Oplossing voor afval industrie Rijnmondgebied Barbecuevuur nooit een handje helpen Kabinet vordert bij samenstellen van de begroting voor 1975 AR teleurgesteld over houding KVP-ministers Nieuw Dennendal wil snel nieuwe inrichting Bestrij ding prostitut ie in Alkmaar heeft succes Nog geen akkoord over regeling met groepsleiders Vierdaagse ging over stormhout Zeven man in arrest Jaarlijks 250 liefhebbers met brandwonden naar ziekenhuis Huisvrouw uit Bemmel krijgt vijftien jaar Stichting vraagt Waldheim steun voor trekvogels K4 PBOLW/WlWiIIET WOENSDAG 10 JtXI 1974 BINNENLAND T3/K5 Plan voor supervisie Roteb Van een verslaggever ROTTERDAM De gemeentelijke reinigingsdienst van Rotter dam (Roteb) beeft een plan ontwikkeld om via bet opeisen van de supervisie over de inzameling en bet transport van industriële afvalstoffen een eind te maken aan bet voor het milieu zeer scha delijke storten van industrieel afval, wat zowel legaal als illegaal gebeurt. Hoewel de afvalverwerking tot nu toe akkoord te gaén. voor ihet overgrote deel geschiedt door particuliere afvoerbedrijven, die er baat bij hebben om het afval te storten op eigen terreinen, wil de Roteb. dat zoveel mogelijk afval wordt verbrand in 'milieuvriendelijke' overheidsbedrijven. De directeur van de Roteb, ir. I. van der Kooi, heeft b. Van een verslaggever UTRECHT Overleg tussen de sa menwerkende bonden van overheid spersoneel en het bestuur van de Willem Arntszstichting heeft gisteren nog niet geleid tot overeenstemming over een financiële regeling voor de groepsleiders die zich vorige week uit drie paviljoens van de zwakzinnige ninrichting Dennendal hebben terug getrokken. Het bestuur had hun ver zocht, vrijwillig op non-actief te gaan om verdere ontruiming van Dennen dal-paviljoens te voorkomen. Uitgangspunt bij het gesprek met het bestuur was volgens de heer L. Ge- rardts van de ABVA, dat het zich terugtrekken door de groepsleiders niet betekent, dat zij hun ontslag hebben aangeboden. Anderzijds is het duidelijk, dat hun arbeidsverhouding met de WA-stichting in de toekomst zal moeten worden beëindigd. Zowel het bestuur als de bonden hebben voorstellen gedaan. Ove rde aard en met name over de duur van de af- ContrRCtCIl vloeiingsregeling is men het nog niet eens geworden. De heer Van der Kooi schrijft dat het plan hem is ingegeven door de zorg voor het milieu en door de noodzaak op korte termijn te komen tot een betere bezetting van de verbrandings installaties van de NV Afvalverwer king Rijnmond (AVR), Dit op Rozen burg gevestigde overheidsbedrijf, dat de taak heeft om op onschadelijke wijze afval te vernietigen, maakt mo menteel enorme verliezen. Volgens de directeur van de Roteb komt dit voor namelijk doordat men er niet in is geslaagd om bijtijds de stroom van industrieel afval naar particuliere stortterreinen in te dammen. Voldoende dekking door extra aardgas Vam onze sociaal-economische redactie DEN HAAG Het kabinet-Den Uyl maakt goede vorderingen met de samenstelling van de begroting 1975. Eind deze week zit de marathonzitting erop en vrijwel iedereen is ervan overtuigd dat het zonder al te grote hindernissen de eindstreep zal halen. Deelnemers aan de 21ste vierdaagse van Apeldoorn moesten bij Loenen over stammetjes klimmen die nog afkomstig zijn van de najaarsstormen van 1973. Van de 1536 wandelaars vielen er op de eerste dag zes uit. Malafide bedrijven Hij wijst erop dat naast de bonafide particuliere bedrijven ook veel malafi de bedrijven bezig zijn op het 'dank bare' werkgebied .van de afvalverwij dering. 'Steeds weer worden giftige stoffen aangetroffen op verborgen plaatsen, op stortterreinen, ja zelfs in vitale gebieden, zoals winplaatsen voor drinkwater', aldus de heer Van der Kooi. diie van mening dat de malafide bedrijven hun goedwillende collega's oneerlijke concurrentie aan doen, waardoor deze dan weer midde len moeten zoeken om het hoofd boven water te houden. Het gevolg van het een en ander is, dat bijna alle particuliere bedrijven er bij hun klanten op aandringen om geen of zo weinig mogelijk gebruik te maken van de Afvalverwerking Rijnmond, wat door de hogere kosten en eisen van de AVR. maar wat graag opge volgd wordt. De heer Geradts zei, dat het W.A.- bestuur met financiële problemen te kampen heeft: -het moet zowel de personeelsleden, die op non-actief zijn als de zeventig mensen die hen ver vangen betalen, anderzijds dalen de «komsten van de stichting doordat bet vertrek van pupillen heeft geleid tot een vermindering yan de AWBZ- uitkering. De heer Geradts meent, dat ook de overheid in zekere mate ver antwoordelijk is voor de rechtspositie van de Nieuw-Dennendallers en dat zij de totstandkoming van: een 'Nieuw- Dennendal' elders zoveel mogelijk zal moeten bespoedigen opdat de ex-Den- nendallers weer snel aan het werk kunnen. Morgen volgt een nieuw ge sprek met het WA-bestuur. Van der Kooi wil nu contracten af sluiten met het bedrijfsleven, voorlo pig in Rotterdam, later in geheel Rijnmond, betreffende de inzameling en afvoer van industrieel afval onder verantwoordelijkheid van de Roteb. De dienst zou deze taak. tegen kost prijs of zelfs nog goedkoper moeten verrichten, zo mogelijk in samenwer king met de particuliere bedrijven, die nuttig kunnen blijven als inzame- lers en transporteurs. De verwerking zou echter in handen moeten komen van de AVR. Mochten de particulieren niet willen samen werken, of zelfs tegenwerken, dan wil Van der Kooi dat de Roteb hun functie overneemt, hetgeen wel met grote investeringen gepaard zou gaan. Acties voor steun begonnen Van een onzer verslaggevers UTRECHT Bij een notaris in Amsterdam is gistermiddag de stich ting Leef- en werkgemeenschap Nieuw-Dennendal opgericht. Doel van de stichting is op zo kort mogelijke termijn te beginnen met een nieuwe zwakzinnigeninrichting, ide gevestigd zal worden in de naas te omgeving van Den Dolder. Vervolg van pagina 1 krijgbaar, omdat men de nota eerst rustig walde bestuderen. Verwacht wordt echter dat KVP en vooral AR bij de behandeling van de nota in september in de tweede kamer nog zuilen proberen om bepaalde plannen te wijzigen. In AR-kring heerst teleurstelling over het feiit dat de KVP-ministers m het kabinet de AR-miniisters en met name drs Boersma, onvoldoende hebben ge steund om bepaalde veranderingen nog in de nota opgenomen te krijgen. De AR vindt het ook onjuist dat de defensieplannen uitgaan van een posi tief resultaat van de onderhandelin gen in Wenen, beter ware het volgens de AR geweest, te plannen op basis van de bestaande situatie. Voorts wordt gevreesd dat er over een of twee jaar weer een moeilijke discussie kan ontstaan over de 'vraag of het overleg 'in Wenen Nederlandse troepenreducties rechtvaardigt, en eventueel waaraan het mislukken van dit overleg te wijten is. Ook de CHU gaf gisteren nog geen duidelijk oor deel. 'Wij nemen geen star standpunt tegenover defensie in, zei fractieleider dr. Kruisinga. Hij drong met name aan op een zorgvuldig beleid ten aanzien van personeel dat onder de reorganisatiemaatregelen komt te val len. VVD en DS'70 reageerden negatief op de nota. Beide fracties constateren dat de plannen tot een volgens hen onver antwoorde verzwakking van onze ver dediging leiden. Het DS'70-Kamerlid mr. K. Keuning constateerde dat de plannen tot stand zijn gekomen onder druk van uiterst links in de PvdA. Negatief Dat betreft de terugtrekking van 5 van de 11 Hawk-raketsquadrons van uit Duitsland naar Nederland, ter be scherming van Nederlandse vliegvel den. Met de NAVO zal daarom serieus worden bekeken hoe de kritiek kan worden opgevangen, eventueel door minder raketten terug te trekken of compensatie te geven. Hierover moe ten we ons nog een einddoordeel vormen zei hij. Onbetaalbaar Hij benadrukte nog eens dat veel NAVO-landen in het begin van de jaren tachtig in grote financiële moei lijkheden zullen raken als belangrijke wapensystemen, zoals tanks vernieuwd moeten worden Zonder specialisatie en taakverdeling binnen de NAVO en een andere inrichting van de westelij ke verdediging zal het financieel on mogelijk zijn, deze vervangingen te betalen. Indien hierover binnen de NAVO geen resultaten worden bereikt zou Nederland, tegen zijn zin, toch gedwongen kunnen worden om be paalde taken eenzijdig af te stoten. De Vereniging van dienstplichtige mi litairen toonde zich gisteren teleurge- teid over de nota. Het verwijt betrof vooral de onduidelijkheid over de op trekking van de wedde in de richting van het wettelijk minimumloon, het feit dat een compensatieregeling voor overwerk nog niet direct wordt inge voerd, en dat ook de diensttijdverkor ting tot 12 maanden pas in 1977 volledig een feit wordt. 'Wat een keerpunt in het defensiebeleid had moeten worden is voor de dienstplich tigen een weinig opleverend geheel geworden'. ENSCHEDE De Enschede se politie heeft zeven mannen gearresteerd, die verdacht worden van een grote serie diefstallen en inbraken. De diefstallen werden de afgelopen drie maanden gepleegd in Enschede, Losser, Weerse- lo, De Lutte en Hengelo. Bij de bijna negentig"diefstallen werd naar schat ting voor 80 tot 100.000 gulden buit gemaakt. De volgend jaar verwachte extra op brengst van het aardgas van een klei ne twee miljard gulden heeft de be grotingsbespreking aanzienlijk verge makkelijkt. Begin vorige week kon daarom al worden vastgesteld dat de btw niet verhoogd zou behoeven te worden. De aardgasopbrengsten zou den voor voldoende dekking zorgen. Tegen die achtergrond is men vorige week begonnen met de samenstelling van de uit budgettair oogpunt gemak kelijkste begrotingen: binnenlandse zaken, algemene zaken, justitie en dergelijke. Op het ogenblik resten de 'duurdere' departementen, zoals ver keer en waterstaat, volkshuisvesting, erm, en ontwikkelingshulp. Het dekkingsplan zal pas het aller laatst worden vastgesteld. De uitda ging van het plan is dit jaar niet dat de financiële eindjes erin aan elkaar worden geknoopt, maar dat het per saldo niet leidt tot een vergroting van de inkomensverschillen en het bij voorkeur een verkleining van de inko mensverschillen zal moeten opleveren. Dat zal echter een moeilijke opgaaf blijken te zijn. Een verhoging van de aardgastarieven, het teruggeven van als gevolg van de inflatie teveel be taalde loon- en inkomstenbelasting (inflatiecorrectie) en een stijging van de sociale premiedruk werken per saldo degressief, in het voordeel van de hogere inkomensgroepen. Lastendekking Zoals we vorige week al berichtten overweegt het kabinet daarom de be- ALKMAAR De stap-voor-stap-strategie van gemeentebestuur en politie om de prostitutie in de Alkmaarse Spoorbuurt uit te bannen, lijkt succes te hebben. De klandizie aan de bordelen aan de veelbe sproken Druivenlaan is mede door actie van de buurt zelf zo sterk teruggelopen, dat de souteneurs zes panden aan de gemeente te koop hebben aangeboden. Begin volgende maand zal de koop, waarmee een bedrag van 125.000 gul den gemoeid is, aan de raad worden voorgelegd. Van deze panden is er één als bordeel in bedrijf geweest. Met de andere panden hadden de eigenaars plannen om er bordelen in te vestigen. Een van de huisjes was daarvoor al verbouwd, maar is onder politiedwang op grond van de ge meentelijke bouwverordening en op kosten van de eigenaars weer in de oude staat teruggebracht. Van de vijf bordelen, die vorig jaar in bedrijf werden gesteld, zijn er nu nog twee over. Twee andere moesten al eerder sluiten bij gebrek aan be langstelling. Het aantal prostituees is van achttien teruggelopen tot twee. Burgemeester R. J. de Wit heeft 'de duidelijke indruk, dat de gemeente nu op zeer definitieve wijze bezig is de bordelen uit te bannen uit de Spoorbuurt, een wijk van ruiim dui zend oude huisjes, die op bet ogen blik met hulp van het wijkcoinité wordt gerenoveerd. Dit werd ondermeer mogelijk door aanpassing van de algemene politie verordening, die tippelen en raam- prostitutie nadrukkelijk verbiedt, en door het scheppen van de mogelijk heid dat de gemeente panden opkoopt om te voorkomen dat deze in handen komen van het souteneurssyndicaat. De eerste maatregel leidde er intus sen toe, dat al enkele stevige boetes werden opgelegd. Burgemeester De Wit: 'We willen ons niet als kruisrid ders tegen de prostitutie opwerpen. Waar het ons om gaat is, de hinderlij ke nevenverschijnselen tegen te gaan. Door nauwe samenwerking tussen ge meentebestuur, politie (die extra sur veilleert), parket en bevolking, lijkt ons dat nu te lukken.' Het bestuur van de stichting bestaat uit elf mensen, te weten vijf van Nieuw-Dennendal, twee vertegenwoor digers van de ouders eni vier deskun digen van buitenaf. Voorzitter van de stichting is Jan Mulder, ex-staflid van Dennendal en voormalig supervisor van het pavil joen De Witte Hull in Zeist. Secreta ris is het ex-staflid Ada Benting. Verder zitten onder meer in het be stuur: de voormalige directeur van Dennendal, drs. Garel 'Muller, het ex- staflid Jet Douw es, de ontslagen groepsleider Martin Vernooij (allen namens Nieuw-Dennedal), de verte genwoordiger van de ouders, de heer L. S. Speijer, Piet Reckman en Bram Peper van de voormalige werk groep) en dr. W. L. Meijering, ex- inspecteur van de geestelijke volksge zondheid en nu directeur van het Centrum '45 voor oorlogsslachtoffers schendam. Tevens wordt een beroep gedaan op voorstanders van Nieuw- Dennendal om donateur te worden en/of een financiële bijdrage te stor ten op gironummer 526899 t.n.v. Neuw-Dennenda 1 in Den Dolder. De zeventig vervangende personeelsle den, die de plaatsen hebben ingeno men van de Nieuw-Dennendallers in de paviljoens De Witte Hull, Van 't Hoff en Leeuwenhoek, zullen in ieder geval nog tot midden volgende week in Dennendal blijven. Het uiteindelijke NAVO-oordeel over de Nederlandse defensieplannen blijkt ook zeer negatief uit te vallen. De voorgestelde vermindering van de Ne derlandse strijdkrachten zal de NA- VO-defensie belangrijk verzwakken. Andere landen zouden hierdoor hun bijdrage aan de NAVO moeten verho gen', aldus het NAVO stuk. De bijdra ge van Nederland aan de NAVO zal door deze plannen minder zijn dan verwacht mag worden gezien de finan ciële situatie van Nederland. De ver mindering van Nederland maakt het voor andere landen moeilijker hun bijdrage te handhaven of te verho gen', aldus de NAVO. Minister Vredeling noemde deze kri tiek 'volstrekt onterecht en unfair'. Hij had het idee dat Nederland extra hard wordt aangepakt omdat andere landen, zoals Groot-Brittannië ook al bezig zijn met bezuinigingsplannen. 'De aandacht van de NAVO is teveel geconcentreerd geweest op een aantal tekortkomingen tenwijl weinig aan dacht is geschonken aan de verbete ringen'. Op één punt snijdt de kritiek van de NAVO volgens ir. Vredeling wel hout. Secretaris-generaal Kurt VValdheim van de Verenigde Naties flinks,) bezocht gisteren premier Den Uyl op het Catshuis in Den Haag. Nu de stichting een feiit is geworden is het wachten op een voorlopige toezegging in het kader van de Alge mene Wet Bijzondere Ziektekosten (ABWZ) die men nodig heeft wil men een inrichting kunnen beginnen. Verwacht wordt, dat men als begin kapitaal toch wel enkele miljoenen nodig zal hebben. Van de kant van de regering heeft Nieuw-Dennendal bij monde van minister-president Den Uyl en minister Vorririk van volksge zondheid te horen gekregen, dat deze in principe bereid is Nieuw-Dennen dal een kans geven. Inmiddels is het werkcontract Zwak zinnigenzorg Noord-Nederland (WZZNN) in samenwerking met de stuurgroep Nieuw-Dennendal een ac tie begonnen om steun te krijgen voor ee«i zelfstandig Nieuw-Dennen dal, allerlei organisaties in heel Neder land zullen daarvoor worden benaderd, terwijl verder iedereen wordt opgeroe pen adhesie-betuigingen te sturen naar Nieuw-Dennendal, Hettenlaan 23a, Den Dolder. en naar het ministe rie van volksgezondheid en milieu hygiëne, dr. Reijerstraat 8-12 in Leid- Van een onzer verslaggevers DEN HAAG/BE VERWIJK Jaarlijks moeten zo'n 250 barbecue-liefhebbers met brandwonden in een ziekenhuis worden opgenomen, omdat zij onbezonnen omgaan (bijvoorbeeld door het bijgieten van spiritus of benzine) met houtskool die in ons land doorgaans van bedroevend slechte kwaliteit is. omdat ze toevallig in de buurt staan. Niet doen Dit blijkt uit het onderzoek dat het Instituut voor Huis- houdtechnisch Advies en Kon- sumenten Kontakt hebben ge daan naar de kwaliteit van houtskool. Daarbij ging het vooral om de vraag of de houtskool wel snel en gemak kelijk genoeg aan het gloeien te krijgen is. it veiligheids oogpunt is het namelijk zo dat, hoe beter de houtskool zich gedraagt, hoe gemakkelij ker de gebruiker de neiging kan onderdrukken het vuurtje 'een handje to helpen' met een scheut spiritus of benzine. Over de kwaliteit van de houtskool wil dr. C. J. van Duin van de (speciale brand wond enklin iele van het Rode Kruis Ziekennuis in Beverwijk zich niet uitlaten. Hij wijdt de ongelukken bij het' barbecuen voornamelijk aan onoordeel kundig gebruik en onnade- kendheid, 'Al die narigheid bij het barbecuen komt voort door het bijgieten van benzine of spiritus als mensen denken dat het vuur uit is. Dat ge beurt nog wel eens. vooral omdat het vaak van buitenaf slecht te zien is, dat het vuur nog een beetje gloeit". In zo'n geval volgt meestal een explosie, waardoor de slachtoffers in het algemeen gemene plaatselijk diepe brandwonden oplopen aan ge zicht, handen en soms aan bovenlichaam (vooral als) het bovenlijf naakt en of als men kleren draagt van syntheati- sche garens). In de praktijk blijkt, dat het in het algemeen volwassenen zijn die brand wonden daarbij oplopen, om dat zij de fles met spiritius of benzine hanteren. Als kinde ren getroffen worden, is dat Desgevraagd zegt dr. Van Duin: "het beste is niet te barbecuen, maar dat zal wel niet te verwezenlijken zijn. Overigens zie ik dat als een medeverschijnsel, dat na ver loop van tijd wel weer zal verdwijnen. Maar mensen die toch willen barbecuen zou ik willen adviseren nooit spiritus of benzine te gebruiken, ook al ben je er nog zo 'zeker' van dat het vuur uit is. Voorts zou ik willen waarschuwen om kinderen uit oe buurt van de barbecue te houden'. Het onderzoen van het IHA en KK toont aan dat de houts kool in ons land gevaarlijk en slecht is omdat met name de brandbaarheid te wensen over laat. Daarnaast blijven fabri kanten en importeurs van houtskool op grote schaal in gebreke, zo wordt gezegd, waar het gaat om goede ge bruiksaanwijzingen waarin de gebruiker juist en volledig wordt geïnformeerd en geïn strueerd. Onderzoek De onderzochte en in ons land verkochte houtskoolmerken bleken in het gunstigste geval tien minuten na het. aansteken pas goed te gloeien. In het ongunstigste geval ging de houtskool zelfs helemaal niet aan. Maar proeven met een Zweeds maar niet in Ne derland verkrijgbaar merk toonden aan, dat het maken van goede houtskool technisch niet mogelijk is. Dit merk had maar drie tot vier minuten nodig om tot gloei te komen. Een goed advies (van een man die regelmatig geniet van de barbecue) is, aanmaakblokjes gedrenkt in spiritus te gebrui ken. Die zijn te koop en heb ben het grootste nut wanneer ze onderin de bak worden ge legd en daarop vervolgens ko len of houtskool wordt gesta peld. Dan kan het vuur heel voorzichtig worden aange maakt. 'Maar', zegt hij, 'men sen hebben vaak geen geduld. Maar als men het vuur tijdig ontsteekt, heeft men alle tijd om het geduid op te brengen tot de houtskool gaat gloeien'. lastingvrije voet meer op te trekken dan voortvloeit uit de inflatiecorrec tie. Daarbij zal de verhoging van de aardgastarieven vooral de kleinver bruikers moeten ontzien. De vraag is of daarmee een juiste lastendekking is bereikt. Sommige ministers spelen met de gedachte de inflatiecorrectie voor minder dan tachtig procent te laten doorgaan. Maar het ligt niet voor de hand dat de regering haar belofte op dit punt aan de Tweede Kamer ongedaan zal maken. Van een verslaggever ARNHEM De veertigjarige Rem- melse huisvrouw Annie B.-E. is giste ren door de rechtbank in Arnhem veroordeeld tot een gevangenisstraf van vijftien jaar met aftrek van het voorarrest. De officier van justitie, mr. A. J. Kalthoff, eiste veertien dagen geleden twaalf jaar met aftrek. De rechtbank achtte bewezen, dat de vrouw haar 79-jarige moeder door middel van grof geweld om het leven heeft gebracht en bevond haar schul dig aan doodslag. Moord achtte de rechtbank niet bewezen. De bejaarde vrouw werd op 26 april dood in haar huisje in Bemmel ge vonden. Het was niet toevallig, dat dé verdenking op haar dochter Anniè viel, want deze vrouw heeft in 1965 terecht gestaan wegens gifmoord op haar vader. Bij het politie-onderzoek bleek, dat Annie financiële knoeierijen had ge pleegd ten nadele van haar moeder.' De officier van justitie vond dan ook' al heel spoedig het motief tot deze doodslag. De vrouw heeft tot dusver steeds ontkend iets met de dood van haar moeder te maken te hebben. Zé heeft volgehouden, dat ze haar moe der levenloos heeft aangetroffen, toen ze bij haar op bezoek kwam. ZANDVOORT De actiegroep 'Mon diaal Alternatief in Zandvoort heeft secretaris-generaal Kurt Waldheim van de Verenigde Naties dringend verzocht een poging te ondernemen om de moord op de trekvogels tot staan te brengen. In een brief, die hem tijdens zijn bezoek aan Neder land werd overhandigd, bracht de ac tiegroep de secretars-generaal onder ogen, dat: - de trekvogels gedurende hun jaar lijkse ronde over meer dan veertig landen in Afrika en Europa onont heerlijke diensten verrichten. De uit roeiing van deze vogels in een be paald land - Italië - maakt dit land daardoor schuldig aan inmenging in de binnenlandse aangelegenheden van andere landen. - de omvag van de slachting ln Italië, die in alle andere landen enige malen overtreft, hetgeen inhoudt dat Italië een politieke probleem veroor zaakt - in de komende septembermaand de restanten van de Middeneuropese trekvogels weer zuidwaarts zullen vliegen, waardoor opnieuw ongeveer 80 miljoen vogels zullen worden ge vangen, waarvan er 90 procent in de handen van Italiaanse jagers vallen, tenminste nog 200 miljoen trekvo gels op verscheidene manier zullen worden omgebracht in de daarop vol gende zeven maanden. Omdat niemand het ogenblik kan voorspellen, waarop de vogels hun verliezen niet meer zullen kunnen herstellen (we denken aan de uitroei ing van de Amerikaanse trekduif) verzoeken we u - aldus de actiegroep stappen te ondernemen om de vogels een respijt' van een jaar te geven, of tenminste een aanzienlijke beperking van de druk op de Afro-Europese trekvogelpopulaties in het komende jachtseizoen van september 1974 tot en met maar 1975, tot stand te brengen. 'Voordat u ons een standje geeft, moet u eerst die man eens bekijken, die het dak re pareert'.

Nieuwe Leidsche Courant | 1974 | | pagina 5