Invloed Portugese militairen groter Waar zijn ze allemaal gebleven? \mm Zwemwater in Utrecht beter In deze krant v. d. Velde E9H Drugs en gif uit apotheek gestolen Oude man in zijn woning aangevallen Vervuiler in milieucommissie H. Vonhoff burgemeester van Utrecht Juan Carlos tijdelijk staatshoofd Kind verdronken Psychiatrische inrichting in brand Vloer van schuur zakt in: man verongelukt 'Onbekende' Goncalves nieuwe premier Nieuwe Leidse Courant MAANDAG 15 JULI 1974 55ste jaargang no. 86 RlSTELIJK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMGEVING nstraat 37 Postbus 76 Telefoon 31441 Gironr. 269274 t.n.v B.V. De Christelijke Pers, Amsterdam „Stantvastich ia ghabieven mijn hert in taghanapoat!" LEIDEN. Zoelcrwoudseweg 23, tel. 33741. WASSENAAR, v. Zuylen van Nljeveltsiraat 372. telefoon 1441. Abonnement 12,02 per maand, pei kwartaal J v. .05 Afd Bezorging vanaf 08.30 uur b -!? Ufiff Waar zijn ze gebleven, al die bouw vakkers en honderdduizenden anderen voor toie het afgelopen iveekeinde de grote vakantie begon? Even slechts is het druk geweest: in de nacht van vrijdag op zaterdag op de weg en zaterdagmorgen op de stations. Maar toen was het ook meteen weer voorbij en toonden de vakantieroutes het beeld van een normaal weekeinde. De politie staat voor een raadsel en heeft als enige verklaring dat het legioen, nog meer dan vorige jaren, gespreid op stap is gegaan. En na tuurlijk zal ook het iveer een rol hebben gespeeld. Want laten we eer lijk zijn: als je zo (zie foto) bagge rend door de plassen de vrije natuur op de camping mokt genieten, kun je beter nog een paar dagen thuisblijven en ook die trein naar Zandvoort maar even laten (vachten. Je blijft er in ieder geval droger bij. ijken en keren naken kleren Bewolkt Toenemende bewolking, moge lijk gevolgd door regen, het eerst in het westen van het land. Matige tot krachtig aanwakke rende wind uit zuid tot zuid west. Maximum temperaturen omstreeks 20 graden. MORGEN EN OVERMORGEN: aanhoudend wisselvallig cn koel weer. Morgen zon op: 04.38 onder: 20.53 Maan op: 01.12 onder: 18.09 h de wedstrijd is gedaan, je sportlui er tn staan. ziet drie afbeeldingen. Hebt u ge- ®nden wat zij voorstellen, dan moet de letters van die drie woorden 'danig in volgorde zetten dat zij 'men een kledingstuk vormen. Het Jmpje onder de illustratie helpt u •arbij een eindje op weg. De zes evonden kledingstukken tot zaterdag twaren. U kunt met deze textiel ertig -uldcn verdienen. Over deze rijsvraag wordt geen correspondentie evoerd. Van een verslaggever CAPELLE AAN DEN IJSSE Een onbekend aantal mensen heeft zater dagavond een apotheek in het Zuid hollandse Capelle aan den IJssel be roofd. De gifkast van de apotheek werd opengebroken daaruit zijn een -aantal opiaten, wekaminen en andere vergiften gehaald. De daders zijn tot nu toe spoorloos. De politie van Ca pelle deelde mee dat er onder de verdwenen vergiften enkele zijn waar van het gebruik van een milligram al dodelijk is. Van een verslaggever AMSTERDAM Een 85-jarige alleen wonende man is zaterdagmiddag in zijn woning aan de Marnixkade in Am sterdam door drie mannen bij de keel gegrepen en tegen de grond gesmeten. Het drietal had gewoon bij hem aange beld. Eenmaal binnen pakten zij de bejaarde aan. Toen hij begon te gillen, kozen zij het hazepad. Van een onzer verslaggevers MUIDEN ln een telegram aan minister Vorrink (mi lieuhygiëne) heeft de werk groep De Lepelaar in Muiden geprotesteerd tegen de benoe ming van de heer W. G. Duym, technisch directeur van de Chemische Fabriek Naar- den, tot lid van de Centrale Raad voor de Milieubescher ming. Deze onlangs ingestelde raad moet de minister advise ren ever belangrijke milieu kwesties. Tegen dc Chemische Fabriek Naarden worden al ja renlang acties gevoerd, omdat dit bedrijf jaailijks honderden tonnen gif diep in dc grond loost. Sinds wanneer wordt het mi lieu beschermd door zakelijke vervuilers?, vraagt de werk groep zich in het telegram aan de minister af. 'Deze benoe ming doet afbreuk aan u en aan uw ministerie', schrijft de groep. De Lepelaar eist van de minister dat ne benoeming di- j reet teniet wordt gedaan. De werkgroep heeft ook een telegram gestuurd aan Gede puteerde staten van Noord- Holland. De heer Duym is namelijk tevens benoemd als bestuurslid van het Zuiverings schap Amstel cn Gooiland. Ook deze benoeming moet on gedaan worden gemaakt, meent de werh^ocp. Tot voor sort was de heer Duym lid van de Provinciale Commissie voor de Milieu hygiëne in Noord-Holland. In deze hoedanigheid gaf hij me de toestemming voor het lozen van chemisch afval door de Chemische Fabriek Naarden, het bedrijf vtaarvan hij dus Van een verslaggever UTRECHT Het zwemwater in de provincie Utrecht is op sommige plaatsen duidelijk schoner dan vorig jaar. En op andere plaatsen is de kwaliteit er in elk geval bepaald niet slechter op geworden. Dit blijkt uit het jaarlijks onderzoek dat het laboratorium van de Utrechtse Provinciale Waterstaat naar de kwaliteit n het water. Het allerbeste zwemwater in de provincie treft men aan in de Maarsseveense Plassen, ten noorden van de stad Utrecht. Maar zwemmen in de Loosdrechtse Plas sen is nog steeds minder aan te bevelen, hoewel de vervuiling daar wel minder is geworden. De aanleg van rioleringen is hier nog het knelpunt. Eveneens verbeterd zonder dat nog al te hard aan zwemmen kan worden gedacht, is het water van de Eem. Dit hangt samen met het in werking komen van de waterzuiveringsinstallaties van Amersfoort en Baarn/Soest. De waterkwaliteit van de Neder-Rijn en de Lek is, zo als gebruikelijk, slecht. Maar de bacteriologische toe stand van de afgesneden stukken van de rivier tussen Wijk bij Duurstede en Amerongen is volgens de pro vincie veel beter dan die in de rivier zelf. In West-Duitsland werd onlangs de gedachte geop perd, het zelfreinigende vermogen van afgesneden stukken van de Rijn zelfs systematisch te gaan gebrui ken om de kwaliteit van de hoofdstroom te verbete- DEN HAAG Binnenkort is de be noeming te verwachten van het Twee de-Kamerlid H. J. L. Vonhoff (WD) tot burgemeester van Utrecht. Met deze beslissing breekt het kabinet met de traditie dat de burgemeester van 's lands vierde stad uit de kringen van ARP of CHU voortkomt. De heer Vonhoff volgt H. G. I. Baron van Tuyll van Serooskerken op, die om gezondheidsredenen is afgetreden. Hij was staatssecretaris van cultuur, recreatie en maatschappelijk werk in de regèring-Biesheu/cl.' De heer Von hoff is onder andere, bestuurslid ge weest van de Consumentenbond en van de stichting Humanistisch thuis front. Loco-burgemeester Harteveld van Utrecht (PvdA) is blij met de komst van Vonhoff. 'Hij heeft ongetwijfeld capaciteiten die voor een dergelijke post nodig zijn'. Wel betreurde de heer Harteveld dat landelijke motie ven bij eendergelijke benoeming de doorslag geven. Gezien de kleurverde- ling van de burgemeesters van grote gemeenten was de VVD 'aan de beurt'. Maar in de gemeenteraad van Utrecht hebben de progressieve partij en een absojute, zij net krappe, meer derheid. Geruchten in Spanje: MADRID (Reuter, AP, UPI) De Spaanse president generaal Franco zou zijn bevoegdheden tijdelijk willen overdragen aan zijn toekomstige op volger prins Juan Carlos. De 36-jarige erfgenaam van de Spaanse troon heeft de zieke Franco de afgelopen dagen meerdere malen bezocht, terwijl raad gevers van Franco gisteren vaker dan normaal aan zijn ziekbed verschenen. Het is al welhaast zeker dat Juan Carlos Franco zal vervangen op de feestelijkheden van de achttiende juli, die worden gehouden vanwege het ingaan van de vakanties in Spanje. Franco kan Juan Carios tot tijdelijk staatshoofd benoemen krachtens arti kel 11 van de grondwet. De benoe ming kan ingaan tussen nu en 22 juli. De regeringsgetrouwe krant Pueblo adviseerde Franco gisteren niet tot deze stap over te gaan vanwege 'de risico's van compromissen en verspil ling'. De krant schreef dat Franco best zelf in staat was zijn functie uit te oefenen. Politici in Spanje echter menen dat een tijdelijke benoeming ook zou kunnen gelden als 'experi ment'. tijdens hetwelk Franco kan zien hoe Juan Carlos zijn taak ver vult LEEUWARDEN Vlak bij zijn ou derlijk huis in Goulum (Fr.) is zater dag de 2-jarige Martmus Harte ver dronken: hij was spelenderwijs in dd sloot terecht gekomen. VENRAY In een paviljoen van de psychiatrische inrichting Sint-Anna te Venray heeft in de nacht van zaterdag op zondag brand gewoed. Op dat mo ment waren 21 vrouwelijke patiënten in deze afdeling aanwezig. Dank zij snel ingrijpen van het verplegend personeel, politie en brandweer kon den de patiënten in veiligheid worden gebracht in een ander paviljoen. De schade loopt in de honderdduizenden guldens. De oorzaak van de brand is niet bekend. GELDERMAISEN De 73-jarige W. F. Thiele uit Utrecht is zaterdagmid dag dodelijk verongelukt toen hij door de l-etonnen vloer van een in aanbouw zijnde schuurtje viel. Hij was bij zijn zoon in Geldermalsen aan het werk. De vloer bezweek roen hij er een kruiwagen met stenen op reed. Zijn echtgenote, die toekeek, viel eveneens in het khlortjc onder de schuur. Zij werd vrij ernstig gewond in het zie kenhuis in Tiel opgenomen. LISSABON (AP, Reuter, UPI) De verrassenderwijs tot premier benoemde Vasco dos Santos Goncalves is gisteren begonnen met het vormen van een nieuw kabinet in Portugal. Goncalves, een 55-jarige kolonel van de infanterie, werd zaterdagavond be noemd tot opvolger van Adelina da Palma Carlos, die vorige week dins dag aftrad als eerste minister. Hij vond dat hij te weinig bevoegdheden kreeg van de Beweging van de Strijd krachten. Deze beweging zat achter de staatsgreep van 25 april. Tot de benoeming van de nieuwe minister-president waren waarnemers in Portugal er heilig van overtuigd dat de aftredende minister van defen sie, Mario Ferminio Miguel, tot pre mier zou worden benoemd. Er waren verschillende aanwijzingen in zijn richting en bovendien was deze luite nant-kolonel door president De Spino- la verschillende malen geraadpleegd over de oplossing van de ontstane kabinetscrisis. Dat hij niet maar Goncalves eerste minister is geworden kan erop wijzen dat de invloed van de Beweging van de Strijdkrachten op de regering sterk is vergroot. In deze beweging werken vooral jonge officieren samen die zich over het algemeen linkser opstellen dan president De Spinola zelf. De nieuwe premier is een voor aanstaand lid van de coördinatie-groep van de Beweging van de Strijdkrach ten. Opluchting Er ging een gevoel van opluchting door Portugal toen bekend werd dat er overeenstemming was bereikt over de benoeming van een nieuwe pre mier. Afgelopen week was de span ning in het land toegenomen door de ontstane kabinetscrisis en de dreigen de problemen die daaruit zouden kun nen voortvloeien. Goncalves is door alle partijen, dus ook de invloedrijke communistische en socialistische, aanvaard als de nieuwe premier van Portugal. In de loop van deze week zal hij zijn nieuwe kabinet bekend maken. Daarin zullen zowel militairen als burgers zitting hebben. In het afgetreden kabinet zat maar één mili tair. Waarschijnlijk zullen de commu nistische minister zonder portefeuille, Alvaro Cunhal en dc socialistische bewindsman voor buitenlandse zaken. Vasco Goncalves Mario Soares in de nieuwe ploeg terugkeren. Paraatheid In het gebied van Vila Pery in Mo zambique zijn de Portugese strijd krachten in staat van paraatheid ge bracht naar aanleidii» van berichten over de aanwezigheid van 'niet-geïden- tificeerde troepen' in de omgeving van de stad. Dit heeft een militaire woordvoerder in Beira meegedeeld. De bewuste troepen behoren niet tot het bevrijdingsfront van Mozambique (Frelimo). Vila Pery ligt halverwege tussen Bei- ra en de Rhodesisehe grens. De troe pen worden volgens sommige geruch ten geleid door cn voorman van de blanke minderheidsbevolking van Mo zambique, Jorge Jar-liir, die voorstan der is van een onafhankelijkheid naar Rhodesisehe stijl. Er gingen de afgelo pen week al geruchten volgens welke Jardim tot een invasie zou overgaan. Voordat er bij Vila Pery 'vreemde troepen' werden wairgenomen, waar schuwde het leger over de radio de bevolking al voor stadsguerrilla. Jorge Jardim, ••e.i der belangrijkste zaken lieden van Mozambique en voormalig directeur van de ...rant 'Noticias de Beira', arriveerde kortgeleden in Ma lawi na zijn klandestien vertrek uit Portugal, waar hem een verblijfplaats was toegewezen. Er lóópt een arresta tiebevel tegen hem. Het Frelimo heeft meegedeeld dat het niet van plan is de vrijdag ingenomen stad Morumballa in han den te houden. 'Dat past niet binnen onze strategie', aldus een zegsman. 'Wij veroveren een stad en geven hem daarna weer prijs.' De inneming van Morumballa in het centrale deel van Mozambique, juist ten noorden van de, Zambesi, is volgens waarne mers dan ook vooral machtsvertoon van het bevrijdingsfront. Vorige week opende het Frelimo hier een nieuw front en laaide de strijd in Mozambi que weer fel op. Binnenland Spelling, avondstudie 4 Open dam laat vragen open 5 Ombudsman in Deventer 5 Tekening van «1e werelil Er zijn tivee manieren, zegt senator Ervin, om duidelijk te maken wat een paard is. Je kunt een tekening maken, of je kunt ergens onder zettenDit is een paard'. De Watergate-com m issie heeft alleen de tekening gemaakt. Wij tekenen dagelijks de tcereld voor li. En u mag uw eigen onderschriften maken. Abonneei' eens iemand. Desnoods uzelf. NIEUWE ABONNEE NAAM: STRAAT: GIRO: PLAATS: Wenst abonnement op: TROUW DE ROTTERDAMMER NIEUWE HAAGSE CRT. NIEUWE LEIDSE CRT. DORDTS DAGKLAD Q (aankruisen a.u.b.) Betaalt per maand/kwartaal Opgegeven door: Naam: Adres: Een postzegel is niet nodig. Die Schrijf op de enveloppe: De Chr. Plaats IK ONTVANG GRAAG: Artikelen-serie 'Ondernemings raden door prof. dr. II. J. van Zuthem. Gezellige rookverdrijver. Altijd paraatmap brief pa- papier en pen). betalen wij. Pers, antwoordnummer 2792, A'dam. Praten met Gerard Cox 6 Student wil uit inrichting blijven s... 9 Bedreigde flora en fauna 9 Buitenland 'Geen procedure Nixon' 7 Geen Palestijnse staat 7 Kerk Terug naar de natuur is on zin' 2 Sport Snelle reactie redt Merckx 10 Nederlandse ploeg verrassing van honkbalweek 11 Roeisters winnen drielanden- strijd 12 Lezers schrijven Nieuwe boeken Kerkbladen Radio en iv Strips, feuilleton Recept en puzzel Commentaar Dag maandag Probleem Weer. oproep locristen Toerisienrubrlek familieberichten

Nieuwe Leidsche Courant | 1974 | | pagina 1