lild gaf :esprek met itemerdink erkeerd weer Hier gebeurde het: Jules de Corte bij legioen Vierdaagse NYV: bij kruitfabriek 'veiligheidsofficier' PvdA Kampen: opnieuw stemmen is politiek spel ederland en de Navo 'evr. L. Vonhoff iet in de raad s ode en vermiste j beklimming i Oostenrijk jongen aan boord •wathip verongelukt Pulp ruimen bij Oudenrijn U gaat heel wat geruster op vakantie als u eerst naar de Amro Bank gaat Vrachtwagen mag langzamer Meisje (17) steekt broertje met mes Nijmegen voert gele kaart voor snelwandelaars in Drie baby's na bevruchting buiten lichaam moeder Aanhangwagen tractor in sloot; kind verdronken hlW/IKWIAIRflIBT DINSDAG 16 JI II 1974 BINNENLAND T3/K5 n onze Haagse redactie N HAAG Staatssecretaris Stemerdink heeft in zijn gesprek met t Duitse boulevardblad Bild niet gezegd dat Nederland uiterlijk in r9 uit de militaire organisatie van de NAVO zou treden ais de adaardisatie van NAVO-wapensystemen dan niet op gang zou zijn [omen. blijkt volgens de voorlichtings- t van het ministerie van defensie rduidelijk uit de copie die het rtement gisteren ontving van de ipname van het gesprek tussen i en mr. Stemerdink. Bild beweer- dat de staatssecretaris wél over iden had gesproken. week noemde mr. Stemerdink i al Sensationele lariekoek". Maar '^ledige duidelijkheid over wat er i wel was gezegd, kon toen niet rden verkregen, omdat men slechts een telefonisch uit Duitsland ipeelde opname beschikte die onverstaanbaar was. ins de nu bij de voorlichting likbare opname, heeft mr. Ste- "ink op de betreffende vraag of •land de NAVO zou verlaten als aanschafkosten van nieuwe wapens door standaardisatie omlaag gaan 'Misschien zouden we dan tot opstelling moeten komen, waarbij politiek onze rol in de N/WO llen blijven spelen en militair met landmacht, een marine, wellicht nog met een luchtmacht, maar gereduceerd. Over vijf tot zes i kan een misschien wel rijk ar klein land als Nederland, een dmacht, een marine en een luoht- dht in de huidige vormen niet taatssecretaris Stemerdink ir i m een onzer verslaggevers pvi «I ISTERDAM De benoeming van ^-staatssecretaris Henk Vonhoff tot van de gemeente Irecht, brengt met zich mee dat zijn jum ïuw Loes niet voor de WD in de reivpsterdamse raad zal stappen. De van mevrouw Vonhoff, die op de •lijst de derde plaats innam en doende voor de nieuwe raad werd ■Jkozen, zal nu ingenomen worden or mr. D. Ciaassen, negende op it sï el a een verslaggever EGENZ De 20-jarige J. Bens ik uit Wierden is zondag op de berg efi in de omgeving van Lech (Oos- irijk) dodelijk verongelukt. Hij lakt een val van 350 meter. Zijn met- el, de 20-jarige T. Philipsen uit Al lo, wordt vermist. Men vreest dat i hij om het leven is gekomen. skoek gleed uit op een sneeuwveld een helling van ongeveer 35 gra- a heeft Men heeft Philipsen, die ar zijn metgezel wilde uitzien, ach- een rots zien verdwijnen. Hij is jit meer tevoorschijn gekomen. Een chr 'd'ngsbrigade heeft het lijk van nskoek geborgen, maar van Philip- nog geen spoor gevonden. nel \ASBRACHT In de haven van u asbracht is gistermiddag de 13- ki ige Sander Houben verongelukt aan 1 I ord van het schip Sandra van zijn ^®"er. De jongen was in het beneden- un bezig met werkzaamheden en 3 rd getroffen door een stapel plan- PP'n, die van een stelling afvielen. De rzaak hiervan is nog niet bekend, jongen, de jongste uit een gezin i drie kinderen, was op slag dood. meer bekostigen.' Op de vraag of Nederland met zijn reducties toch niet het Franse voor beeld voor ogen heeft (Frankrijk maakt alleen politiek, maar niet mili tair deel uit van de NAVO) zegt mr. Stemerdink: 'Neen, Frankrijk trok zich militair volledig uit de NAVO terug, daar zie ik geen heil in.' Een klacht tegen het blad Bild we gens de onjuiste berichtgeving, die internationaal veel vragen had opge roepen, wordt niet overwogen door defensie. Minister zou idee niet a fwijzen Van een verslaggever UTRECHT De Industriebond NV\ heeft minister Boersma van sociale zaken voorgesteld een 'veiligheidsoffiiier' aan te stellen bij de Muidense kruitfabriek Muiden Chemie bv. Deze functionaris zou ieder kwartaal aan de arbeidsinspectie of het ministerie rapport moe ten uitbrengen over de situatie in het bedrijf. Deze moet dan worden getoetst aan de veiligheidsnormen. De Industriebond staat bij monde van districtsbestuurder H. Vos positief te genover het besluit van het kabinet om de' kruitfabriek te handhaven, waarbij dan wel aan een aantal veilig heidsvoorwaarden moet worden vol daan. De bevolking moet weten wat er gaat gebeuren en waarom, aldus de Industriebond, want het gaat niet om de interne veiligheid alleen. De erva- riag leert dat men zich na een ramp strikt aan de veiligheidsvoorschriften houdt maar dat de aandacht gaat verslappen als er lange tijd geen on gelukken gebeuren. De 'veiligheidsofficier*, die de bond heeft voorgesteld, zou een onafhanke lijke deskundige moeten zijn, die wel door het bedrijf betaald maar niet benoemd wordt. De man zou de be voegdheid moeten hebben het produk- tieproees te stoppen als hij meent dat de veiligheidsnormen niet in acht worden genomen. Volgens de bond staat de minister niet afwijzend tegen over het idee. Als het mogelijk zou blijken bij Muiden Chemie een 'vei ligheidsofficier' aan te stellen, kan dit voorbeeld wellicht in de gehele che mische industrie worden gevolgd, al dus de heer Vos. De rijksweg Amsterdam-Utrecht is gisteren enige tijd geblokkeerd geweest doordat een met pulp ge laden vrachtwagen kantelde en dwars over de weg kwam te liggen. Het ongeluk gebeurde ter hoogte van het verkeersplein Oudenrijn. ADVERTENTIE Met kontant geld op zak loopt u altijd een zeker risiko. Stap daarom voordat u op vakantie gaat even binnen bij de Amro Bank. Daar vertelt men u graag hoe u uw vakantiegeld het verstandigst kunt verdelen tussen kontante buitenlandse valuta en cheques. Amro Reischeques bijvoorbeeld. Raakt u ze op de een of andere manier kwijt, mee. 't Geeft u allerlei nuttige dan hebben anderen er niets aan en u krijgt informatie over wisselkoersen, ze gewoon vergoed. U belt even met Amro buitenlandse munteenheden enz. Teleservice en binnen de kortste keren wordt geld telegrafisch overgemaakt naar de bank ter plaatse, waar ook in Europa. Daarom: ga bijtijds naar de Amro Bank in uw buurt. Voor buitenlands geld, cheques en uw reisverzekering. En pak dan meteen het gratis landengidsje Van onze Haagse redactie DEN HAAG Voor bijvoorbeeld zware transporten wordt de mogelijk heid geschapen binnenkort op auto- snelweken langzamer te moken rijden dan de verplichte minimumsnelheid van 60 kilometer per uur. Dit is het gevolg van enkele wijzigingen in het reglement verkeersregels en -.tekens, die minister Westerterp (verkeer en waterstaat) heeft vastgesteld. Op autosnelwegen zal, met Ingang van zaterdag, een vrachtwagen die de mi- nimumsnelibeid van 60 kilometer niet kan halen, een lagere snelheid kun nen aanhouden, indien de bestuurder een ontheffing heeft. Een andere wij ziging betreft het verkeersbord 'in- haalverbod voor vrachtauto's en auto bussen', diat voortaan alleen nog maar zal gelden voor vrachtwagens. Op par keerplaatsen zal door een onderbord bij het gebruikelijke p-bord kunnen worden aangegeven hoe lang en op welike wijze men mag parikeren. Ook kan worden aangegeven welke voer tuigen op die parkeerplaats mogen worden neergezet. Deze wijzigingen treden op 7 augustus in werking. ROTTERDAM In een woning aan de Zoomstraat in Rotterdam is gister morgen de 14-jarige Wilfred van de W. ernstig gewond tijdens een ruzie met zijn 17-jarige zuster Glaudia. De twee kinderen kregen ruzie over een niet goed ingestelde platenspeler, waarbij Claudia een mes pakte en haar broertje twee steken onder de hartstreek toebracht, Wilfred is naar het Bergwegzieken huis gebracht waar hij is geopereerd. Het meisje is aangehouden. De re cherche van de kinderpolitie heeft de zaak in onderzoek. Bezwaarschrift raadskandidaat voor GS ZWOLLE/KAMPEN Het gebruik van rode ballpoints in plaats van potloden bij de raadsverkiezingen van 29 mei blijft de gemoederen in Kampen bezig houden. In de Willem van Oranjeschool (stern- district 17) werden op de verkiezingsdag ongeveer 400 van de 800 hokjes met een ballpoint rood gemaakt. De meerderheid van de ge meenteraad heeft daarop besloten tot herstemming in dit stern- district en ditmaal met het rode potlood. Vooral de AR-CH-fractie is voorstan der van herstemming. De PvdA, die door de ontwikkelingen in plaats van 6 zetels er maar 5 zou krijgen, spreekt van een politiek spel bij de confessionelen. Dit wordt in zijn alge meenheid niet ontkend. Gisteren werd daarom in Zwolle voor Gedeputeerde Staten van Overijssel een bezwaar schrift behandeld, ingediend door de heer C. A. Kranenbung, die door de herstemming zijn raadszetel dreigt te verliezen. Willekeurig De heer Kranenburg Is van mening dat het besluit van de raadsmeerder- heid willekeurig is. Hij is van oor deel, dat als er in stemdistrict 17 opnieuw moet worden gestemd, dat in heel Kampen dient te gebeuren, om dat overal rode ballpoints zouden zijn gebruikt. Beter vindt hij het echter dat er van wordt uitgegaan dat de rode ballpoint-stemmen geheel te goe der trouw zijn uitgebracht Voorzitter J. Bijlsma van de Kamper PvdA en PvdA-raadskandidaat drs. J. J. Wijiohers, gaven een toelichting op het bezwaarschrift. Zij benadrukken dat de stemmen, ook die welke uitge bracht werden met een rode ballpoint 'de kennelijke bedoeling van de kie zers' weergeven Het belang van de kiezer is dat zijn stem van waarde blijft Het beste is alle uitgebrachte stemmen goed te keuren, inclusief die van district 17, zo werd geredeneerd. Het speet de leden, van GS dat het gemeentebestuur van Kampen giste ren ondanks een uitnodiging niet aan wezig was voor een toelichting. We thouder A. Fien, die de betreffende raadsvergadering bij afwezigheid van de burgemeester 'heeft geleid, deelde ons naderhand mee dat b. en w. alle gewenste stukken hadden opgestuurd naar het provinciehuis. Het was niet nodig daar mondeling wat aan toe te voegen. Wethouderszetel De PvdA zegt in een verklaring bui- NIJMEGEN De bekende dichter-zanger Jules de Corte (50) behoort tot de naar schatting veertienduizend deelnemers vande Nijmeegse Vierdaagse, die vanmorgen vroeg bij herfstig zomerweer de eerste marsdag door de Betuwe zijn begonnen. De blinde kleinkunstenaar uit Hilvarenbeek wordt vergezeld door zijn negentien jaar oude dochter Lonneke, die evenals haar va der de veertig kilometer loopt. Dochter Lindeke is voor dc morele steun aanwezig. 'Ik had allang het voornemen, de Vierdaagse eens te lopen', al dus Jules de Corte, die in de omgeving van zijn woonplaats heeft getraind. 'Misschien maak ik wel eens een liedje op de wandelmarsen. In ieder geval spreek ik elke dag mijn ervaringen in op de band. Dan kun je daar, met het gezin in de winter, plezier aan bele ven'. Jules is met de filmploeg on der leiding van René van Nie, die de Nederlandse speelfilm 'Vijf van de Vierdaagse' gedu rende de wandeldagen op neemt, de attractie van de Vierdaagse, waarvoor gisteren nog ruim vijfhonderd aanmel dingen binnenkwamen. Op pa pier zijn er meer dau vijftien duizend deelnemers, maa- de praktijk is, dat er een kleine duizend zullen afvallen, wat op zichzelf een financiële mee valler betekent voor d« orga nisatoren. Gunstig weer Het weer is bijzonder gunstig, kiL De temperaturen zullen vandaag op het grotendeels onbeschutte parcours van de Betuwe de twintig graden niet overschrijden. Een nieuw ele ment is de gele kaart. 'Wij hebben er vijfhonderd laten drukken, maar we houden er rekening mee, dat we er hoog stens tien zullen uitreiken. We hebben zo gezien voor tientallen jaren voor raad', aldus de organisatoren van de KNBVLO, die de kaart als een waarschuwingssignaal invoert. De kaart, die het formaat heeft van een inschrijfkaart, maar geel is gekleurd, is be stemd voor hen die zich in aanstootgevende kleding op de parcoursen bevinden. De kaart zal ook worden uitgereikt aan diegenen, die zich tot snelwan delen laten verleiden. 'We wil len in geen geval een effect, zoals dat tot uiting kwam bij de wereldkampioenschappen voetbal. Rode kaarten hebben we nog niet ingevoerd'. Sobere opening De spectaculaire opening van de grootste wandelmarsen van het Westelijk halfrond, die an dermaal bijna dertig nationali teiten op de been brengen, heeft enige soberheid te zien gegeven. De luchtlandingen van achttien man van het korps commandotroepen van ie luchtmacht konden wegens 't slechte weer van gisteren geen doorgang vinden. Tijdens de officiële openingsbijeenkomst van de Vierdaagse heeft de voorzitter van de KNBVLO, jhr. mr. J. van Rijckevorsel, dr. A. Avenarius gehuldigd, die er veertig medische vier- daagse-jaren heeft op zitten. De arts uit Winterswijk werd gehuldigd met de verzorgings medaille in goud. Het op schrift op het eremetaal is karakteristiek voor de interna tionale marsen, namelijk: 'Uw toewijding doet anderen vol harden'. De verzorgingsmedaille in brons werd overhandigd aan de heer H. J. Siebe, die ais hoofd van de huishoudelijke dienst op 81-jarige leeftijd af scheid nam van de Vierdaagse. Lopend uit Zurich Drie Zwitsers maakten dit jaar van hun vakantie een wandelvakantie, met de Vier daagse als einddoel. Zij lopen de vijftig km. maar zijn zon dag 23 juni te voet uit Ztlrich vertrokken en hebben 850 ki lometer afgelegd, met het ge middelde van zeven kilometer per uur. Tot de groepen die vandaag het Nijmeegse wandelfestival vol goede moed zijn begonnen, behoren onder meer marine eenheden uit Katwijk en Am sterdam, een vliegtüig-esqua- dron uit Valkenburg, de Mar va uit Hilversum, de Utrecht se politie, de Wegenwacht uit Leiden, de rijkspolitie uit Voorburg, de Rotterdamse Tram, de politie van Haarlem en die van Amsterdam, ook de Amsterdamse brandweer, de politie uit Groningen en Den Haag en de christelijke wan delsportvereniging 'Marijke' uit Barendrecht. De binnenstad van Nijmegen verkeert weer in een Vier- daagse-roes, men kan er des avonds over de hoofden lopen, de sfeer is Babylonisch, maar er worden nauwelijks kleine uurtjes beleefd, want de dag begint deze week in Nijmegen en omgeving vroeger dan waar dan ook in Europa. Nijmegen beleeft zijn 58ste Vierdaagse, met ruim zevenduizend Neder landers en bijna evenveel bui tenlanders, met de Engelsen (ruim 1.500), de Duitsers (ruim 1.400), de Zwitsers (ruim 700) als onbekommerd voetvolk van Europa. Eist wordt vandaag het eerste grote trefpunt; wie op de Be- tuwe-route alle stempels heeft gehaald, kan uitzien naar de dag van morgen, de voettocht door het Land van Maas en Waai. Deense prins Er is één gast in Nijmegen die zich bijzonder vereerd voelt en dat is prins George, de broer van de onlangs over leden koning van Denemar ken, die door de Vierdaagse begiftigd is met een medaille vanwege zijn jaarlijkse aanwe zigheid. Hij droeg de onder scheiding toen de Duitsers burgemeester De Graaf van Nijmegen als het ware bedol ven onder flessen wijn, tijdens de gebruikelijke ontvangst ten stadhuize, waar iedereen tegen iedereen zei, dat het toch zo fijn was in Nijmegen te zijn. 'Een uniek vriendschapsgebeu- ren', riep de burgemeester uit en daarmee was iedereen in weerwil van de blaren die on vermijdelijk zullen komen, het roerend eens. ten de officiële zitting om dat het om een politieke zet gaat Wordt er op nieuw gestemd en komt het GPV, dat nu in Kampen op de wip zit, eventu eel met een zetel in de raad, dan zal men mogelijk proberen de PvdA van een tweede wethouderszetel af te hou den. Wethouder Fien gaf toe dat de zaak een politieke achtergrond heeft. Maar, zei hij, ook bij de PvdA gaat het om de politieke knikkers. G.S. van Overijssel zullen op korte termijn waarschijnlijk mog deze week een beslissing nemen over het bezwaarschrift-Kranenburg. Ook zal een beslissing vallen over de ver deling van rijf restzetels in Kampen. Na de uitspraak van GS hebben de partijen twee weken de tijd om bij de Kroon in beroep te gaan. Wat de rexhtzetel-zaak betreft is het dan the oretisch mogelijk dat de Kamipense gemeenteraad in september met 16 inplaats van 21 leden van start moet gaan. De Kroon zou anders wel erg snel moeten beslissen. HULL (Reuter, UPI) In West- Europa zijn zeker drie kinderen gebo ren nadat de bevruchting buiten het lichaam van de moeder had plaatsge vonden. Nadat de bevruchte eicel in de baarmoeder was teruggebracht, had zich een normale zwangerschap ont wikkeld. Alle drie de kinderen zijn gezond, de oudste 'is nu achttien maanden. Dit heeft prof. Douglas Bevis meege deeld op het congres van de Britse medische vereniging (BMA) in Huil. Hij was zelf bij geen van de drie gevallen betrokken, hoewel hij op het terrein wel onderzoek verricht Het nieuws betekent geen medisch- teciuiische doorbraak, aldus prof. Be vis. Het grote probleem is nog steeds dat de bevruchte eicel terechtkomt in een baarmoeder die niet op een zwan gerschap is voorbereid, en dus mees tal bij een menstruatie weer wordt uitgestoten. Er is nog steeds geen goede methode om de baarmoeder voor te bereiden. De ingreep is alleen zo vaak geprobeerd dat het toevallig in drie gevallen gelukt is. Bevruchting buiten het lichaam kan gebruikt worden voor een zeer be perkte groep vrouwen die geen kinde ren kunnen krijgen, namelijk in die gevallen waar de enige afwijking be staat uit een verstopping van de eilei ders. Eicellen kunnen dan niet langs de natuurlijke weg in de baarmoeder komen. Prof. Bevis legde Britse journalisten tevergeefs uit dat hij ernstige beden kingen had tegen de term buis-baby". Van een verslaggever STOLWIJK De 5-jarige Jacob Slin gerland is gistermiddag vlag bij zijn ouderlijke woning in Stolwijk verdroiv ken. Door nog onbekende oorzaak raakte de achter een tractor bevestig de aanhangwagen, waarop het jongetje, zat los. De wagen belandde in het water en het kind kwam onder de met zakken kunstmest beladen wagen te recht. Zeer snelle reddingspogingen van omwonenden mochten niet meer baten. RITA De heer W. de Blecourt schreef zich gisteren voor de 35- ste keer in voor de Nijmeegse Vierdaagse. Onder zijn bekwame leiding zullen de beide meisjes aan zijn zij, vandaag voor het eerst van hun leven aan dit wandel festijn beginnen. Tommy, je moet wel om de spiunewebben heen verven.'

Nieuwe Leidsche Courant | 1974 | | pagina 5