Ook handig voor weekend en vakantie arbeidsmarkt in Zuid-Hollai Bezig bedrijf Meer aanbod Volledig olieherstel Rotterdam onzeker Liedjes van verlangen FAMILIEBERICHTEN Roodmerk vacuumkoffie van Douwe Egberts. lekkere koffie. /-•Mï'sï Volkswagen een zesde achteruit Nederlander at meer vlees in eerste kwartaal Nationale schuld steeg in 1973 tot 2,2 miljard Na Herstattnu Israëlische bank in moeilijkheden Minder klachten over stank en lawaai TROUW/KWARTET DONDERDAG 11 JULI 1974 Elke WERKDAG behalve zaterdags bestaat er 's avonds tot acht uur gelegenheid tot het telefonisch opgeven van familieberichten, die nog de volgende ochtend moeten worden geplaatst. Dit kan uitsluitend onder no. 020- 220383. Ook op ZONDAGAVOND is dit mogelijk, maar dan van ZES tot ACHT uur. Na dit tijdstip is geen op gave van advertenties meer mogelijk. ATTENTIE! U gelieve steeds duidelijk op te geven in welke bladen u de advertentie wenst te plaatsen (Trouw, Het Kwartet) of in de gehele Christelijke Pers (Trouw Het Kwartet, alsmede de gewenste breedte. Johannes 14 3 Heden ontsliep in de volle verzekerdheid des geloofs onze lieve zorgzame Moeder, Behuwd-, Groot-, Overgrootmoeder en Huisgenote Maartje Ouwehand weduwe van Jacob Parlevliet in de ouderdom van 79 jaar. Katwijk: A. Parlevliet M. Parlevl iet-de Best C. Parlevliet C. A. Parlevliet-Bauw M. Zwitser-Parlevliet D. Zwitser Adr. Parlevliet D. H. Parlevliet-Ooms C. Bezemer-Parlevliet L. A. Bezemer Scheveningen: N. Bezemer-Parlevliet C. Bezemer Katwijk: L. v. d. Plas-Kuijt Klein- en Achterkleinkinderen Katwijk aan Zee, 10 juli 1974 Boulevard 96. Gelegenheid tot condoleren: 's middags van 3-5 uur en 's avonds van 7-9 uur en na de teraarde bestelling in het Herv. kerkelijk centrum, Voor straat 74 te Katwijk. Geen bloemen. 1 De rouwdienst zal gehouden worden zaterdag 13 juli a.s. des morgens om 10 uur in het Herv. kerkelijk centrum, Voorstraat 74 te Katwijk aan Zee, waarna de begrafenis zal plaatsvinden om streeks 10.45 uur op de nieuwe begraafplaats „Duinrust" aan de Parklaan te Katwijk aan Zee. Eenvoudigen wil God steeds gadeslaan. Heden behaagde het de Heere van ons weg te nemen onze geliefde Zuster, Schoonzuster en Maartj e Parlevliet- Ouwehand Tante in de leeftijd van 79 jaar. Met dankbaarheid zullen wij gedenken wat zij voor ons heeft betekend. Familie A. C. Ouwehand Batavenstraat 3, Katwijk aan Zee. God heeft uit lijden verlost onze lieve zorgzame Zuster en Schoonzuster Maasje Jacobse-Staal op de leeftijd van 62 jaar. Ik kan gaan slapen zonder zorgen want slapend kom ik bij U thuis. Alleen bij U ben ik geborgen. Gij doet mij rusten tot de morgen en wonen in een veilig huis. Nijkerk: E. Klok-Staal K. Klok W. A. Staal-Diekema H. Staal L Th. Staal-van der Linden W. Staal E. Staal-Wagenvoort A. Langman-Staal H. B. Langman Zeist: H. van Nes-Staal C. van Nes Nijkerk: G. Staal G. Staal-Prins Nijkerk, 8 juli 1974. Op zaterdag j.l. overleed onze beste Vader en Opa, Broer, Zwager en Oom Dirk Stigter weduwnaar van J. M. Kolderman in de ouderdom van 79 jaar. Leiden: M. J. Cramer-Stigter D. C. Stigter Zuid Afrika: Haarlem: Papendrecht: M. J. Stigter-van Vliet D. C. Stigter N. Stigter-Pouw J. Stigter J. H. Stigter-Punselie Kleinkinderen en verdere familie Leiden, 10 juli 1974. Papengracht 24. De begrafenis heeft op verzoek van de over ledene in stilte plaats gevonden op de begraaf plaats aan de Groenensteeg. Psalm 23 (onberijmd). Heden behaagde het God nog onverwacht van ons te nemen onze lieve zorgzame Vader en Groot vader, Broeder, Zwager en Oom, Co melis Jol weduwnaar van CORNELIA KORVING, op de leeftijd van 83 jaar. A. C. Jol P. Jol-Clarisse A. H. Jol H. Jol-Vogel C. M. Jo! W. F. Jol-Japin J. B. Jol M. M. Jol N. J. Jol M. C. Jol en kleinkinderen. Scheveningen, 9 juli 1974. Zeilstraat 89. Condoléancebezoek van 34 en van 7-8 uur. De teraardebestelling zal plaatsvinden vrijdag 12 juli a.s. te 12 uur in het. familiegraf op de Alge mene Begraafplaats aan de Kerkhoflaan. Vertrek van het sterfhuis te 11.30 uur. In plaats van kaarten Psalm 105 5 (berijmd) Heden behaagde het de He- re duor een droevig ongeval tot Zich te nemen onze lieve Zoon en Broertje Albert Cornells van Duij venbode op de leeftijd van 7 jaar. C. J. van Duy ven bode A. van Duyvenbode- v. d. Plas Sophia Gezientje Andriei Lena Johan Katwijk aan den Rijn, 10 juli 1974. Prinses Irenelaan 27. Geen bloemen. De rouwdienst zal gehouden worden maandag 15 Juli a.s. des nam 1.45 uur in het Jeugdhuis, Voorstraat 72 te Katwijk aan Zee. waarna de begrafenis zal plaatsvinden omstreeks 2.30 uur op de Algemene Begraafplaats aan de Zuidstraat te Katwijk aan Zee HANS BOUMA Nieuw® gsmoento- «n kinderliederen voor in de kerk, op schooi en thuit met muziek f6.90 Verkrijgbaar in d» boekhandel ZOMER fr KEUNINO WAGENINGEN Uw eigen koffie mee op reis Kant-en-klaar gemalen en natuurlijk vacuum verpakt. Want ook buitens huis wilt u genieten van een kopje lekkere verse koffie. Uw vertrouwde Roodmerk koffie, nèt zo vers en geurig als thuis Recent in prijs verlaagd 2,46 Z-m 0 f 0 rzsZ'*:--ss ■mS'SSssM: ore elt 'Prijzen kunnen lager worden' ROTTERDAM/DEN HAAG Havenwethouder Viersen van Rotter dam is er niet zo zeker van, dat nu het embargo tegen Nederland is opgeheven, de oliestroom naar Rotterdam weer in het oude ver trouwde tempo zal gaan toenemen. 'Tenslotte hebben we nog steeds te maken met een reductie in de Arabische olieproduktie van 10 a 15 procent', aldus drs. Viersen, die wel vond, dat de vlag moest wor den uitgestoken van het Rotterdamse stadhuis. Wat inderdaad ge beurde. Een zegsman van het ministerie van economische zaken noemde de ophef fing een verheugende ontwikkeling, maar tekende daar wel bij aan, dat er voor Nederland geen grote knelpun ten meer zijn. 'Maar door deze beslis sing is Nederland weer opgenomen in het normale aan- en doorvoerpatroon en dat is van veel betekenis voor Rotterdam', aldus de woordvoerder. Dat het normale patroon inderdaad belangrijk is, liet ook wethouder Viersen blijken, toen hij zei, dat de Rotterdamse haven de laatste tijd veel minder belangrijk was als oliedistri- butiecentrum. Het grootste deel van de Arabische olie. dat voorheen in Rotterdam binnenkwam, vloeide West- Europa nu binnen via Wilhelmshafen in Noord-Duitsland. Drs. J. M. C. Hagenaar, onderdirecteur van het Ge meentelijk havenbedrijf van de Maas stad becijferde de totale schade aan niet geïnde zeehaven- en loodsgelden op 25.5 miljoen gulden. Dat was voor namelijk het gevolg van de vermin derde doorvoer. De aanvoer was in die tijd maar 55 miljoen ton ruwe olie binnen in plaats van de geraamde 101 miljoen ton. Overigens toonae de heer Hagenaar zich over een herstel van de oude toestand iets optimistischer dan we thouder Viersen, Hij verwachtte, dat de situatie van voor de oliecrisis bin nen een maand (de vaartijd van een tanker van de Perzische Golf naar Rotterdam) zal terugkeren. Goedkoper De heer Hagenaar roemde het een reëele mogelijkheid dat door de op heffing van het embargo de olie in Europa goedkoper zou worden. Door het verbod om Arabische olie te dis tribueren via Rotterdam moesten de grote maatschappijen veel extra kos ten maken. Het in Rotterdam begin nende pijpleidingenstelsel ligt groten deels renteloos, terwijl de vaste kos ten daarvan gewoon doorgaan. Het op andere wijze transporteren van de olie per schip is aanzienlijk duurder. Vandaar dat een herstel van het oude patroon een goede zaak zal zijn voor alle partijen: producerende landen, oliemaatschappijen, de haven van Rotterdam en de consumenten. Het embargo was een factor, die het evenwicht verstoorde. Over een verlaging van de benzine prijs sprak ook de BOVAG (bond van automobiel- garage- en aanverwante bedrijven). De BOVAG hoopt dat dit besluit van de olielanden zal leiden tot verlaging van de pompprijs. De bond concludeert, dat er sinds de oliecrisis nog altijd een achterstand is gebleven in de benzine-omzetten en de eerste indrukken over de maand juni vertonen een vermindering van het benzineverbruik met circa 10 pro cent ten opzichte van juni 1973. De onderbesteding wijdt de BOVAG on der meer aan de hoge benzineprijs, Olieconcern Shell en Esso zeiden verheugd te zijn over de opheffing van de boycot maar geven verder geen commentaar. Voor de Esso, die na de Shell de voornaamste leverancier van oliepro- dukten in ons land is, heeft de ophef fing van het olie-embargo meer bete kenis dan voor de Shell. De raffinade rij van de Esso was namelijk voor zeventig procent aangewezen op ruwe olie uit Saoedi-Arabië en het verwer kingspatroon van deze raffinaderij was dan ook helemaal op deze olie ingesteld. De Shell verkeerde daaren tegen in de gelukkiger omstandigheid, dat haar raffinaderij altijd veel olie uit Iran verwerkte en zoals bekend, heeft Iran nooit meegedaan. Het is niet te verwachten, dat de raffinaderij van de Esso nu meer olie zal gaan verwerken, want het is al enige maanden zo. dat men de verminderde vraag gemakkelijk aan kan. EFFF.CTENKOERSEN AVONDVEKKEER AMSTERDAM In het telefonisch avond- verkeer kwamen gisteravond de volgende koersen tot stanri (tussen haakjes de offi ciële slotkoers van gisteren). AKZO niet genoteerd i 54.00). Hoogovens Idem i67.10). Kon. Olie 74,30-75.00 (75,20). Philips 27.60 gb-28.00 (27.90). Unilever 102.50-103.20 (103.50). KLM niet genoteerd (55.80). WOLFSBURG Volkswagen heeft in de eerste zes maanden van dit jaar 17,5 pet. minder auto's geproduceerd dan in dezelfde periode van 1973. Dat komt neer op ruim een miljoen wa gens. Voor de week van 26 tot en met 30 augustus is voor 50.000 van de 120.000 werknemers in de Bondsrepubliek werktijdsverkorting aangevraagd. Het is voor de zesde maal dit jaar, dat om werktijdsverkorting is verzocht. DEN HAAG Wat velen niet ver wacht hadden is dat het verbruik van vlees in Nederland in het eerste kwartaal van dit jaar wat groter is geweest dan vorig jaar. Het totale verbruik is door het produktschap voor vee en vlees becijferd op 188.450 ton, vergeleken met 178.875 ton in het eerste kwartaal vorig jaar, op basis van vlees met been. Het aandeel rundlvees in het totale verbruik steeg van 31,3 pet tot 32,4 pet of van 56.025 ton tot 61.100 ton. Het aandeel varkensvlees daalde in procenten van 53,5 pet tot 52,4 pet, doch steeg in absolute hoeveelheid van 95.675 ton tot 98.725 ton. Aan paardevlees is meer gegeten namelijk 10.100 ton of 5.4 pet van het totale verbruik, vergeleken met 9150 ton of 5,2 pet vorig jaar. De wat grotere consumptie woog ech ter niet op tegen de snel gegroeide produktie. De regeringen van de EG- landen kopen per week een overschot van ongeveer 5.000 ton rundvlees op om de Europese boeren te helpen. De totale kosten daarvan belopen over heel 1974 circa 1.3 miljard gulden. DEN HAAG De nationale schuld is in 1973 met ruim 2,2 miljard gulden gestegen tot 38.8 miljard gul den, aldus een overzicht van het mi nisterie van financiën. De gevestigde binnenlandse schuld steeg met 838 miljoen tot 27,5 miljard en de vlot tende schuld steeg met 1,4 miljard tot 11.3 miljard. De buitenlandse schuld daalde met 21 miljoen gulden tot 39 miljoen gulden. Koers van 99 procent bij lening- Nat. Nederlanden AMSTERDAM De uitgiftekoers van de 100 min 10,5 pet obligaties 1974 per 1979-1982 ten laste van Nati- onale-Nederlanden en de Nationale- Nederlanden Financiering Maatschap pij is vastgesteld op 99 pet aldus emittenten. De inschrijving sluit vrij dag 12 juli. Nij verdal en Amerikaans bedrijf samen in België ALMELO Koninklijke Textielfa brieken Nijverdal-ten Cate te Almelo en Thiokol Corporation te Bristol (VS) gaan samen in de Belgische plaats Overpelt (provincie Limburg) Thiokol-ten Cate Belgium oprichten, zo deelt Nijverdal-ten Cate mee. De nieuwe onderneming zal in Over pelt een bedrijf vestigen voor het vervaardigen van synthetische garens en de produktie van weefsels voor technische doeleinden, zoals basis weefsels voor de tapijtindustrie. Het bedrijf zal in september aanvangen en de eerste produktie wordt omstreeks midden 1975 verwacht Het bedrijf zal plaats bieden aan circa 125 werkne mers. De nieuwe vestiging is het tweede bedrijf voor technische textiel, dat Thiokol en ten Cate samen stichten. De eerste fabriek is reeds een aantal jaren te Nijverdal in bedrijf. Vereniging donsfabrikanten BARNEVELD In Barneveld is op gericht de Nederlandse Vereniging van Dons- en Verenverwerkende In dustrieën. Deze oprichting hangt nauw samen met de vanaf 1968 zeer krachtig gestegen populariteit van het slapen onder dons. Het initiatief voor de oprichting is uitgegaan van Irisette te Naarden, de fabrieken voor veren en kapokbereiding voorheen gebr. Pe ters te Amsterdam en Gaarthuis hoofdkussen- en donsdekenfabriek te Wijhe. Deze leveren samen rond 90 pet van de in Nederland verwerkte dons en veren. Zodra de statuten koninklijke goed keuring hebben gekregen zullen de andere Nederlandse Industrieën voor dons- en verenbereidimg e.d. voor toe treding worden uitgenodigd. Halfjaarwinst 10 pet. hoger bij Océ vd Grinten VENLO Océ van der Grinten (re prografie) heeft in de eerste zes maanden van het lopende boekjaar (1 december 1973 31 mei 1974) 9 pet meer omzet behaald dan in dezelfde periode van het vorige boekjaar 293,8 min tegen 269,3 min). De netto winst steeg met 10,6 pet van 10,5 min tot 11,6 min. Men ver wacht dat deze bevredigende gang van zaken zich in de tweede helft van het boekjaar zal voortzetten. Overneming Hengelo Bier door Artois definitief DOMMELEN Na gunstig verloop van het overleg met alle betrokken instanties is de overeenkomst voor ie overneming van het aandelenpakket van de Hengelosche Bierbrouwerij in Hengelo door de Belgische Brouwerij en Artois in Leuven, ondertekend. Eerder zei Artois dat bij een overne ming de continuïteit van het bedrijf in Hengelo, alsmede de werkgelegen heid (in totaal 280 medewerkers) ver zekerd zou zijn. De Hengelosche brou werij zal als zelfstandige dochter doordraaien. JERUZALEM Een betrekkelijk kleine Israëlische bank, de Israël-Bri- tish Bank is indirect als gevolg van de ineenstorting van de Duitse bank Herstatt in moeilijkheden gekomen. De bestaande onzekerheid in bank- kringen leidde er toe, dat leningen aan de Israël-British Bank op de ver valdag niet verlengd werden, terwijl tegelijkertijd grote bedragen werden opgenomen. De Israëlische centrale bank heeft dinsdag het beheer over dit bankbe drijf, waarin het op financieel gebied opererende Britse Williamsconcern een groot belang heeft, overgenomen. De bank heeft uitstel van betaling aangevraagd. De verplichtingen van de bank zijn voorlopig voor tien da gen opgeschort. Gedurende die perio de zal een onderzoek worden inge steld naar de positie van de bank, die acht bijkantoren in Israël heeft en een dochterbedrijf in Engeland. De Israëlische vestigingen van de bank waren dinsdag gesloten. Een woordvoerder van de centrale bank verklaarde dat de spaarders bij de Israël-British Bank vanaf woensdag een bedrag tot maximaal 50.000 Israëlisch pond van hun rekening mogen opne men. dit om het publiek voor al te groot ongemak te behoeden. DEN HAAG Het aantal werklozen in het eerste halfjaar vail nadert langzamerhand het peil van de eerste helft van vorig LSI Gunstiger is, dat ook de vraag toeneemt. Het beeld van de arbeidssituatie in Zuid-Holland is ongeveer gelijk aan dat van Nederland. Er valt een gerin ge daling van de geregistreerde man nelijke arbeidsreserve te constateren en een verdere toeneming van de vraag. Overigens is de daling van het aantal werklozen geringer dan gezien de invloeden van het zomerseizoen mocht worden verwacht: van 17.207 (mei) naar 17.084 (juni). Vooral de arbeidssituatie voor de jeugd laat te wensen over: het aanbod steeg in juni van 905 naar 935 bij de mannen en van 630 naar 747 bij de vrouwen. Toch is de vraag naar jeug dige werknemers overstelpend groot: 5048 voor de mannen en 2456 voor de vrouwen. In Zuid Holland is het aan tal werkloze vrouwen van ouder dan 19 jaar eveneens aanzienlijk gestegen: van 4630 in mei naar 4937 in juni. In het Rijnmondgebied maakte de vraag naar personeel een opleving mee. Vooral in de bouw- en metaal sector daalde het aan al geregistreer de werkloze mannen. Het aanbod be draagt nu nog ruim 3000. De vraag naar personeel is er nog ruim 4000. In de gehele provincie is de vraag naar werknemers in de metaal sterk gestegen. Vorig jaar juni was de vraag nog maar twee maal groter dan het aanbod, nu wordt vier keer meer personeel gevraagd dan aangeboden. Dat tekort zal op enigerlei wijze moeten worden aangevuld. De toe stand is dan ook zeer gunstig voor koppelbazen en onderaannemers. Het toezicht op het aanbod van personeel berust in het Rijnmondgebied niet bij het Gewestelijk Arbeidsbureau, maar bij de Loontechnische D>enst. Naast het relatief vele personeel, dat in Rijnmond en Den Haag in de maand juni werk heeft kunnen vin den, steeg in Delft, Dordrecht, Gouda en Gorinchem het aantal werklozen. De bouw- en metaalsector gaven hier nog een gunstig beeld, de administra tieve sector verslechterde. Daarin nam het aantal werklozen toe van 1079 naar 1153 (mannen en vrouwen). Bo vendien daalde in deze sector de vraag van 1607 naar 1495. Voor onze rijksgenoten uit de West bestaat binnen het bedrijfsleven een toenemende belangstelling, een woordvoerder van het GAl een kentering te zien in de voo Sd len over de arbeid van de rijl[ ten. Ongeveer 70 man kan n,_ i. D n lijks te werk gesteld worden, enorme toeloop van rijksgen het aantal werklozen in Den toch toegenomen: van 940 naar ROTTERDAM Bij de meld- en regelkamer van Ri zijn in, het eerste kwartaal jaar minder meldingen over lu ontreiniging en lawaai binns men dan in het voorgaande lei en in het overeenkomstige kaai van 1973. Het totale aantal meldingen m Daarbij waren 326 klachten ove je en gaslucht, afkomstig van de sche Fabriek Vondelingenplai oorzaak van deze stank was aan een meetstomp, waardoor mercaptaan vrijkwam. Van een zekere concentratie d dingen vanuit èèn gebied was eerste kwartaal weinig sprake; alleen een stijging van het klachten uit Schiedam en het gebied. Uit Vlaardingen en Mi kwamen minder meldingen. 0 zaak hiervoor is volgens Rij moeilijk aan te geven. Wat de aard van de binnengi klachten over stank en gasl^ts gestegen door het incident Chemische Fabriek Vondeling Meldingen over een zoete h lawaai namen daarentegen af. de meld- en regelkamer zijn >rtv l Jo minderde activiteit van spoi gedurende de wintermaanden.jgj. geringere aantal naar Zestiei| uitgeweken verkeersvliegtuig® de afname van het vlieg tuil niet vreemd. De eerder gesignaleerde stijg bedrijfsmeldingen heeft zich 1574 voortgezet. rel ots

Nieuwe Leidsche Courant | 1974 | | pagina 8