe, dat de medewer kers van de Wereldomroep door vrees en onzekerheid 'niet die pioniersgeest vertonen, die de grafische bonden eens hadden'. Het gebouw van de Wereldomroep in Hilversum. Angst Spanningen De drie handelsbonden en de Neder landse Vereniging van Journalisten (NVJ) staan achter de opvatting van de buitenlanders, dat dit zogenaamde 'roulatiesysteem' (de Wereldomroep vindt dat er steeds 'vers bloed' moet komen) onaanvaardbaar is, omdat: Verscheidene buitenlanders na drie tot vijf jaar wegens politieke of medische redenen moeilijk naar hun land kunnen terugkeren; De onzekerheid over al dan niet verlenging van het contract spannin gen oproept in de werksfeer en in de gezinnen; De buitenlanders dikwijls zodanig in de Nederlandse samenleving zijn opgenomen, zijn getrouwd met Neder landse vrouwen, kinderen op Neder landse scholen hebben etc., dat terug keer naar hun land praktisch onmoge lijk is; Het voor de buitenlandse omroe pers na ontslag bij de Wereldomroep zeer moeilijk zo niet onmogelijk is, in Nederland ander werk te vinden. De 'heer K. D. Dokkum, die als verte genwoordiger van de NVJ mede de onderhandelingen met de Wereldom roep voert, vertelt dat de instelling van de arbritagecommissie nog niet helemaal zeker is, omdat de buiten landers eerst hun instemming zullen moeten betuigen met deze vorm van bemiddeling tussen hen en de directie DEN HAAG CHU-fractieleider in de Tweede Kamer, dr. Kruisinga, heeft minister Boersma (Sociale Za ken) gevraagd of hij de Tweede Ka mer spoedig wil inlichten over de ontwikkeling van de werkloosheid on der academici. De heer Kruisinga wil ook weten of de minister bij do aangekondigde maatregelen ter be strijding van werkloosheid aan de aca demici aandacht zal besteden. De oorzaak van deze vrees is het dictatoriale optreden van directeur Tijmstra. die volgens Wereldomroep medewerkers een verdeel-en-heers-tak- tiek toepast om zijn macht te handha ven. Zo zouden de meeste Nederlandse col lega's van de buitenlanders (in totaal werken bij de Wereldomroep 300 pcr- sonenen) geen partij voor hen durven kiezen. Dit uit angst hun werk te zullen verliezen. Doel van de regeling met de kortlopende contracten is vol gens de directie, te verhinderen dat de buitenlandse omroepers vervreem den van bun geboorteland, waaronder de uitzendingen voor hun landgeno ten dan weer zouden lijden. De tegen het beleid van Tijmstra opponerende buitenlanders menen echter dat dit niet het ware motief is. De Wereldomroep zou steeds nieuwe lingen willen aantrekken, omdat die zich uit onkunde over de Nederlandse sociale venhoudingen, gemakkelijk voegen naar de autoritaire aanpak en het keiharde optreden van de heer Tijmstra'. 'Het argument dat we zou den vervreemden van ons land van herkomst gaat niet op, omdat de We reldomroep geen afdelingen heeft naar landen, maar talen-afdelingen. De Engelstalige afdeling maakt bij voorbeeld programma's voor alle En gelssprekende landen, dus het imaakt niets uit of een Australische omroe per niet in de Verenigde Staten is geweest, een Spaanse omroeper, die nooit Zuid-Amerika heeft bezocht of een Arabische, die slechts in een van de twintig Arabische landen heeft ge woond', aldus een woordvoerder van de buitenlanders. Grievend De buitenlanders bij de Wereldom roep ervaren het als bijzonder grie vend, dat de Nederlandse medewer kers wel een vast dienstverband heb ben, op basis van de omroep-cao. En dan te weten, dat de Wereldomroep reilt en zeilt bij de gratie van deze buitenlandse omroepers, die imimers dagelijks in hun moedertaal een 'beeld schetsen van wat Nederland geestelijk, levensbeschouwelijk, staat kundig, cultureel, wetenschappelijk, economisch, sociaal en humanitair te bieden heeft'. Deze buitenlanders vra gen zich af, hoe ze zich kunnen inzetten voor het geven van een 'soci aal en humanitair beeld van Neder land', (zoals de statuten van de We reldomroep dat uitdrukken) als ze zelf a-sociaal worden behandeld. Als voorbeeld van a-sociaal gedrag van de Wereldomroep wordt aangehaald het geval van de omroeper Mohamed Bal- gone uit Jemen, bij wie in Nederland een nier werd verwijderd, en die op dokters advies niet naar Jemen mocht terugkeren: in een tropisch land zou op één nier leven fataal kunnen zijn. Tóch besloot de heer Tijmstra voor jaar 1973, toen het contract met Mo hamed Balgone afliep, dat hij de Wereldomroep moest verlaten. De buitenlanders kwamen hiertegen in opstand en schreven de directie: 'We voelen aan dat het geval Balgone niet in overeenstemming is met het doel, de aspiraties en de beeldvorming van Radio Nederland'. Directeur Tijmstra schreef aan het arbeidsbureau: 'Wij vertrouwen dat u met ons van me ning zult zijn, dat de heer Balgone per 1 april 1973 het bedrijf zonder meer zou moeten verlaten'. Een actie van Balgone's collega's had overigens tot gevolg dat hij nu nog op de Ara bische afdeling werkt Manipuleren Een voorbeeld van manipuleren door de heer Tijmstra is volgens een van de buitenlanders, dat hij vorig jaar onder druk overging tot het versprei den van een in het Engels vertaalde omroep-icao, waarin het gedeelte, dat over het dienstverband handelt echter niet voorkwam. 'Dat geldt niet voor buitenlanders', was het argument van de heer Tijmstra. aldus deze woord voerder. In de door deze en andere gevallen ontstane atmosfeer van angst en apathie kunnen enkele buitenlan ders de mededeling van onder-redac teur J. W. Acda, dat een neutrale het verlengen van de contracten zal gaan beoordelen, nauwelijks ernstig opvat ten.. De heer Acda riep vorige week vrijdag afdelingschefs bijeen en las toen het besluit tot het instellen van de arbitragecommissie voor. Niemand kreeg iets op schrift; de afdelings chefs werd verzocht wat ze hadden gehoord door te geven aan hun onder geschikten. waardoor de mogelijkheid ontstond dat verschillende versies van de verklaring konden worden ver strekt In de praktijk zal de bemiddeling van de arbritagecommissie er waarschijn lijk op neerkomen aldus de kriti sche buitenlanders dat straks al leen 'sociale gevallen'- bij de Werel domroep kunnen blijven'. Dit bete kent dat deze mensen volkomen af hankelijk worden van de directie en dat deze dan vrij spel krijgt'. Van een onzer verslaggevers AALSMEER De rijkspolitie van Aalsmeer zal geen wijziging brengen in haar bekeuringsbeleid na de aan kondiging van de winkeliers uit de Zijdstraat, dat zij voortaan de par keerbonnen voor hun klanten zullen gaan betalen. Zij doen dit uit protest tegen het gebrek aan parkeerruimte. De Aalsmeerse politie ds het daarmee niet eens. 'Op nog geen honderd me ter van het winkelcentrum zijn twee parkeerterreinen van 110 resp. 50 au to's, die vrijwel nooit optimaal bezet zijn. Daarnaast hebben de klanten de mogelijkheid hun auto in een op maar enkele tientallen meters verder gelegen parallelstraat neer te zetten. Er kan eerder over een parkeerover- schot dan over een -tekort worden gesproken. Het probleem is alleen, dat de mensen tot onder de kassa willen voorrijden en dat kan natuur lijk nief, aldus de groepscomman dant. De actie van de winkeliers werd aan gekondigd in een plaatselijk adverten tieblad, waarin zij de tekst lieten opnemen: 'Mocht u na gedane inko pen constateren, dat uw auto versierd is met een parkeerbon van oom agent, dan kunt u vanaf heden deze inleve ren bij iedere winkelier in het cen trum'. onder redactie van loes smit 'De commercieel ongelukkige Ab Visser', schreef onze redacteur J. Huisman nauwelijks een iceek ge leden, 'heeft weer een bijzonder geslaagd boek geschreven, dat ech ter ontsierd wordt door de saaie titel 'Het klooster van Sint Jurri aan Pauwhof-herinneringen." Ab Visser heeft daarin herinneringen opgehaald aan de buitenplaats De Pauwhof in Wassenaar, die me vrouw J. Overvoorde-Gordon op 9 maart 1940 openstelde voor beoefe naars van kunsten en wetenschap pendie daar hun broodnodige rust konden vinden. Die buitenplaats heette een poosje 'het klooster van Sint Jurriaan' roe gaan weer citeren 'in de tijd waarin een Libertijnse levenswan del strengheid van zeden en Victo riaans fatsoen afwisselde. Het gaat vervolgens om het volgende schalk se rijmpje: Dit is het klooster van Sint Jurriaan, waar twee paar schoentjes onder één beddeke staan. Visser komt er zelfs bij de geestelijke stand niet achter wie die 'stoute heilige is geweest, zodat het een beetje onverstandig was er de titel van af te leiden.' Een lezer vindt dat de 'saaie titel' beter 'foutieve titel' genoemd had kunnen worden, want hij heeft een echte fout ontdekt: 'Toen ik namelijk de recensie las en het- daarin geciteerde schalkse rijmpje', schrijft deze lezer, de heer Frans van Camp uit Rotterdam, 'voelde ik dat er iets niet klopte en dat het anders moest zijn.' Enfin, de heer Van Camp is in zijn boekenkast gaan snuffelen tot hij vond wat hij zocht: de 'Zang bundel voor het Nederlandsche Le ger, uitgegeven op last van den Minister van Oorlog.' De bundel dateert uit 1915; het gezochte lied heet hier 'Het klooster van St. Arjaan' en is geschreven door ene Fr. de Cort. We stappen weer over naar wat de heer Van Camp verder over dit soldatenlied ontdekte: 'Het refrein luidt: 'Naar het kloos ter moet gij gaan, kind! Naar het klooster van St. Arjaan, kind! Waar er twee paar schoenen aan Het beddeke staan, kind!' On deraan het vers staat dan nog de noot: 'In het zuiden van ons land en in Vlaamsch-België beteekent 'naar het klooster van St. Arjaan gaan': 'gaan trouwen'. En zo weten we dus dankzij de navorsingen van de heer Van Camp dat het allerminst een heili ge is geweest die zijn schoentjes stiekem met die van een vrouws persoon onder het kloosterbedde- ke verstopte, maar dat het twee geivone stervelingen waren, die zich niet geneerden, maar hun bei der paren schoentjes zelfs duide lijk zichtbaar er vóór zetten. Wie weet hoeveel Visser ons nog meer te vertellen had gehad, als de mensen die indertijd op mevrouw Overvoorde's uitnod/ging ingingen Bloem, Bomans, Greshoff, Bud- dingh en Havank bijvoorbeeld ran de betekenis van het rijmpje over Jurriaan, Arjaan of hoe de heilige ook geheten mag hebben, op de hoogte geweest tvaren. De tentoonstelling 'zomerzit" die tot en met zaterdag 10 augustus in het Rotterdamse Bouwcentrum te bezichtigen is, gaat over meer dan tafeltjes en stoelen voor de tuin. Natuurlijk zijn er veel tuinameu- blementen te zien en verder pic- nicbanken, ligstoelen, krukjes en opklapmeubeltjes van hout, metaal en vooral kunststof, maar ook an dere tuinattributen: hangmatten, parasols, verlichting, barbecues, sierbestrating, vijvertjes en zelfs open haarden. Wie er heen wil, vindt 's zondags de deur gesloten, maar de expositie is maandags de hele middag open en dinsdags tot en met 's zaterdags zelfs de hele dag. Als je bet woord 'lamp geïsoleerd op papier ziet staan, kun je niet weten of het Engels of Nederlands is. Zo krijgt een geschreven taal soms pas bij meerdere woorden een eigen identiteit. Een stelling van Bastiaan R. Ha mel, die aan de VU gepromoveerd is in de sociale wetenschappen. Hij vindt het trouwens ook 'niet be vorderlijk voor 't onderwijs op de basisschool dat aanstaande onder wijzersfessen) met succes de stu die kunnen voltooien, hoewel er op de eindexamenlijst een 5 prijkt voor de gekozen specialisatie.' Zoveel lantaarnpalen in Wagenin- gen zijn, volgeplakt met affiches, stickers en ander reclamespul, dat het een klein kapitaaltje gaat kos ten om alles er af te krabben. De provinciale Gelderse electriciteits- maatschappij (de PGEM) wil daar om proberen die hoge kosten op de plakkers te verhalen. Een be hoorlijke strop voor de firma's, instellingen en groeperingen die gedacht hadden gratis reclame te kunnen maken, maar nu de kous op de kop krijgen. Verreweg het meest gedupeerd zijn de Wage- ningse socialisten, die zichzelf voor de laatste raadsverkiezingen op ettelijke honderden palen heb ben aangeprezen. Die grap gaat ze naar schatting vijf gulden per af gekrabd biljet kosten. Buiten Zürich zal er nog niet veel van te merken geweest zijn, maar in die Zwitserse stad beijvert haarstylist ook eenvoudig kap per te noemen, als hij er niet bij is tenminste Joshua Galvin zich om zoveel mogelijk vrouwen over te halen zich een tweekleurig kap sel te laten aanmeten. Door hem natuurlijk. Het kapsel ls een ont werp van zijn Londense collega Vidal Sassoon, dat Galvin nu met vuur verdedigt en in de praktijk toepast Je kunt nu eenmaal alles met haar doen, zegt hij: 'Haar is het enige stukje van het lichaam, dat je kunt knippen en modelleren als textiel.' En zo snijdt hij, knipt ie op als het haar daar niet dik genoeg voor is, komt er een watergolfje aan te pas en verft de bovenkant hel blond en de onderkant donder- bruin of koperrood. Resultaat: een merkwaardige tonsuur-coiffure, waaraan je uit de verte nauwelijks kunt zien of de draagster een kale kruin heeft of niet. Van onze weerkundige medewerker De Hondsdagen beginnen met droog en vrij zonnig weer. Dat is het beste meteorologische nieuws sinds toeken. Wat toen niet lukte, lukt nu wel: het tot stand komen van een iets langere periode van mooi zomerweer met ge leidelijk iets hogere temperaturen. Uit de luchtdrukstijgingen van 4 a 5 millibar in drie uur tijd, die zich woensdagmiddag in 't zeegebied tussen de Azoren en Ierland voordeden, is dus toch iets goeds tot stand gekomen. Op de weerkaart, die wij gistermiddag na gegevens van 13.00 uur tekenden, kon de 1015 mb isobaar weer een flink eind naar het noordoosten gete kend worden. Zij verliep van het zeegebied ten noorden van de Fahrör, via midden-Jutland, ten oosten van Hannover via Frankfort naar zuid oost-Frankrijk. Woensdagmiddag ver liep deze lijn nog langs de Hebriden, zuid-Engeland over rcest-Frankrijk naar de Azurenkust. Dinsdagmiddag kritische toetsing is nog lang niet bereikt. Daarom is het billijk dat gehoor wordt gegeven aan het bescheiden verzoek om zendtijd (een half uur per vier weken) van de bijna 500.000 leden tellende Consumentenbond. Een bezwaar is misschien, dat daardoor het toch al vrij forse aantal zendge machtigden wordt vermeerderd. Wie het daar moeilijk mee heeft, zou eens moeten overwegen, of het wellicht een kleine, maar heilzame bijdrage tot de oplossing van dit probleem kan wor den geboden door afschaffing van de STER en uitbreiding van de kleuter- programma's van de gevestigde om roepen. had genoemde grens de Britse Eilan den nog niet eens bereikt. Het vertrouwenwekkende van deze hogedrukuitloper is zijn grotere front breedte in vergelijking met verschei dene hogedruk-uitstulpingen eind juni en de eerste helft van juli. De barometerstijgingen gingen zowel nabij het hogedrukmaximum van 1035 mb bij de Azoren als in Ierland, Frankrijk, Engeland, de Benelux, West-Duitsland, Denemarken en grote delen van Skandinavië gisteravond nog steeds door, zij het in geringere mate. De Noordzee-depressie is nu naar noord-Skandinavïè weggedrukt en de opvullende trog is niet actief meer. Wel regende het gisteren in Finland nog uitvoerig. Deze regen stond echter in geen verhouding tot de aanhoudende stortregens in zuid- Duitsland en Oostenrijk. De regenrekening in Miinchen was gisteravond opgelopen tol 87 millime ter in 48 uur, dat is meer dan er normaal in een hele 4^imaand in Hilversum pleegt te vallen. Nu is men in Miinchen uiteraard wel meer water gewend: het normale cijfer van juli voor het vliegveld Riem is 140 mm. Om zeven uur gisteravond was het daar eindelijk droog geworden, maar andere stations in zuid-Duitsland meldden nog volop regen: Passau 38 mm in 24 uur. Freiburg ving gisteren overdag in 12 uur 30 mm op. Ook in noordwest-Oostenrijk goot het gistera vond nog: Graz 16 mm in 12 uur. Salzburg heeft het normale julicijfer van 191 mm; het station kreeg in de afgelopen 24 uur 41 mm. Oorzaak: een vanuit het noorden gekomen door de Alpen afgeremd koufront, dat even wijdig aan de isobaren nagenoeg tot stilstand kwam. In de hogere niveaus waaide uit zuide lijke richtingen warme lucht over de koude heen naar het noorden uit. Daardoor trad er een sterke condensa tie op over een betrekkelijk klein gebied. De regen werd noord- tot noordwesttoaarts tot Frankfurt (2 mm) en Trier (1 mm) nog juist waar genomen. De hoogste temperatuur die we gisteren in Italië vonden was 40 graden in Catania op Sicilië. ANP/KNMI max. neer weer temp. slag Amsterdam licht bew. 18 0 Zd.-Limburg zwaar bew. 17 0 Aberdeen zwaar bew. 18 0.3 Athene onbew. 34 0 Barcelona onbew. 24 0 Berlijn zwaar bew. 18 0.5 Bordeaux licht bew. 21 2 Brussel half bew. 19 0 Frankfort geheelbew. 14 2 Genève zwaar bew. 18 0.1 Helsinki regenbui 19 1 Innsbrück zwaar bew. 15 11 Kopenhagen zwaar bew. 20 0 Lissabon licht bew. 26 0 Locarno zwaar bew. 26 0 Londen half bew. 21 0 Luxemburg zwaar bew. 15 2 Madrid onbew. 28 0 Malaga onbew. 28 0 Mallorca onbew. 27 0 MUnchen zwaar bew. 14 25 Nice zwaar bew. 25 0 Oslo half bew. 22 0 Parijs licht bew. 19 1 Rome licht bew. 26 0 Split licht bew. 31 0 Stockholm zwaar bew. 23 0 Wenen zwaar bew. 17 0 Zürich geheel bew. 17 7 Las Palmas half bew. 20 0 Tel Aviv onbew. 30 0 Tunis onbew. 32 0 Vandaag beter strandweer dan de af gelopen dagen. Droog en vrij zonnig met een tot zwak afnemende noord west tot westenwind. Luchttempera tuur 17 tot 19 graden, zeewater 17 graden. Vooruitzichten voor het iveekend: tij delijk meer bewolking, maar overwe gend droog, en iets warmer. HOOG WATER. 20 juli 1974 Vlisslngen: 2,11-14.37. Haringvlietsluizen: 3.46-16.18. Rotterdam: 4.59-17.16, Schevenin- gen: 3.14-15 45. IJmulden: 3.47-16.16, Den Helder: 8.35-21.09, Harlingen: 16.41-23.24. Delfzijl: 0.09-12.28. zon 0 A T :- t^A 18 18 ANP/KNMI 1JPO •■B-' De volgende personen wordt dringend ver zocht zo spoedig mogelijk de ANWB alarm centrale ln Den Haag te bellen, telefoon '070) 264426 Nederland: Fam. S. Plugge uit Voorburg met witte motorboot 'Jamari'. Fam. D. Brand uit Zwijndrecbt; C. E. v.d. Goede uit Soest met motorkruiser De Vrijheid.' Fcrrl Lonkhuizen uit Klundert lopend; L. G. H. Huussen uit Utrecht in creme VW bestel: K. II. Ter Horst uit Den Haag; P. de Vree uit Den Haag in auto 'caravan: H. Struikmans uit Drachten In VW kever. XK-82-17: Fam. Baarda uit Almelo ln groene VW kever; Fam. ter Horst utt-Amsterdam: Fam. H. O. Grlnghuis; Fain T L Jongsma uit Enschede in oranje VW kever: R F Schmol uit Bijlmermeer In witte Ford 12 M 88-82-PA; Rini Kieft uit Baarn op zwarte Puch bromfiets; Nederland -Duitsland: E J Straatman uit Rotterdam met MS'Rosa'; S Jager uit Ren- kum in groene Opel Kadett, 44-41 RR; Nederland-Luxemburg: Geert Vos uit Hinde lopen in Oranje-zwart dak Opel Olympi* 1900 30-31-RE: Ned. Frankrijk-België: W. Steverink uit Nij megen in Z. Groene Fiat 124 spec., 79 BH- 88. België: J. Pels uit Rijswijk ln mosgroene Opel: H J van Buren uit Rotterdam met plezierjacht 'Inka'. A. J. J. Magdelijns uit Maastricht in creme auto: Luxemburg: J H S Dijkstra uit Monster ln beige VW 1300 'Caravan: Frankrijk: Marga Baas-Bosman uit Leiden op fiets; Gerard Haars uit Beetsterzwaag in grijze Citroën DS 05-86-UD: B. Reintjes uit Eindhoven in rode NSU RO 80; Fam. v.d. Kroef uit Schiedam in rode 2 CV; MeJ M J Mutsaers uit Tilburg: Wouter Emsbnoek uit Vorden in 1 blauwe DKW. HJ 73-12: Fam. v.d. Bos uit Zoetermeer in rode Peugeot 404. 66-90-US: Duitsland: Fam. Kuisman uit Leidschendam met blauw Opel Kadett: Fam. H. Kluin uit Groningen: G. Linssen uit Baxum met Simca 1100 51-77- VZ; O Ottens uit Purmerend met 1 grijze Renault 4 EM J Steverdink uit Oydekerk a d. Am stel met witte plezierjacht 'Torenelle 2'; Fam. H. Veerdorp uit Hooge- zand met beige Taunus 17 M; H Veldslnk uit Barneveld met d. blauw Fiat 124 en caravan 07-11-JJJ Zandbergen uit Wormer met groene Ford Transit en caravan DF-24-12: C. Wenke uit Eefde met witte Opel Commodore 03-BK-43: Fam. Schutte uit Enschede: met grijze Opel Rekord: G. Serne uit Ouddorp: met 1 blauwe Renault 6 en aanhanger 09-81- TR: Fam. J van der Noord uit Plngjum met wit-bruine Ford Transit 60-30-BS: Fam. de La a t-Vrij vogel en Fam. Van de Heuvel- Vrijvogel uit Verght met beige BMW en Austin eroen 54-57-GJ: MeJ. José ter Beek uit Almelo met d. rode Renault 98-17-VX Zwitserland: H. Obbmk uit Almen met beige Ford Cortina S0-58-DG: Mw Van Steenhuizen uit Leek 'Gr) met groene Fiat 850: Oostenrijk: J. Hooimeler uit Berkel Rodenrijs met 1 groene Taunus 1600 99-BK-27: Paul Schasfoort uit Oldenzaal met oranje Tovota 48-DD-ll Oostenrijk-Joegoslavië: Fam. Beuken uit Heer len met bruin Vauxhall Viva 26-06-XL: G Kevelham uit Heerhugowaard met bronskleur Renault 6 45-AE-13; Fam. Zwart-Andriessen uit R'dam met d groene Opel Rekord 72-79- MA Joegoslavië: Fam. T. H. Cornelissen uit Vla- nen met geel Toyota Corolla: W Koovker uit Tolbert met geelgroene Flat 128 77-DG-7? Tsjechoslowaklje: Fam. J. van Moorst uit Deventer in zilvergrijze Simca 1100. W^AU- 65; Hongarije-terugrefzend: H A V DHoeven uit Vlaardingen in groene Volvo Stationcar en caravan: Engeland: Klaas Schilder uit Volendam In auto. verm, plus caravan; T Louwen uit Den Haag in groene Cortina 1600. 73-85-FJ: Denemarken: G. J. Franssen uit Almelo ln groene Saab 02-81-RM: Noorwegen-Denemarken: Mart en Harry Kev- zers uit Grubbenpoort in creme DAF. 47-17- UV: Noorwegen: Fam. P. Kars uit Stiens ln blauwe Ford Cortina. 97-83-MU: J. Groenbos uit Soest; in grijze Ford Consul. 28-BU-55; Marcel Krooswijk uit Eindhoven In grijze Opel Rekord. 4S-41-HM. Europa: Fam. Bob Otto uit Bussum ln gel# Opel Ascona 91-AG-45:

Nieuwe Leidsche Courant | 1974 | | pagina 7