I fc Tien vingers Gustave Doré weer 'terug' in Parijs Dagrecept U Laat'ns wat van je Tropical Fruit noch tropisch noch 'fruitig' Over zomertijd nog deze maand advies Klappen bij intocht vierdaagse-leger t j e in Apeldoorn taboe RTV-programma's Paul Brand Chirurg in India I ROL~W KW ARTET ZATERD AG 13 J L U 1971 BINNENLAND/RADIO EN T\T EI ZJ door G. Kruis PARLJS De romantiek, die de cennia lang opgeborgen was in de depóts van de musea en af en toe alleen maar even tevoorschijn werd gehaald om dan een beetje neerbuigend-vertederd te worden bekeken, is weer helemaal terug. En niet alleen in ons land Het Geheim in Groningen; het Ro mantisch Festival in Arnhem; Scheffer, Tadema, Rochussen in Rotterdam maar nu ook in Parijs. Daar brengt de overigens helemaal niet modieuze Bibliothêque Nationale nog tot 30 augustus niemand minder dan Gustave Doré. Niet eens een van de mannen van het eerste uur. maar een romanticus, die leefde in een tijd. waarin de leidende figu ren op cultuurgebied al met de ro- - mantiek hadden 'afgerekend' (Doré werd in 1832 geboren, in hetzelfde jaar als bijvoorbeeld de impressionist Edouard Manet). Je zou dus kunnen zeggen, dat Doré. 'te laat geboren' is. Maar die kunste naars, die zie je nog iedere dag om je heen, hebben het voordeel dat ze door de mensen van hun tijd die blijk baar ook voor het merendeel te laat geboren zijn verstaan en gewaar deerd worden. In de meeste gevallen verdwijnen dan hun namen al gauw m de mist van het verleden. Soms echter kan die mist plotseling optrek ken. 'Zo is nu, in Parijs, te zien dat Doré, voor. tussen en na de perioden van weeë salonromantiek en zijn effectma- tige, zoetelijke bijbel illustraties, vele prenten van grote allure tekende. Want al vervaardigde (sneed) hij zijn houtsneden niet zelf, hij maakte wel altijd direct de tekeningen op de blokken, die dan door de beste hout snijders van die tijd er is een veertigtal van hen bekend voor de druk gereed gemaakt werden. Illustratie voor Balzac's 'Contes drolatiques' buurman, zijn collega of zijn vijand in. Dorê's bekendheid werd door deze reeksen, zo groot, dat hij de ne na de andere illustratie-opdracht kreeg. Toen hij 21 was verluchtte hij Rabe lais' 'Gargantua' met 200 prenten en voor Balzac's 'Contes Drolatiques maakte hij er zelfs meer dan 425. Verder illustreerde hij o.a. Ta légen de du Juif errant', 'Voyages aux Pyre- nées', 'Les Contes de Perrault', 'Les reeksen zo groot, dat hij de een na de sen'. 'Le Légende du Croquemitaine', 'Don Quichotte' en 'La Capitaine Fra- casse' Bij elkaar meer dan tienduizend teke ningen, waarvan de beste nu in Parijs te zien zijn. door Hans W. Ledeboer ROTTERDAM Het 'bliksembezoek' van The Tropical Fruit Company aan ons land - donderdagavond en vrijdag avond in De Lantaren en daarna weer snel de grens over - liet een wat mislukte indruk achter. Allereerst was door een communica tiestoornis deze uit Rochester in de Amerikaanse staat New York afkom stige dansgroep aangekondigd als 'Tropical Flutc'. Verder bleek het geboden programma noch tropisch, noch 'fruitig'. Leidster Mary Fulkerson had gezegd, dat het haar vooral gaat om een prettige samenwerking met haar publiek, wat /voor veel Rotterdammers aanleiding was met de nodige verwachting te komen. Immers samenwerking met het publiek, liefst rechtstreeks deelne men door dat publiek, is een van de idealen van conservatoriumdirecteur Lucas Hoving en via diens 'Rotterdan- serij' zijn heel wat jongere Rotter dammers, soms tot hun eigen verba zing, met armen, benen en lichaam bij de danskunst betrokken geraakt. Maar bij The Tropical Company kwam van dat alles weinig terecht. Op de toneelvloer - waar het publiek omheen zit - werd ontwapenend kin derlijk gespeeld en gebuiteld op aller lei simpele kinder-refreinliedjes, door de dansers zelf gezongen of op een gitaar gespeeld. Leuke stukjes paro- dische mime, soms aardige beweging, maar lang niet altijd even boeiend om naar te kijken. Het werd een soort 'kampvuurspelltje' van een groepje geforceerd vrolijk doende lie den, dat het publiek juist het gevoel gaf volkomen te zijn buitengesloten. Ondanks de sinaasappeltjes, bananen en appeltjes, die aan liet begin van de voorstelling werden uitgedeeld als symbool van verbondenheid met de danseres. En uiteindelijk duurde dat allemaal veel te lang. DEN HAAG Een interdepartemen tale werkgroep zal nog deze maand advies uitbrengen aan de regering inzake eventuele invoering van de zomertijd. Na het zomerreces wordt dit advies behandeld in de minister raad. Dit heeft staatssecretaris W. Meijer (CRM) geantwoord op schrifte lijke vragen van het ARP-Tweede- Kamerlid De Kwaadsteniet. Van een onzer verslaggevers APELDOORN Het Apeldoornse vier-daagse-legertje is weer thuis. De manco's aan voeten en spieren gingen gistermiddag bij de intocht schuil achter een feestelijke entourage van muzikanten en majorettes, vlaggen en vaandels. En. uiteraard, onder een weelde aan bloemen, die de wande laars waren toegeworpen. Alleen klappen het zere been in Apeldoorn) lijkt niet te mogen. Wie aarzelend begon te applaudiseren, liep de kans dat omstanders hem aankeken met ogen van 'zou hij ze wel allemaal op een rijtje hebben?'- Het waren betrekkelijk maar weinig Apeldoorners langs de route. Apel-~ doorn wordt overspoeld met toeristen, en ook die schenen moeilijk tot enig openbaar enthousiasme te bewegen te zijn. Over de manier waarop de wandelaars door de Apeldoorners in de vier da gen werden tegemeot getreden, hoor de men in het algemeen goede din gen werden tegemoet getreden, hoor- 40 of 50 kilometer, die onder meer naar Hoendexloo voerde, de plek waar in de vorige eeuw ds. O. G. Heldring een kerkje, een school en een water put stichtte, trok de kleine wandelar- raee dan gistermiddag voor het laatst op de finish aan. Mary Perkins ^-rvwDT o Her Al LÊ MAAL S£ LOOS IuAAJJE>l6'UBEWTE VER VAM HUIS VAAJJO kwam O Films en muziek op jazz-festival Laren HILVERSUM Van dinsdag 6 tot en met zaterdag 10 augustus wordt in het Singermuseum te Laren het 'In ternationaal jazz-festival Laren' ge houden. Er treden twee groepen per concert op. Verwacht worden o.m. Roy Haynes Hip Ensemble, Art En semble of Chicago, Roland Hanna and the New York jazz quartet. Bill Evans trio, Ornette Coleman quartet, het Theo Loevendie kwartet een Nedlev Elstak conglomeration en het Ronald Snijders trio. De concerten worden voorafgegaan door vertoning van jazz- films. Elke festivalmiddag vindt in de turn zaal van Singer het 'Laren jazz podi um 1974' plaats dat in de plaats is gekomen van het jazzconcours. Hier aan zullen Nederlandse groepen en solisten deelnemen. Verder zijn er jazz-workshops. De filmvoorstellingen beginnen op 19.30 uur met daarop aansluitend ora 22.00 uur de concer ten. 71. Omdat het verhaal nu eenmaal over smid je Verholen gaat. kunnen wij ons werkelijk niet teveel met de bijfiguren bemoeien. Wij zullen onze aandacht dan ook weer zoveel moge lijk beperken tot onze hoofdrolspeler, de heer J. J. F. Verholen. Deze was knarsetandend en mopperend in vlie gende vaart teruggereden naar de her berg. Die was nu helemaal in het duister gehuld en de smid trok daar uit terecht de conclusie dat de her bergier zich wel te bedde zou hebben begeven om daar in Morpheus' armen u:t te rusten van de vermoeienissen van een drukke dag. 'Nou, die stoom- fiets v.ndt-ie wel', gromde de smid, toen hij het vehikel tegen een zij wand van het schuurtje had gezet. 'En nu gauw terug naar het kasteel. FERDINAND Daar hoor ik een kerkklok slaan. Zeker van een dorpje uit de buurt Bong.bong.bong.bong. vier slagen. Wat?, al vier uur! Als ik nu maar op tijd terug ben. Eerst helemaal naar de tweesprong, dan tegen de berg op en de geheime vluchtgang door. Daar heb ik nog^ minstens een uur voor nodig!' Ook ditipaal was het geluk weer helemaal aan de kant van Verholen. Het was op de kop af een uur later, toen de smid zich in de onderaardse gangen van het kasteel bevond en zich ver heugen kon in de roestige en met spinneweb behangen wapenrusting. Toen kreeg de smit plotseling een schitterend idee. Hij maakte ean acro batisch luchtsprongetje van plezier en was in een oogwenk zijn boze bi)w vergeten. 'Wat stom van me!' riep hfê- lachend uit. 'Hoe is het mogelijk, d Pi ik daar nooit eerder aan heb gedach m Ik ga spoken! Ik heb niet voor me aan de kleine Jodocus verteld, dat 11 kennis gemaakt had met Bloedelo! aa Diederic, de Man zonder Graf! Hah fsi jongens, Sik trek dit harnas aan en i st£ ga voor Diederic spelen!' Zich ree* bij voorbaat verkneukelend om pret, die hij zou hebben ten koste va eri de niets vermoedende bewoners vafc de burcht, begon de smid de roestigrc wapenrusting van zijn plaats te trel ken. Doch toen hij daarmee bezig wi10 geviel het, dat de helm er af viel. U 1 l die helm dwarrelde toen een opgevoi wen stuk perkament op de vloer. I Vijftien jaar Gustave Doré begon al als jongen van vijftien jaar te tekenen voor het Pa- rijse blad 'Journal pour Rire', dat geredigeerd werd door Ch. Philipon, de uitgever voor wie ook Daumier werkte. Voor hem maakte hij vele reeksen litho's o.a. de reeks 'La Ména- gerie Parisiènne', een belachelijkma- king van liet dagelijks leven der mon daine Parijzenaars. Onverwacht lopen daar ook prenten tussendoor, die soci ale misstanden aan. de kaak stellen. Maar en dat zal ook wel een van de redenen van Doré's populariteit geweest zijn niemand ontdekte zichzelf in de 'gieren', de 'lynxen' of de *hanen', maar ieder zag er zijn Aubergine a la Hsllandaise 2 aubergines 20 gr. boter 10 champignons 1 tomaat 1 uitje zout. peper, basilicum bieslook 75 gr. geraspte kaas. Halveer de aubergines in de lengte en bak ze in boter met de champignons 111 ongeveer tien minuten gaar. Schep hot vruchtvlees uit de schil, hak dit fijn en dan vermengen met de gebak- ken champignons, klein gesneden to maat en het fijngesnipperde uitje. Virl de aubergines hiermee, nadat het mengsel op cumaak is gebracht met de kruiden. Strooi er de geraspte kaas overheen en zet de aubergines even in de oven met boven warmte. Menutip: aubergines al la Hollandaise, rijst, sla, rode bessen met zure room. Tuinbonen op z'n Italiaans 3 kilo tuinbonen 1 ui boter 250 gr. rookspek 2 paprika's 250 gr. tomaten peper, zout De paprika's schoonmaken en snippe ren. De tomaten van de schil ontdoen (even in heet water ol boven de vlam houden) en in vieren delen. De ui snipperen, het spek in blokjes snijden en in wat boter lichtbruin bakken. De gedopte bonen en wat water toevoe gen en het geheel ongeveer een kwar tier laten sudderen. Dan de paprika snippers erbij en de tomaatstukjes. Weer vijf minuten laten sudderen en dan het gerecht opdienen. Menutip: Ossestaartsnep, tuinbonen op z'n Italiaans, aardappelpuree, yoghurt met pruimen. 'ADVERTENTIE) Nou, dan hebt u vanavond rustig de tijd om even te bellen. i Zo-maar, met een goeie kennis. Bijpraten, bijlachen, dat vinden de mensen nog aardig ook. En duur is het niet. Want 's avonds en in het weekend belt u voor half geld door heel Nederland! TV-vandaag NEDERLAND I NOS 16.00 Journaal NCRV 16.02 Pr. Barbara NOS 18.45 Fabeltjeskrant 18.55 Journaal NCRV 19.05 Jonkvrouw van Avignon NOS 20.00 Journaal NCRV 20.21 Ellendigen (2) 22.15 Hier en. nu 22.55 Tien minuten met Continental Singers NOS 23.05 Journaal NEDERLAND H NOS 18.45 Fabeltjeskrant 18.55 Journaal AVRO 19.05 Schone heks 19.30 Vuureiiand NOS 20.00 Journaal AVRO 20.21 Wie v.d. drie 20.45 MASH 21.10 AVRO's Sport-panorama: O.S.1972 Munéhen 22.00 Dr.Jazz NOS 22.45 Journaal Speciaal Radio-vandaag Hoewel Avro's 'Wie van de drie' oen fikse concurrentie betekent, zal de NCRV ongetwijfeld toch veel be langstelling trekken met het slotdeel van de film 'De ellendigen' naar liet beroemde boek van Victor Hugo. Ned. 1. 20.21 Als cadeau, hem aangeboden in Avro's 'Een leven in beeld', koos Boy Edgar een optreden van Duke Elling- lon in Nederland. Omstreeks dc ge dachte datum overleed echter de meester van dc jazz. Nu wordt een in memoriaiu-concert uitgezonden, tc veraorgen door de Thard Jones-Mel Lewis-band, die o.a. Ellington-compo- sities zal spelen in arrangementen van Boy Edgar. Ned. 2. 22.00 Ilier en Nu is vanavond present met een gevarieerde actualiteitenru briek. Aandacht voor de uitlatingen van oud-minister Luns over zijn moe dertaal. de massale sprceuwenuitroei- ing in België, een gesprek met de Ierse minister van buitenlandse za ken, Argentinië 'en de gevolgen van Perons dood en misschien ook contact met Soares, kortstondig minister van buitenlandse zaken van Portugal. Wie de geliefde filmsterren Spen cer Tracy en Katharine Hepburn (die ook veel van elkaar hielden) wil te rugzien, moet Duitsland kunnen ont vangen. Ze zijn te zien in de film 'Woman of the Year* Duitsl. 2, 20.15 HILVERSUM I VARA: 7.00 Nws. 7.11 Ochtendgymn. (S) Z.O. 7.54 VPRO: Deze dag. S.OO Nw m 8.11 Dingen v.d. dag 935 Waterst 10.30 Z.I. (11.óo Nws.) 1300 Nws. 13.11 (S) In Dl Rooi o Haan. NOS: 14.45 (S) NOS-Jazz. 15.. Progr. voor bultenl. werkn. 1755 Med VARA: 18.00 Nws, 18.11 Dingen v.d. da dl 18 20 <S) Varie-bis 18.55 (S) Lyrische liei nr jes. 19.30 Scala 19.25-19.50. 20.00 (S) VAR feliciteert. 22.00 (S) Verlangen en muz. 22.: Nws. 22.40 <S) Boeketje romantiek. 23.00 ia de jaren 50 23.55-24.00 Nw» HILVERSUM II TROS 700 Nws. 7 02 (SI Ontbijt-Soo* (7 30 Nws. 7 41-8.00 Aktua. 8.30 Nwsi 8.31 6 45 Gymn. vd huisvr) 10.00 (g) T' 10.30 Nws. 1033 tS) Plaatvaeria 11 Wegwezen (11.55 Med.) 12.16 Overheids j voorl. 12.26 Med. t.b.v. land- en tulni <N'OS). 12.30 Nws 12.41 Aktua 13.00 Tross-Countrv. 13.45 (S) Badmee6terrevu« 15 00 (S) Luister uit... en thuis. <15.3 Nws.) 16.51 Michael Strogoff. 17.30 Nw» 17.32 Aktua 17.50 (S) Café-Chantant. TROS 18.30. Nws 18.41 (S) Close-Uu 10.01 (S) Cone a la carte 2005 (S) KlaviertuoM j. teiten 20.30 Goed bekeken 20.55 (S) Zater dagavondfcons EO: 22.30 Avondoverdenk. tl 22.50 Klankbord. 23.05 (S) Postludium. 23 55 240.0' Nws. HILVERSUM III NCRV: 7.02 (S) Drie op je boterham. 8.of (S< Drie op je boterham. 9.03 (S) Tot dst .10.03 Muz. bij de koffie. 12.03 (S) Dri tussen de middag. 14.03 (S) Elpee pop. 15 0 (Si Filter. 16.03 <S) Sportshow I. NOS 18 02 Joost mag niet eten. N< 19.02 (S) Discoraina. 20.02 After eight. strictlv country style. 22.30 (S> Jazztinv h 22.55 Med. 23.02 <S> Sportshow II. 0.02 (S La ie date. 2.02 (S) Bent u daar nog? fi.O 1 <S) Morgenstemm. 6 45-7.00 (S) Zondagmor n gen 22— Weer terug in Londen in juni 1940. begon Paul zijn klinisch werk bij een chirurg. Maar het viel allemaal wat anders uit Frankrijk was gevallen en daarna volgde de Slag om Engeland. Zij waren nog maar net in Londen, toen de Blitzkrieg begon. Londens East End ging in vlammen op. Het havenkwartier werd volledig vernield. Rondom het ziekenhuis vielen vrijwel elke nacht de bommen. Snel werd het ziekenhuis ingericht voor de opvang van gewonden: de operatiekamers werden overgebracht naar het souterrain. Overdag werden de gewonden buiten de stad gebracht om plaats te maken voor de slachtof fers van volgende aanvallen. De me dische studenten maakten lange da gen. Na hun gewone dagelijkse arbeid in klinieken en spreekkamers gunden zij zich tussen theetijd en avondeten wat slaap, om dan weer te beginnen met de verzorging van de gewonden, het zetten van armen en benen en het geven van bloedtransfusies. Zo nu en dan assisteerden zij van voor midder nacht tot in de vroege ochtenduren in de operatiezalen. Dan hadden ze een korte rust tot het ontbijt. Nadat er een rooster was ingesteld behoefden ze officieel maar om de andere nacht dienst te doen, maar als er teveel slachtoffers binnenkwamen moesten ze toch allemaal bijspringen, dienst of geen dienst. Veelal waren de mensen gewond ge raakt door vallend gesteente of gebro ken glas. Uren achtereen besteedde Paul aan het verwijderen van glas scherven uit gezichten en ledematen. En het was tijdens dit geduldwerkje, mtcroscopisch nauwkeurig, dat Paul speciale belangstelling begon op te vatten voor de hand van dc mens. Wat was zo'n hand iets prachtigs, wat was dat een volmaakt werktuig en Dorothy Clarke Wilson Verlating: H. A. Sihreuder Bftrkrm niruni BV wat was zo'n hand verschrikkelijk kwetsbaar! Het ziekenhuis werd niet gespaard. Op een nacht brandde de bibliotheek van het University College, een van de beste van heel het land, uit Een andere keer werd de grote aula ver nietigd. Ook het artsenverblijf werd door een bom onbewoonbaar. .Het is vreemd', schreef Paul zijn moeder, 'hoe je aan alles gewend kunt raken. Het windt ons eigenlijk niet meer op. en het gesprek wordt maar nauwelijks onderbroken als er vliegtuiggeronk hoorbaar wordt, of als alles staat te trillen van de inslaande granaatscherven'- Doch na een zeer zwaar bombarde ment werd uiteindelijk de hele medi sche school geëvacueerd en Paul be hoorde to de studenten die naar het Stanborough Hospital in Watford wer den gezonden. Hier werkte hij bijna twee jaar en hier ontving hij zijn eigenlijke klinische opleiding. De faci liteiten waren er beperkt, maar de oorlog deed toch niets af aan de kwaliteit van hun training. Het was een periode, die Paul erg stimuleerde. Hier verrichtte Thomas Lewis, de grote fysioloog en hartspeci alist en -dokter Kellgrin, die later faam zou verwerven door zijn studie over de pijn, hun onderzoek. En door hen werd Pauls belangstelling gewekt voor een onderwerp dat later voor hem van uiterst grote betekenis zou worden: de geaardheid, de werking en de beheersing van pijn. Het leven werd niet alleen door stu die in beslag genomen. Paul onder scheidde zich ook als kok. Een van de dingen die door de oorlogsomstandig heden sterk gerantsoeneerd waren, was marmelade. Paul spaarde daarom sinaasappelschillen op, sneed ze in repen, deed er appels bij en gebruikte zijn hele suikerrantsoen om er een eetbaar brouwsel van te koken, waar van hij zijn jaloerse vrienden liet proeven. Toch had Paul maar weinig intieme vrienden. Hij voelde zich bij iedereen even goed op zijn gemak, maar er waren maar een paar mensen voor wie hij zich echt openstelde. Zijn nicht Nancy Robbins was een van hen, Laurie Kuhrt een ander. En het zou veel jaren duren voor hij een derde zou ontmoeten. John Webb. Enigszins verontwaardigd schreef hij zijn moeder 'De hele familie wil me maar getrouwd zien, maar dan moeten zij ook voor het meisje zorgen, niet waar! Er zijn natuurlijk aardige meis jes, maar ik geloof dat ik het te druk heb om ze goed te leren kennen, al moet ik toegeven dat ik het met een van hen, Margaret Berrv, inderdaad heel goed kan vinden'. De wegen van hem en Margaret lie pen echter uiteen. Nadat zij naar Cardiff was gekomen, had haar vader haar aangespoord zich te gaan voorbe reiden op het artsexamen. Zij had het echter niet gehaald en had haar klinische stage hervat, zodat ze elkaar zelden ontmoetten. Mevrouw Morgan voelde zich geroe pen de band tussen hea' intact te houden. Ze was ervan overtuigd dat Margaret en Paul voor elkaar gescha pen waren. 'Je moet hem niet verwaarlozen, beste kind', zei ze recht op de man af tegen Margaret 'Het ligt op jouw weg aan dacht aan hem te schenken. 'Zij is het ware meisje voor jou', zei ze ook nadrukkelijk tegen Paul als hij op bezoek kwam. 'Je moet haar ten huwelijk vragen'. Allebei lachten ze dan maar wat. Maar mevrouw Morgan liet niet af. Het was in het voorjaar van 1942. Paul werkte op de vrouwenafdeling, Margaret op de chirurgische kliniek. Op een avond leidde zij een bijeen komst van de christelijke studenten vereniging en vroeg bij de discussie impulsief Pauls mening. Na afloop begeleidde hij haar naar huis. Zij praatten nog wat na. Over heel wat dingen waren ze het opmerkelijk eens. maar daar kwam bij dat Paul zich ineens bewust werd dat Margaret een aantrekkelijke vrouw was. Londen lag in het duister, en er hing een kille, winterse mist hetgeen hun wederzijdse warme gevoelens slechts aanwakkerde. TV-morgen Speciaal Radio-morgen NEDERLAND I KRO RKK 11.00 Eucharistieviering vanuit Bennebroek NOS 15.30 Journaal 15.32 Ti-ta-tovenaar 15.57 Ongerepte natuur 16 22 Honkbahveek Haarlem 1974 IKOR 17.00 Kerkdienst over de grenzrti 17.30- Wilde Ganzen NOS 18.55 Fabeltjeskrant 19.00 Journaal VARA 19.05 Kunst in Waaldrecht 19.25 McMillan en vrouw 20.40 Simon Carmiggelt leest voor 20.45 Conc. in Studio I Metrop.Ork. met solisten 21.25 Landleven 22.15 Anders zien met John Berger NOS 22-45 Journaal NEDERLAND II IKOR KRO RKK 18.50 Woord voor woord NOS 18.55 Fabeltjeskrant 19.00 Partridge Family 19.25 Studio Sport 20.15 Van Gewest tot Gewest 20.40 Journaal 20.45 Rivalen van Sherlock Holmes 21.35 Mens in wording (1)] 22.25 Profiel van Jacob Bronowski 22.50 Journaal De Wilde Ganzen van het Ikor vliegen vandaag voor de protestantse kerken op Soeinba en Timor. Zo arm zijn daar de gemeenten dat ze hun aanstaande predikanten ook opleiden tot landbouwers om in onderhoud te kunnen voorzien. Hilv. 1/11.25 In Radiorama gaat het over vloe ken in -radio- en iclevisie-uitzendin- gen. Meningen zijn te horen van prof. Velema en N. Laarman, resp. voorzit ter en secretaris van cle Bond tegen het vloeken, en voorts o.a. van Ton van Duinhoven, Jaap van de Merwe, Jan Blokker en dr. A. Vondeling. Hilv. 1/14.30 Vanavond de eerste aflevering van de in Engeland veelgeprezen en reeds herhaalde BBC-seric 'De mens in wor ding*. Een knap gevisualiseerde film reeks over de culturele ontwikkelings gang van het mensdom volgens de hoogst persoonlijke visie van prof. Jacob Bronowski. Na de uitzending kan men in een door George Noord hof gemaakt portret kennismaken met de samensteller, een universele den ker zoals er In een eeuw maar een paar geboren worden. Ned. 2/21.35 De Vara kondigt de Engelse kunst criticus John Berger aan als de man die heilige huisjes doet wankelen. Dat moet dan gebeuren In het programma 'Anders zien'. Een ontmythologisering van ie kunst in drie delen. Ned. 1/22.15 Het NCRV Vocaal Ensemble voert o.l.v. Marinus Voorberg o.a. een werk uit van Pendrecki, nl. Canticum canti- corum salomonis, waarvan de motie ven zijn ontleend aan de bijbel. Een bijzondere expressie wordt bereikt door ongewone toepassing van de stem. Hilv. 2/23.00 HILVERSUM 1 VARA: 8.00 Nws. 8.10 Voor stad en land. HUMAN. VERB.: 9.45 Gewetcnsberwaarden, wat moet je ermee IKOR: 10.00 Onder weg - v.d. hak op de tak de kerk door. 10.9 Dst van Schrift en Tafel. 11.25 Wildi Ganzen. 11.30 Open Deur. 11.50 Zondagsboek AVRO: 12.00 <S) Muz. Onthaal. 13.00 NWi. 13.10 Toestand in do wereld. 13.19 Radiojour naai. 13.30 (S) Delta-zomer: muz. en inf. 14.10 (S) Viool en piano: mod. muz. NOS: 14.30 Radiorama. 15.10 Van ta-ta tot total] taal. 15.20 Gamma van alpha en beta. lo.4J Ter plaatse gevormd worden (I). 16.15 Varei op 't Zuidlaardernieer. VARA: 17.00 <S) Klass. ork.muz. 17.55 Mfed. 18.00 Nws. 18.11 Dat het u wel moge bekomen! 18.45 <S) Licht ork. met rangsolisten. 19.15 Gesproken portret. VPRO: 19.30 Nws. 19.35 Vandaag dit morgen dat. 19.45 Praatje. 20.00 VPRO Zondag. AVRO: 20.30 (S) In de kaart gespeeld 22.30 Nws. 22.40 Radiojournaal. 22.5o (S) Vanavond laat sport. 23.55-24.01 HILVERSUM II KRO. 8.00 Nws. 8.10 Overweg. 8.15 (S Badlnerle 8.45 V.d. kinderen. 9.00 Nws. 9.1» Waterst. 9.15 <S) Laudate. 10.00 Eucharistie vier. 11.00 Nws 11.02 (S> Brunchconc.: mod. muz. 11.55 Med. 12.00 (S) In de volksmond. 12 30 Nws. 12.30 Nws. 12 40 Echo. 12.3» Buitenl. konim. NOS: 13.00 (S) Zondagmidda g-Ouverture met o.m. muz. portret. 14.00 <S) Overijss. Filh. Ork. en Limb. Sijmf. ork.: klass. muz. In de pauze: ca. 14.40-15.1» Adempauze. 15.55 (S) Viool en plano: klas*, muz. 16.20 (S) Rostrum of Composers. CVK: 17.00 Gercf. (vcijgem.) kerkdst. 18.00 Schrift- noten. IKOR: 18.30 Gelagen Schip 18.5» Wilde Ganzen. NOS: 19.00 Nws. 19.07 (8) Muz. uit de Middeleeuwen en Renaissance. 19.45 (S) Muz. uit de Barok. 20.30 Zin-Tulf. NCRV: 21.00 (S) Klass. kerkcant. 21.30 Ifl gesprek met 22.30 (S) HaarJ. Orgel- maand 1974 23.00 (S) NCRV Vocaal Ensem ble. 23.55-24.00 Nws. HILVERSUM III AVRO: 7.02 (S) Drie op je boterham. Lukraak met Krijn Torrlnga. 9.02 Juist op Zondag. 10.02 (S) Muz. Mozaïek. VARA: 11.02 (S) Kllnk-Klaar - zonder nonsens. 12.02 (S) Met vrlendel. groeten. 13.02 (S) NAR Neder!. Artiesten Revue. NOS: 14.02 Lange de lijn. 18.02 Joost mag niet eten. KRO: 19.02 (S) KRO-op-Drie: Tombola. 23.02 (S) Voer voor vogels. 0 02 (S) In the still of th* night. 2.02 (P)laatwerk. 4.02-7.00 Vincent vafl Engelen Show,

Nieuwe Leidsche Courant | 1974 | | pagina 6