FBI-chef Hoover misbruikte macht tegen president Overeenkomst in h West-Duitsland over belastingen Pachman: liever verslagen aan het schaakbord dan door boycot Beschuldiging in Watergate-rapport Overleg op Cyprus Khaddaffi wilde Queen Elizabeth laten torpederen Inkomstenderving van 1-3 miljard mark (ff S3 Laat'ns wat van je Oppositie teger economisch beleid in Italië Bemanning Saljoet aan het inpakken Bevis 'misselijk' vaifet publiciteit over 'reageerbuisbaby's' TOOUW/KmRTET VRIJDAG 19 JULI 1974 BUITENLAND T7/Kf) WASHINGTON (UPI, Reuter) De legendarische J. Edgar Hoover, die bijna een halve eeuw de Amerikaanse federale recherche (de FBI) leidde, heeft volgens een vroegere ondergeschikte verschillende presidenten ge chanteerd met de inlichtingen, waarover hij als FBI-chef beschikte. Dit is te lezen in de nieuwste serie rapporten, die de juridische commis sie van het Huis van Afgevaardigden heeft gepubliceerd. De vijf rapporten, die gisteren openbaar zijn gemaakt, laten vooral zien hoeveel moeite het Witte Huis heeft gedaan om het uit lekken van gegevens uit regerings kringen tegen te gaan. Het blijkt, dat Nixon zich vele malen vreselijk kwaad heeft gemaakt over deze zaak en herhaaldelijk opdrachten gaf om de lekken te dichten. Het nu gepubli ceerde materiaal toont hoe de men sen, die het Witte Huis eerst gebruik te voor het bespioneren van politieke tegenstanders later werden ingezet bij de strijd tegen het uitlekken van nieuws. De inbraak bij de psychiater van Daniel Ellsberg, de meest ge ruchtmakende operatie in de strijd tegen de lekken, is waarschijnlijk wel goedgekeurd door president Nixon zo is verder uit de rapporten af te leiden. Schrik aanjagen Hoe bezorgd Nixon was over het uit lekken van allerlei gegevens kan blij ken uit een gesprek, dat hij op 24 juli 1971 had met Egil Krogh, één van de coördinatoren van het 'loodgieters- werk' van het Witte Huis. De presi dent deed bij die gelegenheid het voorstel om enkele honderden top ambtenaren van de belangrijke minis teries een proef met een leugen-ont dekker te laten ondergaan. 'Dan kun nen wij de jongens direct de schrik op het lijf jagen, niet waar', zo moti veerde Nixon zijn voorstel. Vijf we ken na dit gesprek werd ingebroken bij de psychiater van Ellsberg. Uit deze en andere conversaties blijkt dui delijk, dat Nixon de zaak-Ellsberg (Daniel Ellsberg maakte enkele rap porten met gegevens over de Vietna mese oorlog openbaar) zeer hoog op nam. zat, verdronk toen onder nooit hele maal opgehelderde omstandigheden. Nixons advocaat James St. Clair ge looft nog steeds, dat de president niet zal kunnen worden afgezet. Hij zei, dat hij kennis had genomen van alle bewijsmateriaal van de juridische commissie en alle belangrijke getui genverklaringen had gehoord, maar dat hij nóg niets was tegengekom op grond waarvan Nixon zou kunnen worden afgezet. St. Clair overhandig de de juridische commissie gisteren opnieuw enkele stukken, die bepaalde belastende verklaringen moeten ont krachten. De staf van de juridische commissie is van oordeel, dat het voor het Huis van Afgevaardigden onvermijdelijk zal zijn om Nixons afzetting te vragen. Edgar Hoover De naam van de vroegere FBI-chef Edgar Hoover komt voor in het relaas van Robert Mardian, oud-assistent-mi nister van justitie en destijds lid van Nixons verkiezingsstaf. Hij is aange klaagd in verband met zijn aandeel in het Watergate-schandaal. Mardian vertelde onder ede. dat Wil liam Sullivan, plaatsvervangend hoofd van de FBI, in juli 1971 bij hem kwam en zei, dat hij ontslag vreesde omdat hij het niet eens was met Hoover over het te voeren beleid. Sullivan zei, dat hij naar Mardian was gekomen om hem enkele bandjes met afgeluisterde gesprekken te geven. Volgens hem konden die bandjes niet aan Hoover worden toevertrouwd. Mardian had daarop afwijzend gerea geerd, maar Sullivan was blijven aan dringen. Hij zei, dat Hoover door afluisteren vergaarde inlichtingen had gebruikt om verschillende presidenten te chanteren. Hij was bang, dat Hoo ver met deze informatie Nixon wel eens zou kunnen gaan chanteren en vond het daarom maar beter haar uit de handen van zijn chef te houden. Sullivan verzocht Mardian de zaak op Kissinger Vervolg van voorpagina crisis, zo liet Ecevit weten, moet 'bin nen een dag' zijn opgelost. Hij bedoel de daarmee kennelijk het resultaat te willen afwachten van Sisco's bespre kingen met de Griekse leiders. Sisco vloag vanochtend vroeg door doen momenteel hardnekkige geruch ten de ronde dat de president van Griekenland, generaal Phedon Ghizi- kis, in verband met de affaire Cyprus zijn functie heeft neergelegd. De Griekse ministerraad is naar verluidt bijeen gekomen om de situatie te bespreken en 'n antwoord op te stellen aan de NAVO-raad over de kwestie Cyprus. De NAVO heeft, zoals bekend, geëist dat alle Griekse officieren van het eiland worden teruggetrokken. De Nederlandse waarnemend minis ter-president De Gaay Fortman heeft gezegd dat de officieren als 'opstande lingen' moeten worden beschouwd. Van vele zijden werdt diplomatieke druk uitgeoefend op Griekenland om hun vertrek te bewerkstelligen. Ook Engeland is voorstander van het be wandelen van de diplomatieke weg maar Ecevit heeft gezegd dat de tijd voor een diplomatieke oplossing 'bij zonder kort' is.' Onverwacht bezoek De pasbenoemde Cypriotische minis ter van buitenlandse zaken Dimis De- metriou heeft onverwachte bezoeken gebracht aan de Amerikaanse en Brit se ambassade in Nicosia. Hem zou te verstaan zijn gegeven dat de kans op diplomatieke erkenning van het nieu we bewind vrijwel uitgesloten is. Anderzijds wordt uit Washington be richt dat de Verenigde Staten ertoe neigen de nieuwe situatie op Cyprus als een gegeven feit te aanvaarden en niet helemaal vijandig meer staan tegenover erkenning. Als bewijs voor die stelling wordt aangevoerd dat de aankomst van de afgezette president Makarios zonder enig ceremonieel is omgeven. CAIRO (AP, Reuter)1 Het Egypti sche dagblad Al Akhbar heeft beves tigd, dat de Libische kolonel Moam- mer Khaddaffi de 'Arabische leider* was, die vorig jaar opdracht gaf het Britse passagiersschip Queen Eliza beth II te torpederen. Khaddaffi, vorig jaar nog de onbe twiste sterke man'van Libië, had de opdracht gegeven aan een Egyptische onderzeeër, die op dat moment in Libische territoriale wateren voer. De Queen Elizabeth voer toen door de Middellandse Zee om 590 joden naar Israël te brengen voor de viering van het 25-jarig bestaan van die staat. Het verhaal in de Egyptische krant volgde op de onthulling, die president Sadat eerder deze week in een inter view met de Britse televisie deed over het gevaar dat de Queen Elizabeth had bedreigd. Sadat vertelde bij die gelegenheid, dat hij door persoonlijk ingrijpen op het laatste moment het schip had kunnen redden. BONN (AP) Bondskanselier Helmut Schmidt heeft op een per conferentie bekendgemaakt dat de regering en de oppositie tot compromis zijn gekomen dat de weg vrijmaakt tot belastingverlagii gen die neerkomen op een inkomstenderving van de regering in 19^ van 13 miljard mark. ichi (we Kolonel Khaddaffi Al Akhbar schreef, ciat Khaddaffi de vernietiging van het luxe passagiers schip wilde als wraak voor het neer halen van een Libisch lijnvliegtuig door de Israëli's, drie jaar geleden. Dat toestel stortte neer in de Sinai- woestijn. Daarbij kwamen ruim hon derd mensen om het leven. President Sadat had zich verzet tegen de door Khaddaffi gewilde wraakoefening, om dat 'Israëls misdaden tegen onschuldi ge burgers er niet toe moesten leiden, dat de Arabieren dezelfde fouten gin gen maken,' aldus Al Akhbar. Het blad voegde eraan toe, dat Sadat ook zijn veto had uitgesproken over Khad- daffi's eis, dat de Egyptische en Syri sche luchtmacht bombardementen moest uitvoeren on burgerdoelen in Israël. Dat de Egyptische onderzeeër de Libi sche leider Khaddaffi moest gehoorza men vloeide voort uit de toen gelden de samenwerking tussen beide landen. Het wetsontwerp zal de volgende week aan het parlement worden voor gelegd maar het is nu al zeker dat het zal worden aangenomen. De bondskanselier zei dat het voorstel, de vervulling van een belofte van de socialisten en hun liberale partners de belastingdruk op de midden- en laagbetaalden te verlichten, zal leiden tot een 'geheel gerechtvaardigde' groei van de koopkracht van de con sument. Maar de herziening, die moet ingaan op 1 januari aanstaande, bete kent ook dat de federale regering en die der deelstaten hun uiterste best moeten doen hun begrotingen dusda nig in te kleden dat de strijd tegen de inflatie onverminderd kan worden voortgezet, aldus Schmidt. Het vergroten van de koopkracht is een poging te voorkomen dat maatre gelen om de economische stabiliteit te vergroten niet zo hard aankomen dat zij zouden leiden tot een recessie. Alle Westduitse partijen zijn van oor deel, aldus Schmidt, dat het voorstel 'een compromis vormt dat verdedig baar is.' Volgens het oorspronkelijke wetsont werp der regering dat door de (ADVERTENTIE) Edgar Hoover te nemen met de president. Op de vraag of hij dat inderdaad had ge daan, wenste Mardian niet te antwoor den. Aan Sullivans opmerking, dat Hoover presidenten chanteerde, werd verder ook geen aandacht besteed door de FBI-agenten, die het relaas van Mar dian optekenden. Sterke man Edgar Hoover werd in 1924 hoofd van de FBI. Hij bouwde deze dienst op tot een efficiënte en machtige organi satie. De conservatieve Hoover, die FBI-chef bleef tot zijn dood in mei 1972, is jarenlang gezien als één van de meest invloedrijke mensen in Washington. Van enkele presidenten werd gezegd, dat zij bang waren voor Hoover, en niet ten onrechte blijkt nu uit het verhaal van Sullivan. Loopt u zelf? Kent u lopers Bel dan na de laaisteVierdaagse- dag even op over hoe het liep. Da's goedkoop, ongeacht de afstand. 50100200 kilometer 's avonds en in het weekend belt u voor half geld door heel Nederland. Oud-justitie-man Mardian beweert ook, dat Henry Kissinger, nu minister van buitenlandse zaken en toen Nixons top-adviseur voor veiligheids zaken, zelf opdracht heeft gegeven tot het afluisteren van telefoongesprek ken. Maar hij had dat nadrukkelijk gedaan onder verantwoordelijkheid van de president, aldus Mardian. Uit de nieuwe verzameling documen ten en verklaringen, die dè juridische commissie over het Amerikaanse pu bliek heeft uitgestort, blijkt ook nog, dat het Witte Huis erg veel belang stelling had voor de handel en wandel van de Democratische senator Edward Kennedy. Bob Haldeman, de vroegere chef-staf van het Witte Huis, kwam eens met het idee om Kennedy 24 uur fier dag te laten schaduwen, maar dat s niet doorgegaan. Bovendien wilde hij een onderzoek naar het gerucht makende ongeval, waarbij Kennedy met zijn auto te water raakte. Een jonge vrouw, die bij hem in de auto Open brief van slachtoffer van Russische heksenjacht Sinds dertig jaar schaak ik in vele landen Ik heb de titel van internationaal grootmeester verworven, heb zevenmaal het kampioenschap van Tsjechoslowakije gewonnen en ben als eerste geëindigd in veer tien internationale toernooien. Tien jaar ben ik werkzaam geweest bij de FIDE (wereldschaakbond - red.) als hoofdredacteur van het FIDE-tijdschrift. Het nieuwe bewind in Nicosia heeft de ambassadeur bij de Verenigde Na ties, Zenon Rossides, ontslagen. De VN zullen hem echter blijven beschou wen als de enige vertegenwoordiger van Cyprus bij de volkerenorganisatie, naar Athene voor overleg "met de zeker zolang nog geen landen tot er- Griekse regering. Vanavond brengt kenning van het nieuwe bewind zijn hij in Ankara verslag uit. In Athene overgegaan. De nieuwe president van Cyprus, Ni- cos Sampson, heeft gisteren zijn eer ste persconferentie gegeven. Gekleed in een zwart kostuum, met gestreept wit overhemd en rood-zwart gestreep te das toonde Sampson voor de foto grafen en de tv-camera's zwepen, knotsen en electrische veepennen. Hij zag er vermoeid uit, waarschijnlijk door gebrek aan slaap. 'Bekijk het materiaal maar dat het makariosre- giem gebruikte tegen zijn politieke tegenstanders', zei hij en voegde er aan toe dat hij een delegatie van advocaten en diplomaten naar de Ver enigde Naties zal zenden om 'de ware feiten van de revolutie' te tonen. Mannen werden de zaal binnenge bracht met armen en benen in het verband. Anderen hinkten of strom pelden erachter aan. Een legerkapi- tein liet zijn gewonde heup zien. 'Kijk een? naar de conditie van de mensen', zei Sampson. 'En kijk in vergelijking daarmee eens naar onze kant. Hij stelde toen een majoor voor en twee kapiteins van de speciale politie-eenheden van Makarios die tij dens de staatsgreep waren gearres teerd. Alle dirie zeiden dat ze tijdens hun gevangenschap goed waren be handeld. Sampson vertelde dat geen leden van de communistische partij waren gearresteerd. 'Het is niet onze bedoeling de communistische partij te doen verdwijnen. Wij willen de gees telijke eenheid van ons volk'. Commu nistische leden van het huis van afge vaardigden konden in het parlement blijven zitten, omdat dit blijft zoals het voor de coup was samengesteld. Sampson herhaalde nog eens dat bin nen een jaar verkiezingen zuilen wor den gehouden. In de tijd van de zogenaamde koude oorlog was ik een actief communist en een hogere functionaris bij de vakbeweging in mijn land (Tsjecho slowakije). In het westen was dit alge meen bekend. Toch werd ik in alle westelijke landen hartelijk ontvangen en kwam niemand op het idee, mij wegens mijn sterk politieke activitei ten te boycotten. Later heb ik mij uit de politiek teruggetrokken en was ik alleen maar werkzaam als grootmees ter en als schaakjournalist. Ik hoop niet te overdrijven wanneer ik zeg, in alle landen vrienden te hebben in de Sowjet-Unie en in de Verenigde Staten, in Joegoslavië en Israël, in Cuba en Porto Rico. Op 21 augustus 1968 zag ik me ge dwongen, in de sfeer van de grote politiek terug te keren, en wel aan de zijde die toen juist verslagen was (de beweging achter de 'Praagse lente' - red.). Ondanks alle consequenties was het de gelukkigste beslissing van mijn leven. Protesten Toen ik iets later met een schedel breuk en een beschadigde wervelko lom in de gevangenis lag en mij na een hongerstaking van zes weken tussen leven en dood bevond heb ben veel mensen mij door hun protes ten gered en aan de vrijheid gehol pen. Onder hen waren Graham Gree ne, J. P. Sartre, Heinrich Böll, duizen den leden van Amnesty International en ook leerlingen van de Anne Frank- school in Utrecht. Niet echter mijn vrienden, de internationaal bekende grootmeesters en meesters. En niet de FIDE of de bij haar aangesloten schaakbonden. Ik heb het mijn oude vrienden niet verweten. Schaakmeesters moeten zich wijden aan hun schone spel en zij hebben het volste recht, zich daarbij niet te laten storen door de tumulten dezer wereld. Vóór Kerstmis 1972 schreef ik al uit Solingen (waar Pachman zich na zijn verdrijving uit Tsjechoslowakije ves tigde - red.) aan de voorzitter van de Westduitse schaakbond, de heer L. Schneider, dat ik vastbesloten was, de sfeer van het schaakspel en die van de politiek streng te scheiden, in de sfeer van de schaakwereld alleen maar vrienden te zoeken en alle mees ters ter wereld vriendschappelijk te Dnlangs werd de schaakgroot meester Ludek Pacliman uitge sloten van deelneming aan een toernooi in zijn woonplaats, het Westduitse Solingen, omdat de Russische schaakbond dit toer nooi dreigde te boycotten, als Pachman zou meespelen. Naar aanleiding hiervan heeft Pachman deze week een open brief gepubliceerd, die wij hier bij afdrukken. De brief is ge richt aan 'wereldkampioen R. Fischer, aan alle schaakgroot meesters, aan de FIDE (de we reldschaakbond-red.) en aan de bij haar aangesloten schaakbon den, aan de schaakpers en aan de overige schaakwereld'. De vertaling van de brief is ver zorgd door de heer J. ten Have te Amsterdam, die ook de weke lijkse schaakrubriek van Pach man voor Trouw/Kwartet ver taalt. Oud-wereldkampioen Spasski: niet met Pacliman in één toernooi ontmoeten in de geest van het motto van de FIDE 'Gens Una Sumus' (wij vormen één volk - red.). Boycot Ik ondervond toen echter, dat ande ren niet bereid waren, het schaakspel van de politiek gescheiden te houden. Voor grote toernooien werd ik niet uitgenodigd. Ook niet voor toernooien die gehouden werden in Dortmund zestig kilometer van mijn woon plaats. Men vreesde dat, als ik zou deelnemen, de Sowjet-grootmeesters die naast Robert Fischer de sterk ste ter wereld zijn niet houden komen. Op 6 juli van dit jaar kwamen de Russische grootmeesters Spassky en Poloegajewski naar het toernooi van mijn schaakclub in Solingen. Ze zei den, dat ze in opdracht van hun schaakbond direct moesten terugke ren, wanneer ik meespeelde. De Oost- duitse grootmeester Wolfgang Uhl- mann heeft zich bij die actie aange sloten. De uitnodiging aan mij werd door de schaakclub ingetrokken. Om- Pachman: 'Het gaat alleen maar om het recht, rustig en in alle vrede te mogen schaken' achtig werd behandeld, zie ik mij als gevolg daarvan gedwongen, de club en de stad te verlaten en mij elders te vestigen. In de eerste ogenblikken van mijn teleurstelling wilde ik mij definitief uit de schaakwereld terugtrekken en een ander beroep zoeken. Dat zal ik echter niet doen. Je kunt niet zo gemakkelijk dertig jaar van je leven afschrijven en ik heb mij ervan verge wist, dat ik nog steeds schaken kan. Verder zou mijn terugtrekking er al leen maar een bewijs van zijn, dat men zelfs in de schaakwereld met boycot en chantage, met arrogante willekeur en niets ontziende machts politiek alles kan doorzetten. Ik zal mij in elk geval niet vrijwillig terugtrekken. Alleen u allen, beste schaakvrienden, kunt mij daartoe dwingen, wanneer u allen ook nu zwijgt, wanneer u bij de FIDE niets onderneemt, wanneer u door blijft schaken zonder u erom te bekomme ren, dat dit schaken iemand anders onmogelijk wordt gemaakt, voor wie het schaakspel zelfs zijn bestaan bete kent. Ik hoop in vol vertrouwen, dat u dat Bondsraad (eerste kamer) van h parlement, waar de oppositie de nieein, derheid heeft, werd tegengehouden zou het totaal der belastingverlichtii slechts 11 miljard mark hebben motge ten bedragen. pchi ori ROME (Reuter) Een subcommiss a van de Italiaanse kamer heeft dondei dag een deel van de economise! maatregelen van de regering dn stri, k01 met de grondwet verklaard. Het treft o.m. de aanstelling van zo 12.000 ambtenaren voor de behand ling van financiële en belastingzaken De communistische afgevaardigde^] voerden aan, dat de regering in stri, j£ met de grondwet handelde door de., maatregelen bij decreet te nemen, drnn voordat het parlement zich erov^n'h heeft uitgesproken. De voor een d0rti creet vereiste urgentie was niet aa wezig, zeiden zij. Het besluit1 van de subcommiss Von komt nu in het volledige parlemenL Er wordt een fel debat verwacht. communisten, die de grootste oppos tiepartij vormen, hebben zich voorg nomen het pakket maatregelen te bjrelf strijden. Ze hebben voorgesteld m een eigen pakket te komen. Zij verze ten zich vooral tegen de belastingve hoging. „cit< e 1 Pa Koerden doodden 1700 'Iraakse militairen den ope n g r ti VAN (Oost-Turkije) (AFP) Sinejgcg het uitbreken op 11 maart van strijd in het gebied der Koerden i het bergachtige noorder: van Irak he ben de 'Pesh Merga' de Koerdisclf s verzetsstrijders 1700 Iraakse ani issis tairen gedood. Kiits Dit heeft het radiostation 'De ste van Koerdistan' volgens een in Oosn g Turkije opgevangen uitzending t>sSfa kendgemaakt. De Koerdische partiz nen hebben tal van belangrijke stede lingen bezet en zij zijn zelfs doorgf1-1 drongen tot in de nabijheid van arlijl oliestad Kirkoek, aldus het radii station. lwj, voli Gijzelaar gedood BUENOS AIRES (Reuter, AFP) De 62-jarige David Kraiselburd, direLen teur van het dagblad El Dia en va het persbureau Notioias Argenitinas, 0 door zijn ontvoerders gedood toen 'en politie het huis waar hij gevangeiaal werd gehouden, aanviel. Het gebeurd in de Argentijnse stad La Plata, was Kraiselburd 25 juni ook is ontvoerd. dat ik daarbij onoprecht en huichel- niet zult doen. Ditmaal wordt u niet gevraagd, mij uit de gevangenis te bevrijden. Het gaat alleen maar om het recht, rustig en in alle vrede te mogen schaken. U gelieve allen te overwegen, dat het altijd gevaarlijk is, anderen het recht te ontnemen, waarop men zelf aanspraak maakt. Ditmaal moet ik buiten de schaakwe reld worden gezet en existentieel ver nietigd worden, omdat ik de Sowjet- bezetting van mijn land niet stilzwij gend accepteer. Morgen zou iemand anders uitgesloten kunnen worden, omdat hij over een andere kwestie zijn mening uit. En overmorgen zou men kunnen eisen, dat alle internatio naal erkende grootmeesters slechts één ideologie of religie mogen aan hangen. Vrijheid en gerechtigheid •worden gewoonlijk met kleine schre den, stap voor stap, geliquideerd. Dat kan ook voor de schaakwereld gelden, wanneer werkelijk de hegemonie van één land en van één machtsgroepe ring de dienst zou uitmaken. Daarom richt ik mij tot u allen nogmaals met een verzoek. En wel het verzoek om in de toekomst een dergelijke situatie zoals die zich in Soüngen heeft voorgedaan onmo gelijk te maken en mij in de gelegen heid te stellen, mij liever aan het schaakbord dan door een boycot te laten verslaan. Solingen, juli 1974. Met vriendelijke groeten, Ludek Pachman. MOSKOU (UPI) De Russisch!0"1 ruimtevaarders Popowitsj en Artjoiche chin waren gisteren bezig hun bjmo gage en meetresultaten uit het ruinjat testation Saljoet over te te bi;enge naar de Sojoez-14 waarmee zij zouderel( terugkeren naar de aarde. Hun twei ze weekse werkprogramma was volledig a uitgevoerd. Volgens radio Moskou zoi den zij vandaag landen. che effe Tijk LONDEN (Reuter, AP) De Brits olg< professor Douglas Bevis, die enkele d j gen geleden bekend maakte dat West-Europa drie baby's geboren ren na bevruchting buiten het moede lichaam, heeft nu aangekondigd dat h naa zijn onderzoek op dit terrein staak n;e, Hij is 'misselijk geworden', zegt hi van de publiciteit die op een en anddan volgde. Collega's van Bevis, die aan hetzelfd onderwerp werken, hadden zijn u: spraak in twijfel getrokken, waarna Engeland en daarbuiten nogal wat dipedi cussie' ontstond. Men nam het Bev kwalijk dat hij geen nadere bijzonde heden wilde verstrekken. Dat 'n krai hem 30.000 pond bood voor de nam«°'st van betrokkenen bij de Britse 'ree geerbuisbaby' deed voor hem de dei dicht. n ti In medische kring werd het wondei'lij r genoemd dat de gevallen van geslaagc D implantatie van een bevruchte eic niet ordentelijk in de medische va ven pers waren gepubliceerd. Maar Bevtiksv had gezegd dat het toevalstreffers w 0) ren, en dat het achterliggende pfl. bleem, hoe men de baarmoeder g schikt maakt voor de innesteling vsfren een elders bevruchte eicel, nog gee eei stap dichter bij de oplossing was. \*Vrc tenschappelijk viel er dus weinig publiceren. oi digd "Ik a 10 Het

Nieuwe Leidsche Courant | 1974 | | pagina 6