Staat financiert derde deel van predikantstractement Onrust in Portugals Afrikaanse koloniën Militairen bij Heathrow Colson getuigde over Nixons rol bij inbraak )p bezoek bij Lutherse bisschop van Roemenië STICHTING DE BRINK waarnemend paviljoenshoofd Boycot tegen Rhodesië komt Zambia duur te staan Doden bij onlusten in Loeanda kOOW/KWABTET DINSDAG 16 JULI 1974 BINNIENMND/BIIirnENiLAIND T9/DHL9 oor Jan Roelfs Albert Klein is nu vijf tiaar de leidende figuur van de ivangelisch Lutherse Kerk in Roemenië. Hij is 64 jaar, een riendelijke, bedachtzame man, lo net een blik in z'n ogen van: ^Hoe moet ik een vreemdeling, f ;en Nederlander, die uit een land ,'n omt waar de kerkelijke verhou- c. lingen zo geheel anders liggen rtflan hier, nu het één en ander r. Klein, wiens functie min of meer ergelijkbaar is met die van algemeen Vcretaris van een synode, ontvangt in z'n werkkamer in het diepe d ebouwencomplex in de binnenstad an het oude Sibiu, het karakteristie- e centrum van Zevenburgen in wes* 'Jelijke Roemenië, dat thans de naam an Transsylvanië draagt Voor zover van een bisschoppelijk paleis zou unnen spreken in de Lutherse edachtenwereld doet men dit overi- ras niet is het een zorgvuldig nderhouden centrum, met aanéénge- loten panden van drie tot vier ver- rj lepingen die een langgerekte binnen st ilaats tevens garage omsluiten' is n waarin, helemaal aan de achterzij de e, de woonvertrekken zijn van bis- ihop Klein en z'n vrouw. De Luther- kerk kent het instituut van de lisschop. als hoofd van het totaal van e: aantal lokale gemeenten in het nd. Albert Klein, die uiteraard theologie. iaar ook chemie heeft gestudeerd n dat laatste komt hem van pas bij ononderbroken industriële revolu- e in z'n vaderland zit op een teiPoeilijke post. Toch blijkt uit het ntspannen gesprek, dat de verhou- ing tussen kerk en staat zo naar e buitenkant niet zo zorgelijk ls ,n, Is men in westerse landen geneigd is veronderstellen. linderheidskerk h kennen elkaar natuurlijk niet. Ik leen, dat het goed is mij te legimite- met m'n paspoort, maar dat voor- jTljemen wuift de bisschop gekleed j,v n eenvoudig colbertcostuum on- liddellijk weg. v Ve ontmoeten elkaar als christenen op een volledig vertrouwelijke ba- d s', is z'n afdoende opmerking. Het lat in dit gesprek in de eerste plaats de positie van de protetanten en de Lutheranen in het bijzonder, e een duidelijke minderheidspositie nemen, zoals dat al eeuwen het sval is. De Rooms-katholieke kerk en belangrijke Grieks-orthodokse kerk nog altijd ook onder de huidi- verhoudingen dominant in dit :land. 'Oare kerk is verdeeld over zes geo- "ische centra. Je kunt ze kerkpro les noemen. Het grootste aantal laten bevindt zich in Sibiu en 'ing, bijna 62.000 zielen', aldus irtelt de bisschop, die Duits spreekt )e voertaal in alle gemeenten en dus 10k in de Lutherse kerken is Duits, len spreekt in de kerkstukken ook an Hermannstad, in plaats van het fficiële Sibiu, van Kronstadt in laats van Brasov, de andere histori- „Ache stad in de Karpaten, waar 43.QOO ju iwoners tot de Lutherse kerk beho- tn. De Evangelische Lutherse kerk is Inds 1520 in dit deel van Roemenië oo' en vrij sterke concentratie, een deno minatie die in de loop der eeuwen eel wat stormen heeft beleefd. In letiolaal zijn er rondom de 187.000 gelo- Hf igen, verdeeld over ruim 200 ge- d' leenten. Predikanten KIRCHLICH6 BLATT6R MONATSSCHR1FT DER EVANG. KIRCHE A. B. IN DER SOZfALISTISCHEN REPUBLIK RUMANIEN titiBeschikt U over voldoende predi- tofanten? Transsylvanië hebben we onge- eer 180 predikanten, in Roemenië edraagt het aantal gemeenten ln to- faal ongeveer 300. We kampen met en klein aantal vacatures, maar zorg- ekkcnd is dit niet', aldus m'n gast- ieer, die er op wijst, dat de eeuwen- inge aanwezigheid van Duits spre- ende Lutheranen, maar van hen niet Heen, een gevolg is geweest van de wstkolonisatie', de trek van west aar oost Europa. 'En het waren lang n; et alleen de Saksers uit zuidelijk luitsland, die zich in de loop van de in Zevenburgen hebben gevestigd. wijs er graag met nadruk op, dat ie" et een misverstand is te veronder- lellen, dat we .hier uitsluitend uit Duitsland afkomstige families hebben. U moet bedenken, dat een voor-i beeld de Vlamingen niet alleen naar Noord Nederland zijn uitgewe ken, maar ook aan de trek naar Oost- Europa hebben deelgenomen. De ge dachte om zich in Roemenië te vestii gen, is in eerste instantie tijdens de kruistochten ontstaan. De grote en kleine strijdmachten, die in die tijd door de Balkanlanden trokken, heb ben bewust of onbewust de aandacht gevestigd op Hongarije en Roemenië. Het feit, dat hier sinds 1520, toen de reformatie nog maar in de kinderschoenen stond, Lutheranen waren, betekent dat protestanten - in proclamatie van de Volksrepubliek werd het onderscheid althans vol gens een toen van kracht geworden wet volledig weggenomen. De nieu we staat gaf de erkende kerken en groeperingen dezelfde rechten en ken de ook onze Lutherse kerk per predi kant in volledige dienst een maande lijkse subsidie toe, een toelage van 620 Lei. (In Nederlands geld ongeveer ƒ300,-). Nu gaat het niet in de eerste plaats om dit bedrag, hoe belangrijk ook. Maar deze regeling wijst wel op de erkenning van de kerken, toont aan, dat Boekarest er niet op uit is het bestaan en het bestaansrecht van de kerken aan te tasten. Deze strategie als ik het zo noemen mag sluit aan bij het regeringsbeleid, dat naar de indruk van velen is geba seerd op een in politiek opzicht zo groot mogelijke zelfstandigheid in het patroon van de Oostbloklanden en tegenover Moskou'. Ik kom terug op dat bedrag van 300.-. Dc regeringstoelage is van dien aard, dat er een grote offervaardig- het algemeen een niet te veronachtza men invloed hebben gehad op het .01 Inrichting voor gezichtsgestoorde, meervoudig gehandicapte kinderen. In één van onze paviljoenen is de functie vrijgekomen van In het paviljoen wonen 24 pupillen die naast hun visuele stoor nissen ook geestelijk en/of lichamelijk gehandiqapt zijn. Voor deze functie is minimaal vereist een Z.-diploma met ruime [ervaring in de zwakzinnigenzorg, terwijl een voortgezette op- I leiding tot aanbeveling strekt. I Sollicitaties te richten aan de direktie van St. de Brink, 1 Groningerstraat 15 te Vries (Dr.). Dr. Albert Klein, bisschop van de Evangelisch Lutherse kerk in Roemenië. cultuurpatroon van het land'. Hoe staat het onder het bewind van de volksrepubliek met de gods dienstvrijheid? Het is een vraag, die niet achterwege kén blijven en die de bisschop niet verrast In het algemeen is bekend, dat de Roemeense regering een tole rante houding heeft aangenomen ten opzichte van de godsdienstige groepe ringen. Een houding ook, die essenti eel verschilt met die van bijvoor beeld Rusland. Albert Klein: 'Tot voer de vestiging van het nieuwe regime was de Roe meens orthodoxe kerk de staatskerk, met alle faciliteiten van dien, onder meer financiële ondersteuning. Bij de heid van de zijde van de gemeenten wordt gevraagd. Is dat juist? Twee-derde 'Die 620 Lei vormen ongeveer een derde deel van het bedrag, dat maan delijks nodig is om een gemeente, hetzij in een stad of op een dorp draaiende te houden. De gemeentele den dienen het andere deel dus twee derde op te brengen. En dat gebeurt In dit opzicht zijn er geen problemen. We kunnen het als Lu therse kerk redden. Wc staan er, dacht ik, beter voor dan de gerefor meerden in Hongarije en in Roemenië. En niet alleen vanwege onze financië le positie. We genieten grote steun van de wereldorganisatie van Luther se kerken en inzonderheid van de Lutherse kerk, die veel deed en nog doet voor onze kerk, hier in Roeme nië. In deze Lutherse wereldbond be schikken we over een instituut, dat de praktijk bewijst dit bijvoor beeld een aanvaardbare gesprekspart ner is voor de regering in Boekarest Studie elders Wanneer we menen, dat één van onze theologische studenten in aanmerking dient te komen om een deel van z'n studietijd aan een buitenlandse uni versiteit door te brengen, dan is het de wereldbond, die natuurlijk on dersteund met gegevens, die wij ver strekken het uitreisvisum in Boe karest aanvraagt Momenteel studeert er één van onze jonge theologen aan de Vrije Universiteit in Amsterdam'. Bisschop Klein kan niet ontkennen, dat er een beperking is ontstaan van het kerkelijke werk, in die zin, dat er niet meer christelijke scholen aanwe zig zijn, dat het bejaardenwerk en het ziekenhuiswerk door de staat is over genomen. Kerkdiensten, bijbelclubs, zondagscholen, het gemeenteleven rondom de kerk, is echter behouden gebleven. Kerkelijke trouw Een interessante vraag is dan: welke invloed heeft de ingrijpende industri alisatie, de omschakeling van een over wegend agrarisch land tot een duide lijk industrieland op het kerkelijk leven. De bisschop is in dit verband van mening, dat dit de kerk temidden van het ingrijpende proces van onder meer de urbanisatie, van het doorbre ken van gemeenschappen, zeker op de kleine boerendorpen, grote problemen oplevert. Men denke alleen al aan het feit, dat vele mannelijke en vrouwelij ke dorpelingen dagelijks naar indus triecentra pendelen. Het kerkbezoek is gedaald, dat is een proces, dat ook in de Roemeense kerken zichtbaar is. Het gemiddelde bezoek aan de ere dienst in ongeveer 10 tot 15 procent van het aantal lidmaten in een ge meente. Er is sprake van een afval van jongeren, maar zo merkt Al- bert Klein op wanneer er in jonge huwelijken een tweede kind wordt geboren, komt er in 80 van de 100 gevallen de wens naar voren om tot de doop te worden toegelaten. Is er oecumene? Op de vraag in hoeverre er oecumeni sche contacten zijn, zegt de leider van de Lutherse kerk onder meer: 'We hebben om de drie maanden bijeen komsten met vertegenwoordigers van de Grieks-orthodoxe, de Rooms-katho lieke, de Gereformeerde en de Luther se kerk. Op de laatste bijeenkomst waren er 40 kerkvertegenwoordigers aanwezig. Het thema van de bespre king was: 'Theologie en christelijk getuigenis.' U mag natuurlijk niet Nederlandse verhoudingen op ons ker kelijk leven in Roemenië projecteren We staan ten aanzien van de oecume nische contacten nog slechts aan het begin. Dat neemt niet weg, dat we bijzonder dankbaar zijn voor de moge lijkheden'. Albert Klein, die regelmatig interna tionale conferenties in het buitenland bezoekt, gewaagt met waardering van de contacten met Nederlandse figu ren, als dr. Van den Heuvel en mej. Hebe Kohlbrugge. Theologisch instituut In het gebouwencomplex, waar ik met de bisschop praat, is een internaat voor opleiding voor theologen, intern, met studie- en slaapkamers en een cantine. 'We hebben een kleine 40 studenten', voldoende om het natuurlijke verloop in onze kerk op te vangen. Mag ik nog even terugkomen op het industri alisatieproces? Kijk, dat vormt een uitdaging, hier en elders. Een uitda ging voor de kerk om tot nieuwe vormen van kerk-zijn te komen. De kerk moet, wil ze haar opdracht trachten waar te maken, de dynamiek niet schuwen. De kerk is als instituut secondair, als verkondiger van het Evangelie primair'. Bisschop Klein is jonger dan hij lijkt Vandaar dat hij, op algemeen verzoek, voorlopig zal aanblijven, zo lang hij de kracht ontvangt de verantwoorde lijkheid te dragen voor de pastores en de vele gemeenten. Hij bezit een duidelijke vertrouwenspositie, van hem worden bij voortduring tact en wijsheid verlangd. 'De Lutherse kerk staat hier sinds eeuwen met een opdracht, haar taak stelling is niet veranderd'. GENEVE (Reuter) Het besluit van Zambia zijn gren/en met Rhodesië te sluiten zal dit land in drie jaar tijd tot cn eind van 1975 ongeveer 750 miljoen gulden kosten. Dit heeft Ro bert Jackson, coördinator van de VN- hulp aan Zambia, aaa de economische en sociale raad van de Verenigde Naties (ECOSOC) bekendgemaakt. Volgens Jackson 'illustreren de cijfers op dramatische wijze l?oe dit ingeslo ten land veruit de zwaarste last draagt van het feit dat het sanctiebe leid van de VN tegen Rhodesië respec teert. De kosten lopen zo hoog op omdat fondsen die normaal voor de economische ontwikkeling van Zambia worden gebruikt nu moeten worden aangewend om de kosten te dekken die uit de grenssluiting voortvloeien. Jaokson ziet echter ook enige licht punten voor Zambia. De door de Chi nezen gefinancierde spoorlijn tussen Tanzania en Aambia schiet flink op en is al periodiek in gebruik geweest. Verder hebben regeringen van derde landen tot nu toe in verschillende vonmen 140 miljoen gulden beschik baar gesteld, ai wadht secretaris-gene raal Waldheim nog steeds op meer aanbiedingen van lidstaten. Er verscheen maandag opnieuw een uitgebreide politie- en troepenmacht op en rondom het Londense vliegveld Heathrow. De legerleiding verklaarde, dat deze maatregel niet was genomen, omdat men een overval of aanslag verwachtte. Het machtsvertoon past volgens de legerleiding in het nieuwe bewakings systeem voor de luchthaven. LOEANDA, BEIRA, LISSABON (Reuter, UiPI, AP) Zeker vijftien mensen zijn gedood bij on geregeldheden in Loeanda, de hoofdstad van de Portugese kolonie Angola. Er waren gisteren tenminste twee massa-demonstraties in deze stad, die onrustig is geweest sinds vorige week een blanke taxi-chauffeur werd ver moord. De oproep van de opperbevel hebber van de strijdkrachten om weer rustig aan het werk te gaan, kreeg geen gevolg. De zwarte functionaris sen van de openbare diensten versche nen gisteren niet op him werk, de meeste winkels en kantoren bleven gesloten en er reden maar weinig taxi's, nadat de politie de Chauffeurs had ontwapend. Er waren demonstraties bij het rege ringsgebouw en bij het hoofdkwartier van de luchtmadht Hier vielen de slachtoffers in het gedrang dat ont stond, nadat de militairen, naar eigen zeggen, in de lucht hadden geschoten. Volgens ooggetuigen zouden er ook doden door de kogels zelf gevallen zijn. Er kwam gisteren ook onrust onder de zwarte militairen in Loeanda aan het Lichit. Grote groepen soldaten mar cheerden naar het hoofdkwartier van de opperbevelhebber, generaal Rinhei- ro. Hun woordvoerders zeiden, dat de tijd van beloften van de regering voorbij was en dat nu de tijd voor actie gekomen was. Generaal Piniheiro zei, dat hij delegaties van de ontevre den zwarte militairen wil ontvangen. Hij beloofde, dat er geen maatregelen tegen hen genomen zullen worden wegens plichtsverzuim. Mozambique Onrust wordt ook gemeld uit Mozam bique. De politie opende daar zondag ln de stad Bei ra het vuur om een einde te maken aan een politieke bijeenkomst, die werd bijgewoond door ongeveer 7000 Afrikanen. Zij verspreidden zich pas nadat de politie over hun hoofden schoot. Gaf president zelf opdracht? WASHINGTON (UPI, Reuter) Nixons vroegere medewerker Charles Colson heeft de juridische commissie van het Huis van Af gevaardigden gisteren verteld over de rol van de president bij de in braak bij de psychiater van Daniel Ellsberg. De poditie begon net nadat de menig te onrustig begon te worden en San- sao Moetempo, directeur van 'n radio station, begon te molesteren. Moe tempo had de mensen gevraagd geen gehoor te geven aan eventuele oproe pen tot een politieke algemene sta king. Bij deze ongeregeldheden viel maar één gewonde. Volgens waarnemers in Mozambique verslechtert de situatie hier meer en meer. De geruchten over een staats greep van reohtse blanken nemen toe. In het noorden zouden ongeregelde gewapende groepen blanken rondtrek ken om de strijd aan te gaan met de bevrijdingsorganisatie Frelimo. Maandagmorgen hebben gueirilleros een deel van de strategisch belangrij ke Tete-spoorlijn opgeblazen. Deze verbindt de haven van Beira met Zambezi, waar de Cabora-Bassa-dam wordt gebouwd. Het is de derde aan slag op deze spoorlijn sinds 26 juni. De aanslagen zijn het werk van Freli mo, zo wordt in Beira aangenomen. Portugal Volgens één afgevaardigde heeft Col son gezegd, dat Niixon zelf opdracht voor die inbraak heeft gegeven, maar een ander zei later, dat hij dat niet had gehoord. Colson, vorig jaar nog één van de topmensen in het Witte Huis maar inmiddels veroordeeld tot ,een gevangenisstraf van minstens een jaar, werd gisteren door de commissie achter gesloten deuren verhoord. Vandaag zal de commissie Herbert Kalmbach, één van Nixons vroegere advocaten, aan een verhoor onderwer pen. Hij is waarschijnlijk de laatste getuige, die de commissie ondervraagt bij haar onderzoek naar de mogelijk heden om Nixon af te zetten. Moge lijk nog doze week zal de commissie beginnen met openbare zittingen. Ver wacht wordt dat haar oordeel niet lang meer op zich zal laten wachten. Dit eind-rapport moet vervolgens in het gehele Huis van Afgevaardigden worden behandeld. Kissinger De minister van buitenlandse zaken heeft hulp gekregen van de presidrtit bij zijn verweer tegen de beschuldi gingen, dat hij verantwoordelijk zou zijn voor 't afluisteren van telefoonge sprekken. Nixon heeft de senaatscom missie voor buitenlandse betrekkingen een brief geschreven, waarin hij nog eens beklemtoont, dat hij en niet Kissinger verantwoordelijk was voor het afluisteren van journalisten en regeringsfunctionarissen in de periode van 1969 tot 1971. Een woordvoerder van het Witte Huis bevestigde, dat de brief bedoeld was als steun voor Kis- Proj'ectiel zoek LONDEN (AP) Russische oorlogs schepen zijn in allerijl op weg naar de zuidelijke toegangsroutes tot het Suezkanaal om een uiterst geheim geleid projectiel op te sporen dat in dat gebied door Arabische piloten is verloren, zo heeft h«-t Britse dagblad 'Daily Express' bekend gemaakt Volgens het dagblad zal een smaldeel van de Russische marine, waarvan waarschijnlijk het helikopterschip Le ningrad deel zal uitmaken, later-deze week in de Golf van Suez samenko men om het projectiel op te sporen voor westerse vlooteenheden het kun nen vinden. singer. Er is de laatste tijd sprake van een verwijdering tussen Kissinger en de president naar aanleiding van de afluister-affaire. De beschuldigingen, dat hij bij deze zaak betrokken was brachten Kissin ger vorige maand onverwacht tot het dreigement om af te treden als hij niet van alle blaam werd gezuiverd. Hij zei, dat het hem onmogelijk was een buitenlands beleid te voeren bij zoveel verdachtmakingen en geruch ten over schandalen. Bommen op Corsica AJACCIO (AP) In en bij Ajaccio op Corsica zijn maandag drie bommen ontploft die grote materiële schade hebben aangericht aan een café een boekhandel en een politiebureau in aanbouw. Niemand werd gewond. De aanslagen zijn waarschijnlijk het werk geweest van groepen die de afschei ding van Corsica van Frankrijk na streven. Vreemdelingen in VS WASHINGTON (Reuter, AFP) Volgens de Amerikaanse vreemdelin gen- en naturalisatiedienst in Wash ington tellen de Verenigde Staten een klandestiene vreemdelingenbevol king van ruim zeven miljoen en ko men er elk jaar één miljoen niet geregistreerde buitenlanders bij. De directeur van de dienst, generaal Leonard Chapman, zei dat de toevloed van illegale immigranten zo'n ernstig nationaal probleem is, dat het Con gres het Amerikaanse werkgevers zou moeten verbieden een niet geregi streerde vreemdeling in dienst te ne men. Mensensmokkel BERLIJN (DPA) Een rechtbank in Potsdam heeft maandag twee West- berlijnse mannen wegens staatsvij- andige mensensmokkel' veroordeeld tot vijftien en twaalf jaar gevangenis straf. Volgens het persbureau A.D.N. stonden de mannen in dienst van 'misdadige benden van mensenhande laren' en hadden zij zich schuldig gemaakt aan schending van het transi toverdrag tussen Oost-Berlijn en Bonn. De nieuwe Portugese premier Goncal- ves is gisteren begonnen met de vor ming van zijn regering. Hij heeft overleg gevoerd met de leiders van de belangrijkste politieke stromingen en president Spinola. Hij zei, dat zijn regering zal bestaan uit democraten, socialisten en communisten. De nieu we premier, een 53-jarige kolonel, verklaarde, dat hij zo weinig moge lijk veranderingen in vergelijking met het vorige kabinet wal, 'om te kunnen profiteren van zijn ervaring.' Zijn voorganger, Adelino da Palma Carlos, die vorige week aftrad, heeft volgens een Portugees dagblad een nieuwe politieke partij opgericht De nieuwe groepering zou een sociaal democratische signatuur krijgen. De leider van de socialistische partij in Portugal, Mario Soares, zal hoogst waarschijnlijk ook in het nieuwe ka binet als minister van buitenlandse zaken optreden Misdaad in VS WASHINGTON (AFP) Volgens een door de Amerikaanse federale recher che (FBI) gepubliceerd rapport is 't aantal misdaden in de Verenigde Sta ten i nde eerste vier maanden van 1974 met vijftien procent toegenomen. De moorden, aanrandingen en diefstal len met geweldpleging zijn vooral toe genomen in de steden met minder dan tienduizend inwoners, aldus de FBI, cn afgenomen in dc steden met eeD inwonertal van boven het miljoen. Ratificatie PRAAG (Reuter) Het parlement van Tsjechoslowakije heeft eenstem mig het verdrag ter normalisering van de betrekkingen met de Westduit- se Bondsrepubliek geratificeerd. Aan het debat dat aan de ratificatie voor afging, werd deelgenomen door de secretaris-generaal van de communisti sche partij, Gustav Hoesak; die zelf lid is van de assemblee. Het verdrag werd in december in Praag onderte kend door de toenamlige Westduitse bondskanselier Willy Brandt en pre mier Loebomir Strougal van Tsjechos lowakije.

Nieuwe Leidsche Courant | 1974 | | pagina 9