chuldvraag usramp nog jibeantwoord Gevechtskracht legerkorps zal niet worden aangetast ■^ste slachtoffers ug uit Finland utrecht dreigt "•—Ier te gaan' ot gestolen - riens maaltijd Utrecht likt' niet privéleven Hogere vergoeding voor raadslieden In Maastricht witkar op proef Rijkswaterstaat: oeververbinding Westerschelde bij Kruiningen Wel enkele jaren zonder luchtafweer middelen Zo is de landmacht opgebouwd f/KWARTET ZATERDAG 13 JULI 1974 BINNENLAND T9/K11 'loer,; 90,—(n onzer verslaggevers Het staat nog helemaal niet vast, dat een fout van chauffeur de enige oorzaak is geweest van de ver roer, amp, vorige week vrijdag in Finland, waarbij elf Nederlandse ^'"len werden gedood en veertien gewond. Hij blijkt wel sneller tben gereden dan ter plaatse was toegestaan, maar uit onder- 5 eveneens gebleken, dat de remmen van de uit de andere rich- Ex- imer )0.— het pka- enz. (O.— jmende Finse vrachtwagencombinatie niet in orde waren. rote en Nederlandse chauffeur, die het ongeluk omkwam, bij het van enkele auto's niet tijdig rechter weghelft is uitgewe- ordt betwijfeld. Volgens de lolitiecommissaris Zeppo Pieti- stonden ten tijde van de bot- voorwielen van de bus op de weghelft en de achterwielen middenas van de ter plaatse oon- tnheid medisch n onzer verslaggevers 1HT De grotere openheid in ïdisch tuchtrecht die volgende een feit wordt, dreigt op enke en te ver te gaan, schrijft de ih secretaris van de Maatschap- cen- leeskunst, mr. W. B. van der en n Medisch Contact. De gewij- ïchtwet bepaalt dat uitspraken er broep altijd openbaar moe- en dat ook het doen van die ak per advertentie moet wor- ingekondigd in een of meer lijke kranten, met een 'vol- duidelijke aanduiding van de tien meter brede weg. De definitieve resultaten van het onderzoek, die vooral van belang zullen zijn voor de verzekeringsmaatschappijen, verwacht hij over veertien dagen. De politiecommissaris zei dit op de luchthaven van Jyvaskyla, vanwaar na een korte aangrijpende plechtigheid tien van de veertien gewonden en de elf stoffelijke overschotten met een speciaal daarvoor uitgerust toestel van Martinair naar huis werden vervoerd. Vier van de gewonden zijn gisteren in Nederlandse ziekenhuizen opgenomen Aor verdere behandeling. De vier i >g in Finiand verblijvende slachtof- .-eA-i /.uilen waarschijnlijk over enkele w;\cen naar huis kunnen. Medeleven Voor de ceremonie, waarbij ook de gouverneur van Midden-Èinland Art- turi Jansan aanwezig was, bestond grote belangstelling. Honderden Fin nen keken zwijgend toe toen de slacht offers op hun brancards het vliegtuig werden ingedragen, een erewacht van de Dolitie in de houding stond, een militaire kapel van Lathi de bei de volksliederen speelde en een pries- Kortc, duidelijk geschreven, liefst aan één kant getypte, brieven kunnen worden gestuurd naar: Secretaris Hoofdredactie Trouw/ Kwartet, Postbus 859, Amsterdam. Bij publlkatie wordt de naam van 'de schrijver vermeld. Voor het vertrek uit Finland werd op de luchthaven van Jyvaskyla een korte herdenkingsplechtigheid gehouden die behalve door enkele leden van het bus gezelschap (foto,) ook werd bijgewoond door enkele honderden Finnen. Een Finse priester (rechts) besloot de bijeenkomst met een kort gebed. ehandeling in eerste aanleg de mate van openbaarheid aan ïhtcollege overgelaten. Maar el- ;er kan dus, door beroep aan te een openbare uitspraak be- Mr. Van der Mijn vindt dit rechtvaardige aantasting van de in van de aangeklaagde arts in n waarin hij ten onrechte is laagd. viseert de tuchtcolleges als ge- jn, dat een zaak ook voldoende jk is aangeduid indien in de intie de naam van de arts niet wordt vermeld. Anders zou de- een veel slechtere positie ko- in welke strafrechtelijk veroor- ook, die immers volgens jour- ike code slechts met zijn initia- OTdt aangeduid, en wiens proce- lnouwens nooit tevoren met en toenaam in de krant wordt ondi-gd'. 'an der Mijn voelt trouwens roor de opvatting van de Staats- ssie medische beroepsuitoefe- lat het al of niet in het open doen van de uitspraak aan de van de beroepsinstantie over- n de gevallen dat die uitspraak veroordeling inhoudt. Voor het [e meent hij dat de gewijzigde 'aan het verlangen naar openheid en openbaarheid op punten redelijk en genuan- tegemoetkomt'. !M Een Duitse toerist is in van zijn speedboot bestolen, parkeerde zijn auto met aan- en speedboot langs de kant le Apeldoornseweg in Arnhem gaan eten. Na de maaltijd trof g, ^ileen nog zijn auto aan. De ;er en boot (waarde tezamen luizend gulden) waren spoor- •d wenen. festie Sprij-Meyering: een onzer verslaggevers £HT Het college van GS er niet over de particuliere m na te gaan van het Statenlid ouw Sprij-Meijering van de Pro- ieve Concentratie Utrecht Het Statenlid van DS'70 me- M. J. H. den Ouden-Dekkers daarom gevraagd, i boos omdat de commissaris van oningin toegestaan heeft dat me- f Sprij bij volmacht stemde voor eerste Kamer-verkiezing. Zij gaf eden op ziek te zijn. Maar vol- mevrouw Den Ouden was me- Sprij in de nacht voorafgaande de verkiezing in het Lorentzpavil- op het terrein van de WA- ting. Zij zou zich daar hebben arresteren toen het paviljoen ontruimd. eden, die zij voor haar afwezig- in de statenzaal opgaf, klopte »m volgens mevrouw Den Ouden met de werkelijkheid. Zij wilde tem van mevrouw Sprij daarom g laten verklaren, ouw Sprij heeft laten weten in- aad in het Lorentzpaviljoen te geweest maar die dag ook griep ebben gehad, hetgeen er na de urtenissen in Den Dolder niet op werd. tellen nu, dat het nietig verkla- jran de door mevrouw Sprij uitge- hte stem ter beoordeling staat de Eerste Kamer en niet van GS. dagelijks bestuur van de provin- hecht zal dan ook geen stappen tnemen in de geest als door me- w Den Ouden wordt verlangs. DEN HAAG De vergoedingen voor kostenloze rechtsbijstand (in burger lijke zaken) en de toelagen aan toege voegde raadsleden (in strafzaken) zijn sinds 1 juli met tien procent ver hoogd. De verhogingen houden ver band met de ontwikkeling van het loon- en prijspeil, aldus een medede ling van het ministerie van justitie. De verhoging geldt voor zaken, waar in het bewijs van toevoeging is afge geven op of na 1 juli. Ook de vergoe dingen voor piketdiensten van advoca ten, voor het verlenen van rechtsbij stand aan verdachten, die op het poli tiebureau in verzekering worden ge steld gaan per 1 juli omhoog. ter een gebed uitsprak. Het was een laatste groet van een bevolking, die tot de laatste dag intens heeft meege leefd met de slachtoffers. Volgens de heer W. L. Pel van de Europese Verzekeringsmaatschappij, die samen met zija collega J. A. Hanenburg de dag na de ramp ter plaatse was, is het medeleven van de omwonenden onvoorstelbaar hartelijk geweest. 'Uit de wijde omgeving wer den dagelijks bloemen en fruit ge stuurd en regelmatig belden mensen op om te vragen hoe ze konden helpen en óf ze de slachtoffers moch ten bezoeken. Ook voor de Finnen zelf is deze verkeersramp de groot ste in Finland sinds mensenheugenis als een klap aangekomen'. Even lovend was hij over de hulpver lening. Tien minuten na de ramp waren de eerste ambulances al aanwe zig. 'We hebben gelufc gehad, dat de ramp gebeurde op maar 15 kilometer van het ziekenhuis van Jyvaskyla, een hospitaal dat niet onderdoet voor een Nederlands academisch ziekenhuis'. Grote indruk heeft op hem ook het oordeel van de slachtoffers zelf ge maakt. 'Ze hebben enorme moed ge toond. Hoewel er patiënten bij waren, die man of vrouw hadden verloren, heeft iedereen zich staande gehouden. Men hield elkaar op de been'. Speciale zorg Die zorg voor de slachtoffers wérd in het vliegtuig voortgezet. Martinair had speciaal voor deze vlucht drie stewardessen ingezet, die vroeger ver pleegster waren geweest en de Euro- peesche had gezorgd voor een arts, een chirurg en drie andere verpleeg kundigen. Volgens directeur M. Botman van de Europeesche, waarbij een groot deel van de slachtoffers was verzekerd, zullen de uitkeringen, die zijn maat schappij zal moeten doen, in de ton nen kunnen gaan lopen. De mogelijk heid bestaat echter ook, dat wan neer de Nederlandse chauffeur schul dig wordt bevonden die claims zullen worden verhaald op de AGO, die de bus verzekerde. In dat laatste geval zal het totaalbedrag kunnen gaan oplopen tot drie miljoen gulden. MAASTRICHT In Maastricht zal volgende week dinsdag, als tweede stad na Amsterdam, proef worden ge reden met de witar van ex-provo Luud Schimmelpenninck. Met medewerking van de Maastrichtse politie, zal gedurende een proefperio de van enkele weken bekeken worden of de witkar ook in Maastricht als aanvulling op het openbaar vervoer kan worden ingevoerd. Proeven in Amsterdam hebben uitge wezen, dat de witkar, die op een accu loopt, een aanzienlijke ontlasting be tekent van het lawaai en stank produ cerende verkeer! DEN HAAG Het pieest geschikte tracé voor een vaste oeververbinding over de Westerschelde ligt naar het oordeel van Rijkswaterstaat tussen Kruiningen en Perkpolder. De verbin ding zou moeten bestaan uit een tun nel en een brug. Als voordelen wor den genoemd: het behoud van een open ruimte in de delta en het kun nen vervallen van de veerdienst Krui- ningen-Perkipolder. Bovendien zouden de totale kosten 200 tot 300 miljoen gulden lager zijn. Voor de aanleg van de verbinding bij Kruiningen zal on geveer 4,5 jaar nodig zijn. Minister Westerterp (verkeer en wa terstaat) heeft thans een nota gezon den aan de Raad van de Waterstaat en aan de Rijksplanologische Commis sie en daaraan de nota van Rijkswa terstaat toegevoegd. Hij heeft deze diensten om nader advies gevraagd over de aanleg van een vaste oever verbinding over de Westerschelde. Het ontbreken van een vaste verbin ding heeft tot nu toe, ondanks de aanwezigheid van veerdiensten, de economische en sociale structuur van Zeeuwsch-Vlaanderen ongunstig beïn vloed. Van onze militaire medewerker In zijn defensienota presenteert minister Vredeling een duidelijke visie die nog jaren richting kan geven aan het nationale defensiebeleid. De bewindsman is realistisch in zijn tekening van het kader waarbinnen dit beleid zich moet ontwikkelen. De wapenwedloop mag niet worden gesti muleerd; geen toename van de in vloed van kernwapens in de geldende strategie en beperking van de toepas sing van wapentechnologische ontwik keling in die zin dat onze defensieve gezindheid duidelijk blijkt uit de om vang en structuur van de bewapening. Een gedachte die eruit springt ds dat het defensiebeleid de ontspanningspo- litiek moet ondersteunen. Naarmate de betrekkingen tussen Oost en West zich in positieve zin ontwikkelen, kan de nadruk op defensie in het nationa le en internationale beleid afnemen. Zover zijn wij helaas nog niet. Een hechte samenwerking tussen Europa en Amerika in de NAVO blijft voorlo pig een onmisbare voorwaarde voor onze veiligheid. Voor 'duiven' en 'haviken' is op het departement van de bewindsman geen plaats. Minister Vredeling is een opti mist Hij verwacht positieve resulta ten van het overleg tussen de NAVO en het Warschau-pact over wederzijd se evenwichtige troepenreducties in Wenen en tussen de bondgenoten over de verhoging van de doelmatig heid van de gemeenschappelijke de fensieinspanning door o.a. een betere taakverdeling en standaardisatie op materieel gebied. Gekoppeld aan deze resultaten wordt een (relatieve) ver mindering van de defensie inspanning in het vooruitzicht gesteld. Gemis Wat wij in de nota missen zijn alter natieve plannen voor het geval ont wikkelingen een niet verwachte rich ting gaan. Hier en daar wordt wel in wat vage termen gesproken over de noodzaak om meer geld voor defensie beschikbaar te stellen en over de mogelijkheid om eenzijdig taken af te stoten, maar daar blijft het bij. Deze wat wij zouden willen noemen onvolledigheid leidt er wel toe dat de parlementaire behandeling van de jaarlijkse defensiebegroting met name daar waar het gaat om de bijsturing van de plannen, aan belang wint. Het mes gaat het diepst in de land macht. Dat houdt verband met het feit dat met name voor dit krijgs machtdeel in de vereiste gevechts kracht kan worden voorzien 'door de ze onder te brengen in een samenhan gend geheel van in vredestijd aanwe zige parate eenheden enerzijds en ge oefende en snel inzetbare mobilisabe le eenheden anderzijds'. Deze laatste. ,die binnen 48 uur inzetbaar zijn, zijn .de zg. RIM-eenheden (RIM Recht streeks Instromend Mobilisabel. red.) Zij worden gevuld met perso neel dat zijn klein verlof-periode bij de parate eenheden heeft afgerond. Waar het op neerkomt is dat het aantal infanterie- en tankbataljons te rugloopt van 36 naar 30. Zes mobilisa bele niet-gemechaniseerde infanterieba- taljons zullen verdwijnen, maar dat is geen ramp omdat deze eenheden zich op het moderne gevechtsveld niet meer kunnen handhaven. Teleurstel ling uiteraard bij hen die hoopten dat ook deze bataljons zouden worden gemechaniseerd. Maar het was nauwe- lijks te verwachten dat wat vorige kabinetten niet tot stand wisten te brengen, door deze regering wel zou worden gerealiseerd. Parate bataljons Het aantal parate bataljons zal wor den teruggebracht van zestien naar veertien of twaalf, afhankelijk van de financiële mogelijkheden en het aan tal RIM-bataljons zal worden uitge breid met zes (totaal twaalf). Als wij een RDI-bataljon de waarde van een paraat bataljon toekennen is een con- olusie dat de voorziene reorganisatie de gevechtskracht van het legerkorps niet wezenlijk aantast; een goede taak uitvoering is verzekerd. Een voorwaarde is echter dat de vul ling van de RIM-eenheden met perso neel niet spaak loopt en dat de rege ring zodanige maatregelen treft dat deze eenheden in voorkomend geval snel worden opgeroepen. In de huidi ge strategie is rekening gehouden met een waarschuwingstijd van minstens vier vijf dagen en die termijn is voldoende om de RIM-eenheden volle dig uitgerust naar het operatiegebied te verplaatsen. Moeilijker is het met de personeels- vulling van deze eenheden. De ver houding paraat-RIM is 1 op 1. Om le RIM-eenheden te vullen moeten de parate eenheden aan het einde van de diensttijd van de lichtingsploeg hon derd procent op sterkte zijn. De prak tijk leert echter dat veel eenheden vanwege het grote personeelsverloop die sterkte niet halen. Om dat verloop op te vangen moeten meer dienst plichtigen worden opgeroepen en dat kost geld. Daaraan kan men alleen ontkomen door de RIM-eenheden te vullen met personeel van oudere lich tingsploegen, waardoor de gevechts- waarde snel afneemt. Een ander probleem is de vulling van de plaatsen die bij de overeenkomsti ge parate eenheden worden bezet door Opbouw van de landmacht in globale aantallen, uitgaande van infanterie-eenheden. De sterkte van artillerie en tankeenheden is wat minder: peleton: 30 man; compagnie: bestaat uit vijf pelo tons, is 150 man; bataljon: bestaat globaal uit vijf compagnieën, is ruim 700 man; brigade: bestaat uit vier batal jons plus ondersteunende een heden, is globaal 3500 man. De landmacht bestaat uit tien brigades, waarvan zes paraat en vier mobilisabel. De zes parate brigades (vier pantserinfanterie en twee pantserbrigades) zijn ondergebracht in dc le en de 4e divisie, die samen het leger korps vormen. Van de vier mo bilisabele brigades zitten er drie in de 5e mobi'lsabele divi sie en con zit los bij het leger korps. De aangekondigde reorganisatie van de landmacht zal geen wij ziging brengen in het aantal brigades. Wel zullen deze briga des uit minder bataljons be staan. De sterkte per brigade neemt daardoor af van globaal 3500 man tot iets minder dan 3000 man. Negatief punt Prof. Graafland verklaart de Jesus- people on-rijp. Volgens mij verwacht hij via een positief-kritische begelei ding (wat houdt die in?) hen rijp tc doen worden. M.a.w.: de keric zal wel bepalen wat rijp of n iet-rijp is. Wéér zal de kerk haar ver-standelijkte, ver- maatschappelijkte machtsapparaat in werking stellen, ditmaal om fijne menselijke gevoelens van bijvoorbeeld de Jesus-people in verstandelijke-ige banen te leiden, (zó moet je doen. dan pas ben je rijp; je bent rijp als wij dat zeggen en oepalen!) Over de Jesus people zélf heeft de professor het niet; misschien vinden zij zich-zelf juist wèl rijp, en vinden zij het ge woon fijn om zó te doen zoals ze zelf willen! Laat de Jesus-people eens zélf hun eigen weg bepalen, ook al is dat misschien niet wetenschappelijk-ver- standelijk te onderzoeken. Ze verschij nen als verschijnsels zonder meer. Gevoelens zijn mooi. Ze zijn waar! Deventer Kees Upmeijer Jesus-people (2) Prof. Graafland van de geref. bond (zie Tr/Kw van 10 juli) stelde zich blijkbaar nogal kritiscli op met be trekking tot dit 'verschijnsel'. Ik en velen met mij zijn daarentegen ge neigd bij de Jesus-people te denken aan Joël 2 vers 28. En daarom is er óók veel dankbaarheid voor! Dit ver schijnsel nu mis ik in de officiële kerken. Of gaat 'Rome' ons daarin hier en daar voor? Zie bijv. naar kardinaal Suenens. Waar blijven in en door onze kerken dergelijke 'beke ringen'? Ik merk er niet zo veel van.Zelfs niet bij uiterst rechts! Waarom kerkelijk dan zo kritisch en hautain? Utrecht A Witzel Emancipatie In het artikel 'De weg van de bewust wording* uit Tr/Kw van 8 juli wor den nogal kritiekloos verschillende publikaties over (methoden van) emancipatie op grond van zwakke of zelf onbenullige (en daarom gevaarlij ke) argumenten verdedigd en ter na volging aanbevolen. Zinnige dingen worden alleen uit het boek van Lene Dresen-Coenders (Vrouwen- en gezins- semancipatie) aangehaald. Eén voor beeld: Het Groene boekje voor meis jes wordt een bijdrage aan de emanci patie genoemd 'omdat het ervan uit gaat dat meisjes bewust gemaakt moe ten worden van hun mogelijkheden en beperkingen op het gebied van sex'. Meisjes van welke leeftijd? Ieder meisje? Kunnen alle meisjes die ken nis verwerken? Weten ze hoe ze er mee moeten omgaan? Wordt hun die kennis niet opgedrongen? En tenslot te: Waarom die achterbaksheid ten opzichte van de ouders verondersteld, als er staat dat meisjes het boekje 'niet bij voorbaat in de huiskamer moeten lezen'? Woerden Jan Hospes Flessen water (2) De waterleidingbedrijven hebben het monopolie van de drinkwaterlevering. Maar dat moet dan ook drinkwater zijn zonder medicijn. Zij die zo nodig fluor in hun water willen hebben moeten dat dan maar in flessen of bij speciale tapkranen gaan halen en niet omgekeerd. Als het water wordt ge fluorideerd, wordt het grootste deel van de bevolking gedwongen langs een weg van feitelijke wetsverdraai- ing, water met medicijn te gebruiken. Den Haag J. H. Govers Wereldkampioenschap Ton Hydra onderscheidt bij zijn tv- commentaar naar aanleiding van de strijd om het wereldkampioenschap voetbal twee categorieën mensen» n.l. degenen die het verlies als een per soonlijke nederlaag hebben ervarn (zowat iedereen?!) en een handjevol mensen die er geen bal aanvonden. Het lijkt mij, dat hij nog één catego rie vergeten is en wel degenen, die om principiële redenen moeite heb ben met de verering van 'koning votbal' en alles wat hiermee verband houdt. Gods wet houdt ons voor, om geen andere goden voor Zijn aange zicht te hebben. Is het teveel gezegd om de voetballerij één van de groot ste afgoden van deze tijd te noemen? Boskoop K. Dunnink Schijnproblemen (2) Ik wil toch even inhaken op de brief in Tr/Kw van 11 juli onder de titel 'Schijnproblemen'. De schrijver laat zich hierin nogal negatief uit over het spreken door de Wereldraad van Ker ken over kwesties als milieucrisis en energiecrisis. Als men over milieupro blematiek spreekt gaat het vaak slechts om het welzijn van de mens. Dan maakt men inderdaad van het probleem een schijnprobleem. Anders wordt het, wanneer men naar de bron van alle ellende gaat zoeken. Sinds de zondeval heerst de zonde op aarde en veel milieuvraagstukken zijn het ge volg van het zich niet houden aan Gods opdracht tot rentmeesterschap. In d£t licht bezien zijn het geen schijnproblemen meer en mag het spreken hierover ook geen modever schijnsel zijn. Amsterdam Henk Algra Vervolgingsbeleid (2) In zijn dissertatie 'Waarborgen ron dom het vervolgingsbeleid' (Amster dam. 5 juli) confronteert mr. Gt. Corstens ons met de verregaande zeg genschap die de overheid zich de laatste tijd heeft aangemeten over dc rechtspleging (en vooral niet-ple- ginig!) in ons land. Waar het gaat om delicten zonder slachtoffers, is de ver volging zelfs uitsluitend afhankelijk van het initiatief wan het openbaar ministerie (en de politie); waarbij in schrikbarende omvang gebruik wordt gemaakt van de mogelijkheid om zich, op gronden van 'algemeen belang', aan de vervolgingsplicht te onttrek ken. Nu we dit weten wordt ons veel duidelijk van de met de dag brutaler publieke rechtsverkrachting om ons heen. Met name blijkt op deze wijze ook de vervolging van het abortusmis- drijf, zelfs in zijn meest cynische en bedrijfsmatige vorm, te worden opge houden. Want dit misdrijf staat met een 'delict zonder slachtoffer" in zo verre gelijk, dat van de slachtoffertjes hier geen beklagprocedure wegens nietwervolgen behoeft geducht te worden! Tilburg A. Vissers Nieuw Dennendal (5) Maanden lang hebben de voorpagina's in de kranten het nieuws over de zaak- Dennendal gehaald. Wat is hierover niet gesproken bij de regering en in de commissies! Het is voor een niet ingewijde een onbegrijpelijke kwestie geworden. Maar wat nu? Nu mag men adhesiebetuigingen indienen voor de oprichting van een Nieuwe Dennendal (Tr/Kw 10 juli). Hoe kan het volk hierover eerlijk oordelen? Dit is toch onmogelijk. Ermelo G. E. J. v.d. Berg. vrijwillig dienenden en technische specialisten. Immers, voor deze func ties wordt bij de parate troepen geen mobilisabel personeel opgeleid. De vraag is of in de vredessector van de landmacht voldoende militairen ge vonden kunnen worden om in die functies te voorzien. Het plan van de minister voorziet in handhaving van de tien brigades van het legerkorps. Het aantal gemechani seerde brigades zal worden uitgebreid met drie (van zes tot negen). Maar het aantal bataljons per brigade wordt teruggebracht van vier naar drie. Het optimisme van de minister komt weer om de hoek kijken als hij zegt dat de mechanisatie van het legerkorps toeneemt van zeventig tot negentig procent. Dat spreekt in eer ste instantie bijzonder aan. Maar hij verzuimt erbij te zeggen dat zeventig procent van 36 bataljons maar één bataljon minder is dan negentig pro cent van dertig. De gedachte van een aanzienlijke kwalitatieve verbetering is dan ook bepaald onjuist ADVERTENTIE Een negatief punt in de plannen is het mobilisabel maken van drie afde lingen lichte lua (luchtafweer ge schut) in de periode 1975 tot 1977. Vervangende eenheden komen in de jaren 1982-1984. Wel zullen vanaf 1978 vier parate batterijen 35 mm gepant serde luchtafweer hun intrede doen, maar een feit blijft dat het legerkorps enkele jaren totaal zonder adequate luchtafweermiddelen zit en dat is me de gezien het overwicht van de lucht strijdkrachten van het Warschau-pact een riskante zaak. De oorlogen tussen Israël en de Arabische landen hebben laten zien hoe effectief het luchtwa- pen is. Het is niet fair tegenover de minister om hier alle vraagtekens en tekortko mingen breed uit te spinnen. Tekort komingen zijn er altijd geweest en zullen er wel altijd blijven. Wat de minister voor de landmacht doet is onbruikbare kwantiteit inleveren. Op zich is dat geen slechte zaak. Wie de nota bestudeert moet tot de conclusie komen dat de structuur van de orga nisatie èn de materiële middelen geen reden vormen om te veronderstellen dat de NAVO-taken minder goed dan in het verleden kunnen worden ge daan. In een volgende bijdrage zullen we ingaan op het personeelsbeleid met name ten aanzien van de dienstplichti ge.

Nieuwe Leidsche Courant | 1974 | | pagina 11