!5onn en Parijs: ïuropa saneren de I oorsprong op ories verdwenen Trudeau herovert de meerderheid Koerden hopen op val van Iraaks bewind Palestijnen willen aanval op Libanese havens vergelden larokko wil otale bevrijding' "in Spaanse Sahara VS beperkt levering van splijtstof Franco in het ziekenhuis Uithoudingsvermogen van jaren Vrijlating van ele evangenen n N.-Ierland Frankrijk hield 2 kernproeven in Stille oceaan W/KWARTET WOENSDAG 10 JULI 1974 BUITENLAND T7/DL9 greens temming tussen Schmidt en Giscard ÏN (DPA, AFP, Reuter, AP, UPI) De Westduitse kanselier Helmut nidt en de Franse president Valery Giscard d'Estaing hebben op hun eer topconferentie als regeringsleiders (in Bonn) verregaande overeenstem- l bereikt ten aanzien van maatregelen om de economie van de Europese ieenschap weer gezond te maken. ;n Parijs zullen alles in het tellen om een gezamenlijke Eu- anti-inflatie-politiek van de te krijgen. Het doel is, de en op de betalingsbalans bij de van de EG weg te werken en ind te maken aan het stijgen e prijzen. Als, nuttig wordt het plan bestempeld, in de herfst ^topconferentie te houden als ieuw initiatief ter bevordering e Europese eenheid. Wel moet top' goed v/orden voorbereid. de topconferentie in Bonn oornamelijk economische en po- problemen van de Europese aan de orde geweest. De stand- n van beide landen lijken naar toe te zijn gegroeid, sinds Idt en Giscard vrijwel gelijktij- in het hoofd van hun regeringen en, nadat zij als ministers van riën heel veel met elkaar te ma- ladden gehad en het vrij goed lkaar hadden kunnen vinden, betreft de besprekingen met be ing tot het Midden-Oosten werd d dat 'zeer bemoedigende voor in was geboekt terzake van de estelde dialoog tussen de Ge- schap en de Arabische landen, loeten nu concrete voorstellen en opgesteld. Frankrijk hoopt op een conferentie van Arabische en Eu ropese ministers van buitenlandse za ken. Veiligheid Ten aanzien van de conferentie over de Europese veiligheid lopen de standpunten parallel en met betrek king tot het energiebeleid bleken de delegaties het er over eens te zijn dat meer duidelijkheid dient te komen in het prijsbeleid van de oliemaatschap pijen. Beide staatslieden zegden toe te zullen streven naar een gezamenlijk Europees energiebeleid. Het overleg van twee dagen heeft ook volledige overeenstemming opgeleverd over de Europese veiligheidsconferen- tie in Genève. Men is het er vooral over eens dat bij die besprekingen ook de onschendbaarheid van grenzen ter sprake moet komen en dat reke ning moet worden gehouden met de bijzondere Duitse situatie. Een top conferentie wordt dan ook alleen maar verantwoord geacht, als het re sultaat van de Geneefse besprekingen dat rechtvaardigt Giscard heeft na-afloop van het over leg nog verklaard dit Frankrijk zich ten doel stelt het inflatietempo voor het eind van dit jaar-gelijk te maken aan dat van de Bondsrepubliek. Bin- !s" ky/ieiu van Labour naar Liberalen INDEN (Reuter) De minderheidsregering van de Britse La- partij heeft gisteren een dubbele slag te verduren gehad: De malige minister van marine Christopher Mayhew trad uit de jtij en een opiniepeiling duidde aan, dat de voorsprong van La- r bij de kiezers weggesmolten is. ■jarige Mayhew, een krachtig voor de Arabische, zaak, die tijd verschil van mening met [partij heeft gehad aangaande ver- lidene vraagstukken, kondigde aan, h\i zich, na 23 jaar parlementslid >t labour" geweest te zijrt,' aansluit i de Liberale partij. Deze heeft hem s lid geaccepteerd. Ërlm pleit voor een politieke reor- anisatie die leidt tot de vormgeving een regering van alle partijen: en revolutie van het centrum tegen I BAT (UPI, AP) Koning Hassan tweede van Marokko heeft yer- ard dat dit jaar 'zal worden toege- li aan de totale bevrijding van e gebieden in de Sahara', die al ls 1904 onder Spaanse beheersing de extremisten. Mayhew beschuldigt Labour ervan 'te kwetsbaar te zijn voor de extreem linkse vleugel en te afhankelijk van de vakbonden'. Het uit de Labour-partij getreden lid verklaart verder, er niet van over tuigd te zijn, dat een duidelijke La- bour-meerderheid bij de volgende ver kiezingen ln het hoogste belang van het land zal zijn. Mayhew geeft zijn Labóur-zetel op en zal een nieuwe zetel proberen te veroveren, maar dan als kandidaat van de liberalen. Verloren De Londense 'Evening Standard' heeft gisteren het resultaat van een opinie peiling bekend gemaakt volgens het welk Labour een voorsprong van 12 pet, die de partij in juni had, weer heeft verloren. De laatste stand zou zijn, dat Labour en de conservatieven thans een even- grote aanhang hebben namelijk van 37 pet. De steun voor de liberalen daarentegen zou gegreeid zijn van 18 tot 22 pet. nen een jaar wil Frankrijk de econo mische ontwikkeling van beide landen parallel doen lopen. Echte problemen bestaan volgens de president tussen belde landen niet. De Franse president noemde het in flatieprobleem de rots waarop de, een heid van de Europee Gemeenschap zou kunnen stranden. Het zou daarom beslist noodzakelijk ?Un dat de pogin gen van de diverse landen in de toekomst leiden tot een evenwijdige vermindering van de inflatie. Het ini tiatief om Europa nieuw leven in te blazen zal volgens Giscard dit jaar worden genomen in overleg met alle partners. Frankrijk neemt tot 31 de cember het voorzitterschap in de Ge meenschap waar. WASHINGTON (Reuter) Bestellin gen van verrijkt uranium voor kerne nergiecentrales voor levering in 1982 zullen door de Amerikaanse commis sie voor atoomenergie (AEC) niet volledig worden uitgevoerd omdat de capaciteit van de bestaande installa ties dat niet toelaat. Uit Amerikaanse regeringskringen is vernomen dat 'dit zou leiden tot vertraging bij de uit voering van kernenergieprojecten in zeventien landen, waaronder Neder land. De inschrijvingstèrmijn voor bestel lingen voor levering in 1982 sloot op 30 juni 1974, en vooral de laatste maand liep het storm. In verscheide ne landen zijn de plannen VQor de bouw van kerncentrales de laatste tijd uitgebreid in verband met de oliecri sis. Maar dat de Amerikaanse verrijkings- capaoiteit in het begin van de jaren 80 niet meer aan de internationale vraag zou kunnen voldoen, werd ook al voor die tijd verwacht. Amerika zal tegen die tijd zijn monopoliepositie bij de verrijking van uranium trou wens naar alle waarschijnlijkheid ver loren hebben. JJrenco, de Westduits-Brits:Nederland- se combinatie die het ultracèntrifuge- proces toepast, biedt voor levering in de late jaren 70 al contracten aan. Binnen zekere beperkingen kan Uren- co de ontwikkeling van de vraag bij houden mits, definitieve bestellingen vijf jaar van tevoren worden ge plaatst. Tegen 1979 hoopt ook Eurodif, het internationale consortium dat onder Franse leiding een gasdiffusiefabriek gaat bouwen in Pierrelatte, de pro- duktie te kunnen starten. In 1980 zou Eurodif in vol bedrijf moeten zijn. De capaciteit van dit systeem kan minder soepel aan de vraag worden aange past. De grootste bezorgdheid in Europa gold tot nog toe de mogelijkheid dat de concurrerende systemen samen voor een overschot aan verrijkingsca paciteit zouden zorgen. Verrassende uitslag in Canada TORONTO (AP, Reuter, UPI, AFP) De Liberale partij van de Canadese premier Pierre Trudeau heeft bij de parlementsverkie zingen van gisteren onverwacht een grote verkiezingsoverwinning behaald. Met 140 van de 264 zetels krijgt zij een behoorlijke meer derheid in het Lagerhuis. Dat is een winst van 31 zetels. Twee maanden geleden werd Tru- deaus minderheidsregering ten val ge bracht op het stuk van de inflatiebe- strijding De grote verliezers zijn evenwel zijn tegenstanders geworden: de progressieve conservatieven van Robert Stanfield. Zij hadden de infla- tiebestrijding tot inzet van de verkie zingen gemaakt, die volgens Stanfield door Trudeau onvoldoende ter hand was genomen. De liberalen kregen vooral veel zetels in Ontario. Onverwachte meevallers hadden zij ook in de kustprovincies en in Brits Columbia. De verkiezing betekent voor Trudeau (54 jaar) een grootse 'come back'. Hij heeft er bij zijn campagne op geweeen dat de inflatie een wereldprobleem is en ge zegd dat Canada niet moet proberen om lonen en prijzen te bevriezen, nu in de Verenigde Staten gebleken is, dat deze indringende maatregelen niet tot succes ledden. Waar het volgens Trudeau bij de verkiezingen om ging was: wie is de beste man om het land te leiden? Stanfield heeft in zeven jaar tijd al drie maal van Trudeau verloren. En de Nieuw-democraten, geleid door de 65-jarige David Lewis (die in Toronto in zijn kiesdistrict van een liberale kandidate verloor) hebben ook grote klappen gehad. De afgelopen 19 maan den had de partij van Lewis de 'ba lans der krachten' kunnen handhaven in het minderheidskabinet van de li- Het Spaanse staatsneofd Francisco Franco is dinsdag piotseling in het ziekenhuis opgenomen wegens een acute aderontsteking in het rechter been. Volgens de arisen is er met de 81-jarige generaal Franco niets aan de hand. Hij wandelde opgewekt op pan toffels het ziekenhuis binnen, dat naar hem zelf genoemd is. Zijn lij farts Vicente Gil zei later, dat Franco in een 'uitstekende en verbazend goe de' conditie verkeert. De generaal, die ruim 35 jaar Spanje regeert, zal enke le dagen in het ziekenhuis moeten blijven. Hij hoeft niel geopereerd te worden. De kwaal, waarvoor hij nu is opgeno men, is dezelfde als waarmee de Ame rikaanse president Nixon enkele we ken geleden kampte. Vlak voor zijn reis naar het Midden-Oosten kreeg de president van zijn artsen de waarschu wing, dat een aderontsteking dodelij ke complicaties kan hebben. Als Franco gedwongen zou worden tot aftreden, dan is zijn opvolging gere geld. Hij heeft zelf bepaald, dat prins Juan Carlos de Bourbon, die nu 36 jaar is, hem automatisch als staats hoofd moet- Opvolgen, zodra hij de macht uit handen geeft of overlijdt. De mededeling, dat Franco was opge nomen kwam 45 minuten nadat de Amerikaanse minister van buitenland se zaken Henry Kissinger in Madrid was aangekomen. Hij ondertekende een nieuw Spaans-Amerikaanse over eenkomst over de samenwerking tus sen beide landen. Dit nieuwe begin selverdrag is een vervolg op de nieu we beginselverklaring voor de NAVO, waarover de VS onlangs-overeenstem ming bereikte met zijn Westeuropese bondgenoten. BEIROET, TEL AVIV (UPI, Reuter, AP) Vanuit Libanon is dins dag een aantal raketten afgevuurd op een dorp in het noórden van Israël. Volgens de verklaring van een legerwoordvoerder in Tel Aviv zijn daarbij geen slachtoffers gevallen. De beschieting wordt in verband ge bracht met de grote aanval, die de Israëlische marine maandagavond on dernam op drie Libanese havens. Daarbij zijn ongeveer dertig vissers schepen tot zinken gebracht. De Pa lestijnen hebben gezegd, dat deze Is raëlische actie niet ongestraft zal blij ven. Het Palestijnse persagentschap Wafa kondigde aan, dat aanvallen zul len wonden ondernomen op Israëli sche doelen, vanuit Israël zelf. Israëlische kanonneerboten drongen maandagavond kort na negen uur Ne derlandse tijd de territoriale wateren van Libanon binnen en beschoten de vissershavens Tyre, Sarafand, Boerg- hoeli-je, Sidon en Adloen. Volgens een communiqué van het Libanese leger zijn er 21 vissersboten vernie tigd, maar journalisten ter plaatse zeiden, dat het er ruim dertig waren. Er is slechts één gewonde gevallen bij de actie. Commentatoren in de Libanese pers zeiden, dat Israël de vissersschepen heeft aangevallen om de bevolking van de kuststrook op te zetten tegen de Palestijnen. 'De Israëli's hopen kennelijk, dat de vissers de regering zullen vragen om op te treden tegen de Palestijnen', aldus een Arabisch commentaar. Opvallend was, dat ook een Israëli sche krant de aanval op de Libanese havens afkeurde. Het avondblad Ma'ariv komt in een commentaar tot de conclusie, dat de actie van de marine tegen de verkeerden was ge richt. 'Er is geen oorlog tussen Israël en rustige vissers, die van de zee moeten leven', schrijft Ma 'ariv. 'Zelfs als er bepaalde verwachtingen bestaan kunnen wij er niet vanuit gaan, dat in elke haven de vissers samenwerken met terreur-organisa- ties'. 'Een vissersschip is een burger doel, zolang het niet gebruikt wordt voor het vervoer van terroristen'. De Israëlische regering erkende, 'dat zij een zeker politiek risico' had aan vaard met het besluit tot de aanval op de Libanese havens. Er was tot de aanval besloten, omdat de regering beschikte over inlichtingen, waaruit bleek, dat Arabische guerillastrijders een aanval op Israël uit zee wilden uitvoeren, 'van de boten, die zijn vernietigd, behoorden enkele tot men sen, die terroristen helpen' zo zei minister van voorlichting Sharon Ja- riv gisteren. Premier Jitzak Rabin legde het waarom van de aanval giste ren uit op bijeenkomst met Israëli sche journalisten. Buitenlanders wa ren daarvoor niet uitgenodigd. koning liet zich niet uit ovpr de :e waarop deze bevrijding zou atsyinden, door militair geweld of ir onderhandelingen. Met deze uit- aak 's dë woordenstrijd tussen Ba- en Madrid weer verscherpt, sinds Spaanse regering onlangs heeft igekondigd een stelsel van interne onomie in te zullen voeren in dat I van de Sahara dat door Marokko dt opgeëist. Het gebied heeft wei inwoners maar is rijk aan fosfaat door Spanje wordt ontgonnen. >san zei dat hij een gezamenlijke ginning van het fosfaat had, voor leid aan Spanje 'onder voorbehoud de soevereiniteit van Marokko wordt betwist'. Verder had hij drid laten weten dat Marokko be.- d was Spanje de militaire basis iri gebied te' laten behouden. De ling sprak de hoop uit dat het prek met Spanje zou kunnen wor- voortgezet, maar waarschuwde teen dat Marokko, in haar eisen de Un had van de meeste Arabische en 'ikaanse landen. Verenigde Naties hebben in het leden steeds aangedrongen op een erendum onder de ongeveer 75.000 foners van de Spaanse Sahara, arbij deze zich zouden kunnen uit- eken of ze al of niet ingelijfd len worden bij Marokko. Koning ssan heeft in 1966 en 1970 de aanse regering al laten weten dat irokko met een referendum akkoord 'I. EN (Reuter) De ritse rege- jS is begonnen met Jiet zeer gelei- bjk en voorzichtig vrijlaten van Konen die zonder dat ze in staat o beschuldiging zijn gesteld, in oord-Ierland gevangen zitten. Zij «t toegezegd ze allen te zullen wn gaan als de gewelddadigheden «ouden. en ander werd in hel Lagerhuis Rondgemaakt door Merlyn Rees, mi- pter voor Noordierse zaken. DEN HAAG Terwijl in Iraaks Koerdistan de burgeroorlog tus sen Bagdad en de partisanen van generaal Barzani in volle hevig heid woedt zijn twee vooraan staande Koerden naar Nederland gekomen om begrip (e wekken voor hun problematiek. Ruim twee maanden hebben ze rond getrokken door West-Europa en de Verenigde Staten; Nederland was hun laatste station vóór de terugkeer 'naar de bonunen en granaten', zoals beide woordvoerders het uitdrukken. Mohammed Mahmoed Abdoel Rahman en Mohsin Dezayee gaan niet met lege handen terug. Bij vele ministeries en het VN-«ecretariaat hebben ze hun zaak kunnen bepleiten, parlementsle den hebben hen welwillend ontvan gen, financiële en humanitaire steun is hun ruimschoots toegezegd. Ook in Nederland? Abdoel -Rahman: 'Ondanks het parlementaire reces zijn er toch goede contacten gelegd met Tweede- Kamerleden. In het Pax Christicen- trum (Interkerkelijk Vredesberaad) in Den Haag is uitvoerig overleg gepleegd met vertegenwoordigers van verschillende kerkelijke en humanitai re organisaties, hoe de oorlogsellende in Koerdistan kan worden aangepakt. Ook bij studentengroeperingen in Utrecht is grote belangstelling ge wekt. We zullen het toejuichen wan neer er in Nederland een vriend schapscomité voor Koerdistan wordt opgericht om :de steun en hulp te coördineren. De zwaarste oorlog van de wereld wordt op dit ogenblik in óns land uitgevochten: dagelijks bom bardeert en beschiet het Iraakse leger weerloze dorpen en steden in de ber gen. er .zijn al meer dan 5000 burger slachtoffers en er is een schrijnend tekort aan medicamenten, dekens, ten ten en andere noodvoorzieningen.' Was deze oorlog nodig? De Koerden van generaal Barzani het zijn er anderhalf miljoen in de vrijgevochten bergen en nog eens zoveel in de grote steden en het heuvelland die in rege ringshanden zijn eisen zelfbestuur binnen een democratisch staatsbestel. Volgens hen is Bagdad zijn. eerdere beloften niet nagekomen: de autono- miewet die is afgekondigd, geeft geen échte autonomie, maar alleen schone schijn, en bovendien zouden belangrij ke Koerdisohe gebieden buiten het autonome Koerdistan blijven, zoals de olieprovincie Kirkoek. Tenslotte zou den de Koerden geen vast aandeel uit de olie-inkomsten krijgen en dat vinden ze nodig om een autonome vuist te kunnen maken. 'Toen de onderhandelingen met het dictatoriale Ba'ath-bewind in Bagdad vastliepen in maart van dit jaar Abdoel Rahman maakte zelf deel uit van de Koerdi sche onderhandclingsdelegatie móest de burgeroorlog wed opnieuw uitbreken.' Optimisme Hoe staan de Koerden er nu voor? Volgens beide woordvoerders handha ven de pesj merga-partisanen zich vol ledig in het bergland een gebied zo groot als Zwitserland en hebben ze zedfs verder vooruitgeschoven posi ties dan ooit tevoren. Zelfs de heuvels boven Kirkoek zouden in hun handen zijn en daardoor konden zij de vorige week belangrijke olie-installaties in brand schieten. Barzani heeft met to- voor Bagdad en verdere olieconsu- Aan de andere kant heeft het Iraakse leger de volledige overmacht in de lucht: de Koerden beschikken niet over vliegtuigen, noch over voldoende afweergeschut en tegen de Russische Tupolew-22, die zijn bommen van ki lometers hoogte laat vallen, kunnen zij helemaal niets uitrichten. De Koerden bewerenoverigens dat deze Tupolews doorSowjet-piloten worden gevlogen en noemen de naam van een Sowjet-commandant in Kier- koek die de operaties leidt. Maar in het terrein zijn de pesj merga's heer en meester de regeringstroepen be heersen alleen de hoofdverbindings- wegen met hun tanks en pantserwa gens en 's nachts dringen ze zelfs de grote steden binnen. De Koerden menen dat ze de strijd zo nog wel maanden of jaren zullen kunnen vol houden. Dat optimisme geeft hun ook politie- ké moed. Abdoel Rahman en Dezayee verzekeren dat het huidige Ba'ath- bewind in Bagdad het onder deze oorlogsdruk niet lang zal uithouden, dat er van alle kanten tegen hen wordt samengezworen om een nieuwe regering in Irak te krijgen. En daar in, zo zeggen ze, zullen de vrije Koerden een belangrijke rol spelen, misschien wel het ministerie van olie winning bemannen. In elk geval zal het een democratische regering moe ten zijn. die parlementaire verkiezin gen uitschrijft en de burgerlijke vrij heden zeker stelt; want anders is er geen garantie dat de autonomie van Koerdistan wordt gerespecteerd. Heel nadrukkelijk stellen de Koerdi sche-woordvoerders dat hun partij, de Democratische Partij Koerdistan, die onder leiding van Barzani tegen Bag dad in verzet is gekomen, niet anti- Premier Rahma tale verwoesting gedreigd, en dat is Arabisch is. 'We hebben niets tegen de Arabieren, maar alles tegen de Ba'ath-regering in Bagdad, die trou wens door vrijwel alle Arabische lan den wordt gewantrouwd wegens de extreme Sowjet-sympathie en -steun. En denk ook niet dat wij onafhanke lijkheid nastreven. Dat is in de gege ven politieke verhoudingen in het Midden-Oosten ondenkbaar: we zou den dan niet alleen Bagdad maar alle Arabische landen, Turkije en Iran en de nodige grote mogendheden tegen ons krijgen. We eisen alleen, wérkelij ke autonomie binnen een democra tisch Irak.' 'Koerdistan of dood' De Koerden zijn behoedzamer dan ooit in hun politieke uitlatingen. Bar zani aarzelt zelfs zijn eigen vorm van autonomie die uiteraard veel ver der gaat dan de door Bagdad afgekon digde autonomiewet openlijk be kend te maken, want dan kan hij niet meer terug. Maar wel ligt de blauw- menten geen prettig vooruitzicht, druk klaar naar het model van de autonome gebieden in Joegoslavië of van Sicilië en binnen het bevrijde gebied functioneren al negen 'bu reaus' die met één pennestreek tot ministeries kunnen 'worden verheven. Ook in vroegere jaren van burgeroor log hadden de Koerden hun eigen bestuursapparaat voor Vrij Koerdi stan: al meer dan twaalf jaar lang zijn de Koerdische bergen de facto volko men onafhankelijk van de regering in Bagdad. De Koerden weten dus wat ze willen, maar ze willen hun troefkaarten nog niet uitspelen. Moeten eerst de mili taire posities duidelijker worden? Of hoopt Barzani op een spoedige val van het Ba'ath-regiem? Maar intussen woedt een ellendige oorlog in de Koerdische bergen doodgezwegen door de pers van Bagdad maar rond- geroepen door de Stem van Vrij Koer distan, de radiozender die dagelijks in vijf talen uitzendt en tot in Teheran en- Cyprus wordt ontvangen. 'Koerdi stan of de dood' is opnieuw de grim mige strijdkreet Trudeau wordt door zijn jonge vrouw, Margaret, gelukgewenst met zijn onvenvachte zege. beralen. Deze hebben nu geen hulp meer nodig om te kunnen regeren. Voorteken Toen bleek dat Trudeau zelf in zijn kiesdistrict Mont-Royal in Montreal was herkozen, leek dit feit een gun stig voorteken te worden voor de Liberale partij. Ook de nederlaag van Lewis in Toronto leek in die richting te wijzen, omdat deze leider der Nieuw-democraten de val van Tru- deaus kabinet had veroorzaakt. PAPEETE (UPI) Frankrijk heeft het afgelopen weekeinde niet één kernproef gehouden, zoals door Au stralië en Nieuw-Zeeland gemeld, maar twee. Dit is in Franse militaire kringen in Papeete op Tahiti gezegd. De eerste kernexplosie, onder de code naam Centaur, werd zaterdag gehou den, de tweede, Gemini genoemd, maandag op de atol Mururoa. Volgens genoemde kringen hebben Australië en Nieuw-Zeeland vermoede lijk alleen de tweedo explosie waarge nomen. Hongerstaking MOSKOU (Reuter) De Russische historicus Walentin Moroz zal zijn hongerstaking tot de dood toe volhou den. Moroz, die op 1 juli zijn actie begon, verblijft in de Wladimir-gevan- genis waar hij het eerste deel van zijn 14-jarige gevanisstraf uitzit. De 38-jarlge dissident wil worden overgeplaatst van de Wladimir-gevan- genis naar een werkkamp. In de ge noemde gevangenis zijn de omstandig heden uiterst moeilijk, aldus dissis- denten die er ook enige tijd hebben doorgebracht Eva Peron BUENOS AIRES (Reuter) Presi dent Maria Estela Peron van Argenti nië heeft een wet ondertekend die voorziet in de terugbienging van Ma drid naar Argentinië van het stoffe lijk overschot van Eva Peron-Duarte, de tweede vrouw van Juan D. Peron. Mevrouw Peron ondertekende ook een wet die voorziet in de oprichting van een nationaal mausoleum voor de bij zetting van grote Argentijnen, onder wie 'Ëvita' Peron en waarschijnlijk generaal Peron. Ontslagen LONDEN (Reuter) Sergeant-ma joor Tony Hodson van het Britse leger ls uit de militaire dienst ontsla gen, omdat hij heeft geweigerd naar Noord-Ierland te gaan. De 39-jarige Hodson, die 21 jaar bij de militaire politie heeft gediend, zegt de overplaatsing te weigeren om dat de spanning wellicht de dood zou kunnen betekenen voor zijn vrouw die aan astma lijdt. 'Het leger gooit mij er uit en mijn hele carrière gaat de mist in', aldus Hodson wiens dienstverband over twee jaar zou ein digen, wat hem dan recht zou geven op een pensioen en een gratificatie. Weekbladen gaan samen ROME (AP) Het weekblad van een progressieve rooms-katholieke organi satie en dat van de Italiaanse Evange lische kerk hebben besloten samen te gaan. Van oktober af zullen beide weekbla den Con van de progressieve ka holieken en Nuovi Tempi (Nieuwe Tijden) van de Evangelische kerk verschijnen als één blad, met de titel van 'Con-Nuovi Tempi'. De belde godsdienstige organisaties beweren dat dit de eerste keer is dat rooms-katholieke n en protestanten in Italië hebben besloten een gezamen lijk weekblad uil te geven. Schilder ontvoerd ALASSIO (Reuter) De Italiaanse schilder Mario Berrino is gisteren ontvoerd toen hij op weg naar zijn landhuis in de omgeving van de bad plaats Alassio, in het noordwesten van het land. De 54-jarige Berrino, die in New York werkt, bezit ec-n reeks nachtclubs in Italië. Volgens de eerste berichten lieten de ontvoerders telefonisch weten een losgeld te eisen van 1.2 miljoen gulden, maar Berri- no's broer ontkende dit

Nieuwe Leidsche Courant | 1974 | | pagina 9