Cyprus blijft onafhankelijk r Toeristen! Nieuwe president Nicholas Sampson: niet weg van Cyprus Actie tegen Westduits parlementslid In deze krant ia vliegramp [oor Cyprus ygezegd if en toe buien jken en keren laken kleren Kaper Japans vliegtuig overmeesterd Radio-actief afval naar zee Euive: boycot Pachman niet te breken Lot Makarios nog onzeker Sowjet Unie beschuldigt Griekenland Rust LeMse Courant DINSDAG 16 JULI 1974 55ste jaargang no. 87 IISTELIJK DAGBLAD VOOR 1EIDEN EN OMGEVING istraat 37 Postbus 76 Telefoon 31441 Gironr. 269274 t.n.v B V. De Christelijke Pers. Amsterdam Abonnement 12,02 per maand, per kwartaal 36,05 Aid. Bezoruing vanat 08.30 uur exclusieve meubelen „Stantvastich ia ghabiavan mijn hart in taghanapoat!" Bij VERDUYN RIJNSBURG INTERIEURVERZORGING. [Van een onzer verslaggevers lMSTERDAU Het ziet er let naar uit. dat de Neder- idse vakantiegangers, die inderdag van Cyprus naar huis zouden keren, het eiland iderdaad zullen kunnen ver- iten, nu hel vliegverkeer lar en van Cyprus geheel is jeblokkeerd. lp het eiland bevinden zich igeveer 45 Nederlandse toe- ■ten die geboekt hadden bij lurotours, Neckermann en lelair. De vakantiegangers, die bij Eurotours hadden be sproken, zouden donderdag naar huis komen, de anderen op 23 juli. Volgens directeur Couvreur van de Algemene Nederlandse Vereniging van Reisbureaus is het onmogelijk contact met de reisleiders ter plaatse op te nemen. Hij verwacht echter niet, dat de toeristen in ge vaar zullen komen. Hoewel de- meesten zich in Famagusta be vinden, waar ook zou worden gevochten, is de ligging van de hotels (pal aan het strand) zodanig dat de kans gering lijkt dat zij bij de ongeregeld- Éeden betrokken zullen raken, et lijkt echter wel waar- r :hijnlijk, dat voorlopig geeiV nieuwe groepen naar het ei land zullen worden gevlogen. De touroperators zijn op het ogenblik bezig voor de vakan tiegangers, die al haddenge boekt, alternatieve bestemmin gen te verzorgen. Hoe de thans op Cyprus ver blijvende vakantiegangers uit eindelijk naar huis zullen moeten komen, is nog niet bekend. Op h<-t ministerie van buitenlandse zaken kon men geen enkele toezegging doen omdat de situatie zeer vcr- »Jj£J ward is. Wanneer dc luchtha- ^ven gesloten blijft, zal moge lijk geprobeerd worden de toe risten per schip te evacueren. L AVIV (UPI) Twee lijnvlieg- jgen zijn gisteren boven de Middel- Idse Zee bijna in botsing gekomen irdat de verkeerstoren van Nicosia I Cyprus niet werkte, zo wordt op I vliegveld van Tel Aviv vernomen, ftosia verschaft gewoonlijk de vlieg- [gen die het luchtruim van Israël fcenkomen en verlaten de nodige jchtingen, maar is als gevolg van de Geregeldheden op Cyprus gesloten. heb vijftien Griekse regerin- i overleefd. Aartsbisschop Makarios Veel bewolking met af en toe een bui. Matige tot krachtige, nu en dan harde zuidwestelijke wind. Maximum temperaturen circa 18 graden. Morgen en overmorgen: Koel en onstandvastig. Morgen zonop: 04.40 zon onder: 20.52 maan op: 02.08 maan onder: 19.07 BRUSSEL, BONN (Reuter) - In Brussel en in West-Duits- land zijn acties begonnen tegen het liberale Duitse parle mentslid Ernst Achenbach. In Wcst-Duitsland heeft de jongerenorganisatie van de FDP geëist, dat Achenbach uit de partij wordt gestoten. In Brussel zijn ambtenaren van de EG-diensten begonnen met het verzamelen van handtekeningen onder een petitie, waarin het Europese parlement wordt gevraagd de West duitser te royeren. De acties tegen Achenbach zijn een gevolg van het proces tegen Beate Klarsfeld. Haar zaak bracht opnieuw onder de aandacht, dat Duitsers, die in Frankrijk wegens oorlogs misdaden zijn veroordeeld, door de bondsrepubliek niet kunnen worden uitgeleverd. Achenbach verzet zich sterk tegen ratificatie van het verdrag, dat deze uitlevering .wel mogelijk zou maken. In een radio-interview zei hij vorige In Beverwijk is men begonnen een lading radio-actief afval in het Britse schip Topaz te stouwen. Het gaat in hoofdzaak om afval, dat per trein uit Zwitserland is aangevoerd. In het laadruim van de Topaz zal zo'n 2300 ton in beton gegoten afval worden opgeborgen. De Topaz zal waarschijnlijk morgen uit Beverwijk vertrekken om de be tonnen vaten in de Atlantische Oceaan te dumpen. NICOSIA, ATHENE, ANKARA (AP, AFP, Reu ter, UPI) Cyprus blijft onafhankelijk. De nieuwe president, Nicholas Sampson, heeft dit gisteravond meegedeeld. Eerder had Turkije laten weten geen wijziging in de onafhankelijke status van Cyprus te zullen toestaan. De Turkse troepen zijn in staat van paraatheid gebracht. De Grieks-Cypriotische dagbladuitgever Nicholas Sampson is gistermiddag beëdigd als de nieuwe presi dent van Cyprus. Hij volgt Makarios op, wiens lot nog steeds ozneker is. Omdat alle verbindingen met Cyprus verbroken zijn konden gisteren geen foto's van de coup worden doorgeseind. Daarom hier een archieffoto van Sampson (links) met in de ene hand een revolver en in de andere hand een buitgemaak te Turkse vlag. De foto werd gemaakt in december 1963 nadat de Grieken een Turks-Cypriotische ver sterking hadden veroverd. week nog, dat dc bekrachtiging van dit verdrag 'nog een lange, lange tijd' zou duren als het aan hem lag. De Euro pese ambtenaren zeggen nu, dat de Westduitser zich door deze uitspraak onmogelijk heeft gemaakt als lid van het Europese parlement. Achenbach was in 1970 ook het mikpunt van eeri Brusselse actie. Hij zou toen door de Westduitse regering worden benoemd tot lid van de EG-commissie, maar was toen we gens zijn oorlogsverleden onaanvaardbaar voor de meeste ambtenaren van dc EG. Achenbach was in de tweede we reldoorlog onder meer hoofd van het politieke bureau van de Duitse ambassade in Parijs. Hij zag in 1970 zelf af van de post, die in Brussel voor hem open stond. Het proces Klarsfeld eindigde vorige week met de veroor deling van de verdachte tot twee maanden gevangenisstraf. Klarsfeld probeerde de oorlogsmisdadiger Kurt Lischka naar Frankrijk te ontvoeren. Gisteravond laat was nog steeds niet duidelijk of de afgezette Cypriotische president, Makarios nog in leven is, Een radiostation op Cyprus zond een verklaring uit die aan de aartsbisschop werd toegeschreven. Daarin verzeker de de prelaat met diepe stem in het Grieks dat hij nog in leven is. Hij riep zijn aanhangers op zich te verzetten tegen de opstan dige nationale garde. De uitzen ding werd opgevangen in Tel Aviv. Het radio-station, dat zich in de stad Pathos aan de westkust zou bevin den, was eerder uit de lucht verdwe nen nadat het de hele dag berichten had verspreid dat president Makarios niet was afgezet of gedood zoals de door Griekse officieren geleide strijd krachten hadden gemeld. Ook vanuit Stockholm kwam 'n bericht waarin werd bevestigd dat Makarios nog in leven was. Zweedse defensie kringen hadden een telegram ontvan gen van het Zweedse' VN-bataljon in Famagoesta met de mededeling dat de president toevlucht had gezocht in een Britse basis en het VN-hoofdkwartier in New York had verzocht om inter ventie van de Verenigde Naties. Daar kon van dit bericht geen bevestiging worden verkregen. Gisterochtend heeft radio Nicosia mee gedeeld dat de nationale garde onder leiding van Griekse officieren de toe stand meester was. Er werden Hel lenistische marsen uitgezonden die werden onderbroken door de me dedeling 'Hier is de Hellenistische re publiek Cyprus.' Verbindingen TOKIO (UPI, Reuter) De kaping van een Japans vliegtuig is gisteren geëindigd met de arrestatie van de jongeman, die urenlang 76 passagiers en acht bemanningsleden in gijzeling had gehouden. Hij kaapte het toestel, een DC-8 van de Japanse luchtvaartmaatschappij JAL, in de buurt van de stad Nagajo, een kleine 300 kilometer zuidwestelijk van Tokio. Het toestel was op weg van Osaka naar Tokio. De kaper eiste de vrijlating van een Japanse extre mistenleider, die een gevangenisstraf uitzit. Deze zou met een vliegtuig naar Noord-Korea moeten worden gebracht. Op het vliegveld van Tokio werd ruim vier uur met de kaper onderhandeld. Daarna steeg het toestel op en vloog naar Nagajo. Terwijl de jongeman daar opnieuw ging onderhandelen wisten alle passa giers en vier bemanningsleden te ont snappen. De kaper, die, naar later bleek alleen gewapend was met een mes, hield toen nog vier gegijzelden over, maar deze bleven ongedeerd toen de politie hem overmeesterde. Van de ontsnapping van tachtig van zijn gijzelaars heeft hij waarschijnlijk niets gemerkt. Zij verdwenen uit het toestel terwijl de autoriteiten de ka per bezig hielden via de radio. De verbindingen tussen Cyprus en de buitenwereld zijn gisterochtend kort na achten verbroken en waren van nacht nog niet hersteld. Ook het luchtverkeer ligt volledig lam. Van daar dat de berichtgeving over de ontwikkelingen op het eiland voor het grootste deel moet worden ontleend aan de in het buitenland opgevangen radio-uitzendingen en aan doorsijpelen de berichten van diplomaten op het ei land. Kort voordat de verbindingen werden verbroken werd nog meegedeeld dat er geschoten werd in Nicosia. 'Ik hoorde machinegeweervuur en explo sies in de buurt van het presidentiële paleis', zo meldde een correspondent. Het paleis zou voor een deel verwoest zijn. Bij het vliegveld van Nicosia en op strategische punten in de stad zijn tanks samengetrokken. Ook gister avond werd volgens een door de inter nationale persbureaus gezamenlijk uit gezonden L-ericht uier en daar nog geschoten in de stad. Ambulances zijn het enige autoverkeer in de verder verlaten stad, aldus dit bericht. Ge vechten worden o:>K gemeld uit de steden Limasol, Larnaca en Famagoes ta. Gisteravond werd verder nog gemeld dat een Klein aantal politie-agenten uitgerust n.et draagbare radio-zenders de ambassades van vreemde mogend heden op Cyprus zijn binnengedron gen. In radio-uitzendingen werd ver zocht deze agenten te verwijderen om diplomatieke verwikkelingen te voor komen. Het gaat hier om Grieks- Cypriotiscfle burgerpolitie die Makari os is trouw gebleven. Het verzet el ders in de stad :s ook van hen afkomstig. De nieuwe president, Sampson, een 39-jarige dagbladuitgever, zei voor ra dio Nicosia dat hij het een grote eer achtte door de strijdkrachten voor het presidentschap gekozen te zijn. Hij zei dat de Cypriotische bevolking onge twijfeld besefte wèike oorzaken heb ben1 geleid tot de staatsgreep van het leger. Hij voegde daaraan toe, dat nu de eenheid en de rust tussen het leger en het volk op Cyprus weer kunnen worden hersteld. Sampson be loofde verder terugkeer van recht en orde en besprekingen tussen de Griek se en Turkse bevolkingsgroepen op het eiland. Ook zullen er volgens hem binnen het jaar vrije presidentsver kiezingen worden gehouden. Hij be sloot met: 'Leve het Grieks-Cyprioti sche volk, lang leven de Cyprische strijdkrachten. God staat aan onze zijde'. De nieuwe president was een vooraan staand lid van de EOKA-beweging die onder leiding van wijlen generaal Gri- vas tegen de Britten vocht voor onaf- MOSKOU (Reuter) De Sowjet Unie heeft Griekenland beschuldigd van in menging in de binnenlandse aangele genheden van Cyprus. Moskou waar schuwde voor de gevolgen van voort zetting hiervan. Het Sowjet-nieuws- agcntschap Tass sprak over het met voeten treden van het handvest van de Verenigde Naties en van het interna tionale recht. Tass zei dat de Rus sische regering verwacht dat er ogen blikkelijk een einde komt aan de Griekse activiteit in Cyprus, 'een on afhankelijke staat en lid van de Ven enigde Naties'. her het Spaanse land b 't ik heren elegant. oorjjk goed wat de plaatjes voorstellen, bruik de letters van de drie gevon- n woorden om daar een kledingstuk n te maken. Het rijmpje brengt u !<Je in de goede richting. Oplossing l taterdag bewaren. Van een onzer verslaggevers AMSTERDAM De voorzitter van de wereldschaakbond, de FI DE, prof. F.uwe, heeft gisteren bij de opening van het veertiende IBM-s.-haaktoernooi in Amsterdam verklaard dat de Tsjechische schaakgrootmeester Ludek Pach- [j man zich niet Dij de FIDE kan beklagen over het feit, dat hij op het internationaal schaaktoernooi I in Solingcn wordt geboycot. Zoals bekend is de in ballingschap levende Pachinan vorige week uit gesloten van dit toernooi, nadat de Russische schakers Spassky en Po- loegajewsky en de Oostduitser Uhl- mann hadden meegedeeld dat zij zich in opdracht van hun nationale bonden zouden terugtrekken in- dien Pachman zou meespelen. 'Het gaat hier ova een privé-toer- nooi en daarom kan Pachman zich niet zonder meer beroepen op de FIDE. Eerst wanneer de Duitse schaakbond het conflict overneemt wÊÊÊÊmi en zich tot de FIDE wendt, kun nen wij er ons formeel mee be moeien', aldus prof. Euwe. Persoonlijk sprak hij de hoop uit dat Pachman zich snel tot Duits staatsburger zal laten naturaliseren en dat hij dan in zonale of interzo nale toernooien tegen Russen in het krijt zal moeten treden. 'Wan neer zij dan weigeren tegen hem te spelen, dan levert dat reglemen tair een nul op. Daar kunnen ze op rekenen, zei de FIDE-voorzitter. Zie ook pagina 8 Soms lijkt de wereld even uit te rusten. Er is dan hooguit nog een staatsgreep op een eiland. Maar verder gebeurt er ineens eigenlijk betrekkelijk weinig. Dan kun je natuurlijk allerlei verhalen gaan opkloppen tot het lijkt of er toch heel wat aan de hand is. Maar ivij laten u geivoon even van die rust meegenieten. En als u toph tijd over hebt Abonneer eens iemand. Zomaar iemand. NIEUWE ABONNEE NAAM: STRAAT GIRO: Wenst abonnement op: TROUW DE ROTTERDAMMER NIEUWE HAAGSE CRT. NIEUWE LE1DSE CRT. DORDTS DAGBLAD (aankruisen a.u.b.) PLAATS: Betaalt per maand/kwartaal Opgegeven door: Naam: Een postzegel ls niet nodig. Die Schrijf op de enveloppe: De Chr. Adres: Plaats: IK ONTVANG GRAAG: Artikelen-serie 'Ondernemings raden door prof. dr. H. J. van Zuthcm. Gezellige rookverdrijver. Altijd paraatmap brief pa- papier en pen). betalen wij. Pers, antwoordnummer 2792, A'dam. Premier Ecefit van Turkije heeft een reis door zijn land afgebroken en is teruggekeerd naar Ankara. Pag. 6: Nationale Gardisten cen traal in conflict Makarios meester in la veren tussen Grieken en Turken. hankelijkheid van Cyprus. De 39-jari- ge Sampson is geboren in Nicosia. Hij werd door de Britse autoriteiten in de jaren vijftig gearresteerd en ter dood veroordeeld wegens het ucden van Britse militairen, maar zijn von nis werd later veranderd in levys lang. Sampson werd in vrijheid ge steld toen Cyprus in 1960 onafhanke lijk werd. Daarna nam hij nog deel aan de burgeroorlog die het eiland teisterde. De kranten die hij uitgeeft hangen het streven naar 'enosis' (aan sluiting bij Griekenland) aan en zijn anti-communistisch. Sampson is tot president beëdigd door bisschop Gen- nadios. Gennadios is verleden jaar drior Makarios uit zijn ambt gezet omdat hij tegen de regering gerichte activiteiten zou hebben ontplooid. De Atheense radio heeft inmiddels het stilzwijgen over de ontwikkeling op Cyprus verbroken. 'De Nationale Garde heeft het bewind overgenomen daar de mooie woorden van een be paalde persoon tot niets leiden. Be paalde mensen hadden wapens die afgenomen moesten worden ter voor koming van broedermoord', aldus de radio. Zie verder pagina 6 Binnenland Vierdaagse begonnen5 Werknemers zetten fabriek zelf voort 7 Buitenland Niet praten met Palestijnen 6 Kerk Waarom vragen ze prof. Velema? 2 Groot evangelisatiecongres 2 Sport Poulidor tart Merckx 8 Economie Meer prijsbewust 11 Lezers schrijven t Recept en puzzel 4 Probleem 4 Strips, feuilleton 4 Commentaar 7 Familieberichten li

Nieuwe Leidsche Courant | 1974 | | pagina 1