Itroom afsnijden bij jkalkarweigeraar mag Statenlid bestrijdt geldigheid stem Eengoedebank voor zekerheid op reis. de ABN Prinselijk bezoek Zeekadetten Zwijnen en ander wild lastig in Gelderland een goede grote bank Vandaag kan beslissing over Oosterschelde vallen Uitspraak van Hof te Leeuwarden: Danlon Hin voert besprekingen over oplossen problemen Algemene Bank Nederland Marine-helikopter redt matroos na val uit mast Besluit regering voorlopig en principieel KVP-er wordt door fout geen raadslid Twee doden en twee gewonden bij botsing Soldaat veroordeeld tot zes jaar voor moord prostituee 'Bewaarders in Scheveningen overspannen' Jongen die gewezen vriendin ombracht geeft zichzelf aan éfr/' Kom naar het Dolfinarium r--:" Harderwijk lshow DOLFINARIlim Nieuw-Dennendalster deed bij volmacht aan senaatsverkiezing mee Leiders Dennendal verliezen geding Minder doden in verkeer OU'V/KWARTET DOjNIDERDAjG 11 KM 1974 BINNENLAND T3/K5 ADVERTENTIE [•Van een verslaggever LEEUWARDEN Het Gerechtshof te Leeuwarden heeft gisteren het vonnis van de rechtbank in Groningen vernietigd, waarin werd vastgesteld dat het Elektriciteitsbedrijf Groningen-Drente (EGD) ten onrechte de stroom heeft afgesneden van dr. A. Smit uit Yde (Dren the) De heer Smit weigert de Kalkar-heffing te betalen. Hij is ran 5 november tot 18 decem ber voüg jaar van stroom verstoken geweest De Groninger rechtbank be sliste tien dat het EGD niet het recht heeft <fe stroom af te snijden bij niet betaling van de Kalkar-heffing. Het htf stelt zich op het standpunt, dat dé elektriciteitsvoorziening en de Kalkarheffing niet los van elkaar staan, tn dat het EGD met de stroom- afsluitiag geen onrechtmatige daad heeft gepleegd. Het elektriciteitsbe drijf heeft wel de verplichting tot stroomvoorziening, maar bij wanbeta ling is er geen sprake van een on rechtmatige daad als de stroom wordt afgesloten, zo oordeelde het hof. De president van het hof, mr. J. Waltman zei dat het argument 'ingrij pen in de primaire levensbehoeften' niet van toepassing is. Als principieel tegenstander van de Kalkarheffing had voor de heer Smit de mogelijk heid bestaan om onder protest te betalen in afwachting van het vonnis van de rechtbank. De afsluiting is volgens het hof dan ook te wijten geweest aan onzorgvuldig handelen van de heer Smit Dr. Smit wetenschappelijk medewer ker aan de Rijksuniversiteit in Gro ningen, toonde zich erg teleurgesteld over het arrest. Hij dacht dat de belangen van het EGD voor het hof zwaarder hadden gewogen dan zijn principiële bezwaren en vond dat 'een bedenkelijke zaak'. Dr. Smit is niet van plan de Kalkar-heffing te betalen. Hij wil eerst de mogelijkheden voor cassatie onderzoeken. Van een verslaggever ARNHEM Volgens deskundigen van Faunabeheer Gelderland is het jp belangrijk grotere schaal afschieten van wilde zwijnen de enigs mogelijkheid om het sterk groeiende aantal van deze voor de landbouw schadelijke dieren tot een verantwoord niveau terug te brengen. Andere methoden, zoals het afrasteren van terreinen heb ben weinig zin, aangezien de varkens vaak toch door de versperrin gen heen komen. Het jagen op wilde zwijnen is echter een verre van eenvoudige zaak, zo legt de heer S. Schaap vam Faunabe heer uit. De dieren opereren uitslui tend 's avonds en 's nachts, zodat het voor de jagers moeilijk is, met succes dieren af te schieten. Bovendien is het verboder. de vrouwtjes met jonge biggen af te schieten. In het donker is een ondencheid moeilijk te maken. Hoewel volgens de heer Schaap de situatie dit jaar niet veel anders is dan vorige jaren, baart de snelle groei van hit zwijnenbestand nog zor gen. Enkele jaren geleden zwierven enkele honderden van de varkens vrij rond in Gelderland. Nu raamt men het aantal al op meer dan duizend. Vorig jaar richtten zij voor tiendui zenden guldens schade aan in aardap pel- en maïsvelden. Beter zou iet zijn wanneer de jagers, die verantvoordelijk zijn voor het op een verantvoord peil houden van het aantal wilde zwijnen en in principe ook de seinde aan de boeren moeten vergoeden, in de zomermaanden voor voer zorgei. De biggen groeien in een half jaar tot volwassen varkens op en hebben veel voedsel nodig. Door het groeiende aantal zieken de dieren hun heil nu op <e akkers. Beperkt Wilde zwijnen waren tot voor kort j 'schadelijk vfild', volgens de Jachtwet. De jacht was gedurende het gehele jaar open. Vu behoren de zwijnen tot het 'grof vild' en is er een beperkte jachttijd. Teroorzaken de dieren bui ten het jachtseizoen schade, dan kan de jager <f grondigebrukker een ver gunning ainvragen voor de jacht. Vol gens de leer Schaap zijn de laatste weken al tal van deze vergunningen afgegeven hoewel het aantal afgescho ten zwijntn nog niet zo groot is. Door het op grote schaal verhouwen EMMEN Danlon Hin NV in Em- men heeft gisteren haar personeel meegedeeld dat, met het oog op de moeilijkheden waarin de Nederlandse kousenindustrie verkeert en die met name haar bedreigen, plannen in stu die zijn genomen, die tot herstructu rering van deze branche moeten lei den. Danlon Hin NV en Koninklijke Tex tielfabrieken M. Jansen De Wit BV hebben hierover reeds een eerste ge sprek gevoerd. Zoals gemeld heeft een commissie van externe deskundigen op verzoek van directie, vakbonden en ondernemingsraad een onderzoek naar de problematiek bij Danlon Hill ingesteld. Het resultaat hiervan leidt in eenzelf de richting, namelijk dat een oplos sing voor de huidige moeilijkheden niet gezocht moet worden bij Danlon Hil alleen, maar in breder branche- verband. Dit is geheel in overeen stemming met de opvatting van de overheid, zoals is gebleken uit bespre kingen inzake financiële steün bij herstructurering, aldus Danlon. In een eerste gesprek is gebleken, dat beide ondernemingen open staan voor het onderzoeken van de mogelijkhe den tot samenwerking. De ABN kan bijdragen tot uw reisplezier met een uitgebalanceerde reisverzekering voor alle risico's onderweg. Met een annuleringsverzekering zodat u geen financiële nadelen hebt van onverwachts niet doorgaan. Met vreemd geld. Of met reischeques, een plezierig alternatief voor het reizen met veel geld op zak. Terwijl uw kostbaarheden veilig in een ABN safeloket liggen te wachten tot u bruin terug komt. Dus vele redenen om even langs te komen. Kunt u meteen wat reisfolders meenemen. (en niet alléén voor mensen die op reis gaan) van maïs voor veevoeder, is ook het aantal dassen in Gelderland toegeno men. Deze dieren zijn namelijk verzot op dit gewas. De aangebrachte schade valt tot nu toe nog mee. Wel vrij veel last hebben de landbouwers van ko nijnen. Duizenden van deze knaagdie ren doen zich tegoed aan de op de akker staande gewassen. Oorzaak van de meer dan nonmale konijnenstand is volgens deskundigen het droge voorjaar. Van een verslaggever DEN HAAG Met een helikopter van de marine is gisteren een matroos van een Russisch koopvaardijschip, dat ter hoogte van Ameland voer, naar het academisch ziekenhuis in Groningen vervoerd. Door een val uit de veertien meter hoge mast van het schip had de matroos een schedelba- sisdractuur opgelopen. Van onze Haagse redactie DEN HAAG De regering zal waarschijnlijk vandaag een beslissing nemen over de Oosterschelde. De beslissing van de ministerraad zal echter alleen een voorlopige en principiële zijn. Indien bijvoorbeeld wordt gekozen in de richting van het advies van de commissies Klaa- sesz (een doorlaatbare blokkendam), die een zekere getij-beweging bewaart)zal geen uitgewerkte beslissing worden genomen over hoe de handhaving van het getij zal moeten worden gerealiseerd. Van een onzer verslaggevers SCHIPLUIDEN Waarschijnlijk zal de heer G. P. van Marrewijk uit Den Hoorn tij Delft (gemeente Schiplui den) van familieleden moeten verne men dat hij september niet kan optre den als fractie-voorzitter vande KVP in de n.euwe Schipluidense raad. Het raadslid dat op vakantie is, heeft namelijk verzuimd zijn geloofsbrief op tijd in te dienen. Burgemeester drs. P. J. Bolten deelde in de raadsvergadering mee dat de heer Vin Marrewijk dit uiterlijk op 8 juli had moeten doen. Ondanks pro testen uit de raad en van de publieke tribune was de burgemeester onver murwbaar. Drs. Bolten zei desge vraagd zijn besluit te baseren op de kieswe;, waarin een bepaling is opge nomen dat een geloofsbrief vóór een bepaalde tijd moet zijn ingediend. De heer Van Marrewijk wordt nu opgevclgd door de heer J. J. M. Reijpert. zesdeop «de plaatselijke KVP-lijst. Zo heeft de raad van waterstaat een afsluiting met zogenaamde doorlaat- cassaissons geadviseerd. Een van de belangrijkste problemen bij een der gelijke afsluiting is oi de Deltadienst van rijkswaterstaat dit technisch kan realiseren. Het Tweede Kamerlid Terlouw (D'66) meent dat de regering reeds bij voor baat de mogelijkheid heeft uitgesloten de Oosterschelde open te laten. Bij de advies-aanvrage aan de Rijks Planolo gische Commissie is slechts de keuze gelaten tussen een waterdicht afgeslo ten Oosterschelde en een afsluiting van de zeearm die een getijde-bewe ging mogelijk maakt. Hij heeft daar om de ministers Westerterp (verkeer en waterstaat) en Gruyters (volks huisvesting en ruimtelijke ordening) schriftelijk gevraagd waarom zijn deze commissie de mogelijkheid hebben onthouden zich uit te spreken voor een open Oosterschelde. Besparing ADVERTENTIE Prinses Margriet en mr. P. van Vollenhoven woonden gisteren in Veere een gedeelte bij van de 'autori teitendag' tijdens het 25ste zomerkamp van het Zee kadettenkorps Nederland. Prins Pieter Christiaan maakte zich meester van zijn moeders zonnebril. Prins Maurits Cr.) en prins Bernhard (l.) kijken ge spannen naar het maritieme gebeuren. Een open Oosterschelde betekent, al dus de heer Terlouw, een besparing van twee miljard gulden, de redding van de oester- en mosselcultuur en de visserij en het voorkomen van nog verdere duinafslag langs de noordzee- kust. Bovendien zou deze waardevolle zeearm ongerept blijven. Daarnaast meent de heer Terlouw dat aHeen advies is gevraagd aan instanties, die voorstander zijn van afsluiting en dat voorbij is gegaan aan het advies van vele groepen die zich hebben ingezet voor het behoud van de zeearm. SITTARD Bij een ongeluk met een 35 meter hoge bouiwkraan in hfet cen trum van Sittard zijn gistermorgen twee arbeiders gewond geraakt. Zij waren bezig op de kraan een reclame- schild te bevestigen, toen de kraan door nog onbekende oorzaak in twee stukken brak. Van een verslaggever APELDOORN Bij 'n verkeersonge luk op een krusing in Nieuw-Milligen bij Apeldoorn zijn dinsdagavond twee mensen om het leven gekomen en vier gewond geraakt, waarvan twee ernstig. Het ongeluk gebeurde toen de chauffeur van een personenauto geen voorrang gaf aan een vrachtwagen. De twee auto's ramden daarna samen een stilstaande personenauto aan de ande re kant van de weg. De slachtoffers zijn mevrouw R. Gon- grijp uit Amsterdam en de 7-jarige A. Reuter ook uit de hoofdstad. Zij zaten in de auto, die geen voorrang verleen de. De echtgenoot van mevrouw Gon- grijp, die de auto bestuurde, is zwaar gewond overgebracht naar een zieken huis in Apeldoorn, evenals hun 8- jarig dochtertje. De twee inzittenden van de stilstaande personenauto wer- den lichtgewond. Van een verslaggever DEN HAAG Het Hoog Militair Gerechtshof heeft gisteren de 22-jari- ge dienstplichtig luchtmachtsoldaat Jan R. uit Groningen veroordeeld tot een gevangenisstraf van zes jaar met aftrek van voorlopige hechtenis we gens moord op de 39-jarige Groningse prostitué Berendje Pot De advocaat fiscaal bij het HMG had twaalf jaar gevangenisstraf geëist, nadat de krijgs raad in Arnhem R. zes jaar had opgelegd. Jan had op 28 oktober Berendje Pot met een bajonet doodgestoken, toen zij weigerde hem een bedrag van driehonderd gulden terug te geven dat zij hem bij een eerder bezoek afhandig gemaakt zou hebben. Het gezin van R. had de maand oktober nog van dit geld rond moeten komen. Jan besloot gewapend met een bajo net naar Berendje toe te gaan om onder bedreiging daarmee het geld terug te eisen en haar dood te steken indien zij het geld niet zou terugge ven. Toen Jan om het geld vroeg gaf Berendje he m een klap in zijn ge zicht. Jan stak haar neer en vluchtte. Hij kon worden opgespoord doordat hij in het huis van Berendje zijn dienstbril met een op speoiale manier geslepen glazen had verloren. Van een verslaggever DEN HAAG De Algemene bond van ambtenaren (ABVA) heeft de directie gevangeniswezen van het mi nisterie van justitie gevraagd de proef met 't in de strafgevangenis in Sche veningen gevormde penitentiair cen trum op te schorten totdat voor dit project meer personeel beschikbaar kan worden gesteld. Volgens ABVA- bestuurder J. Jacobs wil een aantal bewakers in deze afdeling geen enkele verantwoordelijkheid meer dragen voor de gang van zaken. De laatste weken ontsnapten enkele gedetineerden uit deze afdeling, nadat zij de (ongewapende) bewaarders be dreigd hadden. Ook werd twee maal de Haagse politie te hulp geroepen, toen een gedetineerde een dreigende houding tegenover de bewakers aan nam. In het penitentiair centrum zijn het penitentiair selectiecentrum, een con flict-interventiecentrum en een deten- tie-afdelig voor moeilijk handelbare gedetineerden samengevoegd. Volgens de heer Jacobs is een deel van het personeel in het centrum door de moeilijke situatie overspan nen. Een van de oorzaken daarvan is de steeds groter dreiging van acties van buitenaf, aldus de heer Jacobs. Hij meent dat de bewaking door de wel van wapens voorziene gestichts- wacht nog uitgebreid moet worden, met name in de nachgelijke uren. De directie gevangeniswezen heeft al aangekondigd dat voor eind 1975 475 man bewakingspersoneel voor het ge vangeniswezen aangetrokken moeten worden. Volgens de heer Jacobs zal deze versterking in feite neerkomen op een toeneming van de personeels sterkte van 150 man ten opzichte van de huidige sterkte, een toeneming die hij overigens voldoende acht. Van een verslaggever EINDHOVEN De 21-jarige Anton van D., die maandagmorgen in Best de 19-jarige Jeanne van Vugts om het leven heeft gebracht, heeft zich gister avond vrijwillig gemeld. Hij was op eigen gelegenheid met de auto waarin hij was gevludht naar het hoofdbureau van politie in Eindhoven gereden. De verdachte is overgedragen aan de rijks politie. Waar Van D. de afgelopen drie dagen heeft doorgebracht is nog niet bekend. De politie heeft de verdachte daarover de hele nacht verhoort. In het grootste overdekte Dolfijnenstadion ter wereld met 2.500 zitplaatsen ziet u een uniek© show van zeeleeuwen en dolfijnen in één programma. Tijdendagelijks 10.Ó0 - 11.30 - 13.00 - 14.30 - 16.00 en 17.30 uur. Zondags niet om 10.00 uur. Ortderwatervoedering door kikvorsmeisjes. Robarium. Expositie walvisachtigen. HARDERWIJK "W Van een verslaggever UTRECHT Het Utrechtse statenlid voo r DS'70 mevrouw M. J. H. den Ouden-Dek kers wil dat de stem, die haar collega van de progressieve fractie mevrouw W. Sprij- Meijering bij volmacht uitgebracht bij de Eerste Kamerverkiezingen nietig verklaard wordt. Mevrouw Den Ouden betwijfelt of haar collega wel een geldige reden had om niet zelf te stemmen. Onder meer uit krantenberich ten heeft ze opgemaakt dat mevrouw Sprij lid was van Nieuw Dennendal en in de nacht voor de stemming en voor de ontruiming van het Lorentzpaviljoen op het ter rein van Dennendal verbleef. Tijdens de ontruiming zou mevrouw Sprij als arrestante zijn weggevoerd. Mevrouw Den Ouden wil nu graag weten of mevrouw Sprij om andere dan psychische en fysieke reden op het terrein van Dennendal was. Volgens de voorschriften kan alleen bij volmacht worden gestemd als de uitbrenger van de stem ziek of in het buitenland is. Consequenties Als mevrouw Sprij om andere redenen tijdens de kamerver kiezingen verstek liet laat dan moeten stappen worden geno men om de stem ongeldig te verklaren en hieruit zullen dan weer de consequenties voor de samenstelling van de senaat moeten worden getrok ken, zo meent mevrouw Den Ouden, die één en ander aan snijdt in schriftelijke vragen aan Gedeputeerde Staten van Utrecht. 'Ik ben op de dag voor de verkiezingen inderdaad naar Dennendal gegaan, zo zegt me vrouw Sprij in een reactie, en dat ondanks het feit dat ik al een paar dagen zware griep en hoge koorts had. De maandag voor de verkiezingen heb ik ook laten weten dat ik wegens ziekte verhinderd was. Maar toen dinsdagochtend een beroep op mijn aanwezigheid op Dennendal werd gedaan ben ik ondanks mijn ziekte naar Den Dolder gegaan. Ik ben altijd erg nauw bij het hele ÏDennendaldrama betrok ken geweest. En door de emo ties van het ogenblik ben. .ik inderdaad zonder er verder bij na te denken naar Den Dolder gegaan'. Ze vertelt dat ze toen ze s middags na de ontruiming thuis kwam in elkaar is ge klapt. Ik was lichamelijk en geestelijk volkomen kapot en werkelijk niet in staat zelf de verkiezingen bij te wonen, al dus mevrouw Sprij. Ze heeft de commissaris van de konin gin mr. P. J. Verdam de rede nen van haar afwezigheid nog eens schriftelijk uiteengezet. Een woordvoerder van de pro vincie zei dat Gedeputeerde Staten zich over de kwestie beraden. Van een onzer verslaggevers AMSTERDAM Acht groepsleiders van het Dennendal-paviljoen Heihoek hebben een kort geding tegen De Telegraaf verloren. Zij hadden rectifi catie geëist van een artikel onder de kop 'kinderen in Dennendal groepsex opgedrongen', dat eind mei in het ochtendblad was verschenen. De leiders vonden dat stuk onnodig grievend, maar de president van de Amsterdamse rechtbank was dat niet met hen eens. Het artikel was geba seerd op een schriftelijke klacht van de moeder van een van de pupillen, die haar informatie gekregen had van haar dochter en van een supervisor in het paviljoen. De betreffende brief 'geeft ons geen enkele aanwijzing voor de veronder stelling dat de moeder het relaas van de supervisor emotioneel overdreven en dus onjuist zou hebben weergege ven', aldus mr. W. J. Borghoff Mul der in zijn uitspraak. Hij overwoog verder dat de brief serieus in behan deling is genomen door de inspecteur van de geestelijke volksgezondheid, op grond waarvan de groepsleiding al op 13 mei op non-actief was gesteld. Van onze Haagse redactie DEN HAAG Vorig jaar zijn in Nederland 3.091 mensen bij verkeers ongevallen om het leven gekomen. Ten opzichte van 1972 betekent dit een daling van 172 doden of wel 5,3 procent. Het aantal gewonden op de weg bedroeg ongeveer 70.000. Dit blijkt uit de definitieve gegevens over de ongevallencijfers de het CBS heeft bekend gemaakt. In maart wer den al de voorlopige cijfers gepubli ceerd. Van de bijna 3100 dodelijke slachtoffers kwam meer dan 40 pro cent om binnen bebouwde kommen. De meeste slachtoffers zaten in auto's (1358). Op de bromfiets verloren 538 personen het leven, op de fiets 509 personen en 503 slachtoffers waren voetganger. RITA 'Als er moeilijkheden zijn, sla er op. Dat verwachten ze niet van een meisje'. I

Nieuwe Leidsche Courant | 1974 | | pagina 5