Tien vingers Warm de winter in Uw probleem ook het onze n Even puzzelen Dagrecept Rijke olielanden moeten tekort van EG dekken Geen eten meer voor gevangenen in Washington Ernstig gewonde bij schietpartij Twee Nederlanders omgekomen bij val van rotswand Imitatie van nieuwsbladen KNVB wil geld voor voetbal in 'Langs de lijn' Paul Brand Chirurg in India RTV-programma's TROUW/KWARTET DINSDAG 16 JULI 1974 BLNNENDAND/BUITENLAND/RiADIO-TV BRUSSEL (ANP)' De minsters van financiën en van economie van de EEG zijn maandag in Brussel tot overeenstemming gekomen over de noodzaak de armste landen in de gemeenschap te helpen met leningen die door de olieproducerende landen i ter beschikking zullen moeten worden gesteld. Het monetair comité van de EEG plus de gouverneurs van de centrale banken, zo werd besloten, zullen de mogelijkheden die daartoe bestaan moeten gaan bestuderen en in het vroege voorjaar daarover een rap port uitbrengen. Medio september zal de raad dan over deze zaak opnieuw vergaderen. Het deficit op de oetalingsbalans van het totaal van de gemeenschap, dat door de Europese commissie voor dit jaar op 20 miljard dollar wordt be groot, zal door zulke leningen niet gedekt kunnen worden. Tot die con clusie is men in de raad ook geko men. Men wil dan ook een duidelijk onderscheid maken tussen de tekorten die ontstaan op de betalingsbalans als gevolg van de oliecrisis en als gevolg van andere factoren. Een probleem bij het loskrijgen van aanzienlijke (kredieten van de oliepro ducerende landen is dat die landen er van overtuigd moeten raken dat de renteverschillen tussen kortlopende en langere tennijnkredieten niet groot zijn en dat het dus in het voordeel van de olieproducenten zal zijn middellange termijnleningen af te sluiten. De vraag of zulke leningen afgesloten moeten worden door de gemeenschap als zodanig of door dp Lid-staten, is nog niet opgelost WASHINGTON' De twee mannén die in een cellenblok van een federaal gerechtsgebouw in Washington ver schanst zitten, krijgen geen eten meer. Ook ls de telefoonverbinding afgesne den en heeft men het luchtverver singssysteem uitgeschakeld. Autoriteiten zeiden dat er geen plan nen waren het cellenblok te bestor men om Frank Gorham en Robert Jones te grijpen. De zeven gijzelaars die het tweetal donderdag had gegrepen, werden zon dag door een list met een liftsleutel bevrijd. Na de ontsnapping begonnen onder handelingen met Gorham en Jones, waarbij zij eisten te worden overge bracht naar de strafgevangenis van El Reno in Oklahoma. SMIDJE VERHOLEN Terwijl het nog hoog zomer is, denkt Zingone, de Romeinse mode ontwerper, al weer aan de winter. En zo te zien verwacht hij geen kwakkelseizoen. Zijn nieuwe kindercollectie bestaat in ieder geval uit dik gewatteerde jasjes en laarzen, die tegen wat nattigheid kunnen. Van een verslaggever LANDSMEER Bij een schietpartij in de gemeente Landsmeer is gistera vond een man zonder vaste woon- of verblijfplaats ernstig gewond. De man kreeg een kogel in het hoofd en werd in levensgevaarlijke toestand naar een ziekenhuis gebradhl De schietpartij was volgens de rijks politie het gevolg van een reeds geruime tijd durende vete tussen twee families. Toen de man die in het gezelschap van een aantal vrienden en kennissen was, een lid van de 'tegen partij' tot een gesprek noodde, zou deze ziah bedreigd-hebben gevoeld en hebben geschoten. De dader kon kort na de schietpartij worden aangehou den. SAAS FE (AP-DPA) Twee Neder landse bergbeklimmers zijn zaterdag o mhet leven gekomen en een raakte gewond, toen zij van een rotswand na bij de SUdlenzpiek in het Mischabel- gebergte (kanton Wallis) vielen. De slachtoffers zijn de 39-jarige Ru- dolf de Reuver en de 33-jarige .Ja cobus Scholtens uit Leusden. De 26- jarige Antoine Puis, eveneens uit Leusden, is met verwondingen in een ziekenhuis opgenomen. Vraag: Wat is het adres van dr. Fop I. Brouwer? Antwoord: Hoewel het niet onze ge woonte is adressen door te geven maken we een uitzondering voor deze populaire radiobioloog: Stationsweg 13, Haren (Groningen). Vraag: Volgens mijn buurman is een hommel een manntjes-bij en die kun nen niet steken. Ik geloof daar niets /tan. Antwoord: Een mannetjeshoningbij heet Dar. Dit beestje werkt niet en steekt niet Men noemt een dar wel eens hommel en dat is fout. Een hommel (er zijn verschillende soorten hommels) is verwant aan de honing bij, heeft wel een angel (die echter slechts in hoge noodzaak gebruikt wordt) en als men de hommels bezig ziet in een bloementuin of op een bramenberg dan hoeft men niet eens meer te vragen of het werkers zijn. Een fascinerend gezicht. Vraag: Wij hebben een zomerhuisje gehuurd. Door onvoorziene omstandig heden kunnen we er niet heen (bui ten onze schuld). Wat moeten we nu doen? Antwoord: Het is jammer voor u, maar u moet betalen, als u tenminste niet slaagt, op een bevredigende ma nier een vervangende familie te vin den. De verhuurders van het huisje moeten het van deze maanden hebben en u heeft tenslotte afgesproken dat u zou komen. Het is niet verstandig dat de verhuurders de afspraak niet schriftelijk hebben laten opstellen, maar belofte maakt schuld. Jammer dat u niet verzekerd was. Vraag: Zijn de kosten van de accoun tant die mijn belastingbiljet invult aftrekbaar? Antwoord: Neen. Vraag: Waar kan ik de noodzakelijke instrumenten kopen om zelf wijn te maken? Antwoord: Er zijn tegenwoordig tal van firma's die zich op de verkoop van deze dingen specialiseren. U kan inlichtingen vragen bij het adviescen trum Fermentatiedranken, Wassenaar- seweg 25, Den Haag (070-245098), waar men de beschikking heeft over de adressen waar u het materiaal bij u in de buurt kan open. Ook be schikt men tegenwoordig over een vakblad van de Nederlandse vereni ging van amateur wijnmakers, dat de opwekkende naam heeft: 'Onder de Vragen (één per brief) zenden naar: Uw probleem ook het onze, Postbus 507, Voorburg. Naam en adres vermelden. Eén gulden aan postzegels bijsluiten. Geheimhou ding is verzekerd. Het is vanzelfsprekend dat belang rijke internationale gebeurtenissen verhoogde journalistieke activiteit tot gevolg hebben. Elke capabele redactiegroep wil de lezerskring naast de feiten een zo breed mogelijke achtergrond-informatie verschaffen De meeste lezers oriënteren zich op één bepaalde krant en merken dus niet veel van wat andere bladen over dat onderwerp te bieden hebbeh. De meeste televisiekijkers hebben eveneens slechts één toestel In huis, maar als er wat bijzonders aan de hand is, lijkt dat apparaat in herhalingen te vervallen. Net een krant waarvan je twee of drie keer dezelfde exemplaren achter elkaar in je bus krijgt. Zoiets deed zich maandag voor met de nieuwsvoorziening omtrent Cyprus Na het journaal van acht uur, dat al het een en ander over de ge schiedenis liet zien, volgde een 'Hier en Nu - Extra' met daarop lijkende beelden en tenslotte haalde AVRO's Televizier Magazine breed uit met dezelfde geschiedenis en identieke plaatjes. Iedereen deed zijn best en iedereen was daarvoor natuurlijk te prijzen. Maar wij moeten, dunkt mij, het functioneren van het medium televisie niet langer een imitatie later zijn van het functioneren van de nieuwsbladen Al die doublures via datzelfde kijk kastje en zo vlak achter elkaar lijkt verspilling van geld en energie en werkt in de hand, dat veel kijkers naar de verstrooiing uitwijken. Dan wordt het een repeterende breuk voor een minderheidsgroep. Zeker wanneer er politiek en levens beschouwelijk hoegenaamd geen ver schil te bespeuren valt. Een klein voorbeeld: bij 'Hier en Nu' fungeerde drs. C. J. Visser als commentator. Hij is verbonden aan het Nederlands Instituut voor Vredesvraagstukken Zijn baas, de heer H. Neuman. zat met AVRO's Jaap van Meekren over dezelfde problemen te praten. En zij spraken elkaar uiteraard niet tegen. Ik bedoel maar te zeggen: met een beetje meer coördinatie zou het feitenmateriaal zodanig op de buis gepresenteerd kunnen worden, dat daarmee het grootst mogelijke aantal kijkers wordt bereikt en dat men ook met één keer kijken rondom geïnformeerd is. Zonder in herhalingen te vallen wat de feitelijkheden betreft en zonder op elkaar te lijken kunnen de zendgemachtigden daarna hun eigen visie geven. Het zou dus anders kunnen, maar het zal wel hij'het oude blijven, omdat de meerderheid in omroepland het niet met mij eens is. Maar de kijkers zouden met een betere regeling wèl gediend zijn, vermoed ik. Zeker, wanneer de meningen van de deskundigen nog op zo weinig gegevens gebaseerd zijn, dat zij het hoofdzakelijk moeten hebben van eigen interpretaties van de voorgeschiedenis Zelfs de mededeling van'Henk Neilman, dat volgens bepaalde spelregels de VN- vredesmacht niet van Cyprus is weg te sturen, door een eventueel Grieks kolonelsbewind, kon nauwelijks geruststellend werken. Als de soldatenlaarzen eemmaa' stampen, horen internationale afspraken tot de wegwerpartikelen. TON HYDRA 73. Hadde de kleine schurk Asmar slechts geweten wat hem boven zijn lelijke schedeltje hing, hij was beslist niet uit zijn bed gegaan en hij had geen voet buiten zijn kamertje gezet. Nu deed hij dat wel na zich in zijn fraaie l'ivrei gestoken te hebben. Zijn eerste taak bestond in het naar de keuken lopen, alwaar hij een pot koffie begon te zetten, die zowel voor zijn eigen ontbijt dienen moest als voor dat van zijn meester, de pseudo- hertog von Zwiebelbeiss zu Heisser- wursten. Toen de kleine Asmar de koffie gemalen had en 'bezig was het gascomfoor onder de pot aan te ste ken, werd hij plotseling iets griezeligs gewaar. In de slechts spaarzaam door een eleotrisch lampje verlichte keu ken gleed 'n kille luchtstroom naar FERDINAND binnen, die hem sinister om de benen begon te spelen. Tegelijk hoorde hij het droge, angstaanjagende gepiep, dat men zo mooi kan beluisteren in spookkastelen, als daar des nachts om twaalf uur de luiken beginnen te rammelen en knarsende deuren van zelf open en dicht beginnen te vlie gen. Geschrokken keek Asmar op en wat hij toen zag, was zó ijselijk en gruwelijk, dat noch onze pen noch onze tekenstift ooit zullen kunnen uitdrukken, wat er op dat ogenblik door zijn bedorven breintje ging. 'Het sp.spook D.Diederic!' steunde hij, en doodsangst glom in zijn krahlogen. 'Diederic... de m... man zonder Gr.Gr.Graf!' En ja hoor, het was de akelige gestalte van Diederic, die daar in de deuro nmg stond. Een holle lach gorge i op uit 's monsters stalen karkas en grote strijdbijl werd dreigend omhi geheven. 'Wee.siste het gruwe ke spook en het was Asmar alsof bloed hem in de aderen stolde. T^nO' kon hij er niet meer tegen en za hij 'in elkaar, flauwgevallen van anj 'Ziezo.lachte de smid, tein 79 hij het vizier van zijn helm omho sloeg. 'Die is voorlopig van de ka^110^ Haha.hij heeft koffie gezet, schavuit. Ik zal zo vrij zijn een ko in te schenken, want het is 1w geleden, dat ik voor het laatst i nst goed kop koffie heb gehad. Daar fdu je. Asmar.op je gezondheid, j >art< gen!' 'dop ïws t D kurk'. Het zelf maken van bier heeft in dit land waar goede brouwerijen niet al te duur een goed produkt leveren, geen zin. Vraag: Onze buurman, een groente boer, heeft in onze deurpost spijkers geslagen en hangt daar reclameborden op. Wij vinden dat erg vervelend. Antwoord: Terecht, want dat mag die man helemaal niet doen. Hij moet de spijkers verwijderen en de deurpost herstellen. Vraag: Wij ontvingen een lange rij beschrijvingen van munten, met on duidelijke afbeeldingen. Antwoord: Wij gaan zo mogelijk ,in op alle verzoeken en vragen, maar zoiets kan natuurlijk niet Ook in onze krant staan adressen van de munthan- del en verder zijn ze in de beroepen gids van de PTT te vinden. HILVERSUM Bij de komende on derhandelingen tussen de KNVB en de NOS over de betaling van voetbal- flitsen op radio en tv zal door de KNVB voor het eerst geld worden gevraagd voor korte reportagefrag- menten van het betaald voetbal in het programma 'Langs de lijn' van de NOS-radio op Zondagmiddag. Het ge vraagde bedrag voor de radio-flitsen ligt in de orde van grootte van enige miljoenen guldens. Dit verklaarde mr. Hogewoning, voor zitter van het sectiebestuur Betaald Voetbal KNVB, gisteravond in het NOS-radioprogramma 'Komt u maar.' Tot nu toe heeft de NOS de KNVB alleen voor voetbalsamenvattingen op de televisie betaald. Het contract tus sen de KNVB en de NOS loopt op 9 augustus af 24 Maar het jaar daarop was er nog minder gelegenheid voor studie. In het begin van 1944 werd Paul be noemd aan het kinderziekenhuis in Great Ormond Street, een van de meest vooraanstaande kinderzieken huizen ter wereld. In vredestijd zou het heel moeilijk zijn geweest daar een aanstelling te krijgen. Zijn erva ring op de ongevallenafdeling van het University College Hospital gaf echter de doorsdag, aangezien de hele bene denverdieping van het kinderzieken huis was vrijgemaakt voor de opvang van gewonden uit dat deel van de stad. Als inwonend arts had Paul de leding ervan. Er waren nog twee andere jonge artsen intern. Vaak de den zij vierentwintig uur achtereen dienst Elke nacht vielen er bommen. De frequentie van de operaties was uitputtend, maar ook een dure plicht. Het werk op de kinderafdeling stond onder leiding van een tweetal beroem de specialisten, Denis Browne en Sir Lancelot Barrington-Ward. In het jaar dat Paul onder hun supervisie werkte leerde hij meer dan in tien jaar in normale omstandigheden het geval zou zijn geweest. Het grootste deel van de dag ging heen met routineza ken en betrof gevallen als klompvoe ten en aangeboren heupafwijkingen. De nachten waren gruwelijk. Dan werden de getroffenen binnengedra gen, dan was de hele stad een nacht merrie. In een van de zwaarste nachten werd hun zoon Christopher geboren. Mar garet bevond zich in een ziekenhuis op enkele kilometers afstand van Great Ormond Street, 's Middags had Paul haar nog even bezocht. Daarna was hij weer aan het werk gegaan, in de wetenschap dat de geboorte de Dorothy C larke Wilson Vertaling: H. A. Scbreuder Uitgave: Boekencentrum BV eerste uren nog niet zou plaatsvinden. Een nacht van opereren lag voor de boeg. Een van Pauls taken was het te fungeren als brandwacht. De bombar dementen waren deze nacht wel zeer zwaar. Een grote explosie leek plaats te vinden waar het ziekenhuis stond waarin Margaret lag. Er was echter geen tijd zich over eigen zorgen te bekommeren. Een honderdtal nieuwe patiënten eiste al weldra zijn volle aandacht op. Tegen het ochtendgloren viel hij uit geput in slaap, en toen hij zich na enkele uren wilde aankleden vond hij een papiertje op zijn tafel. Dat heb ik nog niet eerder gezien, dacht hij. En hij las: 'U bent vader geworden van een gezonde stevige jongen'. De dienstdoende zuster had het bericht in ontvangst genomen, maar had. toen zij hem in slaap aantrof, niet de moed gehad hem te wekken. Paul legde de drie kilometer in recordtijd af. Wel waren de bom men dicht bij het ziekenhuis terecht gekomen, maar zelf was het aan be schadiging ontsnapt. Dankbaar en ver heugd begroette hij zijn vrouw en bekeek vertederd zijn pasgeboren zoon. De komst van Christopher veranderde niet veel in hun leven. Zijn moeder had immers enige ervaring met kinde ren en er werd over zijn opvoeding dan ook niet veel drukte gemaakt Bovendien hielp Margarets moeder er een handje bij, zodat Margaret haar werk kon voortzetten. In de weekein den, als Paul met zijn gezin verenigd was, assisteerde ook hij in de praktijk van zijn schoonvader. Toch kwam er van een gezinsleven maar weinig terecht tot aan de herfst van dat jaar, toen zij met Christopher een korte vakantie doorbrachten in een huisje in Bromley, dat hun door tante Lillie in bruikleen was afge staan. Het was net of het vrede was: de bombardementen op Londen waren vrijwel gestaakt. Maar het leek er alleen maar op. Op een avond, toen zij in de tuin zaten, hoorden ze eensklaps een ratelend geluid van om hoog. Tot hun verbijstering zagen ze dat er een of ander voorwerp dat leek TV-vandaag NEDERLAND 'I NOS 18.45 Fabeltjeskrant 18 55 Journaal VARA 19.05 Guyana-Waterland 19.48 Naardermeer NOS 20.00 Journaal VARA 20.20 Zomaar edn zomeravond 21.25 Landleven 22.20 Achter het Nieuws NOS 22.50 Journaal NEDERLAND II NOS 18.25 Rep. Tour de France 18.45 Fabeltjeskrant 18 55 Journaal KRO 19.05 Voetbalkwis 19.30 Melchiors NOS 20.00 Journaal KRO 20.21 Verdachte 21.45 Verroest; wat een revolutie NOS 22.15 Journaal Speciaal Radio-vandaag BELGIE NEDERLANDS 15.00-15.35-50 Tour de France. 18.55 Fabeltjeskr. 19.00 Hoogstraat. 18.10 Vrije woord. 19.45 Journaal. 20.15 Passenger. 21.00 Mens in wording. 21.50 Festival van Vlaanderen. 22.45-23.05 Journaal. DUITSLAND I 10.00 Journaal. 10.05 Akt. en muz. 10.25 TV-rechtbank. 12.05 Rep., analyses en menin gen. 12.50 Persoverz. 13.00-13.20 Journaal. 16.00 Journaal. 16.05 TV-film. 16.50 Zweedse kinderserie. 17.20 Kinderprogr. 17.40 Tour de France. 17.55-18.00 Journaal. (Reg. progr.: NDR: 18.00 Dok. progr. 18.30 Akt. 18.45 Sandniann. 18.55 Nordschaumaga- zine. 19.26 TV-serle. 19.50 Progr.overz. \VDR: 8.30-12.15 TV-kursussen. (9.30-10.00 Sesam- strasse.) 18.00 Nws Uit Noordr.-Wostf. 18.10 Kinderprogr. 18.40 Akt,progr. 19.20 TV-serie. 19.45 Dok. progr.) 20.00 Jounaal en weer- ber. 20.15 interv.prog. 21.00 Gevar. progr. 22.35 Journaal, komm. en weerber. DUITSLAND II 18.25 Arpad der Zigeuner. 19.00 Journaal. 19.30 Vierzehn Jahre Sing Sing. 21.00 Jour naal. 21.15 Duitse akt. 22.00 Intern, kort* films. 22.45 Journaal. Charles Laughton is vanavond te zien in een van zijn betere creaties, nl. als de rustige, oerdegelijke winke lier Marshall die twee maal tot moord wordt gedreven. Ned. 2/20.21 Na de film vertoont de KRO een documentaire van Peter Brusse over industriële archeologie. Ned. 2/21.45 De belichting van actualiteiten wordt verzorgd door VARA's Achter het Nieuws. Een eigen reportageploeg sprak in Portugal met communistenleider Cun- hal over de verhouding tussen leger en politieke partijen. Johan van Min nen belicht de zaak Beate Clarsfeld. Ook laat hij Simon Wiesenthal aan het woord over liet onmogelijk maken van de berechting van oorlogsmisdadi gers in Duitsland. Ned. 1/22.20 In de anderhalf uur durende film 'Unser Werk' laat de Duitse televisie de problemen meebeleven van wer kers in een groot bedrijf. Duitsl.' 1/21.00 De Surinaamse cineast Frank Zi- chem, wiens film 'Papieren Nederlan- dertjes' op 5 juni door de KRO is uitgezonden, praat vanmiddag daaro ver na- in de radiorubriek Overheids voorlichting. Hilv. 2/17.00 Liefhebbers van. jazz en blues stemmen natuurlijk af op het pro gramma van Michiel de Ruyter en Aad Bos. Hilv. 3/21.02 Voor de EO-microfoon vêrtelt de 93-jarige heer Wiersma over de ge schiedenis en het dialect van 'zijn' eiland Schiermonnikoog. Hilv. 1/14.00 HILVERSUM I AVRO: 7.00 Nws. 7.11 (S) Dag met gaatje. (8.00 Nws. 8.11 Radiojournaal.) Morgenwijd. 9.00 (S) Romant. conc. (9.35 Waterst.) 10.00 (S) V.d. kleuters. (S-il) Arbeidsvitaminen. (11.00 Nws. 1 11.115 Radiojournaal.) 11.30 (S) Ron twaalf, met 11.55 Beursber. Overheldsvoi 12.30 Uitz, v.d. landb. AVRO: 12.10 Improviseren met Tera (V). 13.00 Nws. 1 w Radiojournaal. 13.21 (S) Franse kamen EO: 14.00 Woord der Waarh. 14.15 (S) (gsf en Weer. 14.55 (S) Licht ensemble. 15 05 ^1 Licht en uitzicht. 16.00 Nws. 16.03 KI bysg bord. 16.10 (S) Voor kleuter en kind. §f| (S) Jeugdtoer. AVRO: 17.00 (S) Mobiel. IÉ8 Med. W AVRO: 18.00 Nws. 18.11 Radiojoun >1 18.21 Arabieren ontwaken. 18.40 (S) I ork. met zangsollste. 19.05 (S) V'All a 19.30 Mijn dochter Muriel. 20.00 Kwi U 20.05 (S) Wat Je ver haalt. 21.00 (S) K nou 21.10 (S) Met muz. op stap. (S) Herengr. 338. 22.10 (S) Planomuz. Nws. 22.40 Radiojournaal. 22.50 (S) I zang. 23.00 (S) Chris Barber Band. Nws. HILVERSUM II KRO: 7.00 Nws. 7.02'Levende Woon (S.) Badinerle. (7.30 Nws; 7.41-7.50 8,24 Overweg. 8.30 Nws. 8.36 Gijmn. liuisvr. 8.45 V.d. kinderen 9.00 Moedei is wet in vakantiesfeer. 10.00 Wereld heen. 10.20 (S) Aubade, met 10.30 Nws. Gebakjes en een Beter leven. 11.30 Bl denprogr. 11.55 Med. 12,00 (S) Van tot twee. met 12.22 Wij v.h. land; Med.; 12.30 Nws; 12.41 Echo en 13.00 maar 14.00 V.d. kinderen. 14.30] Holidaij Interlokaal, met 15.30 Nws. Overheidsvoorl.: Raymundo Debrot met de Sur. cineast Frank Zichem film Papleren Nederlandertjes. 17.10 kleuters. 17.30 Nws. 17.32 Echo. KRO: 18.00 (S) KRO-muz. uit eigen 18.30 Nws. 18.41 Echo. 18.50 (S) i gramm.muz. 19.00 (S) Zin In muz. NOS: Den Haag vandaag. KRO: 20.00 Nws. Overweg. 20.15 (S) Symf.ork. v.d. Sud funk met solist: mod. en klass. muz. Babel (special). 22.30 (S) Pianorecital: muz. 23.00 Strip: dinsdagavondkrant boeken. 23.10 (S) Rokoko-orgels en muz.: oude orgelmuz. 23.55-24.00 Nws. HILVERSUM III VARA: 7.02 Drie op j© boterham. 9.0! Pep op Drie. 11.03 Tom Blom ln uw rfffl 12.03 (S) Drie tussen de middag: Opva vrol. gevar. visite. 13.03 (S) Drie tusse^S1] middag (verv.). 14.03 Pop-Kontakt. 16.01 Mis. 17.03 (S) Idem. sl NOS: 18.02 Joost mag niet eten. Vllügï 19.02 Drie loopt achter: Popreconstr. (S) Nashville. 21.02 (S) Jazz en Blues. (S) (P)opd onder. 23.02 (S) Wachten middernacht. 0.02 (S) In de kleine uren, QSX> (S) Kees van Maasdam. 3.02 Willem Beusekom. 4.02 Alfred Lagarde. 5.01 Hans Hamburger en Wim Bloemendaal, m tel doe op een klein vliegtuigje met een vlammend staartstuk laag over het huis schoot. 'Machinegeweren!' schreeuwde Paul. Dat was de enige verklaring die hij voor het geluid kon geven. Hij griste de baby uit de wieg en ijlde naar binnen. Maar het waren geen machi negeweren. Zelfs op die grote afstand van Londen hoorden ze al weldra enorme explosies en zagen ze dat de lucht boven de stad verlicht werd door fonteinen van vuur. De eerste van de nieuwe dodelijke vliegende bom men zaaiden dood en verderf. Het korte uitstel in de bombardementen was geëindigd. Overhaast pakten ze hun bagage en haastten zich terug naar de hoofdstad. Toen begon er een periode van sterven en lijden die alles overtrof wat men tot dan toe had ervaren. Talloos waren de slacht offers die het ziekenhuis werden bin nengedragen. want de raketten waren talrijk en kwamen frequent. En aan vankelijk had men er geen verweer tegen. Als je bovenop het ziekenhuis dak stond, kon je de raketten al op mijlen afstand zien aankomen, en aan gezien ze in rechte lijn vlogen, viel te voorspellen op welk doel ze waren gericht. Als je ze van opzij zag, hoef de je maar toe te zien en af te wachten. Kwamen ze recht op je af, dan moest de bel worden ingedrukt. En wanneer de waarschuwingsbei ging, wat erop duidde dat een raket recht naar het hospitaal koers zette, schuilde iedereen die maar enigszins kans zag weg. Verpleegsters brachten hals over kop de baby's, die tot het laatste ogenblik in isoleerkamers had den gelegen, naar de gangen, om ze, als het gevaar geweken was, weer terug te brengen. (Woidt vervolgd) Horizontaal: 1. zangstem, 4. dichter, 7. specerij, 9. gunstig gezind, 11. zuiver. 13. bars, 15. troefkaart, 16. bedorven, 17. woonboot, 18. plaats in Gelder land, 20. loterijbriefje, 22. koppelriem voor jagershonden, 24. rekening, 25. aanlegplaats, 28. alvorens, 29. spoor staven, 30. ras. Verticaal: 1. gramschap, 2. niet geslo ten, 3. kippenloop, 4. zelfkant, 5. palmboom, 6. uitslag op metalen, 8. slotrede, 9. kreet, 10. gevangenis, 12. plaats in Drente, 14. kunstmens, 18. aalgeer, 19. vordering, 20. vod, 21. gebak, 23. dierenverblijf, 24. romeins keizer, 26. priem, 27. verstandig (barg.). OPLOSSING VAN GISTEREN: 1. ventiel, 2 materie, 3. spiraal. 'Simpkins wil weten, of het kwaad kan als dat ene ding tegen dat schr ffj, je komt van dat andere ding?' Gevulde meloen 1 meloen verschillende vruchteü zoals: een peer bessen aardbeien perziken suiker scheutje kirsch Snij een stervormig kapje rondom het steeltje van de meloen. Verwijder zaad en haal het vruchtvlees er 01 zichtig uit met een iepel. Het vru vlees in kleine blokjes snijden i vermengen met het overige gewa JÜ fruit. Probeer zoveel mogelijk schillende kleuren fruit te neitVA Strooi er suiker over en vul hier de meloen. Dan een scheutje ki igi erover en een paar uur koud 1 ore staan in de koelkast Dek de me]f0ei af, anders gaat de hele inhoud vaij^ koelkast naar meloen smaken. Menutip: kippesoep, andijvie Md crème, Duitse biefstuk, aardappin, gevulde meloen. rza

Nieuwe Leidsche Courant | 1974 | | pagina 4